De millioenen voor armenzorg Succesvol Indisch feest van het M.S.F. Helpt onze vogels tfJbxdAnieuiM Voor Den Helder bracht het tweede kwartaal aanzienlijke verlichting Elders was van gunstigen seizoen invloed weinig merkbaar Den Helder boekt het Ned. regen-record Brandje in de Keizerstraat Vertrek Hr*Ms»„Sumatra Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Tweede Blad KeAfc en T^endinq, /l(}&rtcLcL De inkoopen van Jan en Rie Nieuwe officieele gegevens over de kos ten voor de publieke armenzorg, loopende tot 1 Juli j.1. bieden een ontstellend beeld van de verarming, waaraan ons volk de laatste jaren ten prooi is gevallen. In de gemeenten boven twintigduizend inwoners vergde de ondersteuning van be hoef tigen in een half jaar tijds, n.1. van 1 Januari tot 1 Juli j.1. rond 21 millioen gulden! In deze gemeenten woont iets minder dan de helft van het geheele Nederlandsche volk. jil de kleinere gemeenten, en vooral ten plattelande, wordt relatief wellicht minder voor armenzorg uitgegeven, maar daaruit volgt nog geenszins, dat de armoede ten plattelande minder groot of minder nijpend zou zijn. In deze 21 millioen, die in slechts zes maan den op de halve bevolking aan publieke steun voor behoeftigen moest worden uitgegeven, zijn dan de millioenen voor de werkloozenzorg nog niet begrepen. En evenmin de bedragen, die de particuliere en kerkelijke weldadigheid tot leniging van den maatschappelijken nood aanwenden. Een vergelijking van de armlastigheid in het tweede kwartaal van 1938 ten opzichte van het eerste, laat uiteraard wel eenige ver mindering zien, maar de gunstige seizoen invloed is toch geringer gebleven dan door velen werd gehoopt en verwacht. In de ge meenten boven 20.000 inwoners werd n.1. in de maanden Januari tot en met Maart aan armenzorg 10.988.000,— uitgegeven en in de maanden April tot en met Juni 9.675.000, hetgeen slechts een vermindering beteekent van 12 pet. In de groep gemeenten van twintig tot vijf tigduizend inwoners, waartoe dus ook Den Helder behoort, bedroegen de gezamenlijke ondersteuningen krachtens de armenwet in het eerste kwartaal 1.193.385,en in het tweede kwartaal 1.082.079,zoodat in deze groep gemeenten de kosten slechts met 9 pet. terug liepen. In Den Helder waren <Ie uitgaven over Januari, Februari en Maart 38.127, die over April, Mei en Juni 32.255, In onze stad konden de kosten voor de armenzorg van het eerste op het tweede kwartaal van dit jaar derhalve met 15 pet. beperkt worden, wat dus gunstiger is dan de beide hierboven aangegeven gemiddelden. Aantal ondersteunden geringer. Dit betrekkelijk gunstige verloop is aan verschillende factoren te danken. Allereerst onderging het aantal ondersteuning behoe vende gezinnen verlaging. In het eerste kwar taal waren er gemiddeld 404 behoeftige, van gemeentwege ondersteunde gezinnen; in het tweede kwartaal daalde hun aantal tot ge middeld 357. Per duizend ingezetenen waren er dientengevolge in het eerste kwartaal ge middeld 11, in het tweede kwartaal gemid deld 10 gesteunde gezinnen. Het aantal ondersteunde, alleenwonenden of daarmee gelijk te stelen personen, dat in het eerste kwartaal gemiddeld 128 bedroeg, daalde slechts tot gemiddeld 114. Per duizend ingezetenen onderging hun aantal dienten gevolge een vermindering van 3 4 tot 3. Incidenteele steunverleeningen, door de eenmalige verstrekking van losse giften of grootere geldbedragen kwamen in het tweede kwartaal 193 maal voor, terwijl ze in het eerste kwartaal 214 maal nood zakelijk waren gebleken. Naast deze gunstige factoren