J Zó moet je het doen j W1DI1<Ö>ID>IH STIP 1 Bzite. janhen* en melijei! Oplossingen raadsels vorige week Nieuw Raadsel Cokkie heeft haar pop gewassen cps UJI CI f Een paar zinnen uit school opstellen Geen broekzakken meer RZI&M m di EDGAR RICE j BURROUGHS Jan de Wind heeft van de week z'n best gedaan. Goeie morgén, wat was hij razend. Hij heeft zo tegen de hoofden van de bomen geslagen, dat ze zich zo gebogen hebben, dat velen niet meer op konden staan. Het was om er medelijden mee te krijgen. Ik zag bomen op de Singel en in de la Reystraat, die niet alleen kaal geplukt waren door onzen woedenden vriend, maar die zó ge beukt waren, dat ze moeten sterven. En nu had ik vorige week nog wel ge hoopt, dat we tot de Kerstdagen zonnig weer zouden houden. Maar ja, dat bepalen we zelf niet en ik moet zeggen, dat het thuis, met dat booze weer buiten, extra ge zellig is. Vooral als je 's avonds onder de wol kruipt en het loeit daarbuiten en de ramen trillen, dan is het fijn, dat jezelf zo heerlijk beschut bent. Voordat ik vertel wie het boek gewonnen heeft, wil ik jullie allemaal er nog even aan herinneren, dat de oplossingen van de raad sels Donderdagmorgen vóór negen uur op kantoor moeten zijn, anders doe je niet mee bij de verloting en kan ik je briefje niet beantwoorden. Vorige week hebben wel ongeveer zes kinderen vergeten op tijd hun oplossingen in te zenden. En nu het boek. Het is gewonnen door: TINY BAKKER, Klaas Duitstraat 1. Cor v. Bijnen. Dat was nog eens een bof, Cor, daar kwam je met groente uit jullie volkstuintje thuis en daar vond je op tafel... een heerlijke taart. Je moedér kon je er niet mee foppen, want Loeki had het gelukkige nieuws reeds aan je verteld. En is hij nu helemaal op? Antoon Vos. Met storm is het 't mooist op dijk, Antoon, al stond van de week de wind dan ook niet precies op de kust. Wat rennen die golven dan prachtig tegen de glooiing en zingen hun donker lied als ze weer teruglopen tussen de stenen, 't Is of ze razend zijn, dat ze de strijd maar niet kunnen winnen tegen de stevige zeewering. Toch zijn we blij, dat hij nu uitgebulderd is. Piet Strous, Vlissingen. Inderdaad is jullie oplossing vorige week te laat geko men, Piet, want ik vond je briefje van de week bij de andere. Dat was een prachtige dierenfilm, die jujlie op school hebben ge had. Daar kon je wat van opsteken. Jan Hoornen. Ik denk, dat jouw'briefje ook telaat in de bus gedaan is, Jan, of de storm moet ermee op stap gegaan zijn. O nee, dat kan niet, want vorige week was het nog zomer, dan moet dus het eerste het geval zijn. Klaas Jellema. Die kever is jou te slim afgeweest, Klaas, en die heeft 't natuurlijk vertikt om daar in die kist te blijven zitten. Je hebt anders een gezellig verhaal van het dier verteld en ik hoop, dat je vandaag of morgen weer zo'n avontuur beleeft, dan krijg ik weer een grote brief. Marietje Weeda. Ja, ik houd over het algemeen wel van stormweer, Marietje, ten minste op een vrije middag, als we langs dijk kunnen wandelen of ook wel als je 's avonds gezellig thuis kan zitten, maar als je bij zo'n boze bui, met stromende regen naar buiten moet, brrrr, dan is de aardig heid er gauw van af. Wiesje Coster. Ja, dat vind ik leuk, Wiesje, dat jij meedoet. Je moet weten, dat Ik ook een meisje van zeven jaar heb en dat zit ook in de tweede klas en het leest ook net zulke dikke boeken als jij, maar ze doet nog niet mee aan de raadsels. «Jo Verschoor. Ik moet eerlijk zeggen, Jo, dat