Kolonel v. Aller van den neemt afscheid M.L.D, Vrijdag 21 October 1938 Tweede Blad MacUni&uwj Goedkoope avondretours Spoorwegen Bewijzen van sympathievan officieren, 0.-officieren, bemanning en burgerpersoneel Dc commando-overdracht Greet Haentjens zingt op het Marine Concert De K.S.K.-filmavond Burgerlijke Stand Officieren, Onderofficieren en manschappen van „De Kooy tf Een theemeubel en spiegel voor Jan en Rie „AU CASTRO^OME" Heden Garnalen-Croquetten 12 /2 cent per stuk Telefoon 660 Spoorstraat 94 Hr, Ms, „O 12" en „O 15" Haar handen stijf van rheumatische pijn. Op zeer hartelijke wjjze heeft de ge- heele Marine Luchtvaartdienst gisteren afscheid genomen van den commandant van Hr. Ms. de -vooy, den kapitein ter zee K. v. Aller. Op wel zeer duidelijke wijze is hierbij nog eens gebleken, dat kolonel v. Aller een groote plaats innam in het hart van allen, die onder hem ge diend hebben. Afscheidsdiner officieren. Woensdagavond werd den scheidenden commandant een diner aangeboden door de officieren van beide vliegkampen. De beklee- dingloods was daartoe in een feestzaal her schapen. Behalve kolonel en mevr. v. Aller, zaten ook als gasten aan overste en mevr. v. Hengel, terwijl alle officieren en hun dames aanwezig waren. Tafelpresident was de com mandant van „De Mok", overste Bozuwa. Er heerschte den geheelen avond een zeer opge wekte stemming. Door verschillenden werd het woord ge voerd, waarbij hartelijke woorden van dank tot den scheidenden kolonel werden ge sproken en hem de beste wenschen verge zelden voor zijn nieuwe levensstaat. Als eerste spreker nam het woord de tafel president, overste Bozuwa, vaarna de le officier van „De Kooy", luit. ter zee der le kl. L. H. Quant, namens officieren en hunne dames den commandant toesprak, vervolgens voerde de off. v. administratie v. Houten het woord, namens het administratief personeel en de officier-vlieger Beugeling namens alle vliegers. Mevrouw den Ouden sprak een vrien delijk woord namens de dames. De chef van den technischen dienst, de off. M.S.D. 2e kl. v. d. Tak sprak namens het technisch militair- en burgerpersoneel. Kolonel v. Aller dankte spreekster, zoowel als sprekers voor alle welgemeende woorden. Door overste Bozuwa werd, namens de offi cieren, een cadeau aangeboden, bestaande uit een zilveren sigarendoos. Onder de beste stemming bleef men daarna tot middernacht bijeen. Een strijkje van het Stafmuziekorps zorgde aan het begin van den avond voor de muziek en de Band van het Badhotel verzorgde later op den avond de dansmuziek. Gisterenmorgen had de overdracht van het commando plaats aan den kapitein luit. ter zee J. W. G. v. Hengel. Het was een uitgezochte dag. De storm en regen van de laatste dagen had zich teruggetrokken voor een prachtige herfstzon, die trilde op ieder grassprietje van den uitgestrekten grasmat, waarover anders de kisten van de Kooy dansen, maar die nu stil te glanzen lag in dit feestelijke najaarslicht. Om even negen uur stellen zich de officie ren rangs - en korpsgewijze op, voor den stee- xien hangar en naast hen komen de onderof ficieren rangsgewijze te staan. De manschap pen, onder commando van den officier vlieger 2e kl. Rombeek, komen daarna het terrein opgemarcheerd en worden opgesteld naast de onder-officieren. Het geheel staat onder com mando van den eerten officier, luit. ter zee der le kl. L. H. Quant. Het burgerpersoneel stond naast de hangar opgesteld. De inspectie. Nadat de tamboer een attentie-sein had ge blazen en de le officier den commandant had gerapporteerd dat de troep stond aangetreden, verscheen de kolonel in gezelschap van den nieuwen commandant, om de inspectie te ver richten. Bij hen voegden zich de es-sta offi cier, de off. v. adm. le kl. v. Houten, de off.