/lyenda Ons onderwijs eischt hervorming De en school moet worden een stuk leven het kind moet in de school vinden, wat het in het werkelijke leven aantreft HELDERS WARENHUIS Saterdag 29 October 1938 Tweede Blad Groote reis van Hr* Ms. O 16 Wie helpt, helpt dubbel! Katholieke zaken Dinsdag gesloten Leger des Heils Kom in „de Toelast", vroeg of iaat, 't Is alles prima wat er staat. Belangrijke mutaties bij de marine KEUKEN-UITRLJSXING Lezing voor den Ned. Chr. vrouwenbond Indien gij de vrede wilt ittadósiieuuM Er is al heel wat geschreven over de nood zakelijkheid van de hervorming van ons on derwijs. Ook in onze krant heeft onze mede werker, de heer v. Mourik daar al menige lans voor gebroken. Voordat de huidige methode echter veranderen zal, zal er nog heel wat inkt noodig zijn en zullen er nog heel wat woorden gesproken moeten worden. Gisteravond heeft voor de afd. Den Helder en omstreken van de Vereeniging voor Pae dagogiek, de heer Liefland, van Amsterdam, in de bovenzaal van het Alg. Militair Tehuis, Spoorstraat, een lezing gehouden over het werk in het Decroly-Instituut te Uccle, bij Brussel. Er moet meer interesse buiten onderwijskringen komen. De voorzitter van de Heldersche afd., de heer Feringa, opende de vergadering, die vooral uit onderwijskringen vrij druk bezocht was, met er zijn teleurstelling over uit te drukken, dat er voor deze lezingen niet meer belangstelling gevonden werd buiten de kring van het onderwijs. De bedoeling van de vereeniging is de paedagogiek in heel zijn breedte en diepte aan te snijden en daarom is het aan te bevelen de interesse van men- schen buiten de onderwijskringen voor de vereeniging te wekken. Op deze vergadering, evenals op de vorige vergadering, mist spr. de belangstelling van de gemeentelijke autoriteiten (de burgemees ter en wethouder De Boer hadden bericht van verhindering gezonden). De voorzitter had graag belangstelling van Marine gezien en van de predikanten, die met het probleem van de paedagogiek toch dagelijks te maken hebben. Na een dankwoord aan de heeren Noorman en Boer en een woord van welkom tot den heer Liefland, geeft de voorzitter dezen' het woord. Het werk van Prof. Decroly. De heer Liefland begint met er op te wij zen, dat er altijd veel misverstand heeft ge- heerscht ten aanzien van het werk van den psycholoog, prof. dr. Ovide Decroly. Een methode Decroly bestaat niet en zal ook nimmer bestaan. In zijn jaren lang onderzoeken heeft Decroly enkele principen van super-paedagogischen aard vastgesteld. Hij heeft echter de uit werking daarvan overgelaten aan het onderwijs zelf. Decroly heeft een voorbeeld gegeven, dat talrijke leerkrachten heeft geïnspireerd, maar heeft daarbij altijd op den voorgrond gesteld, dat een ander het anders moet doen, omdat ieder zijn eigen persoonlijkheid heeft en onder andere omstandigheden werkt. Het doel van Decroly is het kind op te voeden tot een sociaal voelend en han delend wezen, dat onder gelukkige om standigheden kan werken en daardoor tot een zegen kan zijn voor zijn om geving. Dit is de leidende gedachte bij al zijn werk. De school moet niet de plaats zijn waar het kind vol gestopt wordt met kennis, maar waar het toegerust wordt met kennis tot motorische arbeidsgeschiktheid, waardoor het met lust en vreugde zijn werk zal doen. Liefde tot de natuur. Van het begin af wordt het kind inge leid in het leven van plant en dier en wordt het opgevoed in liefde tot de na tuur. Het moet begrip krijgen, dat het deel uitmaakt van een groote bio-sociale gemeenschap en wanneer het daarvan doordringen is, zal het die