was het bo vendien mogelijk ook het bedrag van de wekelijksche uitkeeringen in een aantal ge vallen wat omlaag te brengen, waardoor het gemiddelde uitkeeringsbedrag terug liep van i 5.51 per week tot 5.27. Al deze omstandigheden leidden ertoe, dat finsche jubileum zegels. De Finsche posterijen vierden enkele weken geleden het 300-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feit gaf men 4 nieuwe postzegels uit. De afbeeldingen laten een nieuw postkantoor in Helsingfors en een zeilboot zien. het bedrag, dat per duizend inwoners moest worden uitgegeven, en dat over het eerste kwartaal 1055.beliep, in het tweede kwartaal een vermindering onderging tot 892.—. 15 procent lager dan in het eerste kwartaal. Hierboven bleek reeds, dat de armenzorg- kosten in Den Helder in het tweede kwartaal 15 pet. lager gehouden konden worden dan in het eerste kwartaal, terwijl de gemiddelde daling in de betreffende groep gemeenten en in ale gemeenten boven 20.00 inwoners resp. 9 en 12 pet. bedroegen. Vergelijken wij den gang van zaken op dit punt in onze stad niet met de genoemde gemiddelden maar met dien in de beide Noordhollandsche steden van on geveer gelijk inwonertal, Alkmaar en Zaan dam, dan word de gunstige indruk nog aan zienlijk versterkt. Alkmaar zag de uitgaven voor armenzorg slechts terugloopen van 67.920.in het eerste kwartaal tot 65.943.in het tweede kwartaal, dus met 3 pet. en Zaandam van 64.587,tot 62.037.— of met 4 pet. Kon Den Helder in het tweede kwartaal volstaan met 892.per duizend inwoners, Alkmaar moest 2113,en Zaandam 17.30,per duizend inwoners uitgeven. een sympathiek begin, dat een belofte voor datgene wat volgde, inhield. Volgde het optreden van de „South Sea Crooners", onder leiding van den heer Haa- sen. Het succes van deze melodieuze muziek, die met even veel gevoel voor muzikaliteit als rhythme uitgevoerd werd, was bijzonder groot en dat was prettig als men weet dat dit ensemble eerste enkele dagen geleden bij elkaar gekomen was. Wie het meeste plezier hadden, de Indische jongens op het tooneel of het auditorium durven wij niet zeggen. Daar na kwam een solist, die de liedjes van Insu- linde zong voor de microfoon, en daarna weer een krontjong-band. Herinneringen aan palmen, nassi- goreng en krontjongliedjes. Gisteravond waren Casino en derzelver va zallen onherkenbaar. Gisteravond ijsbeerden de, in normale geval len met stemmig zwart omhulde obers in witte djongos-pakjes door de zaal, gisteravond stond juffrouw de Wijn met bonte „sarong-en-ka baai" in de „kombuis", gisteravond was de Casino-zaal herschapen in een jungle-tuin met toebehooren. Oriëntale muziek werd geprodu ceerd door de anders Engelsch ingestelde Casino-band... kortom; we waren in Indië. Om dan nog niet eens te spreken van de super de luxe warong-tent, van waaruit de kostelijk- sten aller aromen, die van nassi-goreng en saté, de reukorganen van het M.S.F.-publiek streelden. Inderdaad: zóó was de Indische avond van het MSF, die weliswaar met groote beloften was aangekondigd, doch die de stampvolle zaal ten zeerste heeft doen genieten van een pro gram, dat volkomen buiten het kader van de gewone MSF-avonden viel. En die zijn altijd al aardig! Wat zullen wij U van dat rijk-geva rieerde programma vertellen Er was een groot aantal nummers, waarvan het eerste een smaakvolle hulde aan Koningin Wilhel- mina bleek te zijn. Een levende ,,W", waarbij de aanwezigen het Wilhelmus zongen. Dat was De heer JAC. BOS, voorzitter van het M.S.F., die zich met name voor den Indischen Feest