•aun WM ©EWIIM ©I ®0@§c©PIINI? HELDERS WARENHUIS t, prebihbeurten De Papoea als zeevaarder degelijk en niet dunt Zaterdag 29 October 1938 Derde Blad De dubbele bruiloft Sensatie-programma Het Mond- en Klauwzeer breidt zich iets uit Burgerlijke Stand z'n sterkst en Dndttcfie HiïuttUngen „Boefje" Vertrokken personen Ingekomen personen Texel-nieuws Bazar Vioz Ricdto-TAeateb Geestige rol van William Powel. We hebben het beroemde „team" Myrna LoyWilliam Powell weer eens in actie ge zien, hetgeen gelijk staat aan de mededeeling, dat we weer een prettigen avond gehad heb ben. LoyPowell; heeft de cinematografie ooit een beter paar opgeleverd Misschien wel, maar we zouden een, twee, drie niet kun nen zeggen: welk. Het kan zijn, dat Myrna en William tot wat men noemt onze favorieten behooren, maar zeker is, dat we in dat op zicht niet alléén staan. Wat is het toch, heb ben we ons, nadat de laatste kluchtige „hu welijksscène in de „Dubbele Bruiloft" vergle den was, dat zoo aanstekelijk op de lachspie ren werkt als men de „duels" tusschen ge noemde filmsterren aanschouwt? En opnieuw kwamen we tot het antwoord: omdat we hier van aangezicht tot aangezicht zitten met de twee geestigste filmartisten van dezen tijd. Deze twee jolige lieden zien immers kans om een sprankelende dialoog te onderhouden, meer dan anderhalf uur lang en daarbij een aaneenschakeling van scènes te formeeren. welke nu eens bewondering afdwingt van wege de flair van het mannelijk deel van het „team", dan weer de lach ^ontketend wegens het guitige gebaar en de typische mimiek van Myrna Loy. Uiteraard mag men aan een film, waarin deze beiden tezamen werken, alleen maar de eisch stellen, dat zij amuseert. Welnu, evenals in de vorige films, die we hier van hen gezien hebben, kan ook van deze getuigd worden, dat zij zeer onderhoudend is. Zelfs al is het scenario niet opvajlend van originaliteit en zelfs al heeft de regie gemeend nu en dan naar het kluchtige te moeten over hellen. In het kort gezegd, speelt Powell in deze film den kunstschilder en zij die hem kennen, weten dat een type als hij voor een defgelijke rol geknipt is. Waar hij bovendien nog domicilie gekozen heeft in een toeristen wagen, waarin zich trouwens de „topics" van de" historie afspelen, kan men zich denken, dat een milieu is geschapen, dat zoowel den artist als de regie schier onbegrensde moge lijkheden biedt. Tal van kleine bijzonderheden, die de film een groot deel van haar essence verleenen, spruiten dan ook voort alleen al om hét feit, dat de eigenlijke achterstand door deze „car" gevormd wordt. Stel U bovendien dan voor, dat Myrna Loy als de oudere zus ter van een naar het romantische neigende Irene fungeert en hoe goed speelt zij de gouvernante over haar dan kan men zich zoó ongeveer wel een voorsteling vormen van hetgeen deze film biedt. Den inhoud navertel len is practisch niet mogelijk, vandaar dat wé volstaan met de slotvermelding, dat zij, die een genoeglijken avond wenschen, deze wéék de Rialto moeten bezoeken. Ook al omdat de voor-film eveneens in het vroolijke genre thuishoort. William Powell, Florence Rice en John Beal in de zeer amusante Metro film „De Dubbele Brui loft" („Doublé Wed ding"), die deze week in het Rialto-theater draait Wat de laatste betreft, dit is een van Holly- wood's enfants terribles. Een wandelende para dox. Geen twee bioscoopbezoekers zijn het fei telijk eens over haar schoonheid