gemeenschap gaan dienen. Alles moet dienen om tot dit doel te ge raken. Toen Decroly in 1901 met zijn onderwijs begon, stichtte hij niet een school, maar nam een aantal kinderen in zijn gezin op. Het gezin is de natuurlijke omgeving voor het kind en daar zal het 't best tot ontwikkeling komen. Behalve eenige abnormale kinderen, nam hjj ook enkele weeskinderen op en plaatste bij dit groepje een paar van zijn eigen kinde ren. In dit gezin vindt hij de meest ideale bio sociale studie van normale, naast abnor male kinderen. Ook bjj het grooter worden van de klassen blijft de gezinssfeer uiterlijk en innerlijk bewaard. De kinderen ontvan gen hun les in gewone kamers, waarin ze leven en werken en rusten. De ver houding van de kinderen tot de leer krachten is ook zoo vertrouwelijk mo gelijk. De kinderen worden in nauw contact met de natuur gebracht. Decroly ziet dan ook als meest ideale omgeving voor zijn school, de landelijke omgeving. De omgang met dieren acht Decroly van groote waarde, in het bizonder bij affectief gestoorde kinderen. De landelijke samenleving is een minder gecom pliceerde dan die in de stad. Het kind krijgt hier zelfs gemakkelijk begrip van het be stuursapparaat. Levend onderwijs. Al het onderwijs van Decroly is levend en staat daardoor in directe tegenstelling met ons onderwijs uit boekjes, dat niet de belangstelling van het kind opwekt. Het kind werkt mechanisch op de op gaven. Het beleeft de dingen niet. Ons onderwijs is gebouwd op fictieve opga ven. Wanneer we in staat zijn, die fictieve sommen en taal tot iets levends te ma ken, hebben we veel gewonnen, ook psy chologisch. De school moet worden een stuk leven en het kind moet in de school vinden wat het in het werkelijke leven aantreft. Spr. illustreert aan de hand van verschil lende voorbeelden uit de Decroly klas, hoe het onderwijs hier levend wordt gemaakt. Hij geeft daarna een uiteenzetting van de zin- tuigelijke methode van de broeders Liefde te Gent, waarvoor hij zegt groot respect te heb ben, doch waarvan hij niet het resultaat ver wacht als van de Decroly werkwijze, omdat de oefeningen van de br. Liefde kunstmatig zijn. Het is niet mogelijk het zintuig te verbe teren, doch alleen de functie kan verbeterd worden en daarom is het noodzakelijk de functies van het kind te oefenen, die van practisch nut zijn en die het in het latere leven noodig heeft. Door deze coördinatie van alle zintui- gelyke functies hoopt Decroly de kinde ren beter klaar te maken voor het prac- tische leven. Na de lezing, die met belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd, is er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan een tweetal bezoekers, de heeren Schippers en Bakker, gebruik maken. De heer Liefland ging hierop, zoover de tijd het toeliet, uit voerig in. De heer Feringa brengt den spreker ten slotte een hartelijk woord van dank voor zijn interessante en onderhoudende voordracht, waarbij hij nog wijst op de groote beteekenis van het kennisnemen van andere methoden van onderwijs. Hierna ging de vergadering over tot het behandelen van huishoudelijke zaken. EEN BRIEFKAART brengt U zonder eenige verplichting een nieuwe MERCEDES Schrijfmachine op Uw kantoor. Prijs vanaf f 85 2jaar garantie! VAN PUTTEN OORTMEIJER - ALKMAAR. Heden collecte M.S.F. Gaf U reeds U gave? Vandaag vindt, zooals men ongetwijfeld reeds gemerkt zal hebben, de collecte plaats ten bate van het M.S.F. Een klein leger collectanten en collectrices is vanmorgen'reeds vroeg op 't pad gegaan, teneinde hedenavond een zoo groot mogelijk aantal baten te bezorgen op het kantoor van het „Sanatorium-Fonds" op het Koningsplein. Het is ook Uw taak te zorgen, dat het een groot bedrag is! Wij zijn er zeker van, dat onze stadgenoo- ten hun taak in dezen weten. