Rust in Jeruzalem Bereid tot vrede, gereed totjerdediging Koningin Wilhelmina Dieselauto's De spionnage in Amerika DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER zwaarder belast een groot Vorstin OVERDRACHT VAN HET COMMANDO op VLIEGVELD „DE KOOY" KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Joden blijven zich fegen verdeeling verzetten Benzinebelasting iets verlicht Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg-Mif. HoDacdi Noorderkwartier N.V. te Den Helder V R IJ D A G 21 OCTOBER 1938 66e JAARG. No. 8444 BRITSCHE TROEPEN HEBBEN DE ORDE HERSTELD. ZOO WEI NIG MOGELIJK GEWELD GE BRUIKT. Na vijf dagen van opwinding en militaire bedrijvigheid haalt men in Jeruzalem weer ruimer adem. Over de oude stad klinkt weer het klok gelui der kerken en het geroep der Muezzins op de minaretten. Het ge- weergeknetter is verstomd, rust is over de Heilige Stad neergedaald, nu de Britsche troepen weer volle dig de controle over de Arabieren- wijken hebben hersteld. Vermoeid en ongeschoren na twee dagen in touw te zijn geweest, staan de Britsche soldaten met de bajonet op het geweer op wacht voor iedere opening in de Moskeeën- wijle, terwijl andere soldaten in dekens ge huld, op de straatsteenen slapen. Men is thans begonnen met de stelselma tige inschrijving der bewoners, ten einde de niet-ingezetenen uit te pikken. De laatsten worden ondergebracht in een militair kamp, in de Davidsburcht, waar zij ondervraagd worden, en tevens onderzocht wordt, of zij op hun schouders indrukken hebben van het dragen van een geweer. Gisteravond werd officieel medegedeeld, dat, voor zoover bekend, bij de operaties in de oude stad negentien Arabieren gedood en 25 gewond zijn. Van Britsche zijde zijn geen nieuwe slachtoffers gemeld. Zoo mogelijk geen geweld! Met groote voorzichtigheid en zoo weinig mogelijk geweld, wordt de zuivering door gevoerd. Den soldaten is er op gewezen, dat onder de Arabische bevolking vermoedelijk 85 pet. onschuldigen zijn. Zij hebben op dracht een klein getal bandieten en despera do's te dooden of gevangen te nemen, alleen in geval van tegenstand mag geweld ge bruikt worden. De vraag hoe de rebellen in de oude stad voor de binnenrukkende troepen hebben kunnen verdwijnen, wordt op verschillende manieren beantwoord, zegt het Hsb. Het is bekend, dat een aantal mannen ontsnapt is door zich met touwen langs den stadsmuur te laten afzakken en door het cordon Brit sche schildwachten daarbuiten te slippen Anderen hebben zich in het Haram-district verschanst. Het schijnt, dat velen ook door onderaardsche gangen uit de stad zijn ont snapt. In de oude stad heerscht nog altijd het verbod voor de bewoners zich op straat te begeven, terwijl dit verbod voor de rest van Jeruzalem van tien uur 's avonds tot zes uur 's morgen geldt. De oude stad is natuurlijk nog altijd geïsoleerd, maar gis terochtend mochten gedurende eenige uren groepen vrouwen- en meisjes door de poor ten, om in het gedeelte van Jeruzalem bui ten den muur voorraden in te slaan. Daar de Staking van de Arabieren nog altijd voortduurt, worden geen groenten en melk in de oude stad aangevoerd. De Northumberland-fuseliers hebben het Harnm-clistrict omsingeld, dat in den zuid- oostelijkcn hoek van ed oude stad is gele gen. Tusschen deze twee wijken in bevindt zich nog een complex gebouwen, welke nog niet zijn doorzocht, maar alle bewo ners zijn gewaarschuwd zich alleen op straat te begeven als zij voedsel wenschen. Daar er in die buurt nog werd geschoten, begonnen de soldaten er juist met de huis zoekingen. Hier en daar waren straatvegers al weer bezie met hun werk. F.r ziin op merkelijk weinig teekenen waar te nemen, dat de oude stad eeniee daeen lanc is be legerd. Hier en daar zijn wat telefoondra den doorgesneden en wat ruiten stuk. Terwijl de soldaten de huizen doorzoeken, gaan ambtenaren van hef departement van volksgezondheid met voedsel en vergezeld van dokters de straten af. in het bijzonder in de armere buurten. Alle zieken en ge wonden worden overgebracht naar het re- geeringshospitaal en de rest krijgt voedsel. De bevolking is buitengewoon bevreesd, maar er is minder honger geleden dan werd verwacht- Da Joodsche rechten op Palestina. De Joodsche pers blijft zich verzetten te gen een