céen winteïwedbiüfd 1 Aspirin u-ooA bet beele ye^in Voor meer dan driehonderd gulden aan prijzen en premies WÊÊÊBÊBmm S. Herschel I Y&tktnuikjiictqriep, /tqe-nda Tweede Blad een hoofdprijs van honderd gulden in contanten een tweede prijs van vijftig gulden in contanten enz. enz. enz. zie de Heldersche Courant van morgen Een anti-oorlogsfilm van groot formaat Wedstrijden vliegkamp „de Kooy" Zwaartekrachtstudie op zee wordt voortgezet „The Ramblers' r—-| Hen Uadao Torpedo-vliegtuigen voor defensie Rechtbank Alkmaar Burgerlijke Stand van Den Helder één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemen! Texelsch nieuws Het kan verkeeren Intrede ds. Tinholt Kook'demonstratie Verraden en verkocht? ïïlaütut-eAlcMerb Vischafslap Den Helder Het leesseizoen staat voor de deur. En zooals het ieder jaar gaat, zoo zal het ook nu weer gaan, honderden die van den zomer de krant wat verwaar loosd hebben, zullen er weer naar grijpen. Trouwens, eigenlijk is de krant de laatste weken al het voornaamste menue van den dag. De wereldschokkende gebeurtenissen, die inderdaad Europa op z'n fundamenten hebben doen beven, deden onze abonné's van dag tot dag, naar hun blad grijpen. Wij hebben het nieuws, daartoe in staat gesteld, door de modernste wijze van berichtgeving, zoo snel en volledig mogelijk bij hen op tafel ge bracht en wij hebben getracht op objectieve wijze in ons dagelijksch over zicht, den toestand onder de loupe te nemen. Bovendien gaf onze krant een vrijwel volledig beeld van het gebeuren in onze stad en waren de advertenties de spiegel van het zakenleven, waarin onze dames o zoo graag kijken. Op andere wijze hebben we dezen zomer nog het contact met onze abonné's onderhouden. Onze excursies bleken opnieuw zeer in trek te zijn. Met autobussen vol trokken we naar buiten en voor het eerst maakten we tweemaal een twee- daagschen tocht, die een zoodanig succes werd, dat we besloten onze tochten uit te breiden tot drie en meerdaagsche uitstapjes, waarbij we het doel: ver meerdering van kennis van het eigen land, gepaard aan een prettige en gezonde ontspanning, niet uit het oog zullen verliezen. En nu de winter voor de deur staat en zooveel zorgelijke dingen ons in beslag nemen, wil de Heldersche Courant haar abonné's een lichte en prettige ontspanning brengen, die het geheele gezin, gedurende eenige maan den zal bezighouden en waarbij men belangrijke prijzen zal kunnen winnen. Een winterwedstrijd, die de vorige nog zal overtreffen. En ieder kan er aan mee te doen. Ook de abonné's buiten de stad. Men zie voor bizonderheden ons nummer van morgen. Reeds nu willen we verklappen, dat er meer dan driehonderd gulden aan prijzen zullen worden toegekend, waaronder: Vrjjdag begint in Rialto „De Weg Terug" te draaien. We zitten weer in het filmseizoen en het blijkt, dat de directie der plaatselijke bios copen er geen gras over laat groeien: zagen wij vorige week de film „Marie Walewska met Garbo in den titelrol, a.s. Vrijdag reeds wordt in het Rialto-teater aangevangen met het draaien van de Universal-film van groot formaat „De Weg Terug", het vervolg op, eveneens door Universal gecreëerd, „lm Westen nichts Neues". Slechts zelden is het onze gewoonte van te voren stemming voor een film te maken, doch in dit geval meenen wij op dezen regel een uitzondering te mogen maken, aangezien er hier inderdaad sprake is van een film, die aan zeer hooge eischen voldoet. Deze film is, zooals reeds hierboven ge schreven, het vervolg op „Van het Westelijk front geen nieuws". Wederom was het de regisseur James Whale, die voor de geheele samenstelling zorgdroeg en daarmede een éclatant succes behaalde. Hij maakte daarbij echter een dankbaar gebruik van het door Sheriff en Kenyon vervaardigde scenario, in de hoofdrollen ziet men weer de bekende per sonen: Ernst, Ludwig, Tjaden (Slim Summer- ville!) en Willy. Men moet