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van de firma Smeets-Snel. Weststraat. Van Maandag 31 Oct. tot 7 November wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A.P. Hoolmans, Spoorstraat. Rond de Kaap naar Indië. Naar wy vernemen zal Hr. Ms. „O 16", omstreeks Mei van het volgend jaar, een reis rond de Kaap naar N.O.- Indië maken. De bedoeling hiervan is dr. Nieuwenkamp, de opvolger van prof. Vening Meinesz, in de gelegen heid te stellen, de zwaartekracht metingen voort te zetten. Commandant van de „O 16" zal zyn de luit, ter zee der 1ste klasse B. C. M. Schouten. De zo juist ingezette „Indië Actie", in het leven geroepen door vrienden van Indië, en door hen, die in Indië de Christelijke cultuur wenschen te bevorderen, heeft nog een andere zeer sympathieke zijde. We leven tegenwoordig in een tijd, waarin samenwerking in het groot gelukkig minder zeldzaam wordt. Velen staan tegenwoordig een werkwijze voor, die in grootsche trekken zeer velen doet meewerken aan werkelijk ideeële doelstellin gen. Een uiterst aangenaam aandoend voorbeeld internationaal „teamwork" geeft ons het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap. Dit wereldberoemd genootschap wil het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap daadwerkelijk helpen, nieuwe Bijbeluitgaven en nieuwe ver talingen in onze Idische talen en dialecten uit te geven. Voor elke 100 gulden, welke hier in Neder land door de Indië-Actie wordt opgebracht, legt het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap er uit haar eigen middelen 100 gulden bij. Het bijeengebracht bedrag wordt dus door haar royaalweg verdubbeld. Wie helpt; helpt dubbel is hier dus geen fantastisch ideaal, doch verblijdende werke lijkheid! Deze zeer Christelijke geste zal dan ook zeker niet nalaten, velen op te wekken, iets aan dit mooie werk te geven. Comité van Aanbeveling: Maj. A. Boekhout (off. L. d. H.) Ds. H. A. Enklaar. Ds. W. J. F. Meiners. Ds. F. W. J. v. d. Poel. Eerw. Heer J. Rebel. Ds. P. J. Smidts. Ds. F. Tollenaar. Cand. en rfulppred. M. J. Top. Ds. P. Veenhuizen. Ds. M. v. Wichen. Medeeeling van de R.K. Midden- standsvereeniging. Het bestuur der Roomsch-Katholieke Middenstandsvereeniging, afdeeling Den Helder, deelt in een advertentie in dit num mer mede, dat een aantal winkels op Dins dag, 1 November a.s. wegens Katholieken feestdag gesloten zijn. Voorts worden een aantal melkslijters genoemd, door wie op dien dag niet gevent wordt. Tenslotte ver zoekt de Vereeniging allen Katholieken op dezen dag geen inkoopen te doen. Men schrijft ons: Adjudant S. Fleg, die zeven jaar als zende ling geweest is in West-Indië zal Zondag ons korps bezoeken voor het leiden van eenige samenkomsten. De Adjudante heeft de eerste vier jaar van haar verblijf in West-Indië ge werkt in Nickerie en drie jaar in Paramaribo. Zondagmiddag zal zij spreken over de zeden en gewoonten der bevolking en de arbeid die zij onder hen heeft mogen verrichten. Men zie voor bijzonderheden de advertentie in dit blad. In het begin van de volgende maand zullen eenige belangrijke mutaties plaats hebben bij de Marine. Op Woensdag 2 November zal de chef staf, kapitein ter zee J. J. A. v. Staveren, naar Den Haag vertrekken, waar hij voor een jaar ge plaatst wordt op de Hoogere Marine Krijgs school. Sedert 8 September 1937 was kolonel v. Staveren, chef staf. De nieuwe chef-staf Kolonel