nieuwe abonné'ï gaven zich op AKKERTJE! Golvend en reinigend gaat het actieve Ivorol-schuim Dinsdag 27 September 1938 Tweede Blad iftadóaieiiuxj 3 gevallen van kinderverlamming Heldersche schooljeugd ziet de Oranje-film Ned. Chr. Vrouwenbond Modeshow S, Coltof Groot succes voor Feike Asma Burgerlijke Stand van Den Helder Het huis van Rie en Jan Laatste zomerconcert Winnubst een §tatis abonnement vooï een hwaïtaal: n Aalj jaai §iatii ontvangen: %tn jaai de Zieldeiicbe touiantqiaüi ontwmf Zieldcitehe 'Coulant tiengt 11 het nieuws Hiel en volledig Texelsch nieuws Marktoverzicht Lezing over Melaatschen- verzorging Marktberichten Den Hoorn Bram Kuiper Oosterend Niets onherstelbaars Cocksdorp Een afscheid en een intrede Inschrijving Handelsregister Naar wij vernemen, zijn er op het oogen- blik drie gevallen van kinderverlamming in onze stad aangegeven. De drie kinderen zijn in de barak van het Marine-hospitaal opgeno men. En vindt haar prachtig. Honderden en honderden jongens en meis jes verdrongen zich gisterenmiddag voor de Tivoli- en Witte-bioscoop. Van het aller kleinste gitit tot het wat grootere. Men ver drong elkaar om als nummero één naar binnen te stuiven en zooveel enthousiasme kon alleen maar opgewekt worden door iets bij zonders. Welnu, het was ook iets bijzonders. Door medewerking van den heer v. Twisk, Was het namelijk mogelijk geworden alle lagere scholieren van Den Helder in de gelegenheid te stellen de jubileum-film te zien, een film, die bijzonder geslaagd is, zooals men in ons blad heeft kunnen lezen. Gisterenmiddag wa ren de deuren der Tivoli en Witte geopend voor de lagere-schooljeugd, terwijl vandaag en Donderdag alle drie theaters des middags in beslag genomen zijn Zooals gewoonlijk is er ook thans ge zorgd voor een bijzonder aardig bij-pro gramma. Behalve een drietal origineele teekenfilms, verrastte de directie de jeugd op een heel mooi intellect-filmpje. De dankbaarheid van het auditorium was zoowel zicht- als hoorbaar! Zij nog vermeld, dat burgemeester Rit meester gisterenmiddag in de Tivoli een kijkje kwam nemen. Neem een bij Gevatte Kou, Griep, influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz. over en tusschen Uw tanden en geeft een werkelijk wonder van reiniging. Ivorol-tandpasta (Nieuw recept) tube 60-40 en 25 ct. Men schrijft ons: Mevrouw G. SevensmaTemmen, van Glim men, de bekende schrijfster in christelijke kringen, hoopt voor de afd. der N.C.V.B. een lezing te houden en wel over het zeer actueele onderwerp: „De christenvrouw en de moderne literatuur". Allen, die reeds een of meerdere werken van deze schrijfster hebben gelezen, zullen zeker met belangstelling dezen avond tegemoet zien. Houdt daarom dezen avond van 29 Sept. vrij en brengt ">ok andere belangstellenden mee. Heeren ook hartelijk welkom. Deze lezing wordt gehouden in het Chr. Mil. Tehuis. Ka naal weg. Men zie de advertentie. W" Zaterdagavond hield Modehuis S. Coltof, haar aangekondigde mode-revue, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Reeds lang voor acht uur was het publiek in grooten ge tale aanwezig en stond te wachten op de fraaie collectie, die door drie mannequins naar voren gebracht zouden worden. Men begon met eenvoudige middag-japon nen van een nieuw fransch weefsel, om daar na met meer elegante toiletten te voorschijn te komen. Zéér in den smaak viel een zwart tafzijden avondkleed met kanten mitaines en cape, en geheel met gouden paillettes bewerkt, en een hemelsblauwe avondjurk met bijpassend mofje en fleurige bloemen gegarneerd! Vanzelfspre kend trok de bruidstoet aller aandacht. CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN. Men schrijft ons: De 2e conferentie, welke wederom door den bekenden Pater Franciscaan Wijnand Sluis in de St. Petrus en Paulus Kerk aan de Kerk- gracht wordt gegeven, zal eveneens door orgel spel en zang worden opgeluisterd. A.s. Woensdag 28 Sept. aanvangende ten 8 ure, zal door den organist A. J. Leewens worden vertolkt: „Praeludium in G" van Men- delssohn, „Chant du soir" van Bossi en de con certfantasie op het motief „O Sanctissima van Lux. Aan het eind der conferentie zal na een machtig koornummer met orgelbegeleiding, het geheel worden besloten met „Improvisatie" van Somers. SIMULTAAN-SÊ AN CE HELDERSCHE DAMCLUB. