f 120 millioen «oor buitengewone maatregelen De problemen van den Opstandige Arabieren in bedwang Geraffineerde oplichters voor hun rechters Postvluchten op Indië Een muzikaal vonnis Inkwartieringen van krijgsvolk Export van zware varkens Dankbetuiging van H* M* de Koningin Katoen voor zilver Een vrouw stak haar minnaar Overste Peake is populair Prins Bernhard te Soesterberg Doorgereden na een aanrijding (heenreis) lBasrah 29 Sept.Medan 29 Sept, Alkmaar vanavond in donker België trekt kaasmaatregel in Liefdesdrama te Leiden Onze Oost Opschorting ontslag dienstplichtigen WAARVAN flOO MILLIOEN OP DE BE GROOTING VAN DEFENSIE EN f20 MIL LIOEN OP DIE VAN FINANCIëN AAN GEBRACHT. Ter bestrijding van de kosten der in verband met de buitengewone omstandigheden te treffen maatre gelen heeft de Nederlandsche re geering op de Defensiebegrooting een buitengewoon krediet aange vraagd van f 100 millioen gulden en op de begrooting van Financiën een bedrag van 20 millioen gulden. Aan de Memorie van Toelichting op het Ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Defensiebegrooting ontleenen wij het volgende: Nu de politieke toestand in Europa het noodzakelijk maakt, tot handhaving onzer neutraliteit de dienstplichtigen onder de .wapenen te houden, vloeit daaruit tevens de noodzakelijkheid voort mn onverwijld wettelijke maatregelen te treffen ter voor ziening in de vele en velerlei uitgaven, die van deze buitengewone omstandighe den het gevolg zijn. De regeering is van meening, dat ten laste van het betreffende artikel alle uit gaven gebracht moeten worden, voort vloeiende uit de genomen of nog te nemen bi'zondere maatregelen, voor zoover de bij de artikelen van den gewonen dienst toe gestane bedragen ontoereikend zijn om daaruit die uitgaven te bestrijden. Ter voorloopige dekking van de kasten voortvloeiende uit de bij deze wet bedoelde maatregelen, kunnen desgevorderd schatkistbil jetten of schatkistpromessen wor den uitgegeven, schatkistbiljetten worden beleend en leeningen op korten termijn worden gesloten. Ten slotte wordt, zij het dan ook ten overvloede, de verzekering gegeven, dat van het aangevraagde crediet slechts ge bruik zal worden gemaakt voor zoover dit, in verband met de omstandigheden, door de regeering noodzakelijk en in 's lands belang zal worden geoordeeld. Geld voor de voedselvoorziening. Voorts is op de begrooting van financiën een buitengewoon krediet aangevraagd van 20 millioen gulden, waaruit de rege.ering naar behoefte zal kunnen beschikken over de middelen ter bestrijding van de' zeer belangrijke uitgaven, voortvloeiende uit de maatregelen, die door de omstandighe den worden geboden, zooals het aankoonen van granen en andere goederen, benoodigd voor de voedselvoorziening van mensch en dier, tot het doen van uitgaven als gevolg van vorderingen van onroerende en roe rende goederen en van schepen, een en ander voor zoover door het militairgezag hierin niet wordt vorozien, alsmede voor de betaling der kosten, aan de uitvoering van deze maatregelen verbonden. Dit wetsontwerp werd gisteren met slechts de stemmen der Chr. Dem. Unie en der Communisten tegen door de Tweede Kamer aangenomen. 