Wat voor-mobilisatie en vlootrevue leerden KRUIS WOORDPUZ2L Waarom de „Johan Maurits huis kwam naar 'Wat «egt H HERMAN NYPELS' BUITENGEWONE DEKENRECLAME Achterstand die ingehaald kan, en móet worden Café.,Klein Kras" gemoderniseerd Handschoenen Overhemden Sjaals Hoeden en Pellen fantasie Sokken Onderkleeding HARJER'S Moderne Meubileerinrichting, Extra verlof voor de Militairen Waarschuwend woord voor onze Maritieme Defensie ff Nauwelijk had de Defensie-begrooting voor 1939, waarin onomwonden tot uitdrukking wordt gebracht, dat er nog zéér veel aan de maritieme defensie van Nederland ontbreekt, het Departement verlaten of de marineleiding zag zich door de recente internationale ge beurtenissen voor het probleem gesteld maat regelen te treffen ter beveiliging van onze zeegrenzen en onze handelsscheepvaart. De volkomen ontoereikendheid van onze mari tieme middelen voor de bescherming van vitale belangen was voor de „insiders" geen ver rassing; het „roeien met de riemen, waarover men beschikt" heeft de marine echter wel ge leerd, en men kan er dan ook van overtuigd zijn, dat alle krachten zijn ingespannen om zoo goed mogelijk gereed te zijn, indien de oorlog mocht losbarsten. Tal van strategische en tactische voorzorgsmaatregelen werden genomen, bijv. wijziging van de dislocatie der schepen en voorbereiding tot het requireeren van vaartuigen, die dienst zouden moeten doen als hulpmijnenvegers of -mijnenleggers. Aldus de marine-medewerker van 't H.bl. De lessen van deze voorbereidende vloot- mobilisatie zulen zeker ten volle worden uit gebuit teneinde de aan het licht gekomen g e- breken in de organisatie te herstellen. Het is natuurlijk niet in het belang onzer defensie indien eventueele lacunes in de organisatie der voorbereiding aan de openbaarheid wor den prijsgegeven. Wel is het noodig wederom met den meesten nadruk te wijzen op de on toereikendheid der middelen, d.e voor de ma ritieme defensie van het Rijk, zoowel hier als overzee, ten dienste staan. Wat direct noodig is. De goedbedoelde, enthousiast uitgevoerde, maar zóó magere vlootdemonstratie te Sche- veningen heeft onlangs reeds vele leeken de oogen geopend, doch indien wij thans de De fensie begrooting 1939 nauwlettend bestudee- ren, zal het gemis aan voldoende vlootmate- rieel voor de maritieme defensie van Neder land nog klaarder worden. Nog is ons mis schien tijd gegund om aan dezen onverant- woordelijken toestand een eind te maken en wij mogen dan ook wel verwachten, dat de Regeering in deze op den vollen steun van de Volksvertegenwoordiging mag rekenen. Hoe pijnlijk het ook is om de consequenties der jarenlang te ver doorgevoerde bezuini ging op de zeemacht te moeten wijzen, mag de schromelijke achterstand toch niet worden verdoezeld. Waarom de convooydienst gestaakt moest worden. Het is toch immers een feit, dat de Regeering genoodzaakt was een plotse ling- einde te maken aan den convooy dienst in Straat Gibraltar toen de situa tie in Europa zich verscherpte, omdat het flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" niet kon wofden gemist voor het geven van „eenige" beveiliging aan de kostbare installaties te IJmuiden (sluizen, hoogovens, enz.). De noodzake lijkheid van het covooieeren van onze schepen bleef echter onverminderd be staan en de Regeering zal dan ook zeer tegen haar zin er toe zjjn overgegaan het oorlogsschip met spoed uit Straat Gibraltar naar Nederland terug te roe pen. Het teekent echter onzen toestand, dat zelfs één