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht op de door de Heldersche Damclub a.s. Donderdag te geven simultaan-séance, door de heeren J. Stoll en D. C. W. Rab. De séance vindt plaats op de bovenzaal van het Kegelhuis, te 8 uur. Men zie de advertentie. HET HELDERSCHE LANDARBEIDERS- FONDS. Bij K.B. van 13 September 1938 is de stich ting genaamd ..Het Heldersche Landarbeiders- fonds", gevestigd te Den Helder, kring de ge meente Den Helder, toegelaten als uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroe rend goed door landarbeiders werkzaam. Met gedoofde lichten. Tegen een wielrijder werd proces-verbaal opgemaakt, terzake het rijden zonder een reflector, die een rood licht uitstraalde. Rustig, aangenaam zitje Hotel-Café-Restaurant ,,De Toelast" Gedurende de laatste maanden von den wjj tal van malen in de landelijke pers beschouwingen en critieken over het werk van Feike Asma, den jeug digen organist, die sedert eenigen tijd in Leiden werkt. Reeds in de periode, dat Asma in onze stad zijn concerten gaf vonden wij her haaldelijk gelegenheid te wijzen op de groote kundigheid en het bijzonder ar tistiek inzicht van dezen kunstenaar. Het is verheugend, nu blijkt, dat zijn ster zich in nog steeds stijgende lijn bevindt. Voor en tijdens de Oranje-jubileum feesten gaf Feike Asma in de Residen tie een serie orgelconcerten, waarvoor een dusdanige belangstelling bleek te bestaan, dat men avond aan avond queu maakte voor een plaats in het kerk gebouw. In verband hiermede, en ook gezien het feit, dat honderden terug gestuurd moesten worden, zou het co mité, dat deze concerten organiseerde, thans besloten hebben een reprise der serie te geven. Verschillende recencenten gaven Asma reeds het praedicaat: meester. Daar zijn wij trotsch ep en wij twijfelen er niet aan of deze oud-stadgenoot gaat een schoone toekomst tegemoet. Men zal ongetwijfeld nog van liem hooren. van 26 September 1938. BEVALLEN: A. H. LaanTabeling, z. J. van der BeekSwart, z. ONDERTROUWD: B. Middelbos en G. Piel- kenrood. OVERLEDEN: M. H. van der Meulen, (v.), 9 jaar. REISPLAN THUISREIS Hr. Ms. „JAN VAN BRAKEL". Het reisplan voor de thuisreis van Hr. Ms. politiekruiser „Jan van Brakel", onder bevel van den luit. ter zee le kl. jhr. N. J. C. Ver- sluys, van Curagao naar Nederland, luidt: Dinsdag 22 Nov. vertrek uit Curagao; Zater dag 26 Nov. aankomst Paramaribo; Maandag 28 Nov. vertrek Paramaribo; Donderdag 8 Dec. aankomst en vertrek St. Vincent (Kaap Verdische Eilanden); Woensdag 14 Dec. aan komst Gibraltar; Donderdag 15 Dec. aanvang convooidienst; Dinsdag 10 Januari einde con- vooidienst; Woensdag 11 Jan. vertrek uit Gi- graltar; Woensdag 18 Jan. aankomst Den Helder. Op pagina 3 van dit blad is de plattegrond van het Huis van Rie en Jan opgenomen, ter wijl de teekenaar tevens vier interieuropnamen gemaakt heeft. Wij twijfelen er niet aan of duizenden van onze abonné's zullen met meer dan gewone belangstelling van een en ander kennis nemen. Immers door het meemaken van de wekelijksche wandeling met het tweetal en het noteeren van hun inkoopen, kan men den hoofdprijs van honderd gulden verdienen of een van de andere groote prijzen, die aan onzen