tarzan Wij lazen voor SN ©I j VERBODEN I ST^© I De doodslag te Eindhoven Radioprogramma j EDGAR RICL. BURROUGHS Uit de Pers van heden Onze Oost Bloedig drama op kanfoor Noodweer op Java Gevaarlijk spel Sneeuwwitje eischt schadevergoeding Jammerlijk verdronken feuilleton maurice walsh DOOR I No. 12. De kaart van Athair was de prijs voor Helen en de kaart was verdwenen. Wanhopig schreef Helen's vader dit feit op een stuk papier en gooide de boodschap aan de steen gebonden het raam uit. Tarzan wilde de boodschap volgen, maar Lavac hield hem tegen uit angst voor de veiligheid van het meisje... Atan Thome was woedend. „Zij lie gen!" schreewde hij, „ze zullen het meisje nooit terug zien. Ik zal de weg wel vinden zonder kaart." Langzaam werd de deur ge opend en Magra kwam binnen. „Als dit de kaart is, die je zoekt," lachte zij geheimzin nig, „dan heb ik hem, maar je zult mij er voor moeten betalen.". „Hoeveel?" vroeg Thome. „Een aandeel in de „vader der dia manten van Athair", antwoordde Magra, „en ex belofte?" Het meisje knikte. „Een be lofte, dat je, op zoek naar Athair Brian niet zult doden." Nog steeds dacht zij, dat Tarzan Brian Gregory was. „Goed", zei Atan Thome grimmig, „in orde. Ik beloof Je, je knappe vriend niet te zullen doden." Doch terwijl zjjn lippen niet meer bewogen, voegde hi) er in zichzelf bij: „Ik zal hem niet doden, tenzij hjj mij in de weg komt. Als hij dat doet, sta ik voor zijn leven niet in." „VOOZE IDEALEN". Over de voorgestelde wijziging van de Tariefmachtigingswet, waarover de Tweede Kamer thans beraadslaagt (zie elders in dit blad) schrijft de N.R.Crt. (lib.) o.m.: Laten wij ons geen illusies maken over wat deze beoogde tariefwijziging de on bekende wijziging, waarover wij ons nu in principe gaan uitspreken beteekent. Ze ker, zij is partieel, aldus verklaart de re geering. Maar de protectionisten zijn be scheiden, in hun wijze van voorstelling ten minste. Zoozeer weten zij, dat ons volk in breede lagen tegen dergelijke maat regelen gekant is, dat zij het niet wagen den waren omvang en de werkelijke gevolgen voor het voet licht der publieke opinie te dragen. Het moet verkleind worden, ge- teekend met een onschuldig karak ter, opdat de wolf in schaapsvel toch maar zal worden binnenge haald. Laten wij het goed beseffen. Een tariefwijziging, waarbij een verhooging van het tarief wordt gebracht, waarvan de voornaamste posten alleen reed® meer dan een hondertal bedragen, verdient den naam partieel niet, tenzij men met partieel alles zou willen aanduiden, wat niet 100 pet. is. Het blad zegt, dat de regeering „vooze ledalen" najaagt door te streven naar een bevordering van den uitvoer onder gelijk tijdige sluiting van de hinnenlandsche markt. Hoe stelt men zich dan voor, aldus het blad, den uitvoer naar die landen, waarmede wij een clearing hebben, te ver- grooten, zonder dat daar een gelijke ver meerdering van den invoer hier te lande tegenover staat? Mag men, zoo vraagt de N.R.Crt. tenslotte, e enwetsuitvoerder, die onwezenlijke idealen najaagt, gele genheid geven op ruime wijze te experimenteeren met ons volksbe staan? Naar onze meening is geen twijfel mogelijk. Een dergelijke machtiging behoort niet te worden verleend. DE BENOEMING VAN MR. OUD EN DE KATHOLIEKEN. Naar de „Maasbode" (r.k.) schrijft, acht de chr. historische „Nederlander" de cri- tiek van den Rotterdamschen raad op de benoeming van mr. Oud tot burgemeester, welke critiek was uitgeoefend omdat er in 't geheel geen vrijzinnig-democraten in den Rotterdamschen raad zetelen, een „uitwas der democratie." Deze theorie zou volgens de „Nederlan der", b.v. al direct tot deze zonderlinge con sequentie voeren, dat iemand, die niet bij een politieke partij is aangesloten, geen kans heeft ooit tot burgemeester te worden benoemd. De Maasbode teekent hierbij aan: We moeten toch even glimlachen om deze redeneering. Er is allereerst eenig