avond bijzonder verdienstelijk gemaakt heeft. Zoowel de muziek als de show was prima verzorgd en het applaus vanzelfsprekend niet van de lucht. Uitmuntend was de historische schets, een episode uit de woelige Javaansche dagen, behandelend en geschreven door den sergeant der mariniers Mud. Het was zoowel spannend als interessant, vooral de origineele kruitdamp die aan het einde de zaal vulde... Maar hulde voor de Indische tooneelspelers, die een vertolking gaven, welke frappeerend van realisme was. Bijzonder aardig was ook de zwaarddans. Na de pauze wederom krontjong-liedjes, een keurig gedeelte gymnastiek aan de har ren, de South Sea crooners, een tableau kortom, een programma, dat een rijke afwis seling bood en dat ieder bezoeker volkomen voldeed. Overigens heeft men zich in de warong tent, waar roode en gele lampions voor de tropische stemming zorgden, te goed gedasfn aan datgene, wat de afgezanten van vlieg kamp de Kooy bekokstoofd hadden. En dat was niet gering! Wij verzekeren U, dat de sergeant-kok De Wolf en korporaal-kok Jaarsveld met derzelver assistenten eer van hun werk hadden. Nassi Goreng en croquet- ten werden in enorme kwantiteiten veror berd en meermalen had het er den schijn van dat die honderden MSF-feestvierenden in 3 dagen niet gespijsd hadden En zoo verliep deze Indische avond. Het werd een groot succes en wij zijn er zeker van, dat een reprise ongetwijfeld gegeven kan worden. Het was de heer Jac. Bos, die aan het be gin van den avond een woord van dank sprak tot allen, die zich beijverd hadden deze uit voering te doen slagen. Hij noemde o.m. den commandant der Marine te Willemsoord, den commandant der Marine te Vlissingen, de commandanten van diverse schepen en in richtingen, den lsten officier van „De Kooij", de heer Quant; den directeur van de Marine werf; den heer Dollekamp van de v. Speyck; het hoofd der Sportschool; de directie van Casino; de Casino-band, den heer De Zeeuw met zijn „Stem van den Reus", en voorts de vele medewerkenden, die op het tooneel hun artistiek kunnen vertoonden. Dat het de vorige week in Den Helder behoorlijk geregend heeft, zal niemand ontkennen. Het meerendeel van ons heeft er een paar natte pakken en door weekte schoenen aan te danken. Tot zoover is het dus bekend. Minder bekend evenwel achten w(j het feit, dat Nieuwediep deze week aan de spits stond voor wat betreft de hoe- velheid van het gevallen water in Ne derland. Wij lezen hierover van de hand van den weerkundigen medewerker van het Handelsblad, dat de neerslag in milli meters bedroeg in Den Helder: van 1 tot en met 8 October niet minder dan 94 millimeter. Dat is een aantal dat ver boven het normaal gemiddelde staat. Uit vergelijkende cijfers blijkt voorts, dat de hoogte van het gevallen water meer bedraagt dan in de beide voor gaande maanden van dit jaar. Tenslotte viel er in Den Helder be langrijk meer regen dan waar ook in den lande. Zij tenslotte nog vermeld, dat na dit tro pisch feest een bal volgde, dat, naar wij ver nemen, aan geanimeerdheid niets te wen- schen overliet. Dat was geen wonder als men weet, dat als balletmeester optrad de heer Krisman, die op dit gebied reeds heel lang geleden zijn sporen verdiende. Het was een feest, zooals het M.S.F. er in langen tijd niet een gehad had! Brandweer had gisteren druk werk. Gistermorgen 11 uur brak in de lunch room van den heer R. Kwast brand uit in de bovenwoning. De oorzaak was gele gen in het feit, dat een divan in de directe nabijheid stond van een potkachel. Door de groote hitte is toen dit