Arbeidswet-overtredingen en gros Texelaars en Wieringers verdringen elkaar Texelsch nieuws STOFZUIGERS .SSL JU jÜL_< Mi iY M lik**. M met onverslijtbaren S.K.A. ROTOR Jl HENGELO Water in de melk Het ongeluk op de Boerhavestr. Gemeenteraads vergadering Charlotte Kohier brengt „Romeo en Julia" Er is nog hoop Hoe groot ook hier de onrust is Gemeenteraad u.10- Oosterend Verkrijgbaar bij: A. HILDERING, Spoorstraat 88 hoek Palmstraat, Telef. 449 Gisteren vergaderde na een maand va- cantie genoten te hebben, het Kantonge recht. Alles was weer present, met uitzon dering van den Ambtenaar van het O.M. Mr. Bruyes Tack. Deze werd vervangen door Mr. Arn. Veldman. Hoewel wij rekenden op een overladen rol en eerst te zeven uur huiswaarts zou den kunnen tijgen kwam dat geheel anders uit. Reeds te drie ure stonden wij weder op straat?. V Loonljjst niet tjjdig ingevuld. Als verdachte paradeerde toen op het matje J. P. slager te Wieringen, ontvangen met de woorden van den Kantonrechter: „Hééé jou zag ik meer hier!", waarop dan P. repli ceert „Nee, dat was ik niet, dat zal een ander gefeest zijn". Bij lezing der stukken blijkt, dat de man een loonlijst niet tijdig heeft in gevuld en bij controle door den mand viel. De ambtenaar van het O.M. vindt, dat hier nu eens een eind aan moet komen, daar de amb tenaren van den controledienst er veel te veel last van ondervinden. Hij vordert 10.of 3 dagen. Uitspr. 8.— of 3 dagen. Rentekaart niet ingevuld. De heer W. M. v. O. directeur van een ga ragebedrijf te Anna Paulowna, heeft een rentekaart niet ingevuld. Door een verbouwing was zijn administratie min of meer in de soep gr >open en ziedaar: de overtreding was ge- t .ren .Ook in dit geval meende de ambtenaar, dat de wet gesaboteerd was en eischte hij 10.of 10 dagen. Uitspr. 10.of 5 dagen. Arbeidswet overtreden. De stucadoor P. B. alhier heeft door een 3-tal personen na half zes 's-middags arbeid laten verrichten, zonder eenige officieele rege ling. Ooi: hij werd gesnapt door de speurende ambtenaren en hoorde gistermiddag tegen zich eischen 3 maal 6.boete, subs. 3 maal 6 dagen. Uitspraak 3 maal 6.subs. 3 maal 2 dagen. m Op een militaire troep ingereden. Hierna arriveerde de sergeant der mariniers J. S., die het noodige op het tapijt bracht be treffende een zekere H., die als bestuurder van een auto op den Overweg bij den Parallel weg dwars op een troep marcheerende militai ren was ingereden. De oorzaak was, dat de auto niet meer dacht te kunnen uitwijken voor een andere, die uit tegenovergestelde richting kwam. Thans vernamen wij, dat dit niet het geval was, zoodat de kwestie er op neer kwam, dat verd. zonder geldige noodzaak de orde van de troep verstoord had, terwijl hij daarnevens het leven van den tamboer, die alleen nog door haastiglijk opzijspringen het veege lijf wist te redden, in niet denkbeeldig gevaar gebracht had. De ambtenaar noemt dit geen manier en vordert 15.of 15 dagen. Uitspr. 10. of 5 dagen. Hengelen zonder vergunning. L. O. vischte in het Noord-Hollandsch kanaal zonder vergunning voor het tweetal hengels waarmede hij argelooze baarzen, palingen en ander kanaal-gedierte van het leven poogt te berooven. De man brengt in 't midden, dat hij dat niet wist. Uitspr. 