flottieljevaartuig, dat met 3 kanonnen van 13 cm is bewapend, niet kon worden gemist voor de beveiliging van IJmuiden (al was het dan ook alleen tegen aanvallen van torpedojagers, die 13 cm geschut aan boord hebben!) Ook voor te beletten van de opruiming on zer mijnversperingen door eventueele vijan delijke mijnenvegers was geen ander schip beschikbaar... Behalve dan 3 verouderde pantserbooten, die slechts met 10.5 cm ge schut zijn bewapend! Kon duidelijker gede monstreerd worden hoe urgent de aanbouw van de drie kanonneerbooten is, waarvan thans de tweede termijn wordt aangevraagd? Aanvankelijk was het de bedoeling van dit type in totaal zes schepen te bouwen, doch thans heeft de regeering het voornemen aan gekondigd op de begrooting-1940 een eersten termijn aan te vragen voor een zevende ka- nonn?: oot als reserve. Onmisbare kanonneerbooten. D ,zz kanonneerbooten (pantserbooten, flot- tieljevaartuigen en kanonneerbooten zullen in den vervolge alle den naam „kanonneer booten" krijgen) worden gepantserd en krij gen 4 kanonnen van 12 cm als hoofdbewape ning aan boord. Zelfs al zouden wjj ons be perken tot het terugtrekken achter onze mijnversperingen en geheel afzien van actieve verdediging door onderzeebooten, torpedo watervliegtuigen enz. dan toch zullen de ka nonneerbooten bitter noodig blijven. Zooals wij reeds vroeger hebben uiteengezet, is de instandhouding van het zeeverkeer voor Ne derland een zaak van „zijn of niet zijn", zoodat deze kanonneerbooten, benevens de zes mijnenvegers-convoyeurs, waarvoor thans de eerste termijn wordt aangevraagd, reeds d&érom volkomen onmisbaar moeten heeten. Het is onbegrijpelijk, dat de lessen van 19141918 zoo spoedig vergeten waren in Nederland, en dat niet tijdig werd ingezien, dat in een volgend Europeesch conflict de Britsche zeemacht wel eens zou kunnen over gaan tot een zóó scherpe blokkade, dat het invoeren in Nederland van voedsel en grond stoffen buitengewoon bezwaarlijk zou kunnen worden. De illusie, dat de Britsche vloot, zooals in de jaren 19141918 het geval was, over voldoende schepen zou beschikken om ook de convooien naar Nederland te bescher men, kunnen wij ons gevoeglijk sparen. Van daar de dure plicht ervoor zorg te dragen, dat wij in staat zijn ons eigen zeever- keer te beschermen. Voor het eerst is dit thans onomwonden door de regeering in de Memorie van toelichting op de Defensie- begrooting gezegd. Met den bouw van de voor dit doel noodige schepen moet echter... nog een aanvang worden gemaakt; de crisis van September 1938 heeft ons op cl i t gebied volkomen verrast. Bedenkelijke achterstand. Zooals bekend vraagt de regeering thans ook gelden aan voor elf motortorpedobooten en tien torpedowatervliegtuigen voor de Ne- derlandsche defensie. Vroeger was het de ge wone torpedoboot, die een groote rol speelde in de maritieme verdediging van onze kust; thans kan haar taak beter worden vervuld door de zeer snelle motortorpedoboot en het torpedovliegtuig. Met betrekkelijk weinig geld is zoodoende een aanzienlijke versterking der marine strijdkrachten te krijgen en het stemt tot voldoening, dat nu toch werkelijk een begin zal worden gemaakt met het aan schaffen van deze moderne torpedo-dragers. Behalve voor den aanbouw van vlootmate- rieel worden op de defensie-begrooting 1939 ook gelden aangevraagd voor tal van andere urgente maatregelen. Uit de toelichting blijkt zonneklaar, hoe veel er nog gedaan moet worden alvorens van maritieme „pa raatheid" kan worden