Nieuw aany van Tsjech Slowakije Spanje wordt luilekkerland! spitst zich toe De distributiebedrijven om hals? Postvlucbten op Indfë Italiaansche spionnage in Frankrijk Drukke K.L.M.-lijn op Praag Het contact Polen -Roemenië Koersverandering van onze handelspolitiek De Joden in Italië Tweede Kamer Naar het protectionisme Kcmal Atafurk iets befer Duitsche onderscheiding voor Willem Mengelberg Eerste Kamer Karl Kaufsky gecremeerd REGEERING DOET GEHEIMZINNIG EN BEMOEILIJKT DAARDOOR DE BERAAD SLAGINGEN. De Tweede Kamer zette gistermid dag voort de beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van de Tariefmachtigingswet 1934. De voorgestelde wijziging behelst, de Kroon machtiging te verleenen, om, wanneer zij dat in het belang van het Nederlandsche bedrijfsleven acht invoerrechten op bepaalde artikelen op korten termijn in te stellen, niet alleen voor fiscale doeleinden, doch ook voor de uitvoering van een ma- tig-beschermende herziening der ta rieven. De bedoeling is, tenslotte te geraken tot 'n wettelijke herziening van het invoerrechten-tarief, teneinde dit ta rief een nog meer beschermend ka rakter te geven. Dat zulks een gron dige wijziging van onze handelspo litiek, welke sterk protectionistisch zou worden, beteekent, ligt voor de hand. Het merkwaardige is, dat de Regeering nog geen bekendheid heeft gegeven aan die categorie van handelobjecten, welke zij voor de toepassing der voorgestelde wijziging op het oog heeft. Zij stelt de Kamer slechts voor een principieele uit spraak over haar handelspolitieke plannen. Eerste spreker van dezen middag is de heer van den Tempel (s.d.), die de metho de, welke bij dit wetsontwerp wordt toege past, zeer zonderling acht. De gegevens voor een gefundeerd oordeel over de tariefsherziening worden aan de kamer onthouden. Men moet weten in hoeverre tech nisch achterlijke bedrijven nog zul len worden beschermd en over wel ke artikelen de bescherming zich zal uitstrekken, alvorens daaraan goed keuring te kunnen verleenen. Prini^ieele wijziging van onze handels politiek mag de regeering niet zonder goed keurende uitspraak van de Kamer worden, toegestaan. Spr.'s fractie zal tegenstemmen, indien de regeering bij haar gecritiseerd voornemen volhardt. De anti-revolutionnaire afgevaardigde, de heer Schouten is tegen de verregaande machtigingen aan de regeering. Ter vermij ding van abnormalen invoer kan immers ook het navorderingsmiddel worden toege past! Wij verkeeren in de uitzonderlijke situatie, dat wij niet kunnen beoor- deelen wat de regeering van ons verlangt, merkt de liberale heer Bierema op. Sprekers fractie is niet bereid, aan een principieele wijziging van onze handelspoli tiek mede te werken, doch tegen de voor gestelde wijziging van art. 2 heeft zij op zichzelf geen bezwaar, vooral niet wanneer de termijn op een jaar wordt gelimiteerd. Het woord wordt nog gevoerd door de heeren Kortenhorst (r.k.), die het met het wetsontwerp eens is, de Marchant et d'An- sembourg (n.s.b.), die blijft waarschuwen tegen halve" ordening van het bedrijfsle ven en Wijnkoop (comm.). I.aatstgcnoemde kan zijn stem niet. geven aan maatregelen, welke onze handelspolitiek in protectionis- tischen zin ombuigen. Twee ministers antwoorden. De minister van Financien, Mr. de Wilde, neemt een gedeelte van de beantwoording op zich. Het economische gedeelte zal zijn ambtgenoot Mr. Steenberghe behandelen. De regeering wil zich, aldus minister de Wilde, de machtigingen beperken tot dringende gevallen, waarbij het