afgetreden De bezetting van Sudetenland Uitbreiding Landbouwproductie Lgewenschtj DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER c 1938 x Er rijzen moeilijkheden Onder pressie van Hitier „Gloriejaar van Duitschland'7 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 66e JAARG. No. 8431 Tsjecho-Slowakije Dr. BENESJ Dit nummer bevat 8 pagina's WEERBERICHT DE BILT SEINT: Polen is nog ontevreden K.L M.-vogels vlogen rustig door den storm Slowaken weten wat ze willen Schuschnigg is oud geworden N.V, W.A.C.O.-Autobusdiensfen Alg, vergadering HolL Mij. van Landbouw HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Ml}. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Benesj GENERAAL SYROVY TIJDELIJK STAATS HOOFD. SLOWAKIJE EN SUB-KARPA- THISCH RUSLAND ZULLEN ZELFBE STUUR KRIJGEN. Gistermiddag om half vijf, nadat reeds den geheelen dag van uur tot uur de geruchten de ronde deden, werd officieel medegedeeld, dat de President van Tsjecho-Slowakije, Dr. Edouard Benesj is afgetreden. Opklaring? Zonder twijfel, aldus Reuter uit Praag, zal door het aftreden van dr. Benesj den toe stand opklaren, aangezien de samenwerking met Duitschland voor Tsiechoslowakije ge makkelijker wordt, terwijl het ook gemak kelijker zal zijn om tot een oplossing te komen met de Slowaken. Naar verluidt hehben de Duitschers een sterke pressie uit geoefend. Hitier, die een persoonlijke afkeer van Benesl beeft, zou beloofd heb ben edelmoediger te ziin, als een ander staatshoofd aan het bewind zou komen. Verder wordt vernomen, dat generaal Sy- rovv zal optreden als presidpnt der repu bliek, tot een opvolger van Benesj zei v.iin gekozen. Deze vcVie-Urie moet geschieden door Kamer en Senaat tezamen. Hij die ging Dr. Eduard Benesj werd 28 Mei 1884 in het dorp Kozlanv geboren. Zijn ouders wa ren arme boeren. Toch wisten zij hem een goede opvoeding te geven. Hij studeerde aan de universiteit van Praag en in Frankrijk. Toen de wereldoorlog uitbrak, was hij reeds een der leiders van de Tsjechische nationalisten en korten tijd later werd hij de rechterhand van Masarijk. Bij de oprichting van den nieuwen staat Tsjecho-Slowakije in 1918 werd dr. Benesj minister van buitenlandsche zaken, welke functie hij tot 1935 bekleedde. In 1935, bij het aftreden van Masariik, als president van de republiek, werd Benesj tot zijn opvolger gekozen. In een radiotoespraak tot het volk heeft Benesj de redenen van ziin aftreden uiteen gezet. Hij zeide o.m.: „Ik was van plan na de totstand koming van het accoord van München af te treden .doch achtte het ge- wenscht te wachten totdat een sterke re geering was gevormd. Ik zal blijven zeggen ,dat de offers, die men van ons verlangd heeft, onrechtvaar dig waren. Ik wil den belangen van mijn land niet in den weg staan. Als overtuigd democraat voel ik, dat mij niets overblijft dan af te treden. Hij, die kwam Syrovy, de minister-president en tijdelijk staatshoofd heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij o.m. heeft medege deeld, dat er plannen bestaan in Slowakne en in Sub Karpathisch Rusland een auto noom (zelf) bestuur te vestiqen. De regeering wil eerlijk, zeide Syrovy, de beslissing van de vier mogendheden te Muenchen uitvoe ren. De beginselen van de buitenlandsche politiek zijn duidelijk: vriendschappelijke betrekkingen met iedereen en in het huzon- der met de buurstaten, want indien Tsie choslowakije in vrede wil leven, moet het met hen samenwerken. Het regeeringsprogram