gesproken. Het is wel zeer bedenkelijk bijv. te moeten lezen, dat er nog zéér veel ontbreekt aan de luchtbescher ming van aan den wal gevestigde marine inrichtingen en de Rijkswerf te Willemsoord, en dat de bestaande radioverbindingen in Nederland met schepen buitengaats, bij mo bilisatie, geheel onvoldoende zijn. Er Is nog meer, dat ons tref; zoo wordt bijv. 260.000 gevraagd voor het aan schaffen van moderne geruischdempers aan boord van verschillende onder- en boven water-schepen (de thans bestaande installaties zjjn totaal verouderd)voorts 220.000 voor mijnenveegtuig voor hulp- mijnenVegers in mobilisatietijd; de outil lage van de Rijkswerf eischt dringend verbetering (de Memorie van Toelichting spreekt zelfs van een ontoelaatbaren ach terstand!), de telefonische installaties van de Marine te Willemsoord voldoen zelfs niet meer aan de eischen van mo derne bedrijfsvoering in vredestijd, dus zijn voor oorlogstijd totaal onvoldoende, enz., enz. Er valt dus nog zéér veel te doen, alvorens de maritieme defensie van Nederland het pei' heeft bereikt, waarop zij behoort te konkn. Moge de zéér ernstige waarschuwing van Sep tember 1938 danig ter harte worden ger.omen. Een volgend maal zou de fortuin c 3 minder gunstig kunnen zijn. Een oud café in nieuw gewaad Zooals onze lezers reeds in de advertentie in ons nummer van gisteren hebben kunnen lezen, heeft de eigenaar van het bekende café „Klein Kras' op het Koningsplein, de heer D. J. van den Berg, zijn zaak, wat het interieur betreft, geheel laten moderniseeren en wij heb ben ons persoonlijk kunnen overtuigen dat deze verandering er inderdaad een ten goede is. Nieuwe lambriseeringen werden aange bracht, een smaakvolle verlichting verving de oude, het geheel werd keurig geschilderd, ter wijl evenetns de stoffeering duchtig onder handen genomen werd. En zoo is het te ver klaren, dat het café een frisschen indruk maakt, die de clientèle ongetwijfeld naar den zin zal zijn. Het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer Tiel, het timmerwerk door de fa. Schut, de stoffeering door de firma Harjer, terwijl de verlichting op naam staat van de fa. Zoetelief. van onze uitgebreide collectie: Alles van het beste fabrikaat èn prijzen voor elke beurs He?ren-M odemagazijn DEN HELDER Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den Marinestoom vaartdienst der 2e kl. L. J. Keukens, den 8en Oct. 1938 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Van Speijk" en de officier van den Marine stoomvaartdienst der 2e klasse E. A. Morfcs, met dien datum aan boord van Hr. Ms. „Su- matra". Bij beschikking van den minister van defen sie is de luitenant ter zee 2e kl. W. J. Rei- nierse, dienende bij het vliegkamp „De Mok", den 10 October 1938 ter beschikking gesteld. Bij'beschikking van den minister van defen sie zijn de officier-vlieger 2e kl. J. L. den Hol lander en de off.-vlieger 3e kl. J. R. Schui ling, dienende bij het vliegkamp „de Mok", 10 Oct. 1938 ter beschikking gesteld. Bij beschikking van den minister van defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 10 October: de luitenant ter zee der le kl. A. J. Quan- jer en de luitenants ter zee 2e kl. E. Dank- meijer, J. B. Reiche, A. Koldewijn en H. A. van Oorde, aan boord W.s. te W.oord, de luitenants ter zee 2e kl. J. N. J. van der Meij, bij de marinekazerne te Willemsoord, A. van Es en S. Hendriks, genaamd Jansen (Kon. mar. Res.) aan boord Hr. Ms. „Gelder land" en de luitenants ter zee 3e kl. J. Suer- mondt bij den Onderzeedienst te Willemsoord. met 11 october: de luitenants ter zee 2e kl. L. E. van Laer aan boord Hr. Ms. „Gelderland". Overplaatsingen. Serg.