RIETIE ZUINIG MN GOEDKOOP KOPPEN PIET ZWEED Ingezonden H*O.R*A* geeft een bonten avond Met Ivorol een super reiniging van mond en tanden, Maandag 17 October 1938 Tweede Blad Majoor W.H. Doorman Bataljons commandant en Garnizoens commandant te Den Helder Serie-wedstrijden Adelborsten lm [mi U P Dc beschadiging van de Piet Hein Voeiê-ai. H.R.C. II-O.S.V. II 4-3 De HX.O* athletiekproeven SOxwunen Raichenbach wint elfde partij Onze excursies Succes II-HRC IV Hac&ey, Goed werk van Ned. hockey-elftal Burgerlijke Stand <2P<tad4nieuLULi O.K.K. vult een belangrijk deel van het programma. De afd. Den Helder van de vereeniging tot ondersteuning van Rijks-, Provinciaal- en Ge meente-Personeel heeft Zaterdagavond in Ca- aino haar bonten avond gehouden. In de eerste plaats heeft de organisatie van dezen avond ten doel gehad de finantiën van de vereeni ging te versterken, maar tevens om het saam horigheidsgevoel onder de leden aan te wak keren. Deze liefdadige instelling vervult een buitengewoon mooie taak. Een taak van menschlievendheid en naastenzin. Een ieder toch van de ambtenaren, die buiten eigen schuld in finantiëele moeilijkheden geraakt, wordt zonder aanzien des per- soons geholpen zoowel geldelijk als moreel. Voorts worden zij, die rust behoeven, tegen een bijzonder lagen prijs, een minimum van 0.50 per dag, opgenomen in het fraai gelegen Herstellingsoord te Ede, waar zij in een rustige, mooie en vriendelijke om geving weer op krachten kunnen komen. Heel in het kort hebben we hier het doel en streven van „Hora" opgesomd. Vanaf de op richting in 1910 werd aan liefst 5000 leden steun verleend tot een totaal bedrag van ruim een millioen gulden. Niet noodig te zeggen, dat het een eigen belang van ieder ambtenaar is, om tegen de minimum contributie van 1.50 per jaar, lid te worden van deze mooie in stelling. Het was de plaatselijke voorzitter, die in een kort openingswoord, uitgesproken voor een goed bezette Casinozaal, de aanwezigen wel kom heette. De heer Trap sprak een hartelijk dankwoord tot de vele medewerkenden en hoopte, dat deze 2de Hora-avond mocht bij dragen tot een toename van sympathie voor het streven van de vereeniging. Een kort woord werd hierna gesproken door den administrateur der vereeniging, de heer H. J. van der Burg, die uit Den Haag was over gekomen om dezen feestavond bij te wonen. In 't kort gaf hij een overzicht van de reeds ver leende hulp, in het bijzpnder waar het de Hel- dersche afdeeling betrof. Blijft uw afdeelings- bestuur steunen en vergeet vooral niet dit jaar een Hora-kalender, waarbij een zakagenda wordt cadeau gegeven, aan te schaffen. Een varieerend programma. En dan wordt een aanvang gemaakt met de afwerking van het feestelijke gedeelte van het programma. Bijzonder was O.K.K. dezen avond op dreef. Een zware vrije oefening van de heeren werd op een alleszins verdienstelijke wijze uitge voerd. De O.K.K.-leider, de heer Van Loo, heeft er slag van, om in deze vrije oefeningen steeds weer een origineele gedachte te verwerken. Een verrassing was echter het matrozen- ballet. De meisjes in fleurige witte matrozen jurken gestoken, voorafgegaan door een vaan deldraagster met de Nederlandsche driekleur, hebben een keurige oefening ten beste gege ven. Even haperde het in het eerste gedeelte, wat zeer jammer was, daar het verdere ge deelte van dit ballet zonder een enkele fout werd afgewerkt. Een hartelijk applaus ver tolkte den dank van het publiek voor dit mooie nummer. Ook na de pauze gaf O.K.K. zijn medewer king. Het nummer „Oude-Nieuwe tijd" was uitstekend. Dit nummer bestond uit twee ge deelten, het eerste gedeelte was