DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nog geringe hoop C\ blijft over Tsjccho-Slowakijc mobiliseert Directeur van de K.L.M. tevreden tusschen Chamberlain en Hitiet door de Tsjechen bezet Parijs nog steeds achter Praag Rusland remt Polen Duitsche troepen rukken op REIST PER WACO AUTOBUSDIENSTEN KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1936 66e JAARG. No. 8421 Alle weerbare mannen tot 40 jaar onder de wapenen Onbeschrijfelijke geestdrift te Praag Voorloopig geen K.L N/L- landing te Praag Prinses Juliana nog niet hersteld Duitschland ongerust over Rusland Tsjechisch-Poolschc grens gesloten Fransch generaal in Tsjechischen dienst De Paus blijft vertrouwen Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Amerikanen gaan Tsjecho-Slowakije verlaten HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Geen accoordSudc,en,and opnieow Frankrijk, Engeland en Rusland maken front tegen Hitier Godesberg heelt Europa gisteren voor diverse verrassingen gesteld, waarvan de gevolgen nog niet geheel te overzien zijn. Ernstig, zéér ern stig waren de opeenvolgende berich ten. Hoewel de hoop nog niet geheel moet worden opgegeven, is vrijwel vaststaand, dat de besprekingen tus schen Chamberlain en Hitier zijn mislukt. Zij zijn gestrand op Hitler's onverzettelijk besluit om het Sude- tenduitsche gebied te bezetten nog vóór grensregeling definitief is afge handeld. Chamberlain wenschte hiermede niet accoord te gaan en eerst de de finitieve grensafbakening tot stand te brengen. Neer en meer bleek dat Engeland en zijn medestanders niet van zins waren in alle cischen van Hitier toe te stemmen en naar de „Times" meldt, kwam in den loop der dag een front tot stand tusschen Frankrijk Rusland en Engeland, om de tegenwoordige grenzen van Tsjecho Slowakije, dus met inbegrip van de Sudeten- Duii'sche, Poolsche en Hongaarsche gebieden binnen die grenzen te ga randeeren, totdat de geheele Tsje- choslowaaksche kwestie geregeld zal zijn. Wat er gebeurd is. Zeer snel hebben de gebeurtenissen el kaar opgevolgd. Nadat Donderdag de be sprekingen waren afgebroken, werd de hoop steeds levendiger dat zij, wanneer zij gis teren zouden worden voortgezet, een vriend- schappelijken geest zouden ademen. Dit is niet gebeurd! Chamberlain heeft zich gistermorgen niet meer persoonlijk naar Hotel Dreescn begeven, maar zijn wenschen in een schrijven aan Hitier ge formuleerd. Eerst 's middags heeft Hitier daarop geantwoord en naar aanleiding daarvan heeft Chamberlain den Britschen gezant Sir Henderson naar den Führer gezonden. Tevens volgde toen spoedig het officiecle bericht dat Chamberlain hedenmorgen naar Londen zou terugkeeren, zonder de be sprekingen te hebben hervat. Tegen de-verwachting in, zijn later op den avond de besprekingen weer hervat en duurden voort tot diep in den nacht. Om 1.28 uur verlieten de Fuehrer en Ne- ville Chamberlain onder algemeene span ning der aanwezigen de conferentiekamer. Ilitlcr begeleidde de Britschen premier door de hotolhal naar zijn auto, waar hij hartelijk afscheid van hem nam. De Fuehrer wenschte zijn gast in het bijzonder een goede thuisreis. De blitzlichtlampen der persfotografen vlamden in den donkeren nacht op, waarna Chamberlain naar zijn hotel terugkeerde, Naast hem in de auto had de Britsche am bassadeur plaatsgenomen, terwijl voor naast den chauffeur de chef van het protocol, Ba ron von Doernberg. zat. Kort daarop werd bekend, dat, althans volgens het Duitsche nieuwsbureau, de in de vriendschappelijken geest gevoerde be sprekingen tusschen den Führer en den Britschen minister-president geëindigd wa ren met de overhandiging van een Duitsch memorandum, dat het definitieve stand punt van Duitschland ten aanzien van den toestand in het Sudetenland bevat. De Britsche premier zou op zich hebben genomen, dit memorandum aan de Tsjecho slowaaksche regeering over te brengen. Als klap op den vuurplij kwam echter tenslot te, zooals reeds hierboven gemeld, het schokkende bericht, door het Britsche Minis terie van Buitenlandsche Zaken bevestigd, dat Frankrijk, Rusland en Engeland thans een eenheidsfront zullen vormen tegen Duitschland, zoolang de Tsjechische grens kwestie geen bevredigend einde