Texelsch nieuws Texels schapen fokkerij gaat zeer slecht Draverijen te Hilversum Dc millioenenzweDdel in Amsterdam Dictatuur leerschool over de democratie Uit het politie-rapport De Waal Oosterend HJK.C. E.L.T.O. 2 6-2 TUINHOEKJE Achterschip van de Hunze XIII in den bodem vast Engelsche kruiers weer aan den slag Landarbeiders vieren feest Uit onze omgeving BELEEDIGING. Een bewoner van de Middenstraat werd door een bewoonster van de Achterstraat be- leedigd, aldus beweerde eerstgenoemde bij de politie. „Laat af van strijden, volken der aard..." VIERVOETER ALS VERKEERS-GEVAAR. Een motorrijder werd op de Weststraat door een hond aangevallen. Hij gaf dit aan de politie op, daar hy', niet ten onrechte, van meening was, dat dit dier het verkeer in gevaar bracht. HAASTIG GEBAKERD. Twee jongens waren Zaterdagavond in de Keizerstraat een stilstaanden auto gepas seerd en, daar het zeer druk was in deze straat, begaven zij zich weder op den rijweg. De stilstaande auto schoot echter zoo plotse ling naar voren, dat beide jongens op het trottoir geworpen werden. Een beliep een kneuzing aan een been, terwijl hun kleeren ook beschadigd werden. Uitgevischt zal worden, wie de haastige autobestuurder was. RUIT INGEGOOID. Dagelijks worden ruiten ingegooid, zoo niet letterlijk dan figuurlijk. Maar dat men mid den in den nacht iemands ruiten stuk gooit is minder algemeen. Een bewoner van den Brakkeveldweg deed van een dergelijk voor val aangifte. Hij vond een steen in zijn kamer JONGENTJE AANGEREDEN. Een 8-jarig jongentje, dat plotseling achter een stilstaanden auto vandaan kwam, werd door een juist voor bij rijdenden wielrijder aan gereden. Hij bekwam een hoofdwonde en werd op het Hoofdbureau verbonden. OOK DIE NIET VEILIG. Een gedurende een oogenblik onbeheerd staande „luxe" autoped werd van de Hoofd gracht ontvreemd. SCHUTTING BESCHADIGD. Baldadige jongens vernielden in de Jan Blankeiistraat een gedeelte van een schut ting. Processen-verbaal moesten opgemaakt wor den van verschillende overtredingen van de winkelsluitingswet, de motor- en rijwielwet, benevens de politieverordening, welke verbied het staan in portieken. Alternatief: ophouden of overheids steun. Resultaten van onderzoek. Men schrijft aan het Hbl. van Texel: „Het Texelsche schaap is gebleken een ze gen voor de schapenfokkerij in Nederland te zijn. In de toekomst' zie ik dan ook maar één schaap: het Texelsche. De uitbreiding van het ras moet m.i. uitgaan van speciale centra: van gebieden, waar men van ouds vertrouwd is met de fokkerij en waar men een scherpe selectie toepast. Ik zie de Texelsche schapen fokkerij als een nationaal belang en hoop en vertrouw, dat Texel zijn belangrijke plaats als leverancier van het beste fokmateriaal in Ne derland zal beschouwen." Aldus sprak ir. H. Leignes Bakhoven, in specteur van het Veeteelt- en Zuivelwezen op den laatsten Fokschapendag op Texel, welke Maandag 5 September 11. werd gehouden. Een nationaal belang, deze handhaving van Texel als fokcentrum voor het superieure Texelsche ras. En dit nationale belang wordt bedreigd! Als de regeering geen steun ver leent dit deed zij tot dusverre niet zal een commissie, die de toestanden in het Texel sche schapenbedrijf heeft onderzocht, moeten adviseeren: als uw land geschikt is, zet er dan den ploeg in. Met andere woorden: scheur het land, ga over tot akkerbouw. Texel, bakermat van het uitnemende, pro ductieve Texelsche schaap, zal dan als cen trum van dit goede Nederlandsche fokproduct verdwijnen. De fokkunst is den Texelaars aangeboren. Zij zijn opgegroeid tusschen schapen en scha penfokkers; van kindsbeen zijn hun het in zicht en de vakkennis bijgebracht. Laat de re geering dit