Inbrekers fabriceerden in de plaats namaak-brandkast Een algemeene opleving in Nederland Autobus met passagiers gekanteld Marseille had geen spuiten genoeg DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Grossiers beheerschen de garnalenmarkt Duitschland moet uitvoeren van de echte gezet Buit van eenige duizenden KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 31 OCTOBER 193£ 66e JAARG. No. 8452 Geraffineerde inbraak in de hoofdstad Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Mr. Oud geen voorzitter van volksonderwijs B. KOOLHAAS f HELDESSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG BRUTALE INBRAAK IN WISSEL KANTOOR TE AMSTERDAM. VOOR EENIGE DUIZENDEN AAN GOUDEN EN ZILVEREN MUNTEN GESTOLEN. Een buitengewoon brutale inbraak is in den nacht van Zaterdag op Zon dag gepleegd in 't kantoorgebouw van de Noordholl. Bank, een wisselkantoor, gevestigd aan het Damrak 2i te Amsterdam, waar de daders een belangrijke buit aan gouden en zilveren munten en an tieke geldstukken bemachtigden. Op nog geen vijf minuten afstands van net politiebureau Warmoesstraat hebben eenige inbrekers het staat wel vast, dat dit geen werk van één man is geweest hun slag geslagen. De inbraak is des te brutaler wanneer men bedenkt, dat het gebouw van het wisselkantoor, waarvan de heer H. Rechter directeur is, gelegen is aan een der drukste wegen van Amster dam, waar praetisch gesproken dag en nacht verkeer langs gaat. De ontdekkinn. Zondagochtend tgen half tien ging de heer Rechter in gezelschap van zijn vrouw en kinderen naar het station. Hij wilde voor een familiebezoek per trein naar Rot terdam. Van dit prettige uitstapje zou niet veel komen. Voor hij naar het station ging wilde hij nog even een kort bezoek aan zijn zaak brengen. Even iets halen vrouw en kinderen wachtten buiten. Een oogenblik later kwam de heer Rechter op gewonden buiten. Inbrekers hadden zijn kantoor be zocht, de brandkast was opengebro ken, de inbond, een groot bedrag aan gangbare zilveren en gouden binnen- en buitenlandsche geld stukken en bovendien een kostbare verzameling antieke gouden en zil veren munten ter waarde van plus minns f 1200.bleken verdwenen te zijn. Onmiddellijk spoedde de beer Rechter zich naar het bureau Warmoestraat, waaron der bet Damrak ressorteert. En even later was het gebeele politieapparaat in werking De inspecteur, C. J. de Vries Humel en de rechercheur A. van Broekhoven stelden het eerste onderzoek in. later is ook de waarnemende eomm'ssaris van de sectie, commissaris M. O. F. van der Heul ter plaatse geweest. „Vakwerk" De inbrekers zijn biizonder slim te werk gegaan, waardoor zii don nachtwacht van de maatsebapnii, waarbii bet kantoor is aan gesloten, om den tuin hekhen geleid. De dieven hebben de kelderdeur gefor ceerd. De kelders strekken zich onder het geheele gebouw uit en de hoogte bedraagt niet meer dan 1 m. 00 r.m., zoodat een vol wassen man er niet rechtop kan staan. Vloer uitgezaagd. In den kelder gekomen begon voor de in brekers het eigenlijke „werk." Zii hebben uit de kelderzolder, die den vloer yan de kantoorlokalen vormt, een keurig vierkant stuk gezaagd. Zoo kwamen zij in bet kan toorlokaal. dat vlak achter de loketten is gelegen. Zij hadden bet gat vlak vóór de kachel gezaagd, zoodat de nsebla naar be neden in den kelder terecht kwam Dit was voor de nachtelijke bezoekers echter geen bezwaar. Zonder veel móeite waren zii in het kantoor van de Noordbollandsebe bank gekomen. Het moeiliike werk moest nog komen. In dit voorste kantoorlokaal staat de brandkast met de door de inbrekersbe geerde buit. Boven die brandkast brandt echter s nachts een z.g.n. „banklicht" en vanaf de straat is door de glazen toegangsdeur been deze brandkast te zien. De controleerende nachtwaker werpt dus zoo nu en dan een blik naar binnen om na te gaan of alles nog in orde is. Theekist als safe. Daarmede hadden de inbrekers die blijk baar van de situatie de noodige studie had den gemaakt, rekening gehouden. Zii bad den een theekist meegenomen die ongeveer dezelfde afmetingen heeft als de