meubel, bene vens eenig goed, dat er op gelegen was, gaan smeulen en daarna in brand geraakt. Direct nadat de brandweer gealarmeerd was, verscheen deze en gaf met één straal water. Het bleek, dat men daarmede het vuur mees ter kon worden, want al spoedig doofden de vlammen, en kon het spuiten gestaakt worden. Wat beddegoed moest nog naar buiten ge bracht worden. Er was vrij veel schade te boeken op de bovenverdieping. Behalve de brandmeester, de heer Dokter, waren o.a. aanwezig wethouder De Boer, de commissaris van politie, de heer Van der Hoe ven, en hoofd-inspecteur Helder. Een vrij groot publiek was getuige van dezen binnenbrand. Een ander, vrij onbeduidend brandje vond plaats in de Beukenkampstraat 4, waar men een boodschappentasch boven een stel gehan gen had om te drogen. Deze hingt iets te dicht op het vuur en vatte daardoor vlam. Door de tasch naar buiten te werpen kon het begin van brand in de kiem gesmoord worden. Hedenmiddag 2 uur zal Hr. Ms. „Sumatra" uit onze haven vertrekken voor zijn reis naar het Zuiden. Wintervoedering een eerste vereischte. Vogelvrienden! het duurt niet lang meer of de winter staat weer voor de deur, de winter met al zijn verschrikkingen voor onze gevederde vriendjes. Vele soorten overwinteren hier en dan moet U ze daar zien zitten, de stakkerds, verkleumd, maar wat nog veelden veel erger ishon gerig! Velen denken hier pas aan, als .het reeds flink vriest of een witte wade de aarde bedekt, maar dan is het in sommige gevallen al te laat! Neen, gij die van de natuur houdt, begint vroegtijdig met uw hulpbetoon". Zorgt dat de vogels bijtijds weten, waar ze moeten zijn, om hun hon gerige maagjes te vullen! Laat niet eerst de nood tot het hoogste stijgen! Voor U zijn er zoo goed als geen bezwa ren aan verbonden en den vogels (en met hen de geheele natuur) bewijst U er een groote dienst mee. De voedertafel. Wil men veel pleizier van zijn werk be leven, dan wordt eerst een voedertafel ge maakt en geplaatst op een dusdanige plek, dat men er goed het oog op kan houden van uit het venster. Zoodoende kan men steeds genieten van al de gedragingen der vogels en zal het U steeds weer opnieuw voldoening schenken. Zoo'n tafel maken kan iedereen; daar be hoeft men heusch geen volleerd timmerman voor te zijn. In de eerste plaats een paal, die, wanneer hij vast genoeg in den grond geheid is, er nog ongeveer 1% meter boven uit steekt. Zulks met het oog op „Vijand no. 1 der vogels", de kat, die graag een kansje waagt, een van Uw hongerige vriendjes te verschalken. Op deze paal wordt het „blad" bevestigd: een plank van 50 bij 30 cm is reeds voldoende. Om de tafel nu werkelijk „af" te maken, worden latjes van pl.m. 2 cm hoogte rond de plank getimmerd, om te voor komen, dat het voer er af waait of de vogels er een gedeelte afgooien. (Men zorge echter voor een paar openingen, waar het regen-, c.q. sneeuwwater, afgevoerd kan worden). Een kostelijke en tochkos- telooze disch. Een vogel verorbert 's winters alles wat maar eetbaar is. Neem b.v. de Spreeuwen: 's zomers zullen ze naar gestrooid brood niet eens omkijken, terwijl ze het 's winters graag eten. Dat is dus al één gerecht: Broodkrui mels, zoowel van bruin- als van wit brood. Tevens zijn er in elk huisgezin wel eens kaaskorstjes (die snippere men fijn), stukjes spekzwoerd, resten van vruchten, appels peren e.d.), restantjes middageten, enz. over. Inplaats dat dit nu weggegooid wordt, strooit men' het op de voertafels en de vogels zullen er een dankbaar gebruik van maken. Wil men zelfs zóóver