Nederland - Denemarken Geen genade voor Duitsche vluchtelingen SPORTNIEUWS Zestien spelers aangewezen Post vluchten op Indic Frankrijk huldigt een Belgisch vorst Drie debutanten in ons nieuwe elftal York City te zwak voor het Bondselftal Prinses Juliana had lichte geelzucht |7conomische 'aromefer B-elftal—Jeugdelftal 8—1 Enqeland-Vasfelanc Raichenbach—Keiler 9-9 Veehouder door auto gegrepen Vechtpartij in woonwagenkamp Tusschen drukpers bekneld Huwelijks-puzzlcs VxyeJ&al Van Leur (D.O.S.) op de rechts buitenplaats. Het Nederlandsch elftal, hetwelk op 23 October a.s. te Kopenhagen tegen Dene marken ral spelen is door de Keuzecom missie van den K.N.V.B. als volgt samen gesteld: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Calden hove D.W.S.) Midden: Paauwe (Feyenoord), Anderie- »en (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: van Leur (D.O.S.), van der Veen (Heracles), Dumortier (D.O.S.de Vroet (Feyenoord) en J. de Harder (V.U.C.) Als reserves zijn aangewezen: Michel (V. S.V.), Been (Ajax), Kuppen (Feyenoord) en Draeger (D.W.S.) Drie debutanten telt dus deze voorhoede, n.1. van Leur, Dumortier en de Vroet. Van der Veen en de Harder hebben reeds in het Nederlandsch elftal meegespeeld, doch de buteerden eerst 't vorig seizoen, zoodat d e- ze voorhoede zeer jong is. De middenlinie is, zooals verwacht werd, in haar geheel gehandhaafd evenals het achtertrio. De F.I.F.A. zal, zooals elders gemeld, een beroep op den K.N.V.B. doen om Caldenho- ve voor het Continentale elftal op 23 Oc tober vrij te geven. Een beslissing daaromtrent ligt in han den van het Bondsbestuur. Aangezien deze aangelegenheid nog behandeld moet wor den, acht de keuzecommissie van den K. N. V. B. het vanzelfsprekend in dit stadium Caldenhove in het Nederlandsch elftal op te stellen. Geen nieuwe gezichtspunten. De wedstrijd op het V.U.C.-terrein tus schen een Nederlandsch B-elftal en een jeugdelftal zal voor de keuzecommissie van den K.N.V.B. weinig of geen nieuwe aspec ten hebben opgeleverd. Het B-clftal was over alle linies sterker, zonder dat daarbij echter prominente spelers op den voor grond traden. Tot de hesten van de B-ploeg rekenen we: De Boer, Van Leur. Stam. Bool en Dijkstra, waarvan laatstgenoemde nog wel het meest op den voorgrond trad. Bij de jeugd waren vrijwel geen uitblinkers, of het moest Colthoff zijn. die een verdienstelijke partij op den rechtervleugel vertolkte. Reeds na een minuut gaf De Boer zijn ploeg de leiding, waarna van Spaandonck, De Boer en Van Leur den stand tot 40 opvoerden. Kort voor de rust schoot Cuyten in eigen doel, waardoor met 41 gedraaid werd. In de tweede helft hebben Van Leur, De Boer, nog eens De Boer. en nog eens Van Leur, den eindstand op 81 gebracht. Vijf doelpunten van Dumortier] Linssen kreeg een kans, maar de linksbuiten werd op de rechtsbui- tenplaats opgesteld. Het resultaat van den gistermiddag op het Spartaterrein te Rotterdam gespeelden wedstrijd van het Bondselftal geeft wel duidelijk aan, dat de Engelsche profclub "lork City geen sterke tegenstander voor haar geweest is. Ongetwijfeld zou tegen een beter en sterker elftal dan deze En gelsche derde klasser de Nederlandsche doelpunteimiachine niet zulk een hoog toerental gedraaid hebben, met welke be wering wij niets aan de kwaliteit en fraaiheid van de meeste, in dezen ©trijd gemaakte doelpunten willen afdoen. De zuiverheid van het plaatsen was een der factoren waarop het Engelsche