toch waardeeren. Alle takken van den landbouw worden ge steund: de schapenfokkerij echter niet. Deze moet zelf nog de monopolie-heffingen op de granen opbrengen, welke zij als bijvoer Tioodig heeft. Eenige cijfers leeren dadelijk de groote on billijkheid hiervan. Van de laatste zes jaren heeft 1937 voor de schapenfokkers nog de beste uitkomsten gegeven. Voor een boerderij van 15 ha, waarop alleen schapen werden ge houden, heeft bovengenoemde commissie de winst over 1937 berekend. Gerekend werd op acht fokschapen en twee enterlingen per ha, dus in totaal pl.m. 120 fokschapen en 30 en terlingen, benevens één paard. Hierbij merkt de commissie op, dat dit een „dikke" bezet ting was, de uitkomsten zullen daardoor nog wel iets geflatteerd zijn. Per schaap rekent men, dat anderhalf wordt grootgebracht. Er waren dus 180 lammeren. Voor eigen fok worden er 30 gehouden, zoo dat dus hondervijftig worden verkocht. Deze brachten in 1937 1800 op. Overige opbren- sten: wol 600. oude schapen 575, schapen melk 300, ondermelk 50, in totaal 3325. Ruw genomen zou dus de winst 1060 heb ben bedragen. In de uitgaven is echter géén post arbeidsloon verwerkt! Nu hebben ook vele bedrijven geen arbeiders in dienst, zelfs voor den boer is niet altijd werk genoeg. En in drukke tijden zooals lammerentijd hlepen de buren elkander. Maar gerekend mag toch wel worden op een loonuitgave van min stens 100. De inventaris-rente is óók een niet te verwaarloozen post, vele boeren heb ben n.1. geld voor hun inventaris geleend en moeten daarvoor dus rente betalen. De inven- taris op dit bedrijf is getaxeerd op 5000. Rente dus 200. Van de winstpost blijft dus slechts 760 over, d.i. pl.m. 50 per ha en ruim 5 per fokschaap. (De post bemesting ontstaat, doordat men aanneemt, dat de boer drie hectaren heeft ge mest voor hooiland). Dit jaar waren de opbrengsten op ditzelfde bedrijf pl.m. achthonderd gulden minder. Er is dus géén winst gemaakt, maar bovendien zijn de uitgaven hóóger geweest! (Ten gevolge van de weersomstandigheden moest meer wor den gevoerd). Er is dus stellig op zoo'n bedrijf verlies geleden. En 1937 dan uitgezonderd, en zelfs toen was de wist, zooals we zagen, nog maar ge ring de laatste zes jaren is het beeld niet anders geweest, dan dit jaar. Is het wonder, dat dan ernstig over, scheuren wordt nage dacht. Zeker zal de Texelsche schapenboer hiertoe niet gemakkelijk overgaan; hij houdt van zijn schapen en van zijn bedrijf en is daarbij veelal onbekend met den akkerbouw. Daarbij zijn er nog plaatselijke factoren als onvoldoende af watering, te hooge'Tligging van het land, welke sommige deelen van het oude Texel het Zuidelijke gedeelte, waar schapenteelt het hoofdmiddel van bestaan is in tegenstelling met het nieuwe Texel, Eierland. waar de akkerbouw hoofdzaak is voor scheuring niet in aanmerking doen komen. Het onderzoek heeft de commissie echter geleerd, dat op de meeste landerijen door akkerbouw wél een zij het altijd nog ge ringe winst is te maken. Niet dan door noodzaak gedreven zal de schapenboer het bedrijf, dat zijn voorvaderen met zooveel zorg hebben opgebouwd, helpen afbreken, doch niemand zal ontkennen, dat die noodzaak er thans is. Jaren achtereen met verlies werken kan niemand en uit een oogpunt van bestaansver- betering zal daarom de schapenboer de scheu ring van zijn land moeten accepteeren. Doch Texel zal dan als centrum van de schapen fokkerij hebben afgedaan. Er is nog één redmiddel, waarop aller hoop is gericht: de regeering kan en moet ingrijpen. Het Texelsche schaap moet blijven en het zal kunnen blijven, als de schapenfokkerij met regeeringshulp rendabel wordt gemaakt. ONDERHANDS VERHUURD. De hofstede „De Oorsprong", in