brandkast, alleen is de kist 80 c.m. boog en ongeveer 10 c.m. lager dan de kleine, maar stevige safe. In den kelder hadden de nachtelijke bezoekers de kist keurig groen geverfd en om bet effect nog te verhoogen en de kist bedriegeliik veel on de brandkast te doen geleken, hadden zij met behulp van ijzer draadjes en zilverpapier een „verzilverde knop" aan <+e kist. gemaa-kt: De kleine brandkast werd naar het ver trek achter het kantoor gesleept en op de plaats waar enkele minuten te voren de brandkast nog troonde werd de groene thee kist neergezet. Om de hoogte gelijk te ma ken zetten de fantasierijke inbrekers het nieuwe meubel op een paar boeken. Boven op de pseudo brandkast werd voorzichtig de schrijfmachine gezet, die ook op de ech te brandkast had gestaan. Het geheel was zoo bedriegelijk nage maakt, dat zelfs de politie, toen zij Zondag ochtend in het kantoor kwam, niet direct het bedrog bemerkte. Toen de inbrekers zoover met hun camou flage waren gevorderd en de echte brand kast naar de achterkamer was vervoerd, schoven zij de gordijnen tusschen voor- en achterkantoor dicht. Ook de gordijnen voor de achterramen, die uitzicht gevén op een rommelig binnenplaatsje, werden dichtge schoven. Zij bouwden een tenk „Voorzichtigheid is de moeder van de por- celeinkast" moeten de inbrekers gedacht hebben. Nog waren zij niet tevreden. Op de brandkast zetten zij een leuning stoel en over het heele geval legden zij het vloerkleed, Na op deze wijze een „tent" te hebben gebouwd en alles voldoende „ver duisterd" was, kon het eigenlijke zware in- brekerswerk beginnen. Met een carbidtoe- stel, een zuurstofcylinder en een snijbrander hebben zij de kast geopend, al zal het geen gemakkelijk werk zijn geweest, het lukte. Zij hebben geen bankpapier gevonden, daar dit des avonds altijd door den eigenaar wordt meegenomen naar een veiliger plaats Wel troffen zij epn belangrijk bedrag aan antieke gouden en zilveren munten aan, be nevens een vrij hoog bedrag aan gangbaar goudgeld uit alle landen. Hoe groot dit laat ste bedrag is, kon de eigenaar gisteren nog niet opgeven, dit zal pas mogelijk zijn na nauwkeurige berekeningen. Van de antieke munten had hij een lijst. Het carbidtoestel, dat naast het zuurstof apparaat noodig is voor den snijbrander, werd op de derde verdieping van het gebouw aangetroffen in het atelier, dat een kleerma ker in gebruik heeft. De inbrekers hebben hier ook een bezoek gebracht, doch voor zoo ver bekepd, wordt daar niets vermist. De Noordbollandsche bank is tegen in braak verzekerd. De theekist is blijkbaar in den kelder groen geverfd, want 's morgens was de verf nog nat. Regeering houde de visschers aan het werk, beter dan ze naar den steun te zendenl ALG. VERGADERING VAN DEN VISSCHERSBOND. In de Zaterdag te Den Daag gehouden vergadering van den Nederlandschen Vis- schersbond zijn o.m. ter sprake gekomen de gevolgen van den laatsten slorm voor de visschers in het IJsselmeer. Deze vis schers waren toch reeds gedupeerd door slechte vangsten in voorjaar en najaar, terwijl de laatste storm tenslotte enorme schade aan netten en schepen beeft toege bracht. Particulier initiatief tracht hier reeds te helpen, doch de regeerin" zou gel den beschikbaar moeten stellen om deze zwaargetroffen visschers te beipen. Het garnalenvisschersbedrijf is een voor werp van aanhoudende zorg der regeering. Het is met de garnalenvisscbers over het algemeen droevig gesteld. De hoofdoorzaak blijft gelegen in den verminderden omzet, hoofdzakeiijk door vermindering van den export. De korting op prijzen van droge garnalen is abnormaal hoog. Bij den aanvoer van le vende garnalen zjjn visschers. venters en publiek afhankelijk van grossiers, die de in koopprijzen drukken en de verkoopprijzen abnormaal verhoogen. De voorzitter bepleitte in dit verband cen tralisatie van den aanvoer op een markt, nl. te Amsterdam. Monsteren op kotterschepen. Ook zijn er moeilijkheden gerezen bij de bepaling van mdnsteren op kotterschepen. Er is namelijk geen wet, welke dit voor schrijft. Het monsteren geldt alleen voor de