2 maal 2.boete, subs. 2 maal 1 dag hechtenis, terwijl voorts de hen gcis verbeurd verklaard worden. Vandalisme op Texel. Dan brengt deurwaarder Prins 3 jongelui in het Heilige der Heiligen en deelt er bij mede, dat een tweetal andere nog ontbreken. Op de vraag van de Kantonrechter verneemt men, dat een „wel thuis" zal zitten, terwijl de andere „op een Groninger" vaart. Het restee- rend deel kan zich nu verantwoorden over het feit, dat ze eenigen tijd geleden op het vol- schoone eiland Texel de beest op ergelijke manier uitgehangen hebben. Deze heeren liepen op verboden grond (Dijkmanshuizen) brutali seerden den veldwachter, bezorgden den bur gemeester van Texel veel last, en pleegden diverse kleine dieverijen. De ambtenaar trok duchtig van leer en gaf den knapen een ferme reprimande. Hij vorderde tenslotte per hoofd 1 gulden of 15 dagen welke eisch den Kanton rechter blijkbaar uit het hart gegrepen was, aangezien hij er volkomen mee accoord ging. Nog zooiets. Twee dezer knapen verschenen nogmaals op het matje. Ze hadden behalve het loopen op verboden grond daarnevens een valschen naam opgegeven en zooals men weet wordt daarmede niet gespot. Nu stonden ze daar met be schaamde kaken en hoorden voor het wande len op verboden grond 8.of 8 dagen en voor den valschen naam 20.of 20 dagen tegen zich eischen. Uitspr. 15.of 15 dagen en 20.of 20 dagen. Dat was lang niet mis! Kermis-napret. Volgt een heer van wien wg middels den getuige H. S. vernemen, dat hjj tijdens de Schager kermis met enkele passagiers in z'n auto naar Den Helder teruggereden is, en waarbij hij bij dat terugrijden, gezien de om standigheden, een ferm stuk in het oor had. Nog zag onze man kans een band, die van een der wielen liep er opnieuw om te leggen, maar dat was ook het uiterste. In de Keizer straat (het was 2 uur 's-nachts) zag hij geen kans meer de flauwe bocht te nemen en ramde het woonhuis aldaar. Het O.M. noemde dit onverantwoordelijk rijden en was van meening, dat hier een voor beeldige straf moest volgen. De eisch was dan ook niet mals 50.boete, subs. 40 dagen hechtenis, benevens het intrekken van het rij bewijs voor den duur van 1 jaar. Uitspr. 50.- boete subs. 50 dagen, met 1 jaar intr. rij bewijs... Te lang gereden, H. N. uit Breezand is niet verschenen, doch wel zijn chauffeur J. S., die bij hem in dienst is Diens arbeidskaart is in beslag genomen door een ambtenaar van de Verkeers Inspectie, waaruit bleek, dat hij op den bepaalden dag 2 uur te lang gereden had. De ambtenaar van het O.M. merkt op, dat dit bij het bedrijf in kwestie herhaaldelijk voorkomt en dat bekl. het nu maar eens voelen moet. Hij vordert 15.-— of 15 dagen. Dat is nog veel te billijk, meent de Kantonrechter, die echter 15.of 10 dagen noteert. Wederom: Arbeidsovertreding. De garagehouder B. P. alhier, thans gesto ken in 's-konings wapenrok, staat terecht in verband met een overtreding der arbeidswet. Dat was overigens niet de eerste dien middag... Een der chauffeurs had een uurtje getoerd, doch zonder dat dit op de arbeidskaart was ingevuld. De gevolgen hadden ernstiger kun nen zijn: 6.of 3 dagen. Gezondigd tegen de bevrachtings voorschriften. De transportondernemer C. N. v. K. staat terecht, wijl hij eenigen tijd geleden waren vervoerd had met een beurtschip, waarvoor de vergunning verloopen was. Het blijkt, dat de verd. inderdaad gehandicapt was door de fabriek, die de goederen eerst later kon accep teeren. Vandaar dat de poene nogal meevalt. 8.subs. 3 dagen. Een Wieringer rookt een zure pjjp. A. W., een Wieringer vischhandel reed op de Beltstraat, maar dat dusdanig, dat hij tegen een schutting terecht kwam en zijn inzittende vrouw, benevens zichzelf, verwonde. Verd. wil niet weten van de veronderstelling dat hij min of meer beneveld achter het stuur gezeten zou hebben. Hij was weliswaar in een café geweest, maar het was bij één biertje gebleven. Hij heeft zich echter vreemd gedragen na het on geluk, en daar er twee getuigen k charge zijn, waarbij veldwachter de Jong, ziet het er voor W. niet rooskleurig uit. Temeer