's-Gravemhage, 29 September. H. M. de Koningin, zeer getrof fen door de buitengewoon groote belangstelling en het medeleven bij de herdenking van het 40-jarig Regeeringsjubileuim, wenscht aan alle instellingen, vereenigingen en particuliere personen zoowel hier te lande, als in Nederlandsch-In- dië, Suriname en Cura^ao, als mede in het buitenland haar op rechten dank tg betuigen voor de aangeboden gelukwenschen, aan gezien het uitermate groote aantal het niet mogelijk maakt voor alle gelukwenschen afzonderlijk Harer Majesteits dank over te brengen. „De Lunaparken gaven geen mu ziek, waarvan men kon genieten," zegt de president van de Amster- damsche rechtbank en he Buma be taalt het gelag De president van de Anisterdamsche rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in het kort geding, waarbij opheffing werd geëischt van het beslag, dat door het Buma was gelegd op de recettes van de beide Lu naparken, die 'tijdens de feestdagen, in de stad waren opgericht. Het B.U.M.A. had dit beslag gelegd, om dat de vermaaksinrichtingen op die Luna parken muziek hadden ten uitvoer gebracht, zonder auteursrechten te betalen. De in- beslag genomen gelden waren door het pu bliek als entrée tot de feesttereinen be taald. De president overwoog in zijn von nis, dat het publiek geen entree heeft betaald om in de vermaakseta- blissementen te komen, doch slechts om op het terrein te komen. Men kan niet zeggen, dat men op het ter rein van de Lunaparken een mu ziekuitvoering kon bijwonen, waar van men kon genieten en die men in zich kon nemen! De president heeft op deze gronden het beslag opgeheven en het Buma veroordeeld in de kosten. Zooals men zich herinneren zal, had mr. dr. P. J. Witteman, die voor de Lunapar ken optrad, o.m. opgemerkt dat kermisla- waai gen muziek is. Blijkens zijn uitspraak heeft de president van de rechtbank zijn muzikaal gehoor mede „in het geding" ge bracht en weet blijkbaar beter wat een con cert is dan het Bureau tot bescherming van Muziekauteursrechten. Staatsblad, afgekondigd. Afgekondigd is een Staatsblad, waarin is opgenomen een Kon. Be sluit van 28 September 1938, hou dende machtiging op den opperbe velhebber van land- en zeemacht bedoeld in artikel 33 van de wet van 14 September 1866, nopens bepalin gen betrekkelijk de inkwartierin gen en het onderhoud - van het krijgsvolk, en de transporten en le- verantiën voor legers of vestingen gevorderd. De inhoud van dit besluit luidt als volgt. Artikel 1. De opperbevelhebber van land- en zee macht wordt door ons gemachtigd voor zoover betreft de landstreek, waar zich afdeelingen van zee- en landmacht bevin den behoudens echter voor die afdeelin- gen, welke organiek zijn bestemd voor do bezetting van liniën, stellingen en sterkten om op zoodanige wijze in de behoeften van inkwartiering, onderhoud, transporten en leverantiën van allerlei aard (ook van paarden, rund- en ander veel te voorzien of door zijn ondergeschikten te doen voor zien, als hem, op zijn verantwoordelijkheid het meest geraden voorkomt, hetzij door bet benoodigde. na een voorafgaande vor dering van zijnentwege, te doen verstrek ken, of in dringende omstandigheden, zon der voorafgaande vordering, door zijn on dergeschikten in gebruik of in eigendom te doen nemen, hetzij door goedkeurig van hetgeen te dien opzichte, zonder zijn last, in het belang van den krijgBdienst is ver richt. Artikel 2. Gelijke machtiging als boven wordt ver leend aan den commandant eener linie, vesting of sterkte, doch alleen voor zoover betreft terrein in het gebied van de linie, stelling of sterkte, waarover de staat van oorlog of van beleg zich zal uitstrekken. In verhand met het bovenstaande kan nog worden opgemerkt, dat, indien geen opperbevelhebber van land- en zeemacht aanwezig is, als zoodanig optreedt de chef van den Generalen Staf. Ruilplan in de Ver. Staten. De democratische senator Key Pittman uit Nevada heeft er bij de regeering op aange drongen, een uitgebreid internationaal plan uit te voeren, waarbij 13.400.000 balen Amc- rikaansche katoen worden geruild tegen 864.300.000 dollar aan buitenlandsch zilver, teneinde de Amerikaansche katoenplanters te beschermen tegen het dreigende gevaar eener prijsinstorting wegen de