zeevisschérij en niet voor de kustvisscherij. De visscberij ondervindt biervan zeer groo- te moeilijkheden en weinig voordeelen, ter wijl te verwachten is, dat er oneenigheid ontstaat tussclipn schippers en knechts over loonkwesties. welke men vroeger niet kende omdat het loon bepaald werd naar de vangst. De Bond beeft een repuest aan den mi- nWer van Waterstaat gericht, waarin de De oorzaken zijn niet alle ge zond: militaire maatregelen eu openbare werken spelen een groote rol. Het algemeene beeld van de conjunctuur in Nederland gedurende het derde kwartaal van 1938, is dat van een tot stilstand komen van den in den herfst van 1937 begonnen achteruitgang. Zelfs geven verschillende aanwezigen, bij beschouwing der afzonder lijke maandcijfers, een geringe stijging ge durende het derde kwartaal te zien, waar bij echter de meeste aanwijzingen nog be langrijk onder het niveau van de overeen komstige periode van 1937 blijven. Bij een vergelijking met het tweede kwartaal moet in aanmerking worden genomen, dat het derde kwartaal seizoenmatig het gunstigste kwartaal is, terwijl niet alle hieronder ge bruikte kenteekenen voor het seizoen ge corrigeerd zijn. Op de arbeidsmarkt maakte de stijging der werkloosheid plaats voor een niet onbelang rijke daling. Hierhii dient echter de invloed van de verschillende militaire maatregelen in aanmerking te worden genomen, bene vens de tewerkstelling van Nederlanders in het buitenland. De industrieele productie geeft geen dui delijke bewegingsrichting te zien. Vooruit gang wordt gempld uit verschillende ver- bruiksgoederenindustrieën en uit de metaal- niiverheid. terwiil de bedrijvigheid in den scheepsbouw verder achteruit gaat. Ook in den landbouw kan niet van een uitgesproken verandering naar boven of naar beneden worden ge sproken. De situatie in den akker bouw kan mede dank zij de goede oogsten niet ongunstig worden ge noemd. Daarentegen was de toestand in den veehouderij onbevredigend, terwijl in den tuinbouw slechts een geringe verbetering optrad. Vermelding verdient de toeneming van den uitvoer naar de Ver. Staten. Daarente gen was de ontwikeling van den uitvoer naar Duitschland en het door de depressie sterk getroffen België minder gunstig. De toestand van de Nederlandsche zee scheepvaart bleef vrij gunstig. Van gun- stigen invloed zullen zijn de door de regee ring in uitzicht gestelde maatregelen tot vermeerdering van de uitgaven voor open bare werken en de toenemende opdrachten uit hoofde van de uitbreiding der bewape ning. Nu de regeering in de millioenennota verdere maatregelen in deze rirbting heeft bekend gemaakt, zal de stimuleerende be- teekenis van deze plannen voor de conjunc tuur nog toenemen. De koopkracht on de binnenlandscbe markt ondervindt reeds thans don versterkenden invloed van het uitvoeren van verschillende der betrokken maatregelen en ble°f gedurende bet afgeloo- pen kwartaal, voor zoover dit bliikt uit de weinige gegevens, dip on dit gebied ter be schikking slaan, vriiwel gelijk. Ook bet herstel in de Ver. Staten laat niet na een gunstige invloed uit te oefenen. PRINSES JULTANA VOOR HET EERST WEER TER KERKE. II.K.H. Prinses Juliana heeft gisterochtend voor het eerst na Haar ziekte, den kerk dienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk te Baarn onder gehoor van Ds. C. W. Blaau- wendraad. minister van de bezwaren op de hoogte wordt gesteld. De maaswijdte der vischnettcn. was eveneens een punt van langdurige dis cussies. Voorzitter zette uiteen, dat het wets ontwerp betreffende goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen opsloten verdrag nopens het vaststellen van de rpaaswijdte van visehnetten en van minimum-maten op sommige viscbsoorten, wat bet eerste gedeel te betreft, tot nu toe alleen in Nederland wordt uitgevoerd met het gevolg, dat bui tenlandsche visschers hiervan de voordeelen trekken. Het voorstel van de „maat on visch" evenwel zal nog ingrijpender zijn. Het kust visscherijbedrijf is alles behalve floreerend en deze maatregel onttrekt aan de toch reeds schrale besommingen een vrij