een vrije oefe ning in ouden stijl en kleederdracht, terwijl het tweede, de moderne rhythmische vrije oefening in de fraaie turncostumes van tegenwoordig bracht. Het brugwerk van de heeren was goed, ter wijl het laatste nummer een knotsoefening van de dames, met electrisch verlichte knot sen, bijzonder slaagde. Het was de tooneelvereeniging, bestaande uit leden van de „H.S.V." en „De Lyceïst", die het aardige blijspel „De verrassing" vertolkte. Geestig als dit stuk is, werd het op dus danige wijze opgevoerd, dat we voor deze jonge dilettanten het volste respect hebben. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd en dit is in de eerste plaats te danken aan de vertolkers van de hoofdrollen, die op een vlotte, natuurlijke wijze hun rol speelden. Het laatste nummer van het programma hield een muzikale show in van „The Master- keys", die nog steeds crescendo gaan. De nieuwste Jazz-schlagers werden ten gehoore gebracht, terwijl refreinzang en tapdance voor een attractieve afwisseling zorgden. Deze H.O.R.A.-avond is zeker goed geslaagd te noemen. Een gezellig bal, waarbij de Casino band voor de muziek zorgde, hield de vele aan wezigen nog lang bijeen. Wij vermelden nog, dat de mechanische mu ziek werd verzorgd door de firma P. A. de Zeeuw. Nader vernemen wij, dat de nieuw benoemde majoor W. H. Doorman in gaande 1 Nov. a.s. belast wordt met het commando over het 1ste Bataljon van het Regiment Kustartillerie, met stand plaats Den Helder en alszoodanig tevens Garnizoenscommandant zal zijn. Het Bataljons- en Garnizoensbureau blijft gevestigd in de Langestraat. want het actieve zelfreinigend schuim dringt door tot in de meest verborgen schuilhoekjes waar gewone tandpasta niet komt. Tube 60-40-25 ct. Als de veldwachter Uw naam vraagt, dan moeten Uw papie ren uitwijzen, dat ge U niet voor een ander hebt uitgegeven. Wanneer U de echte Welf- schoenen wilt koopen, zie dan toe! Alleen het beroemde Welf- schoen- en Archshoe-merk op de zolen garandeert U de ge patenteerde Welfschoenen en Archshoes. VOOR BETERE SCHOENEN Ter viering van het 50-jarig bestaan van de Adelborstenvoetbalvereeniging, vonden Zondag seriewedstrijden plaats in den vorm van een bliksemtournooi. De wedstrijden duurden een uur, de ploegen waren uitgenoodigd van verschillende schepen en inrichtingen en men speelde op diverse terreinen van de Marine. In het Ankerpark was vastgesteld Schor pioenHospitaal, maar door terugtrekken van de ziekenverplegers kwamen de torpedomakers goedkoop in de volgende ronde. De reden van dit niet opkomen is ons niet bekend. Op het Werf terrein bond de Jubilaris den strijd aan tegen het elftal van Hr. Ms. „Van Speijk" en een uur lang werd hier zeer goed voetbal gegeven. Dat de stokers tenslotte won nen met 10 was meer geluk dan wijsheid, ofschoon het doelpunt op zichzelf van goede kwaliteit vfas. Onder groote spanning kwam het einde van een wedstrijd, waarin de Jon kers het grootste gedeelte wisten te domin- neeren, doch hun overwicht niet in doelpunten wisten uit te drukken, ook al omdat men den linkervleugel te veel verwaarloosde. Veel moois viel er te genieten van de enthousiast spelende van Speijk-ploeg, waarin verschillen de Indische jongens waren opgenomen, die door hun snelheid en handigheid vaak verwar ring wisten te stichten in de achterhoede van de Adelborsten. Alleen misten zij een schutter. De achterhoede van de Van Speijk, met de „barrevóets" spelenden doelverdediger aan het hoofd, had er het oog goed in en wist in vaak precaire situaties haar heiligdom schoon te houden, soms met veel geluk. Toen de korp. der mariniers G. v. d. Blaak, die zeer