moet gaan om levensbelagen van Neder landsche bedrijven en on den grondslag van het algemeen belang. Zij heeft met haar voornemen om bij wetsontwerp maatregelen van beschermenden aard te nemen reeds, teekenen gegeven, dat zij niet boven 20 pet. op afgewerkte fabrikaten zal gaan. Men kan thans niet van haar vra gen, dat zij mededeelt welke artike len zij op het oog heeft. Dit ligt uiter aard nog in het veborgene. De re geering heeft inderdaad plannen om van koers te veranderen en zeer binnenkort te komen met matig-be- schermende maatregelen. Geen vechttarieven Mr. Steenberghe zegt, dat men het ver band tusschen in- en uitvoer niet te streng moet opvatten. De regeering heeft geen vechtta rieven op het oog. De verhoudingen ten opzichte van het buitenland zul len volgens de voornemens der re geering in het algemeen niet wor den gewijzigd en zij zullen vrijwel niet afwijken van de verhoudingen tijdens de periode van hoogconjunc tuur. Replieken. Eenige sprekers in tweeden termijn vra gen van de regeering een definitieve uit spraak over de beteekenis, welke hun stem over het ontwerp straks zal hebben. De heer Kortenhorst (r.k.) zou wel ge neigd zijn door het indienen van een mo tie een principieele uitspraak uit te lokken, mits hij er zeker van zou zijn, dat die mo tie onmiddellijk zou worden behandeld. Die zekerheid werd hem allerminst verschaft door een motie, welke de vrijzinnig-demo cratische afgevaardigde Jockes onder voor behoud aankondigde, welke motie juist ten doel had die principieele uitspraak aan de algerneene beschouwingen over de Rijksbe- grooting te koppelen. Het is on dat moment, dat de voorzitter aan regeering en kamer de gelegenheid geeft er een nachtje over te slapen. ZIJ WILLEN AAN HONGARIJE DE STAD KOSICE AFSTAAN EN IN ROETHENIë, BERENGASZ EN OMGEVING. DOCH WEIGE REN AF TE ZIEN VAN BRA- TISLA.WA. Praag door de houding van Roe menië gesterkt. De Slowaaksche minister-president Tisso en minister Durcansky, alsmede de Roe- theensche minister Bacinsky. zijn gister uit Munchen teruggekeerd. Bacinsky is te Praag gebleven, de beide andere ministers zijn naar Bratislava doorgereisd. Bij hun aankomst te Praag verklaarden zij zeer tevx-eden te zijn over hun bespre kingen met de Duitsche politici. Zooals men weet, hadden deze besprekingen de Hon- gaarsch-Slowaaksche grenskwestie tot on derwerp. Zij zullen de Hongaren thans meer bieden dan te Komarno. De Slowaken, aldus het „Alg. Hsbl." zul len de stad Kosice aanbieden, waaraan de Hongaren om gevoelsreden waarde hechten. Het is nl. de historische hoofdstad van Bo- ven-Hongarije en de begraafplaats van ette lijke Hongaarsche nationale helden. De Slowaken weigeren echter Bratislawa af te staan. In Roethenië wordt het gebied, dat in hoofdzaak Hongaarsch is. aangeboden, in clusief de stad Beregsas, maar nog meer concessies worden geweigerd en plebiscie ten zullen niet worden toegestaan. De houding van Praag is krachtiger ge worden nu Roemenië schijnt te hebben be sloten niet in te gaan op het plan van den Poolsohen minister kolonel Beek. Naar Reuter uit Praag meldt, is aldaar voor het beginsel „Slowakije voor de Slo waken" gister een campagne ingezet door de partij der jeugdige autonomisten onder leiding van Durcansky, Hitier in de bezette gebieden. Hitier is gister uit Krumau, waar hij een korte toespraak tot de bevolking had ge richt, via Kalsching tot nabij de nieuwe Duitsch-Tsjechische grens gereden. Na een kort-oponthoud op den Schoeninger berg keerde Hitier naar Linz