verschil tusschen een „partijlooze", die met wat goeden wil nog wel bij de vrijzinnigheid of de christe- lijk-historischen valt in te deelen, een een prominent vertegenwoordiger van een in den raad niet-vertegenwoordigde partij. Maar wat ons bij deze argumentatie het meest opvalt is de angstige bezorgdheid om den „partijlooze"... terwijl het als een paal boven water staat, dat ten aanzien van een katholieken candidaat „bekwaamheid" en „geschiktheid" wel nimmer aldus geïnter preteerd zullen kunnen worden, dat hij voor het ambt van burgemeester in een ge meente als Rotterdam eenige kans maakt. Nochtans vormen de katholieken veruit de grootste politieke formatie hier te lande. Is hier niet veeleer van een uitwas der democratie sprake? Ontslagen bediende verwondt drie personen. Een Chineesch employé, die door een Chineesche firma was ontslagen, drong gisterm. het kantoor van de firma binnen en loste daar zes schoten. De zoon van den chef werd in de voet geraakt een employé in den arm en een verkooper in de rechterzijde. Tijdens de groote consternatie welke ont stond, wist de dader te ontvluchten. De drie gewonden zijn naar de centrale burgerlijke ziekeninrichting vervoerd. De ontslagen em ployé loste ook nog een schot op den pro curatiehouder, doch dit schot miste. l)e vloer van het kantoor was met bloedplassen bedekt. De daad geschiedde geheel onver wachts, daar deze employé reeds einde September was ontslagen en zich sindsdien niet op het kantoor had vertoond. Alle we gen naar de omliggende plaatsen zijn af gezet, en een foto van dei. dader is op ruime schaal verspreid. Bij de vlucht wist de dader, aldus de N.R.Crt., nog een bedrag van f 300.te grijpen en mede te nemen. Dinsdagmiddag is naar de N.R.Crt. meldt, de plaats Goenoengkidoel (Djokja) door een windhoos geteisterd. Hierbij zijn 67 hui zen ingestort een meisje van twee jaar werd gedood. Een man en twee vrouwen zijn zwaarge wond. Mislukte poging van een jongen om op een vrachtauto te sprin- gen. Gistermorgen omstreeks tien uur wilde het 7-jarig zoontje van den heer Th. van de Klundert bij 't verkeerspunt „Vogelen zang" op een vrachtauto geladen met sui kerbieten springen. Hij kwam met zijn hoofd tegen de kop lamp van een uit de tegenovergestelde rich ting komende vrachtauto van Van der Male uit Oud-Vossemeer, die op het ver keerspunt, dat een viersprong is, den bocht om wilde rijden. De jongen liep een groote wonde aan het oog op en is, nadat eerst geneeskundige hulp was verleend, in bewusteioozen toe stand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Ook haar Prins klaagt Walt Disney aan. Bij liet hooggerechtshof te New York heb ben Adriana Caselotti en Harry Stockwell tegen Walt Disney, den schepper van „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" een eisch ingesteld tot schadevergoedingen van 200.000 en 100,000 dollar. De beide eischers wier stemgeluid is opgenomen voor de rollen van Sneeuwwitje en den Prins, stel len zich op het standpunt, dat zij slechts hebben gecontracteerd voor de film, ter wijl zonder hun toestemming gramafoon- platen zijn vervaardigd. Er is ook een rechtsvervolging ingesteld tegen de uitgevers van Disney's muziek, met het argument, dat een der filmliedjes de vrucht van plagiaat is. Een Zwitsersche io- dclaar heeft een schadevergoeding van 50.000 dollar geêischt, omdat zijn melodieën zouden zijn gestolen. De duo-rijdster meldt zich, maar haar verklaringen brengen de politie niet verder. Woensdagavond is zich bij de Eindhoven- sche politie komen melden de 38-jarige Fran cisca de Bie, die met den verdachte Jacobus van der Velde in de moordzaak-Sanders na afloop van de steekpartij per motor is weggereden en wier opsporing door de poli tie verzocht werd. Men hoopte n.1. van deze vrouw belangrijke aanwijzingen over de toedracht der vechtpartij te ontvangen. Zij legde evenwel dezelfde verkla ringen als van der Velde af, hier