winterweöstrijd verbonden zijn. Wat men te doen heeft? De pagina uitknip pen en opplakken, of tegen den kostenden prijs van 5 cent een afdruk op karton aan ons kantoor halen. Vervolgens de advertentie pagina's van de twee laatste dagen bewaren en die raadplegen als ons praatje in de krant staat. In de wandeling, die we met het tweetal maken en de winkels, die we met hen bezoeken, noemen we den naam van het gekochte voor werp, alsmede den prijs waarvoor gekocht is, dit heeft men nu in te vullen. Op de meeste voorwerpen, zoowel op den plattegrond als op de teekeningen van de interieurs is een rond kringetje. In dit kringetje wordt het nummer van den koop geboekt en op de lijst, onder de teekening, komt de naam van de firma, als mede het voorwerp en het bedrag waarvoor gekocht werd. En zoo bouwen we in eenige maanden het geheele huis op. Zeer eenvoudig dus. Ieder kan en zal mee doen. Maar wie zal volhouden tot het eind? En wie zal den hoofdprijs winnen? Hedenavond geeft de Harmoniekapel „Win nubst'^ onder leiding van den heer H. B. Schenkels, directeur, het laatste zomerconcert in dit seizoen, in het Julianapark, van 8.30 u. tot 10 uur. Programma: 1. San Lorenzo. Marsch G. A. Sylva. 2. Ouverture König Mydas Rich. Eilenberg. 3. Espaiia, Walzer Emil. Waldteufel. 4. La Serenata G. Braga. 5. Fête de Nuit, Fantaisie-Ballet Rodf. Deneufbourg. 1. Mazurka. 2. Adagietto. 3. Valse Lente. 4. Tarentelle. 6. Princesse Czardas, Fantaisie Emm. Kalman. 7. Washington Grays, Marsch E. S. Grafulla. Beleediging. Een bewoonster van den Koningsweg deed aangifte, dat zij was beleedigd door een be woner van dienzelfden weg. Nog meer herrie. Een bewoonster van den Brakkeveldweg kwam ten hoofdbureele haar nood klagen, omdat zij door een familie herhaaldelijk op minder prettige wijze lastig gevallen werd. Ook hier zal de politie voor arbitrage zorgen. en nog vloeit de stroom gestadig voort. Ook vandaag gaan onze colporteurs door de stad en zullen nieuwe abonnementen opnemen. Het is nu geen tijd meer om de kr-ant samen te lezen. Het nieuws is daarvoor te spannend en actueel. Neem Uw eigen plaatselijk dagblad en profiteert van de mogelijkheid een GRATIS ABONNEMENT voor een kwartaal, een half jaar of een jaar te ontvangen. Van de abonné's die zich tot gisterenmiddag opgaven ontvangen H. S. v. d. BLOM. Hertzogstraat 38; D. M. HOOFT, Dep. v. Marine, Batavia (opgegeven door een .stadgenoot) P. DIJKEMA, Rozenstraat 10; J. M. DE ROODE, Achterstraat 37 SCHEEPSTOKO a. b. Hr. Ms. SUMATRA (waarvan wij opgave van zes abonnementen ontvingen); EENHOORN, Klaas Duitstraat 5; Wed. E. COHEN. Achter-Binnenhaven 68; J. VONK, Den Burg (T.); J. PASTERKAMP, L. v. Berkstraat 9. Wie volgen vandaag Geeft U nü op aan onze colporteuts of aan onze administratie Doordat in den loop der vorige week nogal wat wolvee op de boerderijen is verhandeld, was de aanvoer Maandag niet zoo groot als verwacht werd. Het schijnt, dat men over het algemeen in het land waar goede oude schapen werden verhandeld voor 15.25 16.wel wat te weinig heeft ontvangen. De prijzen op de markt waren althans beter, er werden prijzen betaald van 17.tot 20.betere dieren deden 22. Er was op de markt veel vraag naar ram- lammeren, waarvoor enkel Friesche koopers waren overgekomen. Een voordeel is het on getwijfeld, dat hier nog geen mond- en klauw zeer heerscht. De lammerenprijs liep van 8.tot 11.50. Veel belangstelling bestond ook nu nog voor den rammenhandel, er werden 79 stuks aan gevoerd, de prijzen liepen van 20.tot 40.