J. C. v. d. Berg. Opvolger van kolonel v. Staveren zal wor den, de commandant van de Onderzeedienst- kazerne, kapitein ter zee J. C. v. d. Berg. Kolonel v. d. Berg is sedert 25 Maart 1937 commandant van de kazerne Onderzeedienst. Tot opvolger van kolonel v. d. Berg is benoemd de kapitein luit ter zee C. Helling man. Ruil oude Marinierskazerne tegen bouwterrein voor een nieuwe Het Hbl. schrijft: De bouw van een nieuwe Marinierskazerne is een zaak van jaren overleg tusschen rijk en de gemeente Rotterdam. Nadat eerst het voormalige Oost-Indische Huis aan de Boompjes hiervoor was bestemd, viel later het oog op een terrein in den polder Den Esch ten Oosten van de stad. Beide partijen waren verheugd: de Mariniers omdat zij het historische gebouw van de Admiraliteit van de Maze wel eens wilden verruilen voor één dat ruimer was en meer comfort bood, de gemeente omdat zij hoopte de oude kazerne ten behoeve van verkeersver- betering en doortrekking van het Groenendaal te kunnen afbreken. De grond werd geruild. De zaak was in orde... als Monumentenzorg er maar niet tusschen was gekomen, dat de oude Marinierskazerne wil sparen. Voor de gemeente Rotterdam heeft het niets aanlok kelijks de oude kazerne in eigendom te ver krijgen. Die zou maar onderhouden moeten worden en de verkeersplannen zouden niet kunnen worden uitgevoerd. Defensie wenscht spoedig een nieuwe kazerne. Of Rotterdam echter den grond zal geven nu het ruilobject, dat den koopprijs vormde, waardeloos wordt als het er niet de vrije beschikking over heeft? Een voorstel om den grond af te staan is door de gemeente nog niet ingediend. alle kleuren, reeds vanaf f 8-25, 24 dlg, Keuze uit meer dan 50 soorten. FA. ZOETELIEF TEL. 403 KEIZERSTR 75 Misdaad en Maatschappelijk werk. Voor een aardig bezette zaal, hield gisteren avond de heer N. W. A. van Eijk, uit Voor burg in het Christelijk Militair tehuis een lezing over het onderwerp „Misdaad en Maat schappelijk werk". Het was mevr. Lever, de plaatselijke presi dente van de Ned. Chr. Vrouwenbond, die, na dat door de aanwezigen Ps. 32 vs. 1 was ge zongen, voorging in gebed, waarna zij Lucas 7 vs. 36 tot 50 voorlas. In een kort openingswoord heette zij allen, in het bijzonder den spreker, welkom, waar na de heer Van Eijk het woord nam. Ik kap, zoo zeide hij, in het korte oogen- blik, waarop ik deze lezing moet houden, verre van volledig zijn over het onderwerp en doe dan ook hier en daar een greep. Buitengewoon langzaam dringt het tot de Christenen door, dat het hun plicht is het maatschappelijk werk in verband met de mis daad te steunen. Men is nog niet tot de erkenning gekomen van het recht op hulp. dat ieder individu, zon der uitzondering heeft. De criminologie houdt zich bezig met de oorzaken, die leiden tot misdadigheid. Men kan zich echter beter afvragen „Hoe komt het. dat niet ieder mensch een misdadiger is?" Latente criminaliteit leeft toch in ons allen. Misdaad is niet gebonden aan een bepaald menschentype. Nauw in verband tot de mis daad staat echter „Aanleg en Milieu". Hoe wel de erfelijkheidsleer niet uitgeschakeld wordt bij de criminologie is het toch moeilijk te zeggen, wanneer hiervan sprake is. Vooral is het echter het milieu, dat inwerkt op het individu, dat door geboorte en aanleg reeds niet sterk in zijn schoenen staat. Het strafstelsel wordt dan door den spreker behandeld. Hoewel eerst louter en alleen de daad werd gestraft is men daarvan terug gekomen en wordt nu de dader bestraft. Re kening wordt gehouden met psychiatrie, jeugd en andere factoren. De reclasseering wordt dan onder de loupe