Wij lazen voor Belasting-ontduikers mild gestraft Radioprogramma j DOOR j EDGAR RICL. BURROUGHS - Uit de Pers van heden Voorspoedige sleep van tin-baggermolen Aufo vier maal over den kop Dierenbeul veroordeeld FEUILLETON MAURICE WALSH No. 6. tegen zijn arm, zodat de kogel een andere haar arm en trok haar vlug door de open- men. Tarzan wilde nu de Hindoe enkele vra- Hjj richtte de loop van de revolver op richting uitvloog. „Niet doen... je mag Brian staande deur, die hij afsloot. Tarzan zette gen stellen, doch toen hij weer in de eerste Tarzan's hart en op hetzelfde moment, dat Gregory niet doden!" gilde de vrouw. Tarzan zijn breede schouders tegen de deur, die even kamer kwam, bleek ook hij spoorloos ver hij de trekker overhaalde, was Magra als een sprong naar voren en wilde zich op Atan later opensprong, doch de kamer was leeg, dwenen te zijn. De aapman stond voor een panter naar hem toegeslopen en gaf een duw Thome werpen, doch deze greep Magra bij beide mensen waren langs het balcon ontko- raadsel! HEEFT EEN MIDDENSTANDER WEL BESTAANSVERANT WOORDELIJKHEID?. „Het Volk" (S.D.A.P.) is het er niet mee eens, als de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant (Iib.) de middenstanders kapittelt om het vrije spel der maatschappelijke krach ten te verheerlijken. Het liberale blad had geschreven: Aan het stelsel van (vrije) voortbrenging had de middenstand zijn welvaart in het ver leden te danken. Vraagt deze maatschap pelijke groep thans om hulp en steun, dan handelt zij in strijd met het feit, dat hier een groep van ondernemers is, die haar plaats in de samenleving heeft kunnen ver- overeren, juist dank zij de heerschappij van het beginsel van de persoonlijke bestaans- verantwoordelijkheid. Neen, zegt Het Volk, het eene is al onjuis ter dan het andere! De liberale economisten, die in hun stel sel nooit of te nimmer plaats hadden voor bestaansmogelijkheid, laat staan bestaans- peil! durven den middenstand te verwij ten, dat hij geen bestaansverantwoordelijk heid bezit. Omdat de middenstand om maatre gelen vraagt, die de bestaansmogelijkheid een.igermate beschermen. De middenstand, die zijn eigen belang begrijpt, steune de welvaartspolitiek der moderne arbeidersbeweging. De midden stand strijde mee voor uitbanning van de aanpasserij, voor werkloosheidsbestrijding op groote schaal, voor WELVAART door ARBEID! NEDERLAND EN ZUID AFRIKA: GEEN VRIENDSCHAP OP ANDERMANS KOSTEN. Het Algemeen Handelsblad (lib.) is zeer te spreken over de treffende viering van don Zuid-Afrikaanschen heldendag ook in Nederlandschen kring. Als in een artikel is uiteengezet, dat het saamhoorigheidsge- voel tusschen Nederland en Zuid-Afrika op traditie berust, lezen wij verder: Maar het is bovendien diep en levend, omdat de beide volken behalve door stam- ook door karaktereigenschappen verbon den worden. En in een tijd, waarin een geenszins wetenschappelijk gefundeerd ras- senbeginsel te dikwijls gespannen wordt voor den wagen der imperialistische expan sie, is het verheugend vast te stellen, dat de eensgezindheid tusschen Nederland en Zuid-Afrika uitsluitend op vreedzame vriendschap is gebaseerd. Een plechtigheid als die, welke heeft plaats gevonden op den Zuid-Afrikaanschen heldendag stelt deze gevoelens in het scherpe en volle licht van het heden. Aan déze vriendschap zal niemand aanstoot nemen, omdat zij in- derdaad tegen niemand anders is gericht, en zich nergens op andersmans kosten wil doen gelden. WAT IS DEMOCRATIE? In het weekblad „De Groene" heeft Men- no ter Braak een dichterlijke definitie gege ven van dit veel gebruikte woord; en wel: Voor mij is democratie in de eerste plaats een atmosfeer, waarin iemand kan leven, die de toekomst niet aan een doode formule van het verleden wenscht te binden. Er behoeft verder geen woord aan ver spild te worden, dat volgens deze begrips bepaling de grimmigste dictator zich „demo craat" kan noemen, oordeelt de Maasbode (R.K.) Wat wel niet de bedoeling zal zijn van den schrijver in dit vóór alles „demo cratische" weekblad. „OUD"-NIEUWS. Het Volk (S.D.A.P.) is het geheel niet