- vlieger le kl. Beugeling, de off. M.S.D. 2e kl. v. d. Tak, chefs van de verschillende diensten en de chef d'équipage, opperschipper de Buck. Na afloop van de inspectie werd alle hens voor den boeg geblazen en stelde het 300 man sterke korps zich in carré cp, waarna kolonel v. Aller hen toesprak. Toespraak kolonel v. Aller. Na het bekendmaken van de beschikking van den Minister v. Defensie, zegt de kolonel, dat hij met ingang van gisteren ter beschik king is gesteld en binnenkort (1 November) den zeedienst, wegens langdurigen dienst gaat verlaten. In September 1904 trad ik als adelborst 3e kl. op het Kon. Instituut in dienst en kan alzoo terugzien op een onafgebroken diensttijd van 34 jaar. Ik kan u verklaren, dat ik getracht Het cadeau van onderofficieren, bemanning en burgerpersoneel voor hun scheidenden commandant. heb in al die jaren niet mezelf te zoeken, maar dat steeds het belang van de Kon. Ma rine bij me heeft voorgezeten. Ik heb er naar gestreefd mijn op 21-jarigen leeftijd afgeleg- den eed van trouw, gehoorzaamheid en on derwerping, na te komen met alle kracht, die in mij was. Het is m:j moeilijk om van dit volle leven, met zijn op- en neergang, met zijn lief en leed, afscheid te nemen, maar ik weet, dat er is een tijd van komen en van gaan. Wat mij echter het meest aan het hart gaat is, dat ik tegelijkertijd den M.L.D. verlaat, den dienst, die ik vrijwel vanaf zijn oorsprong heb meege maakt. Reeds in Januari 1920 werd ik aan gewezen als commandant van „De Mok" en sindsdien heb ik, met een korte onderbreking als commandant van Hr. Ms. Tijdeman en Hr. Ms. Flores, uitsluitend gediend bij den M.L.D. Tweemaal was ik commandant van „De Mok" en tweemaal commandant van „De Kooy", terwijl ik meerdere jaren mocht dienen op het toenmalige Departement van Marine. Velen van U heb ik zien komen en gaan, zoowel militairen als burgers, wanneer ik de kring rondzie, zie ik heel veel oude getrouwen U allen dank ik voor het in mij gestelde ver trouwen. Kameraden herdacht. Het is mij een diep gevoelde behoefte op dit oogenblik al die kameraden te herden ken, zoowel officieren, onder-officieren als manschappen, die in de volle kracht van hun jonge leven werden weggerukt, die in de uitoefening van hun plicht zijn geval len. Dat waren moeilijke tijden, maar juist dan is het mij altijd opgevallen, hoe juist in die dagen de M.L.D. zich voelde als één groote familie. Wees overtuigd, dat ik u dankbaar ben voor allen steun, voor uw arbeid en plichtsbetrach ting, voor uw waardeering en achting. Ik neem dit mede als een heel mooie herinne ring. Het ga u allen goed. Wees in voorspoed niet overmoedig en laat tegenspoed u niet teveel neerdrukken. Bedenk, dat er Eén is, Die boven alles regeert en Die uw lot en het mijne in Zijn handen heeft. Tot overste v. Hengel richt spr. daarna een woord van welkom, waarbij hij er op wijst, dat de overste reeds in het begin van den opbouw van De Kooy, als practisch vlie ger, de eerste landing met een tweedekker op het veld maakte. Het korps officieren, onderofficieren zoowel als manschappen, zoo zegt kolonel Van Aller tegen den nieuwen comman dant, is geheel voor zijn taak berekend en ik kan u de verzekering geven, dat allen u plichtsgetrouw zullen dienen. Overste v. Hengel aanvaardt het commando. De nieuwe commandant begon met een Belangrijke concessie voor onze stad. De avondretours van de Nederlandsche spoorwegen waren vanaf 6 uur geldig. Dat beteekende dus, dat reizigers, die met den trein van 4 minuten voor zes uit Den Helder vertrokken, geen gebruik konden maken van deze inderdaad goed koope retours. Onze directie heeft daarin aanleiding gevonden aan de directie van de Neder landsche spoorwegen, ten gerieve van onze stadgenooten te verzoeken, de avondretours ook te doen gelden voor den trein van 4 minuten