Speurtocht in het Hollandsche duin Lage haringprijzen Achterlicht en zomertijd Het Hongaarsche vraagstuk De Pers op hol Fransche pers bezorgd Eendracht is onze plicht Peter Pech heeft pech Praag accepteert Fransch Britsche voorstellen Chineesch grondgebied aan Engeland? Franco wil tot den vrede bijdragen Boeren vonden juweelen Uit onze Omgeving Schatkamers. In m'n eentje dwaal ik door één van de heerlijkste schatkamers, die ons Hol landsche duin herbergt. Verderop weet ik m'n metgezel, eveneens genietend, speu rend. Voor m'n voeten stuift met veel mis baar een patrijzenfamilie op, pa, ma en acht vliegvlugge kinders. Eenden hebben hier ook gebroed; ik vind in het mans- hooge struweel verschillende nesten met de gebroken doppen er nog in. Overigens hoor ik bijna geen vogelgeluiden meer, in tegenstelling tot het vroege voorjaar. Alleen knutteren nu en dan wat over vliegende kneutjes, van ver komt het ge- krijsch van visschende sterntjes op strand en soms is er de bijna herfstige schreeuw van 'n meeuw rond een een zaam duin. Planten-liefhebbers voor! Een zachte geur, die ongeveer ligt tus- echen lavendel en pepermunt, hangt in de lucht. Het is de watermunt, die hier met tal- looze lila bloemhoofdjec bloeit. En die heer lijke geur blijft me den ganschen middag om zweven, waar ik ook ga. Diep-paars kleuren de hooge ongenaakbare distels naast de blauwgroene galigaan stengels met bruine bloeischermpjes, die samen een soms mans- hoogen wirwar vormen waartusschen het witte walstroo z'n kleine sterretjes als Brus- selsch kantwerk weeft. Effen groengrijs van kruipwilgeboschjes doortintelt van donker- roode wateraardbei, waaronder heel laag bij den grond de glanzend groene para- pluetjes van de waternavel. Naast rose bun gelende klokjes van bloeiende dophei scha tert het geel van zilverschoon-bloemen en wondermooi steekt het blauw van de eere- prijzen daarbij af, blauw als van schuchtere kinderoogen. En al die kleuren en vormen in steeds andere groepen, in steeds andere partijen en schakeeringen, in steeds andere combinaties geschikt, zooals alleen de meesterhand van Moeder Natuur dat kan! Licht en donker rose-rood zi,n de fladderende vlindertjes van het stalkruid, eenvoudig wit de braambloesem en donkergeel de trossen van prikkelende stekelbrem. Spreeuwen zitten te snoepen van de glim- mend-zwartblauwe bessen van de kraaihei. Heel vroeg in 't voorjaar bungelden aan de met donkergroen-glanzige blaadje- bezette takjes van die kraaihei de dieppaarse meel draadjes; nu zijn de bessen overal van groen tot glimmend blauw gerijpt. De wind rammelt met de rijpe zaden van de ratelaars in hun bruin-verdroogde doosjes en buigt de lange stengels van de roomblanke pirola's. Onder de dieproode fij ie sterretjes van het duizendguldenkruid en de blanke bekertjes van het parnaskruid wriemelt een klein rugstreeppadje rond. Hagedisjes, die zich zonden, schieten weg tusschen de paarse bijenkorfjes van de brunel en de blauwe tros sen van de vleugeltjesbloem. Hooge bloed- roode zuring piekt omhoog uit de zoet geu rende goudgele walstroopluimen. En overal de zachtroze en witte bloemhoofdjes van het rozenkransje. Blauwe wikke klimt tusschen de hooge, wollige, bleekb-uine pluimen van het duinriet. En de blauwe hondsviooltjes konden zóó stukjes uit den zomerhemel zijn, die boven m'n hoofd strak gespannen staat. En toch Töch wordt het al wat herfstig. De heele sfeer ademt soms al iets weemoedigs-tries- tigs, hier en daar tint al 'n bruingeel ver kleurend blad aan de kruipwilgen, glimt al 'n rijpe vrucht, 'n karmijnroode bes of 'n