Geen volksstemming in Sul eten la nil Dreigende taal van Hongarije 7 sjecho-Slowakije Keuring van electro- techn'sche materialen De zelfvoorziening van Italië Post vluchten op h#g De wisseling der golflengten Vrouwenlist Overeenkomst tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije PUBLICATIE Onderhandelingen met Tsjecho-Slowakije afgebroken Nederland en Zuid-Amerika Telefoon en oorlogsdreiging Tien dooden bij auto-ongeluk Olympische fakkelestafette Berlijn. In een officieel commu niqué van de internationale com missie tot regeling van het Sudeten- duitsche vraagstuk, wordt medege deeld, dat in het Sudetenduitsche gebied geen volksstemming zal worden gehouden. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde, al dus Havas, wordt vernomen, dat tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije overeen stemming is bereikt, waardoor een volks stemming in de gebieden met gemengde bevolking wordt vermeden. Naar verluidt zijn Praag en Berlijn overeengekomen eeni- ge wijzigingen te brengen in de grens, zoo als deze is geworden na de bezetting van de vijf zones door de Duitsche troepen. 1 Onder den titel ..realistische politiek tus schen eBrlijn en Praag" schrijft de „Natio nal Zeitung", die connecties met Goering beeft, dat de Duitsche politiek, die den te- rupkcer van het Sudetenland bewerkt heeft, zich niet zal laten beinvloeden door tijandiee gevoelens jegens een nieuw Tsjechoslowa kije. Zij hecht er juist aan. dat de oude haard van onrust plaats maakt voor een nieu wen bevredigenden staat, wplks buitenland sche politiek zich aanpast bij den toestand in midden-Europa. De onderhandelingen, die thans begonnen zijn, bewijzen, dat Duitschland niet het plan heeft de toekomst \an Tsjechoslowakije moeilijker te maken. MINISTER TSJVALKOFSKY. Bezoek van den Tsjechischen minister van buitenlandsche za ken aan Berlijn. De Tsjechoslowaaksclie minister van bui tenlandsche zaken, Tsjvalkofski, is gister avond te half zeven te Berlijn aangekomen. Hij werd verwelkomd door den Tsjechoslo- waakschen gezant, Mastny, leden van het gezantschap en een vertegenwoordiger van den chef van het protocol, die zelf niet te Berlijn is. Tsjvalkofski zou hedenmorgen zijn eerste onderhoud met von Ribbentrop hebben. Er is niets met zekerheid bekend over de agen da, doch in welingelichte Duitsche kringen zegt men, dat de onderhandelingen betrek king hebben op alle vraagstukken, die voort vloeien uit den afstand van het Sudeten duitsche gebied. ONTMOETING MET HITLER. Naar uit Berlijn gemeld wordt, staat het thans wel vast, dat Tsjvalkofsky hedenmor gen een ontmoeting zal hebben met Hitier in het Fuehrerpaleis te Munchen. Von Rib bentrop zal bij dit onderhoud aanwezig zijn. Hitier is gisteravond van Essen per trein naar München vertrokken. Het onderhoud dat de Tsjechische minis ter gisteren met minister von Ribbentrop had en dat twee uur heeft geduurd, beperkte zich tot kwesties inzake de nieuwe grens regeling, waarbij de Tsjechische minister zeer ver-gaande concessies moet hebben ge daan. Heden zal hij met Hitier spreken over groote politieke vraagstukken, in de eerste plaats d" toekomstige DuitschTsjechi sche verhouding, voorts over de in- en uit- voereerhten, monetaire, financieele en tech nische kwesties. Men verwacht in den overgangstijd een voorstel van Tsjechoslowakije in den vorm van een regeling van preferente uit- en in voerrechten. Naar ik verneem, aldus de Berlijnsche corr. van het Alg. Hdhld., hebben de be sprekingen van heden in de internationale commissie alhier een zeer kalm verloop ge had en hebben vooral de Tsjechische gedele geerden in zeer verzoenenden geest gespro ken. Duitsche pers over de besprekin gen. De Duitsche pers wijdt veel aandacht aan de besprekingen met Tsjvalkofski. Melkwol een zuiver autarkisch pro duct. Gebruik van een percenta