voor zes. En gisteren ontvingen we bericht, dat op dit verzoek gunstig was beschikt en dat de directie der Nederlandsche spoorwegen besloten heeft, om de goed koope retours te doen gelden voor de treinen, die om half zes of later ver trekken. Dit is een belangrijke concessie, die zeker tal van stadgenooten met genoe gen zullen vernemen. Nu de spoorver bindingen, naar het centrum van het land, zoo versneld zijn, dat men 's avonds na zes uur nog best een familiebezoek in Amsterdam of Haarlem kan brengen zal men hiervan zeker een dankbaar gebruik maken. Hieronder geven wij een staatje, waarop de gewone retourprijzen en de goedkoope prijzen zijn vermeld, voor Amsterdam en Haarlem. A'dam H'lem Gewoon Avond Gewoon Avond 3e 2.65 2.05 2.60 1 90 2e 3.80 2.95 3.60 2.75 dankwoord aan den kolonel voor zijn woord van welkom, waarna hij in een toespraak tot de officieren, onderofficie ren, manschappen en het burgerpersoneel er zijn genoegen over uitdrukte, dat de scheidende commandant met zooveel lof gewaagd had over de bizondere toewij ding van het personeel. Dit loffelijk ge tuigenis komt voor mij niet onverwachts, aldus overste v. Hengel. In en buiten de Marine heeft het personeel van den M.L.D. zich steeds zoo van zijn taak ge kweten, dat het in den betrekkelijk kor ten tijd dat deze tak van dienst bestaat, zich opgewerkt heeft, door plichtsbe trachting en toewijding tot een af dee ling, die den toetst der critiek met andere afdeelingen van de Marine met glans kan doorstaan. Op mij rust de taak, dit peil hoog te houden en ik reken daarbij op uw aller mede werking. Spr. richt zich daarbij tot kolonel v. Aller, dien hij zegt, dat niet alleen hen. die af scheid neemt vandaag een gevoel van weemoed zal vervullen, maar dat het ge- heele personeel van den M.L.D. zijn comman dant met weemoed in het hart ziet heen gaan. Dit is geen holle frase, maar allen die onder u gediend hebben, zien u noode vertrekken. Namens allen wensch ik u en uw gezin het allerbeste, geluk en voorspoed en wij zijn er van overtuigd, dat u den M.L.D. met belang stelling zult blijven volgen. Het personeel huldigt zijn com mandant. Na afloop van dit officieele gedeelte, werd den commandant door de équipage en het burgerpersoneel een fraai cadeau aangeboden, bij monde van den chef d'équipage, opper schipper de Buck, bestaande uit een repro ductie van den nieuwsten Dornier, gemon teerd op een ronden bal van notenhout, ge plaatst op een voetstuk. Dit teekende wel de groote plaats, die de commandant in het hart van zijn per soneel veroverd had. Slechts zeer zelden biedt het personeel scheidende comman danten een aandenken aan. Wij hopen, dat dit geschenk de herinne ring bij u zal levendig houden aan den Ma- rine-vliegdienst en dat het een plaatsje zal vinden in uw woning. Wij wenschen u en de uwen het allerbeste. Met een driewerf „Lang leve de kolonel", werd de toespraak van den chef door het ge zamenlijk personeel besloten. Het was de oudste adjudant-vliegtuig maker, de heer Koens, die daarna een woord van dank tot den kolonel sprak. Wij hebben u leeren kennen als een commandant, op wiens volle medewerking we altijd kon den rekenen. Er is den tijd, dat u hier was veel veranderd. Er is wel geen instelling, die technisch zulke snelle vorderingen heeft ge maakt als de vliegdienst. Deze vooruitgang moet voor u wel een voldoening zijn geweest. Deze dag van afscheid zal zeker één van uw moeilijkste bij den M.L.D. zijn. Wij wen schen u en uw gezin het beste. Namens het burgerpersoneel sprak de heer De Groot een dankwoord voor de samenwer king, welk woord ook hij besloot met de beste wenschen voor den kolonel en zijn gezin. De kolonel dankt geroerd. Kolonel v. Aller, die zeer getroffen was door deze volkomen onverwachte verrassing, dankte met een hartelijk