op neerkomende dat deze man in het geheel niet bij de steekpartij be trokken is geweest. Francisca de Bie, die de echtgenoote is van het bekende Ossche type. Peer de Bie, wordt in arrest gehouden, aangezien zij ook uit anderen hoofde nog door de politie bleek gezocht te worden. Ook van der Velde blijft /op het Eindho- vensche politiebureau in hechtenis in af wachting van zijn overbrenging naar het huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. Het mes waarmede de daad gepleegd moet zijn en dat een groot open steekwapen in het heft van een beitel blijkt, is door de politie in een grastuintje langs den Hemelrij ken gevonden. Ten gevolge van den sterken regenval waren er echter geen bloedsporen meer op aan te treffen. Zoon vindt zijn vader in het wa ter liggen. Toen gisteren de landbouwer W. Griffi oen te Leerbroek (Z.H.) die in het veld zijn koeien was gaan melken, wat lang weg bleef, ging zijn zoon op onderzoek uit. Hij vond tot zijn ontsteltenis zijn vader in de sloot voor het weiland liggen. Nadat de drenkeling op het droge was gebracht stelde dr. Booy, die onmiddellijk ter plaatse was, een onderzoek in. De dokter kon slechts den dood constateeren. ZATERDAG 22 OCTOBER 1988. Hilversum 1, 1875 en 301,5 m. KRO-uit zending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoorimuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonmuz.) 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuutje. 4.00 Berichten. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.35 De KOR-Boys en solist. (4.555.10 Gra mofoonmuziek) 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO.-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Chemische strijdmiddelen". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Het KRO-orkest. 9.00 Voordracht. 9.10 De KRO-Melodisten. 9.30 José de Sousa Pinto en zijn Portugeesch orkest. 9.45 Liedjes aan den vleugel. 9.55 Vervolg de KRO-Melodisten. 10.15 Vervolg José de Sousa Pinto. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 415,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.80 —8.00 VPRO. 8.00 VARA-Kalender. 8.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om ca. 12.15 Ber.) 1.00 Fantasia. I.30 De Ramblers. 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 VAR A-orkest. 3.15 Causerie „De pluimveetentoonstellingen in het a.s. Winterseizoen". 3.30 Residentie-orkest en soliste. 4.30 Reportage. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 De Flierefluiters (opn.)> 8.45 Toespraak. 8.55 Esmaralda en soilst. 9.16 „En nu... Oké (opn.). 10.30 Damnieuws. 10.32 Berichten ANP. 10.35 VARA-orkest. II.3012.00 Gramofoonmuziek. 18. Aan den anderen kant ging het portier open en er stapte een slanke, in het zwart gekleede dame uit, die het postkantoor bin nen ging. „Het vrouwtje God helpe haar!" zei Paddy Joe. „Zou ze ons gezien hebben" peinsde Ali- stair. „Dat kun je nooit weten, Vrouwen zien gewoonlijk meer dan we denken en soms niet in hun voordeel, wacht maar eens!" Rogan Stuart wachtte twee minuten, toen kwam hij langzaam overeind. „Ik moet haar eens even in de oogen zien," zei hij in volkomen nabootsing van de ma nier, waarop Paddy Joe zijn woorden kon lijzen en hij stapte de waranda af. „Laat hem gaan," mompelde Joe. „Hij heeft een hart van steen. Ik zou het niet kun nen!" Het moment der ontmoeting was precies afgemikt. Juist bij de deur van het postkan toor kwamen zij tegenover elkaar en ze keken elkaar recht in de oogen. Onder de zachte zongebruinde huid der wangen was elk aasje kleur verdwenen, er lagen diepe schaduwen onder haar oogen, maar haar blik ontweek den zijnen niet. Toch was een haast onmerk bare schok door haar leden gevaren en zjj kon niet verhinderen dat haar stem trilde. „Hoe kunt u hier nog zijn?" Er klonk emo tie uit haar toon. „U moet hier niet blijven. Hij boog het hoofd voorover en zijn stem was even zacht en even rotsvast als