Mn Oud aanvaardt zijn burgemeestersambt l Vliegbooten van da marine De wilde busdiensten DE NIEUWE VOORHOEDE VAN HET NED. ELFTAL Recordpoging van Moolenaar mislukt Rotterdam tegen Schiphol Drie minuten beefde de aarde Wijzigingen in bet Continentale elftal Rotterdam jaloersch op de Vrijzinnig Democratische partij NederL hoogterecord erkend Vrijwilligers genoeg! VAN LEUR VAN VEEN DUMORTIER DE VROET DE HARDER Avondretours vervroegd Laatste telexbericht Onze Oost Nederland B—Vasteland De Hunze XIII gelicht „ZOU MR. OUD NIET GEHEEL VOOR ONS, VOOR ONS ALLééN ZIJN?" HERSTEL DER GEMEENTELIJ KE AUTONOMIE HET STREVEN VAN DEN NIEUWEN BURGE MEESTER. Gistermiddag heeft mr. P. J. Oud met ingang van 15 October benoemd tot burgemeester van Rotterdam, het voorzitterschap van den ge meenteraad aanvaard in een daar toe speciaal belegde vergadering. De tribunes van de raadszaal zijn dicht bezet. Op de gereserveerde tribune merken wij o.a. op de bur gemeesters van Amsterdam, Schie dam, Dordrecht, Hillegersberg, Ca- pellc a. d. IJssel. Krimpen a. d. IJssel en Barendrecht, de leden van het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de be stuursleden van het college van de hoofdleden der brandweer en oud minister mr. Slingenberg. In de raadszaal zijn plaatsen gereserveerd voor de hoofden van dienst, terwijl op de voorste rij van de publieke tribune de ad ministrateurs ter secretarie hebben plaats genomen. De naaste familie van den burgemeester, mevrouw Oud, de zoon met zijn verloofde en twee broers van den heer Oud met hun echtgenooten wonen de plechtigheid bij. Toespraak van den loco-burge meester. Als de nieuwe burgemeester de raadszaal is binnengeleid, spreekt de loco-burgemees ter, de heer A. B. de Zeeuw, hem toe. Na hem het welkom te hebben toegeroepen, en hpm te - hebben geluk gewenscht, met zijn benoeming, gaat de heer de Zeeuw voort: „Ik spreek voor U en Rotterdam den innigen wensch uit, dat gij en Rotterdam het goed met elkaar zult mogen vinden. Het moge U gegeven zijn, als ge naar uw inzicht en opvatting leiding geeft aan het publieke leven en het publieke werk alhier, dat zóó te doen, dat gij er groote voldoening in vindt voor uw persoon, en waardeering en dank oogst van de burgerij. De voorwaarden er voor zijn aanwezig. Het gansche land kent U als een bekwaam, hard en ernsti? werker, als een eerlijk en trouw verdediger van de zaak, die gij dient. Onze stad is het waard zulke gaven van hoofd en hart aan haar te besteden. Moeilijke problemen wachten. Gij wordt vandaag de eerste 1 urger van Nederlands eerste havenstad. Gij wordt daardoor geplaatst voor moeilijke proble men. Gij zult ondervinden, dat het een voorrecht is mede te werken en voor te gaan hii werk, dat tot de oplossing van die problemen leiden moet. Onze stad heeft groote mogelijkheden. Hier gelooft men niet aan den „ondergane van bet Avondland". Onze nijvere burgerij is vol eoeden moed voor de +o"vn"-nst. Z'1 heeft groote energie, en. zelf hard wer kende, respecteert zii anderen vooral om hun werklust. Zö schuwt den begin=eistr'jd niet. maar vermiidt deze zoo mogelijk in het betpng van bet werk. Rotterdam is IT vernlieht. alleen reeds om bet feit. dat <tp bet ambt van burge meester hebt aanvaard. Meer nog omdat gii zooveel, dat TT lief was. in den steeV moest laten om dit ambt te kunnen aan vaarden. Het duiveltje der Jalouzie Gif hebt, ongewild onze stad ietwat bang -emaakt. Het duivel- tïe der jalouzie deedt ne haast in haar hart