hel- roode rozebottel, klinkt al 'n herfstroep van 'n groep trekkende vogels. De pirola heeft zijn besten tijd dan ook al weer achter den rug. De roomblanke trossen op hun lange windbewogen stengels hebben 'n heerlijken honinggeur. Maar over smaak valt niet te twisten, en ik ken menschen, die von den, dat t plar.tje pirol- ee.i „vieze broodpap- geur" had! In elk geval worden vliegjes en kevertjes aangelokt door dien geur en bewer ken dus meestal wel kruisbestuiving. Wan neer dergelijke visites in een regenachtigen zomer echter uitblijven buigen de maeldraden van een bloem zich eenv udig over eigen stempels heen. In 'n derge.rjk geval ontstaat het pirola zaad dus uit zelfbestuiving. De interessante parnassia. Had de pirola z'n besten tijd alweer gehad, er groeit in deze vochtige vallei 'n plantje, dat me af en toe 't gevoel geeft op 'n wei'.ano te loopen, dat wit-bestippeld is door meizoen tjes. Parnassia-vallei zou ik dan ook wei wat vinden. Want dat is de parnassia, nazomer- bloeier van het duin bij uitnemendheid. Die komt eigenlijk pas eind Augustus goed op dreef. De groote reinwitte glanzende blade ren, hebben wonderlijke schijnhoningfabriek- jes in haar harten en meeldraden die stuk voor stuk tot rijpheid komen, precies een dag n£ elkaar. Die er met elkaar zoowat eer. week over doen om volledig te ontplooien. Die dus niet in eens hun kostelijke voorraad stuif meel verspillen, wat vooral in een regenachtig najaar van groot belang kan zjjn. Merkwaardige bloeigeschiedenis! Dat is 'n merkwaardige bloeihistorie, die elk bloempje maakt tot 'n voorwerp van rhyth- mische schoonheid en die ik toch tens even goed moet bekijken, want ik heb hier mooie bloemen in allerlei stadia van ontplooiing bij de hand. De pas ontloken knoppen zijn nog mooi saam- ggvouwen als leuke bolletjes op de uitgespreide groene kelkblaadjes. In de open bloemen kan ik zien de vijf korte, dikke, voorovergebogen meeldraadjes en 'n nog niet ontwikkelde stamper. .Maar slechts één meeldraadje gaat uitgroeien en buigt naar buiten tot onge- i4. —.iS/lon 171 zijn dan nog in gebogen toestand, ze wachten hun beurt nog wat af. Den volgenden dag pas groeit de tweede uit, terwijl dan de eerste heelemaal achterover buigt en tenslotte tus schen de kroonbladen terecht komt. Zijn helmknop heeft hij ond r die bedrijven ver loren. En zoo volgen de vjjf elkaar om en om op; telkens is er één rijp in 't midden van de bloem tot ten slotte de vijf onthoefde meel draden tusschen de kroonbladen liggen. En pes op dót oogenblik begint de stamper zijn vier stempels te vertoonen, waarin besloten liggen de witte eitjes die door het levenwek kende stuifmeel zullen worden aangespoord om zaad te vormen. Maar nu nog die andere dingetjes langs dan rand van de bloemkroon. Dat zijn nu die schijn honingfabriekjes. Vijf gesteelde blaadjes die elk een 10-tal teere zijtakjes dragen, die ein digen in een geel glimmend knopje. Je zou zweren met honingdruppeltjes te doen te heb ben! Schijn bedriegt ook hier. Die blinkende knopjes hebben niets uit te staan met honing; ze zijn kurkdroog Allerlei insecten vooral vliegen laten zich steeds weer bedotten door de glimmende druppeltjes, krioelen er rond, maar vinden geen honing. Die zit dieper aan den voet der blaadjes, open en bloot, en niet eens zoo bar veel. In 'n jonge bloem worden die vliegen behoor lijk bepoederd met stuifmeel uit de meeldraad die dan net rijp is. Bij een volgende oude bloem, waar alle meeldraden op zijn en de stamper rijp is, zullen ze bij hun gewriemel vermoedelijk wel wat van de landing kwijt raken op de