enorme voorraden. SLECHTS SAMENWERKING KAN DE WINST VERHOOGEN. Weet gij wel, aldus vroeg gister avond Professor Hirsch den leden van de vereeniging van &rootwinkeI bedrijven in levensmiddelen, tOdens een lezing te Amsterdam, dat een kwart van ons volksinkomen wordt aangewend niet om te produceeren, ol te transporteeren, doch om ze door de fabriek grossier en klein handelaren te distribueeren. Welke middelen slaan ons ten dienste om een steeds hooger worden van den vloed van distributiekosten tegen te gaan? De ontwikkeling zelve voerde van het „traditioneele" naar het „ratiöneele". Uit dezelfde inwendige ontwikkelingswetten ontstonden in den detailhandel grootbe drijf, grootonderneming (speciaal filiaal systeem) en de aanpassing hieraan van klein- en middelbedrijven in de inkoops- vereenigingen „vrijwillige kettingsvstemen" en dergelijke. Bij al deze vormen stond de snreker uit voerig stil. Het grootbedrijf verdient, door massa-in koop. De „kleine man" in den handel zoo ging prof. Hirsch verder is geenszins verloren, wanneer hij zich aan den nieuwen tijd aanpast. De economisch bewuste aanpas sing der kleineren aan datgene, wat voor- deelen brengt bij de grooten, onder behoud van eigen voordeelen, presteert hierbij veel meer dan alle pogingen van regeeringswege tot steun aan kleinere bedrijven. Zij leert ook in den detailhandel samen te werken en dit leidt tot een doelbewuste verminde ring der bedrijfsonkosten. De weg van volgens een vastgesteld plan verminderen der handelskosten in samen werking van allo belanghebbenden, deze inderdaad wetenschappelijke bedrijfsleiding in den handel, doorgevoerd door diegene voor wie het werk in het bedrijfsleven niet slechts een broodwinning, doch ook een geestelijk arbeidsdoe! is, is voor den gehee- len handel buitengewoon gewichtig. Thans is het de taak van den handel, zoo eindigde spreker, de meest doelmatige distri butie der goederen te vinden, ten einde op deze wijze te komen tot een verhooging der volkswelvaart. De toestand van het slachtoffer verbeterd. De toestand van den jongen man, die Woensdagavond in 't park door zijn 17jari<re ex-verloofde werd gestoken, is aanmerkelijk verbeterd, zoodat onmiddellijk levensgevaar niet meer bestaat. Het meisje heeft op het hoofdbureau van politie, waar zij gisternacht in verzekerde bewaring zat, tegenover den commissaris van politie 'n volledige bekentenis afgelegd Daar hierbij niet is komen vast te staan, dat zij met voorbedachte rade zou hebben gehandeld, werd procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling. In den loop van den ochtend is zij op vrije voeten gesteld. CHARLESTON DOOR EEN ORKAAN GETEISTERD. Charleston, in het Zuiden van de Vereen. Staten, is geteisterd door een orkaan, welke acht uur duurde. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Twintig nersonen zijn om het leven gekomen, tweehonderd werden gewond. Engelands sterkste steun in Ara- bi In de nieuwsberichten over den permanenten opstand in Jeruzalem is herhaaldelijk het Arabische le gioen en zijn commandant, overste Frederick Gerard Peake, genoemd. In onderstaanden brief wordt gewe zen op de groote bet eekenis, die de activiteit van Peake onder de Arabieren voor de Britten heeft. De Bedoeien blijft zwijgen. Het is alles behalve aangenaam, in de woestijn verdwaald te raken. Dit ongeluk heeft majoor Glubb en zijn patrouille ka- meelruiters, die zich op weg naar Amman, de hoofdstad van Transjordanië, bevinden, getroffen. Negen uren lang zijn de Engel schen in een kring rond gereden, de si tuatie begint critiek te worden, hoewel de oude, ervaren officier zijn kalmte niet ver liest. En toch haalt majoor Glubb ver licht adem, wanneer voor hem een