elftal kon bogen, maar overigens was de opzet v?n. b€t spe'- haar tactiek en de producti viteit te doorzichtig en te onvoldoende om voor een dergelijk Nederlandsch elftal van gevaar te kunnen zijn. Anderiessen was niet van de partij en werd vervangen door Kuppen. Reeds enkele minuten na den aanvang bleek, dat het Bondselftal van deze Engel sche ploeg de meerdere was. Deze periode van overwicht van Nederland sche zijde werd bekroond door vijf doelpun ten. Het eerste werd gescoord door De Vroet na goed samenspel van den rechtervleugel, die dezen middag wel sterker was dan de linkerwing. Draeger toonde zich hier wel een kundig speler, doch de voorzetten, die hij gaf, wer den wel al te dikwijls te ver naar achte ren geplaatst. Met zijn vleugelgenoot v. d. Veen wist hij handig te combineeren. doch bepaald sterk was hij niet. Na de rust werd Draeger's plaats ingenomen door Lins sen (Feyenoord) die ook niet bepaald den indruk maakte de juiste rechtsbuiten voor onze landenploeg te zijn. (Neen, wat een wonder, Linssen is een linksbuiten! Red S.C.) Dumortier zag zijn beheerschte spel dat den indruk maakt hem zeer gemakkelijk af te gaan, beloond met vijf meerendeels zeer fraaie doel punten, waarvan het vierde wel be wees op welk een hoog peil ook zijn individueel spel staat. Hij is schot vaardig en wist van de meeste si tuaties goed partij te trekken. Zijn buurman de Vroet was er in dezen kamp niet bijzonder in. Hij werd na de pauze dan ook vervangen door Vente, die een betere partij speelde. De Harder" heeft een behoorlijke partij ge speeld, doch uitblinken deed hij zeker niet. De middenlinie was die van Feyenoord Of schoon zoowel van Heel als Paauwe bij lange niet hun internationalen vorm be reikte, was Kuppen toch de minste van deze drie. Het derde doelpunt was een goed staal tje van zijn kunnen, doch zijn aangeven was wel heel onnauwkeurig in dezen wed strijd. Naast Caldenhove, die niet veel moeite had met de Engelsche aanvalslinie speelde Been een heel onbeduidende partij. Doelman Michel heeft zijn doel op goede wijze verdedigd. Hij had het overigens niet moeilijk en de beide Engelsche doelpunten waren voor hem onhoudbaar. Ook Caldenhove krijgt een kansl Te Zuerich zijn gisteren zestiep spelers aangewezen, waaruit een keus zal worden gedaan voor de definitieve ploeg van het continent, welk team 26 October a.s. te Lon den tegen Engeland zal spelen. De keus van de F.I.F.A.-commissie, onder wie de Nederlander Karei Lot- sy, is uiteindelijk gevallen op de vol gende spelers: Doelverdedigers: Olivieri (Italië) en Raftl (Duitschland). Achterspelers: Foni en Rava (beiden Ita lië) en Biro (Hongarije). Halfspelers: Kupfer en Kitzinger (beiden Duitschland), Andreolo (Italië) en Lazar (Hongarije). Voorhoedespelers: Aston (Frankrijk), Co laussi en Piola (beiden Italië), Braine (Bel gië), Brustad Noorwegen), Dr. Sarosi en Szengeller (beiden Hongarije). Getracht zal worden van den K.N.V.B. vrij stelling voor Caldenhove en van den Zwitser- schen voetbalbond voor Vernati te verkrij gen. 4 Het is de bedoeling, dat de bovengenoem de zestien spelers, alsmede de beide laatsten in* de»'Oefenwedstrijd op 23. .October a.s,: te, Amsterdam, zyllen uitkomen, waarbij door erwisseling van spelers alle achttien ge kozenen hun kans krijgen. Aangenomen mag worden, dat in de eer ste helft van den oefenwedstrijd te Amster dam het elftal van het continent er als volgt zal uitzien: Doel: Olivieri. Achter: Foni en Rava. Midden: Kupfer, Andreolo en Kitzinger. Voor: Aston, Szengeller, Piola, Braine en Brustad. Na afloop van den oefenwedstrijd zal het team, dat op 26 October tegen Engeland uit komt, definitief worden samengesteld. Alle achttien spelers zijn sterren op het oetbalveld. Doelman Olivieri was een der uitblinkers bij de laatste wereldkampioen schappen. CONTINENT—NEDERLAND B. Piet de Boer leidt schen aanval. den Holland- Op denzelfden dag als DenemarkenNe derland zal een Nederlandsch B-elftal als sparring-partner optreden voor de spelers van het continentale elftal. Dit B-elftal is als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Blomvliet (Ajax) en van Ierland (Willem II); Midden: Stam (VUC) Wallaart (PSV) en Bool (HVV) Voor: Wels (Unitas), Vente (Feyenoord), de Boer (K.F.C.). Van Spaandonck (Neptunus) en Ooms (DWV) Reserves zijn: Klokkemeyer (KFC) Cuy ten (NEC) Bekenes (DHC) en Vromen (NI. V.V.) De wedstrijd wordt, op 23 October, in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeeld. Ook de negende partij om het wereldkam pioenschap dammen tusschen Keiler en Rai- chenhach, welke gisteren te Hengelo werd gespeeld is in remise geëindigd. Geen der tegenstanders heeft in het verloop van de ze partij serieuze kansen op winst gehad; na 50 zetten was remise een feit. Doodelijk ongeluk te Rotterdam. Gisternacht werd de 63-jarige M. van der elden, wonende aan den 's Gravenweg te Rotterdam gewaarschuwd, dat er een paar koeien uit de wei waren geloopen. Van der V. stond op en begaf zich naar buiten om behulpzaam te zijn bij het terugbrengen van de beesten. Op den weg is hij toen on der een juist passeerende personenauto, be stuurd door den achttienjarigen C. R.. ge taakt. an der werd tegen den weg ge smakt, waarbij hij een dusdanig ernstige schedelbasisfractuur opliep, dat hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel, waarheen hu per auto van den geneeskundigen dienst is vervoerd, kort na aankomst is overleden. Met de bajonet naar de bezette gebieden teruggedreven. Tra gisch lot van 20.000 menschen, die Tsjechoslowakije trouw ble ven. De „Daily Telegraph And Morning Post" meldt uit Praag, dat generaal Sir Neill Malcolm, de hooge commis saris van den Volkenbond voor het vluchtelingenvraagstuk zich thans voor een buitengewoon gecompliceer de en tragische situatie in Tsjecho slowakije geplaatst ziet. Drie groepen vluchtelingen. Er zijn drie groepen vluchtelingen, n.1. Tsjechoslowaaksche burgers van Tsjechisch ras en Tsjechoslowaaksche burgers van Duitsch ras, die uit de thans door Duitsche troepen bezette grensstreken zijn gevlucht en Rijksduitsche of Oostenrijksche politieke vluchtelingen, die in de democratische Tsjechoslowaaksche republiek een toevlucht hadden gevonden, doch thans van de Tsje choslowaaksche autoriteiten aanzegging hebben gekregen het land binnen veertien dagen te verlaten. De taak van Malcolm. Ten aanzien van de eerste categorie is de taak van sir Neill Malcolm het eenvoudigst Hoewel de Tsjechische regeering zou kun nen trachten deze menschen er van te overtuigen tijdelijk naar de grensstreken te rug te keeren. bestaat er geen gevaar, dat zij hun Tsjechoslowaaksch staatsburger schap zouden verliezen of dat zij gedwongen zouden worden te repatrieeren. De Duitsche democraten en Joden. Veel ernstiger is het vraagstuk der democratische Duitsche of Joodsche vluchtelingen uit het Sude- tenland. Ondanks de verzekeringen