Polder Eierland, die onlangs werd aangekocht door de West-Fr. Levensverz. Mij., is verhuurd aan den heer Cor Kooger te Noorderbuurt. MOND- EN KLAUWZEER MET DOODELIJKEN AFLOOP. Had tot heden 't mond en klauwzeer in onze gemeente geen kwaadaardig karakter dezer dagen heeft zich op de boerderij van den heer J. Boogaard een geval met doode- lijken afloop voorgedaan bij een koe. Het dier was in korten tijd dood. BESCHADIGING STEIGER. Door den hoogen waterstand heeft het voorste gedeelte van den steiger weer te lijden gehad. Het zijn dezelfde gedeelten, welke het laatst zijn gemaakt. Men heeft zeker te doen met een verzakking der onderste lagen van den steiger. WAARNEIMING VAN DEN VOGELTREK. Het vogeltrekstation Texel deelt zijn mede werkers mede, dat de weer-omstandigheden thans gunstig zijn voor de trek waarneming. Uoetfrat PETTEN 1—DOSKO 1 2—4. Pcttens eerste is er niet in geslaagd als kermisattractie een punt in Petten te hou den. D. bleek over een pittige homogene ploeg te beschikken, met in de voorhoede eenige spelers, die zich kansen wisten te scheppen, en ook te benutten. Al vrij spoe dig leidde Dosko dan ook met 2—0. Het wa ren overigens goedkoope doelpunten, waar bij Eriks niet geheel vrijuit ging. Een slui: tende comhinatie over den linkervleugel be zorgde P. door Glas een verdiend tegenpunt, doch nog vóór de rust vergrootte Slikker uit een doelworsteling D.'s voorsprong (13) Na de hervatting was er van krachtsver schil geen sprake meer en toen "Kohnhorst uit een vrije trap op grooten afstand den stand op 23 had gebracht, herleefde de hoop in de harten van den P. aanhang, doch Muntjewerf maakte ten slotte aan allen twijfel een einde (24). Scheidsrechter Ver- brugge leidde verdienstelijk. PETTEN 2—HELDER 6 3—4. Voor de rust was dit een aantrekkelijk partijtje met P. het meest in den aanval. Toch duurde het nog 20 minuten eer Ros sen uit een corner van Kuiper P. de leiding wist te geven, terwijl laatstgenoemde kort hierna den stand op 2—0 bracht. Net voor de rust zag Raven een schot van rechts over zijn vingertoppen in de touwen ver dwijnen, 21. Het spel was na de hervat ting nog slechts enkele minuten oud, toen n inzinking inzonderheid v. d. middenlinie Petten noodlottig werd. Binnen 5 minuten had Helder den stand op 2—4 gebracht. Wel herstelde P. zich hierna eenigermate, doch verder dan een goed doelpunt vpn Rossen wist zij het toch niet te brengen. Eindstand 34. E.L.T.O. 1—SPARTA 1 3—1. Weer heeft ELTO 1 een overwinning weten te behalen, nu op Sparta 1 uit Amsterdam. Het aanvangstempo van ELTO was dermate hoog, dat Sparta er volkomen door overdon derd werd. Toen Sparta er echter „door" was, ontwikkelde zich een mooi spel, rijk aan span nende momenten, met ELTO iets meer in den aanval. De 2—0 voorsprong, die ELTO met de rust behaald had, leidde door toedoen van mej. T. Wagemaker, schetste op juiste manier de verhouding. Het 2e puntje was verkregen na een prachtig gecombineerden aanval. Na de rust wist ELTO één doelpunt te ma ken. Een zeer mooi schot, van verren afstand, gelost door H. Gieze. Na de vakverwisseling wist Sparta de eer nog te redden door een bal, die de mand niet raakte, maar precies midden door de korf omlaag kwam. ELTO 2 bracht het er niet mooi af. Met 2—6 moest zij de meerderheid van H.K.C. er kennen. Rest ons nog te vermelden, dat de regen veel afdeed, aan het spelpeil van beide plogen. In een goeden wedstrijd heeft H.K.C. haar tweede tegenstander weten te verslaan. In den beginne liet het zich aanzien, dat beide partijen aan elkander gewaagd waren. Er werd van beide kanten vlot gespeeld, tot dat HKC de teugels in handen nam. door spoedig achter elkaar twee keer te korfen. De