Bedoeien opduikt de redding uit den nood. Verheugd rijdt de officier op den Bedoeien toe „In welke richting ligt Amman?" De Arabier schudt het hoofd hij weet het niet. Wil het niet weten. Majoor Glubb zegt daarop, dat Amman de residentie van den heerscher van Transjordanië, van emir Abdullah is. Abdullah zal hijtoch wel kennen? Maar het is om radeloos te worden, de Bedoeien beeft ook nooit van emir Abdullah gehoord De Engelsrhman is vertwijfeld: Hoe komt hij met zijn mannen naar Amman? Een langer verblijf in de woestijn bcteekent een catastrofe. Dan komt hij op een idee: „In Amman woont ook Peake Pasja!" Onmid dellijk heldert het wantrouwend gelaat van den Arabier op, lachend laat hij zijn tanden zien: „Oh, U meent de stad, waar Peake Pasja gouverneur is. Die ken ik natuur lijk!" En bereidwillig wijst hij Glubb den korsten weg naar Amman. Waarom is Peake zoo populair? Hoe is he't mogelijk dat Frederick Gerard Peake commandant van het Arabische legi oen in Transjordanië, wapenbroeder van den beroemden overste Lawrence, inoffi cieel regent van Transjordanië, bij de Engel schen en nog meer bij de tegen Engeland rehelleerende Arabieren zoo'n groote popu lariteit geniet, dat zelfs de eenvoudigste Ara bier bij het noemen van zijn naam de ooren spitst? De groote, blonde man, die als ieder echt soldaat een optreden in het openbaar haat, wist van oudsher op meesterlijke wijze de vriendschap en de sympathie van tal rijke leiders der Bedoeinen te winnen. Hoe wel hij nooit de school der diplomatie door- loopen heeft, legt hij voor de Arabieren een groot begrip aan den dag, behandelt hij hen vriendelijk en tactvol, hoort hij hun wenschen en klachten rustig aan en houdt voortdurend contact met hen en hun stammen. Toen do onlusten in Palestina uit braken, was het zijn taak, de fana tieke Arabische stammen in toom te houden; dikwijls verhindert hij, soms met de wapens, meestal ech ter door overreding, dat de nomaden van de Transjordaansche woestijn de grenzen van Palestina overschrij den, om daar de Engelschen aan te vallen. Voor Engeland onontbeerlijk, Evenals overste Lawrence is Gerard Pea ke, de dappere en bekwame soldaat, door zijn groote kundigheden voor de Engelschen in Arabië onontbeerlijk geworden. Hij is de leider van de interessantste politietroepen ter wereld. Zij bestaan uit Arabieren. Tsjer- kessen en Turken. Zoo goed leidt hij deze troepen van koene ruiters en uitstekende schutters, dat er in Transjordanië in tegen stelling met Palestina nog nooit een aan val op de bekende olieleiding van Mossoel heeft plaats gehad. Hij geldt ook buiten het door hem be- heerschte gebied als een van de beste ken ners der Arabische psychologie en de En gelschen roepen hem dikwijls naar het on rustige, opstandige Jeruzalem om zijn raad in te winnen, wanneer zij geen raad meer weten. De ware heerscher van Transjordanië zal in de Arabische wereld nog langen tijd een belangrijke factor der Britsche politiek blijven. Onopgemerkt kwam Z.K.H, het vliegveld Soesterberg binnen. Geheel onverwachts heeft Z.K.H. Prins Bernhard hedenochtend een bezoek gebracht aan het vliegkamp te Soesterberg, De Prins, die geheel alleen te paard door 't in den omtrek van het vliegkamp gelegen bosch kwam aangereden, arriveerde te ongeveer half elf aan den ingang van het kamp. Me de door de op het kamp heerschcnde druk te, liet de aan den ingang van het kamp opgestelde wacht den Prins, die gekleed was in de uniform van den kapitein der grena diers, vrij passeeren zonder hem te herken nen. De eerstvolgende voorbijganger in het kamp zelf, een officier der luchtvaartafdee- ling, herkende den Prins onmiddellijk, zegt het Hsb., toen deze hem aansprak en vroeg hem eenige