m ROOP W^T (GEWilNI ©i UOiSOPEM? UNIFORMEN Indische UITRUSTINGEN HERMAN NYPELS Ingezonden REGENJASSEN s Werelds beste Hoest-siroop 'tm sm Derde Blad „De roman van een valschspeler Een buitengewone marine film „De Showboat" Niet Koningin Christina maar Victoria „AU BON MARCHÉ" P. v. d. MADEN, Subsidie op de Defensie- begrooting Postverzending naar „Sumatra" Mail voor de „Gelderland" Nieuw adres voor lekkerbekken voor de Kon Marine degelijk en niet duur VOLLEDIGE GARANTIE 2Xe laeeÈ in Sletten en Sxmtcviieën De vrede consol d^ert zich DE MDCÏ3TF POTO Bier ziet men Sacha Guitry in een der scènes van ,J)e Roman van een ValschspelerDit is een zeer bijzon dere Fransche film, van verfijnden geest en waarin fnen Guitry aan schouwt in een van z'n meest karakteristieke rollen. (Rialto-theater). ftiatto-JAeateb Fransche film van zeer bijzon dere kwaliteiten Van de beide hoofdfilms, die deze week in het Rialto-theater gedraaid worden, zal on getwijfeld de detective-story, handelende over en met den meester-zwendelaar Arsène Lupin het meeste succes verwerven, terwijl daartegenover de andere film, „De Roman van een Valschspeler" beschouwd zal worden als een weinig interessant experiment, dat slechts weinigen naar waarde zullen kunnen schatten. En toch gaat het hier om een film, zoo goed, zoo voortreffelijk van uitbeelding der meest simpele menschelijke eigenschappen en zoo juist van inzicht, als wij in langen tijd niet gezien hebben. Hier is een film, waarvan de eene originaliteit de an dere in razend tempo opvolgt, hier krijgt men filmkunst te aanschouwen in haar oervorm: d.w.z. zonder eenig sentiment, zonder eenige concessie aan publieken smaak of g 'woontereeht en, zonder her haling van de thema's, waarom de heden- daagsche filmerij zich in een vicieuzen cirkel beweegt. Het is een Fransche film. Natuurlijk is het een Fransche film, geschreven, geregis seerd en gesproken door Sacha Guitry, den grootsten der hedendaagsche Fran sche tooneelspelers, die zich hier voor het eerst aan de film gewijd heeft. Hij deed dat op een wijze ,-ijn groot en zuiver talent waardig. Hij maakte een film, waarin zoo veel levenswijsheid, zooveel schalk- sche philisophie, zooveel kennis van de wijs heid der menschen en dingen steekt, dat men zich telkenmale afvraagt hoe het mogelijk is dat een dergelijke overdaad in één rolprent ge comprimeerd kon worden. Het is een wonderlijke geschiedenis. Van den jongen wiens 9 broers en zusters, inclusief de vader en moeder, sterven aan vergiftigde champignons. Hij zelf blijft leven omdat hij wegens het stelen van enkele stuivers niet aan tafel mocht. Men ziet vet: het noodlot wilde dat de oneerlijkheid beloond werd en ziedaar: het stramien van dez uiterst merkwaardige film. Sacha Guitry borduurt daarop verder. Laat op overtuigende wij zien dat in deze vreemde wereld de oneerlijkheid beloond en de eerlijkheid tot armoede leidt. Hij zet de ethiek dus in zeker opzicht op haar kop, doch laat aan het eidne de toeschouwer zelf een oordeel vormen. Er mag van deze film gezegd worden dat zij een unicum is. Vol van vondsten. En met sommige vondsten die hun weerga niet heb ben. Zij is vermakelijk en leerzaam, beurtelings vitaal en charmant, steeds tintelend van hu mor. Een film die men moet zien: voor fijn proevers om van te watertanden Arsène Lupin. Naast namen van Raffles, Nick Carter, Mr. Moriarty is er ok nog steeds die van Arsène Lupin, den meester gentleman-inbreker, die eens de hotels en rijke heerenhuizen van Parijs onveilig maakte. De man, voor wien geen safe dicht bleef en die met 'iet esprit van den waren Franschman zich met een magischen sfeer wist te omhullen. In deze film is de doodgewaande Arsène Lu pin weer tot leven gekomen en wederom aan schouwt men hem in een zijner groote avon turen. Liefhebbers van dit genre zullen er hun hart aan ophalen .Het is spannend en enkele malen zeer verdienstelijk. 