aanzienlijk deel. Niet alleen puf. maar ook kleine visch met groote marktwaarde moet eveneens over boord worden gezet. Een gevolg hiervan is, dat indien deze maatregel inderdaad wordt uitgevoerd vele kleine visschers bun bedrijf niet zullen kunnen voortzetten. Spr. legde er den nadruk op. dat men toch beter de kustvisschers aan het werk kan houden, dan hen naar den steun te sturen. De regeeringsadviseurs zeggen, dat door bedoeld wetsontwerp de vischstand zal ver beteren en dat er een verbooging in prijs zal komen van marktwaardige vischsoorten. Deze voordeelen zullen echter eerst later dui delijk worden en snr. achtte het dan een taak van de regeering om dn visschers tot dien tüd daadwerkelijk te helpen. NA BOTSING MET AUTO. Vrouwen en kinderen door glas scherven gewond. Op den hoek van den Zuid-Willemsvaart- weg en de Jan Heinsstraat te 's-Hertogen- bosch, heeft zich Zondagmiddag omstreeks twee uur een ernstig verkeersongeluk voor gedaan. Een autobus van de firma J. Kras uit Am- merzoden, waarin 22 passagiers waren geze ten, onder wie tien kinderen en eenige vrou wen, allen afkomstig uit Hedel en Schijn- del, kwam uit de Jan Heinsstraat en wilde de brug over de Zuid-Willemsvaart oprijden. Een auto van de Citax, bestuurd door den chauffeur van der Loo uit 's-Hertogenbosch kwam op hetzelfde oogenblik met groote snelheid uit de richting van den Zuid-Wil- lemsvaartweg en botste met groote kracht te gen den linkerkant van den autobus, tenge volge waarvan de autobus kantelde en op haar rechterkant terecht kwam. In de bus ontstond een groote paniek. Tengevolge van den schok werden de pas- sagier§ van hun plaatsen geslingerd, terwijl vrijwel alle ruilen vernield werden. Op het hulpgeroep van de vrouwen en kinderen kwamen onmiddellijk omwonen den toestellen, die de passagiers uit hun be narde positie bevrijden. Het bleek, dat enkele vrouwen en acht kinderen door glasscherven aan gelaat en handen waren gewond, terwijl drie vrouwen door den schrik bewusteloos geraakten. De beide chauffeurs hadden geen letsel gekregen. De autobus werd evenals de taxi zwaar beschadigd. De verkeerspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. GROOTE VERONTWAARDIGING IN FRANKRIJK. - HET IS ZIE LIG, ZEI DALADIER. - EEN SCHOONE DAG VOOR DE ON DERWERELD! Negen en zestig menschen worden vermist na den grooten brand te Marseille. Zeventien gezinnen deden aangifte dat een van de gezinsleden niet thuis was gekom *a. Achttien dooden zijn gevonden, waarvan men er vier heeft herkend. Bandieten aan het werk. Op ergerlijke wijze zijn bandieten aan het werk geweest. Zij hebben links en rechts geplunderd, het was een schoone dag voor de onderwereld van Marseille. Vele arresta ties zijn verricht, o.a heeft de politie in ho tel Noailles een Italiaansch onderdaan, oud 26 jaar. gearresteerd, die in het bezit bleek te zijn van aan den minister van buitenland sche zaken Bonnet, gerichte corresponden tie. In dit hotel, waar Daladier en andere aan zienlijke deelnemers aan het radicaal-socia listische congres logeerden, hebben vooral de bovenverdiepingen geleden. Rouw en verontwaardiging! Naast groote rouw heerscht in Frankrijk ook felle verontwaardiging over het feit, dat Marseille. de tweede stad van Frankrijk niet voor voldoend bluschmateriaal had ge zorgd en dat men moest wachten tot er ma teriaal uit Toulon en I yon was gearriveerd. De „Temps" spreekt van ^en catastrofe, waarvan gezegd moet worden, dat zij wel de ontzettende wanorde aantoont van sommige raderen van het administratief beheer van Marseille. De „Paris Soir" verschijnt met een vlam mend protest en zegt: „Er zijn verantwoorde lijkheden. Den brandweerlieden heeft het aan moed niet ontbroken, maar zij hadden een in het oog springend onvoldoend mate riaal te hunner beschikking, hetgeen nog verergerd wordt door het ontbreken van een administratieve organisatie. Het is zielig, zei Daladier De minister-president, minister Marchan- deau en de heer Herriot, moesten dit alles machteloos aanzien. Van eenigen ordedienst was niets te bespeuren. De avondbladen