uitgespreide stamper. Die schijnhoningfabrielijes (nectariën) worden nog merkwaardiger in het licht van hun wordingsgeschied mi Het zijn vermoe delijk vervormde, onvruchtbare meeldraden! Ik heb tenminste wel planten gevonden, in wier bloemen overgangen van meeldraad tot nectarie te zien waren. Waarbij b.v. de klierharen ontbraken en 'n helmknopachtig geval aanwezig was. Zoo valt er heel wat te bewonderen aan zoo'n-oogenschijnlijk klein en onbelangrijk bloempje. Maar zoo gaat het altijd! Byna tropisch. Bijna tropisch doet de atmosfeer in de duinvallei aan op zoo'n zonnigru zomer dag door de vochtige warmte en de mos sige, weeke ondergrond. Geen wonder, dat zich hier planten thuisvoelen, die je nu niet overal tegen zult komen. Zooals al meer gezegd, is het daarom wel zeer te betreuren dat dergelijke duinvlakten steeds zeldzamer w 'en en vooral in Zuidholland met 'n lantaarntje gezocht moeten worden. Je kunt hier bijvoorbeeld heel vaak echte wilde orchideeën tegenkomen, die zich heel goed op hun plaats voelen. Daar heb je de moeraswespen orchideeën met hun losse, lange pluim van wijdgeopende bloemen en bovenaan nog 'n paar dichte knoppen, met hun lilabruin, geel en wit, droombloemen van exotische, verfijnde schoonheid! Dit is wel een van onze mooiste, in 't wild voorkomen de orchideetjes. Zacht wuiven de lange sten gels in den wind. Maar ook de nachtorcl is mag er zijn! Roomwit tot groenig toe zijn de kleuren. In 'n draadfijne spoor zit de zeer geurige ho ning, die alleen voor de nachtvlinders met lange roltongen zooals de pijlstaarten bereikbaar is. In de iate schemering schieten ze door de vallei en staan opeens in de lucht wiekelend stil voor zoo'n orchis, die dan stra lend wit lijkt in de donkere omgeving. Door de uitgerolde tong slurpen ze de honing op, maken 'n wending van enkele meters en staan stil voor 'n volgende bloem, die meest tevens bestoven wordt. En ook die bestui- vingsgeschiedenis is zoo merkwaardig evenals trouwens van alle orchideeën dat ik bijna de verleiding niet kan weerstaan om ook dót nader te gaan bekijken. Enthousiast relaas. Maar daar komt m'n metgezel het duin over, zwaait al uit de verte met z'n kijker. Ik zwaai terug en verheug me nu al op het enthousiast relaas van z'n wederwaardig heden in 'n vallei verderop. Daar komt 't al! Gentiaantjes bij blanke waterplassen, orchideetjes bij de vleet, een nest vol jonge kneuen, glidkruit en guichel heil, pirola en verlaten wulpennesten, maan- varen en parnassia en nog meer! Intusschen is de schaduw van de heu vels grooter, langer en dieper geworden:® de zon daalt achter de duinrjj, groot en rood. Ten slotte is de heele vallei gevuld met schaduw. Dan komt de schemering tusschen de kruipwilgenboschjes vandaan. Onheilspellend stil zweeft 'n velduil boven 't kreupelhout; de zee bruisch ver weg, konijntjes gaan op lavei. Avondwind loopt ritselend door helm en duinriet. We stappen op! J. K. S. Slechte aanvoeren. Dit jaar kwamen te Scheveningen in to taal 190 schepen van de haringvisscherij bin nen met een totaalvangst van S6.8S7. kantjes' haring, tegenover het vorige jaar tot aan denzelfden datum 395 schepen met 172.329 kantjes, zoodat er alleen te Scheveningen dit jaar ruim 85000 kantjes haring minder zijn aangevoerd dan het vorige jaar. Ondanks dit alles, komt een en ander in de prijzen niet tot uitdrukking en zijn de te genwoordige prijzen van haring zeifs lager dan in 1937. Gemis aan uitvoer is van grooten invloed op deze prijzen. Verschillende landen die vorig jaar belangrijke partijen haring in Ne derland kochten, zijn op heden