ge textielvezels in alle weefsels verplicht. De hoogste aufarkiecommiissie in Italië is gisteren voor haar tweede zitting bij eengekomen. Mussolini opende de vergade ring en stelde terstond de bespreking van de celluloseproductie aan de orde, waarna afgevaardigde Amicucci een uiteenzetting gaf van de resultaten, die bereikt zijn met de oprichting van de installaties, welke opgenomen waren in het plan voor de pa- piercellulose. Verschillende sprekers voer den hierover het woord, waarna Mussolini het probleem der cellulose voor textiel ter tafel bracht. De sprekers zetten ten aan zien hiervan uiteen, dat het technisch-eco- mische probleem reeds is opgelost, waarna Mussolini vaststelde, dat 12000 H.A. voor de verbouwing van riet voor cellulose vol doende zijn voor de autarkieplannen. Vijf tig procent dezer plannen is reeds verwe zenlijkt. Het lanital (melkwol) vormde het volgende punt der besprekingen. Ge constateerd werd, dat dit een essen tieel Autarkisch product is, welks verbruik' den invoer aanmerkelijk kan verminderen. Op andere gebie den, zijde, jute katoen, enz. zal men de autarkie voor minstens 60 pet. kunnen verwezenlijken. Voor wol is het percentage nationale vezels ge stegen van 68 pet. tot 76 pet. Tenslotte vatte Mussolini de besprekingen samen en stelde een motie voor van den volgenden inhoud: de hoogste autarkie-com- missie, acte nemende van dé tot dusver bereikte autarkische verwezenlijkingen, ver klaart het voor de textielindustrie noodza kelijk, dat een verplicht gebruik in een vast te stellen verhouding gemaakt wordt van nationale textielvezels in alle weefsels, welke bestemd zijn voor binnenlandsch ge bruik. Deze motie werd aangenomen, waar na de vergadering werd gesloten. De K.E.M.A door Prins Bom hard In bedrijf gesteld. Heden is door Z.K.H. Prins Bern- hard het nieuwe gebouwencomplex van de N.V. tot Keuring van Elec- troteclmische Materialen te Arn hem (K.E.M.A.) op het landgoed „Den Brink" aldaar officieel in be drijf gesteld. E&n belangrijke mijlpaal op electrotech- niscn gebied is hiermede bereikt. Nederland is thans in het bezit gekomen van een keu- rin „dienst van electrotechnische materia len, welke wat outillage en inrichtingen be treft, kan wedijveren met alles wat op dit gebied reeds bestaat. Hoogspanningsdaktuin. Het gebouw is er geheel op ingericht om over enkele jaren te worden aangesloten op een aansluitingsspoor van de geprojecteer de 150 K.V. lijn NijmegenApeldoorn, waar door een unieke gelegenheid zal worden ge schapen voor het doen van proefnemingen op volledig uitgeruste lijnen van zeer hooge spanning. In verband met een en ander is dan ook het dak van den noordelijke aan bouw extra verzwaard, zoodat hier t.z.t. een „hoogspanningsdaktuin" kan worden inge richt. Tot de outillage van het hoogspannings laboratorium behoort tenslotte nog een z. g. trillingsbank, tnetb ehulp waarvan proef nemingen inzake de trillingsverschijnselen op ondergrondsche lijnen kunnen worden verricht. Laboratoriumkeuken. Voor het doelmatigheidsonderzoek van huishoudelijke toestellen is een afzonderlijk gebouw ingericht, waarin een laboratorium keuken, een leerkeuken, een waschlokaal, en droogkamer, een strijkkamer, een les lokaal en een groote voordrachtezaal met demonstratieruimte. In de laboratoriumkeuken worden proef nemingen omtrent kook- en baktemperatu- ren, aanbrandtemperaturen en verschillen de spijzen, diverse kookwijzen en kooktoe- stellen nauwkeurig vergeleken. De plechtigheid. Onder degenen, die de openingsplechtig heid bijwoonden, zagen wij den minister president en verscheidene ministers. Mr. S. baron van Heemstra, Commissa ris der Koningin in Gelderland, heette den Prins welkom, waarna prof. ir. J. C. van Staveren een rede hield over het nut van de K.E.M.A. Nadat Z.K.H. Prins Bernhard de gedenk steen had onthuld, maakten