UW BESTE HULP BIJ DE WAS EN OVERAL IN HUIS 40-jarig bestaan RJHLB.S» 'S Ayenda Maandag 19 September 1938 WadlrileiuM Tweede Blad V.^1 KOOP CEEN ZEEP VAN *2 GROTE STUKKEN SLECHTS \%J CTS. Vechtpartij in de Middenstraat In nevelen Drukbezochte receptie en geslaagde feestavond Een sympathieke collecte Prijsuitreiking schietweek Kasconcours van H.S.V. Burgerlijke Stand van Den Helder in ii wertrvamzx i 1 i-a1- ;n T 18 JB V OP ELK PAK EEN BON VOOR FRAAIE .GESCHENKEN-i S62-03J6» Zaterdagavond vond in het hartje van den Ouden Helder, de Middenstraat, een vrij hevig gevecht plaats. Drie manspersonen bonden namelijk den strijd aan tegen twee andere manspersonen. Een strijd, bitter en hevig. Het publiek groep te rondom samen en nam stelling vóór of tegen de partijen. Een der strijdenden werd al spoedig ge dwongen het tournooiveld te verlaten, aan gezien men hem een goedgerichte vuistslag op het hoofd gegeven had. Dat beteekende tevens het staken der vijandelijkheden, die in het, doorgaans stille kwartier van den Ouden Helder, een ongekende drukte had gebracht. De gewonde arriveerde op het Hoofdbureau van Politie, alwaar een klacht tot mishande ling ingediend werd. SPOEDCURSUSSEN MIDDENSTANDS DIPLOMA. Vangen in October aan. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op. dat, uitgaande van het Instituut voor Middenstandsontwikkling, leerlingen zich kunnen aanmelden voor de in October aanvan gende spoedcursussen ter verkrijging van het Middenstandsdiploma. Het kan nog slechts enkele dagen duren voordat een definitieve beslissing zal vallen over het groote vraagstuk van Europa, waar naar heel de wereld met spanning uitziet. En geland en Frankrijk wisten, dat Duitschland met ongeduld wacht op de inwilliging van zijn eischen; want komt die inwilliging niet, dan zal Duitschland zelf zijn beslissing nemen. Ze hebben er dus geen gras over laten groeien de beide groote mogendheden en reeds gisteren zijn er besprekingen gevoerd, waarin men naar een compromis gezocht heeft, om zoowel aan de eischen van Duitschland als aan de wen- schen van Tsjecho-Slowakije tegemoet te komen. Men heeft dat compromis niet gevon den. De oplossing, die men Tsjecho-Slo wakije aan de hand wil doen, is geen op lossing, doch beteekent slechts een toe- Zaterdag heeft de Rijks Hoogere Bur gerschool haar 40-jarig jubileum her dacht, en welke herdenking aanving met een drukbezochte receptie in het Casino. Aanwezig waren een groot aantal auto riteiten, zoowel militaire als burgerlijke, tal van leeraren en oud-leeraren, en voorts de reünisten, waaronder er waren, die de eerste jaren der school persoonlijk hadden meegemaakt. Dr. Loen: Het was de directeur, dr. A. E. Loen, die te drie uur een kort welkomstwoord sprak, waarbij hij meedeelde, dat door omstandig heden verhinderd waren o.m. de minister van Onderwijs, burgemeester Ritmeester, de gar nizoenscommandant, de inspecteur van het M. O. en de oud-inspecteur van het M.O. In het bijzonder heette dr. Loen welkom den commandant der marine, schout-bij-nacht H. Jolles. Spieker wees er vervolgens op, dat in het begin van dit jaar het initiatief genomen was de herdenking van het 40-jarig jubileum fees telijk te doen herdenken. Hij geeft toe, dat de tijden er niet naar zijn om feest te vieren, maar men kan het in dit geval beschouwen als een vervolg op het Oranje-jubileum, als een onderdeel daarvan. De heer Loen acht het een groot voorrecht, dat men in de afgeloopen periode steeds in staat was zichzelf te mogen zijn en wees op de taak van het onderwijs inzake het bij brengen van het erfdeel der geschiedenis aan de jongere generatie. Dit is geen lichte, doch wel een dankbare taak. Het is