PIET ZWEED Afscheidsreceptie voorzitter H.R.C. srra iliaiiiiliLiiiiiil Brief uit Indië f li Maandag 31 October 1938 Tweede Blad tfiadtnieuwA Feestavond oud-onderofficieren Opbrengst M*S.F*-collecte f 452,67 Burgerlijke Stand kou en vacfit Verassching schout-bij-nacht tit. L. P. W. van der Wal Hoogere Marinekrijgsschool Weer drie gasmaskers goedgekeurd Eerste uitvoering van „Bravo" 'i iiiii r*'ii i.'iiiii ii mi I. IIHl li iii^^ i! is! i! ii B? LLriiimüïi liiimmiiniiiiiniiii Uii ii iLisiUI bij JUWELIER [D Q (D au S TI (D a 0 CD CD a Ingekomen personen Slg>enda ^osuminhaapm bij. onze odveiteeideib Opvoering van het tooneelstuk „Rookende Motoren". Een volle Musis Sacrum-zaal, een prettige sfeer, ziedaar kenmerkende eigenschappen van de feestavondjes van de oud-onderofficieren, die ook Zaterdagavond j.1. niet ontbraken. Het saamhoorigheidsgevoel schijnt bij deze oud-onderofficieren zeer sterk ontwikkeld te zijn, want nog steeds viel ons op, de alleszins vriendschappelijke en kameraadschappelijke wijze, waarop men met elkaar omgaat. In een kort openingswoord heette de heer Schenkius, de voorzitter, de aanwezigen wel kom. Eeri bijzonder woord van dank richtte hij tot de velen, die hun medewerking hadden ver leend, zoowel de leden van het tooneelclubje, als de firma's Revier, W. Heide en Kaan, die voor de aankleeding van het tooneel hadden gezorgd en tevens de vele winkeliers, die de prijzen voor de steunbonnenactie hadden ver strekt. Het is, zoo zei de heer Schenkius, de bedoe ling van het Gemeentebestuur in de Donkere Duinen lighallen voor t.b.c.-patiënten te plaat sen. De aankleeding van deze lighallen zal door particulieren moeten geschieden. In verband hiermee heeft de damesafdeelng van den bond besloten op 24, 25 en 26 Novem ber a.s. een bazar te houden, waarvan de op brengst besteed zal worden voor de aanklee ding van deze lighallen. Draagt allen Uw steentje hiertoe bij. Uit dit mooie gebaar van deze dames-afdee- ling blijkt, dat het philantropische werk van den bond zich niet louter en alleen bepaalt tot den kring van oud-onderofficieren, maar tevens dat zij wel degelijk sociaal aanvoelen en han delen. Het tooneelstukje. Meer dan 15 jaar verleent een tooneelclubje reeds zijn medewerking aan deze feestavond jes. En hoewel er zich natuurlijk nog wel eens mutaties voordoen, die het spel niet altijd ten goede komen, daar nieuwe krachten de noodige tooneelroutine moet worden bijgebracht, behoo- ren de hoofdrolvertolkers gelukkig tot de vas te medewerkers. „Ronkende motoren" is een driebedrijvig too neelstuk, dat naast veel komische scènes ook zijn tragische momenten telt. Het speelt in de kantoren van Harden's Vliegtuigenfabriek en geeft vooral in het laatste gedeelte, waarbij met een speciaal vliegtuig door de fabriek ver vaardigd, wordt deelgenomen aan een Lon denTokio-race, bijzondere spanning weer. Het spel van den heer Jansen, een gerouti neerd dilettant op tooneelgebied, als directeur der fabriek is bijzonder goed. Het samen spel met z'n secretaresse, mej. Toes, is vlot en hij toont een goed aanvoelen van de vele moei lijkheden die zijn rol met zich brengt. Mej. Toes zelf had geen betere rol kunnen hebben dan die van secretaresse. Volkomen werd deze door haar beheerscht. Het duo mevr. Jas en den heer Schreuders, al te huishoudster en kantoorknecht was geestig. Origineel was mevr. Jas in het vertolken van haar rol en vooral haar optreden was goed. Het zou te ver voeren om van ieder der overige spelers een beschouwing te geven. Maar ook zij hadden vele verdienstelijke mo menten en al met al kunnen we de opvoering van dit stuk als geslaagd beschouwen. Een aardig idee van het bestuur was om mej. Toes, die in haar bruidsdagen is, een blij vend bloemstuk te overhandigen, vergezeld van een hartelijk toespraakje. Een gezellig bal was het besluit van dezen aardigen avond. Zeer mooi resultaat. Zaterdag is de M.S.F.