van de centrale Tsjechoslowaaksche autoriteiten, dat deze menschen niet verplicht zouden worden terug te de keeren, wanneer hun leven bedreigd zou worden of wanneer er kans zou bestaan, dat zij in nationaalsocia is- tische concentratiekampen zullen worden opgesloten, zijn naar schat ting reeds 20.000 hunner door Plaat selijke gendarmen of burgerlijke autoriteiten met de uiterste ge strengheid vaak met geweld, naar de Duitsche streken teruggedreven. Waf hun te wachten staat. Henlein, de rijkscommissaris voor het Sudetenland. heeft volgens den correspon dent in een Vrijdag uitgesproken radiorede voering volkomen duidelijk gemaakt, welk lot deze vluchtelingen te wachten staat. Hij zeide toen, dat zijn politieke tegenstanders geen genade verdienden en ook niet zouden krijgen. „Wij zullen hen gevangen zetten, totdat zij teruggaan", kondigde hij aan. „Allen die gevlucht zijn en la ter zijn teruggekeerd, zullen op dezelfde wijze worden behandeld." Hartverscheurende tooneelen De Duitsche burgemeester van Boden- bach, Fritz Kessler, heeft tegenover den cor respondent o.m. het volgende verklaard: „Met de punten van bajonetten zijn deze menschen bijeengedreven in- groepen en teruggezonden. Het is niet draaglijk te denken, welk lot hun wacht. Er zijn hartverscheurende 'toonee len voorgevallen, door de doodelijk beangste slachtoffers uit treinen sprongen om te trachten te ontsnappen. De burgemeester verklaarde onbevreesd te zijn deze verschrikkelijke geschiedenis met zijn eigen naam te steunen. Deze menschen mogen niet worden opgeofferd Onze. eenige eischen zijn slechts niet te worden overgeleverd aan de wraak van hen, in wier oogen on ze lang volgehouden loyaliteit jegens de republiek een misdaad is, welke slechts met den dood of een jaren lange gevangenisstraf kan worden geboet. „Deze menschen kunnen niet worden op geofferd. Het moet mogelijk zijn ergens ter wereld een toevlucht voor hen te vinden,' zeide de burgemeester. Vertrek ru Singap. 12 Oct. Jodhp. 12 Oct. Bagd. 12 Oct. Medan 12 Oct. Wielewaal (heenreis) Valk (heenreis) Ibis .terugreis) Pelikaan (terugreis) Oehoe Napels 12 Oct heenreis) I AankMMt te Band. 12 Oct, Rang. 12 Oct, Athene 12 Oct, Rang. 12 Oct. Alex. 12 Oct. Monument van wijlen Koning Albert I te Parijs onthuld. De Belgische koning tegenwoordig. ONVERGANKELIJKE VRIEND SCHAP TUSSCHEN FRANK RIJK EN BELGIë. Gisteren, vijf minuten over drie kondigden daverende toejuichingen van het Fransche volk de komst van de Belgische Koninklijke Familie aan, welke tegenwoordig zou zijn bij de onthulling van het standbeeld voor Koning Albert op het Champs Elysees te Parijs. Het monument voor koning Albert I van België was voor de onthulling bedekt met enorme Fransche en Belgische vlaggen Ter herinnering aan Dixmuiden en den IJzer was de eerewacht betrokken door Mariniers en Grenadiers van het eerste Koninklijke Belgische regiment. Op de tribunes waren talrijke vooraanstaande personen verza meld, o.a. minister-president Daladier en andere ministers, maarschalk Petain, gene raal Gamelin, generaal Weygand en gene raal Gouraud, het geheele diplomatieke corps. President Lebrun spreekt. De Fransche president sprak, toen de hooge gasten op de eeretribune hadden plaats genomen, een hartelijk welkomst woord. warin hij de beteekenis van koning Albert I schetste. .Frankrijk blijft onverminderd trouw aan de herinnering van Z.M. Koning Alibert I, Door dit gedemkteeken op te richten