score wist zij tot voor de rust op te voeren tot 5:0. Na de rust scheen Elto beter op haar za ken te passen, maar het mocht haar in den beginne niet gelukken daarvan te profiteeren. Zelfs wist H. haar voorsprong te vergrooten. Toen werd de zaak van den vroolijken kant'be keken, en heeft E. daarvan geprofiteerd door te zorgen haar achterstand in te loopen met twee doelpunten. Met een stand van 62 voor HKC floot scheidsrechter H. Nieuwland, die uitstekend leidde, het eindsignaal. NAGEKOMEN SPORTUITSLAGEN. Res. tweede klasse. WFC II—AFC III DWV II—ZFC III HRC II—OSV II DWS II—Ajax III Res. derde klasse. WFC 3—KVV 2 3—4 5—2 4—3 3—1 2—1 PAARDENSPORT. de gisteren te Hilversum gehouden draverijen won Welkom van Aduard (eig. G. Haan, ber. J. de Vlieger), den Beuken- prijs (handicapdraverij le klasse over 2040 meter). De heats van de kortebaan-draverij, han dicap over 790 meter, om den Sparrenprijs werd achtereenvolgens gewonnen door Zoek licht (B. de Jong), Johanna M (J. van Ben- nekom), Zoo Doorlooper (D. Bosveld) en Determination (J. de Vlieger). In de finale zegevierde Determination (1.03.2) voor Zoek licht, Zoo Doorlooper en Johanna M. WtaAAridkeJiLdhlexi ZEE- EN LANDMACHT. Bij beschikking van den minister van Defen sie is de officier van administratie der le kl. C. J. Grijseels, dienende bij de Centrale Ma gazijnen van Militaire kleeding enz. te Am sterdam, per 15 October ter beschikking ge steld. De volgende plaatsingen zijn gelast: Met 17 Oct. 1938: de luitenant ter zee der le kl. A. C. Lunbeck aan boord Hr. Ms. „Van Speijk"; met 20 October 1938: de kapitein ter zee K. van Aller, eervol ontheven van het bevel over het vliegkamp „De Kooij" en ter be schikking gesteld; de kapitein-luitenant ter zee J. W. G. van Hengel, belast met het be vel over het vliegkamp „De Kooij". met 25 October 1938: de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse R. de Bruijn, bij den onderzeedienst te Willemsoord; met 21 November 1938: de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse P. J. Driiver, bij den onderzeedienst te Willems oord. Orchideeën als kamerplanten. Als men vijf-en-twintig jaar geleden aan een orchideeënkweeker vroeg: „zijn er wel orchideeën, die in de kamer kunnen groeien en bloeien?" dan zeide hij: „ik zou het niet weten; wij hebben er al last mee in de kas en hoe zouden ze het dan in de kamer kun nen doen?" Het is echter wel gebleken, dat dit niet voor alle orchideeën geldt en het is daarom voor onze lezers misschien wel interessant iets te lezen over een paar soorten, die in huis niet alleen gekweekt kunnen worden, maar waarmee ook beste resultaten zijn te bereiken. Vooral één orchidee is er, die al herhaalde malen opviel door haar sterke ontwikkeling en den rijken bloei, die ze in de kamer ver toonde. Dit is de Odonto-glossum grande. Deze brengt in den herfst een of twee bloemsten gels voort; ieder gewoonlijk pl.m. 6 groote bloemen dragende. De kleur is, donkergeel met bruine vlekken. Een zeer mooi effect maakt zoo'n bloem. Deze planten kunnen ge makkelijk een jaar of tien oud worden, zoo dat men bij de juiste behandeling er veel pleizier van beleeft. Eens in de twee jaar geeft men nieuwe grond en nu en dan wat kamerplantenmest. Ook af en toe wat koe mest is zeer goed. Zoo'n orchidee op zich zelf is niet erg mooi. Een paar bovengrondsche groene knol len en een paar stevige dikke bladeren is alles, wat er te zien is. In de pot vormen zich stevige wortels. Zij groeit langzaam; dit doet een catus ook. Maar de orchidee heeft vóór, dat de bloemen heel lang goed blijven. Dan schenken ze met hun zoo bijzondere bloementooi een schitterende aanblik, waar de bezitter en andere langen tijd van kun nen