verheugend, dat hierbij zoo ondubbelzinnig blijkt de mede werking en belangstelling van leerlingen en oud-leerlingen. Hiervoor dankt spr. allen. Nadat door Dr. Loen een aantal binnen gekomen telegrammen van gelukwensch is voorgelezen, vangt de complimentatie door de aanwezigen van directeur en leeraren aan. Allen maakten daarvan gebruik. Enkele zeer mooie bloemstukken sierden de zaal, waaronder er waren van het Ge meentebestuur van Den Helder, van de echtgenooten der leeraren, van de Come- niusschool, het Koninklijk Instituut voor de Marine en den directeur der Zeevaart school, den heer Middendorp. Na de receptie, waarop diverse verver- schingen geserveerd werden, was men in de gelegenheid de school te bezichtigen, terwijl vervolgens in Zeebad Huisduinen een diner vegeven werd. De feestavond. Natuurlijk kan een dergelijke herden king niet besloten worden zonder feest avond. En zoo waren Zaterdagavond leer lingen en oud-leerlingen geréuneerd in de Casino-zaal. Zeer velen hadden blijk ge geven hun H.B.S.-tijd, die zeker tot een van de mooiste perioden gerekend mag worden, hetgeen men zich echter meestal na afloop eerst realiseert, niet te zijn ver geten. De commissie, die het voorbereidend werk had verricht, had een programma samen gesteld, dat veelbelovend was. De sfeer in Casino liet niets te wenschen over. School herinneringen werden opgehaald, moppen, die men had uitgehaald, nog eens aangedikt weergegeven, terwijl de tegenwoordige H.B.S.- jeugd hun ooren spitste om van de réunisten op dit gebied nog iets te leeren. De heer Bottema heette de aanwezigen in een kort woord hartelijk welkom. Hij dankte directeur en leeraren voor de onvergetelijke dagen, Ik hoop, zoo zeide hij, dat deze reünie aan aller verwachtingen zal voldoen. Hierna laat het H.B.S.-orkest de marsch „Voor het Vaderland" hooren. Het is wel geen Philadelphia Orkest en de dirigent ook geen Strakowski, maar de jongelui hebben zeer zeker hun best gedaan en de marsch, die ten gehoore werd gebracht, had, evenals later op den avond de vertol king van de compositie van Ketèlby „Per- sian Market", een hartelijk applaus ten ge volge. Een waar succes had het zangnummer: „De H.B.S.", waarvan woorden en muziek van Freek de Boer. Het applaus was van dien aard, dat het laatste couplet moest worden herhaald. Een monoloog uit het Engelsch vertaald „Een Maatsche Bui" werd voorgedragen door mej. Annie Fey. Op een geestige, vlotte wijze werd dit stuk ten gehoore gebracht en we zijn ervan overtuigd, dat de leeraar Neder lands over zijn pupil tevreden is geweest. Ook het declamatietalent is aanwezig op de H.B.S. en dit werd bewezen door mej. Anneke Croneman, die een tweetal verzen voordroeg. Een waar gejuich ging op van het Schel linkje, waar de huidige H.B.S.-jeugd zich had geïnstalleerd, toen om ongeveer half tien, directeur, leeraren en leeraressen de zaal be traden, die van de beide komische nummers, die voor de pauze werden gegeven, n.1. „de Athleet" en „de Verjongingskuur" hebben kunnen genieten. Het was na de pauze, dat oud-leerlingen van de H.B.S. hun kunnen op tooneelgebied domnstreerden in de een-akter „Minnende harten". NAGEKOMEN VOETBALUITSLAGEN. Res. 2e kl. A. OVVO 2—WFC 2 4—2 DWS 2—AFC 3 1—2 Ajax 3ZFC 3 50 OSV 2KFC 2 0—1 Res. 3e klasse A. WFC- 3Alkm. Boys 2 1—1 QSC 2—KW 2 3—1 Het stuk, dat speelde omstreeks 1885 in het park van den Groothertog, Rudolf van Grosherzogstein, .werd op een alleraardigste manier vertolkt. Zonder uitzondering hadden de spelers zich goed in hun rol ingelefd. Vlot liep het geheel van stapel. Aan de kleeding was bijzondere zorg besteed, terwijl het spel voor dillettanten op een zeer goed peil stond. Het stuk werd dan ook ten volle gewaar deerd, hetgeen in het applaus tot uitdrukking kwam. Het was de directeur, dr. A. E. Loen, die na afloop behoefte gevoelde om te danken voor de mooie bloemenhulde bij de receptie. In het bijzonder richtte hij een woord van dank tot de commissie, die zooveel werk had gepresteerd. Dat ook de H.B.S.