Adempauze in Wegen- verbetering DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN 'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tsjecho-Slowakije Engelscb parlement heden bijeen Engeland noch Frankrijk willen thans druk uitoefenen op Praag Oorlog of vrede in handen van Benesi Hitier spreekt heden voor de radio KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 30 (2 LIJNEN) V MAANDAG Verplichte arbeids- dienst ingesteld Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Duitschland houdt onze haring vast Nieuwe voorzitter van de Liberale Staatspartij HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 26 SEPTEMBER 1938 66e JAARG. No. 8422 vergaande aiscben AFSTAND VAN SILEZISCH TECHEN? Naar van betrouwbare zijde uit Londen wordt vernomen, zijn de hoo'dpunten van Hitler's eischen voor de regeling in Tsjechoslowakije, zoo als deze uiteengezet zijn in het Duit- sche memorandum, dat door bemid deling van Chamberlain aan de Tsjechoslowaaksche regeering is voorgelegd, de volgende: Terugtrekking van alle Tsjechische strijdkrachten, politie, gendarmerie, douanebeambten en grenswachten uit de te ontruimen gebieden, zooals deze uiteengezet zijn in de bij het memorandum gevoegde landkaart. (Deze kaart publiceerden wij reeds Zaterdag.). Dit gebied moet op 1 October aan Duitschland worden overgedragen. - Het ontruimde gebied moet in zijn tegen- woordigen toestand worden overgedragen, d.w.z. zonder dat de militaire, economische of verkeersinrichtingen. met inbegrip van de grondorganisatie van der luchtdienst en alle radiostations, vernield of onbruikbaar ge maakt zijn. Het rollend materiaal van het spoorwegnet in het gebied moet in onbe- schadigden staat worden overgedragen. De Duitsche regeering gaat ermede ac- coord. dat een gevolmachtigde vertegenwoor diger van de Tsjechoslowaaksche regeering en het Tsjechoslowaaksche leger wordt toe gevoegd aan het hoofdkwartier van de Duitsche militaire strijdkrachten, om de bij zonderheden van de wijze van uitvoering der evacuatie te regelen. De Tsjechoslowaaksche regeering moet onmiddellijk alle Sudetenduitschers die waar dan ook op het gebied van den Tsjechoslo- waakschen staat dienst doen bij de militaire strijdkrachten of bij de politie ontslaan en toestaan, huiswaarts te keeren. De Tsjechoslowaaksche regeering moet alle politieke gevangenen van Duitsch ras vrijlaten. De Duitsche regeering is bereid toe te staan, dat vóór 2 November uiterlijk een volkstemming wordt gehouden in nog na der vast te stellen gehieden. Veranderingen in de nieuwe grens voort vloeiende uit de volksstemming moeten door een Duitsch-Tsjechische of een internatio nale commissie worden geregeld. De volksstemming zelf moet geschieden onder toezicht van een internationale com missie. Duitschland stelt voor, dat een gezagheb bende Duitsch-Tsjechische commissie wordt ingesteld, voor de regeling van alle verdere détails. Gedurende de volksstemming moeten bei de partijen haar militaire strijdkrachten uit de gebieden terugtrekken. De Duitsche eischen gaan veel verder dan die waarin Praag onder druk van Londen en Parijs eerder had toegestemd. Immers staat wel vast. dat Duitschland slechts de grenzen van de nieuwe, verkleinde Tsjechoslowaaksche staat wil garandeeren, indien Polen en Hongarije, dat ook doen, hetgeen natuurlijk neerkomt jp een botte weigering, daar juist deze landen ernstige aanspraken op Tsjechoslowaaksch grondge bied doen gelden, én dus. tenzij