wilde Frankrijk een luisterrijke hulde brengen aan een bevrienden souverein, wiens leven een voorbeeld was van rechtschapenheid, wijsheid en eer. Frankrijk wenscht de beel tenis van hem, dien het lief had wegens zijn getrouwheid en edel karakter, als een diamant te bewaren, besloot president Lebrun. Koning Leopold antwoordt. Diep getroffen besteeg Koning Leopold het spreekgestoelte. Hij zeide o.a., dat Frankrijk, door een monument op te richten voor Koning Al bert, een gebaar heeft gemaakt, dat gaat recht naar het hart van België, België zal dit nooit vergeten. Koning Leopold zeide verder, dat de taak van België in West Europa is vrede en bemiddelen. Opdat het Belgische volk deze taak kan ver vullen, moet het zijn volledige onaf hankelijkheid bewaren, dit is even wel geen politiek van isolement. Bel gië vergeet het verleden niet, even min de beproevingen, welke dapper gemeenschappelijk zijn gedragen. België zal trouw blijven aan*het ge geven woord." Na een receptie in de Belgische ambas sade is Koning Leopold III gisteravond om j ,Hlr naar Brussel teruggekeerd. Des middags had de Koninklijke Familie het noenmaal ten huize van den president ge bruikt. 6 Onvergankelijke vriendschap. aldus schrijft de Fransche pers is er tus schen Frankrijk en België. De „Journal" zegt o.a. dat Parijs niet ver geten is, wat Frankrijk aan België schul dig is. Het zal dat nooit vergeten. Zelfs als somtijds zich zekere meeningsverschillen kunnen voordoen, moet de geest van tradi- tioneele vriendschap en wederzijdsch be grip tusschenbeide komen om die verschil len te doen verdwijnen. De „Jour" schrijft: „De Belgische vorsten kunnen ervan overtuigd zijn, dat niets ooit verandering kan brengen .in de vriend schap en de dankbaarheid, die Frankrijk voor hun land gevóelt." H.K.H. MOET ZICH NOG ONTZIEN. Men meldt ons van officieele zijde, dat de toestand van Prinses Juli ana goed vooruitgaande is. De genezing werd door een lichte geelzucht vertraagd. De behande lende geneesheer acht het noodza kelijk, dat H. K. H. voorloopig nog alle inspanning vermijdt. Met zeisen en bijlen elkaar te lijt gegaan, Bewoners hullen zich in stilzwijgen. De politie te Nijmegen heeft zekeren S. S., uit Sittard, en P. G., uit Antwerpen, die thans in het woonwagenkamp te Nijmegen verblijf houden, gaerresteerd. Het was de politie ter oore gekomen, dat ei in den nacht van Maandag op Dinsdag m dit woonwagenkamp ernstige ongere geldheden waren voorgevallen ten gevolge van onderlinge veeten. Bij een vechtpartij, waarbij men gebruik maakte van zeisen, bijlen en een revolver, waren eenige ge wonden gevallen. S. en G. moeten hierbij de belhamels zijn geweest. Geen der gewonden had echter bij de politie aangifte willen doen, zoodat de politie pas later op de hoogte kwam van hetgeen er voor gevallen was. Een man liep een ernstige hoofdwonde en een schotwond aan het been op, een andere man en een vrouw hadden snij- wonden aan het gelaat gekregen. Daar de kampbewoners zeer zwijgazam waren, kon de politie eerst na een diep gaand en langdurig onderzoek tot de arres tatie lan S. en G. overgaan. Arm van Rotterdamschen druk ker verbrijzeld. 