-jeugd dit werk op prijs had gesteld, bleek, daar mevr. Keus een keurige bouquet werd overhandigd en de heeren Wolthuis, Smit en Potjewijd gezamenlijk een bloemenmand ontvingen, gevolgd door een „Lang zullen ze leven". Deze feestavond is een aardig besluit geworden van de herdenking van het veertig-jarig jubileum der H.B.S. Een bal, onder leiding van den heer Polak uit Musis Sacrum, hield de aanwezigen nog langen tijd bijeen. Het Sint Nicolaasfeest, zooals dat vorig jaar gemeenschappelijk door de schooljeugd gevierd is, is een groot succes geworden en het is dus te begrijpen, dat de organisatoren er weer graag de moeite voor over hebben, om de jongens en meisjes ook dit jaar weer zoo'n feest te bezorgen. Dat heeft al heel wat tijd en zorg gekost voor de menschen, die zich met de voorbereiding belast hebben en het zal nog heel wat hoofdbreken vergen, voordat de organisatie geheel gereed is. Een van de voornaamste dingen voor het goed slagen van het feest is natuur lijk de kwestie van de financiën. Van de grootte van het beschikbare bedrag han gen de inkoopen af. En wij twijfelen er niet aan, wanneer straks een beroep op onze stadgenooten zal worden gedaan, dat men bij het schenken van zijn gift zal denken aan het kind, dat door deze gave een feest bereid wordt, waarvan het lang tevoren reeds droomt en waaraan het nog lang met genoegen zal terug denken. Van 24 September, dus van Zaterdag a.s. af, tot 7 October, zal voor dit doel een huis aan huis collecte worden gehouden, met lijs ten. Van elke school hebben zich een zestien tal collectanten beschikbaar gesteld. Zooals men wellicht weet, doen alle openbare en katholieke scholen aan de gemeenschappelijke viering van het St. Nicolaasfeest mee. Donderdag a.s. des avonds 8 uur zullen alle collectanten in de voorzaal van Casino bij el kaar komen, voor de bespreking van de col lecte. Wij mogen hen op deze plaats wel har telijk opwekken, deze vergadering niet te verzuimen. Zaterdagavond zijn in „Musis Sacrum" de prijzen uitgereikt, behaald in de schietweek van 2530 Juli. Bij verhindering van den burgemeester, was het de heer J. de Jong, in zijn functie van voor zitter van de pl. commissie van de B.V.L., die dit aangename werk verrichtte. Na een woord van welkom tot de aanwezi gen, herinnerde de heer De Jong nog eens aan het doel van de wedstrijden: het verkrijgen van meer schietvaardigheid, niet alleen uit het oogpunt van sport, maar ook ter verhooging van de nationale weerbaarheid. Hij sprak ech ter de hoop uit, dat de schietvaardigheid nooit anders dan in een vreedzamen strijd beoefend zou worden. Een woord van dank bracht de heer De Jong aan allen, die hadden meegewerkt aan het slagen van de schietweek. in het bizonder aan de familie Polak, voor de billijke wijze waarop zij hun zaal die week hadden afgestaan. Korpsprjjzen. B.V.L. Hoorn, 275 pt„ Amstelbeker met kist sigaren; B.V.L. Den Helder, 274 pt., Lauwer tak; B.V.I. II Den Helder, 269 pt„ Medaille Garn.