verdeeling van Palestina en ver klaart zich accoord met een oplossing, wel ke door de Britsche pers is voorgesteld, n.1. het stichten van een eenheidsstaat onder Britsche leiding met een minderheidssta- tuut. De algemeene raad van het zionistisch congres heeft een oproep aan het wereld- jodendom gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat voor de Joden in Palestina be slissende dagen in aantocht zijn. In den op roep wordt er hij de millioenen elders wo nende Joden op aangedrongen, het beleger de Jodendom in Palestina met eensgezind heid en coördinatie der krachten te helpen. Er wordt verder gezegd, dat de Joden „geenerlei voorstel zullen aanvaarden, van welken aard ook, dat openlijk of heimelijk knechting of beperking van de expansie in het vaderland met zich mede zou brengen." Lang leve het Arabische Pales tina. Als tegenhanger van deze Joodsche kreet om eensgezindheid volgt hier nog een be richt uit Beyroet in Irak. De minister van buitenlandsche zaken van Irak is bij zijn aankomst te Beyroet verwel komd door een groote menigte Arabieren, die ,lang leve het Arabische Palestina" schreeuwde. De minister hieid een korte toe spraak. waarin hij zeide, dat hij goed nieuws voor Palestina meebracht, dat de Arabieren zal bevredigen. Sir Samuel Hoare ontwapent Hitier met diens eigen argu menten. Hitier, aldus sprak gisteravond Sir Sa muel Hoare. de Britsche minister van Bin- nenlandsche Zaken, te Clacton-on-Sea, ge looft in Chamberlains vredeswil, maar vreest een opvolger en wapent zich daar om. Ik geloof in Hitiers verlangen naar den vrede, doch evenals Hitier moet ik voorbe reid zijn op een opvolger, die zijn zienswij ze niet deelt, en onder deze omstandighe den neem ik zijn motto over: „Steeds bereid tot vrede, doch elk uur gereed tot verdedi ging". Een eerste voorwaarde voor den vrede is een krachtig Engeland. Want een groot Britsch belang is de vrede en onze kracht zal zeker in de schaal van den vrede wor den geworpen. Geen vredelievende natie behoeft voor de Britsche bewapening be vreesd te zijn. Hoare zeide, ervan overtuigd te zijn, dat 't onderhouden van vriend schappelijke betrekkingen met Enge land altijd een der hoofdpunten van Ilitler's politiek is geweest. Ik ben er ook van overtuigd, aldus Hoare, dat er zonder vriendschappelijke betrek kingen tusschen Engeland en Duitschland geen stabiele vrede in de wereld kan zijn. Hoare besprak vervolgens de organisatie van de hulpdiensten en den luchtbescher mingsdienst en zeide o.a., dat indien Enge land zoo georganiseerd kan worden, dat het onmogelijk een vernietigende slag kan wor den toegebracht, het de toekomst tegemoet kan zien met de zekerheid, dat het nimmer verslagen kan worden. Ik voel sterk de noodzaak van georgani seerde binnenlandsche veiligheid waarin be reidwillige burgers geheel hun rol zullen hebben te vervullen, en dan liever als geoe fende helpers dan als nieuwbakken amateurs concludeerde Hoare, om tot besluit nog op te merken: Ons streven is tweeledig: vrede in het buitenland, veiligheid in het binnen land. Voor dit dubbele program van vrede, veiligheid, verzoening en kracht, vraag ik den steun der natie. Mr. P. J. Oud tijdens zijn rede na de installatie van den oud-minister tot burgemee ster van Rotterdam Een Indisch vorst geeft zijn in drukken over Nederland. Nu de sultan van Boelongan, die Neder land heeft bezocht tijdens het regeeringsju- bileum, reeds weer enkele dagen in Indië vertoeft, heeft een vertegenwoordiger van Aneta hem naar zijn indrukken gevraagd. Heeft Uwe Hoogheid geen andere dee- len van Europa bezocht?" vroegen wij. „Voor mij is Nederland geheel Europa. Ik heb er geen behoefte aan van Europa meer te zien dan Nederland. Ik wilde aanwezig zijn bij het regeeringsjubileum van Seri Poedoeka Maha Ratoe Wilhelmina, een an der doel had ik niet." „Heeft U H.M. de Koningin van nabij ge zien, en welken indruk heeft U van onze vorstin gekregen?" „Natuurlijk heb ik niet alleen de Koningin, doch ook de overige le den der koninklijke familie van heel nabij gezien", antwoordde de sultan met zichtbaren trots. „Het was tijdens het aanbieden van het geschenk van Boelongan. Ik zal dien dag nooit vergeten. Hare Majesteit dankte mij zeer vriendelijk. Ik ver sta geen Nederlandsch, en toch drong haar fijn-getimbreerd warm stemgeluid tot mijn hart door. Zij is een groot Vorstin. En H.K.H. Prinses Juliana was ook heel aardig tegenover ons, Indische vorsten. Zij vroeg belangstellend naar verschillende din gen, naar onze reis, ons verblijf in Neder land enz. Ook Prins Bernhard was char mant en eenvoudig." Wijziging van de motorrijtuigen belasting voorgesteld. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de motorrijtuigenbelastingwet. De regeering wijst hierin op het feit, dat een steeds stijgend aantal motorrijtuigen van Dieselmotoren wordt voorzien, welke motoren niet met benzine, doch met niet aan belasting onderworpen olie worden ge dreven. Reeds thans wordt hierdoor een bedrag van ongeveer Z'A millioen gulden aan de schatkist onttrokken, welk bedrag in de naaste toekomst nog aanmerkelijk zal stij gen. Ten einde deze bevoorrechting van ge bruikers van dieselmotoren boven de ge bruikers van benzine op te heffen, stelt de regeering voor om de motorrijtuigenbelas ting te verdubbelen voor alle motorrijtuigen die voorzien zijn van andere dan benzinemo toren. Dat deze extra heffing matig kan worden, genoemd, blijkt volgens de regeering uit het feit, dat de daaruitvoortvloeiende verhoo ging van de motorrijtuigenbelasting voor- loopig niet meer dan f 800.000 per jaar zal bedragen. Voorts stelt de regeering in uitzicht een zoodanige wijziging van de omzetbelasting- wet, dat voor de berekening van de inge volge die wet te heffen belasting, zoowel ten aanzien van ingevoerde als van de hier te lande vervaardigde benzine, het krachtens de benzinebelastingwet geheven bijzonder in voerrecht ad. f 8.00 per 100 kg. met een ac- DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge Zuidelijke tot Oostelijke wind, koude mistige och tend. later licht bewolkt en iets warmer, droog. Verdere vooruitzichten: herfstweer. Mooi cijns gelijk gesteld wordt, hetgeen dan zal medebrengen, dat in de waarde der benzine waarvan de omzetbelasting en haar equi valent geheven wordt dit bedrag van f 8.00 niet meer begrepen behoeft te worden. Het automobielverkeer als geheel be schouwd zal door deze combinatie van ex tra-heffing en belastingverlaging met meer dan een half millioen gulden worden ont last. Kapt. ter jee K. van Aller (rechte) draagt het commando over aaa kaf. lalt ter ïee, J. W, O. van Kengei. De scheidende commandant inspecteert voer het laatst de troepen. Slechte dag voor de verdediging. Steeds meer verklaringen. Ook andere gevallen voor den rechter. Uit de behandeling der opzienbaren de zaak tegen de Duitsche spionnen in Amerika is wel gebleken, dat zij voor niets terugdeinsden om hun doel te bereiken. Zelfs is onthuld, dat men plan had een hooggeplaatst militair ambtenaar te dooden met gas, waarvoor een vernuftig gecon strueerde vulpenhouder gebruikt zou worden. Het was gisteren een slechte dag voor de verdediging. Ondanks haar tegenwerpingen, werd een verklaring voorgelezen, welke door de gedaagde Jolianna Hofmann, de roodha rige scheepskapster, zou zijn onderteekend, en volgens welke zij zou hebben gezegd, dat Schlueter, de geheime Duitsche agent, haar had verteld, dat de Duitsche spionnage-orga- nisatie duizend dollar zou betalen voor plan nen van de Amerikaansche vliegtuigmoe derschepen „Yorktown" en „Enterprise". Rumrich heeft gisteren als getuige in het spionnageproces verklaard, dat Glaser, die gewoon soldaat was bij de Amerikaansche luchtmacht, hem ongevraagd een lijst van de kustwachtstations der Vereenigde Staten had overhandigd. Ook deelde hij mede. welke methode hij had gebruikt om vijftig blanco paspoorten te bemachtigen, welke poging tot de arres tatie heeft geleid. Nog meer spionnage! De vier Duitschers. die kortgeleden te Fort Randolph gearresteerd zijn. en die er van beschuldigd worden, foto's van de ver- sterkingswerken te hebben genomen, zijn gisteren voor den rechter verschenen. Hun zaak is in handen gesteld van het districts gerechtshof. Intusschen zijn zij tegen een borgtocht in vrijheid gesteld. De openbare aanklager heeft later aan de pers medegedeeld, dat in de over drie we ken te houden zitting van het districtsge rechtshof opzienbare verklaringen tever- wachten zijn.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1