goed leidde, het eindsignaal blies, zochten de sto kers onder applaus hun schip weer op om zich klaar te maken voor den middagwedstrijd. De Adelborsten konden zich troosten met de ge dachte dat vrouwe Fortuna vandaag niet op hunne hand was. Op het terrein van den Onderzeedienst speelden de elftallen van De Kooij en O.Z.D. tegen elkaar in een forsch gespeelden wed strijd. Scheidsrechter Van Aussem leidde met vaste hand en strafte zwaar. Toch was de strijd niet unfair, alleen wat vinnig, en nadat een der Vliegkamp-spelers was gewond, hield de arbiter de lijntjes nog strakker en met succes. Het gehalte van het vertoonde spel verbeterde daardoor. De vliegtuigmakers wis ten te zegevieren met 42, dank zij de onvr willige hulp van een der O.D.Z.-backs, die t tweemaal toe in eigen doel trapte. De volg23- de ronde bracht de vljegers tegen Hr. Ms. „Schorpioen". Om half twee ontmoetten de Officieren en het Van Speijk-elftal elkaar op het Werfter- rein voor een plaats in de finale. De officie ren, die een W.O. hadden geloot, namen het spel spoedig in handen en dit werd regel matig door hen gewonnen met 31. Wel gaf de Van Speijk zeer goed partij tot het einde toe, maar een beauty, gescoord door den offi cierenaanvoerder vanaf de linksbuiten plaats, maakte hen tot een geslagen team, 30 was geen stand om nog tegen op te tornen. Kort voor het einde wist de rechtbuiten van de Van Speijk in een handige dribble eenige spelers te passeeren, secuur zette hij voor en even onfeilbaar kopte de linksouiten in; de eer was gered. Dit doelpunt was voor de stokers een goede belooning voor dapper volhouden. Deze wedstrijd werd door sergeant P. Brans rustig geleid. Terzelfder tijd speelde in het Ankerpark De Kooij tegen Hr. Ms. „Schorpioen" en dezé wedstrijd werd door de Schorpioen gewonnen met 41. Het was een boeiende wedstrijd, waarin verschillende spelers uitblonken, o.a. de linksback van de vliegtuigmakers, die een zeer gave partij vertolkte. De overwinning van de Schorpioen was voor een deel te danken aan doelman Krikke, die dezen middag al bij zonder op dreef was. De leiding berustte bij den torpedomaker Pim Sluimer en zoo noodig greep deze resoluut in. De doelpunten waren stuk voor stuk van goed gehalte. Van Ton geren zorgde voor twee en Rijswijk en Van den Berg namen er ieder een voor hun reke ning. Bij den stand 40 ten nadeel» van De Kooij kreeg spil Heijneker het op de heupen, hij werkte zich door de verdediging en met een prachtschot, dat zijn dribble besloot, gaf hij Krikke geen kans en redde daarmede de eer voor de luchtmenschen, die ondanks hun goed spel in de Schorpioen toch hun meerdere moesten erkennen, mede doordat zij last had den van invallers. De winnaars begaven zich nu met een auto bus naar het Werfterrein om daar de officie ren in de finale te ontmoeten. Deze laatste wedstrijd, was nog de mooiste van allemaal, het was én voor de kijkers én voor de spelers een fijne partij, die door korp. Van der Blaak naar behooren werd geleid. De Schorpioen had ook nu onder de kalme aanvoering van Veld wijk het beste van het spel, ofschoon de aan vallen van het officierenelftal niet van gevaat ontbloot waren. Dit was de wedstrijd van Ver zijl, die den officierenkeeper wel warme han den bezorgd zal hebben. Toch wist deze doel man, luit. ter zee le kl. Wessels, vaak red dend in te grijpen en dat was noodig. want er werd veel en scherp geschoten. Verzij) opende de score voor de Schorpioen en ver hoogde deze tot 2O.'De officieren wisten den achterstand te verkleinen en in deze periode waren zij werkelijk de meerderen en slechts goed verdedigen wist erger te voorkomen. Na