de genoodig- den een rondgang door de gebouwen. ADRES VEEHOUDERIJCENTRALE. De Nederlandsc'he Veehouderijcentrale maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 14 October 1938 haar kantoren zijn geves tigd: Laan van Meerdervoort 84, 's-Graven- hage. Het telefoonnummer is voor inter- locale gesprekken J.J. en voor locale 392310 Het gironummer blijft onveranderd, 's Gravenhage, 13 Oct. 1938. (Adv.) Zondag aanstaande. Gisteren deelden wij reeds mede dat de wisseling van golflengten weer Plaats vinden, daar de proefnemingen Ma den Jaarsvcldzender zijn mislukt. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit, dat Jaarsveld thans nog sl®chte een hulpzender is van lö KAV. veraiogen er zou zeker 60 KW. noodig zijn om o\erai goed te kunnen doordringen. Thans is bekend dat deze wisse ling Zondag a.s. zal plaats vinden. Niet ingang van genoemden datum zullen dus de zenders Hilversum I (lS75-M.-Kootwijk) en Jaarsveld (415.5 m) beide de programma's van K.R.O. en N.C.R.V. uitzenden, terwijl Hilversum II (301.5 m) die van Awe en Vara uitzendt. De nieuwe Nozema-zender te Jaarsveld zal, volgens het Hdbld., begin 1940 gereed zijn en een capaciteit krijgen van l~o K\\ waarmede, naar men mag aannemen, alle leed geleden zal zijn. Op welke golflengte Jaarsveld dan zal werken (415.5 m of 301.5 m of?) staat nog niet vast, daar die afhan kelijk is van de nieuwe internationale rege ling der golflengtenverdeeling. Het desbetref fend (voorbereidend) congres van de Union Internationale zou 3 October 1.1. te Brussel bijeenkomen, doch is in verband met de po litieke omstandigheden tot 7 November a.s. uitgesteld. Voorloopig moet Nederland dus nog roeien met de beschikbare (aether) riemen. Hoe een minderjarig meisje den man harer droomen kon huwen. Een minderjarig meisje te 's-Gravenhage wilde een jongeman trouwen, doch daar zij vreesde, dat haar vader haar de vereischte toestemming niet zou geven, verzon zij een list. Zij nam een vriend in hét complot, van wien zij vermoedde, dat haar vader haar wel toestemming zou geven om mee te trouwen. Die vriend stelde zich als de a.s. echtgenoot voor en nam daarbij ook den naam van dezen aan. De acte van toestem ming werd op de vereischte wijze opge maakt en daar het huwelijk in een andere plaats dan waar de vader woonde, werd voltrokken, ontdekte hij van het bedrog niets. Dat zijn dochter mét een ander getrouwd was, dan voor wien hij zijn toestemming had gegeven, bemerkte hij pas... toen het huwelijk al weer door echtscheiding ont bonden was. Niettemin eischte de vader nietigverkla ring van het huwelijk, omdat het minderja rig meisje via dit nietige huwelijk meer derjarig was geworden. De rechtbank te 's-Gravenhage, voor welke instantie deze kwestie behandeld werd .stelde de vader evenwel in het ongelijk. Het meisje is dus meerderjarig gebleven. OVEREENSTEMMING IS ONMOGELIJK, VERKLAART MINISTER KANYA. BOEDAPEST. De onderhandelin gen tusschen Hongarije en Tsjecho- Slowakije zijn gisteravond om 19.12 afgebroken, nadat de delegaties slechts 5 minuten bijeen waren ge weest. Dreigende taal van Hongarije. - Beroep van Hongarije op de vier-mogendheden. Nader uit Boedapest: Na het mislukken der besprekingen ie Komarom zijn de Hongaarsche gedelegeer den hier gisteravond teruggekeerd. V an officicele zijde werd gisteravond ver klaard, dat Hongarije van de vier mogend heden van München venvacht, dat zij snel DUITSCHERS SS1 10- 30 Blo-50% HONGAREN OSLCUIJSCHE EN HONGAAR<=,c.nr io-eo MINDERHEDEN IN rSJECHQSLOWAKUE. 