terug, waar hij des middags aankwam. Tegen den avond was hij weer in Obersalzberg, aangekomen. Gevecht aan de Tsjechische grens. In een gevecht tusschen Tsjechen en Duit sche douane en politie in het dorp Loblsitz aan de Duitsche zijde van de grens in het Sudetenland zijn vijf Tsjechen gedood. GERESERVEERDE HOUDING DER ROEMEENSCHE REGEERING TEGEN OVER DE POOLSCHE VOORSTELLEN. In welingelichte kringen te Boekarest verklaart men de gereserveerde houding der Roemeensche regeering tegenover de Pool- sche voorstellen in de Roetheensche kwestie niet de volgende redenen: 1. Loyaliteit jegens Tsjechoslowa- kije. 2. Den wensch directe betrekkingen met dat land te behouden met het oog op een economische en politie ke medewerking. 3. Den wensch de positie van Hon garije niet buitensporig te zien ver sterken. 4. Scepticisme ten aanzien van een mogelijke verzekering der regeering te Boedapest ten aanzien van Tran- sylvaniö. 5. Het besluit de deelneming te ont wijken aan een combinatie, welke als vijandig jegens Duitschland zou kun nen worden uitgelegd. Zeer zeker begrijpt men te Boekarest zeer goed het belang, dat Polen hecht aan een regeling der Roetheensche kwestie, welke Roethenië onder Hongaarsche controle zou plaatsen. Doch, aldus verklaart men, men moet niet uit het oog verliezen, dat de Hongaren, wan neer zij in Roethenië gevestigd zouden zijn, strategische stellingen zouden bezetten, wel ke de verdediging van Transylvanië en Boe- kowina bedreigen. De gemeenschappelijke Poolsch— Honga:.rsche grens. Een rechtsch oppositieblad in Polen schrijft, dat het na de besprekingen van Beek met koning Carol uitgegeven commu niqué er den nadruk op legt, dat de gedach- tenwisselingen vriendschappelijk waren. Het communiqué laat echter vermoeden, dat de Poolsche voorstellen op een zekere reserve zijn gestuit in Roemeensche politieke krin gen. Het blad voegt hieraan toe: „Het is on ontbeerlijk, dat de Poolsche regeering haar diplomatieke activiteit voortzet, teneinde Roemenië te winnen voor de gedachte van een gemeenschappelijke PoolschHongaar sche grens". Als dank voor zijn broodbombar dementen krijgt Franco de kous op den kop. Na de broodbombardementen der rechtschen zijn de linkschen begon nen Burgos te bombardeeren met zijden kousen, hemden, sokken en andere kleedingstukken, In Spaansche regeeringskringen wordt verklaard, dat dit bombardement bedoeld was als een antwoord op de rechtsche broodbombardementen op Barcelona en Ma drid en beoogde, den nadruk te leggen op het gebrek aan textielgoederen in het recht sche Spanje. De uittocht der vrijwilligers. Talrijke buitenlandsche vrijwilligers stroo men van alle zijden van het front samen te Valencia, vanwaar zij naar de evacuatie-ha vens zullen worden gevoerd. Overal in de stad zijn aanplakbiljetten aangebracht, waarop het Spaansche volk zijn erkentelijkheid betuigt jegens de buitenland sche vrijwilligers. Franco's minister van buitenlandsche za ken Jordana, heeft gisteren den Italiaan- schen gezant voor een vrij langdurig onder houd ontvangen. Het officieele bulletin. Het officieele bulletin over den gezond heidstoestand van Kemal Ataturk, den Pre sident der Turksche republiek, bericht, dat de symptomen van nerveusiteit geheel zijn verdwenen. De algerneene verbetering in den gezondheidstoestand van den zieke houdt aan. PRO 25-0419* Geen nationale vlag meer bij kerkelijke feestenl In het pauselijke Orgaan de Osservatore Romano wordt o.a. gezegd, dat de nationaal socialistische autoriteiten