de rust wist Van Tongeren er 31 van .te maken, maar Ort ondernam een run. drie, vier spelers wist hij te passeeren en met een hard en scherp schot, .vlak langs den paal be sloot hij dit pracht staaltje voetbal en redu ceerde hiermee den achterstand tot 32. Het laatste kwartier was weer voor Veldwijk en zijn mannen en men wist het net nog twee maal te vinden en dus met 5—2 te zegevieren, waarmede de torpedomakers beslag legden op den eersten prijs. Door den Voorzitter van de Adelborsten voetbalvereeniging werden na afloop in de Gymnastieken Sportschool de prijzen uitge reikt. Alvorens hiertoe over te gaan, bracht hij dank aan allen die hadden medegewerkt om het tournooi te doen slagen; en verder dankte hij zijn Commandant Kolonel van Asbeck, de eerste Officier Overste Cornilins en den Kapi tein der Mariniers van Rhijn, Hoofd der G.S.S., voor hun aanwezigheid. Voorzitter prees verder alle spelers voor hun sportieve houding en reikte daarna met een passend woord aan aanvoerder Veldwijk den beker uit, benevens wat rookertjes voor de spelers. De tweede prijs werd overhandigd aan den aan voerder van het officierene'ftal en tot slot reikte hij een kleinigheid uit aan de scheids rechters. Korporaal v. d. Blaak mocht zijn presentje ontvangen onder een applausje, waarmede duidelijk werd gedemonstreerd, dat men zijn leiding wist te apprecieeren. Hier mede was de Sportzondag ten einde, welks, de weersomstandigheden mede in aanmerking genomen, ten zeerste geslaagd mag heeten. 12e party. MAASTRICHT, 16 October. De twaalfde partij tusschen Raichenbach en Keiler om het wereldkampioenschap is met 59 zetten in remi se geëindigd. De stand is thans 1311 voor Raichenbach. Naar de Ind. Crt. meldt, heeft de aanvaring van de Piet Hein Donderdagochtend plaats gevonden, toen het laatste gedeelte van de oefeningen bijna was geëindigd. De Piet Hein kwam in aanvaring met de Java door een foutieve manoeuvre van den torpedobootjager, welke aanstalten maakte om aan stuurboord zijde van de Java te gaan liggen. De Piet Hein bevond zich toen nog aan bakboordzijde van den kruiser, met den steven gewend om de manoeuvre te volbrengen. De Java kreeg geen ernstige schade. Slechts worden alle uit- uitstekende deelen bakboord-achter wegge veegd. De kruiser bleef deelnemen aan de schietoefeningen. De Piet Hein vertoonde een flinke deuk in den neus, met gescheurde huidplaten boven de waterlijn, en een afdruk van den achter steven van de Java. De Piet Hein is Woensdagnacht te Soera- baja aangekomen en om half zeven in het dok opgenomen. Begunstigd door zeer fraai herfstweer, wer den Zaterdag j.1. de laatste proeven, ter ver krijging van het H.L.O. diploma afgenomen. Helaas werden deze niet door allen met goed gevolg afgelegd. Een vijftal candidaten vol- déden niet aan de gestelde eischen. Als wij de verrichtingen van de geslaagde deelnemers beschouwen, dan is wel gebleken, dat meerdere malen een onderdeel moest wor den overgedaan. Vooral het ver- en hoogsprin gen was bepaald zwak te noemen. Dit laatste verhoogde echter, de toch al sportieve stem ming met de noodige spanning. Men leefde met eikaars verrichtingen mede. Vooral zat de stemming er in bij de groep „ouderen". Het „duel" op de .100 m hardloopen, tusschen de heeren v. Diest en Muts werd kennelijk door allen met volle aandacht gevolgd. Het ■ïummer paal- en touwklimmen werkte ver« scheidene malen op de lachspieren der aan» wezigen. Al met al een middag van luchtige en pret tige ontspanning. Het feit, dat een groot aan tal belangstellenden de verrichtingen der can- ditaten met aandacht volgde, was wel een be wijs, da thet nut