genomen. De instelling, die van hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan een strafbaar feit, weer nuttige leden van de maatschappij tracht te maken. Dit werk bestaat in de eerste plaats uit voorlichting, of wel een rap port over den persoon van den verdachte en de wenschelijkheid om hem al of niet te ver volgen. Het celbezoek, het patronaat of mo- reele hulp aan voorwaardelijk veroordeelden, doorgangshuizen en landkolonies en tenslotte materieele steun in handelsgeld, kleeren enz. Het mooie van dit reclasseeringswerk is. dat hoewel het gesteund wordt door het rijk, het initiatief van particuliere zijde uitgaat. De spreker weidt vervolgens uit over de psychopaten, de geestelijk zieken, die. hoewel soms intellectueel sterk ontwikkeld, voor het maatschappelijk samenleven ongeschikt zijn. Zij zijn achterdochtig, jaloersch, sexueel vroeg rijp en kunnen schijn van werkelijkheid niet onderscheiden. Alcoholisme is juist bij der gelijke menschen vaak oorzaak tot misdaad. De kindermisdaad is ook een belangrijk punt. dat in den tegenwoordigen tijd sterk de aandacht vraagt. Volgens spreker zal het kin derstrafrecht binnen afzienbaren tijd voor goed uit de strafwet verdwijnen en een zelf standig iets worden. Vooral ook de gezins voogdij, waarbij een buitenstaander, liefst na tuurlijk weer een particulier, de voogdij over het kind uitoefent, is een zeer moeilijk iets. Hoe vaak ontstaan niet botsingen tusschen ouders en voogd. Ook de ontheffing en ont trekking aan de ouderlijke macht is iets waar in de wet nog niet geheel voorzien heeft. Na deze loutere opsomming van feiten ver telt spreker dan iets over de inrichting van een opvoedingsgesticht voor meisjes en tevens iets over de cellulaire strafgevangenis te Scheveningen. Veel is er, dat om verandering vraagt. Jammer is het ook. dat kinderen, die tijdelijk aan de ouderlijke macht zijn onttrok ken vaak weer terugvallen tot misdaad, zoo dra zij weer in de ouderlijke woning zijn te ruggekeerd. Het kan ontmoedigen, dit werk, maar zooals spreker in zijn slotwoord zei: „Wij Christenen hebben tot taak een helpende hand uit te steken. Steeds dient men zich af te vragen: „Hebben wij den weg naar den Heer kunnen wijzen?" Vooral nu, in een tijd van zedelijk verval, nu de sexueele criminaliteit toeneemt en het zielegif van alle kanten wordt toegediend. Christelijk Nederland reike de broederhand aan hem of haar, die in de strikken der zonde zijn vastgeraakt. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. Het was tenslotte mevr. Lever, die den spre ker. dank zei voor zijn lezing, waarna de heer Van Eijk in gebed voorging. 't Is goed beschouwt een dwaze wereld, waarin we leven. Er is van de staats lieden in Europa er niet één die den oor log wil en toch wapent men zich met een waanzinnigen haast, alsof de duivel ze op de hielen zit. Wat zijn er in de afgeloo- pen twintig, jaar al een goedbedoelde en ernstige pogingen gedaan, om den vrede op wat hechter basis te gronden en wat hebben al deze pogingen schipbreuk ge leden. Nog twee weken, dan herdenken we het feit, dat het twintig jaar geleden is, dat de wapenstilstand geteekend werd. Het heeft meer op een wapenstrijd, dan een wapenstil stand geleken. We zouden wel eens willen we ten, welke satanische machten achter dit ge doe zitten. Wie toch altijd weer kans zien om alle pogingen tot wapenbeperking te ver ijdelen. Dat de wapenfabrikanten hier een woordje medespreken, is vast. Het duister ge wroet van deze heeren is voldoende uit den oorlog bekend. Ze deinzen er niet voor terug als het moet hun handen in het bloed