ik die eene toevoeging van die zeef ook niet begrepen heb, maar het was een raadsel, dat opgegeven was niet door de eerste de beste, dus heb ik me er niet in verdiept. Repelsteeltje. Een echt fijn kleurtje, dit nieuwe briefpapier van je, Repelsteeltje. Je zal volgende week onder je brief moeten schrijven waar je woont, want het nummer weet ik niet en de envelop was al weg, toen ik je brief kreeg. Xini v. Brederode. Ik weet op het ogen blik niet waar ik je foto opgeborgen heb, Tini, als ik hem dus tegenkom, stuur ik hem wel. Piet Goebert. Dit is de laatste Tarzan- serie, Piet, dan is het verhaal uit. Spijt het je Wie weet hoe vaak je van de winter nog sneeuwballen kunt gooien of op schaatsen kan zwieren. Houd er de moed maar in. Simon Visser. Je briefje is de vorige week te laat gekomen Simon, want ik kreeg het vandaag op kantoor, dat beteekent dus, dat je het vorige week Donderdag na 9 uur gebracht hebt. Cor Wulffelé. Jij bent zeker een broertje van Buffalo, Cor. Nu, als je zo trouw als je grotere broer wordt en even gezellig schrijft, dan worden wij vast dikke vrienden. Bep Wulffelé. Nu zie ik, dat ik me niet vergist heb en waar ik dus één vriendje verlies, omdat hij nu een grote kerel van de Ambachtsschool geworden is, krijg ik er twee bij, één vriendje en één vriendinnetje. Mary Jurg. Ja, nu wordt het heus te koud, Mary, om nog te zwemmen. Een warm bad is nog alleen aan te bevelen. De regen heeft de laatste dagen het zeewater natuurlijk minstens 4 of 5 graden doen zak ken. 't Is nu nog alleen geschikt voor de winterzwemmers. Kika Koningstem. Je beschrijving van me is niet slecht, Rika, maar er loopen in onze stad heel veel „lange-blonde-mannen" hoor en ik weet heus niet of het allemaal Kindervrienden zijn. Trek ze dus maar niet allemaal aan hun jas. Henny Blokker. Ik doe 's nachts pre cies wat jij doet, Henny, slapen en het moet wel erg hard onweren of vreselijk hard re genen, wil ik er wakker van worden. Net als jij dus. Gerrie Rozenboom. Je bent hartelijk, welkom, hoor, en als je broertje Gerrie straks terug is uit Nunspeet, dan mag hij ook meedoen. Het was een gezellig briefje van je. Nu, tot volgende week. Marianne. Nee, dat had ik niet als op lossing gedacht, Marianne, en je kan mé vandaag dus nog uitlachen. Hoe lang ben je al in Holland? Zeker al verscheidene jaren, want je schrijft je Nederlands zo goed. Vertel me dat volgende week eens. Waar heb je in Oostenrijk gewoond? Greta Blokker. Ik geloof, dat je moe der gelijk heeft, Greta, dat 't onweer van deze week het afscheid van de zomer betee- kende. Nu, vriendelijk was dat afscheid niet en ik hoop, dat jullie gasten, als ze weg gaan, niet zo mopperen als die bui van de week op een nacht. Het meisje, dat me het „Hengel- versje" zond, vergat haar naam op haar briefje te schrijven en haar'raadsels waren nog wel goed, ze had dus best de prijs kun nen winnen. Ik ben het met je versje wel eens, maar ik denk, dat het een storm van verontwaardiging zou veroorzaken als het in de krant stond, want er- zijn er hier tien tallen, die er een „sport" van maken. En... het versje is ook één kant van de waarheid. Teuntje Kloosterman. 