-collecte gehouden, en hoewel dit de laatste collecte van dit seizoen was, mag het resultaat uitstekend genoemd worden. Door een groot aantal collecteurs en collectrices werd des avonds een bedrag van 452.67 aan het kantoor afgeleverd, waar mede het M.S.F. ten zeerste verheugd was. Ons werd door het bestuur' nog verzocht een woord van dank te richten aan het adres van den heer P. van Twisk, die wederom zijn bedrijf in dienst stelde van het M.S.F. Door hem werd namelijk aan iederen collectant een vrijkaart uitgereikt, geldig voor een willekeurige bioscoop hier ter plaatse. van 29 October. BEVALLEN: A. E. van Mourik—Eckhardt, d.; M. UfkesUfkes, z. fUAPDEM KACHELS^ de deur uit door een Haard of Haardkachel aan te schaffen. Goedkoop, mooi, degelijk en zuinig in gebruik Koopt U ALLEEN bij: VISCHMARKT, TELEFOON 502 L.J Kolonel J. J. A. van Staveren, Chef Staf te Willemsoord, die, zooals wij reeds berichtten, 2 November a.s. naar Den Haag vertrekt, alwaar hij voor een jaar geplaatst wordt aan de Hoogere Marine Krijgsschool. Zaterdagmiddag is in het crematorium op Westerveld, te Velsen, onder veel belangstelling de verassching geschiedt van het stoffelijk overschot van den gep. schout-bij-nacht tit. der Kon. Ned. Marine L. P. W. van der Wal, over leden in Den Haag. Aanwezig waren oud-vice-admiraal L. J. Quant, waterschout te Amsterdam; oud-kapts. ter zee M. H. Halewijn, C. Kruys, G. F. Noord- hoek Hegt, H. A. Gregory en L. M. J. Gregory; oud-kapiteins-luitenants ter zee C. A. Fock en G. van Hulstijn; oud-hoofdintendant der zee macht J. F. de Hart, benevens verschillende oud-zeeofficieren, machinisten en oud-onderof ficieren der zeemacht. Toen de baar daalde, speelde de organist het Adagio uit de Sonate Pathétique van Beet hoven. Een broeder van den overledene heeft voor de belangstelling dank gezegd. Tot het volgen van een tweejarige opleiding bij de Hoogere Marinekrijgsschool zijn aange wezen luitenants ter zee der le klasse T. F. Walma van der Molen en J. G. Broekhuijsen, resp. thans nog leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine en onlangs terug gekeerd uit Ned.-Indië. Deze opleiding zal 1 November a.s. een aanvang nemen. Nog geen aanmaak. Weer zijn drie gasmakers van Nederlandsch fabrikaat goedgekeurd. Op drie achtereenvol gende dagen maakte de Staatscourant er deze week melding van. Een van deze maskers is afkomstig van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen te Hembrug; de andere twee behooren aan particuliere industrieën toe. Dit is dan het tweede goedgekeurde masker van Hembrug. Het eerste voldeed officieel wel aan de gestelde eischen, maar' bevredigde toch niet ten volle, daar de aan het rubber-gelaat- stuk hangende filterbus iets te zwaar werd be vonden en het ademhalen door deze bus nogal „zwaar" was, hoewel op dit punt dan ook aan de keuringseischen was voldaan. Weer drie gasmaskers goedgekeurd. Betee- kent dat meteen, dat nu weldra de Nederland- sche particulier tegen een billijken prijs zich alom een gasmasker zal kunnen verschaffen? Neen. Want „Hembrug" zal althans voorloopig alléén werken voor de regeering, die im mers de vrijwilligers der gemeentelijke lucht beschermingsdiensten van gasmaskers dient te voorzien. En de particuliere industrie begint niet een productie in het groot, zoolang haar geen orders van een dergelijke grootte berei ken, dat hierdoor deze productie economisch gerechtvaardigd is. Een belofte voor de toekomst. Zaterdagavond heeft in Casino een uitvoe ring plaatsgevonden van de Eerste Heldersche Mond-accordeon-vereeniging „Bravo", een uit voering, welke de eerste is van deze vereeni- ging- In verband hiermede kon het moeilijk ver wondering baren, dat Casino niet tot de laat ste plaats bezet was. Evenwel, zij, die