en ook met betrekking tot haar spel loopen de meeningen nogal sterk uiteen. In ieder geval is zij een der opwindendste representanten van filmland en een vrouw, die over een dosis vitaliteit be schikt, om jaloers van te worden. Cary en Katharina maakten deze film en ze deden het goed. Men lijmde een machtig aantal scènes aan elkaar en er ontstond een rolprent, zoo dwaas, zoo allercharmants grotesk, dat men feitelijk doorloopend zit te glimlachen om zooveel ongevaarlijke nonsensika. Alevenwel... om nonsensika met smaak en verve te debiteeren, ook dat is een kunst, die men echter met name in de nieuwe wereld bij zonder goed verstaat. Vrijwel nergens vervalt men in goedkoope en gezochte uitersten en ner gens worden de aardigheden herhaald. Dat is de kracht van deze film, die, hoewel een luchtig niemandalletje een vervaarlijke aanval op de lachspieren doet. En tevens niet ontbloot is van diverse zeer intelligente vondsten. „Kerels geven geen kamp". Als tweede film draait de Metro-film „Kerels geven geen kamp". In de voorste rijen speelt een waar sterrenleger. Het zijn Mickey Rooney, Sophie Tucker, Aubrey Smith en diverse an deren, die stuk voor stuk zich van hun beste zijde doen kennen. Het is een verhaal dat speelt in de renners wereld, en men maakt een dosis sensatie en sportief amusement mee die in dit geval vol doende is voor tien andere films. Er zijn ge deelten, waarin men stil wordt van de boosaar digheid die er op de rennen heerscht en andere keeren staat men versteld over den geest van sportiviteit! Maar in zjjn geheel wordt het een kleurige cocktail van vreemde gebeurtenissen, waarin men een romance vergeefs zoekt (welk een verademing!) en waarin men een climax van spanning beleeft die z'n weerga niet heeft. Met name het slot is van grootschen stijl en wij adviseeren den grootsten Nurks dit alles eens te gaan zien. Het is een kleine wedden schap waard te zien of het zuurste gezicht zich tenslotte niet zal plooien tot een lach. Een programma van kwaliteiten! VOOR SERVIEZEN GLAS PORCELE1N EN AARDEWERK Steeds 't nieuwste Laagste prijzen PA ZOETELIEF TEL. 403 KEIZERSTR 75 Ziv-o^i-JAealeb Amerika op Ulitte &La£cao~p Het programma, dat deze week in de „Witte Bioscoop" gegeven wordt, staat geheel in het teeken der sensatie. In de eerste plaats is daar een brandweer film, waarin men z'n hart kan ophalen aan een nop-stop opeenvolging van spanningsvolle momenten, terwijl als tweede hoofdnummer vermeld staat de rolprent „Een Radiomoord Mysterie", die eveneens tot het „thriller"-genre behoort. Liefhebbers van het genre kunnen dus hier hun hart terdege ophalen. IwceJUch nieJAw-ó „Mannen in leer" Voor een goed bezette zaal heeft gis teravond de Rederijkerskamer „Texelsch Klein Tooneel" ten bate van de Tex. Algem. Wijkverpleging opgevoerd het tooneelspel „Mannen in Leer" van W. v. d. Berg. Het openingswoord werd gesproken door Notaris Mulder als voorzitter van de Wijk verpleging. Spr. wees daarbij op de dubbele zorgen, die deze vereen, heeft, n.1. de zorg voor goede verpleging van de zieken naast somtijds knellende financieele zorgen. Iemand die wel eens een vergadering van. de Wijk verpleging heeft meegemaakt, zei spr., zal het bekend zijn, dat de vereen, ieder jaar voor een belangrijk tekort komt te staan, dit wordt voor 't grootste gedeelte dan wel weder aangezuiverd door officieele lichamen, Pro vincie en Gemeente, doch blijft er altijd