vliegtuigen te laten zien. Nadat de inmiddels gewaarschuwde commandant van de Luchtvaarlafdecling eveneens was gearriveerd, werden verschillende nieuwe modellen bezichtigd. Na ongeveer een half uur keerde de Prins wederom te paard naar Soestdijk terug. Roekeloos automobilist rijdt een •wielrijder omver, doch bekom mert zich niet om het slacht offer. Gisteravond omstreeks elf uur is een 61- iarig wielrijder, wonende in de Trompenbur gerstraat, te Amsterdam op tle Stadhouder kade, nabij het Oosteinde door een personen auto, welke met groote snelheid reed, ge grepen. De wielrijder, werd op de motorkap geslingerd, waarna de auto tegen een liclit- paaltje, staande op een vluchtheuvel, bot ste. toen de auto daardoor tot stilstand kwam gaf de bestuurder opnieuw gas en reed met volle vaart weg, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Deze werd met ernstige verwondingen, een gebroken been en een hersenschudding opgenomen en naar het Ned. Israëlitisch Ziekenhuis ver voerd. Men achtte zijn toestand niet levens gevaarlijk. Daar ooggetuigen nog gelegenheid hebben gehad het nummer van de auto, afkomstig uit Noord-Brabant te noteeren, is daarvan kennis gegeven aan de politie, die ook glas scherven van de vernielde autolantaarns in beslag nam en maar weinig moeite zal heb ben den roekeloozen chauffeur op te sporen. Zij .maakten" verkeersonge lukken om verzekeringsmaat schappijen te dupeeren. Een complot oplichters, dat ge- ruimen tijd met veel succes in ons land heeft gewerkt, en waarvan ve le verzekeringsmaatschappijen de dupe zijn geworden, stond dsteren na eenige maanden voorloopige hechtenis, terecht voor de Arron dissementsrechtbank te Amster dam. De geraffineerde oplichters waren op zeer sluwe wijze te werk gegaan. Hun hoofdbezigheid bestond uit het in elkaar zetten van ongelukken, waarbij auto's of goederen, die zwaar verzekerd waren, ver loren gingen, zoodat de verzekeringsmaat schappijen moesten uitbetalen. Wanneer er zoo'n schijnongeluk gebeur de, waren de oplichters er altijd bij, zij wachtten „op de plaats des onlieils" en wanneer dan binnen enkele tellen een ra vage was aangericht, verschenen de leden van de bende, om als „ooggetuigen" aan de politie het verhaal te vertellen, dat vooraf in elkaar was gezet. Er werden processen-verbaal op gemaakt, foto's genomen en aan de hand van de stukken vorderden de oplichters de hooge verzekerings- s ommen. Als dat niet helpt Toen botsingen en aanrijdingen niet meer genoeg opleverden, begaven de onverlaten zich op het terrein van brandstichtingen, doch hierbij liepen zij in den val. Bij het in brand steken van een vracht auto op een stillen weg tusschen Heeze en Leenden (N.-Br.) kreeg de verzekerings maatschappij, waaraan f 2100 schadever goeding werd gevraagd, argwaan. De mobiele brigade stelde een onder zoek in en nauwelijks veertien dagen later zat het geheele complot achter slot en gren del. De gearresteerden legden een volledige bekentenis af. Eisoh. De officier van Justitie, achtte 'de opzet telijke brandstichting het primair ten laste gelegd bewezen. Spr. eisebte tegen den 39-jarigen expediteur A. C. G., die de „ziel" van het complot was, een gevan genisstraf van drie jaar en tegen den 38-jarigen chauffeur A. M. R. twee jaar Nog vijf boosdoeners. Vijf mannen namen vervolgens in de verdachtenbank plaats, om terecht te staan wegens pogingen tot oplichting, gepleegd op bovenomschreven wijze. Tegen hen. vorder de de Officier van Justitie gevangenisstraf- fen, varieerend van een half tot anderhalf jaar. Vonnis 13 October. UITVINDER VAN BENZINE-AUTO GESTORVEN. Charles Edgar Duryea, de uitvinder van Amerika's eerste benzine-automobiel en nionier op het gebied der automobielpro ducfie, is gisteren, na een langdurige ziekte on 76-jarige leeftijd te Philadelphia gestor- yen. Tsrtruk m Aaa Valk (terugreis) |Alhene 29 Sept.