80-100 [SL0WAAKSCH GEDEELTE) ROSKC IKASCHAU UZH0R00 (UNSVAR) UVCi ILEVA) LUCENGZ (LOCONCZ1 H mnRA \NEUTPA) KRELRRCAfRREMNITZ] BRATISLAVA [PRESSBURG] KActARwo H ON ÖAR1JE (MM) 'BOEDAPEST ROE ME NfÊ zullen handelen, aangezien het anders zelf stappen zou moeten nemen om een einde te maken aan de vervolging van de Hon gaarsche minderheid door de Tsjechoslo- waken. Voorts werd verklaard, dat Honga rije de algeheele mobilisatie vooralsnog zou uitstellen. Verklaring van Kanya. Hef, Hongaarsche Telegraafagentschap bericht, dat Kanya. de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, gisteravond de volgende verklaring heeft afgelegd: „Zooals wij reeds eenige malen hebben verklaard, zijn wij hier gekomen met de beste bedoelingen en de oprechte hoop, dat het ons mogelijk zou zijn snel tot een accoord te komen, dat een hechten grond slag zou leggen voor de betrekkingen tus schen onze staten. Tot onze groote spijt is deze hoop niet verwezenlijkt. Ik geloof, dat het op het oogenblik geen nut heeft opnieuw te spre ken over zekere ongunstige verschijnselen, welke zich tijdens de onderhandelingen heb ben voorgedaan. Ik moet evenwel constatee ren. dat de tegenvoorstellen in zake nieuwe grenzen, welke Tsjechoslowakije ons heeft gedaan, zóóver zijn verwijderd van onze op vattingen en dat de voorstellen, welke dooi de twee delegaties zijn gedaan om te ko men tot een grondslag voor een nieuwe re geling, door zulk een afgrond van elkaar zijn gescheiden, dat het, hiervan zijn wij overtuigd, onmogelijk is, dezen te over bruggen. Daarom heeft de Hongaarsche regeering. voor zoover het haar betreft, besloten deze onderhandelingen ais geëindigd te beschou wen en aan de vier mogendheden, welke de overeenkomst van Münëhèn hebben gesloten te verzoeken zoo spoedig mogelijk een re geling van haar territoriale eischen ten aanzien van Tsjechoslowakije tot stand te brengen.*' BIJ HET KAARTJE, Nevenstaand kaartje geeft de Hongaar sche minderheden in Slowakije en Roethe- nië weer. Hongarije zou zijn eisehen willen handhaven over de minderheidsgebieden van 20 to 100 dit zou neerkomen dat de Hongaren een gemengd gebied van in to taal 1.007.000 zielen bij hun land willen voe gen. Hiertegen is Slowakije gekant omdat 110.000 van hun landgenoten bij Hongarije zouden komen. Wel zou Slowakije bereid 71 m de gebieden waar 80% tot 100% Hon garen wonen af te staan, sommige grens plaatsen in deze gebieden zijn reeds symbo lisch door de Hongaarsche troepen bezet. Roethenië zou een economisch verlies lij den. indien het twee van ziin voornaamste plaatsen o.a. Uzhorod en Munkacevo aan Hongarije zou moeten afstaan (zie deze plaatsen op de kaart aangegeven) v. Kanya. Opwinding te Boedapest. Het bericht dat de onderhandelingen te Komaron zijn afgebroken, heeft in Boeda pest groote opschudding teweeggebracht en verbittering onder de bevolking gewekt, al dus een bericht van United Press. Het is onmiddellijk tot groote demonstra ties gekomen. Van alle kanten verzamelden zich plotseling groepen demonstranten, die in stilte door de stad trokken en tenslotte ten getale van eenige duizenden zich voor het monument der verloren provincies ver zamelden. Daar weerklonken kreten als „Weg met Praag. Wij willen alles terug. Geeft Poz- sony en Kassa (Bratislava en Kosice) te rug.. Een Hongaarsche overval in Oost-Slowaklje? Uit Uzhorod wordt gemeld: In den nacht van 12 op 13 October heeft een groep Hongaarsche terroristen, die het deden voorkomen alsof zij een Hongaarsche militaire patrouille waren, een aanval ge daan op het spoorwegstation van Perbenik (Oost-Slowakne) Zij hebben 3 ambtenaren, O-W. de stationchef, en drie soldaten ge vangen genomen. Toen zij naar de grens teruggingen, doo- den zij een tolbeambte. In het geheele sub- Karpathische gebied was de nacht kalm, met uitzondering van eenige op zichzelf staande schietpartijen. Tsjechc» Slowaaksche militaire vliegers hebben tienduizenden in het Russisch, het Oekrainisch en Hongaarsch gestelde pam fletten uitgeworpen, waarin de vorming der eerste suh-Karpathisch Russische regeering wordt bekend gemaakt en de bevolking wordt uifgenoodigd tot eenheid, tot werken tot kalmte en tot het hebben van vertrou- jveiij Tutok TB# la Valk (heenreis) Rang. 13 Oct. Singap. 