genieten. Een van de moeilijkheden bij de cultuur de zer planten bestaat in het krijgen van een goed grondmengsel. In aarde of zand kunnen ze niet gedijen. In plaats daarvan wordt een mengsel van varenwortels en veenmos ge bruikt, dat men bij een kweeker krijgen kan. Bij het verpotten wordt de plant op een goede hoogte in de pot gehouden en stevig aangedrukt met een stuk hout. Gieten doen we net zooals bij andere kamerplanten; ma tig dus; en in den winter aan den drogen kant. In den zomer geeft men meer water, Het is wel goed nu en dan de bladeren met een sponsje af te vegen. Dit is voor het ver wijderen van het stof. De planten moeten op een lichte plaats staan, maar nooit in de volle zon. Bij goede behandeling bloeien ze elk jaar. De volgende keer beschrijven we nog een naar soorten. Voldoening schenken orchideeën steeds aan hen, die er ernstig aandacht aan besteden en ze met toewijding behandelen. A. v. d. L. Verdachten bekennen schuld. De gedupeerde verzekerings maatschappij kan doorwerken. Alles verspeculeerd? De hoofdverdachten in de zaak betreffende de bankkrach in Amster dam, Wiegerink en Muschter, hebben toegegeven, dat de effecten zijn ver dwenen. De verdachten, die thans nog op het hoofdbureau van politie vertoeven, zullen morgen naar het huis van bewaring worden overge bracht. De gedupeerde verzekerings maatschappij. Ongeveer vier jaar geleden kocht de com manditaire bankvereeniging de aandeelen op van de Nationale Lloyd, zoogenaamd voor groepen menschen. die zich voor deze verzekeringsmaatschappij interesseerden, in werkelijkheid echter voor de bank zelf, die daardoor vrijwel de geheel financieele zeggingskracht aan zich trok en de beschik king kreeg over de effectenportefeuille van de verzekeringmaatschappij, die een waarde had van f450.000.. Bovendien vertrouwden de beide bedrijfsleiders van de verzekerings maatschappij. de heeren Bijlsma en Borrius. de bank hun privébezit tot een waarde van ongeveer een halve ton aan effecten toe. De bank kreeg hierdoor dus in totaal de be schikking over een half millioen. Op papier werd de eerste tijd de zaak steeds in orde bevonden, maar... bij con trole werden de effecten, nooit vertoond! Korten tijd geleden kreeg men argwaan en men stelde de eisch, dat de effecten bij een groote bank moesten worden gedeponeerd. Dit werd geweigerd. De verzekeringsmaat schappij bracht toen alle posten behalve de transportverzekering, door haar bemidde ling afgesloten, onder bij een groote Deen- sche verzekeringsmaatschappij. De belan gen der verzekerden zijn dus veilig gesteld. De verzekeringsmaatschappij zal door kun nen werken, het faillissemejit van de zwen- delbank echter kan worden tegemoet ge zien. Het is een bekend feit, dat een der bankdirecteuren graag speculeerde. De lichting in vollen gang. In de afgeloopen dagen is hard gewerkt aan de lichting van de Hunze XIII, die dezer dagen op het IJselmeer vergaan is. Er zijn groote moeilijkheden te overwin nen, doordat het achterschip zich bijna ge heel in den bodem heeft ingegraven. De sleepbooten „Willemina Goedkoop" en „Daniël Goedkoop" zijn ter plaatse, alsme de de bok „Simson" uit de Amsterdarnsche haven en de „Adelaar" van Wieringen. Reeds heeft meri, naar het Volk meldt, een stukje voorschip naar bover gewenkt, benevens een stuk zijkant, waarop te lezen staat: „Hunze XIII, 127 ton. Kapitein Smel- tekop, Groningen". Het is niet onmogelijk, dat het schip reeds heden geborgen kan worden. Doelmatigheid, een sterke kant van de autocratie. In een rede voor het Zuid-Afrikaansche instituut van ingenieurs te Johannesburg heeft generaal Smuts de leiders van Europa aangespoord gebruik te maken van den huidigen geest van