7vj otL-JAealeb Slechts een paar maal per jaar krijgt men een film te zien, die het publiek eensgezind betiteld met, „buitengewoon". Dit wil geens zins zeggen dat de andere films van nul en geenen waarde zijn, integendeel, maar tóch dat een film ten volle slaagt komt sporadisch voor. Wij durven gerust te beweren, dat dit met de film „Marine Pronkstukken" het geval is. Niet alleen dat het spel vlot is en er scènes ir voorkomen die de spanning tot een onge kende hoogte opvoeren, maar tevens is zij zoo bijzonder geestig en origineel, dat het meer dan een genot is er naar te kijken. Het is een pronkstuk geworden. En voornamelijk het Heldersche publiek zal van deze film genieten en het spel kunnen waardeeren. De inhoud is gebaseerd op een opleidings cursus tot zee-officier. Het lief en leed van de Amerikaansche adelborsten is er op een pakkende wijze in weergegeven .Niet alleen de mooie kanten zijn belicht, maar tevens geeft het ook een zeer goed beeld van de moeilijkheden die door deze jonge menschen moeten overwonnen worden. Prachtig zijn de opnamen. Vooral de spelopnamen van het voet balteam zijn op een suggestieve wijze weer gegeven. Voor de vertolking van de hoofdrollen heeft men de beste Amerikaansche artisten geno men. Daar is een Robert Young, een James Steward, een Lionel Barrymore, als gepen- sionneerd kapitein, een Florence Rice, namen die iets zeggen en ieder voor zich personen, die zich in deze „Marine Pronkstukken" ge geven hebben, zooals nooit tevoren. Een duidelijk bewijs var de kwaliteit van dit werk was wel de enthousiaste bewoordin gen, die wij mochten opvangen van het pu bliek, bij het uitgaan van het theater. Men hoorde uitsluitend lof. Het Tivoli-programma was trouwens hee- lemaal goed verzorgd, want ook de eerste film „De strijd om den Omar Diamant", was een goed sensationeel product. Om op het spoor te komen van een bende, die er op uit was om aan boord van mailsche pen diamanten en andere sieraden te stelen, Melvyn Douglas en Virginia Bruce in de Metro-film „De terugkeer van Arsène Lupin". (Rialto-theater). heeft men een gefingeerde roofoverval in scène gebracht. Op een bijzonder aardige, maar tevens spannende wijze vindt de ont knooping plaats. Cesar Romero en Phyllis Brooks, die de hoofdrollen in deze film vertolken, doen dit op een vlotte wijze. Uliüe Rio-dco-o-p De „Witte" biedt deze week een aantrekke lijk programma, omdat zij enkele films draait, die ongetwijfeld belangstelling zullen oogsten. In de eerste plaats 'wordt gegeven „De Show- boat", waarin men genieten kan van de vocale gaven van niemand minder dan den neger zanger Paul Robeson. Het lijkt ons overbodig bijzonderheden over deze film te geven, daar ieder weet dat „De Showboat" zich ondank3 vele jaren nog steeds op het program heeft weten te handhaven. Als tweede hoofdfilm ziet men „Bulldog Drummond ontsnapt", een Paramount-product, met in de eerste rollen Ray Milland, Sir Guy Standing en Heather Angel. Een „thriller" van de eerste soort, die door de liefhebbers van de „Drummond"-serie zeker met smaak geconsumeerd zal worden. De K.S.K.-voorstelling Ons bericht over de K.S.K.-voorstelling, die op, Donderdag 20 October in het Rialto- theater gegeven zal worden behoeft een rectificatie. Door een misverstand werd ge schreven, dat vertoond zou worden de film „Koningin Christina". Dit is niet het geval. Gedraaid wordt de historische film, „Koningin Victoria", de geschiedenis van Engeland's ver- maardste souvereine. Wij zullen over deze film, die indertijd zeer veel opgang maakte, nog nadere bijzonder heden geven. Een keur sorteering in TWEED- EN GABARDINE Spoorstraat 105 Tel. 433 Vereeniging tot steun aan Miliciens krijgt 10.000. Voor 1939 wordt op de Defensiebe- grooting gevraagd te verstrekken: Aan het bestuur der Vereeni ging Algemeen Tehuis voor Militairen 2.000. Aan het bestuur der vereeni ging van