is het vol gende: brood en werk voor allen. Door het stabiliseeren van de munt zal het economisch leven op een hechten grondslag worden geplaatst. Evenwicht zal worden geschapen tusschen de landbouwproductie en de industrie, nieuwe takken van in dustrie zullen in het leven worden geroepen en het wegennet zal wor den uitgebreid. In het vervolg zal worden geleefd volgens de drie be ginselen: werk, orde, discipline. Hierna zweeg de minister-president eeni- ge minuten en vervolgens zeide hij: „Met alle smart, welke een oudstrijder, die beeft medegewerkt aan het oprichten van dezen staat, kan gevoelen, vervul ik hier een zeer moeilijke taak en deel ik u mede, dat de president der republiek, Eduard Benesj, is afgetreden. Hierdoor heeft hij een schitte rend voorbeeld van zelfverloochening gege ven. Dit besluit van den president is voor ons zoo smartvol, dat woorden slechts een zwak ke afschaduwing geven van onze gevoe lens." Hitier spreekt op de bijeenkomst voor Winterhulp. DE LAATSTE SCHANDELIJKE BLAD ZIJDE UITGESCHEURD. Op den tienden October, aldus sprak Hitier gisteravond in een massa-bij eenkomst in het Berlijnsche Sport paleis, waarmee de campagne voor winterhulp werd geopend, zullen wij alle Duitsche gebieden bezet hebben, die ons toebehooren. Daar mede is een der ernstigste crises in Europa beëindigd en allen, niet slechts in Duitschland, doch ook daarbuiten, kunnen zich werkelijk op het Kerstfeest verheugen. Het moet werkelijk voor allen een feest des vredes zijn. Op 28 Mei j.1., zoo verklaarde de Fuehrer heb ik mij een groot doel gesteld. Ik heb aan de verwezenlijking van dit groote doel slechts kunnen gelooven, omdat ik wist, dat achter mij het geheele Duitsche volk stond, bereid alles te geven. Ik heb de laat ste maanden en weken ongetwijfeld een grooten buitenlandschen politieken steun gehad. Hitier zeide, dat hij reeds in een vroegere rede den man gedankt had, die zich als trouw en groot vriend achter Duitschland gesteld had. Benito Mussolini. Hij had zijn Er zijn moeilijkheden gerezen in den boezem der internationale com missie tijdens de onderhandelingen over de afbakening van het Sudeten- duitsche gebied, dat op 10 October aan Duitschland moet zijn overge dragen. Gistermiddag om één uur betraden de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Italië Henderson, Francois Poncet en Atto- lico. het Duitsche ministerie van buiten landsche zaken om de besprekingen in de internationale commissie, waarvan zij deel uit maken, te hervatten. Op weg naar het ministerie waren zij in een druk gesprek gewikkeld. Men verneemt, dat het tot dusver niet mo gelijk is geweest tot overeenstemming te geraken. Men gelooft, dat de Duitschers hun voorstellen op zoo krachtige wijze hebben gedaan, dat de onderhandelingen uiterst moeilijk zijn geworden. Toegegeven. Nader vernemen wij, dat de Duitschers verlangden, dat vóór 10 October de gebieden in Tsjechoslowakije met een voornamelijk Duitsche bevolking bezet zullen worden. Dit zijn de gebieden waar de Duitschers meer dan 51 pet. van de bevolking uitma ken. De andere leden van de commissie waren van meening, dat alleen de gebieden, waar de Duitschers 70 of 75 pet. van de bevolking uitmaakten, bezet zouden worden en voor de overige streken volksstemmingen dien den te worden gehouden. Na vrij langdurige onderhandelingen, heeft geheele macht in de weegschaal van een rechtvaardige oplossing gewor pen. Ook aan de beide andere staats lieden