nog een belangrijk bedrag over, dat met andere middelen moet worden gedekt. Dit jaar niet zulk een groot bedrag als vorig jaar, doch het doet ons groot genoegen, dat „Klein Too neel" zich bereid heeft verklaard, weder een uitvoering voor de Wijkverpl. te geven, waar aan een verloting is verbonden, waarvan de loten voor het grootste gedeelte reeds ge plaatst zijn. Met den wensch, dat het den leden der Tooneelver. mocht gelukken de aan wezigen met de opvoering van „Mannen in Leer" te boeien, verklaarde de heer Mulder de bijeenkomst voor geopend. Het stuk. Het tooneelstuk verplaatst het publiek naar een groot vliegerskwartier dat het Nest wordt genoemd. Een misdadiger, die zich door vroegere relaties met de echtgenoote van den chef van het Nest als le piloot heeft weten te plaatsen, wil het geheim van een nieuw vliegtuig aan een Engelsche vliegtui- genfabriek verkoopen. Hij weet het zelfs zoo ver te drijven, dat een vliegtuig door omkoo- ping van een mecanicien komt te vallen en hij als le piloot voor de nieuwe machine wordt aangesteld. De opzet gelukt niet ge heel en al, een vrouwelijke detective weet den bandiet te ontmaskeren, terwijl ook een inspecteur de ontmaskering zeer nabij komt. Een moeilijke rol was vooral in dit tooneel spel die van Stover, de misdadige le piloot. Deze werd vervuld door den heer P. Vermeu len, die haar uitstekend tot haar recht wist te brengen. Ook de chef-piloot, de heer M. Moojen, gaf herhaaldelijk goed spel te zien. Een prettige rol had de heer G. Witvliet te vervullen als Marconist, die hem bizonder goed paste. Zijn herhaald optreden deed bizonder aangenaam aan. De damesrollen waren eveneens in goede handen, vooral moeilijk spel werd gevorderd van Mevr. Dovering, Mej. J. Vermeulen, die haar rol goed heeft gespeeld. Wij hadden echter gaarne wat levendiger spel gezien, vooral in het laatste gedeelte in het samen spel met den heer M. Moojen, die in dit ge deelte beter spel gaf. Mej. R. Pen speelde haar rol als stewardess zeer goed. terwijl mej. M. Bruin zeer veel studie had gemaakt van haar lastig rolletje als de romanschrijf ster-detective Rie Dumaire. Verder komen in dit stuk enkele kortere rollen voor, in de eerste plaats willen we daarvan even noemen het uitstekend spel van den Insp. v. politie Blinkhorst, door den heer Holtman. Ook de minder prettige rol van den Mecanicien was bij A. Geus in goede handen. Terwijl de heer S. Zijm de korte rol van Nijhof volkomen tot haar recht bracht. Bij sluiting voerde eerst de voorzitter van de Tooneelvereen., de heer M. Moojen. even het woord, die dank bracht aan verschillende personen, die hun medewerking aan deze op voering hadden verleend. Tenslotte voerde ook Notaris Mulder nog het woord. Een druk, doch gezellig bal besloot den avond. In de afgeloopen week is ter secretarie aan gifte gedaan van zes nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer, n.1. op de boerderijen van Jac. Duinker, Den Hoorn, H. Boogaard, Zeven huizen, Jac. Keijser Dz., Akenbuurt, C. Garrit- sen, Eierland, J. Mantje, Spang en Joh. Roe per, 't Noorden. Hersteld is het vee op de boerderijen van W. J. Bakker, Den Hoorn en Jn. Veeger, Burgzicht Den Burg. Van 22 t/m 28 October 1938. GEBOREN: Edith Maria, d. van Sijmen Reginald Vellenga en Catharina Anna Paulina Lempersz; Benjamintje Jannetje, en Trijntje, d. van Cornelis Pool en Dieuwertje de Ridder; Gerard Poulus, z. van Jacob Eelman en Anna Kikkert. ONDERTROUWD: Josephus Gregorius Moorman en Marretje Anna Witte. GETROUWD: Johannes Cornelis Bakker en Johanna Petronella Verberne. OVERLEDEN: Wilhelmina List, 67 jaar, weduwe van Arie Boon; Jacob Boon, 72 jaar, weduwn. van Grietje de Wijn; Neeltje Kok, 51 jaar, geh. met Cornelis Kalis; Trijntje Dog ger, 63 jaar, geh. met Klaas Kuijper. 