Nieuwe nationale inkomsten en winstbelasting 24.5 millioen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De millioenen-nota Groote gezinnen ontlast! De begrootingcijfers Praag wenscht arbitrage meer voor Defensie Hongaren en Po'en willen ook een brok Het aantal arbeiders in werkverschaffing zoo mogelijk tot 100.000 man uitbreiden! Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Spanninq weer toeqenomen De stoomdood in de gevangenis HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 66e JAARG. No. 8418 9 Heffing van 2°/0 rechtstreeks van de loonen, huren, renten en winsten en van 8°/0 van de bedrijfswinsten 0 van rechtspersonen. Het nadeelig saldo op de begrooting voor 1939 van ruim 142]/2 millioen gulden op den gewonen dienst, nood zaakt de regeering tot verschillende maatregelen, welke nieuwe offers van het Nederlandsche volk zullen vragen, aldus vangt de millioenennota dit jaar aan. De minister stelt zich voor het geraamde tekort ten slotte tot 25,6 millioen terug te brengen. De voornaamste plannen zijn in het kort: 1. Een complex van nieuwe belastingmaatregelen. 2. Nationale inkomsten- en winstbelasting met heffing bij de bron, waarbij dus van werknemers de belasting meteen van het loon zal worden afgetrokken. 3. Tegemoetkoming aan de nooden der groote gezinnen, in verband met accijnzen, omzetbelasting en crisis heffingen. 4. Verhooging van invoerrecht voor bepaalde goederen. 5. Verbetering van het defensie-apparaat. 6. Krachtige bestrijding van werkloosheid. 7. Steun aan de binnenlandsche markt. 8. Versterking van exportpolitiek. 9.. Credieten voor kleine nijveren en ambachtslieden. 10. Verhooging aantal tewerkgestelden. 12. Wijziging in den steun aan de gemeenten. AANMERKELIJKE ACHTERUITGANG. Na gebruikelijke af- en overschrijvingen vertoont de begrooting, welke overigens, vol gens den minister een crisisproduct blijft, ook al heeft men de werkelijke waarde van de cijfers zooveel mogelijk trachten te be naderen, nog een reëel tekort van circa 61 millioen gulden, op den gewonen dienst. De kapitaaldienst geeft, wanneer de kapitaal- verstrekkingen aan de staatsbedrijven als mede de voorschotten aan derden, welke zullen worden terugontvangen, terzijde wor den gesteld, een totaal aan nieuwe kapi taalsuitgaven aan van rond f }59 millioen. De nationale schuld zal dus uit hoofde van deze verplichtingen met dit bedrag toenemen, terwijl daar tegenover een bedrag van f 58.4 mil lioen (ook weer zonder te rekenen met de aflossing van de in de staats bedrijven geïnvesteerde kapitalen) zal worden afgelost. Dit is de be- grootingspositie voor 1939 op zich zelf bezien. Beziet men haar in verhouding tot de vermoedelijke rekeningsuitkoms ten 1937 en de begrootingspositie '38 dan vertoont de begrooting voor '39, zoowel voor den gewonen als voor den kapitaaldienst een aanmerkelij- ken achteruitgang. Het is uiteraard buitengewoon moeilijk voorspellingen ten aanzien van de volgen de bcgrootingsjaren te doen. Eij zijn tal van thans nog niet bekende factoren, welke daarop invloed uitoefenen. DE BELASTINGEN. Zooals hierboven gezegd komt de minis ter met voorstellen tot verhooging. maar ook tot verlaging der belastingdruk. Een aantal heffingen van opcenten welke per 1 Januari zouden vervallen, wordt verlengd, het be treft hier de opcenten op de grondbelasting, de inkomstenbelasting, de vermogensbelas ting,de dividend- en tantieme-bclasting. Voorts de opcenten op de arrijnzen op wijn, gedistilleerd, suiker, tabak, de zegelrechten, de registratierechten, de successierechten en verder de vcrdedigingsbelasting T, het bij zonder invoerrecht op benzine, de doode- handbelasting en de couponbelasting. Dan wil de minister indienen een wetsontwerp tot het heffen van een nationale inkomsten en winstbelas ting. Deze belasting zal zooveel mo gelijk bij de bron worden geheven en bestaat uit een heffing van 2 pet. van huren, renten, loonen en wins ten. Daarnaast komt nog een bijzondere heffing van 8 pek van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten. Van deze belastin gen, waarop ook kinderaftrek kan worden toegepast, verwacht de mi nister een opbrengst van 90 millioen gulden. Wat de verlichting van de belasting druk