der H.L.O. in toenemende mate wordt gewaardeerd. Het vlakke verloop van den tweekamp om het wereldkampioenschap dammen had in de elfde partij een onverwachte onderbreking. Deze Zaterdag in het Parkhotel te Amster dam gespeelde partij i» door den wereldkam pioen Raichenbach na vier uur spelen in 51 zetten gewonnen. Hoewel de toeschouwers, als er dan toch een beslissing moest komen, deze gaarne in het voordeel van onzen kampioen Keiler hadden gezien, het feit dient erkend, dat Raichen bach de punten ten volle verdiend heeft. Hij vertoonde in deze partij een spel, een wereld kampioen waardig. De stand luidt thans: Raichenbach 12 u., Keiler 10 p. Zymni scoort viermaal. Ondanks een zeer glad veld, waardoor het centerspel niet altijd tot recht kwam, was de wedstrijd HRC 2OSV 2 vóór rust het aan kijken wél waard. Het was toen een vrijwel gelijkopgaand spel, met dat verschil, dat in de aanvallen van de thuisclub meer gevaar school, dank zij Zymni die weer „ouderwets" op dreef was; zoowel in zijn balbehandeling als met zijn schot. Na rust hebben de Racers bijkans 35 minuten lang een groot overwicht gehad, waarin zij letterlijk deden wat ze wil den. Knol en v. d. Berg waren echter met hun voorzetten niet erg gelukkig en het solospel van den middenvoor gelukte niet altijd in het beslissende stadium. OSV 2 was een betere tegenpartij dan ZFC 3, bezat een keeper die het geluk op zijn hand had, een middenvoor die steeds buitspel stond, had een zeer goeden linksbuitèn en linksback maar was als ploeg toch de mindere van de roode reserves. Voor rust speelde H. tegen wind en na 4 minuten spelen was het de linksbinnen van de bezoekers die kalm inschoot (01). Drie min. later pareert de O-doelman een hard schot meesterlijk. H's middenlinie Post-v. Dok -Kok steunde voortreffelijk en toen eerstge noemde een goede pass gaf, schoot Heyblok hoog over. De middenvoor goochelt dat het een lust was, maar zijn nevenspelers begrepen hem niet altijd. De linksbuiten van OSV schoot zuiver in, maar de bal werd gestopt. Geen der partijen was bepaald sterker, maar het meeste gevaar was toch voor het Oostzaansche doel. Na 15 min. spelen scoorde Zymni de eerste van zijn 4 doelpunten, na stug doorzetten. Van den Berg pingelde steeds en een hoekschop voor O bleef zonder gevolg. Na 35 min. spelen zagen we goed werk van Knol, de middenvoor ving den bal op en kogelde ineens in, maar de keeper wist raad met het gladde leder. Ook Dukers kreeg het even benauwd en daarna mistte de middenvoor der blauwzwarten een opgelegde kans vlak voor doel (onbesuisd schieten). Het „sensationeel moment" in deze ontmoeting ontstond in de laatste minuut toen 2 aanvallen elk met een doelpunt bekroond werden, door handig gemanoeuvreer van den middenvoor. Rust 31. Het begin der 2e helft was zeer levendig en direct spannend. Tweemaal moet Dukers op treden, wiens spel niet het noodige vertrou wen schonk. Het windvoordeel was nog niet van veel invloed; Integendeel, na 13 min. weet O. via een vrije schop den achterstand te ver kleinen. Doch nu volgt een langdurig en sterk offensief van de Racers; voorhoede en midden- linie zelfs de backs! alles richt op doel, schot op schot werd gelost, uit alle richtingen. Zes OSV-ers stonden voor doel opgesteld, zoo dat Zymni c.s. bijna geen vrije kans kregen. Boonstra's kogel werd gekeerd, maar direct daarop was het alweer de middenvoor, die een pass van den wat tragen v. d. Berg subliem benut (24). Alle verdere pogingen om den stand op te voeren, mislukken echter, terwijl intusschen het spel vrij forsch was ge worden. Na 35 min. spelen had een der spora dische uitvallen van