deze film zien. het repatneeren- de Duitsche leger. Een samenraapsel van uit het evenwicht geslagen menschen die van de hel inde hel komen. Revolutie gaat brandend en laaiend over het land en ner gens is eenig houvast te krijgen voor de thuiskomenden. Dat alles toont deze film. Niet met het propageeren van levensbeschou wingen of vooroordeelen, niet met effect of brallende dialogen, doch met menschelijkheid en eerlijkheid. ..De Weg Terug" is een belangrijke rum, waarvan men ongetwijfeld kennis zal hebben te nemen. Gaarne voegen wij hieraan nog toe, dat in ditzelfde Rialto-programma ver toond wordt de complete verfilming van de Oranje-feesten te Den Haag. Rotter dam en Amsterdam. Ook hieruit blijkt, dat den bezoeker van Rialto in de komen de dagen iets bijzonders wacht. Uitslag wedstrijden pistoolschieten. De derde dag van bovengenoemde sport wedstrijden was uitsluitend gewijd aan pistoolschieten. Voor dit schieten waren 74 deelnemers. De vijf beste schutters waren: 1. Sergt.-vliegtuigm. J. H. Lokman, 24 pt. 2. idem G. Jongh, 24 pnt. 3. Leerl. vliegtuigm. J. Dekkers, 24 pnt. 4. idem B. R. Damwijk. 23 pnt. 5. idem D. v. Scheijen, 23 pnt. Het maximum te bereiken punten was -5. Nieuwe tocht in 1939. Aan de toelichting tot de onderwijsbegroo- ting voor 1939 wordt nog het volgende ont leend. Uitgetrokken is 3500.voor salaris en verzekeringskosten voor een wetenschappe lijke kracht, die de bekende zwaartekrachts bepalingen op zee van prof. Vening Meinesz kan voortzetten. De laatste dient namelijk in verband met zijn leeftijd en de physieke eischen, die de reizen per onderzeeboot stel len, dit deel van zijn taak aan een jongere over te dragen. In dit verband wordt 2600 aangevraagd voor reis- en verblijfkosten ten behoeve van een zoodanigen tocht in 1939 naar Nederlandsch Oost-Indië via Kaap de Goede Hoop. Zondag in Casino. Het is de laatste jaren traditie geworden, dat The Ramblers, het welbekende Radio- dans-orkest, o.l.v. Theo Uden Masman het dansseizoen opent in „Casino". Sinds het vorige seizoen ondergingen The Ramblers weer een uitbreiding en treden zij thans op in een bezetting van 11 personen, hun grootste formatie, waarin wij hen tot nog toe mochten beluisteren. Zij geven een keur van origineele Show nummers, nieuwe arrangementen en de be kende uitstekende verzorging van het ge heel maken The Ramblers altijd weer tot één der meest vooraanstaande Bands van het contingent. Zondag *openen zij de danscam- pagne in Casino. regenmantel is de 5^^ meest elegante ORIGinal verzekering tegen HADAC regenon r *U «M alleen verkoop® Modehuis Koningstr. 86-90 Proefvluchten in Februari of Maart a.s. International Aero Press verneemt, dat bij de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek (Fokker) een klein aantal tor pedovliegtuigen van het type T 8-W in aanbouw is, welke in Februari of Maart 1939 gereed zullen zijn voor de eerste proefvlucht. Indien de toestellen aan de verwachtin gen beantwoorden, zal een serie vlieg tuigen van dit type door onze regeering besteld worden. De T 8-W, gebouwd volgens door onzen Marine-luchtvaartdienst gestelde eischen, is in de eerste plaats bestemd voor kustverdedi ging. Hiertoe is het noodig, dat het toestel een hooge snelheid en een groote actieradius heeft, om den vijand ver. buiten de kust tege moet te kunnen vliegen, én langdurige ver kenningsvluchten te kunnen uitvoeren. Boven dien moet het toestel een groot laadvermogen hebben, om een zware torpedo of een aan zienlijken bommenlast te kunnen meevoeren. De T 8-W is een tweemotorige middeldek ker op drijvers; de bemanning bestaat uit drie personen. De romp bestaat uit drie dee- len; het voorste gedeelte is een monocoque- constructie uit duraluminium, het midden gedeelte bestaat uit een soortgelijke construc tie van hout, terwijl het achterste gedeelte bestaat uit stalen buizen bespannen met lin nen. Dit