|A'dam 29 Sept, Jodhp. 29 Sept, Rang. 29 Sept. Jodhp. 29 Sept, A'dam 29 Sept. Athene 29 Sept, ^heenreis) [Basrah 29 Se* Oehoe (terugreis) Pelikaan (heenreis) Zilverreiger (terugreis) Band. 29 Sept. Medan 29 Sept, Van negen tot tien uur, De burgemeester van Alkmaar maakt be* kend dat in die gemeente hedenavond van negen tot tien uur een luchtbeschermings* oefening wordt gehouden. Een openbare bekendmaking hieromtrent; wordt geplaatst in de dagbladen dier ge* meente van dien dag. De daarin vastge* stelde voorschriften die mede betrekking! hebben op een algeheele lichtdooving van! rijdend verkeer, moeten op straffe der wet worden nageleefd. Het doorgaand verkeer tusschen Noordholland en de Noordelijke provinciën gelieve hiervan bijzondere nota te nemen. De Regeeringspersdienst meldt: De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den consul-generaal te Brussel, tevens hoofd der handelsafdeeling van Hr. Ms* gezantschap aldaar, binnen enkele dagem intrekking kan worden tegemoet gezien van den Belgischen maatregel, waarbij de invoer van kaas in België afhankelijk wordt gesteld van een vooraf verleende Invoer* vergunning. Jongeman verwondt zijn vroege* re verloofde met een dolkmes. Gistermiddag omstreeks half vijf werd de negentienjarige dienstbode S. T. uit da Oostdwarsstraat te Leiden op den Hoogen Rijndijk aangesproken door den '24 jarigen P. O. uit de Sieboldstraat, met wien zij ge* ruimen tijd omgang heeft gehad. De vorige week had zij de verloving ver* broken. Na een kort gesprek, waarin het meisje te kennen gaf, niets te gevoelen voos een hervatting der betrekkingen, haalde da jongeman een dotlkmes te voorschijn en bracht haar daarmede een viertal steken; toe. Het meisje zakte bloedend ineen, doch bleek niet levensgevaarlijk gewond. Zij werd naar het Academisch Zieken* huis overgebracht, alwaar operatief wer-dl ingegrepen. Haar toestand is bevredigend. De dader vluchtte per fiets, doch koh eenige uren later worden gearresteerd. VRAGEN VAN KAMERLID OVER» DE LEVERING AAN DUITSCI* LAND. De heer van Vessem heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van eco nomische zaken: 1. Heeft de minister kennis genomen yani het bericht in het Algemeen Handelsblad, volgens hetwelk de veehouderijcentrale be* sloten zou hebben ettelijke duizenden zwaia varkens aan Duitschland te leveren en zo ja. kan de minister mededeelen of dit oe* riclit juist is? 2. Indien de onder 1 gestelde vragen oe vestigend beantwoord worden, wil de n nister dan mededeelen of naar zijn meeTI!-JJ onder de huidige internationale omsta'nr heden onttrekking van zoo belangrijke noe veelheden vleesch en vet aan den bin landsclie voorraad kan plaats vinden zo dat daardoor de nationale voedselvoo ning in gevaar wordt gebracht? _0«t» 3. Is de minister bereid de noodige m regelen te nemen, dat de voorgenomen voer van varkens niet zal plaats vind orens is komen vast te staan, dat d voer zonder bezwaar voor de nationale selvoorziening kan plaats vinden. Een gouvernementsbesluit is afgekund ig* waarbij het ontslag aan dienstplichtig^ met inbegrip van reserve-personeel, ia'1 jaarklassc 1893 (voor wie dit ontslag op October moet plaatshebben), wordt opg schort- ij. „en Verder is, naar de N.R-Crt, me regeeringsverordening vastgesteld, wa is bepaald, dat overgang naar den storm an militie-plichtigen ian klasse 1906 (voor wie die overgang eens met 1 October moest plaatshei ie wordt opgeschort, zoodat zij voorshands stemd blijven voor dienst bij de mi

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2