eens met wat Mr. Oud, de nieuwe burge meester van Rotterdam heeft geschreven over het aanhouden van verschillende func ties in zijn partij. Hij mr. Oud zegt Het Volk, spreekt daarbij van de groote beteekenis, welke het voor „de waardeering en de doorwerking" van de vrijzinnig-democratische beginselen kan hebben, wanneer de leiding van de tweede stad des lands aan een vrijzinnig democraat wordt opgedragen. De vereenigde burgerlijke pers hoort deze woorden goedaardig zwijgend aan wij moeten echter niet denken aan de opwin ding, waarin zij zou komen zijn te verkee- ren, als het eens een sociaal-democratisch burgemeester van Rotterdam ware geweest, die zoo partijbelang en stadsbelang identi ficeerde. Het is wel aardig voor de bond der ver dwijnende leiders maar moest daarvoor het onaantastbaar recht van het- sociaal democratisch volksdeel worden miskend?, besluit het orgaan van het Hekelveld. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM NU REVOLUTIONNAIR? Zooals bekend heeft de Bijzondere Vrij willige Landstorm, ondanks het feit, dat het defensieverbod voor S.D.A.P. en N.V.V. is ingetrokken besloten geen leden dier organi saties tot zijn gelederen toe te laten. Immers de B.V.L. is in 1918 juist opge richt na de revolutiepoging of wat daar voor doorgaat der S.D.A.P. en zou dan haar bestaansrecht verliezen, aldus een cir culaire van de B.V.L. Het Nationale Dagblad zegt spottend, dat de B.V.L. nu hij in strijd met 'n regeerings besluit handelt, zélf illegaal is geworden, Aangezien een christelijke regee ring natuurlijk nooit met twee ma ten meet en een democratische re geering het recht onvoorwaardelijk handhaaft, mag alsnu een -regee- ringsbesluit tegemoet gezien wor den, waarbij aan ambtenaren verbo den wordt lid te zijn van den illega len B.V.L. lezen wij. Het N.D.B. spreekt dan een woord van troost: „Laat dit de leiding van den B.V.L. niet verdrieten. Zij verkeert met zulk een ambtenarenverbod in goed gezelschap... in het gezelschap der nationaal-socialisten, die wegens hun onverzoenlijke bestrijding van het wereldmarxisme zoo gehaat zijn bij diezelfde politieke partijen, die de S.D.A.P. en het N.V.V. thans tot de weermacht heb ben toegelaten." De plaatsvervanger van de „Kan- toeng" naar Banka. Naar wij vernemen, is bij het departe ment van koloniën telegrafisch bericht ont vangen dat de nieuwe tinbaggermolen Soengai Liat, welke in de plaats komt van de destijds verongelukte Kantoeng, op 6 de zer van Soerabaja naar Banka is gesleept en daar Dinsdag te 6 uur 's middags be houden is aangekomen. De molen was besteld bij de werf Gusto te Schiedam en in onderdeelen naar Soeraba ja gezonden, waar zij door de Droogdok Mij. „Soerabaja" is gemonteerd. Bestuurder zwaar gewond. Te Hillegom is Dinsdagavond een auto, bestuurd door ir. J. E. A. von W. K. uit Scheveningen, employé van de Bataafsche Petroleunnmaatsohappij te 's-Gravenihage, door onbekende oorzaak vier maal over den kop geslagen. De heer von W. K, die alleen in den wagen zat, brak een arm op verschillende plaatsen en liep hoofdwonden en een schedelbasisfractuur op. In zeer ernstigen toestand is hij naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd De wagen werd totaal ver nield. In verband met dit ongeluk verzoekt de inspecteur van politie te Hillegom den be stuurder van een vrachtauto, die voor den verongelukten wagen reed, zich bii genoem den inspecteur te melden voor het geven van inlichtingen. Vermoed wordt, dat de verongelukte auto voor den vrachtwagen moest remmen. Ondanks streng reguisitoir. Het Haagsche gerechtshof deed gisteren uitspraak in een drietal gevallen van be lastingontduiking. De huisschilder J. N. had zijn inkomen en vermogen verscheidene jaren te laag op gegeven, waarvoor de rechtbank hem een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf had opgelegd, van welke straf dé advocaat- generaal in hooger beroep bevestiging vor derde. Het hof veranderde deze straf in een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van f 300.subs. een maand gevangenisstraf. Eveneens wegens belastingontduiking heb ben