niet aan de markt. Ook Rusland kocht dit jaar, aldus het Hdbl., nog geen haring. Het behoeft geen nader betoog, dat tegen dergelijke'lage prijzen het uit oefenen van het visscherijbedrijf met groote moeilijkheden gepaard gaat. Het gevolg hiervan is, dat in reeders- kringen maatregelen in overweging worden genomen, om te trachten tot een beteren prijs te komen. Het hoofdbestuur van de rcedersvereeni- ging voor de Nederlandsche haring- visscherii zal deze aangelegenheid in een heden te houden ledenverga dering bespreken en nader onder de oogen zien. Het ligt in de bedoeling om een ge deelte van de aangevoerde haring tegen vastgestelde prijzen uit de markt te nemen, om zoodoende ver der terugloopen der prijzen te voor komen. Een financiecle regeling in deze zal te vens worden besproken. Vanzelfsprekend is het een eerste vereischte, uat indien een regeling wordt vastgesteld, ook iedere ree- derij hieraan deelneemt. Eenige jaren ge leden heeft men ook- een dergelijk opvang- apparaat voor de prijzen in werking ge steld en heeft dit toen niet ongunstig ge werkt. Gevaar voor wielrijders. Na de beëindiging van den zomertijd zal weer een belangrijk deel van het verkeer bij duisternis plaats vinden. Velen, zoowel wielrijders als motorrijders en automobi listen, zullen dan voor het eerst sedert maanden hun verlichtinginstallatie weer noodig hebben. De A.N.W.B. wijst in dit verhand op de groote gevaren, welke een nict-brandeod koplicht of een gedoofd achterlicht met zich brengen en geeft aan allen den raad tijdig de lichtinstallatie te controleeren. Dit geldt speciaal ook voor wielrijders. Se dert de invoering van het rijwielachterlicht is de automobilist nog minder verdacht op een n i e t-verlichte fiets dan vroeger. De A.N.W.B. is van meening, dat tal van ongevallen bij duisternis kunnen worden voorkomen, indien ieder dagelijks, wanneer hij zijn lichten voor liet eerst ontsteekt, even nagaat, of alles in orde is. Dit is een kleine moeite, die weldra gewoonte wordt. De verkeersveiligheid bij duisternis wordt er in hooge. mate bij gebaat, terwijl de kans op aanhoudingen en bekeuringen er zeer sterk rdt verkleind. Hij pakt zijn biezen... De heer Jan Hahn, optredend onder den naam Peter Pech, heeft de onaangename er varing opgpdaan,. dat de .roem van de mi crofoon kan vérbfeeken onder de schijnwer pers en het vuur va'ri het voetlicht. Zijn op treden in het openbaar, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam is een teleurstelling ge worden.In de hoofdstad liet de heer Peter Pech zich toejuichen in een revue „Doe 't met Pech". De ondernemer zal Shakespea- re in het ongelijk stellen, waar het diens beroemden slagzin „Wat is in een naam?" betreft. Want de Pechrevue deed haar naam eer aan. En dat was te wijten aan het feit, dat de kunstenaar, die via de microfoon heel Nederland aan zijn lippen had, in de zaal bij het directe contact met zijn buiten radio-verband staande toehoorders en toe kijkers, niet in staat bleek de massa te boeien. Toen Zondagavond wederom de be langstelling onevenredig was aan zijn gage, pakte hij zijn koffer en kwam niet meer terug. Do directie heeft, naar de Tel. meldt, in zijn plaats Corrie Vonk gcengageerd in de revue, die thans onder den naam „Doe 't zonder Pech" in „Plaza" wordt opgevoerd. Eenmaal voor het feit gesteld, heeft de directeur er vrede mee genomen, dat haar hoofdattractie ontijdig aan de verbintenis een einde maakte. Duitschland sympathiseert met Honqaarsche cischen. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt: Rij zijn terugkeer van Berchtcsgadcn heeft de minister-president, Imredy, verklaard, dat zijn onderhoud met Ilitler en von Ribbentrop uitsluitend geloopcn heeft over het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Het agentschap voegt hieraan- toe: De be sluiten van onze rasgenooten in Tsjecho- Slowakije hebben een krachtigen weerklank in geheel Hongarije gevonden. De Hongaar sche regcering kent haar plicht, om met al le middelen hun verlangen, vrij over zich zelf te beschikken, te ondersteunen. In deze uren, die van historische beteekenis zijn,- kent elke Hongaar slechts één plicht: een heid en discipline. Iiavas meldt voorts uit Berlijn, dat de Duitsch-Hongaarschc besprekingen te Berchtesgaden de levendige belangstelling van de Duitsche politieke kringen hebben opgewekt. Het Orgaan der Wilhelmstrasse schrijft: het nationaalsocialistische Duitsch land denkt natuurlijk in de eerste plaats aan zijn Inndgenooten. maar eerbiedigt ook de rechten van andere volkeren. Naast de verwezenlijking der Duitsche eisehen. moet lus een bevredigende oplossing gevonden worden voor de andere volksgroepen, met name voor de Polen en Hongaren, waardoor in MiddenEuropa een tijdperk van vrede en vruchtbare samenwerking kan worden geopend. Havas meldt uit Parijs, da* de Tsjecho Slowaaksche Regeering, na den geheelen nacht te hebben be raadslaagd, hedenmorgen het door Frankrijk en Engeland in Londen opgesteld voorstel heelt aanvaard. In het Zondagsblad van de „Deutsche All- gemeine" Zeitung vinden we, aldus het Hb. de volgende mededeeling, gedagteekend den 14en September en gemeld uit Den Haag: „De Britsche gezant in Den Haag is tot het uitbrengen van rapport en waarschijnlijk tot het ontvangen van in structies naar Londen ontbo den. Dit is het eerste teeken van een contact tusschen de Engelsche en Nederlandsche autoriteiten in de tegenwoordige crisis. Tot dusverre heeft een dergelijk contact niet plaats gevonden". Het behoeft nauwelijks vermelding, dat de berichtgever van de „Deutsche Allgemei- ne Zeitung", die overigens door de beste be doelingen bezield schijnt te zijn, slachtoffer is geworden van zijn romantische fantasie. Sir Hubert Montgomery is namelijk deze week in afscheidsaudientic ontvangen door H.M. de Koningin. Het vertrek van den Engelschen gezant, 'die in Haagsche kringen zooveel vrienden had verworven, was reeds enikele weken geleden aangekondigd. Blijkbaar was de berichtgever van het Duitsche blad van deze feiten niet op de hoogte, anders zou hij stellig geen „diplomatieke contacten" en „instructies" hebben gepeurd uit 't ver trek van den Britschen diplomaat naar zijn vaderland. Moet Tsjechoslowaklje geheel verdwijnen? De „Figaro" schrijft het volgende: De Britsche ministers hebben gister avond in een sfeer van groote ver ontrusting vergaderd, want bij de nieuwe moeilijkheden door het ant woord van Praag, voegen zich thans nog andere, die nog zorgwekkender zijn. In de berichten uit Berlijn is duidelijk te lezen, dat Hitier, na zijn onderhoud met Chamberlain, tot de conclusie gekomen, dat het moge lijk is den prijs van het accoord nog te verhoogen, en dat hij het Fransch- Britsche ontwerp onvoldoende zou achten. Het zou er thans om gaan, Tsjechoslowakije van de kaart van Europa te doen verdwijnen, en men verwacht in Londen, dat Hitier zich thans zal opwerpen als de bescher mer der andere minderheden en de Tsjechische minderheid, autonoom en geisoleerd in het hart van het her stelde Oostenrijksch-Hongaarsche rijk zal overlaten. „Pctit Parisien": Het is te hopen, dat de bedenkingen en vragen der Praagsche re geering geen poging vormen om de zaak op de lange baan te schuiven, in de hoop, dat de toestand beter wordt. De toestand kan eerder slechter worden. 