heeft ge vonden. Ook Henlein in actie. Gisteravond heeft de nieuwe Tsje- schische regeering onder generaal Syrovy de algemeene mobilisatie van het leger bevolen. Alle weerbare mannen tot 40 jaar moeten zich on verwijld naar hun garnizoenen be geven. Paarden, rijtuigen, automobielen, en particuliere vliegtuigen worden opgeëischt. Elk civiel luchtverkeer is verboden. Militaire berichten zijn aan stren ge censuur onderworpen. Een proclamatie van President Benesj is per radio omgeroe pen, waarin het mobilisatiebevel is om schreven. De proclamatie besluit met den volgenden oproep: „Burgers, het beslissende oogenblik is aangebroken. Het welslagen hangt af van iedereen. Laat ieder zijn krachten in dienst stellen van het vaderland. V\ eest dapper en trouw. Onze strijd is een strijd voor rechtvaardigheid en vrijheid. Leve Tsjechoslowakijc! 0 Onbeschrijflijk enthousiasme. Het enthousiasme te Praag na deze me- dedeeling is bijkans onbeschrijflijk groot. In de straten, der Tsjechoslowaaksche hoofdstad is het vol met een juichende me nigte. De opwindingen geestdrift zijn enorm. Iedere automobiel wordt aangehouden en den bestuurder wordt gelast of verzocht, re servisten naar de stations te vervoeren.. Alle gezantschapsgebouwen, en in het bij zonder de Duitsche legatie, worden krachtig door politic en militairen bewaakt. Aan alle zaken en instellingen is een waarschuwing gezonden om voorbereid te zijn op luchtaanvallen, en alle vensters zijn verduisterd. GROOTE VERONTWAARDIGING IN DE DUITSCHE PERS. In den loop van den dag van gisteren kwamen verschillende on bevestigde berichten binnen over 'n alarmtoestand in het Sudetenduit- sche gebied. Er werd gesproken over een invasie van Sudetenduit- sche troepen, zelfs van een intocht der Duitsche troepen. Later kwam vast te staan, dat deze be richten sterk overdreven waren, maar wel bleek dat de Tsjechen waren overgegaan tot herbezetting van het Sudetenduitsohe land. Te Oberlohma op eenige honderden meters buiten Franzensbad werd de Tsjechische opmarsch gestuit door het Sudetenduitscbc vrijkorps, dat nieuwe versterkingen ont ving. In het geheele grensgebied Is groote ver ontwaardiging gewekt door nog onbevestig de berichten, dat bij de herbezetting van bet Sudetenland door de Tsjechen vijftig Duitschers zouden zijn gedood. Gistermiddag in den loop van den dag zijn regelmatig vrachtwagons met militai ren uit Praag in de richting van Karlsbad vertrokken. Ook de ambtenaren keeren terug. De stad Eger is na 24 uur bestuur van Sudetenduitschers weer overgenomen door de Tsjechische autoriteiten. De Tsjechische ambtenaren zijn weer op bun post. De Tsje chische troepen zijn geconcentreerd in de voorsteden van Eger en het vliegveld. Duitsche pers woedend. De Duitsche pers gaat voort te fulminee- ren tegen de herbezetting van het Sudeten land door de Tsjechische troepen, waar voor zij de nieuwe Tsjechoslowaaksche re geering en in het bijzonder minister-presi dent Sirovv ten volle aansprakelijk stelt, aldus de N. R. Ct. Sirovy's handelingen worden weer toegeschreven aan een Mos- kouschen lastgever. Van Sirovy. zoo schrijft het Bcrliner Tagehlattr niet tc verwach ten, dat hij eerlijk zal medewerken aan hetgeen de Führer en Chamberlain te Go desberg tot stand trachten te brengen. Vol gens de Berliner Lokalanzeiger en andere bladen was de oonspronkelijke terugtrek king van de Tsjechische troepen slechts bedoeld als een val voor de Sudetenduit schers, die den dag tevoren nog vol vreug de waren over den aftocht en zich met recht reeds als bevrijd mochten beschou wen. Volgens de Frankfurter Zeitung remt thans geen enkele democratische sluitboom meer de militaire dictatuur. Generaal Syrovy. HENLEIN'S ANTWOORD. Henlein heeft tot de Sudetenduitschers den volgenden oproep gericht: „Benesj heeft in zijn hazardspel de laat ste kaart uitgespeeld. Hij heeft, steunende op een in strijd met de grondwet zijnde mi litairc regcering, de algemeene mobilisatie afgekondigd. Gij, mijn volksgenooten, in het vaderland, weet waarom het gaat. Geen Duitscher zal op Duitschers schieten, geen Hongaar op Hongaren, geen Pool op Polen. Benesj heeft niet het recht, u tot een vreeselijke broe dermoord te dwingen. Aan zijn