is een gemengde bouwwijze van -wel zeer bijzonder karakter. De vleugel is geheel van hout, waarbij alle aandacht besteed is aan het waterdicht maken van den vleugel.Er zijn twee me Iuchtgekoelde ster-motoren in gemonteerd, welke een vermogen kunnen heb ben van 4Ö0700 pk. Het middengedeelte van den romp vormt een geheel met den vleugel. In den neus van den romp, welke voorzien is van groote Plexiglas ruiten, is de plaats van den waarnemer, voor welke plaats zich in den bodem van het toestel het bommen- vizier bevindt. De plaats van den bestuurder bevindt zich aan de linkerzijde van het vlieg tuig, ter hoogte van den vleugelneus, juist achter het schroefveld der motoren. De be stuurder bedient een vast machinegeweer, ter linkerzijde in den rompneus ingebouwd. Ach ter den bestuurder is de plaats voor den marconist, die een beweegbaar machine geweer bedient, dat in den romp ingetrokken wordt, wanneer het niet in gebruik is. De torpedo of de bommen bevinden zich in een compartiment onder den vleugel, binnen in den romp, waarvan de deuren hydraulisch geopend kunnen worden. De drijvers van het vliegtuig, uit duralu minium vervaardigd, bestaan uit zes water dichte afdeelingen. De benzinetanks bevinden zich in den vleugel tusschen de hoofdliggers; er kunnen tanks ingebouwd worden met een gezamenlijken inhoud van 1000 L. De olie tanks bevinden zich achter de brandschotten in de motorbokken. Omtrent de prestaties en het laadvermogen van het vliegtuig kan om begrijpelijke rede nen niets gepubliceerd worden. Mccrvovdiqc strafkamer, zittinq van Dinsdaq 10 September. DAMESRIJWIEL GESTOLEN. Als verd. moet voor don Rechter verschij nen J. de G., van beroep los werkman en wonende te don Helder, thans gedetineerd; die ervan verdacht wordt op 14 Augustus j.I. een damesrijwiel te hebben gestolen. Verd. erkent Imt ten laste gelegde. De president Mr. Ledehoer zegt tot verd.. dat het hem moeite heeft gekost den dief stal te bekennen. Als got. worden geboord mei. E. BI., die haar fiets in den avond van li Augustus voor het kogelhuis had neergezet. Toen zij lamr buiten kwam was bet rijwiel weg. Pres. En de fiets droeg den schooncn naam van ..Trianon" nietwaar? Gcf.: .Ja. Edelachtbare. De tweede get. is C. Kw. los werkman te Den Helder, die vertelt, dat on Zondag li Augustus verd. met een zoo goed als nieuw damesrijwiel bij hem kwam, om hem dit te verkonden. Get. vertrouwde pehtor de zaak niet en weigerde de fiets te koonen. Verd. zegt. dat het waar is. dat hij hët ••iiwiel wel te koop heeft aangeboden, maar hij weet niet. dat hii het bij het kogelhuls heeft wc^enomen. H'i was dronken. Pres.: Kom. kom. dan weet ie torh wel. dat ie het rüwiel wegnam. Als ie ie het een herinnert, dan moet je je ook het andere herinnpren. Verd.: Waarom zou ik het eene erken nen en het andere niet? Pres.: Je hebt al drie en twintig Vcroor- ieeline"n achter den rug, wat moet er van je worden? De Offm"-** van Justitie, Mr. v. d. Feen do Lille requisitoir nemend acht het ten laste gelegde wettie en overtuigend bewezen en noemt verdachte een hopeloos geval. Alles» is met hem geprobeerd: gouden ber gen heeft hij beloofd, doch niets baat. De Officier, wil daarom verd. voor geruimen tijd uit de maatschappij verbannen en eischt een gevangenisstraf voor den tijd van 2 ja ren. De verdediger Mr. Jiidell noemt zijn cliënt een moedeloos man die helaas van den drank niet kan afblijven. Heeft hij teveel gedronken, dan gaat hij altijd over tot straf bare handelingen. Als verd. zich niet ont houdt van het gebruik van alcohol is inder daad het geval hopeloos. Pleiter refereert zich geheel aan het oordeel van de Recht bank. De president bepaald dan de uitspraak in deze zaak op heden over acht dagen. van 21 Sept. 1938. ONDERTROUWT): M. C Bruin en B. Bur ger: P- F- Sinke en N. Nieuwland. BEVALLEN: H. L. PompertDriece.,z.; A. Sigonten