woord voor dit be wijs van sympathie. Ik ben er diep door ge troffen, aldus kol. v. Aller, en woorden zijn eigenlijk veel te zwak om mijn dank te ver tolken. Laat mij u de verzekering geven, dat uw geschenk mij zeer welkom is, ik had niets anders gewenscht en ik dank u allen hartelijk voor uw vriendelijkheid mij dit ca deau aan te bieden, omdat ik voel uw sympa thie, die achter dit stoffelijk gesch ik zit. Met de beste wenschen voor het personeel besluit kolonel v. Aller zijn toespraak, waar na door een der fotografen een groeps foto van het gezamenlijk personeel genomen werd. A.s. Woensdagavond zal het eerste Marine- Concert gegeven worden en zooals door ons reeds bericht werd, zou hierop gezongen wor den door een soliste. Wij vernemen thans dat men de hand heeft kunnen leggen op de sopraan Greet Haen tjens, waarvan wij enkele zeer gunstige pers- critieken lazen. Zoo schrijft o.m. „Het Nieuwblad voor Friesland: Buitengewoon mooi was de uitvoering van het drietal liederen uit de „Vater Unser"-serie, van Peter Cornelius. Deze liederen vormden het hoogtepunt van de zen concertavond, zoowel om de prachtige vrome melodie als ook om de wijze, waar op ze door de soliste werden gezongen. „Het Utrechtsch Nieuwsblad: Mej. Greet Haentjens, die deze keer haar solistische medewreking verleende, en die wij nog niet eerder hoorden, heeft zich doen kennen als een beschaafde zan geres met een mooie sopraanstem, die be koort door een mooi en frisch timbre, dat zij in dienst stelt van een goede voor dracht, die wij direct konden waardeeren in een tweetal aria's van Handel, waarin haar muzikaliteit en geschoolde zang kunst tot uiting kwamen. Doch ook in andere liederen toonde zij zich in staat tot een zuiver reproduceeren van de stemming der muziek. Zooals men ziet: deze beschouwingen zijn zeer gunstig, zoodat men ongetwijfeld goede verwachtingen mag hebben van de solistische medewerking op het a.s. Marine-concert. Bijzonderheden, de nummers van dit con cert betreffende, zullen wij geven in een vol gend nummer. Een goed bezet Rialto geniet van een uitstekend filmprogramma. De K.S.K. filmavond van gisteren mag als uitnemend geslaagd worden geboekt. Er wa ren nog wat plaatsen beneden onbezet, maar over 't geheel genomen was Rialto zeer goed bezet en het programma, dat vertoond werd, was van uitnemend gehalte. Over de histori sche film, Koningin Victoria, hebben we niet meer te schrijven. Het is een film van groote historische waarde, die ook het publiek gis terenavond eenige uren in spanning heeft doen meeleven met Engelands grootste Koningin. Het voorprogramma sloot zich goed aan bij het gebodene. Een interessante, spannende film over de bestrijding van de misdaad in de Ver. Staten, in hoofdzaak tegen de z.g. bende van afpersers, die het zakenleven in de Ver. Staten met hun practijken voor negentig pet. beheerschen. De film toonde echter duidelijk, dat, wanneer men de politie de zaak in han den geeft en zich niet laat intimideeren door de boeven, de zaak in orde komt. Om kwart voor elf ging een voldaan pu bliek naar huis. Moge deze avond ook voor de kas van de K.S.K. aan de verwachtingen heb ben beantwoord. van 20 October 1938. GETROUWDH. van den Akker en W E. van der Duijn Schouten; J. W. Cats en J. Smit; L. M. Meijer en H. J. Verhoeks; L. Mos en H. J. Koene; G. Greeuw en N. Kokelaar; G. J. de Jong en T. Claus. BEVALLEN: M. M. SeverijnseLeen, z. OVERLEDEN: wed. Th. de Vlieger, geb. C. E. Loesberg, 71 jaar. Gisterenavond, aangelokt door het prach tige herfstweer, zijn Rie en Jan op pad ge. gaan. Rie met de Heldersche Crt. in haar taschje en Jan met een Chief Whip tusschen z'n lippen en z'n meisje, als hengselmandje aan z'n arm. Er waren verscheidene stad genooten, die ons tweetal in de gaten hadden en die eens