de hare, „Maakt u ook dat u weg komt, zoolang u nog vrij bent!" Meer niet. Zij stapte weer in de auto, die bijna geluidloos wegreed en Rogan verdween in het postkantoor. Na een poosje was hij weer terug op de waranda. „Ik heb wat post zegels gekocht," zei hij, „maar ik heb er eigenlijk geen noodig." Hij ging op zijn oude plaats zitten en de beide vrienden wachtten tot hij weer spreken zou. „Wij hebben er niet veel woorden mee vuil gemaakt," deelde hij hun mee. „Ze heeft me alleen maar gezegd, dat ik hier weg moest. Paddy Joe zat hier een geheelen tijd over na te denken. Eindelijk zei hij: „Dat was een goede raad. Ik had al gevreesd, dat ons niet veel tijd gelaten zou worden, om op wat voor manier dan ook onze maatregelen te nemen. Voor jou zoowel als voor ons zou het het beste zijn, dat je verdween als een speld in een hooiberg." „Hoe kan iemand verdwijnen op dit eiland, dat niet grooter dan een tafellaken is?" vroeg Alistair sceptisch. „Dat is de groote moeilijkheid." Rogan lachte grimmig. „Er ztjn heel wat manieren, waarop een mensch verdwijnen kan." „Geen van de manieren, die jij in je hoofd hebt zijn geschikt, Hooglander!" zei Paddyy Joe rustig. „Wat je noemt de eindelooze slaap is een begrip, dat niet in onze vocabulaire voorkomt." „Slaap is een begrip, dat ik heelemaal niet ken." zei Rogan Stuart somber. „De hemel sta ons bij!" riep Paddy Joe uit, terwijl hjj zijn beide voeten weer op den bega- nen grond bracht. „Kom, jongens, laten we ons kamp weer opzoeken, dan kunnen we dit probleem op ons gemak uitwerken." In gedachten verzonken liepen ze naast el kaar midden op den weg voort, tot ze door het geluid van krakende assen achter hen genoodzaakt werden om naar het voetnad uit te wijken. Paddy Joe keek over zijn schouder achterom en bleef staan. „Daar komt één van mijn vrienden, die het levensvraagstuk heel aardig opgelost heeft." zei hjj. „James Coffev, de Koning van den Weg. Laten we even wachten om te zien, wie hij in zijn gevolg heeft." Er kwam een oud wit paard langs hen sjokken, dat een woonwagen trok, schel be schilderd in groen, wit en oranje, met rooda gordijntjes voor de hooge raampjes en een eind zwarte pijp als schoorsteen boven het ge welfde dak uit. Een donkere knaap met ver warde haren en een bijdehand gezicht, van ongeveer twaalf jaar zat op het voorbankje en hield de teugels in de hand, van tijd tot tijd tikte hij licht op het oude paardelijf met een hazeltwijg. Naast hem zat een vrouw, die de beste jaren van den middelbaren leeftijd al achter zich had een heel bijzondere vrouw; als ze overeind kwam, zou ze zeker bijna zes voet lang zijn en ze was zonder een spoor van overtollige dikte; ze zat daar kalmpjes haar korte steenen pijp te rooken, zwart van haar en oogen, met een zuiver ge bogen neus, bruin van vel, met zware gitten oorbellen, die bijna tot op haar schouders reikten. Haar groote donkere oogen staarden verloren voor zich uit naar een spinsel van haar eigen geest. Toen, plotseling, keerde zij zich om en keek Rogan Stuart met een doordringenden blik aan en ook alleen maar Rogan Stuart; 't was maar één enkele doordringende blik, meteen keek ze weer weg, verloren in haar eigen gedachten. „Dat was Maag Carty en Daheen Cof- fey. haar jpefzoon," deeld° Paddy Joe mee. „Zij is het kind uit het huwelijk van een zigeuner en een Mac Carthy More, en ze is helderziende. En Iqjk eens wie we hier heb ben!" Dicht achter de woonwagen stapte een klein, dapper, glanzend Spaansch paardje fijntjes op smalle hoeven; het trok een oude huifkar met gelapte zeilen. Op een kist vlak voor de huif zat een jonge voruw, die de teugels losjes in de hand hield. „De hemel zij geprezen!" zei Paddy Joe „Elke keer, dat ik haar zie, treft haar vreemde schoonheid me weer opnieuw. Dat daar is Julie Brien, Maag Carty's dochter van een vroegeren man. Is haar haar niet nog rooder dan dat van jouw Margeret, Alistair?" „Dat