bun eischen volledig worden ingewilligd, wel nimmer de nieuwe grenzen van Tsjechoslowakije. waarbij alleen het Sudetenduitsche gebied wordt geamputeerd, zullen erkennen. Daar komt bij, dat Praag, indien het de Duitsche eischen inwilligt, alle fortificaties en grensversterkingen in handen van TIi11 er overlevert en geheel onbeschermd tegenovci het Derde Rijk komt te staan. Het is begrijpelijk, dat de Tsjechen, ge zien de ervaring, hier zeer weinig voor ge voelen. Trouwens ook Chamberlain heeft begre pen, dat het voor Praag toch wel zeer be zwaarlijk zal zijn om aan dit Duitsche ulti matum te-voldoen, en volgens een telegram uit eBlgrado, heeft hij dan ook Hitier staan gegeven, dat hij slechts zijn bemidde ling kon verleenen tot het overhandigen van bet Duitsche memorandum, doch niet zoo ver kon gaan, om Praag tot inwilliging te adviseeren. He woord is dus thans aan Pre sident Benesj en zijn raadgevers, die hiermede de beslissing over vrede of oorlog in Midden-Europa, ja mis schien in heel de wereld, in handen hebben. Het spreekt vanzelf dat bij een dergelijke groote verantwoordelijkheid de daarbij di rect belanghebbenden niet stil zitten. Niet alleen, dat Praag zijn voelhorens reeds naar Polen heeft uitgestoken en zich bereid schijnt te hebben verklaard om te onderhan delen over den afstand van Silezisch Te- schen, ook Londen en Parijs zitten niet stil en stellen blijkbaar hun houding vast. Na de uiteenzetting van Chamberlain over de te Godesberg gevoerde besprekingen, is de Britsche ministerraad gisteren tweemaal in Downingstreet bijeengeweest, terwijl ook de Fransche ministers vergaderden en daar na Daladier en Bonnet opnieuw naar Lon den hebben afgevaardigd om met hun Brit sche collega's te beraadslagen. Deze bijeenkomst heeft gisteren plaats ge had, doch de resultaten zijn nog niet bekend gemaakt. Het voorloopige standpunt der Tsjechoslowaaksche regeering tegenover de Duitsche eischen was tijdens deze bespre kingen te Londen reeds bekend gemaakt. Het schijnt dat de regeering te Praag in dit bericht aan Londen, dat gistermiddag door den gezant Masarijk werd overhandigd, doet uitkomen de verschillen tusschen de oorspronkelijke FranschF.ngelsche voor stellen en het Hitler-memorandum. 1. De Fransch-Engelsche voorstellen be vatten slechts een idee. waarvan de gevol gen door een neutrale internationale com missie moeten worden vastgesleld. Hitier wenscht zijn plan zelf te verwezen lijken, op de wijze zooals hij dat wenscht en dit op de kaart aangeeft en preciseert. 2. De Fransch-Fngelsche voorstellen voor zagen slpchts dat de Tsjechen geen enkel gebied zouden ontruimen zoolang de inter nationale commissie geen besluit zou heb ben genomen. Hitier daarentegen eischt dat de Tsjechen, het gebied, dat hij voor den eersten October zou willen bezetten, zouden verlaten en hun goederen en bezittingen zouden achterlaten. Het Tsjechische antwoord aan Londen legt er verder den nadruk op, dat wat Hit* Ier wenscht in werkelijkheid niet een rege ling van het vraagstuk der Sudetenduit schers is, doch de bezetting van militaire en strategische punten in Tsjechoslowakije. De indruk, welke het memorandum van Hitier in Parijs en Londen heeft verwekt is er in het algemeen een van afkeuring. Men wijst er op, dat dit geen vorm van regeling is eener delicate internationale kwestie, maar eerder het „dictaat'' van een zegen vierend en staat aan den vooravond van een wapenstilstand. Intusschen heeft de wereld