er wèl waren, zullen waarschijnlijk geen spijt gehad hebben, deze uitvoering meegemaakt te heb ben. Het was de voorzitter van „Bravo", de heer L. H. den Boer, die te kwart voor negen (ook „Bravo" bleek reeds geïnfecteerd te zijn met het „Heldersche kwartiertje", dat echter in dit geval een wel zéér „stief" kwartiertje werd), opende. Hij sprak het welkom tot de aanwezigen, noemde in het bijzonder de ver tegenwoordigers der diverse plaatselijke ver- eenigingen en eveneens den heer Q. J. van Tricht, uit Utrecht, den bekenden propagan dist der Hohner-fabrieken. Hij dankte tenslotte al diegenen, die zich spontaan bereid verklaard hadden, hun mede werking aan dezen avond te verleenen. Voor al hen, die voor de vele verlotingsprijzen ge zorgd hadden. Vervolgens was het woord aan „Bravo", die in een viertal nummers een demonstratie van haar kunnen gaf. Als leider trad op de heer Den Boer. Reeds de „Wilhelminamarsch" werd ge speeld op een wijze, die ons de ooren deed spitsen. Hij zat er behoorlijk in en zonder op vallende fouten bracht men het tot een goed einde. Het zelfde kan gezegd worden van den Feestmarsch, die deze eerste vier nummers besloot. Een Fransche wals en de bekende „Bauerhochzeit" vertoonden de gebreken van een pasbeginnend ensemble. Hier en daar was men de kluts even kwijt, hetwelk o.i. voor namelijk was toe te schrijven aan het niet al tijd even goed letten op den leider. Wij willen echter niet verzuimen te wijzen op het feit, dat deze mond-accordeonisten kennelijk ge voel voor maat en rhythme hebben en dat men met een dergelijke dosis ernst ongetwijfeld een volgende uitvoering met belangstelling tegemoet mag zien. Zooals hierboven geschre ven: een belofte is gegeven. Hoewel „Bravo" uiteraard het leeuwendeel van het programma voor haar rekening ge nomen had, waren daar ook andere medewer kers, die ieder voor zich een poging onder namen dezen avond zoo gevarieerd mogelijk te doen verloopen. Zoo moet genoemd worden de jongeheer Snijder, die, met pianobege leiding van mej. Kossen, enkele populaire liedjes ten gehoore bracht en de tapdances C. Buis, die de zaal zoowaar in vervoering wist te huppelen. Na de pauze volgde wederom „Bravo" met een serie nummers, er was een snelteekenaar, er werd nog eens gezongen, terwijl de heer Van Tricht op pakkende wijze, het noodige vertelde over het beoefenen van het mond- accordeonspel. De avond werd besloten met een bal, het welk stond onder leiding van den heer Her man Schaap. KATHOLIEKE FEESTDAG. Op Dinsdag 1 November a.s. is het wegens Katholieken Feestdag den geheelen dag Zondagsche dienst voor de R.K. militairen van Land- en Zeemacht. OOK TSJECHO-SLOWAKIJE HEEFT ARBEIDERSKAMPEN OPGERICHT. Ter bestrijding van de crisis en de werkloosheid heeft de nieuwe Tsjecho-Slowaaksche Staat in verschillende gebieden arbeiderskampen opgericht. Onze foto werd in het eerste arbeiders kamp genomen en toont jonge werkloozen bij het aanleggen van nieuwe straten. Zaterdagmiddag 4 uur had het Bestuur van HRC, officials, verenigingsbesturen en parti culieren in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van haar Voorzitter, den heer J. W. T h ij s s e n, die, zooals men weet, per 1 Nov. naar IJmuiden overgeplaatst is. Gezien de plaats welke de vertrekkende in onze plaat selijke sportwereld inneemt, hadden wij meer belangstelling verwacht. Het tegendeel was helaas waar, van de voetbalverenigingen was er slechts één vertegenwoordigd. Het was circa half vijf toen de heer Van R ij s w ij k deze onprettige samenkomst, zoo als hij zich uitdrukte, opende, om een ieder in de gelegenheid te stellen, persoonlijk van den Voorzitter afscheid te nemen. Dit afscheid be treuren wij zeer, zegt spr., want hier gaat iemand heen die 17 jaar van zijn leven gegeven heeft voor het welzijn van zijn vereeniging. Op zijn