te Berlijn zich so lidair hebben verklaard met de schuldigen aan de incidenten van Weenen tegen kar dinaal Innitzer. De oorzaak van het conflict is volgens het blad te zoeken in het niet nakomen van verdragen met het episcopaat door de na tionaal socialisten, Gezag ontnomen. Het „Berliner Tageblatt" bericht, dat het toezicht op het godsdienstonderricht op de scholen van Salzburg door den schoolraad van het gebied is ontnomen aan den aarts bisschop van Salzburg. Het toezicht is over gedragen aan de wereldlijke autoriteiten, aangezien geen garantie bestaat, dat de aartsbisschop zijn taak zal uitoefenen in een geest, overeenkomstig het nationaal-so- cialisme. Bij decreet van den Duitschen minister van binnenlandsche zaken is den burger lijke autoriteiten verboden officieele verte genwoordigers te benoemen bij kerkelijke plechtigheden, zoowel bij de gewone feesten volgens den kalender, als bij bizondere ge legenheden, zooals het bezoek van een bis schop, eerste communies, bedevaarten ed. Tevens wordt den civielen autoriteiten ver boden bij kerkelijke feesten de nationale vlag te hijschen. In het kader van de „Noordsche Week" heeft de rector van de Hansische universi teit, prof. Dr. Rein, in tegenwoordigheid van talrijke vertegenwoordigers uit de Noordsche landen aan prof. Dr. Willem Mengelberg de „Hansische Rembrandtprijs" voor 1938 verleend. ONZE ELECTRICITEITSVOOR- ZIENING. ONTWRICHTING DER GEMEENTE- FINANCIëN GEVREESD. OOK VOOR NOORD-HOLLAND. Aan de orde is het wetsontwerp, houdende algerneene regelen ter za ke van de electriciteitsvoorziening. In dit- wetsontwerp, wordt een voorstel van concessies voorgesteld, te verleenen door de Kroon, ge hoord den Electriciteitsraad en Ged. Staten. Tevens wordt voorzien in een bevordering van de koppeling van centrales en in een regeling van de keuring van electrische artikelen. Zooals men zich herinneren zal, werd bij de aanneming van dit ontwerp door de Tweede Kamer op 14 Juni j.1. de bevoegdheid der mi nisters, om de winsten der gemeen telijke elecflriciteitsbedrijven te li- miteeren, geschrapt. De centralisatie fel gecritiseerd. Wordt dit ontwerp wet. geen provinciaal, gemeentelijk of particulier electriciteitsbe- drijf zal in de toekomst van zijn bestaan nog zeker zijn, zegt de heer Blomjous (r.k.) die bij intrekking der concessie of naasting der bedrijven geheele ontwrichting der ge- meentefinanciën vreest. De voorgestelde cen tralisatie van bedrijven komt volgens spr. neer op beslaglegging zonder meer. Zal de geconcentreerde stroomopwekking voorts geen groote hinderpaal zijn voor de gasbe drijven in vele gemeenten? Spr. besluit; de regeering vrage, zoo noodig een crediet aan voor een Rijkskoppelwet, de provinciale en gemeentebedrijven geheel vrij latend, en deze alleen verplichtend, bij catastrofes of voor defensiedoeleinden te leveren tegen bepaalden prijs. De strijd tusschen gas en elec- triciteit. De heer ter Haar (c.h.) is het met het ont werp eens, doch betreurt het, dat de Elec triciteitsraad niet door een Energieraad ver vangen wordt, welke laatste ook de noo- dige aandacht aan onze gasvoorziening zou besteden De heer de Zeeuw (S.D.) komt terug op hetgeen in het voorloopig verslag is gezegd over een circulaire van den directeur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Rotterdam, en over bescherming der in dustrie tegen machtsmisbruik door dezen directeur en de K.E.M.A. tezamen. Spr. betoogt dat er van machtsmisbruik geen sprake is. Anti-sociale handelingen. De