van Europa te wasschen, maar blijven daarbij achter de schermen, hebben hun provocateurs, die het zaakje opknappen en ervoor zorgen, dat de geest van wantrouwen wakker blijft over de volken van Europa. We hebben deze week weer verschillende redevoeringen kunnen beluisteren van be kende staatslieden, die het alleen min of meer plechtig gezegd hebben, dat ze geen oorlog willen, maar die daarbij tevens de aan kondiging deden, dat zooveel milliard voor be wapening zou worden uitgetrokken. Treffend was daarbij de rede van den president van de Ver. Staten, die o.m. zei, dat er geen vrede kan zijn als de econo mische hulpbronnen, die behooren te wor den gebruikt ten dienste van den socialen en economischen herbouw, zullen worden gebruikt voor een versterkten wapenings wedloop, welke de verdenkingen en de vrees slechts kan vermeerderen en de economische welvaart van iederen mensch en ieder volk bedreigt. Volkomen juist, zeggen we allemaal. Maarenzoo redeneeren alle anderen ook, noch de Ver. Staten, noch eenig ander land kan ontwapening aanvaarden als zijn buren zich tot de tanden wapenen. En op dat standpunt blijven we rond draaien, ook al beweert president Roosevelt dan ook, dat men geen beschaving op kan bouwen op den grondslag van het militairisme. At/V jT il-.»..-i» Er is niet één mogendheid die het voorbeeld durft te geven. Stel je voor, dat er een zou zeggen: ik stop met m'n bewapening, ik zet er een punt achter. Voor krankzinnig zou die mogendheid gekwalificeerd worden. En toch is er een geestelijke beweging in ons land, die zich in enkele jaren over de wereld ver breidde en die als ideaal stelde: Niet mijn omgeving, maar ik moet veranderd wor den en als ik veranderd ben, dan zal mijn omgeving daarvan den invloed ondergaan. Als ik veranderd ben, verandert mijn gezin en als de gezinnen veranderd wor den, verandert het land en als ons land verandert is, dan zal die verandering als een sneeuwbal verder gaan. Wie luistert ernaar en wie durft het aan? iiimiiiiHiiiiiiiniiuinmii - ,JI 'i mr i ir Ti ,JI ,,ii ,di ii 3 :ami rn h i :3i b ii 3in t ii n 8n^u lign m..f n II 'II II L llll M Jl J1 'II il '1111 II JIUI 8 A Jl IIH Jl I' Jlir ili milliüllllllllllllliliiailllllllllllllllRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllll.JIH IIIINIIIfiEHSIIIimiKJIIIKIIIIIIIIIII II II II II II IIB9I llll iimimiiiciiiiiiBiimciimiiEiiiiiiiimiiiiBiiiHiiiiHiiisiir BIOSCOPEN; Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Kerels geven geen Kamp" en „Hoe is het met je Baby?" RialtoSpoorstraat half 8: „De dubbele Bruiloft" en „Méér dan secre taresse". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het derde Alarm" en „Een Radiomoord Mysterie". Heden. Casino, 8.15 uur: Uitvoering Accordeonclub „Bravo". Musis Sacrum: Uitvoering Kon. Ned. Bond van Oud-Onderoff. Zondag 30 October. Casino, 3.306.00 en 8 uur: Dansen. Musis Sacrum, 8 uur: Demonstratie-avond van Leerlingen v. h. Dansinstituut Polak, Musis Sacrum. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 750.6 Temperatuur lucht 6.0 Wind richting Z.Z.W.; kracht: 4 Licht op 5.10 KOOP VERKOOP - TAXEEREN „VRAAG EN AANBOD", tel. 300 Makelaar F. Nypels, Spoorstraat 9-11 By de d.d. 26 October LI. te Amsterdam door de Federatie voor Stenografie „Groote" afgenomen examens, slaagde voor het diplo ma „Dictaat Kantoorstenograaf 165 Neder- landsch", Mej. L. Hazebroek, leerlinge van het instituut „Mercurius", Loodsgracht 72, alhier. GESLAAGD: voor het diploma zieken verpleging, onze stadgenoote, mej. H. >1. E. v. NleL

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5