betreft, worden maatregelen voorgesteld de groote gezinnen te ontlasten. Ook zal de ac cijnsbelasting worden gewijzigd en de erg ste bezwaren van de tarieven der vermo genbelasting. van de verdedigingsbelasting en van de personeele belasting worden weg genomen. Voor deze belastingverlagingen zal een bedrag van 40 millioen gulden noodig zijn. De kosten van de tegemoetko ming aan de groote gezinnen wor den ruw geraamd op f 11 millioen waarvan het grootste gedeelte ten laste van het landbouwcrisisfonds kan komen. BEPERKING OPENBARE UITGAVEN. Naast krachtige bestrijding van de werk loosheid ligt in de bedoeling, opvoering van het aantal tewerkgestelden in de werkver schaffing zoo mogelijk tot 90 a 100.000 man. terwijl voor de binnenlandsche markt de in voerrechten van eenige groepen van artike len zullen worden verhoogd. De exportpolitiek. Binnenland sche markt. Nieuwe maatregelen zijn onvermijdelijk geworden. De regeering meent, dat daarbij voorop moet staan behoud en versterking van het particuliere bedrijfsleven. Naast de bestaande maatregelen zullen derhalve eeni ge nieuwe voorzieningen getroffen moeten worden, waardoor een complex van maatre gelen tot schraging van het particuliere be drijfsleven tot stand komt, dat doelmatig geacht kan worden. Alhoewel niet ontkend kan wor den, dat de internationale structuur van het economische leven van Ne derland ons land uitermate gevoelig doet zijn voor de ontwikkeling in het buitenland, zoo acht de regeering het toch noodzakelijk naar meer stabili teit op de binnenlandsche markt te streven. Een meer blijvende steun aan enkele be drijfstakken zal worden gegeven. Een matig beschermend tarief blijft uit dien hoofde dan ook geboden. Zonder vooruit te loopen op de in te dienen ontwerpen zou de regeerine hier willen verklaren, dat zij veel waarde hecht aan stabiele verhoudingen op tarief gebied, zoodat zij de bij haar bestaande voor nemens op dit gebied gelijktijdig bekend zal maken. Binnen afzienbaren tijd zullen deze voorstellen niet door andere worden gevolgd. De regeering beeft overwogen, in hoe verre de export nog op andere wijze bevor derd kan worden. Zij houdt daartoe haar aandacht gevestigd op de bediening van nieuwe en de herovering van tengevolge van abnormale, vreemde concurrentie, ver loren geganc markten. Ook hier staat ver ruiming der werkgelegenheid op den voor grond. Indien het mogelijk blijkt, nieuwe arbeids krachten op deze wijze in het productiepro ces in te schakelen, zal het binnen zekere grenzen verantwoord zijn op de begrooting Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën vrijkomende steungelden voor dit doel te bezigen. Hier moge eveneens worden gewezen op de noodzaak van uitbreiding van het pro ductie-apparaat der Nederlandsche nijver heid in het belang van de landsverdediging. Maatregelen zijn in voorbereiding op dit ge bied do eigen productie te bevorderen. In het kader van deze maatregelen wenscht de regeering ook te plaat en de kapitaaluit breiding van de maatsc( appij oor indu striefinanciering, waaröt er in ve band met de urgentie een afzonderlijk vo< stel werd ingediend bij aanvullingsbegrooting. CREDIET VOOR KLEINE AMBACHTS LIEDEN. De bedoeling hiervan is een ontbrekenden schakel in het credietappargat tot stand te brengen, waardoor bedoelde personen op zal kelijke verantwoorden gróitdslag langloo- pendc credieten zullen kunnen verkrijgen tot een maximum van f 5000.— voor het aan schaffen van machines en het verbeteren hunner outillage in het algemeen. De uitvoering van deze maatregelen zal in handen worden gegeven van de Neder landsche iniddenstandsbank. DE WERKLOOSHEID. Op grond van een omstandig onderzoek is besloten tot uitbreiding van de uitvoe ring van werken, die blijvende arbeidsge legenheid zullen brengen, m.a.w. bijdrage tot verhooging van het voortbrengingsver- mogen van den bodem. De regeering stelt zich voor werkverschaf fing zoo goed mogelijk te brengen on een peil van 90.000 a 100.000 man. Het grootste gedeelte daarvan zal gpfinanc'prd kunnen worden uit de gelden, die reeds op den ge wonen dienst beschikbaar zijn. Ten slofte wordt ten deze vermeld, dat de voorgenomen herziening mede er op gericht zal zijn, werkverschaffing en