O. zoowaar succes; een bal van Dukers vloog in het net. In de restee- rende minuten kwamen de gasten meer naar voren, maar met onveranderden stand kwam het einde. Naar aanleiding van eenige vragen, Za terdagmiddag aan ons loket gedaan, deelen wjj mede, dat bjj den prijs voor de excursies, alles inbegrepen is, zoowel dus de vervoerkosten als de consumpties (kof fie en thee), alsmede voor de dagtochten een warme maaltijd en voor de twee- en meerdaagsche tochten natuurlijk alle maaltijden. Voor de deelnemers komen er dus practisch geen kosten bij. Bij onze vorige uitstapjes droegen de excursisten altijd de kosten van den maal tijd. Wij meenden, dat het eenvoudiger en gemakkelijker was, als wij dit nu in den prijs berekenden. Echter verzuimden we, dat in ons artikel bekend te maken. Men kan zich eventueel voor de reisclub opgeven bjj de krantenbezorgers of aan ons kantoor. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redacti® Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U het onderstaande als „Ingezonden" in Uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat mijn dank voor de verleende plaatsruimte. SINT MAARTEN-VIERING. J1UDDEN KACHELS en besloten een HAARD te koopen net als ieder verstandig mensch VISCHMARKT, TELEFOON 502 Een met verscheidene invallers spelend Suc ces heeft kans gezien H.R.C. met niet minder dan 72 te slaan. Voor de rust was het een goede wedstrijd, die na de rust wat rommelig en soms even te forsch werd. Bij Succes viel vooral de voorhoede, met J. Lont als uitblinker te prijzen. H.R.C. speelde een technisch behoorlijk spel, maar was volkomen onmachtig om doelpunten te maken. 15 minuten voor rust werd de wedstrijd wegens regen ongeveer 20 minuten gestaakt. Toen had Succes, door doelpunten van Brou wer, J. Lont en Scheltus reeds een 30-voor- sprong. Direct na deze onderbreking maakte H.R.C. er 31 van, waarna J. de Jong een pracht-kans miste, welke fout hij eenige minu ten later herstelde, 41. Nadat Succes nog een buitenspeldoelpunt had gemaakt en haar goede voorhoedespel opviel, was het rusten. Na de rust werd de wedstrijd, zooals reeds gezegd, rommelig en forsch, waaraan scheids rechter Groen, die voordien zoo goed had ge leid, mede eenige schuld had. Nadat H.R.C. er 42 van had gemaakt, werd de einduitslag 72 voor doelpunten van J. Lont (2 maal) waaronder een penalty en J. de Jong. Rest nog te vermelden, dat H.R.C. een penalty miste en een speler van Succes wegens natrappen uit het veld werd gezonden. Zaterdag en Zondag is te Amsterdam, in het nieuwe hockey-stadion, een belang rijk internationaal hockey-tournooi gehou den, waaraan deelgenomen werd door de vertegenwoordigende ploegen van Duitsch- land, Frankrijk, België en Nederland. Op den eersten dag, Zaterdag, won Neder land verdiend van Frankrijk en wel met de cijfers 21. Duitschland sloeg België met de overtuigende cijfers 5—1. Duitschland en Ne derland kwamen dus in de finale. Deze werd gisteren gespeeld. Na een spannenden en dik wijl goed gespeelden wedstrijd eindigde deze match in een gelijk spel, 22, hetgeen van het Nederalndsche elftal een uitstekende prestatie genoemd mag worden. Niettemin won Duitsch land het tournooi door betere deelcijfers. Het is wel met eenigen schroom, gezien het lijstje van namen der meest vooraanstaande ingezetenen onder het, in uw blad van j.1. Za terdag opgenomen artikel, voorzien van boven- staanden titel, dat ik het waag hierover ook iets en dan nog wel ten gunste van de oude wijze van Sint Maarten viering naar voren te brengen. Misschien moet ik mij er wel voor schamen als jongen hieraan te hebben meegedaan, than3 heeft dit