mobilisatiebevel zal geen Duitscher gevolg geven. Over korten tijd zult gij vrij zijn." De route der Blauwe Donau Express. In verband met den toestand in Tsjccho- slowakije Cn het aldaar uitgevaardigde mo bilisatiebevel, waarbij alle burgerluchtver keer boven Tsjechoslowaaksch grondgebieil wordt verboden, ifeeft de K.L.M. besloten, met ingang van heden de lucbtverbinding i .ondenBotterdamWeenenRoedapest de *g. Blauwe-Donau-Expresse, weliswaar te handhaven, doch voorloopig «Ie tusschenlan- ding te Praag tc doen vervallen, zoodat niet over Tsjechoslowaaksch grondgebied behoeft te worden gevlogen Bij een niet-uitgelokten zal Frankrijk helpen. aanval Bij een onderhoud tusschen Daladier cn een delegatie der socialistisch-radicale par tij. maakten eenige gedelegeerden een toe speling op de mogelijkheid, dat de bespre kingen met Duitschland zouden worden ver daagd of zelfs verbroken. De minister-pre sident zeidc daarop, dat Frankrijk cn En geland zeker zouden moeten beraadslagen over eventueele maatregelen. Wanneer Tsjechoslowakije het slachtoffer zou worden van een niet uitgelokten aanval zou Frankrijk on middellijk de noodige hulpmaatre gelen nemen. Op een andere vraag verklaarde Daladier, dat als de omstandigheden het noodig maak ten, het parlement zal worden bijeengeroe pen om tezamen met de regeering verant woordelijkheden op zich te nemen. Dreigende woorden uit Moskou. De waarnemend volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Potemkin, heeft den Poolschen zaakgelastigde een nota overhandigd, waarin de Poolsche regcering ervan in kennis gesteld wordt, dat de Sovjet regee- ring het Sovjet-Poolschc niet-aan- valspact zou opzeggen, ingeval de Poolsche regeering troepen op Tsje chisch gebied zou laten opmarchce- rcn. De Poolsche zaakgelastigde heeft opdracht gekregen het volgende te antwoorden: Maatregelen met betrekking tot de verde diging van den Staat gaan uitsluitend de Poolsche regeerinz aan, die niemand daar van uitleg schuldig is- De Poolsche regee ring kent den tekst der door haar gesloten overeenkomsten volledig. Verder beeft de zaakgelastigde order gekregen uiting te ge ven aan zijn verwondering over den Rus stschen stap, aangezien aan de Russische grens geen enkele speciale maatregel van Poolsche zijde is genomen." Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana, hoewel op Soestdijk terug gekeerd, nog niet geheel hersteld is en op advies van den behandelenden geneesheer voorloopig het Paleis nog niet mag verla ten. H.K.H. heeft derhalve moeten afzien van Haar voornemen om heden de feeste lijkheden te Apeldoorn ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin bij te wonen. Groote militaire bedrijvigheid te Miinchen. De militaire bedrijvigheid in Beie ren heeft gisteren 'n versneld tempo aangenomen. Onophoudelijk worden Duitsche troepen in de richting van de Tsjechoslowaaksche grens ver voerd. De stad zelf biedt en ongewo- nen aanblik. Den geheelen dag zijn troependetachementen gepasseerd, voor het grooste deel gemotoriseerde atdeelingen in oorlogsuitrusting. Het vervoer geschiedt ook met behulp van opgeëischte particuliere voertui gen. Op verschillende punten van de stad is luchtdoelgeschut geplaatst. De schuilplaatsen voor de bevolking zijn duidelijk kenbaar gemaakt. Voort durend ronken vliegtuigen boven de stad. In de stad heerscht een atmosfeer van bezorgdheid en spanning. Vrachtauto's, veld geschut on honderden opgeëischte personen- en vrachtauto's rijden langs de wegen. Laat in den middag vlogen verscheidene escadrilles bombardementsvliegtuigen bo ven de stad in noord-oostelijke richting. Op den grootcn Beierschen weg zijn verscheide ne gemotoriseerde afdeclingen gezien; de re gimentsnummers waren van de uniformen verwijderd'. De toon der bladen wijst er op. Het vertoog van Potemkin, den waarnemend volkscommissaris van buitenlandsche zaken, bij den Pool schen zaakgelastigde, schijnt de Duitsche pers sterk te verontrusten, zij blijft althans op verachtelijken toon over SovjeFRusland spreken. „De moordenaar Syrovy". Het officieele communiqué over de be sprekingen te Godesberg was te laat bekend voor de Duitsche bladen om er nog com mentaar op te kunnen leveren. De pers