13 QA Ibis rierugreis) Athene 13 Oct. A'dam 13 Oot, Pelikaan (terugreis) Rang. 13 Oct. Jodhp. 13 Oct. Oehoe (heenreis) Alex. 13 Oct. Basra 13 Oct, Nandoe (terugreis) Band. 13 Oct. Medan 13 Oct, Zilverreiger (heenreis) A'dam 13 Oct. Napels 13 Oef, i Een steunpunt ter bevordering van onze export. Nu onze export naar Zuid-Amerika van industrieele en landbouwproducten f)9 Langedijk zendt bijv. veel pootaardappelen van steeds grooter beteekenis wordt, ij gezocht naar een steunpunt voor de Neder» landsche exporteerende industriëen te Bue» nos Aires. In Buenos Aires Argentinië zal thans een kantoor worden geves tigd, dat een schakel kan zijn tus schen de Nederlandsche exporteurs en hun clientèle in Zuid-Amerika. Een en ander zal in nauwe samen werking met de regeering geschie den. Tot directeur is benoemd de heer D. Rnegf te Apeldoorn, oud-procuratiehouder .van het Philips-concern. In September telde Amsterdam 12000 internationale gesprekken meer dan het vorig jaar. De internationale spanning, welke in Sep» tember heeft geheerscht, komt ook tot uiting in het telefoonverkeer met de voornaamste landen van Europa. In de vorige maand tel» de Amsterdam een totaal van 83.985 uitgaan» de en inkomende internationale gesprekken, vergeleken mei 71.501 in September 1937, Het aantal gesprekken met België steeg van 13.986 tot 16.098, met Duitschland van 20.703 tot 25.106, met Engeland van 13.222 tot 15.668 en met Frankrijk van 9284 tot 10.900. Het aantal uitgaande interlocale gesprek: ken (van Amsterdam met andere plaatsen in Nederland dus) steeg, aldus de Tel., van 342.101 in September 1937 tot 449.676 in Sep» tember 1938. NIEUW GEBOUW VOOR DE K.L.M. Men hoopt het eind 1939 In ge» bruik te nemen. Op het voormalige artillerie-terrein bij dé Wittebrug te Den Haag is men eenige dagen geleden begonnen met grondboringen om de vastheid van den grond voor de fundee» ringen van het nieuwe K.L.M.-gebouw te controleeren. Wanneer deze boringen geëindigd zijn, wbrdt het nieuwe gebouw aanbesteed. Men hoopt dan nog op het einde van dit jaar met den bouw te kunnen beginnen. Dit zaï noodig zijn, omdat de K.L.M. eind 1939 het nieuwe gebouw in gebruik wil nemen. Remmen weigerden. Uit Weenen wordt gemeld, dat een vracht auto, waarop 29 personen hadden plaats genomen, door het weigeren der remmen te teisenberg tegen een muur is gereden en omgeslagen. Tien inzittenden kwamen om het ie\ en, de anderen werden ernstig ge* wond. Van de middernachtzon naat Helsinki. Finland, dat in 1940 de Olympische Spe ten zal organiseeren, zal. evenals Duitsch land in 1936 deed, een fakkelestafette aan de opening van de Spelen doen voorafgaan. Het Iinsche organisatiecomité heeft ech- ter met de moeilijkheid to kampen, dat da oude Gneksche kampplaats Olympia heel ligt Ve van Helsinki dan van Berlijn af In het comité heeft men nu het plan ge* opperd, om de fakkelestafette te doen begin nen 0p den berg Aavasaksa in het hooge Fin- sch.e noorden gelegen. Op den Aavasaksa Iful? j maanden Juli en Augustus, dus de 0]ympische Spelen, de mid dernachtzon zeer goed zichtbaar. n inderdaad is er veel voor dit plan te zeggen om in den milden schijn van de mid- dernachtzon het symbool en kenteeken van c»oJ!P001, het Olympische vuur te ont» - eken en naar Helsinki te brengen. OOK EEN RECORDI Engelsch predikant trouwde 10.000 menschen. rhfw- G; R BalleiTie, die alreeds gedurende R-3ara" predikant is van de St. James- h!» J" Hermondsev, heeft aangekondigd, rV-. J zlJn emeritaat heeft aangevraagd. Expres®nU zevent'F jaar, meldt de Daib n,^rl"rC,ncle dezc dertig jaren heeft de Predikant 5000 paartjes in den echt ver- eenigd Dat beteekent dus, dat hij iO.GOO menschen heeft getrouwd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2