-kok W. P. L. Wouters van W.s. W.oord naar Nautilus 5-10-38. Serg.-torpedomkr. G. Sont van Nautilus naar Schorpioen 5-10-38. Sergeanten-konstabel B. Gierman, F. A. van Cleemputte van W.s. W.oord naar v. Speijk 17-10-38. Serg. der mars. C. A. Clement van Gelder land naar Afd. mars. R'dam 17-10-38. Serg. der mars. J. H. van Beek van v. Speijk naar Kon. Inst. 18-10-39. Onder intr. der op 18-10-38 bevolen overpl. naar de Kaz. W.oord. Serg.-monteur M. Staats van W.s. W.oord Bevolen overpl. op 8-10-38 naar Hr. Ms. Sumatra ingetrokken. Serg. der mars. S. v. d. Vrede van W.s. W.oord naar v. Speijk 8-10-38. Korp.-telegrafist P. W. Geleijnse van Wal- station naar Sumatra 7-10-38. Korp.-kok W. A. van 't Hoff van W.s. W.oord naar Kaz. W.oord 5-10-38. Korp.-telegr. M. H. J. Willems van O.Z.D. naar Gelderland 10-10-38. Korp. der mars. W. M. Rattink van Gelder land naar Kaz. W.oord 17-10-38. Korp. der mars. J. J. W. Gerritsen van W.s. W.oord naar v. Speijk 8-10-38. Korp.-machinist J. v. Amerongen van v. Speijk naar W.s. W.oord 15-10-38. Matroos 3e kl. A. G. H. Bierens van Sumatra naar W.s. W.oord 7-10-38. Stoker 2e kl. H. Bernouw van W.s. W.oord naar P. Florisz 7-10-38. Stok°r le kl. J. Flink van J. v. Gelder naar W.s. Vliss. 5-10-38. Stoker le kl. L. Geluk van W.s. Vliss. naar J. v. Gelder 10-10-38. Seinersmaat P. A. Jansen van P. Florisz naar Gelderland 10-10-38. Geschutmakersmaat D. J. v. d. Putte van v. Speijk naar Gelderland 10-10-38. JUIST NU DE GURE DAGEN KOMEN gaan wij nog even door met onze Denkt U er aan, bij f6.— en hooger een fijn flanellen laken cn beneden de 2es gulden een qekleurde molton Deken cadeau! En dan nog: zware kwaliteit naast scherpe prijs. Alleen bij: SPOORSTRAAT 49 TEL- 'NTC. 46 Matroos 2e kl. J. A. van Hoexum van Gel derland naar W.s. W.oord 10-10-38. Matroos le kl. A. J. Dreijer van W.s. W.oord naar v. Speijk 17-10-38. Stoker le kl. A. J. Eiff van Ws. W.oord naar v. Speijk 17-10-38. Stoker 3e kl. T. W. Sewalt van v. Speijk naar Gelderland 7-10-38. Stoker-olieman J. J. v. d. Meijden van v. Speijk naar Sumatra 7-10-38. Matroos 2e kl. G. W. J. v. d. Pluim van W.s. W.oord aar Brinio 3-10-38. Matroos 3e kl. L. J. van Velzen van Kaz. W.oord naar Tromp 3-10-38. lichtmatroos H. C. Troost van de Kooij naar Tromp 3-10-38. Matroos 3e kl. J. H. Verwoerd van O.Z.D. naar Tromp 3-10-38. Met ontslag uit den zeedienst. Lichtmatrozen H. J. van den Hoff, E. A. Stiemer, B. Visscher, G. Huizinga 26-9-38. Korp. der mars. A. P. Overduin 20-10-38. Majoor-mach. A. H. Wassenaar 1-10-38. Sergeanten-vliegers J. F. Rijkhof, J. P. J. Bielfeldt 1-10-38. Marinier 3e kl. C. F. B. Visser 30-9-38. Marinier 3e kl. A. W. G. v. Blitterswijk 7-10-38. Met ontslag in Oost-Indië. Majoor-vltmkr. (B) C. J. Wendel 30-9-38. Matroos le kl. L. Harms 20-10-38. Matroos le kl. H. G. de Groot 1-11-38. Korp.-telegr. N. A. Vermaat 16-11-38. Overbrenging in andere kwaliteit. Stoker le kl. P. Romijn 1-10-38 tot stoker olieman. Aangenomen in den zeedienst. Militair-werkman M. de Gooijer 19-9-38. Militair-werkman G. A. Fokke 3-10-38. Aanwijzing thuisvaren. Matroos le kl. A. F. L. van der Steen 21-9-38 per m.s. Indrapoera van Tg. Priok. Overplaatsingen. Kwartiermeester F. W. N. S. A. Sluijters van Kaz. A'dam naar W.s. W.oord 3-10-38. Matroos le kl. C. Günthardt van Kaz. A'dam naar W.s. W.oord 3-10-38. Serg.