't Is erg aardig, Teuntje, dat je het voor je vriendinnetje Malia vraagt, hoor, maar ik moet je teleur stellen. Het Kinderhoekje is voor kinderen van onze abonné's. Het zou onbillijk rijn, als b.v. een vriendinnetje, wier ouders geen abonné zijn, het boek of de taart zou win nen. Dat kan niet, 't spijt me. Marietje Snoek. Eigenlijk ben ik een beetje boos op je, Rietje, want je schrijft me, dat je veel netter kan schrijven, dan het briefje dat je me stuurde.. Waarom doe je het dan niet? Ik wil niet meer zo'n krie bel-krabbel briefje hebben, hoor. Dat is geen goed begin, hè? Jan Strous, Vlissingen. Nu komt het antwoord nog op je brief van vorige week, Jan. Ik zal het leuk vinden eens een foto van jullie te krijgen, dan ken ik jullie ten minste. Ik geloof graag, dat je het fijn vindt op het vliegveld, waar het zweefvlie gen beoefend wordt. Hier wordt ook vrij veel aan deze sport gedaan en het is een leuk gezicht de vliegtuigen zonder motor door de lucht te zien glijden. Piet Strous, Vlissingen. Nu, vooruit, jouw briefje ook nog maar even, Piet, al is er boven reeds een beantwoord. Jullie heb ben het niet best gemaakt met die voetbal wedstrijd. Verloren met 52, dat is geen beste beurt. Goede oplossingen ontvangen vans Rika Koningstem; Mary Jurg; Bep en Cor Wulffelé; Piet Goebert; Loeki en Annie Janssen; Marianne; Tim v. Brederode; Fritsje, Leontine, Coentje en Neeltje Cos- ter; Repelsteeltje; Jo Verschoor; Bali en Annie v. Bijnen; A. de Groot; Tiny Bakker; Wiesje Coster; Tillie en Ellie Bisschop; Jan Bek; Marietje Weeda; Tonny Pottinga; Jan Koomen; Gerard v. d. Paal; Jan en Piet Strous; Loesje Flotat; Antoon Vos; Coen Coster; Cor v. Bijnen. I. Notenkraker, II. Zeef. X onder de maat. X olienootje. X grote hoeveelheid. i X grote winkel; warenhuis. X heren-kledingstuk. X meisjesnaam. X stadje in Noord-Holland. De laatste letters, van beneden naar bo ven gelezen, vormen de naam van een stad in Noord-Holland. Cokkie heeft haar pop gewassen In het kleine poppenbad. Ze zit nu nog na te plassen, O, wat heeft ze een pret gehad! De druppels spatten in het rond. Cokkie is nog lang niet klaar! Pop ligt nu op de vieze grond, Maar daar kijkt ze niet meer naar! Het is ook zó fijn om met water te spelen, En zo hard te spetteren als je kan. Dat spelletje gaat nooit vervelen En zo lekker.kletsnat word j'ervan! OPLOSSING van: HET SLIMME MUISJE. Een lesje van den oud-kampioen. Als met een maandje de school weer be gint Hè, wie denkt daar nou aan!, hoor ik jullie al verontwaardigd roepen laat ik dus liever zeggen: als de zomer weer zo wat afgelopen is, dan komt 't najaar en daarmee de knikkertijd weer in 't land. Waarom dat nu juist in 't najaar moet zijn, dat weet geen mens, maar 't is vast en ze ker, dat jullie, als de bladeren beginnen te vallen, weer met de knikkers op zak loopt. Zo is 't nu en zo was 't ook, toen de oude heer, dien jullie hier op 't plaatje ziet, nog maar een jongen was. Het is een Engels man, deze oude heer en in zijn jonge jaren heeft hij wat afgeknikkerd, dat verzeker ik je, hoor! Hij was een geweldige bolle boos in dat spel, zó zelfs, dat hij 't tot kam pioen van Engeland in het knikkeren heeft gebracht. Want in Engeland is het knikker spel helemaal niét alleen een spel voor kinderen. Ook jonge mannen houden er zich nog mee bezig en het staat er zó hoog in aanzien, dat er zelfs ieder jaar wedstrij den in worden gehouden om het kampioen schap van Engeland. Al 350 jaar worden deze knikkerwedstrijden in Engeland ge houden, telkens in een andere streek van het land. De laatste keer was het bijvoor beeld in het graafschap Sussex. 