verzoek of iemand nog iets te zeg gen heeft, staat als eerste op de heer Ger ritsen, in zijn kwaliteit van vertegenwoor diger van den NHVB. Namens het bestuur van den Bond richt hij een woord van dank tot den scheidenden Voorzitter, voor hetgeen deze in het belang van dit lichaam heeft gedaan. Te gelijkertijd brengt deze spr. ook den dank van den heer Delvaux over. Namens de Bond biedt hij den heer Thijssen een zilveren vulpotlood aan, voorzien van de initialen van den Bond). De heer Jaring spreekt een persoonlijk woord; eenige sympathieke klanken hooren wij. Hij roemt Thijssen's sportmaneigenschappen. Namens de ver. Watervogels spreekt de heer M e y e r eenige welgemeende woorden. De gymnastiekvereniging O.K.K. is even eens vertegenwoordigd. Een contact zooals de voetbalclubs dat met HRC hebben, hebben wij nooit gehad. Maar toch hadden wij elkander wel eens noodig en klopten wij nooit tever geefs aan. De Pluimveevereeniginj H. en O. ontbreekt evenmin. Deze afgevaardigde hoopt, dat de heer Thijssen straks in IJmuiden evenveel vrienden mag vinden als hij hier achterlaat. De 80-jarige heer Beier, een krasse oude baas en altijd een onvermoeide strijder voor de HRC-belangen geweest, spreekt als een vriend tot den heer Thijssen. Hierna was het woord aan den heer Thijssen zelf, die begon met den N.H.V.B.-afgevaar digde te bedanken voor diens woorden. Buitengewoon sympathiek en leuk vindt lüiivifl Uil) jl-ll II iB3?l ii IJIH >11 Batavia, 14 October 1938. Beste Klaas. Vandaag is het zwembad Tjikini gesloten, zoodat we van onze dagelijksche en Indische gewoonte moeten afwijken en niet gaan zwemmen. Een prachtgelegenheid om mijn 2e Marinebrief te gaan schijven, anders ver geet ik al die kleine dagelijksche gebeurte nissen in onze navy misschien Gebeurtenis sen, die blijkens getuigenissen uit Nieuwediep, jullie daar toch interesseeren. Het eskader is aan de laatste dagen van een langdurige oefeningsreis bezig en zwalkt op het oogenblik benoorden Java. Jammer dat Hr. Ms. „Piet Hein" één der laatste dagen nog brokken maakte. Maar dat weet jezelf ook nog wel uit den tijd dat je voer, een varende Marine, die veel oefent, heeft de kans op „stukken maken". Als we niet oefenden, zouden er beslist geen schadevaringen plaats vinden. Het peil waarop de oefeningen tegen woordig staan is zoo hoog dat dit de oor- logsgereedheid en daarmede het risico zeer nabij komt. Vandaag werden er op het eskader ge vechtschietoefeningen gehouden. De Gou verneur-Generaal bevindt zich aan boord van het vlaggeschip. Ook admiraal Ferwerda maakt de oefeningen mede. Van het Departe ment zijn verder mee de luitenant ter zee Cal- lenfels en Stam. De heer Quispel, die nog steeds de propaganda voor onze Marine hier verzorgt, is met een aantal operateurs, eveneens aan boord. Eergisterenavond kwam Hr. Ms. „Java" hier langs de oliesteiger om gedurende den nacht olie te laden. Commandant van deze nu onze 3e varende kruiser —is kolonel Bueninck eerste officier nog steeds overste Nieuwen- huys, die als zoodanig reeds uit Holland met het schip vertrok. Nu het eskader hier in de buurt is, zie je 's nachts herhaaldelijk marine-vliegtuigen in de lucht, die aan het oefenen zijn en zoo nu en dan op het vliegkamp „Priok" brand stof komen halen. Ook hier worden, evenals zulks in Holland het geval was, steeds res. officieren opgeroepen. Zoo liepen kort gele den onze oud-divisieschef van het Kon. In stituut, de luitenant ter zee de Ruyter de Wildt weer gedurende eenigen tijd in 's Ko- nings rok. Zooals je vermoedelijk wel weet is hij chef van den Nautischen dienst van de K.P.M. Op de divisie onderzeebooten dient op het oogenblik de luitenant ter zee M. R. Wijtema. Ook in dienst der K.P.M., als standplaats Soerabaja. Aan de volksuniversiteit te dezer stede, zal in de maand December de luitenant