-Commandant; B.V.L. Alkmaar, 267 pt„ Plaquette Schietver.' „Helder"; Korps Scherp schutter Egmond aan Zee 256 pt„ Medaille „Onze Vloot"; Politieschietver. I Den Helder 254 pt„ Medaille Burgemeester; Politieschet- ver. I Schagen 251 pt., Medaille Commissaris v. Politie Den Helder; Politieschietver. Helder II 242 pt., medaille Res. Ie lt. J. de Jong; Po litieschietver. Schagen 239 pt„ Medaille; Ma rine Hospitaal 205 pt., Medaille. Personeele Baan. J. Schoonhoven le; Rikkers 2e; J. de Reus 3e; G. N. Vroome 4e; C. de Ruiter 5e: G. B. C. Verbinden 6e; H. J. Kareis 7e; J. M. de Bruijns 8e; Moré 9e; J. Plokker 10c; C. Stavc- nuiter 11e; J. de Jong 12e; C. M. Besteman 13e; F. Snoek 14e; Jos Overtoom 15e; v. d. Meer 16e; C. Blokker 17e; C. Wijker 18e; J Overtoom 19e; A. den Ouden 20e; J. Hoedt 21e; C. A. de Waard 22e. Gelukshaan. Frinks; C. Blokker; G. v. Poelwijk; Klop; H. Philips; Mr. Mulder; v. Streijen; G. J- Balkema; mevr. Schenk; Moré: J. C. de Waard; Kareis; H. v. d. Bosch; P. J. Steijn- berg; P. Beijer; L. Sok; P. Bontes; P. den Hartog; P. F. de Leij; P. Sprug't; M. G. v. Zoelen; Mr. Buiskool. Buksbaan, Jongens, 12 tot 17 jaar: Komen. Wallast, C. de Jong. Tijdeman. S. v. Straten. Jongens. 6 tot 11 jaar: Griffier, B. Koger. W. Ran, Vink. Dames: Mevr. v. d. Berg, mevr. C. Ran. mevr. Kalkman, mevr. Koek, mevr. Mooij. Heeren: v. d. Berg. politie, 2.Snaphaan 1.50, Kubbe 1.—, Kolus 1.Stout 0.75. v. Epe 0.75. V r ij e b a a n. J. Schoonhoven 22, C. M. Besteman 15. J. Schipper 11.50, C. Blokker 7.80, C. N. Vroome 6.G. B. C. Verbinden 4.50. C. Stavenuiter 3.65, M. Cornielje 2.50, P. J. Kikkers 1.50, J. Overtoom 0.75. Na de uitreiking dankte de heer De Jong de aanwezigen en wees in zijn slotwoord nog op de beteekenis van de B.V.L., wier taak het is in het bizonder te waken bij burgeroorlog. Prijzen, welke nog niet zijn ontvangen, kun nen tot en met 1 October worden afgehaald bij den voorzitter J. H. de Jong, Kroonstr. 34. eiken avond van 5.30 tot 6.30 u. Na 1 Öctober vervallen de prijzen aan de Vereeniging. Zaterdag en Zondag heeft het kascon cours van de hengelaarsvereeniging H.S.V. plaats gevonden, doch thans, in verband met den wind, aan de Westzijde van het Kanaal. De belangstelling voor het concours was, zooals men dat gewend is, zeer be hoorlijk. Zaterdag namen 40 leden deel, gisteren 75. Zooals wij reeds enkele dagen geleden schre ven was er voor dit concours een groot aantal bijzonder aardige prijzen beschikbaar gesteld. Uit de sorteering noemen wij o.a. een keurig servies, hengels in diverse kwaliteiten en uit voeringen, luxe voorwerpen, keukenuitrustin gen en wat dies meer zij. Zooals men ziet: keus te over. Verreweg het meerendeel dezer prijzen was door de kas van van H.S.V. beschikbaar gesteld. Slechts enkele ditmaal door de leden. Om half zeven gisteravond vond in het Alg. Tehuis voor Militairen de prijsuitreiking plaats. De heer Bakker (die juist jarig was en derhalve een warm applausje in ontvangst had te nemen) heette de aanwezigen welkom, en wees er op, dat het resultaat nu niet direct zoo schitterend te noemen viel. Zaterdags was het maximum dat 1 lid gevangen had 9 baar zen, en Zondags 4. De heer Bakker dankte voorts diegenen, die een prijs beschikbaar had den gesteld. De eerste prijs bleek gewonnen te zijn door den heer J. Blok, denzelfde, die het vorige jaar met deze trofee strijken ging. Met 9 stuks (142 centimeter) won hij den wisselbeker, beschikbaar gesteld door den heer Handgraaf voor dengene, die de meeste baars zou vangen. Hieraan was tevens een diploma der Vereeniging ver bonden. Den 2den prijs won de heer Uipkes (88 cm), terwijl de heeren Lelie en Raadgers respectie velijk lootten om den 3den en 4den prijs ibei- den met 83 cm). Voorts was men instaat aan een zeer groot aantal visschers een prijs uit te reiken, dank zij de vele geschenken. Rest ons nog te vermelden, dat in totaal Za terdag 51 baarzen aan de kanaalwateren wer den onttrokken en Zondag 54. SCHAAKCLUB „MÜKI'HV" GEEFT EEN SIMULTAAN-SÉANCE. Het winterseizoen staat weer voor