Boden, z.; M. W. Rietvan der Blom z- OVERLEDEN: P. Hoogenbosch. (m.), 80 jaar; J. J- Dirkavan Dijk, 33 jaar, HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. In een krant van 18 September 1918 lezen we, dat op de markt te Texel voor een lam 32 gulden betaald werd, en thans, precies 20 jaren later, betaalt men voor een lam pl.m. negen gulden. Voor oude schapen betaalde men toen op de markt 70 gulden, nu brengen ze ongeveer 17 gulden op. In dezelfde krant komt een bericht voor, dat aan een veehouder alhier voor 100 kg boter de ongehoorde prijs van 1000 zou zijn betaald. De boterprijs bedraagt thans (met inbegrip van de crisisheffing) on geveer 80 cent per pond. Zondagmiddag 25 September a.s. zal Ds. Tinholt te St. Maarten, die tot predikant is beroepen te Oudeschild, in de Ned. Herv. Kerk aldaar worden bevestigd door Ds. Enklaar te Den Helder, te 3 uur. Des avonds zal Ds. Tin holt zijn intrede doen als' predikant te 7.30 uur. Op verschillende plaatsen op Texel wórden demonstraties gehouden met Buta-gas; o.a. waren demonstraties aangekondigd in Pen's Schouwburgzaal te Den Burg, op Woensdag middag en -avond. De avonddemonstratie, die we gedeeltelijk bijwoonden, trok al heel weinig belangstelling, zoodat er te 8.30, dus een uur nadat de demonstratie zou aanvangen, nog niet gekookt werd. Wel werd ons getoond, dat men op dit gas precies evengoed kan koken als op kolengas.' terwijl de kans op explosie veel min der is. Bovendien is het gas geheel reukloos, en bestaat er geen gevaar voor verstikking. Voor bewoners van het platte land, en van die dorpen, waar geen gasfabriek te bereiken is, schijnt dit gas wel ideaal te zijn. Jammer, dat de belangstelling voor deze demonstratie zoo gering was. We betwijfelen sterk, of het vleesch, dat ter bereiding gereed stond, wel gebraden is geworden, en de cake, die er zoo smakelijk uitzag, en die des middags zeker was gebakken, wel door belangstellende dames is geproefd. Voor de ondernemers hopen we, dat ze op andere dorpen op Texel meer succes hebben gehad of zullen hebben. VLIEGTOCHT AANGEBODEN DOOR DE K.L.M. Het bestuur van T.E.S.O. en verschillende hoteliers van De Koog maakten gisteren op uitnoodiging van de K.L.M. een vliegtocht naar Amsterdam. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoïi-theater, Spoorstraat, half 8: „Gerechtelijke Dwalingen" en „Hoog spel". Rialto, Spoorstraat half 8: Garbo in „Marie Walewska". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Toen het Liefde werd" en „Het Dal zonder Wetten". Heden: Natuurhistorisch Museum: Tentoonstelling „Rasbora". Dagelijks van 1010 uur. Zaterdag van 25 en van 710. Zondag van 1012, van 25 en van 81. Vrijdag 23 September. Casino 8.15 uur: Feestvergadering K. L. M.- Comité. Zaterdag 24 September. Casino 8 uur: Feestconcert Helders Fanfare korps. Zondag 25 September. Casino 3.306.00 uur en 8.00 uur „The Ram blers", o.l.v. Theo Uden Masman. Musis Sacrum 8 uur: Populaire Soirrée. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 762.8 Temperatuur zeewater 16.7 Temperatuur lueht 16.8 Wind; richting: Z.W., kracht: 2 Licht op 7u.30 Hoogste temp. lucht gisteren 20.7 Laagste temp. lucht gisteren 15.7 Hoogwater (heden) 19.40 Laagwater (heden) Hoogwater (morgen) 7.3020.25 Laagwater (morgen) 1.2014.20 AVat door ons reeds enkele dagen ge leden gevreesd werd Is bewaarheid: Praag heeft geen mogelijkheid gezien den enormen druk, uitgeoefend door Duitschland, Engeland en Frankrijk te weerstaan en gistermiddag is de kogel door de kerk gegaan: het heeft toege geven. Het succes van Duitschlands Führer is vol komen. Zelden heeft zich de kracht van het jonge Derde Rijk duidelijker gedemonstreerd dan in de afgeloopen week en eerst thans zijn de oogen der geheele wereld geopend voor het feit, dat het land van Hitier inder daad weer is geworden een Groot Mo gendheid (met hoofdletters!) die met succes haar