opspringen. Dat was niet, toen zijn vernam, dat nii bij 't wik ken van de keuze van den vorm, waarin gij het algemeen belang wilt dienen, uw uartü of deze ge meente, de laatste hebt gekozen, maar wel, toen daaron volade, dat de waardeerinn van uw be ginselen en voor het doorwerken ervan gij het van acM. dat i"'dipg van bet bestuur van de ze stad in banden van een vrijzin nig democraat wordt o»leod. ot terdam waardeert In dezen bet menschelijke: de pijn, die het af scheid veroorzaakte, moest naar beide zijden, voor U en voor Uw naaste vrienden, verzacht worden, maar overigens maq niet verzwe gen, dat de stad zich in stilte al- vrZou hit n'at neheel voor mij, voor mij alleen zijn? Ge zult het ervaren en ge zult bet, als ge aan haar wenschen gehoor treeft, tot u\* vreugde ervaren: de stad eisebt U om en voor haar zelve geheel op. Zii vertrouwt dat ge U stelt alleen en uitsluitend in haar dienst. Moge de periode van uw burgemeester schap. eindigde snr.. een tijd van welvaart en vooruitgang zijn. Mr. Oud spreekt. Na dank gebracht te hebben aan de Koningin voor zijn benoe ming en aan de raadslieden der Kroon, heeft de heer Oud zijn hartelijke hrkentelijkbeid uitgesproken voor de vriendelijke woorden, waarmede de heer de Zeeuw hem heeft wel kom gehepten. Spr. zet met een enkel woord uiteen, •""op hii het burgemeestersambt ziet. Reeds in 't karakter van bet ambt ligt on gesloten. dat samenwerking met den raad en bet dagelijksch bestuur het doel der ambtsvervulling moet zijn. Alleen wanneer het aldus gezien wordt, kan het grondbe ginsel van onze gemeentelijke inrichting, de gemeentelijke zelfstandigheid, tot zijn recht komen. Deze gemeentelijke zelfstandigheid heeft spr. altijd gezien als een der essentieele grondslagen van ons staatsbestel. Spr. ziet daarom als een der be langrijkste dingen, die wij moeten beproeven, de gemeentelijke huis houdingen weer op zoodanige grond slagen te vestigen, dat de financieele zelfstandigheid weer volledig zal zijn verzekerd, en daarmede de ge meentelijke autonomie in haar oude beteekenis zal worden her steld. Samenwerking van rijk en gemeente zal hier zijn geboden. Wie echter zou meenen, dat spr. maar voor een ding oog zou hebben: voor het sluitend maken der begrooting. zou zich zeer vergissen. Spr. weet te goed dat er omstandigheden kunnen zijn waarin het belangen geldt van zoo groote beteekenis. dat daarvoor de eisch van bet onmiddellijk sluitend budget op den achtergrond moet worden gedrongen. Spr. heeft er echter al tijd voor gewaarschuwd, de woorden „een sluitend budget is niet de hoogste wijs heid" zoo uit te leggen alsof zij beteeken- den. dat een sluitend budget eigenlijk hee- lemaal geen wijsheid is. en het financieele huishouden er niet zoo erg op aan komt. Dat ziin de richtlijnon, die spr. voor zich de juiste acht. Hij heeft daarbij de oprechte bedoeling een onpartijdig burgemeester te zijn. Spr. deed daarna een beroep op medewer king en voorlichting. Met de bede, dat God hem zal sterken en dat zijn zegen op den <renieensrhannelijken arbeid zal rusten, aan vaardt hij het voorzitterschap van den raad. Een proletarische stem. Spr. doet daarna een beroep op medewer- woord, w.o. de heer Menist (R.S.A.P.). die den nood van het proletarische deel der bevolking van Rotterdam schetst De heer Oud is aldus spr. verantwoordelijk voor 't beleid, dat in de crisisjaren zoo planmatig het levenspeil heeft afgebroken. Als het waar is, dat de heer Oud naar Rotterdam