de deur. wat voor Schaakclub „Morphy" beteekent. dat ook de competities, die voor schaakliefhebbers zeker een alleraardigste attractie beteekenen, weer een aanvang zullen nemen. Als inluiding van dit winterprogramma zul len de heeren K. Geus en Dr. P. Feenstra Kui per Woensdagavond a.s. in het Kegelhuis een simultaan-séance geven. Beide heeren hebben op dit gebied hun sporen verdiend en we twij felen er niet aan of velen zullen deze uitnoodi- ging gaarne aanvaarden, temeer daar toegang en deelname vrij zullen zijn. Wij verwijzen voorts naar de advertentie in dit nummer. TENTOONSTELLING „RASBORA". De door den heer Deutz beschikbaar ge stelde medaille voor het mooiste aquarium op de tentoonstelling van „Rasbora", is door den Burgemeester aangewezen aquaraium No. 25, eigenaar de heer Smits, Janzenstraat van 17 Sept. 1938. BEVALLEN: A. NeefjesSturk, d. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u„ Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Happy Landing" en „De Geheime Schuil plaats". Rialto, Spoorstraat half 8: Garbo in „Marie Walewska". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Toen het Liefde werd" en „Het Dal zonder Wetten". Heden: Natuurhistorisch Museum: Tentoonstelling „Rasbora". Dagelijks van 1010 uur. Woensdag van 24 en van 810. Zaterdag van 25 en van 710. Zondag van 1012, van 25 en van 81. Dinsdag 20 September. Casino, 2.30 u. n.m. Modeshow Herschel. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 763.5 Temperatuur zeewater 16.0 Temperatuur lucht 12.5 Wind richting: N.O.; kracht 4 Licht op 7 uur 36 min. Hoogste temp. lucht gisteren 16.9 Laagste temp. lucht gisteren 10.8 Hoog water (heden) 15.40 Laag water (heden) 21.25 Hoog water (morgen) 4.1017.10 Laagwater (morgen) 10.3.523.90 geven aan den Duitschen eisch. Men is voor Duitschland gebukt, men heeft de zelfstandigheid van Tsjecho-Slowakije prijsgegeven, terwille van den vrede van Europa. We kunnen met den besten wil van de wereld de gevonden oplossing niet anders zien. Het Sudeten Duitsche gebied zal aan Duitschland worden afgestaan, tegen een garantie, dat En geland en Frankrijk de rest van Tsjecho-Slo wakije zullen dekken. Met deze oplossing zal Duitschland zeker accoord kunnen gaan. Het heeft dan immers zijn zin en over de rest van het Tsjechen land maakt het zich voorloopig niet bezorgd, dat komt later wel. Praag zal echter allesbehalve gesticht zijn over deze verkwanseling en het zal er naar alle waarschijnlijkheid niet in toe stemmen. De rede van den Tsjechischen president was gisteren vrij duidelijk. Hij weigerde zelf een volksstemming te doen houden en zal er dus zeker niet van willen weten, dat het beste van zijn land, zijn in dustriegebied en verdedigingsgordel, in Duitsche handen komt. De toestand is aan het begin van de nieuwe week dus vrijwel even duister als aan den aan vang van de week die voorbij is. Wel zijn we dichter bij de ontknooping van het drama. Duitschland heeft zijn legioenen klaar staan om het Sudeten Duitsche gebied binnen te ruk ken. Italië heeft toezegging gedaan aan den kant van Duitschland te staan in geval van een Europeesch conflict en van Praag zal dus het antwoord moeten komen. Of buigen, óf oorlog. Tenslotte: we mogen Engeland en Frankrijk niet al te hard vallen met ons oordeel. De situatie was wel bizonder moeilijk voor de beide landen bij een dergelijk houding van Duitschland. Maar wel wordt de vrede van Europa weer duur gekocht En waar is het eind? Onze vroegere stadgenoote mej. Mr. L. Wiersma, thans chef van de kinderpolitie te Gouda, werd tevens henoemd tot substituut griffier bjj het Kantongerecht aldaar.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5