oude en beproefde decreteer- systeem ter hand genomen heeft, tot schada en schande van een kleine mogendheid. Men kan spreken van een catastrophe, ook al is dan de vrede gered. Overigens is de vraag gerechtvaardigd of ze inder daad gered is, want als men de verbit terde stemming ziet, die zich thans van een groot deel van Europa meester heeft gemaakt, lijkt ons dat er eerder - sprake is van een toestand van verslagenheid en wraak dan van voldoening over den prijs, die er voor dien vrede betaald is. En weer mogen wij hier een woord van Léon Blum aanhalen, die het zoo juist gezegd heeft: „Men temt geen tirannen door hun zijn vrienden te offeren". Vanmiddag confereeren Chamberlain en Hitier in Godesberg en zooals de „Times" het lakoniek opmerkt: „Er is daar nog zeer veel te bespreken". We twijfelen er niet aan, van beide kanten zal men elkaar veel nieuws te vertellen hebben en met belangstelling wacht Europa dit spelletje „na-kaarten" af. Nog geen maand geleden bevonden wij ons in Praag. We spraken daar met tal van Tschechen en zooals wij destijds schreven: men vreesde noch het gebral der Sudeten- Duitschers, noch de Duitsche legioenen. In tegendeel, men vertrouwde op de hulp der bondgenooten en op de kracht van het leger. Men lachte ons uit als we zelfs maar de mo gelijkheid opperden van een Derde Rijksch succes. Maar vier weken later was het pleit be slecht. Vier weken later bleek, dat ieder ver drag slechts is „een vodje papier", dat in den nood de vrienden plotseling verdwenen zijn en dat men z'n eigen boontjes kan doppen zon der eenige hulp van de oude vrienden. Daar zit tragiek in. Ook in het ongehoorde feit, dat zoo wel Polen als Hongarije thans met succes in het troebele water aan het visschen geslagen zijn en ook hun minderheden in eigen staatsverband terug wenschen te zien. Reeds zouden van deze zijden ulti- mata verzonden zijn en waar Hitier en Mussolini hun gewaardeerde hulp ten volle hebben toegezegd, ziet men de uit komst met gerust hart tegemoet... Maar dat een land als Polen, dat nooit en te nimmer één hand uitstak voor z'n eigen minderheden thans de idealist speelt „voor des vredes wille", dat stemt bitter. Zelden aanschouwden wij minder waardiger en on sportiever politiek. Maar wat kan men ook verwachten in een tijd, nu diplomatie en rid derlijkheid tegenpolen geworden zijn. Het spel is verloren. Frankrijk en Engeland hebben als bondgenoot afgedaan. Rusland kan men gevoeglijk uitschakelen. Polen en Hon garije zullen hun minderheden krijgen. De Kleine Entente is als een zeepbel uit elkaar gesprongen. Slowaken en Ruthenen, de twee andere minderheden in Tschecho-Slowakije willen eveneens autonomie, en ook deze zul len hun zin krijgen. Want Adolf Hiter heeft alle troeven in de hand en krijgt vandaag de kans om inderdaad het land van Masaryk met één pennehaal van de kaart van Europa te schrappen. Ziehier: de Groote Politiek in het jaar 1938. Zij brengt ons dezer dagen telkens weer dat liedje in herinnering dat we tijdens ons ver blijf in het Sudetengebied hoorden zingen: Und heute gehort uns Deutschland, und morgen die ganze Welt. Arme democratie! Bij K. B. is met ingang van 1 December 1938 aan den off. van den M.S.D. der le kl. A. Pezie, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. SUCCES VOOR „DE ZILVERJEEEUW". Onze plaatselijke Wandelsportvereeniging ..De Zilvermeeuw" deelt mede. dat zij van den „Nederlandschen Bond voor Lichame lijke Opvoeding het diploma ontving voor de goed en welverzorgde wandelkleeding tijdens de Vierdaagsche. Gefeliciteerd Meeuwen! Den Helder. 21 September. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.401.10 sliPs 0.950.70 Schol le soort p. kist 9.007.00 Schol 2e soort 3.75—2.25 Schar 2.70—2.20 Door garnalenvisschers: Levende garnalen per lit 1.35 Gekookte garnalen per kg 0.15

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5