gekomen is om orde op de zaken fo stellen als regeringscommissaris, dan vindt h!5 in spreker zijn felsten bestrijder. Daarna is de vergadering gesloten. De Amsterdamsche lucht haven geen middelpunt van het internationale luchtvaartverkeer. Het Rotterdamsche vliegveld- comité deelt mede, dat bij zijn werkzaamheden is gebleken, dat, ofschoon in het algemeen aan een internationaal vliegveld in de onmiddellijke nabijheid van Rot terdam de voorkeur wordt gege ven, toch grootere bevolkingsgroe pen dan aanvankelijk werd aan genomen. zich kunnen vereenigen met den aanleg van een centraal gelegen vliegveld voor het weste lijk gedeelte van Nederland. Concentratie van het internatio naal luchtvaartverkeer op het excentrisch gelegen vliegveld Schiphol wordt eenparig nimmer aanvaardbaar geacht. De prestatie van Leegstra. De Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart deelt mede, dat de betref fende commissie de door den heer H. Leeg stra op 3 September j.1. met een Fokker D °1 jachtvliegtuig bereikte hoogte van 11.354 M. als Ncderlandsch hoogterecord heeft erkend. Hedenavond Amsterdam in donker. Hedenavond wordt in de hoofdstad van half tien tot kwart voor elven een groote verduisteringsproef eehouden. Naar wij van het hoofd van den plaatselijken lucht- .beschermingsdienst vernemen, moeiten tal van verzoeken, als vrijwilliger aan het sla gen van de verduisteringsoefening mee te werken, worden afgewezen, daar men reed® over een voldoende aantal vrijwilligers,, n.1. 2500, beschikt. Vanaf morgen. Naar de Msb. verneemt, hebben de Ned. Spoorwegen bepaald, dat de avondretours ingaande Zaterdag a.s. in plaats van te 18 uur, zooals thans het geval is, geldig zullen zijn te 17 uur 30 of later. Met dezen maatregel zullen de N.S. tal van reizigers, die een avonduitstapje wen schen te maken aan zich verplichten. Im mers om maar eenige voorbeelden te noe men men zal nu van Utrecht naar Am sterdam, in plaats van te 18.26 uur reeds te 17.56 uur kunnen vertrekken naar Den Haag en Rotterdam in plaats van te 18.37 uur, reeds te 17.58 uur, naar Leiden in plaats van te 18.58 uur reeds te 17.44 uur enz. Onder meer Dorniers van het type als onze Indische marine gebruikt. Het bekende Engclsche luchtvaart tijdschrift „Flight" publiceert eenige bijzonderheden over het materieel van de Duitsche marine. Bij de Duitsche marine is thans een groot aantal Dornier-vliegbooten in gebruik. Deze zijn een militaire versie van de Do 18-vlieg- booten, welke de Deutsche Luft Hansa op haar luchtpostlijn naar Zuid-Amerika ge bruiken. Dit type heeft een zeer grooten ac tie-radius en bezit twee Junkers-Jumo-die- selmoto-ren. De snelheid is evenwel niet groot Deze vliegbooten zijn voornamelijk berekend voor verkenningswerk, maar kunnen ook een behoorlijken bommenlast vervoeren. Voorts is bij de Duitsche marine het type vliegboot Dornier Do 23 in gebruik. Ditzelfde type is ook in aan bouw voor de Nederlandsch-Indische marine en hoeft een maximum-snel heid van meer dan 320 K.M. per uur. Normaal is hot voorzien van drie ster-vormige motoren van 850 1000 pk. Verder beschikken de Duitschers over het thans verouderde Heinkeldrijvervliegtuig, dat zoowel als éenmotorig als twee-motorig vliegtuig werd gebezigd. Ter voortstuwing werden B.M.W.