terecht moeten staan de administrateur en de penningmeester van een verzeke- ringsvereeniging, die een gedeelte van Ifun salaris en het geheele bedrag, dat voor hun pensioen gestort was, voor de belasting heb ben verzwegen. De rechtbank had ieder veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van f 100. subs. 25 dagen hechtenis. De advocaat-generaal achtte belasting ontduiking in deze tijden zoo ernstig, dat hij in hooger beroep een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een maand vorderde. Het hof bevestigde gisteren evenwel het vonnis door de rechtbank gewezen. Hond mishandeld. De 37-jarige landbouwer H. H. uit Steen deren heeft in Augustus de hond van zijn buurman gecastreerd. Bij deze behandeling was de hond zoo ernstig toegetakeld onder handen van ver dachte vandaan gekomen, dat de Zutphen- sche politierechter en de officier van Justi tie er schande van spraken. Verdachte werd conform den eisch van den officier van Justitie door den politie rechter tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. DIE ARME SCHOOLKINDEREN! Door den politieken toestand uit het lood geslagen. Vacan- tie en geen huiswerk! Een half millioen Londensche schoolkin deren kregen een dag vacantie om te be komen van dé spannende dagen, welke ook Engeland achter den rug heeft, lezen wij in de Daily Express. Voorts werd besloten, dat de kinderen in de eerste weken geen huiswerk behoeven te maken, omdat zij door den politieken toestand van Europa geheel uit het lood geslagen zijn. VRIJDAG 14 OCTOBER 1938. Hilversum I. 1875 en 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.oo9.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.20 The KRO-New Style Melodians.- I.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel en gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 KRO-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Kamerorkestm.m.v. solist. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.20 KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartpraatje. 7.35 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Het Rotterdamsche Phi'harmonisch orkest en koor, m.m.v. solirtcn. 9.15 KRO-Orkest. 9.45 Declamatie. 10.00 Solistenconcert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Melodisten, m.m.v. soliet. (11.00 II.10 Gramofoonmuziek). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 415,5 m, 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Bericht,). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 iiten) 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest en soliste. I.30 Het Renovakwintet (Opn.), 2.00 Kniples. 2.20 Viool en piano. 3.00 Variété-programma. Hierna Berichten. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 Literaire causerie. 6.50 Orgelspel. 7.00 Causerie „Opvoeding tot democratie'-. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Wat en hoe geloven wij 8.00 Zang en orgelbegeleiding. 8.30 Causerie „Onze vrienden in Ameriltr.' 9.00 „Sylvia", m.m.v. solist. 9.30 Radiotooneel. 10.00 „Esmeralda". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Klavier-Hans-concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. 11. „Heel juist," zei Alistair vast. „Zet den hee- len boel maar uit je hoofd." „Neen. Ik heb verplichtingen tegenover jul lie jullie veiligheid. Als we werkelijk op dit moment willen besluiten, hoe het verder zal gaan, is het absoluut noodig, dat jullie weten, wat ik weetPer slot van rekening staat er mij naar mijn idee eigenlijk maar één ding te doen." „Uitstekend!" zei Paddy Joe. „Ik geloof dat je gelijk hebt, Stuart. Ga door." 3. Dien vorigen avond was Rogan, toen hjj plot seling het huis aan het einde van dat groote grasveld had zien liggen, even stil blijven staan, om het terrein te verkennen. Zoo als het daar stond, omsluierd door het nachtelijk duister, met torentjes en trapgeveltjes geprofileerd tégen den nagloed boven de heuvels, maakte het huis wel indruk, bezat het zelfs een zekere waardigheid. De bovenverdiepingen waren don ker, maar beneden waren hier en daar verlichte vensters waar te nemen en door