begrijpen, teneinde de vraagstukken van koloniën en stabilisatie van de munt op te lossen. Behalve in de groote vraag van oorlog en vrede stelt Zuid- Afrika vooral belang in de koloniën en het goud. Volgens spreker kan alleen de tijd 't vraagstuk van democratie en dictatuur oplossen. Hoezeer spreker zelf ook gehecht is aan de democratie, toch moet hij zeggen dat zij van haar tegenstander veel kan leeren op het gebied van doelmatigheid. In de geschiedenis is steeds gebleken, dat dic tatuur van voorbijgaande aard is. Men leeft thans in 'n tijd van overgang en alles, wat wijze staatslieden kunnen doen is te zor gen, dat geen nieuwe wereldoorlog uitbreekt Ten aanzien van den Volkenbond spoorde Smuts aan dit instituut te hervormen in een doelmatige instelling tot het behoud van den vrede, hierbij gebruikmakend van de ondervinding der laatste twintig jaar. Er zullen geen slachtoffers vallen. De stakyig aan de Londensche goederen- stations is geëindigd. In een massabijeen komst hebben de stakers besloten het ad vies der vakibondlbestuurders te aanvaar den en het werk te hervatten, daar de maatschappij den waarborg heeft gegeven, dat er geen slachtoffers zullen vallen. Giste ren te middernacht is het werk hervat. De maatschappij heeft toegezegd, met de vak organisatie te zullen onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden en 't lidmaatschap der organisatie. daarom ging deze dag voor den jubi laris nog niet ongemerkt voorbij. in. tegendeel hij mocht zelfs zeer veel blijken van belangstelling ondervin den. De Spoorbuurtbewoners toonden hun m delevcn met het feest van den chef niet al leen door het uitsteken van de vlag, V* l.r nn Vi Om i-irvl.- Q 1 c h li i vori rl r> n n J.CH1 -vlc44> schonken hem ook, als blijvend aandenkc een prachtigen crapaud. De vischhandelaa van Wieringen, die over Anna Paulow l-»r»Hnn Vir>m pon wnQr>r1ftT-«n. pen aan. Fruitmand en bloemstukkon va het stationspersoneel, van vereeniging0u waarvan de her Verver lid is, als visch- e'n biljartclub, en van particulieren vulden da „i.j— wulden da kamers en een stroom van felicitaties, schrif telijke en telegrafisch, ook alweer van ver." eenigingen (b.v. de Z.A.P.) en particulieren spraken van waardeering voor den jubilari ir»-. imvclntto vnrrrrlon nnk 7Ü Hio i.. OjUWUVXl - <-> .1 u En tenslotte zorgden ook zij, die persoonlijk bun gelukwenschen kwamen aanbieden er voor dat onuitwischbare, aangename herin, rvouino^n vprhnnrlpn zullen bliivtm nor, a. neringen verbonden zullen blijven aan den dag, die een belangrijke mijlpaal in het le. ven van chef Verver was. Vrijz. Dein. Kiesveréemgingf De Vrijzinnig Democratische Kiesvereen, vernederde Zaterdagavond in Voorburg. Nadat de heer Mol geopend had, werden notulen en rekening van den secr.-penn den heer G. H. Geerligs, goedgekeurd. De heeren K. Brugman en H. Jomker Hz. hadden als kascoonmissie de rekening die met een batig saldo van f 18.11 si0oit gecontroleerd. De besprekingen, gewijd aan het agenda punt: candidaatstelling Prov. Staten, had- den tot resultaat, dat op de federatievei- gadering te Alkmaar do candidatuur- C. D, Rezelman naar voren gebracht zal worden! De heeren C. D. Rezelman en C. Moi werden tot afgevaardigden naar de Ah. Verg. in D'en Haag benoemd, de heeren J! Geerligs Jz. en H. Jonker Hz. fot hUIj plaatsvervangers. Zij kregen opdracht bij de verkiezing van een hoofdbestuurslid ie stemmen op den heer J. C. Deering en hebben overigens vrij mandaat. Na eenige huishoudelijke besprekingen volgde sluiting. BREEZAND DOKTER BAVINO. Gisteravond gaf de vereeniging „Inter- nie" in de zaal van den heer Borst een op voering van het tooneelstuk „Dokter Ba- vino". De baten van dezen avond