-motoren gebruikt. Parasol-eendekker. Een groot aantal prototypen is in het af- geloopen jaar beproefd, n.i. een Arado-jacht- vliegtuig, een parasol-eendekker met intrek bare wielen, de Dornier Do 19, een vier mo- torig zwaar bombardeervliegtuig. De resultaten van het prototype zouden volgens inlichting van de N. R. Ct., aan welk blad wij dit artikeltje ontleenen, niet zijn meegevallen. Verder de Arado Ar 05, een drijvervliegtuig voor speciale doeleinden, dat vrij gegeven is voor export en een twee-mo torig Henschel jachtvliegtuig. Naar verluidt zou generaal Udet zich heb ben verzet om sommige bombardeerescadrii- les uit te rusten met vier-motorige bombar deervliegtuigen, als de Dornier Do. 19 en militaire versies van de bestaande verkeers vliegtuigen van het type .Tunkers Ju 90 en Focke Wulf F.W. 200 (Condor). Te Den Haag is in den afgeloopen nacht een protestvergadering gehouden van per soneel uit alle deelen des lands van de z. g. wilde autobusdiensten, wier voortbestaan door het nieuwe wetsontwerp ter vervanging van het bestaande Reglement Autovervoer Personen wordt bedreigd. Eenige honderden personen hadden aan den oproep van het comité van actie tot bijwoning van deze vergadering gehoor ge geven. Bij de behandeling van de te voeren actie werd besloten om de regeering. de Kamer leden en het publiek uitvoerig in te lichten over de funeste gevolien, welke het wets ontwerp voor de werknemers in het bus bedrijf zal hebben. Een petitionnement om handteekeningen zal worden opgesteld. Ten slotte werd besloten bij don minister van Waterstaat telegrafisch te protesteeren teeen de vooreenomen regeling, welke het personeel van de busdiensten in het alge meen bedreigt met het stempellokaal. Gistermorgen te 17 min. over 10 is te Koepang een aardbeving waargenomen, welke de hevigste was welke men daar ■unds menschenheugenis heeft geconstateerd. De beving duurde drie minuten. Tot dusver is geen ernstige schade gemeld. Batavia. Het meteorologisch observato rium te Batavia registreerde, aldus de N.R. Crt., om 9.53 tijd v. Middon-Java een he vige beving in de richting Oost-zuidoost tot Oost, op een ^f stand van 1900 k.m. Uoel&at Van de Hongaren alleen Zsengel- ler in het veld. Schmaus en Hohnemann nieuwe reserves. Na langdurige onderhandelingen is de F.I.F.A. commissie er thans in geslaagd een oplossing te vinden in zake de moeilijkheden, welke door liet niet beschikbaar zijn van de Hongaarsche spelers voor het Con tinentale elftal, waren ontstaan. Op aandringen van de leden dezer com missie, (o.a. onzen landgenoot Karei Lotsy) heeft de Hongaarsche regeering zich bereid verklaard alleen Zsengeller vergunning te geven naar Amsterdam en I.onden te reizen. Naar men weet waren Biro en Lazar re serves, die door andere spelers natuurlijk vervangen konden worden. Wat Dr. Sarosy betreft, door militairen dienst is deze spe ler totaal zijn vorm kwijt, zoodat voor hem geen,verzoek bij de Hongaarsche regeering behoefde te worden ingediend. Naar wij vernemen zal het continentale elftal Zondag a.s. in het Stadion te Amster dam in de volgende samenstelling tegen d' Nederlandsche B-ploeg uitkomen: Doel: Olivieri (Italië). Achter: Foni (Italië) aanv., en Rava (Italië) Midden: Kupfer (Duitschland), Andreolo (Italië) en Kitzinger (Duitschland.) Voor: Aston (Frankrijk), Zsengeller (Hon garije), Piola (Italië), Braine (België), en Brustad (Noorwegen.) Men mag wel aannemen dat dit elftal in deze opstelling ook tegen Engeland zal spe len Wellicht dat men Aston nog eens onder de loupe zal nemen. Mocht hij niet geheel voldoen, dan kan hij altijd nog vervangen worden door Colaussi (Italië), die evengoed rechts als links speelt. Twee