—. Wolhandel was er op de markt weinig, er werd een prijs geboden van 70 cent per kg. Rundvee werd weinig aangevoerd, slechts 2 koeien, prijzen 180.tot 2.40.2 fok- kalveren of graskalveren 25.tot 45. en enkele nuchtere kalveren, die gemiddeld 10.per stuk deden. De vette varkens gelden op de boerderij 26 tot 2614 cent per pond. Biggen zrjn niet zoo duur als ze dit in den laatsten tijd waren, ge middeld werd 17.50 per stuk betaald. Voor oude kippen was de hoogste prijs 60 cent per stuk. Aan de eierenveiling was de eierenprijs pl.m. 30 cent per 100 stuks minder dan vo rige week. OP ELKE SUS EEN 8 Cm VOOS GESCHENKEN Zondagavond is in het St. Janshuis te Den Burg, door den Zeereerw. Pater Verhegge een lezing gehouden over de melaatschenverzor ging in West-Indië. Spreker, die gedurende ruim 23 jaren als missionaris in Suriname had gewerkt, wist dit onderwerp op buitengewoon boeiende wijze te behandelen, terwijl tei ver duidelijking verschillende lichtbeelden werden vertoond. De belangstelling was zoo groot, dat de zaal niet alle belangstellenden kon be vatten, zoodat a.s. Woensdag deze lezing nog eens zal worden gehouden. HET NASEIZOEN BETER DAN VORIG JAAR. Hoewel het badseizoen reeds bijna drie weken achter den rug is, treft men in ver schillende pensions nog enkele gasten aan, die tengevolge van het buitengewoon fraaie najaarsweer der laatste weken blijkbaar nog geen haast maken om te vertrekken. Nog een meevallertje voor sommige pensionhouders. DE TARWEOOGST VALT MEE. Naar men ons mededeelt valt de tarwe oogst zeer mee, er wordt n.1. een hoog pro cent tarwe uitgedorscht. HET EERSTE GEVAL VAN MOND- EN KLAUWZEER. Weder heeft zich hier een geval van Mond en Klauwzeer voorgedaan op de boerderij ..De Viersprong", Noorden, bjj den heer Jn. Eel- man Kz. TEXEL. 26 September 1938. Veemarkt. 2 koeien 180240; 2 graskalveren 25 45; 5 nuchtere kalveren 713; 88 schapen 1722; 78 rammen 2040; 53 lammeren S—11.50; 8 biggen 15—19; 70 kippen 0.400.60; 4 paarden 150350. Eierenveiling, Maandag 26 Sept. 1938. 5862 kg per 100 4.25 tot 4.45; 62—64 kg per 100 4.40 tot 4.50; 66—70 kg per 100 f 4.50 tot 4 70; 5056 kg per 100 3.85 tot 4.25; 40—50' kg per 100 2.70 tot 3.90. Zaterdagavond half elf is onze sympathieke plaatsgenoot, de heer A. Kuiper, in den ouder dom van 43 jaar heengegaan. De overledene is jarenlang lid geweest van de Fanfare. Hij had een eenvoudig karakter en opgewekte natuur. Vooral voor zijn directe omgeving zal het gemis groot zijn. JE (MOET MAAR BOFFEN. De hoofdprijs der rebus (een heerenrijwiel), uitgeschreven door de Zwitsal fabriek te Apel doorn. werd gewonnen door C. de Ridder Az., Noorden, TexeL. De Führer sprak en de wereld luisterde^ Zelden was deze wereld, en dan speciaal Europa zoo gespannen ais op den avond van den 26sten September 1938, nu over al de legers klaar stonden, nu inderdaad Mars bereid was de lont in het internatio nale kruitvat te werpen, nu één woord van één man voldoende was de ban aan de grenzen van Tschechoslowakjje te verbre ken en de lawine te ontketenen. De Führer sprak, van kwart voor negen tot bij tien uur, maar in feite bracht het weinig nieuws. Het bracht nog eens een afrekening met Versailles en wij twijfelen er niet aan of er zal nog wel eens een dergelijke volgen. Hij heeft verteld van den vredeswil van het Duit- sche volk, en van het feit, dat men strijd voor een rechtvaardige zaak. Hij heeft het ook gehad over Benesj en men moet den toon in zijn stem gehoord hebben, waarop hij sprak over „diesen Herr Benesj..." Hij heeft nog eens laten weten hoe infaam deze President van Tschechoslowakije is, en hoezeer de wereld verplicht is maatregelen te nemen, dat diens zaak zoo spoedig mogelijk geliquideerd wordt. Maar het was tenslotte alles betrekkelijk weinig nieuw. Toch is er aanleiding niet al te somber ge stemd te zijn over deze rede. Want behalve dat Hitier geen enkele militaire maatregel aankondigde, geen gewapende stap voor 1 Oc- tober (en wat kan er