Gemeentelijke i iiciitbescherminésdienst Bezinning Oproep van den Burgemeester. OE:nccnTC,vmi^cn Dcrr:"TiEEDca lo!5Ö Woensdag 28 September 1938 Burgerlijke Stand van Den Helder Meer dan 300 luchtbeschermers gaven zich op Het is in het belang der bevolking om tijdig maatregelen te nemen. Deze behoe ven geen ongerustheid te verwekken, maar men dient met kalmte den toestand onder de oogen te zien. De Burgemeester heeft een 200-tal thans in de Wieringermeer te werk gestel den aangewezen om zoo noodig schuil- loopgraven voor de bevolking te maken in parken en plantsoenen en in vrij lig gende terreinen in en aan de grens van de stad. Zijn deze gereed, dan zullen des gevraagd, ook in de tuinen der inwoners dekkingsloopgraven worden gemaakt. Deze schuilloopgraven kunnen de be volking meerdere beveiliging geven tegen de gevaren van bommen, dan het verblijf in de woningen. Want, indien een huis door een bom wordt getroffen, is het mo gelijk, dat het huis instort en de bewoners onder het puin worden bedolven. Bij zware bommen zal het mogelijk zijn, dat de groote luchtdruk alle gebouwen binnen een cirkel met een middellijn van 100 m doet instorten en verwoest. Het gevaar, bij blijven in eigen huis, is bij luchtaanvallen zeer groot. Zij, die in de omstandigheid verkee- ren, dat op vlugge wijze het vrije veld dus buiten de bebouwing van de stad kan worden betreden, doen goed zich op het land, gelegen aan de wegen te verspreiden en zoo mogelijk in greppels te gaan liggenN Voor an deren, die niet in korten tijd hoog stens 5 minutenbuiten de stad kun nen komen, zullen de schuilloopgra ven een toevlucht kunnen worden. Aangezien het echter voor velen on doenlijk zal zijn tijdig deze openbare schuilgelegenheden te bereiken en het bovendien onmogelijk is zooveel schuil- gelegenheid op openbaar terrein te maken, dat alle bewoners van de stad daarin dekking kunnen vinden, is het allen, die in het bezit van een tuin zijn of over een ander stuk vrij terrein bij hun woning beschikken, aan te raden zelf een schuilloopgraaf, zooveel mogelijk verwij derd van gebouwen ,te maken. Wij gaven hier thans een plan van een schuilloopgraaf. De grootte daarvan is afhankelijk van het aantal personen, dat daarin beveili ging moet vinden. Hoe zoo n loopgraaf kan worden ingericht is op bijgaande af beelding te zien. Uit deze dwarsdoorsnede blijkt, dat de ingraving in den grond slechts 40 cm diep is. In deze gemeente, met een hoogen grondwaterstand, is die per graven ongewenscht, omdat de schuil plaats door het daarin aanwezige water onbruikbaar zou zijn. Door het stellen van schotwerken, met stevig ijzerdraad getuid aan piketten, kan de ter zijde ontgraven grond steun vinden. De ophooging aan weerszijden van de langsschotten dient ongeveer 1.40 m boven den grondslag te reiken. Een der einden van de loopgraaf kan eveneens met een schot worden afgesloten en met uitgegra ven grond worden beveiligd, terwijl het andere einde als toegang zal kunnen dienstdoen. Deze toegang dient dan echter door een vrijstaande grondophooging tegen het zijdelings inslaan van bommen te worden beveiligd. Vanzelfsprekend is het mogelijk beide einden geheel dicht te maken, doch dan moet voor het betreden van de loopgraaf een laddertje of trap aanwezig zijn. Zij, die in de gelegenheid zijn en over het materiaal beschikken om een nog vei liger schuilgelegenheid te maken, kunnen de loopgraaf met balken, planken en een ongeveer 50 cm dikke laag grond daar bovenop afdekken. Om rechtop te kunnen zitten, moet de hoogte in de loopgraaf, gemeten vanaf den bovenkant van de te maken zitban ken tot aan den onderkant van de afdek king, ten minste 1.10 m groot zijn. Uiter aard is men in een zoodanig ingerichte schuilplaats meer tegen rondvliegende scherven beveiligd. Doch men dient niet te verzuimen om ook de ingang zorgvuldig tegen dit gevaar te beschermen door een voldoend hoogen groncfdam. Aan werkgevers wordt aangeraden te overwegen of op de vorengeschetste wijze veiligheidsmaatregelen tegen gevaar voor het personeel kunnen worden genomen. BEVALLEN: A. VermeulenKramer, d. M. de Ruijtervan den Haspel, z.; J. J. P. M. van SteenisLoew, z,; A. M. Veldman Lengers, d.; A. B. de GeusSmit, d.; B. NieuwhoffEikenaar, d. OVERLEDEN: H. Schong (m) 60 jaar. De oudste 80,de jongste 14 jaar Maandagavond heeft de heele wereld geluisterd naar den doordringenden stem van Rijksminister Goebbels, die in het Rijks Sportpaleis, vóórdat de rede van Adolf Hitier aanving, uitriep: „Leider be veel...!! wjj volgen!" Biet een kleine variatie kon men giste ren zeggen: ,3urgemeester Ritmeester riep op en de Heldersche burgerij volgde." Eerst tegen den avond werd de lucht- beschermïngsoproep aan de burgerij door ons bekend gemaakt middels bulletins en dien zelfden avond gaven zich in enkele uren meer dan 300 personen op, die begrepen dat thans het uur aangebroken was dat ze ver plicht waren hun diensten ten bate der ge meenschap aan te bieden. Meer dan 300 op één avond! Dat is een prachtig resultaat en men behoeft er niet aan te twijfelen of deze stroom van hen, die van goeden wille zijn, zal nog wel enkele dagen aanhouden. Voor