weer een uit stel van eenige dagen en kunnen de vredes- invloeden, welke ook in Duitschland werk zaam zijn, zich doen gelden. Overal is het rustig, de bevelen der regeering stipt opgevolgd. Hitier zal het district Asch, waar de Sudeten het heft in handen hebben, niet binnen rukken. Volgens de laatste berichten is het alles rustig in Egerland, waar het leven, thans weer onder het Tsjechische bestuur, zijn normalen gang gaat. Tsjechische troepen hebben het moeilij ke heuvelachtige gebied van Schwader- bach wederom bezet, evenals alle andere districten, welke gedurende korten tijd handen der Henleinisfen waren. Asch. dat aan drie ziiden door umtscn gebied is omringd en dus gem-WebiK v „af te kniinen". is derhalve het ermee doe van het Tsjechoslowaaksche grondgebied met een Sndetendnitsch bestuur. Tn een telegram uit Asch zegt fle snri i verslaggever van Reuter, dat het Dm s rijksweerleger niet bet district Acc i binnenrukken. Tndirn bet van Hit °r 'e\ krijgt. Tsjechoslowakije binnen te rukk zal het van Saksen en Oostenmk uit Tsjechoslowaaksche grenzen oversrhrudr Het vriikorps der pndetenduitscbers van TTifler zelf bevel gekregen, met Asc of Tsjechoslowaaksch grondgebied te nikken, voordat het van hem 01 hiertoe heeft gekregen. De taak v vriikorns bestaat op bet oogenNi - patrouillperen langs de Duitsch -i 1 slowaaksche grens. Incidenten worden dan ook niet - behalve dan een mislukte aanval vat» - tenduitscbers op een militaire po^ Boheemsche woud. EEN „HISTORISCHE MANI FESTATIE OP EEN HISTO RISCH UUR". Minister Goebbels heeit bekend ge maakt, dat hedenavond in het Sportpaleis te Berlijn een groote volksbijeenkomst zal worden ge houden. die door alle Duitsche zen ders zal worden uitgezonden. Op deze bijeenkomst, die om acht uur Duitsche tijd (8.20 uur Nederl. tijd) aanvangt, zal Hitier het woord voeren. Hitler's rede zal, naar de Duitsche radio verklaart, „een historische manifestatie" op een „historisch uur" zijn. Goebbels mobiliseert alle partijorganisaties, opdat iedereen naar Hitier kan luisteren. Op straat zullen luidsprekers worden opgesteld, waardoor hel publiek de toespraak zal kunnen volgen. Het mobilisatiebevel stipt opgevolgd. Volgens de Tsjechoslowaaksche omroep is het mobilisatiebevel stipt opgevolgd. De Duitsche bevolking laat zich niet beinvlocden door de tendentieu- - ze en leugenachtige mededeelingcn van de Duitsche zenders, die haar tot opstand aanzetten. De groote meerderheid dezer bevolking kon zich rekenschap geven van do on waarheid der Duitsche berichten. Aan den oproep tof" ongehoorzaam heid van Honlein. die meermalen door een Duitsch station herhaald werd, hebben slechts jonge rad draaiers van de Sudetenduitsche partij gevolg gegeven. De omroep deelde verder mede. dat de autoriteiten in geen enkel geval haar toe vlucht tot het standrecht hebben behoeven te nemen. „Er heeft geen enkele militaire terecht stelling plaats gehad. Alle andersluidende berichten zijn verzonnen en leugenachtig." Buitengewone maatregelen? Volgens het Duitsche nieuwsbureau is in alle plaatsen van Tsjecho-Slowakije een plakkaat aangebracht, waarbij het uithan gen van Sudetenduitsche vlaggen o.a. ver boden zou zijn. Wie een insigne draagt der Sudetenduit sche partij, of een hakenkruisarmband wordt ter plaatse gefusilleerd. Wanneer om een of andere reden een schot valt. mag niemand naar deze plaats toeloopen of wegloopen, doch moet hij rus tig verder gaan. Wordt hij evenwel aange