soort rood is eerder «door de zon ver kleurd zwart," merkte Alistair op. „Maar ze is werkelijk een frappante schoonheid." Ze was jong en frisch. Haar glad aanslui tend wollen manteltje teekende de lijnen van haar fijne, maagdelijke borst zuiver af en hoewel zij haar heele leven in de buitenlucht moest doorbrengen, was er geen spoor van sproetigheid te zien, zelfs op haar neus niet. Haar teint was van dat bijzondere soort, dat glad maar /olstrekt niet glimmend is, iets donkerder dan roomkleur, zonder daarom ook maar in het minst geel te zijn; haar mond was warmrood, met lippen, waaruit een som bere hartstocht sprak. Zij keek hen met haar groote donkere oogen aan en glimlachte tegen Paddy Joe, die haar eerst toewuifde en daarna zijn hand op zijn hart legde,, waarbij hij het hoofd schudde. Eerst toen kwamen haar spie-witte tanden te zien. „Ze is een schat van een meid," zei Paddy Joe. „Maar ik vraag me af, waar Shamus Og kan zijn. Shamus Og is Jamesy Coffey's volwassen zoon, de ergste duivel die er los loept. Als ik mijn ooren gelooven mag, kan hij niet ver van die roode krullen af zijn." Onder de huifkar draafde een getijgerde jachthond met een verstandigen kor», z(jn neus geen drie centimeter van de paarden hoeven af. En achter in de huifkar zat James Coffey zelf, zijn beenen, waaraan zwarte beenstuk ken en bruine schoenen, bengelden buiten boord. Hij was een zware, gedrongen ge bouwde man met breede schouders, niet zoo jong meer, met een zwart kaasbolletje ach ter op zijn hoofd en blauwzwai^e stoppels op zijn ronde .in. Met een neerslachtig gezicht zat hij een onmogelijk kort stompje pijp te rooken, terwijl hjj met sombere blikken neer keek op de pooten van een jong paard, rood achtig kastanjebruin met zwarte beenen, dat haast onmerkbaar hinkte met het linker voorbeen. Paddy Joe zette zijn stem uit zij boveh het wielgeratei uitblonk; „Halla, Jamesy Coffey, ouwe bandiet!" Jamesy keek op en staarde Paddy Joe venijnig aan met een paar booze blauwe oogen, t#en knikte hij kort en stroef. „Waar is Shamus Og?" De oude knaap maakte een wijd gebaar, dat het geheele wijde Iersche land besloeg, en hervatte zijn studie van het hinkende paard. „Waar heb je die gestolen?" riep Paddy Joe. „Eer schulfelbeen, spatten en ais ik goed zie ook nog een ringbeen!" „Je kunt naar den duivel loopen, Padly Joe Long!" Hij sprak met een hooge, klank rijke tenor. „Daar heb je nou echt Jamesy Coffey" zei Paddy Joe grinnikend, „en ik reken hem ,/n- der het half dozijntje beste menschen, die ik ken. Een mensch met een grootmoedig tn beminnelijk hart „Het klinkt er niet erg naar," zei Alistair. „Och, dat is zoo zijn manier van doen. De allerbeste kerel, die er bij den weg is, en als de ketellappers in Ierland een koning had den, dan zou dat zonder eenigen twijfel Ja mesy zijn. Maar ik maak me ongerust over Shamus Og. Ik zal dat zaakje eens moeten onderzoeken." „Ben jij bijwijlen de grootvizier der ketel lappers?" „Dat is nog heelemaal zoo'n misse titel niet," zei Paddy Joe. „Kom mee, vooruit!" Toen ze bij de pier aankwamen, zagen zij, de konin8 der wegen zijn woonwagen en zijn huifkar had laten stilhouden op een kleine groene meent, die voorbij de rotsbul- ten bezijden den weg lag. „Mooi zoo," riep Paddy Joe uit. „Ik was al bang, dat hij regelrecht naar Corrullish doorgezet had." Hij liep nog een paar passen door, «aarzelde en bleef toen staan. Een halve minuut lang bleef hij voor zich uit staan staren met oogen die niets schenen te zien. Toen zei hij: „De goden zijn met ons!" en nij hij wendde den blik naar Alistair. „Ga jij met Rogan in de cano naar ons kamp terug, dan kom ik later over land. Maak. dat je over een uurtje een potje thee voor me hebt en vergeet niet, dat je in Het Wapen van Harty het bier, dat we hebben besteld, moet od- halen." V „Ja Pa," stemde Alistair onderworpen toe. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7