30 October 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 uur, de heer S. Lodder van Alkmaar. Herdenking Kerkhervorming. Oosterend v.m. 10 uur, Ds. Kok. Maand- collecte. De Waal v.m. 10 uur, Ds. v. 't Hooft. H. Avondmaal. Den Hoorn v.m. 10 uur, Ds. Tinholt. De Cocksdorp v.m. 10 uur, Ds. Salm. H. Doop. Maandcollecte. De Koog n.m. 7.30 uur, Ds. v. 't Hooft Voorbereiding H. Avondmaal. Oudeschild n.m. 7.30 uur, Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 uur, Dr. Vis. Den Burg n.m. 7 uur, Dr. Vis. Kerkbus van De Koog. Gereformeerde Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 uur, Cand. Wouda. N.m. 3 uur Ds. v .d. Leer. Oosterend v.m. 10 uur, Ds. v. d. Leer, N.m. 3 uur Cand. Wouda. Gereformeerde Kerk H.V. uur, Oosterend v.m. 10 uur en n.m. Dr. E. C. B. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond straatzang (Den Burg). Zondagmorgen 7 uur: Bidstond. Zondagmorgen 10 uur: Heiligingsdienst. 's Middags 3.30 uur: Verblijdingsamenkomst 's Avonds 8 uur: Verlossingsamenkomst. (Onder leiding van Kapiteine Zondervan), Ortzó SncUdeA ho-tkfa (VAN AZIfc OVER DEN GROOTEN OCEAAN NAAR AMERIKA 7 Wij kunnen ditmaal het programma, dat de Tivoli biedt, in twee gelijke stukken ver- deelen, aangezien beide films vrijwel niet voor elkander onderdoen. In elk ervan krijgt men Amerika op z'n best (en dat zegt wat!) te zien en als men om kwart voor elf op straat staat, heeft men enkele uren van amusement achter den rug die men zich niet gezonder kan denken. Voor de pauze draait de R.K.O.-film „Hoe is 't met je Baby", een naam, die feitelijk in geen enkel opzicht op deze film van toepassing is. Wel zijdplings, maar dan heeft dat met een of andere episode van importantie weinig van doen. Het is een film, in de hoofdrollen waarvan men niemand minder dan Cary Grant (Ame- rika's onverslagen „he-man") en Katharina Hepburn ziet. Zitma Jtitfdi courant. Coupeur door JUcedingmagozijncn het geheele Rijk te ontbieden -ÜCt\ JtcUwï Annie van Ees als „Boefje". voor de 700ste maal! Zondag 6 November a.s. In Casino Het is aan geen twijfel onderhevig of iedere tooneelliefhebber in Den Helder zal met vreugde de mededeeling ontvangen, dat op Zondag, 6 November a.s. in Casino wederom een opvoering gegeven zal worden met „Boefje", het tooneelstuk, dat momenteel in Amsterdam zijn 700ste opvoering tegemoet- gaat. In al die vele jaren dat dit „Boefje" (dat zoo langzamerhand reeds een „Boef" gewor den is) optrad? het Annie van Ees die deze figuur, op de planken bracht en zij deed dat dusdanig dat men de geschiedenis van ons tooneel zonder dit „Boefje" haast niet meer denken kan. Ongetwijfeld zal ook thans weer een volle schouwburgzaal op den 6den November ge tuige zijn van dit spel. dat gebracht wordt door de N.V, „Het Nederl'andsch Tooneel", Er bestaan tus schen volken en stam men, die door zeer groote zeeën van el kaar zijn gescheiden, oceanen zelfs, tref fende overeenkom sten van zeden, ge woonten, gebruiken. De vraag rijst: hoe is dit mogelijk? Is dit te danken aan den algemeenen mensche- lijken aanleg, aan uit wendige omstandig heden van klimaat, bodem, plantengroei, enz. of is het een ge volg van het feit, dat die volken in onder ling verkeer hebben gestaan, zoodat ze elkaar hebben beïn vloed? Zoo wordt er wel aangenomen, dat invloeden, uitgegaan van Azië, Mesopota- nië, Egypte enz., zich over de heele wereld hebben voortgeplant. En dan over land. Met de vraag of der gelijke verspreidingen ook over zee moge lijk waren, heeft men zich tot dusver wei nig bezig gehouden. 