zet inmiddels haar felle actie tegen de Praag- sche^ regeering voort. De „Voelkischer Beo- bacliter" publiceert op de eerste bladzijde een groote karikatuur, voorstellende den nieuwen minister-president van Tsjechoslo wakije, met het onderschrift: „De moorde naar Syrovy, schepsel van Moskou." Gevolg van mobilisatie. Ingevoilgc de in Tsjechoslowakije afge kondigde militaire maatregelen, is de Tsjechisch—Poolsche grens te middernacht gesloten. In tegenwoordigheid van Smigly Rydz. heeft de president der republiek gisteravond den minister president, generaal Skladkow- ski en den minister van buitenlandsche za ken. Beek, ontvangen, die hem verslag uit brachten over den loop der gebeurtenissen. De Fransche Generaal Faucher, het hoofd der Fransche militaire missie in Tsjecho Slowakije heeft bij de Fransche regeerine zijn ontslagaanvrage ingediend en gevraagd van zijn functies ontheven tc worden. Te- zelfder lijd wordt medegedeeld, dat hij zich ter beschikking heeft gesteld van de Tsje chische strijdkrachten. De Paus heeft in een toespraak tot 350 jonge Italianen van de katholieke actie ge zegd. dat hij blijft vertrouwen op bet be houd van den Europeeschen vrede. Hij zei- de: „Wij zijn optimistisch, want de toekomst ligt in Gods hand en God blijft niet onge- \oelig voor het gebed-" Verwachting: Zwakke tot mati ge Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot licht ol half bewolkt, droog vrij warm weer, behoudens ge ringe kans op onweer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Nog Binnenlandsch luchtvervoer in 8 maanden met 100 pet. gestegen. Druk-cabines in onze vliegtui gen? Naar de heer A. Plcsman, direc teur van de K.L.M. op een persconfe rentie mededeelde, toonden de be drijfsresultaten der K.L.M. over de eer-ste maanden van 1938 een voor uitgang in het vervoer van passa giers, vracht cn post. Op het binnen landsch net steeg het passagiersver voer met bijna 100 en op de lijn naar Indië met nagenoeg de helft. De Australiëlljn. De vliegtuigen op de doorverbinding Ba- tavia-Australië, zijn tot einde October volge boekt. Steeds sneller. In het begin van .1940 kunnen de eerste DC-4 toestellen hier tc lande verwacht wor den, welke de verbinding met Indië tot 2M dag kunnen beperken. De hr. Plesman wees er met nadruk op, dat hoe sneller de dienst wordt, des te grooter de regelmatigheid moet worden. Als men dag en nacht zou vliegen ontmoet men alle weersomstandighe den en men zou dan hooger moeten vliegen dan thans. Vermoedelijk zou den de vliegtuigen dan voorzien moeten worden van „drukcabines", d.w.z. dat met toepassing van een compressor de atmospherische druk op b.v. 800 meter dezelfde zou wor den als op 6 a 7000 M. Dit systeem verkeert echter nog in ex perimenteel stadium. Toenemend vrachtverkeer met Engeland. De toeneming van het vrachtverkeer tus- schen Engeland en Nederland heeft doen besluiten met ijlgang \an 2 October een vrachtdicnst Amsterdam-Rotterdam-Londen te openen. Een Douglas DG-2 werd voor de zen dienst speciaal ingericht: om de nuttige lading zoo groot mogelijk te maken werden de stoelen uit het passagiersverblijf verwij derd. De bezetting van de lijn op Midden-En- geland was in den afgeloopen zomer gun stig. Aangemoedigd door dit resultaat, zal de K.L.M. deze dienst voorloopig voortzet ten. Dit besluit brengt het belangrijke in dustriegebied rondom Manchester ook ge durende den winter op een halve dagreis afstand van alle belangrijke West- en Mid- den-Europeesche steden. De heer Plesman is ook zeer tevreden over de verbindingen met de Donaulanden, Scandinavië, Berlijn cn Parijs, terwijl de uachtpostdienst op Keulen eveneens renda bel bleek. Winternet voor Nederland uit gebreid. Het winternet van de K.L.M. is uitge breid en omvat de volgende lijnen: Am sterdam Rotterdam Haamstede Missingen; Amsterdam Rotterdam Eindhoven: AmsterdamLeeuwarden, Am sterdamGroningen. De gezant der Vereenigde Staten te Praag heeft alle Amerikanen aangeraden, Tsjecho slowakije te verlaten. VLUG—VEILIG—GOEDKOOP Verenigingen en Clubs, moderne WACO toeringcars Uw vervoermiddel. Vraagt prijsopgaaf. REISBUREAU WACO, KANAALWEG 132, DEN KELDER TEL. 773.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1