vrijzinnig godsdien- stigen voor militairen en mi- lit. en militaire tehuizen 1.100. Aan bonden of vereenigingen voor kosten van oprichting van nieuwe militaire tehuizen en voor eventueele bijzondere uitg. v. bestaande tehuizen 13.400. Aan het Centraal Plaatsings bureau van eervol ontslagen marinepersoneel 1.275. Aan de Koninklijke Marine Jachtclub 1.060. Aan de Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens 10.000. Wat de laatste post betreft, zij op gemerkt, dat tengevolge van de uit breiding van het contingent, deze ver eeniging meer bemoeiïenis krijgt met gevallen, waarin geldelijken steun niet zal kunnen worden gemist voor hen, die als gevolg van de vervulling van den dienstplicht in moeilijkheden zijn ge raakt. Tot nu toe kon de vereeniging nau welijks met de particuliere inkomsten volstaan. Thans echter stelt de aan zienlijke uitbreiding van het arbeids terrein zoodanig groote eischen, dat zonder subsidie een behoorlijke vervul ling van haar taak niet meer mogelijk is. 1. Brieven en andere stukken, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. kruiser „Suma tra" en al dan niet voorzien van kruisstrepen over het adres, behooren, indien zij volgens internaitonaal tarief zijn gefrankeerd, te wor den geadresseerd en ter post bezorgd volgens de op de bijlage vermelde gegevens. 2. Correspondentie voor opvarenden van genoemd oorlogsschip, dat op 10 dezer van Den Helder vertrekt, welke wordt ontvangen na de verzending op 1 December a.s., blijft ten postkantore Den Helder bewaard. is ongetwijfeld AKKER's Abdijsi roop. bevattende een twintigtal kruiden, alle heilzaam voor de adem halingsorganen, in de juiste ver menging en samenstelling. De wer king is krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadeelen voor de andere lichaamsorganen. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog versterkt o.a. door het toevoegen van ..codeïne", de sterkste hoestbe- dwingende stof. Gebruikt daarom SERPVLLI Eenige der 20 kruiden v-eSist&i&te tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. 11.50. t 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar Datum van afzending 11, 12, 13, 14, 15 Oct. 21 Oct. 22 Oct. 26 Oct. 2 Nov. 6 Nov. 16 Nov. 20 Nov. 26 Nov. 28 Nov. 30 Nov. 1 Dec. Haven van Laatste bestemming buslichting Hoofdkantoor Lissabon Funchal Funchal Funchal Casablanca Casablanca Tariger Tanger Algiers Algiers Algiers Algiers 15.40 21.05 21.05 Brieven en andere stukken voor opvaren den van Hr. Ms. kustvérdedigingsschip „Gel derland" en al dan niet voorzien van kruis strepen over het adres, behooren, indien zij volgens internationaal tarief zijn gefrankeerd, met ingang van 17 dezer als volgt te worden geadresseerd: Haven van Datum van Laatste bestemming afzending buslichting Hoofdkantoor Casablanca 19 October 21.05 Barbados 27 October 21.05 Na de verzending op 27 dezer moet corres pondentie voor opvarenden van genoemd oor logsschip, dat op 17 dezer van Den Helder vertrekt en op 18 November a.s. te Curaqao moet aankomen, worden geadresseerd aan Willemstad (Curagao). Snelten's Automatiek en Snelbuffet in de Spoorstraat. Hedenmiddag 5 uur vindt in de Spoor straat een gebeurtenis voor smulpapen plaats. Dan opent namelijk de heer G. Snelten in het perceel No. 94, een auto matiek en snelbuffet, dat op Amerikaan sche leest geschoeid is. Wat men bestelt wordt direct klaargemaakt, zoodat men steeds z'n portie „heet van den kok" krijgt. De heer Snelten heeft groote plannen. Hij leerde het koksvak tot in de finesses ge durende 15 jaar in uitsluitend groote zaken, waarvan 10 jaar in „De Kroon" te Amster dam. Van de artikelen die hier geserveerd worden noemen wij Nassi Goreng, diverse soorten sla-tjes, pasteitjes, ragoütbroodjes, patate frite enz. enz. Groote schotels, o.a. hors d'oeuvre, worden eveneens klaargemaakt voor uitzending bij feestjes, bruiloften en gezellige avondjes. De