het Raadhuis dromde men samen. Oud en jong, arm en rijk. Men besprak de gebeurtenissen van dien dag en dat waren er niet weinige. Men had het over de versterkte grensverdediging, over de zoojuist gesproken woorden van Chamberlain en over de moge lijkheid van een oorlog. In het Raadhuis brandden de lichten. Gebogen over groote vellen papier zaten de ambtenaren. Ook de burgemeester en de secretaris ontbraken niet. Merkwaardig, die spontaniëteit in dat aan melden. De een deed het met een gebaar van „nou ja, het moet nu eenmaal", de ander kennelijk in de wetenschap dat hij iets ge wichtigs deed. Maar hoe men het ook deed, bij allen zag men den ernst van het oogen- blik. Alle leeftijden waren vrijwel vertegen woordigd onder die eerste driehonderd. De oudste was bijna 81 jaar en de jongste nog geen 14Ook dit typeert de stem ming. Tot laat bleef men samengroepen voor het stadhuis, om daarna nog even een blik op de bulletins te werpen. De politie had het deel Koningstraat afgesloten voor het verkeer en dat was maar goed ook. Men discussieerde hevig, men laakte en prees, men maakte (zij het dan geen „groote") politiek. Ja, hoezeer leeft men mee in deze bange dagen van September 1938. MÖTTLINGER SAMENKOMST. Men verzoekt te willen meedeelen, dat de Möttlinger bijeenkomsten in de Vijzelstraat, welke gedurende de zomermaanden tijdelijk niet doorgegaan zijn, nu weer geregeld zullen plaats vinden. De eerste vindt, volgens advertentie in de Heldersche Courant, Woensdag 28 September plaats. Spreekuur van 78 uur. De Burgemeester van Den Helder roept de ingezetenen, mannen zoowel als vrouwen, op, zich op te geven als vrijwilliger voor den luchtbeschermings dienst. Niet in aanmerking komen zij, die voor den militairen dienst zijn bestemd. Persoonlijke aanmelding hedenavond van 7 tot 8 uur op het Raadhuis. Zij, die zich reeds eerder als vrijwilliger hebben opgegeven, behoeven dit niet meer te doen. Dit biljet ingevuld medebrengen. Naam Voornamen Geboortedatum Gehuwd Plaats Aantal kinderen Beroep Straat en huisnummer Wenscht bij voorkeur in aanmerking te komen voor: Brandweer; politie; transportdienst; verplegingsdienst; herstellingsdienst; verbindingsdienst. De toestand in ons werelddeel scherpt zich toe. De spanning stijgt en toch mogen we gelooven, dat het grootste gevaar, een Europeesche oorlog, zal worden afgewend. In ons overzicht van heden geven we een beschouwing waarom wij meenen, dat de ramp van een oorlog ons nog bespaard zal blijven. Dit alles neemt echter niet weg, dat on ze overheid haar maatregelen dient te nemen. Het hoofd van onze gemeente, de burgemeester heeft dat gisteren ge daan door een oproep tot onze bevolking voor de Luchtbescherming. En het volk heeft dezen oproep verstaan. Nauwelijks was het bulletinbericht voor ons raam opge hangen of honderden drongen zich er om heen en het gevolg was, zooals men elders leest, een aanmelding van meer dan 300 personen. Vanavond zullen er zeker nog meerderen volgen. In dit nummer vindt men de voorzorgs maatregelen die de overheid denkt te ne men ter bescherming van de bevolking bij een eventueelen luchtaanval. Al deze maatregelen behoeven echter nog geen onnoodige ongerustheid te ver wekken. Wanneer men zijn deur in het nachtslot draait tegen mogelijke onge- wenschte bezoekers, wil dat nog niet zeg gen, dat er dien nacht inbrekers voor de deur zullen staan. Het is slechts een voor zorgsmaatregel! Wanneer men een blik semafleider op zijn huis aanbrengt, betee- kent dat niet, dat men blikseminslag ver wacht. Het is slechts een voorzorgsmaat regel! Zoo heeft men ook de maatregelen van onze regeering en van onze plaatselijke overheid te beschouwen. Voorzorgsmaat regelen, omdat de mogelijkheid zou kunnen bestaan van het uitbreken van een oorlog, waarbij misschien ons land niet gespaard zou worden. Het wil natuurlijk nog lang niet zeggen, dat wanneer een oorlog uit breekt, ook ons land direct bij het con flict betrokken zou worden. Maar het is goed, dat de regeering met die mogelijk heid rekening houdt. Onze bevolking kan zich dus rustig houden en gevolg geven aan den oproep, die tot haar gericht wordt voor haar be scherming. Het is goed, dat men maat regelen neemt. Rustig. Wanneer we dit woord neer schrijven, bedoelen wij ook, dat men niet zoo dwaas moet zijn om onnoodige in- koopen te doen. In 1914 hebben daar velen leergeld mee betaald. Immers niet in het begin van den oorlog, maar eerst veel later begint rantsoeneering te komen, ter wijl men door het onverstandig doen van zijn inkoopen de oorzaak is, dat de prijzen noodzakelijk stijgen. Het is bovendien een zeer onsociale daad tegenover alle stadgenooten, die niet in de gelegenheid zijn voorraden in te slaan. Wij raden dus ernstig aan: handel niet anders dan in rustiger tijden, daarvoor is op het oogenblik geen aanleiding. Denk niet alleen aan u zelf, maar ook om uw medemenschen. De groote fout van onze wereld is, dat men alleen om zichzelf ge dacht heeft, eigen eer, eigen macht, eigen hebzucht bevredigd heeft. Laat ons dat voorbeeld niet navolgen. rc&carnrxsL'i c r 1

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5