werkfonds meer tot een geheel te maken en daaraan een zelfstandige nlaafs toe te kennen. Het ligt in de bedoeling, om nadere voor stellen te doen, omtrent de jeugdwerkloos heid, die de volkskracht ondermijnt. DE POSITIE DER GEMEENTEN. Een zoodanige herziening van de finan- cieele uitkeeringsrecelen in het voornemen, dat een aanmerkelijk grooter aantal ge meentel) haar zelfstandigheid weder ver krijgt. terwijl daarnaast een regeling van het forensen vraagstuk zal worden aan hangig gemaakt. Het vraagstuk der noodlijdende gemeenten kan langs dezen weg van verderp nivelleering er groote- re bijdragen wellicht tijdelijk lot geringere proporties worden terug gebracht. een afdoende oo'ossing voor zoover daarvan althans in de ze tijden snrake kan zijn. zal alleen mogelijk zijn. indien in veel sterke re mate dan thans het geval is. de eigen verantwoordelijkheid der ec" meenten voor het doen van uitga ven weder wordt ingeschakeld en allerwege verstaan wordt, dat het centraal gezag de verantwoordelijk heid voor het financieel beheer der gemeenten niet kan en mag over nemen. Vooral in de huidige omstandigheden, waarin bezuiniging op 't overheidsapparaat zood ringend noodig is. kan deze meest re- eele waarborg voor een zuinig beheer niet worden gemist. In welke richting de regeering de zen waarborg meent te kunnen ver stevigen, kan fcliiken uit het ont werp van wet tot w'jzinin-i van d" steun aan de noodlijdende gemeen ten, hetwelk zeer binnenkort wordt aangeboden. Overigens koestert de re-geering bet \noine- men een bedrag van 21.fi millir n te geven ven. a fonds perdu aan de noodlijdende ge meenten ter vervanging van rontelooze voor voorschotten. Eveneens zal een regeling van het foren- scnvraagstuk, waarvan het doe. o.m. is n betere financieele verhouding tusschen de gemeenten onderling te scheppen, gelijk tijdig worden aangeboden. DE DEFENSIE. Ten slotte wordt medegedeeld, dat na de heroriëntatie van het finantieele beleid, welke de samenstelling van de begrooting gericht .doen zijn op een zeer spoedig her stel van het budgetair evenwicht, er geen aanleiding meer is. gevolg te geven aan 't voornemen door middel van een nationaal defensiefonds een jaarlijksch evenwicht tot stand te brengen tusschen de uitgaven \oor de nieuwe defensie-maalregelen en de daarvoor gecreëerde inkomsten. De stijging van de gewone defensieuit gaven bedraagt 24.5 millioen, terwijl als kapitaalsuitgaven voor de defensie op deze begrooting 73 millioen gulden is uitgetrok ken. Het slot; 25 millioen te kort! Aan het overzicht der begrooting voor 1939 ontleenen wij: TOTAALCIJFERS GEWONE DIENST: Uitgaven Inkomsten Nadeelig saldo f74 4.830.033 f ÜC2.153.493 f 142.676.540 Totaalcijfers kapitaaldienst: Uitgaven f263.910.005 Inkomsten f 25.350.150 Nadeelig saldo f238.559.855 De begrooting voor 1938 vertoonde een na deelig saldo van f 13.639.840 Voor 1939 worden de uitgaven hoogcr geraamd dan voor 1938 f 41.239.918 Voor 1939 worden de inkom sten lager .geraamd f 87.796.782 zoodat-het nadeelig saldo voor 1939 moet worden gesteld op f 142.676.540 Bij de beschouwing van dit aanzienlijke tekort moet in aanmerking worden geno men. dat in de raming van de middelen voor 1939 een aantal heffingen niet of slechts tot een belangrijk lager bedrag kQn worden begrepen, dan voor 1938, omdat de wetten waarop deze heffingen steunen, met ingang van 1 Januari 1939. c.q. 1 Mei 1939, zullen vervallen. Een wetsontwerp tot verlenging dezer hef fingen wordt aangeboden, waardoor totaal meer zou kunnen worden geraamd f 114.565.000. Verwachting: Meest matige Z.O. tot Z.W. w-ind, gedeeltelijk bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk tijdelijk regen in het Z.W.; in het N.O. wei nig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Ingevolge art. 6 van paragraaf 55 van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven behoort van het bedrag, waarmede de op brengst der inkomsten- en der omzetbelas ting, resp. f 45.5 millioen en f 70 millioen overtreft, de helft te worden afgestaan aan het Invaliditeits- en Ouderdomsfonds. Daar de wijziging, welke in de omzetbe- lastingwet is aangebracht, ten doel had dek king te verkrijgen van de sterk gestegen uit gaven voor het