't Schjjnt b.v., dat er zelfs verwantschap bestaat tusschen be woners van Europa en Polynesië, het groote eilandengebied ten Oosten van de Phi- lippijnen, Nieuw-Guinea en Australië. Het contact zou tot stand zijn gekomen via Cen traal Azië, Voor-Indië, Ceylon, Nederlandsch- Indië, Nieuw-Guinea, naar Hawai en het Paascheiland. De weg leidt over zee, het ver voermiddel moet het vaartuig zijn geweest. Eerst wellicht in vlot, later de prauw. Die prauwen, men treft ze nog overal aan in den Indonesischen Archipel, gemaakt van boom stammen, zijn niet zeewaardig. Maar op Nieuw-Guinea en omliggende eilanden zijn ze dit wel. De vlotten zijn nog op een enkele plaats in gebruik. Ze bestaan uit één dikke boom stam geflankeerd door twee dunnere. Hier uit heeft zich de vlerkprauw ontwikkeld. In rustige zeeën bezat ze één vlerk, in ruwere twee. Die prauwen treft men thans nog aan op de Schouteneilanden, ten Noorden van Nieuw-Guinea. Ze zijn stabiel. Ze zijn zooda nig bekapt, dat ze van achteren ronding ver- toonen, steil oploopen, waardoor de golven bij stormweer voor den wind zeilend, niet ge makkelijk over den achtersteven in de boot slaan. Waar deze constructie niet goed mo gelijk was, verhelpt de Papoea het overslaan van golven door aan den achtersteven een soort platvorm aan te brengen. Bij zware deining zakt het achterschip dan niet te diep in zee. Verder wordt de prauw tegen het in slaan van golven opgeboeid met de sagopalm blaren, soms 9 boven elkaar. Een dergelijke prauw draagt 20 k 30 personen en pl.m. 1000 Kilo vracht. Op de prauw staat een zeil van blaren gemaakt. Het is mogelijk er een weinig mee tegen wind in te varen. Polynesiërs kun nen met hun prauwen nog bjj een invalshoek van pl.m. 50 gr. blijven varen den wind schuin van voren en tegen den passaat op laveeren, wat met Papoeaprauwen onmogelijk is. Deze kunnen niet meer zeilen als de invalshoek kleiner dan 70 gr. is. Dit neemt niet weg, dat ze toch eiken afstand op zee kunnen afleggen, maar het meevoeren van veel voedsel is niet mogelijk. De Papoea-Melanesiërs zijn niet verder ge komen dan de Fidji-eilanden, in rechte lijn een afstand van pijn. 6000 K.M., een respec tabele afstand! Het prauwenmateriaal der Polynesiërs was van dien aard, dat zij daarmee practisch den grootsten afstand tusschen twee eilanden in de Pacific konden overbruggen, groote hoe veelheden voedsel mee konden nemen en zoo wellicht zeker Amerika bereiken. Het is dus niet onmogelijk, dat er in den loop der eeuwen contact heeft bestaan tusschen het vaste land van Azië en Amerika via Nieuw Guinea. Op bijgaande foto ziet u een zeeprauw. (Het bovenstaande ontleende ik aan het merkwaardige artikel van dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn in 't tijdschrift „Nieuw- Guinea", April 1938. De auteur zal in een volgend artikel aa1* Lemen hoe Papoea's door hun nautische kennis »n s'aat zijn heel groote Van het vliegkamp „De Mok": J. F. van Dijk (Herv. Gem.), naar Ned.