't Komt er dus in Engeland wel op aan, of je goed kunt knikkeren en het is dan ook geen wonder dat de jongens in een kring om den ouden heer zijn gaan staan, die hun eens zou laten zien, hoe je 't eigenlijk doen moet. Of ze eerbied voor hem hebben! En niet alleen omdat hij al 85 jaar is, nee, meer nog, omdat hij 60 jaar geleden kampioen van Engeland was! Daar heeft Grootvader hun van verteld. En nu kijken ze vol spanning toe, hoe hij de ene knikker na de andere in 't potje mikt, want hij is 't nog helemaal niet verleerd. Als ze goed naar hem kijken, wie weet, wordt een van hen dan ook nog eens kampioen! Kort geleden kreeg ik de Nederlandse opstellen van een paar kinderen uit de Lagere School. Ik heb ze allemaal doorge lezen en er waren erg aardige opstellen bij. Nu en dan heb ik wel eens moeten lachen, omdat de schrijver of schrijfster zulke grappige zinnen had gemaakt. Ik be greep altijd wel, wat er bedoeld was, want dat was duidelijk genoeg, maar het werd op zo'n leuke manier gezegd. Kijken jullie zelf maar eens. Hier zijn een paar voor beelden. Als het herfst wordt, hangt de vleer muis zich op, bij gebrek aan voedsel. De haai is een zeerover. Als hij wil eten, moet hij op zijn rug gaan liggen, want zijn bek zit verkeerd. Toen we door de havens voeren zagen we een stoomboot steeds dichterbij komen. Toen we vlak bij waren, zagen we, dat het een fabriekspijp was. We voetbalden met een leeg groenten- blik, omdat we onze voetbal vergeten had den. Er hadden doperwten in gezeten. We zwommen in de zee. Er hingen re genwolken aan de hemel. Daarom kleedden we ons gauw weer aan, want we wilden niet nat worden. Jongens, stel je nu eens voor, dat er broeken werden uitgevonden, zonder broekzakken! Waar zou je dan je knik kers, je zakdoek, je potloodje en je zakmes in moeten doen? Die arme meisjes weten ook nooit, waar ze alles moeten laten, wat ze bij zich willen hebben en die zijn dik wijls heel jaloers op de zakken van de jongens. In Engeland heeft het hoofd van een school in alle klassen laten zeggen, dat de jongens van zijn school voortaan geen broekzakken meer mogen hebben. Ze stop ten er teveel rommel in zei hij en ze liepen ook wel eens met allebei hun handen in hun zakken. Dat stond helemaal niet net jes! Nu moeten alle broekzakken dichtge naaid worden, zodat er niets meer ingestopt kan worden! Zijn jullie niet blij, dat jullie niet op die school zijn? In Salisbury had een grote spin een muis gevangen in haar web en de muis al 30 cm. boven de grond getrokken. Maar toen werd de deur van de kamer opengemaakt en viel de muis naar beneden. Het web was door de tocht stuk gescheurd. In Malakka gebruiken de inboorlingen ook tegenwoordig nog het sap van de Upa- boom om hun pijlen en speerpunten daar mee te vergiftigen. DOOR 3. De mensen aan het andere tafeltje waren een donker vrouw en een Hindoe. „Daar is Brian Gregory," fluisterde zij haar metgezel toe, „wij moeten hem bij ons zien te lokken", zal even naar haar toe gaan en haar dit Vlug schreef zij een briefje en liet dit door een kellner aan Tarzan geven, terwijl zij met de Hindoe naar een van de salons van het hotel ging. Tarzan las het briefje en zei: „Een dame Magra heet ze wenst mij te spreken, dat moet een vergissing zijn. Ik meedelen. Even later stond Tarzan voor Magra. „Neen, hier is geen vergissing in het spel," zei ze, „U bent Brian Gregory. U kunt mij niet voor de gek houden". ,.Ik ben Brian Gregory niet en heb U nog nooit in zijn leven gezien," antwoordde Tarzan, terwijl hij zich omdraaide om de kamer te verlaten.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 11