moest Hitier dank brengen, daar zij het mede mogelijk gemaakt hebben, dat het Tsiechoslowaaksche probleem op vreedzame wijze is opgelost. Doch voor alles gold zijn dank het Duitsche volk, dat achter hem gestaan heeft Het heeft in deze kritieke dagen nooit zijn vertrouwen verloren. Geen dank behoefde te worden gesloten. De gezamenlijke opbrengst van alle tot dusver gevoerde winterhulpcampagnes be draagt bijna twee milliard en dit jaar zal voor het winterhuInwerk ten behoeve der Sudetenduitschers alleen reeds 45 millioen mark ter beschikking gesteld zijn. Het jaar 1938. zoo besloot Hitier. zal in de geschiedenis van het Duitsche volk een groot. onvergeliTkelijk* trotsch jaar zijn. Met dit jaar zijn de laatste schandelijke bladzij de uit het boek van het lot, dat ons toebe dacht was, uitgescheurd. de Internationale Commissie het Duitsche erzoek ingewilligd en zal de lijn, welke het Duitsche leger thans tusschen 7 en 10 Octo ber zal mogen bezetten, o.m. de volgende ge bieden omvatten: Het z.g. Kuzlaendshen met Neutitschein, Troppau, Hultschin, (terwijl Morawska Ostrawa buiten deze lijn blijft), den geheelen Schoenhengstgau, Maerisch Truebau en Zwittau, de westelijke helling van het Adlergebergte met Rokitnitz en Giesshuebel, 't „Braunauer Laeindchen" den strook ten zuiden van het Reuzengebergte met Trautenau, Gablonz.A. N. en Reichen- berg, Boehmisch Lei pa, Leitmeritz, Lobositz, het steenkoolgebied vap Dux en Bruex, het „Saazer Hopfenland", het gebied ten westen van Pilsen, echter zonder de stad Pilsen zelf en de stad-Bischofteinitz. Ten Z.-oosten van het Tsjechisch bezit blijven de Taus behooren tot de in de volgende dagen door de Duitsche troepen te bezetten zone de vol gende steden: Bergreichenstein, Winterberg, Prachatotz, Boehmisch-Krumau. Ten oosten van Gratzen wordt de oude rijksgrens in den Gouw benedcn-Donau bereikt. Ten noorden van dezen Gouw komen voor de Duitsche bezetting in aanmerking o.a. Neubistritz, de stad Znaim, de stad Maehrisch-Krumau. Auspitz, Nikolsburg en Lundenburg. Door de Duitsche troepen zal tenslotte ook aan den oostelijken rand van den Gouw Benedendonau het plaatsje Engerau aan den zuidelijken oever van den Donau, tegen over Pressburg, bezet worden. Verwachting: Krachtige tot ma tige wind uit Westelijk rich tingen, half tot zwaar be- wolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, iets kou der. Verdere vooruitzichten: Opkla rende aanvankelijk nog buiig en guur. Het wil een gemeenschappelijke grens met Hongarije. Polen is ondanks den afstand van Teschen niet tevreden en zal slechts voldaan zijn, wanneer de Hongaar- sche eischen ook zullen zijn ingewil ligd en waarop een gemeenschappe lijke Poolsch-Hongaarsche grens zal zijn gevormd. Aldus is de toon der Poolsche bladen. De Czas gaat zoo ver, dat het blad ver klaart, dat Polen niet zal deelnemen aan het systeem van garanties ten gunste van den Tsjechischen staat, zoolang de Hon- gaarsche eischen niet zullen zijn ingewil ligd: „Het succes, dat met Teschen behaald is, zal niet voldoende zijn om ons tevreden te stellen. Wij eischen een gemeenschappe lijke grens met Hongarije." Geen vertraging door den storm. De hevige storm, welke de laatste dagen over West-Europa heeft gewoed, heeft in het Europeesche luchtnet der K.L M. geen sto ringen teweeggebracht Alhoewel de wind kracht zoo sterk was, dat de scheepvaartver bindingen tusschen Engeland en het vaste land ecnisen tijd zelfs stilgelegd waren, zijn