defensie-apparaat, zal thans de Staten-Gcneraal eveneens een voorstel van wet bereiken, strekkende hoogere op brengst der omzetbelasting als gevolg van bedoelde wijziging geheel aan het algemee- ne Rijksbudget*ten goede te doen komen. Indien dit voorstel kracht van wet zal verkrijgen, zaL de bijdrage aan de Sociale Verzekeringsfondsen, zooals deze thans is geraamd, alsnog kunnen worden verlaagd 'met f 2.500.000. Wanneer zoowel met de verlenging van de vermelde heffingen als met de voorge stelde wijziging van de bepalingen der wet tot verlaging der openbare uitgaven met betrekking tot de storting in de Sociale Ver- z.ekeringsfondsen, rekening wordt gehouden, kunnen de verschillen tusschen de eindcij fers van de ontwerp-begrooting 1939 en de begrooting 1938 als volgt worden opgesteld: Berekend tekort 1938 f 13.639.840 Hoogere raming uitgaven 1939 in vergelijking met 1938 f 38.739.918 f 52.379.758 Hoogere raming middelen 1939 in vergelijking met 1938 f 26.768.218 Nadeelig saldo 1939 f 25.611.540 NIET GEHEEL EENS MET DE FRANSCH- BRITSCHE VOORSTELLEN, De Fransche en Britsche gezan ten dringen op zeer spoedige aanvaarding aan. Terwijl gisteren algemeen werd aangenomen, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering de voorstellen van Londen en Parijs zou aanvaar den, blijkt uit de thans officieel over handigde nota, dat President Benesj en de zijnen nog niet zoo murw zijn dat zij zonder meer in gebiedsaf- stand zullen toestemmen. Hoewel zij afstand van het Sudetcnduit- sche gebied niet positief verwerpen doen zij toch een beroep op het bestaande arbitrage verdrag met Duitschland of wenschen een bemiddeling desnoods door het Haagsche Hof. Door deze houding is de spanning in Eu ropa weer ten zeerste toegenomen, daar de Duitschers niet lang geduld willen oefenen. Gisterenavond hebben de Britsche en Fransehe gezanten een dnngend beroep op President Benesj gedaan om toch vooral spoedig toe te stemmen, daar de tijd dringt Hedennacht vergaderden daarop te Praag opnieuw de ministerraad doch tot dusverre is nog geen beslissing bekend. Desnoods gebruikt Polen ge weld. zeggen de bladen. Zoowel de Hongaren als de Polen trachten thans ook. gebruik maken de van de gunstige omstandigheden, een stuk van Tsjecho-Slowakije in de wacht te sleepen. Men verneemt, dat de Hongaarsche minis ters Imredy en Kanya zich in het vliegtuig van Hitier zelf naar Berchtesgaden hebben begeven, op uitnoodiging van den rijkskan selier. die daartoe besloten zou hebben na een onderhoud tusschen Göring en de Hon- DE POOLSCHE MINDERHEDEN IN TSJECHOSLOWAKIJE gaarschen rijksbestuurder. De Hongaarsche regeering, die reeds steun van Italië en Po len heeft toegezegd gekregen, schijnt dus thans over Duitsche hulp te onderhandelen Horthy zou zich nog in Oost-Pruisen be vinden, waar hij in gezelschap van Göring jaagt. De Poolsche actie. Aan de grens bij Cieszijn hebben gisteren 30.000 Polen betoogd en geëischt, dat Tsje chisch Silczië hun worde teruggegeven. Te Kattowitz in Polen werd door 50.000 personen een resolutie aangenomen, waarin gezegd werd dat eindelijk het oogenblik ge komen is om Tcschen te bevrijden. Een be roep op de Poolsche regeering werd gedaan om de minderheidskwestie aan te roeren op dat rechtvaardigheid geschiede en Silezisch Teschcn met omliggend gebied worde terug gegeven. Het kaartje geeft het gebied weer, waar over het gaat. met eenige belangrijke plaat sen in het minderheidsgebied en procenten der Poolsche bevolking. In een zichtbaar geinspireerden commen taar schrijft het agentschap „Iskra", dat Po len bereid is 200.000 Polen in Silezië den weg naar hun vaderland te openen. Indien dat niet op andere wijze bereikt kan worden, zal Polen het met geweld verwerven. Verder wordt te verstaan gegeven, dat de nieuwe grenzen van Tsjechoslowakije niet door Polen gegarandeerd zullen worden, in dien Silezië niet aan Polen terugvalt Rechtsingang tegen de bewakers De grand Jury te Philadplphia heeft heden rechtsingang verleend tegen tien employe's en bewakers van de gevangenis wegens moord en doodslag. Zooals men zich zal herinneren, zijn in deze gevangenis eenige gedetineerden pm het leven gekomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1