nieuwe reserves zijn er bij gekomen, n.1. de Weensche spelers Schmaus en Hah- nomann. Schmaus is de door en door gerou tineerde achterspeler, die ontelbare malen voor het Oostenrijksche elftal is uitgeko men. Hahnemann speelde ook verscheidene malen voor Oostenrijk en heeft reeds voor de Duitsche ploeg, welke aan de wereld kampioenschappen te Parijs deelnam, ge speeld. Verder blijven Raftl (Duitschland), Vernati (Zwitserland) en Colaussi (Italië), reserves. Quwnmen Slordig zwemmen de oorzaak. De Y-zwemmer Moolenaar had tijdens training op de 300 meter borstcrawl een tijd gemaakt, welke ruim 1 seconde lag be neden het Nederlandsch record, dat hij zelf bezit met een tijd van 3 min. 44.8 sec. Voorts zwom hij de 400 m. in een tijd, welke slechts weinig boven het record van Piet Stam, dat op 5 min. 2 sec. staat. Dit waren factoren, welke een recordpoging op beide afstanden wel wettigden. Gisteravond heeft Moolenaar in het Sport- fondsenbad deze pogingen onder officieele controle gedaan. Tot record verbetering is het echter niet gekomen, daarvoor zwom Moolenaar te slordig. Enkele malen geraakte hij uit de baan en kwam in de lijnen terecht, waar door veel tijd verloren ging. Ook het keeren was slecht verzorgd; verscheiden malen liet hij zich de laatste meters uitdrijven. Het behoeft dan ook geen verwondering te wek ken dat de Y-er niet geslaagd is. Zijn tijden waren: 300 m. in 3 min. 46.1 sec. en 400 m. in 5 min. 13 sec. Kajuit en dekhutten waren ver dwenen. Men is er gisteren eindelijk in geslaagd het wrak van de „Hunze XIII, welk schip op het IJsselmeer, ter hoogte van het eiland Mar ken is gezonken, te lichten. Een sleepboot van de firma D. Goedkoop en Zonen heeft het wrak op sleeptouw genomen en heden nacht te ongeveer half een bevond de sleep zich ter hoogte van den vuurtoren van Bur gerdam. Hedenochtend vroeg, nadat men er in ge slaagd was de „Hunze XIII" leeg te pompen, is het schip, dat op één kant lag, in een bok geplaatst en de groote bok, gesleept door de „Daniël Goedkoop", is de sluis reeds gepas seerd. Binnen enkele uren wordt de „Hunze XIII, waarvan de kajuit en dekhutten ver dwenen zijn, te Amsterdam verwacht Aldaar zal men onderzoeken, of reparatie nog de moeite loont ANNA PAULOWNA Biljarten. Groep I van de biljartvereeniging „Anna Paulowna", bestaande uit de heeren P. Go- vers (20), Jm. Blaauboer (28), N. Jonker (72) en P. Rozenbroek (100) speelde bij den heer Alkemade tegen groep IV, bestaande uit de heeren S. Wilms (37), W. Alkemade (44), K. de Groot (46) en D. op 't Veld (46). Van groep I won: P. Govers van S. Wilms en W. Alkemado: Jm. Blaauboer van W. Alkemade en S. Wilms; N. Jonker tweemaal' van K. de Groot en van D. op 't Veld; P. Rozenbroek tweemaal van K. de Groot en van D. op 't Veld. Van groep IV won: S. Wilms van P. Go- vers en Jin. Blaauboer; W. Alkemade van Jm. Blaauboer en P. Govers: D. op 't Veld van P. Rozenbroek en N. Jonker. Groep I won dus met 10 tegen 6 .van groep IV. BREEZAND. „Staatspensioen" vergadert. De afd. van bovengenoemde bond verga derde bij den heer Borst, Nadat de heer C. v. d. Linden had geopend, werden voor het nazien der rekening over '37 de heeren D. de Graaf en A. v. d. Berg en voor die over '38 de heeren J. Jongejan en J. ter Burg aangewezen. Een ingekomen stuk van het hoofdbe stuur gaf den heer Ter Burg aanleiding aan te dringen op huisbezoek voor ledenwerving. De heer De Graaf vroeg, waarom de afd. eigenlijk tooneelavonden hield en voorz. ant woordde, dat men beslist leden zou verlie zen als men dit niet deed. Na langdurige discussies werd besloten de entree voor deze avonden voor niet leden 50 ct., plus belas ting te stellen, terwijl de leden verplicht zullen zijn een programma te koopen a 13 ct. en ook de belasting te betalen. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heer L. Borst herkozen en de heer Jongejans gekozen werd. Na een informatie van den heer A. Tiel over het reglement werd besloten, dat het bestuur voor de volgende vergadering met een ontwerp-huishoudelijk-reglement zal komen. Uit het antwoord van den secreta ris, den heer G. v. Oeveren, op een vraag van den heer D. de Graaf, bleek dat er geen afdracht nor lid aan het hoofdbestuur plaats heeft, doch voor de kranties die de leden krijgen per jaar 50 ct. wordt betaald. Breezand bestelt voor bijna ieder lid een krantje (soms zijn er een paar leden in één. gezin en die ontvangen er samen een) an dere afdeelingen bestellen echter soms maar voor een deel van het aantal leden. Ver schillende leden vonden dat geen billijke regeling. De heer Ter Burg deelde echter mede, dat een commissie deze kwestie reeds in onderzoek heeft. Volgde sluiting. 'WIERINGEN OPENING CURSUS RUNDVEEKENNIS. Woensdagavond werd de eerste les van den cursus „Kennis van het Rund" in het Wielerbaanrestaurant te Hippolytushoef ge houden. Bij deze eerste les waren behalve de cursisten aanwezig, de bestuursleden der afdeeling Wieringen van dn H.M.v.L. De voorzitter der afdeeling. de heer O. J. Bosker leidde den cursus in, met het spre ken van een welkomstwoord tot den leider, Dr. L. Hoedemaker en tot de cursisten. Spr. memoreerde, dat het nu ongeveer 25 jaar geleden is, dat de eerste cursus op het gebied van Paarden- cn Rundveekennis te Wieringen werd georganiseerd. Het ver heugde spreker, dat hij in de gelegenheid is thans cursisten hier te zien, wier vader 25 jaar geleden den cursus bezochten. Dr. L. Hoedemaker, hierna het woord ne mend. sprak zijn dank uit tot den voorzitter en bestuursleden der afd. Wieringen der H.M.v.L. voor hun aanwezigheid op dezen eersten cursusavond. Hierna werd overge gaan tot de eerste les. In totaal werden er 15 cursisten genoteerd. HELDERSCHE ETER VEILING, 20 Oct. Aanvoer: 16868 Kipeieren: 5254 Kg. T.20 —1.60. 55—57 Kg. 4.80—5.30, 58-60 Kg. 521 —5.50, 61-63 Kg. 5.405.70, 64-67 Kg 5.60 —6, kleine eieren 3.10—4.50, 260 eendeiereu 3.20—3.50 per 100 stuks. EIERVEILTNG SCHAGEN, 20 Oct. Aanvoer: 28.000 kipeieren: 60—62 Kg 5.15 -5.25, 62-65 Kg 5.30-5.55, klein 3.30- 4.70, per 100 stuks. BROEK OP LANGENDÏJK, 21 Oct. Aanvoer: 950 Kg. aardappelen: Bl. eigen* heimers 3.30, uien 2.50—2.70, drielingen 2 —2.10, grove 2.40—2.70, gele nep 5.60-5.70, peen 1.402.10, kleine peen 50—60 ct., sper- cieboonen 4.50—6, 274 Kg ïijhoonen 16— 21.80, rammenas 1—2.10, kroten 1.40—1.50, roode kool 1.402.70, witte okol 0.901, gele kool 1.40—2.20. groene kool 2.40—2.60, 1900 Kg D. witte kool 1.10, 120 stuks bloemkool 2.30, Druiven: Alicant 19.90^ 23.90, Frankenthalers 16.7028, Andijvie f 1 tot f 1.70. NOORDSCHARWOUDE, 21 Oct. Aanvoer: 270 Okg. eigenheimers 2.80; 7500 kg. uien 2.20—2.60; drielingen 2—2.10; grove 2—2.40: gele nep 5.80—6.90. 3500 ksr peen 1.90 —2; 240 kg. spercieboonen 6.40 650 kg. kro ten 1.401.70; 19000 kg. roode kool 1.102.30; 132.100 kg. witte kool 0.90: 1100 kg crele kool l.oO1.7; 7200 kg. d. witte kool 1.10-1.30

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8