de luchtdiansten normaal uitgevoerd. Vast-omlijnd plan van oud-minis ter Hodza. Volgens ontvangen inlichtingen zijn da vertegenwoordigers van alle Slowaaksche politieke partijen, met inbegrip van de volkspartij en de communisten, in vergade ring te Zilina bijeen, het eens geworden over een plan, dat door oud-minister Hod za is uitgewerkt. Het plan behelst de volgende punten: 1. Erkenning der nationale individuali teit van het Slowaaksche volk. 2. Erkenning van de Slowaaksche taal als officieele taal voor Slowakije. 3. Instelling van een Slowaakschen wet- gevenden landdag, welker bevoegdheid en betrekkingen met de regeering en het par lement te Praag later zullen worden afge bakend. Zijn haar werd wit. Mevrouw Schuschnigg heeft den corres pondent van Reuter verklaard, dat haar echtgenoot zich nog te Weenen bevindt in handen van de Gestapo. Zij heeft de ver gunning hem op te zoeken en hem te schrij ven, doch heeft den autoriteiten moeten beloven geen verdere bijzonderheden bekend te maken. Zij verklaart, dat Schuschnigg er veel ouder uitziet en dat zijn haar geheel wit is geworden, maar dat zijn gezondheid goed is. Vanaf Zondag 9 October NIEUWE WIN- TERDIENSTREGELING. Volledige dienstregelingen a 5 ct. verkrijg baar bij de chauffeurs en aan onze kantoren. BOEREN MOETEN HUN MOEI LIJKHEDEN NIET OP DEN KLANT AFWENTELEN. In Den Haag heeft de Hollandsche Maat schappij van Landbouw haar 147e alge- meene vergadering gehouden en de heer P. Stapel Czn. uit Hoogkarspel vooi den laat sten keer als voorzitter gefungeerd Ir. I.ou- wes, de regeeringscommissaris voor den ak kerbouw en de veehouderij, heeft een inlei ding gehouden over: De landbouw thans, en zeide o.a. het oniuist te vinden ons land nu ook in vollen vredestijd als een op land bouwgebied autarkisch land in te richten Import en export ziin voor onze landbouw die immers veredelingsindustrie is on ontheerlijk. Ir. Louwes kwam op voor intensiveering der bedrijven en productie uitbreiding.m.a.w. rationeele cultuur. Nu moge het te betreuren zijn. dat deze uitbreiding der productie door sommige groepen als een economi sche last gevoeld wordt, omdat de in ternationale prijzen zoo laag ziin. dit verandert niets aan het feit. dat onze tegenwoordige landbouw beter is dan een landbouw, die op zijn lauwe ren rust en geen groei en ontwikke ling meer zou vertoonen. Voor het land als geheel zou dit funest zijn. Uitvoerig besprak de heer Louwes verder de landbouwcrisismaatregelen. waarvan een bezwaar is. dal zii uitgaan van een be paald basisjaar. Deze bevriezing moét wor den opgeheven, al moet daardoor de ..zalige bezitter' van heden worden getrofen. Van opheffing der ordeningsmaatregelen zal. ge zien den internationalen toestand, geen spra ke kunnen zijn. De verhouding tusschen veehou derij en akkerbouw. Wat de verhouding tusschen akkerbouw en veehouderij betreft, meent spr., dat het thans door de regeering gevolgde stelsel, waarbij de laagste in het verleden gekende prijzen voor importgranen niet meer zullen voorkomen, maar waarbij tegelijkertijd ook niet tot de uiterste consequentie gegaan wordt, gelijk hlijkt uit de denaturatiever gording voor rogge, een uitstekende basis is voor een compromis. Tens!o2tte betoogde de heer Louwes 'n nau we samenwerking tusschen regeering en be drijfsleven. Hierna werden door de aanwezigen een aantal vragen gesteld. Helpt Duitschland! Zoo betoogde ir. Dijt. dat het fout is de productie te beperken van die