gaan en er een paar centen aan spendeeren, dan is er genoeg in den handel, zooals gemengd voer voor zang vogels, zonnepitten, hennep- en andere za den, miereneieren", enz. enz. (Vorigen winter zag ik hier een voedertafel, waar behalve het gewone voer, ook eenige ongepelde apenoot jes op gestrooid werden en het waren haast altijd de Vlaamsche gaaien, die ze er af kaapten). Sommige vogels komen niet graag op de voedertafels en voor hen kan men eenige halfrotte vruchten of zaad op den grond strooien. Nog een heel voornaam punt is, niet een drinkgelegenheid te vergeten. Een on diepe bak met water in de nabijheid van het tafeltje, en de zaak is O.K.! (Bij zeer strenge vorst kan men het beste een klein kommetje gebruiken, om tegen te gaan, dat de vogels zich kunnen baden, want het is n.1. voorge komen. dat de nat geworden veertjes meteen bevroren). Lekkernijen voor de Meesjes. Om de Meesjes, de clowns onder de vogels, te laten genieten, zijn er nog andere ma nieren dan alleen de voertafels. Voor hen kan men b.v. eenige apenootjes aan een touwtje knoopen (of rijgen) en op een willekeurige plaats ophangen. (Er echter voor zorgen, dat de hoogte steeds zóó groot is, dat geen kat de etende vogels kan bespringen). De Mee- zen wagen zich gerust op dezen slinger en het is een lust de kwieke diertjes er op los te zien hakken, hangend aan de pootjes. Ook kan men kaaskorstjes, stukjes spekzwoord, e.d. op deze manier ophangen, ja zelfs een been, waaraan zich nog eenige vleeschresten bevinden, wordt met graagte geaccepteerd. Ook een halve dop van een cocosnoot kan goede diensten doen, door deze op te hangen en te vullen met gesmolten vet en/of zaden. Musschenvrij. De eerste vogels, die op het gestrooide voer afkomen, zijn natuurlijk de musschen. Door hun groot aantal en hun gulzigheid blijft er, na een bezoek van deze „bruinrok- ken", weinig of niets meer over voor de an dere vogels. Deze straatjongens zijn echter bij-de-hand en brutaal genoeg om hun kostje ergens anders op te scharrelen, dan dat het noodig is de tafels te plunderen). Daarom is het van belang, dat de musschen zooveel mo gelijk van de tafels verwijderd blijven en daar is een middel voor. Het is n.1. bekend, dat een musch als de dood voor een zwarten draad is en daarom past men met deze draden een trucje toe op de voertafels. Op elk der vier hoeken wordt een zeer langen spijker geslagen of een dun stijltje aangebracht en hier om heen, pl.m. 8 tot 10 cm boven het „blad", wordt een zwar ten draad gespannen. De meeste vogels heb ben hier absoluut geen angst voor, maar een musch zal zich nu niet licht op de tafel wa gen. Breekt de draad echter, repareert hem dan zoo spoedig mogelijk.) Stelt de vogels nooit teleur! Zort dat iede- ren morgen de disch klaar is, zoo ja, dan ver zeker ik u, dat u wat een pleizier van zult beleven. Vogelvrienden luck! WALDENSEN. De Waldensen melden, dat hun kort geleden te Addis Abeba in Abessynië geopende hoofd kerk zich in groote belangstelling verheugen mag en dat de Italiaansche regeering haar zeer welwillend behandelt 'en haar arbeid be gunstigt. JAPANS CHRISTENHEID. In Japan zijn er 264-250 Roomsch-Katholle ken en 350.000 Protestanten. Van deze 264.250 Roomsch-Katholieken zijn er 112.000 in het eigenlijke Japan, 143.300 in Korea en 9000 op Formosa. VERKLARING VAN KARDINAAL INNITZER. Tegenover geruchten met name in het bui tenland als zou men met steun van kardinaal Innitzer in Oostenrijk een Nationale Katholie ke Kerk willen stichten, onafhankelijk van Rome, schrijft kardinaal