waren bestemd voor d.e kas v. d. algemeens kien terschool en het was dan ook namens de besturen van de kleuterschool en Intemie, dat de heer van der Kruk, leider der too- neelvereeniging, voor den aanvang oen kort welkomstwoord sprak. Over „Dokter Bavino" behoeven we niet uit te weiden. Het stuk werd meerdere ma len hier en in den omtrek opgevoerd en den inhoud er van mogen we dus bekend veronderstellen. Het deed het, met de vaak rake phiiosophische opmerkingen van deni mismaakten „Dokter" en de dramatische handeling waaraan het rijk is, ook nu weer goed. Maar, ook de vertolking was in orde. Uitblinkers hierbij waren de heeren Zwarts in de titelrol en de heer Loevens, de grimeur, die een gastrol vervulcft. Het, spel der anderen sloot hierbij goed aam „Internie" had dan ook de volle aandacht van het publiek en daar dit in vrij flinke getale was opgekomen, mag van, en ook financieel, goed geslaagden avond gesproken worden. Sóhagen ANNA PAULOWNA CHEF VERVER 40 JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. De Spoorweg Mij. wijkt niet af van haar eenmaal ingenomen standpunt, wel aan dacht te schenken aan een 25-jarig jubileum van een lid van het personeel, doch niet aan een 40-jarig dienstverband. Zoo kon dus de heer K. Verver, die Zaterdag 15 Oct. herdacht dat hij 40 jaar geleden bij „de spoor" kwam van die zijde niets verwachten. Maar In de groote zÈal van het Noordhollandsct Koffiehuis te Schagen waren Zaterdagavoni honderden bijeen om het 20-jarig bestaan van de Federatie Noordhollandsch Noorderkwartier van den bond van arbeiders in het land- ei tuinbouw- en zuivelbedrijf te vieren. De heer H. van der Wielen, uit Haarlem, federatievoorzitter en hoofdbestuurder, sprak de feestrede uit. Namens de afdeelingen bood de heer Nannis van Oudesluis de federatie een eigen vlag aan. De secretaris, de heer Zwaa.5 van Hoogwoud, werd gehuldigd. Er waren vele schriftelijke felicitaties o.a. van de afd. S.D.AÏ. Den Helder, de Heldersche bestuurdershond, ie Heldersche arbeiders zang- en muziekveree1 niging en de vrouwenclub uit Anna Paulowna, Het gezelschap Piesser verzorgde met succes het feestelijk gedeelte van den avond, die een geanimeerd bal werd besloten. BROEK OP LANGEND!JK, 17 Oct. Aardappelen: BI. eigenheimers 2.60 12000 Kg. uien 22.30, drielinsren 1 .BO grove 2,10—2.30, gele nep 5.(10-5.80, Kg. peen 1.52, kleine peen 8090 ct., Kg._ spercieboonen 8.20—9.70. f9 7500 kg. kroten 1.20—2; 16 duizend v roode kool 1.30—2.30; 1125 kg. savove M j 22.20; 180 duizend kg. witte kool 0,9(P.; 20 duizend kg. roode kool 1.20—1.70; kg. d. witte kool 1.30—1.60; 930 kg. bloe»' kool 2.90380; dito 2e soort 1.50—2. NOORDSCHARWOUDE, 17 Oct. Groote muizen 1.701.90* uien 2-20j drielingen 1.80—1.90, grove 2.20, gele 5.40—5.60, 5800 Ke. peen 1.60—1.90, 800 spercieboonen 4.40—8.60. A„n 130.000 kg. witte kool 0.901; 17000 f pootaardappelen A 28—35 4.20—4.60; A 55 4.20; B 28—35 4—4.10 ALKMAAR, 17 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoc 79 vette koeien f 160—280, 36 graskalvc f 3055. 48 nuchtere kalveren 6—18; 57 vette sc' pen 2328; 333 vette varkens 0.510.A WARMENHUIZEN, 15 Oct n Roode kool 1.20—2.60. gele kool l.'O-ri witte kool 0.901, nep 6—6.10. andijvie uien 2.30, Frühmölle 0.70—0.90. peen J.y 2.30, Robijn 2—2.20, eigenheimers 2.80, slaboonen 12.50, bieten 0.50— IJ"' .„j, voer: lOOOst. andijvie, 1700 Kg. <"ple 79.500 Kg. witte kool, 1000 Kg. nep. u Kg. uien, 5200 Kg. peen, 2950 Kt- pelen, 900 Kg. slaboonen, 4200 Kg- m ALKMAAR, 15 Oct. ..ji-r N.V. Eicrveiling voor Hollands X° kwartier. - Aanvoer: 200.000 kipcicifon 5.50, kuikeneieren 3.10—4.55, eend 33.20, per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6