heer Bruineman (r.k.) had van den minister méér technische voorlichting ten behoeve van niet-deskundigen verwacht. Duizenden toch zijn er in Nederland die van een minimaal inkomen moeten leven. Er wordt ten deze veel anti-sociaal gehan deld. Spr. is er overigens niet zeker van, dat een Rijkshedrijf beter zal werken dan een distributiebedrijf. Zoowel de heer Bruine man als eenige volgende sprekers pleiten voor een Energieraad. Niet elegant genoeg. DS heer In 't Veld kan het niet anders zien, dan dat het doodvonnis wordt uitge sproken over alle kleinere distributiebedrij ven, met name die in Noordholland. De re geling der schadevergoeding bij intrekking ecner concessie is onbevredigend. Spr. heeft becijferd dat de distributiebedrijven' geen slecht figuur maken tegenover het P.E.N., en hetzelfde blijkt in andere provinciën dan Noordholland, Acht de minister het ideaal eerst bereikt als alle distributiebedrijven om hals zijn gebracht, of kunnen deze blijven ingescha keld? Van het antwoord hierop zal spr's stem afhangen. De voorzitter geeft in overweging, de woorden „om hals gebracht," te vervangen door een eleganter uitdrukking. Den heer van Vessem 't woord ontnomen. Als de heer van Vessem (N.S.B.) aan 't woord komend, spreekt over „misleiding door de parlementaire democratie," „dic tatoriaal" optreden van Kamermeerderheid en voorzitter, ontneemt de voorzitter dezen spreker het woord. De heer van Citters (a.r.) wil de opwek king en distributie gaandeweg in één hand. Men moet onderscheid maken tusschen plat teland en groote gemeenten. De electrici- teitstoename ten plattelande is gewoonlijk te danken aan de provincie. Een belangrijk element zijn de bijdragen der bedrijven in de gemeentelijke huishouding, de winst moet dienen om de prijzen te verlagen, doch de gemeenten hebben zoo weinig ruimte voor belastingheffing. De electriciteit moet op houden een bron van inkomsten voor de gemeente te zijn. De wet moet practisch zijn.. De heer Kranenburg (V.D.) kan in de re geling geen vervanging zien van den rechts staat door den machtsstaat. Dat de minister wel intrekking, doch geen wijziging eener concessie begeert, acht spr. onjuist en te ver gelijken met het schieten met een kanon op musschen. De wet moet practisch zijn. De minister houde in concessie-voorwaarden met dit be zwaar rekening. Als de heer Heldring nog gezegd heeft, vóór het ontwerp te zullen stemmen, hoewel hij vreest voor de groote macht, gelegd in handen van de Kroon, wordt de vergade ring tot heden verdaagd: alsdan is de mi nister yan .Waterstaat aan h§i jvoord. Torenvalk (terugreis) Emoe (heenreis) Reiger (heenreis) Wielewaal (terugreis) Valk (terugreis) Buizerd T«rtr®k va> Aaaksnat t* Athene 20 Oct. A'dam 30 Oct, Rang. 20 Oct. Singap. 20 Oef, Alex. 20 Oct. Basra 20 Orf. Rang. 20 Oct. Jodhp. 20 Oct, Band. 20 Oct. Medan 20 Oct, A'dam 20 Oct, Napels 20 Oct, Maatregelen tegen Israëlitisch! studenten. In een rondschrijven van het ïtaliaanëch'e ministerie van onderwijs wordt medege, deeld, dat buitenlandshce en Italiaans^ Joden niet aan de universiteiten kunnen worden ingeschreven. Joden, die reeds met hun studie begonnen zijn, kunnen haar voltooien en zoolang in Italië blijven. Di{ geldt echter niet voor Duitsche Joden. Het antwoord aan Amerika, Het Amerikaansche departement van Buit tenlandsohe Zaken, heeft een uittreksel genubliceerd uit de Italiaansche nota, wel bed oor graaf Ciano is overhandigd aan den ambassadeur der Vereenigde Staten te Rome. Hierin wordt gezegd, dat