de glazen ron ding van de groote vestibule, als een uitwas aan den gevel aangebracht, zag men een rossig schijnsel van een lantaarn In de hal. Links van de vestibule waren een paar wijd opengeslagen deuren, waaruit een sterke lichtbundel over het gazon viel, die aan het groen van het gras een helderen metaalglans verleende. Hij was misschien 'en minuut zoo blijven staan, terwijl hjj oogen en ooren den kost gaf. Er bewoog zich niets, er ritselde geen blad; hij besloot dus vlak voor het huis over te steken. Over het gazon verspreid verrieden donkerder plekken de aanwezigheid van bloemperken en manshooge groepen rhododendrons; hij had zich een weg gezocht, zoo, dat er steeds een perk rhododendrons tusschen hem en het huis bleef, en voor en na was hij aan de ander zijde van de lichtstreep gekomen, waarna hij langzaam aan het huis genaderd was. Waarom hjj dat gedaan had, wist hij zelf niet. De verlichte openslaande deuren hadden een wonderlijke aantrekkingskracht op hem uitgeoefend. Hij was niet van plan geweest, voor luistervink te gaan spelen; hij wou alleen maar even naar bin nen gluren, dan had hij misschien te weten kunnen komen, of er ook leden van het gezel schap mankeerden. Juist van pas had hij een jonge ceder gevonden, die dicht bij de deur zijn kegel verhief, naast een trapje van een paar treden naar de deuren toe; hij had een schuil plaats gezocht in en tusschen de donkere twij gen, vanwaar hij juist in de kamer kon kijken. De geur van de naalden was kruidig in zijn neus gestegen, terwijl de scherpe punten hem in zijn handen en zijn gezicht geprikt hadden. Toen had hij een blik geslagen in een typi sche mannenkamer, een samenstel van rook kamer, kantoor en bibliotheek er waren planken met veel leeren boekenruggen en aller lei mappen en kantoorboeken aan den muur recht tegenover hem, landkaarten en bouw plannen aan de kopsche zijde, en in den versten hoek een wit geschilderde deur met een ouder- wetsche bronzen kruk. Groote club-fauteuils stonden hier en daar verspreid en het zachte licht, gezeefd door een schaal vlak onder het plafond, kaatste weer in een zilveren blad, een karaf met een goudgele vloeistof, een syphon spuitwater en een paar leege glazen, op een bureau-ministre midden in de kamer. Bjj het zien van die koelglanzer-le syphon had Rogan gerealiseerd, dat hij dorst had, want die zin speelde duidelijk op wat een mensch op een drukkend warmen avond noodig had druk kend was het, zelfs daarbuiten. Als hij niet cor- vée geweest was, had hij misschien de verlei ding niet kunnen weerstaan om naar binnen te stappen en den beiden mannen daarbinnen een koelen dronk af te zetten. Ja, twee mannen waren er in de kamer ge weest, een van die beide was Ambrose Trant, met zijn gladde haar en zijn jonge gestalte, een warme blos hoog op de wangen en die speciale, wonderlijke bleekheid om zijn mond hij had er griezelig knap uitgezien in zijn avond- kleedij en zijn onberispelijke witte overhemd. Hij lag achterover in een rooden leunstoel aan den anderen kant van de schrijftafel en zijn lange vingers speelden nerveus met den steel van één der leege glazen. De andere man ijs beerde vlak voor de open deuren op en neer. Dat ging langzaam, maar met een wonderbaar lijke geruischlooze lenigheid en zijn breede schouders deinden op de maat van zijn lichte voetstappen. Hij was klein van stuk, zonder gezicht. Zijn haar, donker behoudens een paar grijze streepen boven de slapen, viel in een koenen golf over zijn voorhoofd en in zijn oogen tintelde een jeugdig vuur. Hij beet zijn tanden stevig samen op een korte kersenhouten póp en van tijd tot tijd tuitte zijn breede onder lip onder den steel uit. Hij kon niemand anders zijn, dan Sir Jerome Trant. Rogan stond op het punt om weer in het duister terug te glippen, toen het geluid van glas tegen zilver den oudsten der twee het hoofd om deed wenden. „Beteekent dat, dat je nog een whiskey zoudt willen hebben?" vroeg hg, en Rogan consta teerde, dat hij de sisklanken eenigszins lispe lend uitsprak. „Nog een laatste op de valreep, vader." Er klonk iets smeekends in