zaak ziet er van binnen bijzonder aan trekkelijk uit. Er is een ronde toonbank, waaromheen het goed smullen moet zijn, ter wijl het geheel een even frisschen als dege- lijken indruk maakt. Ongetwijfeld een zaak met perspectief. Zij nog vermeld, dat het timmerwerk ver richt werd door den heer J. van Leeuwen en het schilderwerk door den heer J. de Ridder. Prijscourant Kledingmagazijnen wordt gaarne toegezonden DEN HELDER KwiAt en initLatie.fr De rust, onze heerlijke zalige rust, is weergekeerd. Geen oorlogsdreiging kan onze rechtvaardige slaap thans meer verstoren, we hebben geen gevaar meer te duchten, dat de burgemeester een kijkje naar onze hamstervoorraden zal komen nemen en het gevaar is geweken, dat onze zonen en vaders naar het mobi lisatiefront gezonden zullen worden, teneinde aldaar als kanonnenvleesch te dienen voor vreemde legerscharen. Het is allemaal weer voorbij en wij kunnen onze aandacht weer besteden aan de belangrijke intermezzi van de laatstverloopen dagen. En dan denken wij in de eerste plaats aan den Kunst avond van Charlotte Kohier, Dinsdag in Casino gegeven. Er waren een paar honderd menschen en die hadden een schoon beleven. Maar vergeefs hebben wij uitgezien naar onze plaatselijke kun stenaars, vergeefs ook naar al die hon derden en honderden, die uren in de rij staan als Snip en Snap en Peter Pech komen, die zich het vuur uit de sloffen loopen als Heintje Davids of Lou Bandy hier zijn, die tot de voorste gelederen behooren van hen, die altijd zeggen ..dat er nou nooit 's iets bijzonders naar Den Helder komt". Ze waren allemaal thuis gebleven. Dat was heel jammer, want tenslotte is er maar één Charlotte Kohier en- wanneer een provinciestad (dat zijn we nog altijd!) de kans krijgt den avond vóór de hoofdstedelijke première een i dergelijk evenement mee te maken, zou men kunnen verwachten, dat het storm zou loopen. Niets ervan. Men bleef thuis en wacht thans op de ..Snip en Snappen, de Lou Bandy's en de fan Nooi's". Hun kunst i trekt volle zalen en gaarne offert men voor z'n toegangskaartje drie dagen warm eten op. Zoo zijn wij Nog een enkele woord over iets an- ders. Van de week waren we in een I café, waar het muziekwonder stond. Het was, in één woord, gewéldig. Het' ap- paraat produceerde radio, het draai- de zelf gramofoonplaten om, het werd j automatisch bediend met een knopje, dat niemand zagkortom, het was jé ideale café-orkest. Het gerucht gaat, dat een ander café het nog beter zal doen: dat zou een automatische muziek-bedien-betaal-uit- smijt-bier-cats-pils- en houtsnipmachine aanschaffen. Noch een kastelein, noch een ober, noch eenig ander lid van het j café-personeel is meer noodzakelijk. Alles gaat automatisch. Het is verheugend, dat dit alles moge- lijk is in een tijd, dat de laatste café- j bezoeker juist besloten heeft voortaan s avonds thuis te blijven in verband met het feit, dat hij het tenslotte niet leuk meer vindt uitsluitend belasting op te drinken. Maar de ondernemerslust van de Horecaffers blijkt er wel bijzonder dui- j delijk uit. j De vrede consolideert zich De vrede in Europa komt zoo langzamer hand op vaster basis. Het heeft nog wel heel wat nagerommeld en aan critiek op de En- gelsch-Fransche houding heeft het vanzelf niet ontbroken. Men heeft in onze krant den feilen aanval van Churchill op Chamberlain kunnen lezen. Maar niettegenstaande dit alles heeft het Engelsche Lagerhuis zich in groote meerderheid voor de politiek van de regeering uitgesproken en het Parlement is tot 1 No- vember naar huis gegaan. Eenige weken rust, na de inspanning van de laatste weken, heb ben de regeeringsleden wel verdiend. De Tsjechische geschiedenis is daar mede evenwel nog niet geliquideerd. Na de verontrustende telegrammen, die ons Woensdag bereikten over het stagneeren van de onderhandelingen te Berlijn, heb ben we over deze onderhandelingen zoo goed als niets