maken melding van de woorden van den heer Daladier: „Maar is hier dan niemand, die beveelt: niemand om leiding te geven? Het is zielig!" De heer Herriot zeide tegen burgemeester Tasso. dat hij naar Lyon getelefoneerd had, om hulp maar de heer Tasso was te verwe zen, om te luisteren Verwachting: Zwakke tot mati ge, veranderlijke wind, mis tig en betrokken tot zwaar bewolkt weer, weinig of geen neerslag, weinig veran dering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Opkla rend overdag. VOOR WAT, HOORT WAT ZEGGEN ECH TER DE ANDERE LANDEN. EXPORT TRANSACTIES ONDER TOEZICHT VAN DEN STAAT. De rijksminister van Oeconomische Za ken, Funk, heeft instructies gegeven aan de Duitsche industrie en handel. Deze in structies heoogen, dat de contracten voor de levering van voor uitvoer bestemde pro ducten voledig en punctueel moeten wor den nagekomen. Deze transacties zullen on der controle van den staat komen. Een artikel in de „Deutsche Volkswirt". De „Deutscher Volkswirt", een oeconomisch orgaan, dat onder invloed staat van dr. Schacht, den president der Rijksbank en oeconomisch raadgever van de Fuehrer, verklaart in het laatste nummer, dat de plicht te exporteeren nimmer dringender aanwezig was dan thans. Tn geen enkele industrie mag de uitvoer on lager peil dan bet huidige komen. RestelRnoen uit 't buitenland paan voor alle andeTe. Overal moet er naar gestreefd worden het tegen woordige ruilverkeer met het buitenland te verbeteren." De instructies van 't ministerie van oecomï- sche zaken worden ingegeven door de voor het Rijk bestaande noodzakelijkheid den uitvoer te handhaven en zoo mogelijk te vergrooten te meer daar gedurende de eerste acht maanden van 1938 de buiten landsche handelsbalans mpt bijna een half milliard mark is achteruitgeloopen tegen over de overeenkomstige periode van 1937 In September is de waarde van den uit voer eveneens achteruitgegaan. Anderzijds doet de annexatie van Oosten rijk en het Sudetenland. welke sterk ge ïndustrialiseerd zijn en een groote hoeveel heid grondstoffen noodig hebben, de zorgen der oeconomische leiders van Duitschland nog toenemen. „Deutscher Volkswirt" verheelt overigens niet de moeilijkheden welke zich voordoen: „Indien men een Duitsche firma kan ver zoeken. haar uitvoer te vergrooten, is aan den anderen kant moeilijk van het buiten land te verkrijgen, dat het meer Duitsche producten koopt. Te dien aanzien kunnen de jongste met Zuid-SIavië gesloten over eenkomsten en die, waarover met Turkije, Roemenië en Tscjechoslowakije wordt on derhandeld. nieuwe afzetgebieden scheppen" Bevoegde oeconomische kringen ontvein zen zich niet, dat deze nieuwe afzetgebieden in het Oosten niet voldoende zij voor de behoeften van den Duitschen uitvoer. Mr. Wendelaar candidaat. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur van de Vereeniging Volksonderwijs als voor zitter dezer vereeniging candidaat gesteld Mr. W. C. Wendelaar, lid van de Tweede Kamer en oud-voorzitter der Liberale Staats partij. Mr. Oud, die zich oorspronkelijk voor de voorzittersvacature van „Volksonderwijs" beschikbaar had gesteld, heeft in verband met zijn burgemeestersambt van het ver vullen der hoofdbestuursfunctie afgezien. Op 83-jarigen leeftijd is te Twisk overleden de heer B. Koolhaas, een bekend ingezetene dier gemeente, die vroeger in het publieke leven een belangrijke rol heeft vervuld. Zoo had hij destijds o.m. zitting in het gemeen tebestuur en was hij geruimen tijd wethou der. Tevens bekleedde hij meerdere func ties in het vereenigingslcven, aldus de N. II. C. Zijn groote liefde ging echter uit naar de muziek, waarover vooral „West-Fri- sia", dat onlangs jubileerde, weet mee te spreken. In dit opzicht sloeg hij echter zijn vleugels wijder uit en was hij de geestelij ke vader van den Westfrieschen Hond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, waarvan bij langen tijd voorzitter was. De Noord'-ol- landsche muziekwereld is hem. aldus ^et blad, zeer veel dank verschuldigd. Moge hij rusten in vrede.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1