- Indië; G. van der Meer (Ger. K.), naar Ned.- Indië; J. Hendrix (R.K.), naar West-Indië; J. F. Vonk (R.K.J. B. Sanders, J. van der Tol (R.K.) en W. de Jong (Herv. G.), naar Ned.-Indië. Maartje Bremer van Kerkstraat 6 Oosterend naar Rotterdam, Nw. Binnenweg 289. Maria H. Landsbergen (R.K.), van Schie dam, naar De Cocksdorp 1. Johanna M. C. v. Bommel (Herv. G.), geh. met A. C. Dros, van Hillegersberg, Parallel weg 31 naar Schilderweg 58. GEVONDEN. 1 paar nappa dameshandschoenen. 1 dames handschoen, 1 broekje, 1 damespolshorloge, 1 portemonnaie. Zondag speelt Texel I weder een thuiswed strijd nu tegen het sterke B.K.C. I uit Bree- zand. Het zal vermoedelijk een spannende wedstrijd zijn waarvoor de belangstelling groot is. Texel I komt in de volgende samenstelling dus geheel volledig uit: Beumkes H. Neijens G. Witvliet Verseput P. Neijens Jo Weijdt Th. Lap De Graaf M. Vlaming H. Ran Verheijen Texel 2 speelt thuis tegen Watervogels 2 in de volgende samenstelling: W. Geus G. Wilner Ar. Dros H. Boon J. Helsloot A. Huizinga J. Kil jan D. Huizinga J. Blom B. Kiewiet P. Hemelrijk Oosterend Bijeenkomst bijbelgenootschap Woensdagavond had in de Geref. Kerk een samenkomst plaats, uitgaande van het Ned Bijbelgenootschap. Ds. Van Leer opende met het zingen van Ps. 119 vers 47, leest een ge deelte van Ps. 119 en gaat voor in gebed. Hij heet alle aanwezigen hartelijk welkom en vooral de jeugd, die in grooten getale is op gekomen. Hierna krijgt Ds. W. F. J. Meiners, Luth. predikant te Den Helder, het woord. Spreker staat stil bij de opgravingen in ons land in Zuid-Limburg en een gedeelte van Drente, waar men de hunebedden vindt, welke uit den ouden oertijd afkomstig zijn. De spreker staat ook stil bij de opgravingen in Egypte. Bij deze opgravingen heeft men gevonden een uit klei vervaardige „tafel" met het opschrift, dat de Nijl in zeven jaren niet buiten hare oevers was getreden. Hier heeft men waarschijnlijk te doen met de zeven magere jaren. Ook hebben deze opgravingen de waarheid van Gods woord be vestigd. Ook in Palestina heeft men bij alle opgravingen, welke daar worden en zijn ver richt, goede resultaten verkregen. Spr. geeft vervolgens een korte beschouwing met licht beelden (bijbelsche platen), o.a. de eeredienst in Israël, Tempelbouw en andere. Ds. W. F. J. Meiners sloot met dankgebed, terwijl aan den uitgang der kerk een collecte werd gehouden voor het Bijbelgenootschap. Donderdagmiddag had in de oude O. L. School de opening plaats van de Bazar, uit gaande van de muziekvereeniging V.I.O.Z. te Oost. De voorzitter, de heer Jb. Eelman, opende met een kort woord en deed hierin uit komen, dat de leden alles gedaan hebben om de muziekvereeniging boven water te houden. Het tekort, dat de muziekvereeniging had, hoopt men thans weg te werken. Er is voor elk wat wils: de vroolijke keuken, het rad van avontuur (bussen gooien), de grabbelton, voorts een stand voor tabak en sigaren en ge maakte goederen. Ook is er een theetent aan verbonden. Verder loterij voor een radio toestel, een heerenfiets, een sprei, een taart. Het was heden al recht gezellig. DAMCLUB OPGERICHT. Alhier is een damclub opgericht. Het leden afstanden over open zee af te leggen. Hierop aental bedraagt vijftien. Men zal Woensdag- kom ik t.z.t. terugj, H. F. TILLEMA. 'avond de eerste bijeenkomst organiseeren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9