roepen, dan moet hij blijven staan. Wie in strijd hiermede handelt, wordt neerge schoten. Op straat mogen niet meer dan twee per sonen bij elkander zijn. Het dragen van wapenen, zoomede het bezit er van, wordt direct met den kogel gestraft. Indien zich buitengewone gebeurtenissen voordoen, is slechts aan vrouwen, kinderen en grijsaards toegestaan de grens over te gaan. aldus het D.NB. De Britsche kolonie is uit Praag vertrok ken. Het schijnt dat de Poolsch-Tsjechoslo- waakschc verbindingen zijn verbroken. Verplichte arbeidsdienst. Een verplichte arbeidsdienst is ingesteld voor alle mannen en vrouwen van 17 tot 60 jaar. Overal worden de bevelen stipt opge volgd, behalve dan in Asch, waar de Hen- leinislen de baas zijn. Zaterdag bereidde men zich daar min of meer op een beleg voor en stonden de Tsjechische troepen op 5 K.M. afstand. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat de aanneming van particuliere binnen- en buitenlandsche telegrammen voorloopig is opgeschort, evenals de intercommunale en internationale telefoongesprekken. oVlgens van de grensstations ontvangen berichten is Vrijdagavond reeds het ge- heele spoorwegverkeer tusschen Duitsch land en Tsjechoslowakije van Tsjechoslo waaksche zijde gestaakt, nadat reeds van tevoren op tien verschillende trajecten het verkeer gestagneerd was door de vernieling van spoorlijnen en bruggen. Naar Havas meldt meent men te weten, dat het Engelsche parlement begin van deze week, waarschijn lijk heden, zal worden bijeengeroe pen. Verwachting: Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, iets koeler in het Westen mogelijk eeni- gen regen, in het Oosten weinig of geen regen. Verdere vooruitzichten: Geleide lijk koeler. DUITSCH—OOSTENRIJKSCHE TOLGRENS OPGEHEVEN. Berlijn, 24 Sep. (D.N.B.): De Duitsche rijksminister van Financiën heeft bepaald, dat de DuitschOostenrijk- sche tolgrens .met ingang van 1 October a.s. wordt opgeheven. Het goederenverkeer in groot-Duitschland wordt daarmee geheel tol vrij gemaakt. Groote schade voor de reerderijen. Wagons voor Tsjechoslowakije mochten niet verder. Vischëxporteurs in I.Tmuiden hebben uit Duitschland bericht ontvangen, dat de door hen verzonden wagons versche haring, be stemd voor Tsjechoslowakije, tengevolge van de stagnatie in het gewone spoorwegverkeer langs de TsjechischDuitsche grens, in Duitschland zijn vastgehouden. Het betreft hier 15 a 20 wagonladingen, zoodat de schade groot is, temeer, omdat, zelfs wanneer de zendingen terug zouden ko men, de haring in IJmuiden onverkoopbaar zou zijn. In de Zaterdag j.1. gehouden buitengewo ne algemeene vergadering van de Liberale Staatspartij, werd prof. Mr. B. M. Telders te Leiden bij enkele candidaatstelling tot voor zitter gekozen. Op de begrooting van het Verkeersfonds 1939 is voor onderhoud en verbetering van de Rijkswegen in totaal ca. 16 mill. gld. uitgetrok ken, waarvan bijna 27 mill. gld. op den Ka- pitaaldienst en de rest op den Gewonen dienst. Op den Kapitaaldicnst komt voor de bruggen met toeleidendc wegen een totaalbedrag van bijna 9Vk mill. gld. voor. waarbij vooral in het oog valt een post van f 1.200.000 voor een brug over de Merwede te Gorinchem en een post van 1 mill. gld. voor een tunnel te Velsen. Nevenstaand kaartje geeft een overzicht van de verdeeling van het totaal bedrag over de verschillende Rijkswer ken, voor zoover dit dc meer belangrijke posten betreft.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1