goederen waaraan ons volk dringend behoefte heeft. Iedere productiebeperking beteekent werk loosheid. Nederland is te veel crediteurstaat. hetgeen tot de productiebeperking leidt. Na Munchen is het nu tijd dat de boeren laten zien tot een offer bereid te zijn en mede te willen werken het overschot der productie ten goede te laten komen aan de noodlijden de massa in binnen- en buitenland. De ex port naar onze buren mag niet vergeten worden. Op de vraag of daar, waar inge volge verplichte arbitrage de loonen omhoog worden gebracht, nu de richtprijzen ook verhoogd zullen wor den, antwoordde Ir. Louwes, dat men moet aannemen, dat de arbiters bij hun beslissing met de richtprij zen rekening houden. De spreker, lief zich niet uit over het vraag stuk van priisverhooging over de geheele linie, daar de landhouworeanisaties hier over met den minister confereeren. Hoofdige hoeren Onjuist noemde de regeeringscommissaris de felle critiek op de consum^tiemelkcen- Irale, op een vergadering te Rotterdam uit geoefend, welke genaard qina aan het drèi- rement van uitreden. Als dat dooraaat, al dus spr., kon het met instit"ton als de C. M.C. wel eens n't 7"n. Als He landbouw zich niet rijn toont de ordeninq in eiqen hand te ncTnen, dan zon snreher noroo"t'tir ad. viseeren ?»?et naar den vroeaeren toestand teruq te keeren, maar de geheele regeling dezer materie los te laten en te zengen „dan maar niets". Als de boeren meenen, dat het niet qoed gegaan is, zegt spr., dat zij het dan zelf maar beter hadden moeten doen. In antwoord op vragen van Ir. Dijt zeide de regeeringscommissaris, dat men de pro ductie niet zal kunnen opvoeren, zonder de prijzen te verlagen, want de consument kan hier te lande de productiekosten niet beta len. Waar het geld vandaan moet komen, om die productiekosten op te brengen is het vraagstuk, dat ir„ Dijt niet oplost. Wat dus de belooning van agrarischen arbeid be treft, men moet de draagkracht van ons volk kennnen en de mate van bereidheid om de lasten der boeren op zich te nemen. Het is b.v. voor ons volk niet moeilijk alle Nederlandsehe boter op te eten, maar wel om den veehouder ervoor zijn belooning te betalen. De thans gevolgde methode waarvan de heffing op margarine deel uit maakt is ondanks alles voor den boer voordeeliger. Het mond en klauwzeer. Welke maatregelen de regeering zal ne men om een eventueel door het mond- en klauwzeer ontstaan tekort in den veestapel aan te vullen, kan nu nog niet worden be oordeeld. Men zal de ontwikkeling der ziekte moeten afwachten. Over den toestand van onzen veestapel wordt meer verteld dan controleerbaar is. Spr. heeft een onderzoek doen instellen op eenige honderden boerderijen. De voorloo- nige resultaten daarvan waren o.m. dat de veestapel eenieermafe verouderd bleek te ziin. maar dat er zoo goed als eren klach ten waren over de selectiemogelijkheden. Op de vraae naar verhooeing van den nrijs der consumnfiemelk (eevraaed was den straatpriis met 1 cent te verhoogen) zeide ir. Louwes. dat de straatpriis on dit oogenhlik niet lager is dan verleden jaar. Ook de productiekosten ziin niet hooeer. F.en verhoogine op dit moment zou ten eevolee hebben, dat juist zij, die de sfropnen van hef mond- en klauwzeer gehad hebben, er niet van zouden profiteeren. Naar snrekers meenine is er eeen enkple aanleiding de, moeilijkheden, die de hoeren onder elkaar hebben, op de consumenten af te wentelen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1