meer vernomen. Dat wil echter geenszins zeggen, dat men nu reeds tot volledige overeenstemming is gekomen. Er zullen zeker nog heel wat vraagstukken op te lossen zijn, voordat men tot een bevredigende regeling ook van de grenzen gekomen is. Hitier heeft van de week op Sudeten Duitsch gebied heel theatraal verklaard, dat door een sterken wil alles te bereiken was. Hij zal ongetwijfeld toonen, dat dit ook met deze onderhandelingen het geval is en van te groote concessies zal hij zeker niet willen weten. Neen, geliquideerd is de Tsjechische geschie denis niet. Nu is er weer sprake van, dat de Slowaken het aansturen op autonomie, welke van Tsjechoslowakije een dualistischen staat zou maken, zooals het oude Oostenrijk-Hon- garije was. Benesj in zijn afzondering zal het slechts met droefheid vernemen. Het land wordt op deze manier geheel verbrokkeld en zal te ge makkelijker een prooi worden van de groote mogendheden. We kunnen na de gebeurtenissen van da laatste weken, die de aandacht uitsluitend ge concentreerd hebben op Midden Europa, nu ook wel weer eens den blik wenden naar Spanje. Want nog steeds wordt daar gestre den. Nu al meer dan twee jaar lang en nog is het einde niet in zicht. Het schijnt nu even wel, dat Franco geneigd is om een aantal vrij willigers terug te trekken. Men spreekt van 10.000 man. Dit aantal is nog gering als men weet, dat niet minder dan 40.000 Italianen aan de zijde van Franco meestrijden. Van be*ee kenis voor den strijd zal deze terugtrekking niet zijn. Franco heeft nog 800.000 man on 'er de wapenen en 10.000 man is dus slechts een gering percentage. Maar het is een begin en na de onverzettelijkheid tot nog toe kan het als een lièhtpunt beschouwd worden in dezen overigens zoo duisteren strijd. Langzaam, heel langzaam komt er teeke- ning in den toestand van ons ontwrichte werelddeel. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) WIE DRAAGT NOG EEN STEENTJE BIJ VOOR HET WERK VAN DE NEDER- LANDSCHE BLINDENBIBLIOTHEEK? ••M I* Op 30 Maart werd een avond georganiseerd ten bate van de Nederlandsche Blindenbiblio theek; tevens werd ons door den Minister van Justitie toestemming verleend tot het houden van een verloting. Hoewel de avond en de door de A.V.R.O. gedane uitzending voor ons veel succes opleverden, slaagden wij er niet in de 10.000 loten te plaatsen. Nog zijn ongeveer 7000 loten 1.verkrijgbaar. Wie helpt nu mede, dat wtj in korten tijd dit aantal kunnen plaatsen en dat wij aldus door versterking van onze kas in staat zullen zijn ons liefdewerk op ruimer schaal voort te zet ten? De ongeveer 300 prijzen, waaronder bijzonder fraaie, zijn ons belangeloos voor deze ver loting beschikbaar gesteld; zou het nu niet mogelijk zijn voor dit goede doel 7000 men schen in Nederland te vinden, die bereid zijn ieder hun steentje bij te dragen? Denkt er om, ook gij, die niet in Den Haag woont, dat wij werken over geheel Neder land, dat wij stichtelijke-, onderwijs- en ont spanningslectuur aan allen, waar ook en van welke gezindheid, in Nederland, Nederlandsch- Indië of Zuid-Afrika zenden en aldus zooveel er toe kunnen bijdragen het lot van hen, die het genot hunner oogen moeten missen, te ver zachten. De verloting zal plaats hebben ongeveer half November a.s. Trekkingslijsten zullen wij op verzoek 0.10 toezenden. Allen die één of meer loten wenschen te nemen, verzoeken wij het daarvoor verschul digde bedrag toe te zenden, hetzij per post wissel: Aan de Nederlandsche Blindenbiblio theek, Noordwal 7, Den Haag, hetzij per giro aan: Penningmeester Nederlandsche Blinden- Bibliotheek, Den Haag, Girono. 254236. Ook toetreden als lid (minimum contributie 1. is ons zeer welkom. Bij voorbaat onzen hartelijken dank aan alle milde gevers. U draagt toch allen Uw steentje bij, niet waar De Secretaris van het Bestuur, Mr. H. K, Versteeg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9