de Anne- rikaansche Joden in Italië op gelijke wijze zullen worden behandeld als de Joden van andere nationalitieten,. terwijl ieder geschil kan worden voorgelegd aan een speciale commissie, benoemd door den minnstei; van Binnenlandsche Zaken. Hooge ambtenaren gearresteerd, De Italiaan Victorio di Resta, consulair ambtenaar en leider van de Dopolavoro ini Savoie is gearresteerd. Het schijnt, dat deze arrestatie in verband staat met zijn optreden in samenwerking met een ander Italiaansch consulair ambtenaar, Adriën Grosso te Moti tiers, die gearresteerd is onder verdenking van spionnage. Het schijnt, dat Grosso werk te op aanwijzing van Di Resta. Het verkeer met Tsjecho-SIowa- kije per trein nagenoeg gestaakt. Nog steeds is het normale verkeer tus schen Tsjecho-Slowakije en de omringende landen niet hersteld. Wel bestaan er eenige spoorverbindingen, b.v. via Pressburg, doch hierbij treden nog groote vertragingen op, terwijl de reizigers te voet de grens moeten overschrijden. Het vliegtuig vormt daarom op het oogen- blik de eenige geregelde verbinding met Praag. Uiteraard bestaat er daardoor een groote belangstelling voor de vliegtuigen, welke de diensten op de Tsjechische hoofd stad onderhouden. Het traject Weenen-- Praag. dat de K.L.M. bevliegt als étappe van haar dienst Londen-Rotterdam-Midden-Eu- ropa, is dan ook voortdurend volgeboekt, terwijl dagelijks tientallen passagiers moo- ten worden afgewezen. Het zijn voorname lijk in September uitgewezen Duitschers en Tsjechen, die nu terugkeeren, en tal van passagiers, die in normale omstandigheden de reis op andere wijze zouden hebben ge* maakt., ondergaan nu hun luchtdoop. Zoodra een regeling tot stand is ge komen, die aan een aantal naar Praag gevluchte Sudeten-Duitschers de emigratie naar West-Europa toe staat, zullen waarschijnlijk extra vliegtuigen worden ingezet om dit vervoer snel en zonder moeilijkhe den te doen plaatsvinden. Ook voor goederenvervoer is de luchtweg op het oogenblik nagenoeg de eenige moge lijkheid, Honderden kilo's vracht worden dagelijks van Rotterdam naar Praag ver voerd. Zóó groot is het vrachtaanbod, dat een groote Nederlandsche industrieele on derneming gisteren een speciaal vliegtuig heeft gecharterd om haar goederen naai' Praag te zenden. De Douglas DC-2 „Nachte gaal" speciaal ingericht voor den nieuwen vrachtdienst op Londen, vertrok ter uitvoe ring van deze opdracht gisterochtend vol- beladen van Waalhaven naar Tsjecho-Slo wakije. S.D.A.P.-vlag dekte de baar. Onder zeer groote belangstelling is gi^®* ren het stoffelijk overschot van Karl Kautsky, den beroemden Oostenrijkschen econoom, op Westerveld gecremeerd. Door een haag van belangstellenden werd de baar, die gedekt was met de vlag der S.D.A.P., naar de aula gedragen. Voorop liepen vertegenwoordigers van afdeelingeu van de S.D.A.P. en de moderne vakbewe ging uit de gemeente Velsen, die omfloerste vaandels meedroegen. Onder degenen, die den stoet volgdem zagen wij vele bekenden uit de socialisti sche internationale en uit de S.D.A.P- ij1 Nederland. Ir Albarda en Koos Vorrink. resp. voorzitter der Kamerfractie en der partij, mankeerden niet. Beiden spraken een afscheidswoord. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door den heer Sam de Wolff, die den ban neling gedurende geruimen tijd gastvrijheid heeft verleend. Terwijl de organist het lied ..Aan de Strijders" ten gelioore bracht, werd de t>aar (neergelaten. de iaar

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2