toen de amb tenaar het had over een chauffeur die dronken was en hoogst onvoorzichtig te werk ging. Hij vordert 40.boete, subs. 30 dagen hechte nis. Voorts intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een half jaar. Uitspraak conform. De zooveelste maal. Een groentenhandelaar staat hierna terecht terzake het laten verrichten van arbeid door een knaap van nog geen 16 jaar op een bak fiets. De Kantonrechter is er niet bar over te spreken, vooral niet wijl de verd. reeds diverse malen hiervoor een dergelijke overtreding be ging. Deze pleegt zich van de op hem gewor pen smetten schoon te wasschen hetgeen niet bijster best gelukt. En de Kantonrechter legt 3 dagen hechtenis op. Verd. zegt in hooger beroep te gaan. Water in de melk. F. E. melkverkooper op Wieringen heeft ge vent met melk en kreeg een bezoek van den controleur. Deze nam een monstertje en zie daar: er zat zooveel water in, dat een proces verbaal moest volgen. De man zegt dat het niet zijn schuld was, maar die zijns broeders van wien hij de melk betrekt, hetgeen volgens den Kantonrechter niet waar kan zijn, aange zien die broer eveneens een bezoek van den controleur kreeg. En diens melk was in orde. Eisch: 50.boete of 40 dagen hechtenis, uitspr. 40.boete, subs. 20 dagen. Klein goed. L. I. een slager, heeft zijn zoon in de zaak laten werken zonder arbeidsvergunning, 10.- of 10 dagen. C. S. heeft de kluft achter de postbrug op gereden, tenminste een deel ervan 6.of 3 dagen. B. v. d. Z. heeft met een fiets zonder bran dende lantaarn gereden toen dat noodzakelijk was. 4.of 4 dagen. M. P. B. bezat wel eén achterlichtje maar het brandde niet. Dat kost in Den Helder geld. 4.of 2 dagen. D. B. hield met z'n paard-en-wagen niet rechts aan toen hij langs het Kanaal reed. 4.of 2 dagen. T. de V. had, zittende in z'n auto zoowel rijbewijs als wegenbelastingkaart vergeten. 2 Maal 3.boete, subs. 2 maal 3 dagen hechtenis. E. E. G. S. geen brandend achterlichtje. ƒ4.of 2 dagen. P. J. v. B. reed op de Hoofdgracht met de fiets n i e t op het rijwielpad, 6.of 6 dagen. A. C. L. reed in de Paardenstraat in de ver keerde richting, 4.of 2 dagen. Het Marine-hospitaal gerehabiliteerd. In ons nummer van Vrijdag 23 dezer namen wij het bericht op, over het ongeval op de Boerhaavestraat, waarbij het slachtoffer on geveer lVz uur aan den kant van den weg lag, voordat een brancard kwam. Men had ons medegedeeld, dat het Marine-hospitaal hier in verzuim was. Nu ons echter blijkt, dat niet de organisatie aan de Buitenhaven schuld draagt, omdat men daar geen bericht van dit ongeluk had gekregen, rectificeeren wij gaarne "in dit opzicht ons bericht. Het was de G.G.D., die hier in verzuim was, echter ook niet de waarnemend directeur, die direct om den brancard heeft verzocht, doch de wachts- man of verpleger, die met de uitvoering van de opdracht was belast. Dinsdag a.s. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 4 October 1938, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize, bevat de volgende punten ter be handeling: Notulen. Vaststelling der notulen van de vergadering van 19 Juli 1938. Mededeelingen. Medegedeeld wordt, dat ter gelegenheid van Harer Majesteits verjaardag aan Hare Majes- toeit de Koningin een telegram van geluk- wensch is gezonden. Hierop is inmiddels een dankbetuiging ontvangen. Voorts is ter gelegenheid van Harer Majes teits regeeringsjubileum een telegram van ge- lukwensch aan Hare Majesteit de Koningin gezonden. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevindt zich 0.m.: Bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten van het besluit van 26 Augustus jl. tot wijziging van de Algemeene Politieverorde ning; Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit van 21 Juni 1938 tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling in zake het geneeskundig schooltoezicht, waarbij wordt medegedeeld, dat de deelneming van de gemeente Sint Maarten aan de gemeenschap pelijke regeling niet effectief kan worden, om dat de Regeering als voorwaarde voor het ver- leenen van den voor die gemeente benoodigden extra steun, den eisch heeft gesteld, dat de op de begrooting van die gemeente geraamde bijdrage aan den schoolartsendienst wordt ge schrapt; Goedkeuring, voor zooveel noodig, van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen op het besluit van 19 Juli 1938, tot benoeming van H. J. H. Steenmeijer tot tijde lijk leeraar in de Oude Talen aan het ge meentelijk lyceum; (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). Verzoek van I. J. Schroevers om eervol ont slag als hoofd van school 1. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol te verleenen met ingang van den door Burge meester en Wethouders te bepalen datum). Gemeen terekening. Algemeen Rapport van de commissie, belast met het onderzoek naar de gemeenterekening en de rekeningen van de afzonderlijke takken van dienst over 1937. Gaslevering. Voorstel tot wijziging van de voorwaarden voor de levering van gas (verlaging huur bedragen gasmeters). Onderwijs. Voorstellen betr. instandhouding van school 2 te Huisduinen. Mededeeling, dat van het crediet, toege staan voor den verbouw van de woning van het hoofd van school 2, te Huisduinen, geen gebruik zal worden gemaakt. Voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de voorwaarden voor de subsidiee- ring der bijzondere bewaarscholen. Voorstel tot vaststelling van een regeling voor de toelating van buiten-leerlingen tot het gemeentelijk lyceum. Voorstel inzake wijziging van de verorde ning, regelende het verleenen van toelagen uit het gemeentelijk studiefonds. Deposito-overeenkomst. Voorstel tot het sluiten van een nieuwe de posito-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Wegenbelasting. Voorstel om den bestaanden grondslag voor de heffing der Wegenbelasting te hand haven. Drankwet. Voorstel tot vermindering van den aan F. H. Nijpels opgelegden aanslag in het ver gunningsrecht 1938—39. Voorstel tot vermindering van den aan C. J. van der Lee's Slijterij N.V. opgelegden aan slag in het vergunningsrecht 193839. Voorstel tot vermindering van den aan A. J. H. W. Luj'ckx opgelegden aanslag in het vergunningsrecht 1938—39. ■Voorstel tot vermindering van den a-.n .1. Burger opgelegden aanslag in het vergun ningsrecht 1938—39. Benoemingen. Voorstei tot tijdelijke benoeming vcS het cursusjaar 1938 1939 van T. P. Katoen, 3. Rensink en J. S. de Klerk tot leeraren aan de Zeevaartschool. Voorstel tot het benoemen van een lid der commissie van bijstand voor: a. het grondbedrijf; b. de financiën; ter voorziening in de vacature J. Bregman. Voorstel tot benoeming van A. Potjewijd J®' leeraar aan de Avondvakteekenschool in tijdelijken dienst, voor het cursusjaar 193839. Voorstel tot het benoemen van een tijdelijk leeraar in machine-teekenen en vaktheorie aan de Avondvakteekenschool. Voorgedragen worden: 1. C. G. M. van Steenderen. Huvgenstraat 34; 2. H. O. J. j. Veen, Jouberstraat 59; 3. J. Ree, Molenstraat 32. Voorstel tot het benoemen van e<m tijdelijk leeraar in vaktheorie aan timmerlieden aan de Avondvakteekenschool. Voorgedragen worden: I. J. Dijkstra. Huisduinen; 2. J. v. Hasselt, Soembastraat 44; 3. H. G. Moen, Singel 166. Begrooting. Voorstel tot het trekken der afdeelingen voor het onderzoek der begrooting voor 1939. VERBOUW WONING HOOFD SCHOOL No. 2. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 22 December 1936 verleende Uw vergadering aan ons een cre diet van ten hoogste 3500.voor den ver bouw der schoolwoning te Huisduinen en van ten hoogste 100.voor het aanbrengen van vaste wasclitafels in die woning, terwijl ons voorts machtiging werd verleend tot het aan gaan van een overeenkomst met het hoofd van school no. 2 tot het verhuren der woning. Met het oog op het feit, dat geen zeker heid bestond, dat de school te Huisduinen zou kunnen blijven bestaan, omdat, volgens de in- tusschen gewijzigde Lager Onderwijswet 1920 een besluit tot instandhouding van de school moest worden genomen en door Gedeputeerde Staten moest worden goed gekeurd, hebben wij aan Uw hierboven bedoeld besluit niet ter stond uitvoering gegeven. Zoodra ons echter bekend was, dat de school te Huisduinen zou kunnen blijven bestaan (dat was in Februari 1938) hebben wij voor de uitvoering de noo dige voorbereidende maatregelen getroffen, met het gevolg, dat op 1 April j.1. de aan besteding kon plaats hebben. Bij deze aanbe steding bleek echter, dat de aannemingssom het toegestaan crediet met een aanmerkelijk bedrag te boven ging, hetgeen voor een ge deelte zeker zal zijn toe te schrijven aan de soms niet onbelangrijke prijsstijging van de materialen in het tijdvak, gelegen tusschen het opmaken der raming en het houden der aanbesteding. In verband met dit feit, heb ben wij over deze aangelegenheid het advies ingewonnen van de commissie van bijstand voor het onderwijs, welke commissie, omdat de bouwkosten, in verhouding tot de te ont vangen huur, veel te hoog zouden worden, met ons van oordeel is, dat niet tot den bouw van de nieuwe woning moet worden overge gaan en dat de thans bestaande woning op gewone wijze moet worden verhuurd. Wij deelen U daarom mede, dat van het toe gestaan crediet geen gebruik zal worden ge maakt. Het ligt in ons voornemen de bestaan de woning te verhuren tegen een huurprijs van 3.per week. Op Dinsdag 4 October in Casino. Zeer waarschijnlijk wacht Den Helder binnen enkele dagen een artistiek evene ment van beteekenis. De directie van het Casino deelt ons namelijk mede, dat zij beslag heeft weten te leggen op de ver maarde voordrachtkunstenares uit Am sterdam, Charlotte Kohier, dezelfde die het vorige jaar zulk een bijzonder moo'e vertolking gaf van Horace Mac Coy's „marathondans", die ongetwijfeld nog levendig zal zijn in de herinnering van de toen aanwezigen. Wij schreven des tijds, dat deze uitvoering een der mooiste avonden was van het geheele seizoen Morgen vangt Charlotte Kohier in de hoofdstad aan met de vertolking van het klassieke liefdesdrama: „Romeo en Julia" geschreven door William Shakespcare. En waar zij reeds a.s. Dinsdag in het Casmo op treedt mag een woord van waardeering aan de directie daarvan niet onthouden worden. Hoewel wij nog nader op deze bijzon dere uitvoering terugkomen, adviseeren wjj diegenen, die goede knnst waardee- ren, reeds thans dezen 4den October vrjj te houden. Want ook dit optreden zal ongetwijfeld een arstistiek evenement worden. NED. CIIR. VROUWENBOND. Wij verwijzen naar de advertentie, voor komende in dit nummer voor de lezing van Donderdag 29 Sept. De gebeurtenissen achterhalen elkaar zoo snel, dat het moeilijk te zeggen is, of de situa tie bij het verschijnen van onze krant, eenige uren na het schrijven van dit overzicht, al weer niet veranderd is. Zooals de toestand op het oogenblik is, gelooven we, dat er nog hoop is voor een oplossing van het conflict, zonder wapen geweld. De toestand is ernstig, zeer ern