omkeken, toen ze het paartje voorbij zagen stappen. „Daar gaan ze, Jan en Rie." Ja, die populariteit heeft z'n voor en tegen, vooral voor een innig verloofd stel en Jan was eigenlijk maar matig ingenomen met die bekendheid langs den weg. Rie vond het leuk, zoo zijn de vrouwen nu eenmaal, en ze vond het wat aardig, dat de slager en de bakker haar van de foto in de krant herkend hadden en haar nu extra vriendelijk toe lachten, als ze de boodschappen kwamen brengen. Rie was nu meteen een meisje van beteekenis geworden en ze voelde zich er wat door gevleid. „En wat wordt het vanavond toeteloeris", vroeg Jan. „Toe zeg, schei uit met je toeletoeris, je lijkt Dré wel." „Nou, ik had gedacht, van een theemeubel en een spiegel. Jrj wou vorige week graag de voorkamer klaar hebben. Laten we dus van daag een paar dingen koopen, die daarvoor bestemd zijn... „Goed en waar dacht je dan dat we het koopen zouden?" „Nou, jö, kijk eens hier. Twee goede adres sen. Een prachtig theemeubel voor 14.65 en een spiegel voor 10.50. ,,'n Koopje, hoor, ik vind het best. We ra ken al aardig in de bulletjes. Vooruit, dan eerst ons theemeubel maar. Ik geloof ver draaid, dat ik daar iets zie staan. Ja, nou, 't ziet er smaakvol uit, dat moet ik zeggen." „Goed, dan zijn we hier al erg gauw klaar. En zonder veel dralen kochten Jan en Rie het meubel voor den prijs in de adverten tie van gisteren aangekondigd en de spiegel was zoo naar zin, zoodat ze veel vroeger klaar waren, dan ze gedacht hadden. Onze puzzelaars raadplegen dus de adver tenties van gisteren en vullen dan namen en prijs in. In de afgeloopen periode van oorlogsgevaar werd de groep duikbooten, bestaande uit Hr. Ms. O. 12 en O. 15, naar Curagao gedirigeerd, om de verdediging van Ned. West-Indië te versterken. Op 20 October is de groep, welke onder bevel staat van luit. ter zee le kl. A. B. M. van Erkel, te Curagao aangekomen. De duikbooten zullen aldaar nog eenigen tijd verblijven om, na aankomst van Hr. Ms. kruiser „Gelderland" op 18 November a.s. de thuisreis te aanvaar den. Voor laatstgenoemde reis is het volgende programma vastgesteld: Vertrek Curagao Vrijdag 18 November; aankomst S. Juan de Porto Rico Maandag 21 November; vertrek Woensdag 23 November; aankomst Ponta Delgada Maandag 5 Dec.; vertrek Woensdag 7 December; aankomst Nieuwediep Dinsdag 13 December. MATROOS VAN DE „GELDERLAND" ZIEK. De Nederlandsche kruiser „Gelderland", die op weg is naar Casablanca, liep gisteren de haven van Portland binnen om een jong ma troos, zekeren Verhulst, aan wal te zetten, die een acute blindedarmontsteking had. De ma troos is in het plaatselijk hospitaal opgenomen. Zijn toestand was gisteren zeer bevredigend. Zijn nu echter weer normaal. Hoe lang U ook reeds aan rheumatische pijnen lijdt, er is altijd hoop voor U als U regelmatig Kruschen gebruikt „Ongeveer 2 jaar geleden ging ik bijna nooit uit, want loopen was mij te pijnlijk. Ik probeerde van alles, maar werd niet beter. Toen las ik zooveel over Kruschen, dat ik het nog één keer wilde probeeren. Het duurde drie maanden, voordat ik mij wat beter voel de, maar ik hield vol en sindsdien voel ik mij uitstekend en gebruik nooit meer een stok. Mijn handen waren stijf, maar zij zijn nu weer normaal." Mej. A. L. Rheumatische pijnen ontstaan, doordat op gehoopte afvalstoffen, waaronder urinezuur een der gevaarlijkste is, Uw organisme ern stig verontreinigen. De zes zouten in Kru schen verwijderen deze afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen door aanspo rende werking op lever, nieren en ingewan den, waardoor Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen langzamerhand zullen verminderen, om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten. (Adv.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5