-vltmkr. (M) J. Berkhout van Kaz. A'dam naar de Mok 3-10-38. Gif ES" Snel en goed rl6p, SlOU, Ijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes", 2 st. 1 Oct. Doos 50ct. Horizontaai: 1. Vogel. 5. Lijm. 10. Landstreek in Nederland. 14. Zangstuk. 15. Afvoerkanaal. 16. Hoofddeksel. 17. Engelsche titel 18. Lidwoord. 19. Stoomschip. 21. Rund. 22. Bijvoorbeeld, 23. Naam v. opera. 25. Plaats in den Elzas. 27. De oudere. 28. Verscheiden heid; van alles wat. 31. Verzoekschrift. 33. Hengelaars uitdrukking. 34. Waar; echt. 37. Nummer. 38. Onprettig ver blijf. 40. Waterput. 41. En anderen. 42. Electr. gel. stofdeeltje. 43. Het laagste cijfer. 44. Mannen-naam. 45. Vrouwen-stem. 46. Bepaald soort onderwijs. 47. Dansfeest. 49. Boom. Jl. Als 18 horiz. 52. Plaatsnaam. 54.Jong dier. 56.Oud handschrift. 58. Weerkundige. 61. Pers. voorn.woord 63. Hoofdpers. uit een werk van Jules Verne. 64. Salaris; gage. 65. Lengtemaat. 67. Alg. transport ondern. 69. Schijngestalte der maan. 71. Eerw. vader (Latijn). 72. Steen. 73. Kleur. 75. Vogel. 78. Larve. 79. Vogel. 80. Begrip. 81. Hemellichaam. Verticaal; 1. Timmermaps- of keukengereed schap. 2. Mannennaam. 3. Houding. 4. Muzieknoot. 5. Gebed. .6. Ons inziens, 7. R.K. Kerkdienst. 8. Onderwijs. 9. Bittere medicjjn- .plant.. 10. Eenheid van ar beidskracht. 11. Eikenbast. 12. Heldendicht. 13. plaats in België. 18. Valsche toonen, wanklanken. 20. Toestel of kijker, om beelden in re- lief te zien. 23. Goden uit Noor- sche fabelleer. 24. Kunst. 25. Gaffelvorm, boomtak. 26. Vlug. 28. Voertuig. 29. Deel van tuigage. 30. Bijwoord van graad. 31. Opgewektheid; stemming; lust. 32. Schijnbeeld i. d. slaap. 35. Plaatsnaam. 36. Melksap uit rub- berboomen. 39. Los; fijn; onsa menhangend. 40. Krachteloos; flauw. 47. Ledemaat. 48. Jonge stier. 50.Zeevisch. 53. Zie 65 horiz. 54. Bosch. 55.7oogdier. 57. Doopsgezind. 59. Plaatsnaam. 60. Papagaai. 61. Hemellichaam. 62. Eng. stad bekend om zijn school. 65. Honingdrank. 66.Insect. 68. Schaap. 70. Bestuurder van een klooster. 72. Huisdier. 74. Station in R'dam. 76. Begin van een bekend lied. 77. Vogelproduct. 78. Manuscript (handschrift) Oplossing horizontaal: 1. jubel, 5. aster, 9. Doorn, 10. oonen, 12. eigen, 14. ont-, 15. speld, 16. a.p., 17. bleek, 20. rei, 23. einde, 24. ieder, 26. enten, 27. fielt, 28. Tsaad. Oplossing verticaal: 1. jool. 2. U.L.O., 3. Eden, 4. lont, 5. Ares, 6. snip, 7. edele, 8. rand, 11. nopen, 13. gelid. 16. alibi, 17. beef, 18. edel, 19. Kent, 20. riet, 21. eens, 22. tred, 25. era. De prijs werd ditmaal gewonnen door: MEVR. G. DIJKERS, Kapelstraat 36, Arnhem. ££xpA&£Aidhten Een belooning voor het zware werk Aan de helft van het personeel van het Regiment Kust-Artillerie kan, blijkens een beschikking van den Minister van Defensie, een extr a-v erloi worden verleend van 8 October13 October,'ter wijl dit extra-verlof door de andere helft van het personeel kan worden genoten van 1520 October. LEGER-REORGANISATIE Bij de Infanterie is per Regiment een nieuwe (derde) Compagnie opgericht. L.l.o.o. vlieger A. Dubois, W. A. C. P. van Herwaarden, H. T. Hasselo, B. J. de Jager, W. J. Jansen, J. P. Wassenberg van Kaz. A'dam naar W.s. W.oord 3-10-38. Korps.-vltmkr. J. H. ten Bosch, P. Kroes van Kaz. A'dam naar W.s. W.oord 3-10-38. Stoker-olieman H. W. v. Oosten van Kaz A'dam naar v. Speijk 3-10-38. Korp.