Ambrose's stem en, toen hij zijn hoofd omkeerde, keek Rogan in de starende oogen van iemand, die ai vele glazen te veel op heeft. De vader wierp een blik op de dichte deur aan het andere einde van de kamer en hij hield het hoofd eenigszins gebogen, alsof hij stond te luisteren. Toeri liep hij met groote stappen vlug naar de tafel, legde zijn pjjp neer, greep de karaf beet en goot een flinke hoeveelheid in beide glazen. Rogan had voor dat uur van den avond tenminste nog nooit een sterkere dosis zien drinken; het sissend neerbruisen van het spuitwater maakte, dat hij hoe langer hoe meer dorst kreeg. „We zullen eerlijk gelijk op drin ken, Amby," zei de vader. „Zooals u wilt, Vader," stemde de zoon toe. Er zijn twee manieren, waarop een aan den drank verslaafd mensch zijn portie vergift tot zich neemt; öf hij slaat het in één slok achter over, óf hij streelt er, langzaam zuigend, zijn verhemelte mee. Dat laatste was, wat Ambrose deed; de ander nam één behoorlijken slok en zette toen zijn glas weer neer. En weer was Rogan, die zich niet aan nieuwe verleiding bloot wilde stellen, op het punt, weg te slippen, toen de vader begon te spreken en wat hij zei, verbaasde Rogan zóó, dat hij zich niet ver roeren kon. Sir Jerome leunde, gesteund op zijn beide sterke, vierkante handen, over de schrijftafel heen en sprak met een kalme, luchtere, zakelijke stem. „Ik vraag me wel eens af, Amby, hoe lang k nog noodig zal hebben om je, al drinkend, n.ar de verdoemenis te helpen?" Terwijl hij sprak, bleef hij zoo onbewogen als jen steen en zrjn woorden schenen Amby niet zwaarder te wegen dan een pluisje. „Reken daar maar niet op, Vader. Ik blijf me er kiplekker bij voelen. U zult u blauw vervelen onder het wachten, u en uw vriend, Satan." „Je vergist je, mijn jongen! Als er al goden zijn, dan zullen die zich nog wel eens bedenken voor zij mij 't kwalijk nemen, als ik probeer, de wereld van je te verlossen, jouw zielig stuk ongeluk!" De kalme toon, waarop die vreeselijke woor den uitgesproken werden, deden Rogan kippe- vel krijgen. Indien hier werkelijk de vader sprak tot den zoon, dan was in dit huis de hel al losgebroken. Nog steeds bleef Rogan talmen. Om de waar- heid te zeggen, kón hij niet meer weg. Terwijl Sir Jerome zjjn glas ophief, werd de bronzen kruk van de witte deur omgedraaid; haastig zette hij het glas weer neer. De deur ging naar binnen toe open en daar stond de jonge dame met het onzekere humeur me vrouw Trant Jr. Zij keek de beide mannen eens aan, ze keek naar het blad met de glazen, zij sprak geen woord, maar, hoewel er op haar gelaat geen spiertje vertrok, daalde er, als een sluier een wonderlijke, stille wanhoop over neer. „We namen er net nog eentje op de valreep, Else," zei de oudste der beide mannen op een toon, alsof hij om vergeving vroeg. „Dat zie ik," zei ze en er sprak uit haar stem geen enkel gevoel. „Het is binnen erg warm ik ga een luchtje scheppen." Zij liet de deur achter zich open en liep achter haar man's stoel om naar de openslaan de deuren, zonder hem een blik waardig te keuren. En zij zag er heel aantrekkelijk uit. Vrouwen vergeten nooit, dat ze bekoorlijk kunnen zijn, al voelen zij zich ook nog zoo ongelukkig. Haar donkere haar was onbedekt, losjes voegde zich een zijden doek om de witte schouders en haar lange, fijne armen riepen het beeld van een lelie op. Terwijl ze de paar treden af naar het gras veld liep, raakte de franje van haar doek de twijgen van den ceder aan, en Rogan hield zijn adem in en bleef dien inhouden, want Jero me Trant kwam naar de deur geloopen en bleef haar achterna staan kijken, zooals ze voort schreed over de lichtbaan, die zich verbreedde, naarmate ze verder van het huis was. Hij stond min of meer onvast op zijn voeten en Rogan had zijn gefluisterde woorden duidelijk kunnen verstaan. „Alles komt terecht, Else, meid! Alles komt terecht." En in de kamer achter hem begon Ambrose Trant te lachen, hoog als een vrouw een laeh dien men niet van hem verwacht zou hebben, want er sprak een bittere spot uit. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7