tot voordeel uit ervaring te kunnen spreken en de, tegen deze wijze van viering naar voren gebrachte bedenkingen, aan de werkelijkheid te toetsen. Ik doe dit geenszins om het streven van vorenbedoelde ingezetenen tegen te werken, doch als rasechte Heldersche kan het mij spijten, dat onze oude gebruiken, zooals luilak en St. Maarten, meer en meer worden „gemoderniseerd" en de folklore hier door wordt geschaad. In het artikel van Zaterdag j.1. wordt o.m. als doel gesteld: „behoud der Folklore", maar die wordt niet behouden door het formeeren van een lichtstoet. In den aanhef van dat artikel staat precies de wijze van viering om schreven en die is: „volgens oud gebruik, 's avonds, met hun zelf gemaakte lichtjes, langs de huizen gaan". Dit is het folkloristi sche gebruik en iedere andere wijze van viering is surrogaat en schaadt m.i. de folklore. ,Ja maar", hoor ik al zeggen, „dat gebedel en die zakenmenschen dan, die er zoo'n last van hebben, moet dat dan maar doorgaan? Gebedel. Is dat werkelijk zoo, vraag ik mij af en dan aarzel ik niet om als mijn overtui ging uit te spreken, dat hier geen sprake van kan zijn. Het is de kinderen niet in de aller eerste plaats te doen om centen of gaven in natura op te halen, maar hoofdzakelijk om het genoegen. Wat kan ik zelf nog met genoegen terugdenken aan die voorbije dagen, waarin we na schooltijd met een clubje jongens er op uit trokkën en wat kan ik dan ook nog met een dankbaar gevoel terugdenken aan die menschen, die met innerlijke vreugde ons onze versjes rustig lieten uitzingen en ons met een kleinigheid beloonden. Zij begrepen de kinde ren en schepten plezier in een doodonschuldig vermaak. Voor ons was zoc'n avondje boven dien een les in menschenkenn s, want je leerde de goede en de booze menschen wel kennen. Onder de „goede" menschen waren ook zaken lieden en de toestand moet dan wel zeer ver anderd zijn, dat nu van die zijde bezwaar rijst. Maar laat ik dit aannemen, laat het werkelijk zoo zijn, dat deze menschen van de huidige wijze van St. Maarten-viering last ondervin den, dan is dit nog geen reden om de viering centraal te doen plaats vinden en m.i. de folklore te schaden. Naar mijn meening zou dan bij Politieverordening moeten worden ver boden op andere dagen dan 11 November met lichtjes e.d. langs de huizen te gaan, enz., des noods met een algeheel verbod voor de K.S.K. Dat het de kinderen, die meedoen aan den lichtstoet, aan vreugde zal ontbreken, geloof ik niet; mede omdat hun na afloop van het feest nog een versnapering wordt aangeboden ben ik ervan overtuigd, dat bij de ouders zoo wel als bij de kinderen alleen glundere ge zichten zijn waar te nemen, maar dat wil m.i. in het geheel niet zeggen, dat de Sint Maar ten-viering op de juiste wijze heeft plaats ge had en dat een folkloristisch gebruik hiermede in eere is gehouden. Ik wil nu eindigen en doe dit niét mét het advies: steun de te houden collecte niet. maar wèl met de hoop, dat de kinderen, die 11 No vember langs de huizen zullen gaan, bij velen een kleinigheidje in ontvangst mogen nemen, want zij zijn de echte instandhouders van het folkloristische gebruik: De Sint Maarten- viering. F. VERSTEGEN. Den Helder, 12 October 1938. Mijnheer de Redacteur! Mogen ondergeteekenden U nog eens vra gen voor eenige plaatsruimte Bij voorbaat dank. Wie wil ons helpen aan wat kleeding voor een gezin (werkloos) met 10 kinderen. Bij voorbaat dank. Goijjer, Californiestraat 71. Graaf, Spoorstraat 54. Geus, Piet Heinstraat 46 van 15 October. BEVALLEN: D. WatzBoer, z.; C. H. Wit te veeaBorcherding, z.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5