31 ^nrflreaks u1,3'1 t.waalf gistermorgen is de 31-jange drukker A. van der Schoor, wonen de te Overschie, in de drukkerij „De Maas- mcfriorVVAdrianastraat te Rotterdam tusschen Ho® 8 6n 'ai™ bekneld keraakt tusschen de persen van een drukmachine r„rdv°°r h 6 aPm t0,aal is verbrijzeld. Por auto \an den geneeskundigen dienst is de den" rnni'ireb'?Cht naar het ziekenhuis aan efflnrMc Waar hij in ernstigen toe stand is opgenomen. Vrouwen getuigen tegen gewe. tenloos zwendelaar. Gisteren stond voor het Amsier- damsche Gerechtshof in hoogei be roep een huwelijkszwendelaar te recht, die door de rechtbank ver oordeeld was tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftiek van voorarrest. Achtereenvolgens komen de slachtoffers van verdachte van hun verloren illusies èp spaarduitjes vertellen. Het blijkt, dat de man zijn a.s. bruiden wijsmaakte, een heeleboel geld te verdie. nen als puzzlekoning. Een pientere mevrouw, Eerst getuigt een Duitsche dienstbode, die wel ooren had naar de verliefde piraat jes van den zwendelaar en den man „om de huwelijkspapieren uit Duitschland te halen", f 500.verstrekte. De mevrouw van het meisje kreeg echter argwaan; zij volg» de den aanstaanden man van haar dienst maagd en ontdekte dat verd. inderdaad op het punt stond te trouwen, maar met iemand anders! Een verkoopster was op een dergelijke manier door den pseudo-bruidegom bedro gen. Pres. (tot verd.): En wat zegt u daar van? Hebt u deze juffrouw ook beloofd om te trouwen? Verd.: Dat weet ik niet meer, dat is al zóó lang geleden. Zelfs een puzzle-koning kan den tel wel eens kwijtraken De derde getuige is een juffrouw, 'die zegt, dat verdachte „zoo aardig kon pra ten". Nu zij echter aanzienlijke bedragen aan den puzzlekoning kwijt is, vindt zij het niet „aardig" meer en is maar blij, nooit de vrouw van dtn onverlaat te zijn gewor den. Wel heelemaal snik? De verdachte blijft echter zijn onschuld volhouden. Prés.: „riët idëe is opgekrirhen- of u wel heelemaal snik bent. Misschien heeft het beroep van puzzlekoning wel invloed op U gehad." Daar twee getuigen niet ter zitting zijn verschenen, wordt de verdere behandeling uitgesteld tot 9 November a.s. „ZAAKWAARNEMERS EEN MAATSCHAP PELIJK KWAAD." Beleedigings-proces, Voor het Amsterdamsche gerechtshof stond gristeren terecht een inwoner van Hilver sum, verdacht van beleediging. De politie rechter veroordeelde hem tot f 15.— boete, subs. vijftien dagen hechtenis. De man had een Hilversumschen zaakwaarnemer uitge scholden voor „luizenbos" en „zakwaarne- mer". Hij beriep er zich voor het hof op, dat hij in het algemeen belang had gehan deld, omdat z.i. de zaakwaarnemers een maatschappelijk kwaad vormen, dat zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. De procureur-generaal vorderde een voor waardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zeven dagen met een proeftijd van drie jaar en oplegging van een geldboete van tien gulden. De verdediger refereerde zich aan het oor deel van het hof, dat op 26 October uit spraak zal doen. Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t/m Zatefdi Effectenmarkt 19 t/m 24 Sept. 26 Sept ti m 1 Oct 3 ffl S Oct. Aandeelenkoersen 87.4 85.3 94.0 Betalingsverkeer Omzet postcheque- 125.1 110.5 en girodienst 103.4 Groothandel Groothandelsprijzen 70.2 72.0 69.9 Omzet termijnmarkt Amsterdam 64.7 83.6 100.7 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 92.7 95.3 103.2 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam 114.3 120.4 74.3 Bevrachtingen wilde hinnen vaart 115.4 105.4 76.1 \rbeidsinarkt Aanvragen van werk gevers 106.6 96.5 101.6 Aanbiedingen van werknemers 96.4 85.2 114.3 Plaatsingen 104.7 93.0 i 104.4

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2