25 Duitsche divisies staan gereed om Tsjechoslowakije binnen te rukken, indien niet spoedig een vreedzame oplossing tot stand komt. Madame Tabouis in de „Oeuvre": Leiden de Engelsche kringen denken, dat Hitier vooral een algerneene overeenkomst in Eu ropa wil, een definitieve regeling van alle sinds jaren met Frankrijk en Engeland han gende kwesties. Duitschland, zoo zegt men te Londen, wil een pact van vier, na rege ling der kwesties in Centraal Europa, in Spanje» alsmede der koloniale kwestie. Te vens wil het een luchtpact en een bewape- ningsovereenkomst. De „Epoque": Polen en Hogarije worden gedreven en gesteund door Duitschland en Italië. De bedoelingen van Duitschland schij nen geen twijfel meer open te laten, want Ilitler zoekt in alle haast naar bondgenoo- ten. Het gaat erom te weten, of men Duitsch land en zijn bondgenoóten de vrije hand in Midden-Europa zal laten. In ruil materiecle hulp toeqezeqd Twee vijfde van het betwiste gebied tus schen Burma en Joennan is naar Dinsdag aan Tokio werd gemeld, door de regeering van maarschalk Tsjang Kai Sjek afgestaan aan Groot-Brittannië in ruil waarvan Groot- Brittannië materieele hulp heeft toegezegd aan Tsjang Kai Sjek. In hetzelfde bericht wordt verklaard, dat het betrokken gebied is gelegen ten Westen van de rivier Mekong Voorts wordt gemeld, dat Groot-Brittan nië in ruil van de Chincesche concessies de volgende toezeggingen heeft gedaan: 1. Groot-Brittannië zal den invoer verge makkelijken; 2. Het zal een deel van de fondsen ver strekken, noodig voor den aanleg van we gen en vliegvelden in de provincie Joen nan; 3. Het zal oogluikend toelaten, dat de anti-Japansche propaganda, welke in Bur ma, Indië en de Straits Settlements door de Chineezen wordt gevoerd voortgang kan vinden. Onder voorzitterschap van generaal Franco heeft te Burgos gisteravond de minister raad vergaderd. Na de bijeenkomst deelde de minister van buitenlandsche zaken, Jor- daan, den journalisten mede, dat de mi nisterraad zich eerst had bezig gehouden met den buitenlandschen politiekon toe stand. De regeering heeft den wensch uit gedrukt te kunen bijdragen tot „het vre deswerk van Hitier, Mussolini en Chamiber- lain". Vervolgens heeft de raad binnon- Iandsche Spaansche aangelegenheden be sproken. EERSTE KAMER. Gistermiddag kwam de Eerste Kamer in vergadering bijeen. I>e voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Stecnwijtk, houdt een rede, waarin hij de allenvege hooggestemde eensgezindheid' roemde, die de nationale feestviering van de afgeloopcn weken kenmerkte. Uit deze eensgezindheid sprak, al dus voorz., duidelijk, dat onze van oorsprong en in wijzen vrije natie in haar geheel van een onbe- teekenend aantal afzijdigen ge-, zwegen de zoo gezegende be staande monarchaal constitutio- neele instellingen waardeert, en vastbesloten is ze te handhaven. Spr. wees er voorts op, dat het in deze dagen de plicht van allen is, naar zoo groot mogelijke eendracht te streven. „Het aanzien, het, voortbestaan ook van het par lement, is er mede gemoeid." De rede van den voorzitter werd staande aangehoord en met applaus beantwoord. Twee personen te Napels gear resteerd. Te Napels zijn twee personen gearresteerd, die juweelen bij zich hadden ter waarde van vijf millioen francs. Zij hadden deze voor een spotprijs gekocht van boeren, die de kost bare voorwerpen gevonden hadden in de buurt van Napels, op een plek, waar eind April j.1. een vliegtuig is