stig en het is goed, dat we dat rustig on der de oogen zien, ook met het oog op de voorbereidingen, die onze eigen regeering getroffen heeft. Dit alles wil echter nog geenszins zeggen, dat we over een of twee dagen oorlog zullen hebben. De vaste wil van Europa tegenover Duitsch- land, kan Hitier nog tot bezinning brengen. In dit verband moet men ook de voorbereidingen zien, die alle landen nemen. Engeland en Frankrijk hebben zich aaneengeschaard en zijn militair gereed. Rusland heeft reeds mili taire maatregelen genomen en heeft te kennen gegeven bereid te zijn zich achter Engeland en Frankrijk te scharen. België heeft gisteren zes' lichtingen opgeroepen en door zijn mini ster-president duidelijk uit laten spreken, dat België besloten is, zich tegen iederen aanval te verdedigen en geen doortocht te verleenen aan vreemde troepen. Nederland heeft van morgen in de vroegte zijn grenstroepen opge roepen. Dit alles ziet er dus inderdaad zeer oor logszuchtig uit. Toch Is het niet anders te beschouwen dan een laatste dreigende waarschuwing aan het adres van Duitsch- and. Duitschland weet nu, dat het bij het door zetten van zijn eischen, practisch gesproken geheel Europa tegenover zich heeft. En of het die risico aandurft??... Wij weigeren het als nog te gelooven. Temeer waar het diplomatieke spel nog niet is uitgespeeld. Engeland, in zijn vurigen wensch naar vrede, heeft gisteren avond nog eens duidelijk te kennen gegeven, dat aan de wenschen van Duitschland ten op zichte van het Sudeten-Duitsche gebied ge volg, zelfs met spoed gevolg zal worden ge geven. Het machtige Albion garandeert per soonlijk een snellen afstand van het Sudeten- Duitsche gebied, mits zonder geweld. De zaak van oorlog of vrede is dus terug te brengen tot een prestige kwestie. Duitschland krijgt zijn eischen ingewilligd, mits het zich niet vasthoudt aan den datum van 1 October. En waar Hitier uit eigen aanschouwing de verschrikking van den oorlog kent, in zijn antwoord op den vredesoproep van Roosevelt, heeft hij nog gezegd, dat hij de opvatting van Roosevelt over de „onafzienbare gevolgen van een Europeeschen oorlog in ieder opzicht deelt", kunnen wij nog niet gelooven, dat hij door zal zetten. Want dit beteekent het einde van zijn eigen regime en de on dergang van Duitschland. Wij verwachten daarom alsnog „een eer volle" terugtocht van Duitschland, tot behoud van het eigen land en van den vrede van Europa. De onrust, die thans in geheel Europa heerscht, heeft ook de bewoners van Texel bezield. Gistermorgen, toen om half elf de groote gemeenteklok eensklaps begon te lui den, snelden zeer veel personen naar buiten. Vooral degenen, die zich de mobilisatie van 1914 nog herinnerden, dachten met schrik, dat ook thans dit klokgelui het sein was tot mo bilisatie van leger en vloot. Gelukkig bleek deze angst ongegrond te zijn. De klok luidde op een, voor dit dorp ongewoon uur, voor een begrafenis. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Texel op Vrijdag 30 Sept. 1938 des namiddags te drie uur, bevat de volgende te behandelen onderwerpen: Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening. Benoeming onderwijzer aan de school voor Overplaatsing Mej. C. H. L. Grolle ais onderwijzeres van de o.l. school te de Cocks- dorp naar die te Zuid-Eierland. Conversie geldleening. Verbetering straatweg te de Waal en Drie* sprongweg. Verkoop perceel bouwterrein. Verhuur woning Oost. BAZAR VIOZ. De bazar welke gehouden wordt ten bate van muziekvereeniging V.I.O.Z., te Oost, za plaats hebben in de Oude O.L. school Oosterend omstreeks 20 Oct. a.s.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6