Innitzer het volgende: „Niets, maar dan ook absoluut niets werd gedaan of besproken, dat aan zulke geruchten ook maar een schijn van recht zou kunnen geven. Ik moet ze op het nadrukkelijkst af wijzen en mijn beslist protest tegen dergelijke leugens tot uitdrukking brengen. Ik verzeker dat niemand en niets ons, Oostenrijksche bis schoppen, er in hindert om Katholiek te zijn en te blijven in trouwe aanhankelijkheid aan den Roomschen Heiligen Stoel". SOVJET-RUSLAND. Thans is ook aan buitenlanders verboden om in Rusland kerken te bezoeken, slechts de leden van het diplomatieke en consulaire corps ontvangen bewijzen van verlof tot het bezoe ken van godsdienstoefeningen. In het nieuwe vierjaarsplan f19381942) staat o.a., dat in deze 4 jaren wederom 2000 kerken afgebroken moeten worden. Een bijzonderheid is hierbij, dat op speciaal verzoek van de hoogere waardigheidsbekle ders die van het Kremlin naar de villawijken rijden de kerk die aan dezen weg staat en hen voortdurend ergertthans met spoed zal wor den afgebroken. IN PERCENTAGES. De Evangelische Beobachter ontleent aan de statistische gegevens dat thans van de bevol king der aarde 38% Christelijk is, 19% Con- fucianen en Taoisten, 12 Hindoesch, 11 Mohammedaansch, 10 Animistisch, 8 Boeddhistisch2 Shinto'istisch en 1 Joodsch. OPGRAVINGEN STOPGEZET. De opgravingen die in Palestina onder leiding van prof. dr. Sellin en met medewerking van prof. dr. Galling te Sichem zouden plaats vin den, zijn wegens de vermeerderde onrust in Palestina tot nader order uitgesteld. GEEN CHRISTELIJKE VOORNAMEN. De Sovjet-Russische minister van binnen- landsche zaken Jeschow heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het geven van Christe lijke voornamen aan jonggeborenen verboden wordt; uitgezonderd zijn de voornamen welke bekende communisten gedragen hebben, o.a. Wladimir (Lenin), Josef (Stalin), Nikolaus (Jeschow) en Anastasia (Krupskaja, de we duwe van Lenin). aan den slag, en good M. de Jong. (Op aanvrage zendt de Ned. Ver. tot Be scherming van Vogels, Heerengracht 540, te Amsterdam, U gaarna een brochure, waarin u allen gewenschte inlichtingen kunt vinden, geheel gratis. Kan men de vogels niet helpen „in natura", dan kan het toch nog op een an dere manier, door een bijdrage te storten, hetzij groot of klein of lid van bovengenoem de ver. te worden. (Minimum contributie 1 (één) gulden per jaar; postgiro 29213). Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Marine Pronkstukken" en „De Strijd om den Omar Diamant". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Terugkeer van Arsene Lupin" en „De Roman van een Valschspeler". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Komedianten" en „Bulldog Drummond Ontsnapt". Donderdag 13 October: Casino 8.30 uur: Eerste Abonnementsvoor» stelling: „Speurhonden". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 755.4 Temperatuur lucht 12.5 Wind; richting: W.Z.W., kracht: 4 Licht op 5,47 Abusievelijk schreven we Zaterdag, dat ook bij het bloemtafeltje het No. 2 geplaatst moest worden. Dit bloemtafeltje komt echter niet op den platfegrond voor en dus had men daar van alleen den naam van leverancier onder aan de pagina te /ermelden. MIJN AANGESPOELD. Gistermiddag, te omstreeks half drie is op het strand, ter hoogte van paal 2 een mijn aangespoeld. Zoo spoedig deze gevaarlijke bezoeker van de kust was gesignaleerd, kreeg de politie daar kennis van, die maatregelen nam, dat het apparaat geen ongelukken kon veroor zaken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5