verongelukt, dat personen naar Rome terugbracht, die hadden deelgenomen aan het huwelijk van koning Zogoe van Albanië. Men zal zich herinneren, dat hierbij 19 in zittenden om het leven kwamen. In het toestel bevond zich bovendien, aldus de Msb. voor een waarde van 10 millioen francs aan juweelen, welke een Parijsche firma aan ko ning Zogoe ter gelegenheid van zijn huwe lijk had gzonden, en welke de vorst met het vliegtuig naar Parijs terugzond, na zijn keuze gemaakt te hebben. JUL1ANADORP. Pastorie wordt verkocht Door den Architect van de Synodedes, Ned. Herv. Kerk is de Pastorie der Ned. Herv. Gemeente Julianadorp ongeschikt ver klaart om tot huisvesting van een Predi kantsgezin te dienen. De Synode heeft daar om een bedrag toegezegd om daarin veran dering te brengen. Daarom is op de laatste gehouden ge combineerde vergadering van Kerkvoogden en Notabelen besloten om te trachten deze Pastorie te verkoopen en van de som die de- zè verkooping opbrengt en het bedrag toe gezegd door de Synode een betere "Pastorie te bouwen. ANNA PAÜLOWNA Een van de attracties op de Floralia- en Middenstandstentoonstelling was het raden van de namen van twee poppen. De eene pop was door den loco-burgemees ter, Marina gedoopt naar de cchtgenooto van den heer Zon, waarmee dc heer Keuris het vele werk van den secr. van de midden- standsverceniging wilde eeren. Twee perso nen raadden dezen naam en bij loting viel de pop ten deel aan den heer S. Wilms. De andere pop had van wethouder op t Veld den naam Veronica gekregen. De heer Brinkmann was winnaar van deze pop. PURMEREND, 20 Sept. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 paf" tijen, wegende 5S.000 Kg., hoogste prijs t -«• 4 stapels kleine boerenkaas f 25.—, 1 sta,P.„ volvette f 27.—. 759 Kg. boter f 1.4-01-4^ per kilo. Runderen, totaal 662 stuks: Jkj vette koeien 6170 ct. per Kg„ matig! F; geldekoeien f 120185 per stuk, matig; <8? melkkoeien f 180260 per stuk, matig! y* stieren 4452 ct. per kilo, matig', 28 paal" den f 80—170 per stuk, stug; 107 vette ka veren 24—48 ct. per kilo, matig; 226 tere kalveren: voor de slacht f 7—l». v0° dc fok f 11—18 per stuk, stug; 223 vet» varkens voor de slacht 5254 ct. per m vlug; 27 magere varkens f IS35 per st' matig; 270 biggen f 1017 per stuk, ma r- 779 schapen f 1821 per stuk, mahg: bokken f 3—13 per stuk, matig! 857 meren f 9—12 per stuk, matig! kipeic f 4.254.75, eendcieren 3.50 per 100 s.' 1100 N.H. blauwen 55—65 ct., uitzondcrin.- prijs 67V2 ct., 7900 oude kippen en hane —45 ct. per kilo, konijnen f 0-30— L'3> ,q stuk, 800 eenden 2060 ct. per stuk. duiven 40 ct per paar, ganzen, 82 s 22.30 per stuk. pond' Coöp. Centrale Eierveiling. 80.000 9 eieren f 3.503.80. broedeieren 'kleine —3.35, 60.000 kipeieren: 6566 Kg- ca 63—61 Kg. 4.70- 4.85, 60—62 Kg. 58—59 Kg. 4.504.70, 56—57 Kg. J->° 53—55 Kg 4.10— 4.40, 50—52 Kg. 3.S0 4, 40 Kg. 2.S0—3.10. RROF.K OP LANGF.NDT.TK, 21 Sept. Aanvoer: 3500 Kg. Bh eigenheimers-- 3, 1S.000 Ke. uien 2-2.20. driel. 1.^>- grove 2.40—2.50, gele nep 5.10 peen 1.70-2.20. 850 Kg. sperriebooneu -11.80, kroten 2.30-2.70. roode kom J' ge. 2.50. Savovekool 1.90, witte kool O-^. g.si) le kool 1.10-1.80. 1800 stuks bloemkoo —11.70, 2e soort 1.90—2.70. NOORDSCHAPWOUDE, 21 Sept. ll]( Groote muizen 2.9 30, ^r' dito 2.50— .70, bevel. 160. uien 1 pCCii 1.802, grove 2.60—2.70, tfele nep^ 5 20. vcCtl i.wjuuve .c.nui 'v- {0-" 1.80. kleine peen 0.60. senricehoonen i n(1o 16.10, roode kool 1.30—'2.20. ^wh e ,g.3j 1, pootanrdannelen A 35 .i5 t-«> 1.80, B 28-35 4.30.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6