voor Zaterdag allemaal niet gebeuren!) was er een duidelijke tendenz ten gunste van het bedreigde rijk waar te ne men. Zoo was daar het aanbod om in plaats van een bezetting der opgeëischte gebieden door Duitsche troepen de Britsche legioenen deze taak op te dragen, en voorts de toezeg ging, dat, als deze kwestie geregeld is, Duitschland bereid is het overblijvende lands deel te garandeeren. Tenslotte was daar de voor heel de wereld zoo gewichtige passage, dat met de inwilli ging van de gebiedsherziening in Bohemen Duitschlands territoriale eischen vervuld zijn. Dat is, in groote trekken, de kern van Adolf Hitler's rede, die minder ,,in 't harnas" uitgesproken werd dan men gemeend heeft. Het blijkt dus, dat de Führer op het laatste moment alsnog begrepen heeft, dat hij er met het handhaven van honderd procent der eischen niet komt. Zijn oogen zijn geopend nu hij de zekerheid heeft, dat Frankrijk, Enge land en ook Rusland bij een gewapend conflict een gesloten front zullen vormen en dét risico was hem te groot. Hij heeft daar nimmer op gerekend. Heeft altijd verondersteld, dat er géén eenheidsfront tusschen Parijs en Londen zou komen en dat hij rustig en kalm zijn tanks en bajonetten kracht bij de Duitsche eischen kon laten zetten. Dat is anders geloopen. ondanks het feit, dat de Volkenbond geliquideerd is en dat er inderdaad aanvankelijk een hiaat gaapte tus schen Parijs en Londen en wij mogen er dank baar voor zijn. Gisteravond laat heeft Chamberlain nogmaals een beroep gedaan op den vredes wil der volkeren. Hij heeft daarbij gewezen op het feit, dat Hitier gezegd heeft niet te kun nen vertrouwen op een toezegging van Dr. Benesj, bij de inwilliging der eischen, maar terecht maakt de Britsche Premier de opmer king, dat deze eischen dan altijd nog door Londen en Parijs, die tenslotte thans geheel achter Praag staan, gewaarborgd zullen wor den. Overigens moeten wij afwachten, wat de komende dagen zullen brengen. Er zal nog zeer kundige diplomatie gevoerd moe ten worden voor en aleer Praag toestemt ook in deze Duitsche eischen, maar wjj vermoeden, dat het deze zal aanvaarden. Tenslotte is het Sudetengebied onherroe pelijk verloren (dat was het reeds), terwjjl onder druk van Engeland en Frankrijk waarschijnlijk nog wel gezorgd zal worden, dat enkele, voor de Tsche- chen onaanvaardbare scherpe kanten, wat afgevijld worden. Hoe het ook zij, de rede van gisteren avond heeft in ieder geval een zoodanige winst opgeleverd, dat men vandaag nog niet in den oorlog zit. En in deze d,agen van zoo ernstige spanning is ieder respijt een kans op redding. Zondagmorgen heeft de Zeereerw. heer Th. Boonekamp in de R.K. Kerk te De Cocks dorp afscheid genomen van zijn parochie, waar Pastoor Boonekamp gedurende ruim drie jaren als pastoor werkzaam was. Het kleine kerkje was geheel met geloovigen be zet, die allen nog voor de laatste maal wilden hooren naar de woorden van den beminden herder, waaruit duidelijk bleek, dat al was de nieuwe standplaats. vaarheen pastoor Boonekamp zich gaat begeven, ook een veel grootere parochie en de verplaatsing in alle opzichten een promotie te noemen, het heen gaan van De Cocksdorp, den vertrekkenden pastoor toch met weemoed vervulde. Zondagavond te acht uur is de Zeereerw. heer J. A. M. Bekkers door den Deken van Schagen tot pastoor van De Cocksdorp ge ïnstalleerd. Ook bij deze gelegenheid was het kerkje zeer goed bezet. Van 20 tot 27 Sept. 1938. Nieuwe Zaken. Den Helder: S. J. Prins. Sluisdijkstraat 70. winkel in speelgoederen enz. B. J. Onna, v. Galenstraat 82, winkel in huishoudelijke artikelen. Wijzigingen Anna Paulowna: J. Bas. Stoomweg 48, melkhandel enz., overgegaan aan P. Bas.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5