-zvplgr. E. Idstnga van Kaz. A'dam naar Hospitaal 3-10-38. Onderstaande plaatsing engeschieden na aankomst van Hr. Ms. „Gelderland" in West- Indië; geplaatsten keeren met de „Gelderland" naar Nederland terug: Serg. der mars. M. J. Rentmeester van Waldet. te Curagao naar Gelderland.. Korp. der mars. E. Hofstra, H. P. v. d. Schelde van Waldet. te Curagao naar Gelder land. Mariniers le kl. J. Demmers, J. Gillise, J H. A. Hermann, H. J. Kurk, M. J. Malgo, O. K. Schilling, M. H. Takkenberg van Waldet. te Curagao naar Gelderland. Mariniers 2e la. C. Bakker, A. van Driel, H. Grift, J. A. Heil, G. J. Hoogenkamp, J. C. Kuit, j. J. H. Masseling, A. Paans, J. A. Rijs, A. Warnaar, G. J. Weijers, G. J. Schottert van Waldet. te Curagao naar Gelderland. Matroos le kl. J. v. d. Vijver van Sumatra naar v. Speijk 8-10-38. Matroos le kl. J. D. Stapel van Tromp naar v. Speijk 17-10-38. Matroos le kl. K. J. Beun van J. M. v. Nassau naar v. Speijk 17-10-38. Matroos le kl. P. A. Smets van O.Z.D. naar v. Speijk 17-10-38. Matrozen le kl. D. v. Oorschot, L. W. v. Vleuten van D. Auker naar v. Speijk 17-10-38. Matroos le kl. A, Boer van Hydra naar v. Speijk 17-10-38. Matroos le kl. J. J. Botermans van Brinio naar v. Speijk 17-10-38. Matrozen le kl. S. La Rooij, A. v. d. Panne van Friso naar v. Speijk 17-10-38. Matroos 2e kl. P. N. Holthuijzen van Kaz. W.oord naar v. Speijk 17-10-38. Matrozen 2e kl. J. F. Dictus, A. J. G. Radt, A. J. van 't Noordende van Gelderland naar v. Speijk 17-10-38. Matroos 2e kl. W. de Jong van de Kooij naar v. Speijk 17-10-38. Matroos 2e kl. F. G. Roos van Friso naar v. Speijk 17-10-38. Matroos 2e kl. H. de Ruiter van W.s. Vliss. naar v. Speijk 17-10-38. Matroos 2e kl. A. v. d. Leur van Brinio naar v. Speijk 17-10-38. Mariniers le kl. M. B. v. Buren, H. D. v. d. Graaff, N. Kleijweg, B. L. v. d. Nol, J. E. G. Wallast van Gelderland naar v. Speijk 17-10-38. Serg. der mars. J. J. van Hall van Kon. Inst. naar Gelderland 17-10-38. Korps, der mars. A. H. Bomer, D. van Vliet van Afd. mars. R'dam naar Gelderland 17-10-38. Mariniers 3e kl. H. J. T. Altheer, T. J. v. Asten, J. Baan, J. Bakkum, P. W. van Bek hoven, J. J. v. d. Berg, P. Binkhorst, J. Bode, J. L. Bulder, J. C. Buijtelaar, W. Engels, H. J. Heeren, G. Heikamp, G. J. Hilt, C. den Hol lander, J. M. Hombergen, P. Huisman, A. J. D. Jacobs, P. Janssen, W. Kauwenbergh, K. v. Klaveren, P. Knip, D. C. Kraaij, R. Riem, C. J. v. Roseel, P. Schakel, H. G. Sierink, C. Suiker, C. Tak, A. van Vliet, E. de Weerd, J. A. Wilmsen, F. A. Teunisse, J. C. Wijnhoff, J. van Zanten van Afd. mars. R'dam naar Gelderland 17-10-38. Allen aangewezen voor 2-jarig verblijf in W.-I. met bestemming voor het waldetache- ment te Curagao. Zij zullen met Hr. Ms. Gel derland naar W.-I. worden overgevoerd. „ARTIS", nieuw album van de N.V. v.h. G. Hille Zn, Met het rijk geïllustreerde album „Artis" heeft de N.V. Koek- en Beschuitfabriek v.h, G. Hille en Zn., Zaandam, de bestaande reeks plaatjesalbums op wel zeer geluk kige wijze verrijkt! Immers niet alleen het actueele onderwerp daarmee indirect onze honderdjarige, klassieke dierenverza meling in de hoofdstad steunend doch ook de geheele wijze van uitvoering mag welgeslaagd heeten, te meer, daar niemand minder dan de bekende dierencauseur G. de Josselin de Jong den uitermate oorspronke lijk ingedeelden en gestelden tekst heeft verzorgd. Wij twijfelen dan ook niet, oi ook en vooral dit album zal zijn weg tot den hreoden kring der z.g. rijpere jeugd zeker vinden. De N.V. Koek- en Beschuitfa briek v.h, G. Hille en Zn. alle huldel

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7