ter zee Willinje eenige lezingen houden over de „oor logvoering ter zee: Opvallend zooveel interesse als er hier bestaat voor onze defensie. Kortgeleden vertoefde de geheele opleiding afstandwaamemers op doorreis van een va rend schip naar Soerabaja toe, hier bij het subsisten-kader. Hoofd van deze opleiding is de luit. ter zee M. R. (met vast verband) Kommer, met luitenant ter zee Bientjes toe gevoegd. Deze laatste konden we een jaar geleden nog op het Wierhoofd met eenzelfde opleiding bezig zien. De reis SoerabajaBatavia is ook heel wat anders dan in onze eerste torn hoor. Behalve de „eendaagsche" heb je nu ook de nacht expresse. Om 6 uur 's avonds stap je in, man- diet en dineert in den trein en leg je daarna in een speciaal gekoelde slaapcoupé te rusten. Om half acht den volgenden ochtend ben je in Soerabajai volkomen frisch, je kunt meteen aan je werk gaan. Je komt niet meer uitgeput en als een moriaan zoo zwart op de plaats van bestemming, 't Eenige bezwaarlijke is dat je niet meer zoo als vroeger toen er nog geen „eendaagsche" was den nacht in Bandoeng door moet brengen. Zoo'n nacht „kouwe neus" met „dekens" en een warm bad viel er bjj ons menschen uit de vlakte altijd goed in. Op de thuisvarende „Johan van Oldenbarne- veld" zat de heer Kliper van het M.E. Blijk baar kan hij zijn troetelschip Hr. Ms. „Suma- tra" niet alleen in Holland laten. Op de „Ba- loeran" een week later bevond zich maar één marine-officier n.1 de off. M.S.D. Haanappel. Wist je al, Klaas, dat er in de komende jaren een groote verbouwing van het Departement plaats zal vinden. Men is reeds bezig met de portierswoning, daarna ga> t de S.B.'s vleugel achter tegen den grond en komen er kantoren. Is dat gebeurd dan komt h't hoofdgebouw aan bod. Als je nog lang in Holland blijft moet je je hier aan een fonkelnieuw gebouw melden. Aan het debarkements tenue is een nieuwe bamboe hoed toegevoegd. Niet meer die gewone bamboehoed van licht stroo, maar deze is nu donkergroen geduco'd. Ook de doffe platte knoopen van dit tenue zullen door dof bronzen marineknoopen worden vervangen. Is je reeds bekend dat er een nieuwe marine- cantine in Soerabaja in gebruik is? Op de 5- sprong van passer besar, tegenover de passar, schuin tegenover de oude toko Hofman nu het Japansche handelsgebouw. Het viaduct in de verte. Kun je je oriënteeren In onzen tijd stond dit huis altijd leeg. Een pracht van een punt. Dicht bij de Oedjong en toch in het druk ste gedeelte van de stad. Begin December komt Hr. Ms. „Banckert" in dienst. Ziezoo Klaas nu weet je weer genoeg voor deze week. Ik ga naarstig door met het verza melen van gegevens voor de volgende week. - HENK. spr. de geste van de Pluimvee-vereen, om hier te verschijnen, al had hij hier eer der een groote voetbalvereeniging ver wacht. Secretaris de Boer leest daarna 2 brieven voor, een van de Commissie van Schoolvoetbal en een van de Gem. Opleidingsschool, welks inhoud aan het adres van den heer Thijssen zeer vleiend was. Van den heer Polak (Ca sino) was een telegram binnengekomen, welks slot luidde: „Oome Jan, hou je maar taai"! Na een tractatie van de aanwezigen, be hoorde deze receptie weer tot het verleden. Johanna Hans, dienstbode, van Velsen, naar Javastraat 4. B. M. Hoeks, kantoorbediende, van Dord recht, naar Violenstraat 16. Hendrika Keijer, huishoudster, van Velsen, naar Hoofdgracht 60. J. H. Kooiker, van 's-Gravenhage, naar Ruijghweg 72. H. J. M. Müter, banketbaklier, van Amster dam, naar Parallelweg 75. W. Betsema, winkelbediende, van Sneek, naar Trompstraat 24. P. J. A. van Eijsden, winkelbediende, van Alkmaar, naar Zuidstraat 53. J. P. Gode, van 's-Gravenhage, naar Nar cisstraat 16. Antje P. van der Kaaijde Hek, van Delft, naar Van Hogendorpstraat 31. Petronella Gunneman, van Rotterdam, naar Nieuwstraat 26. Tijntje H. de Jong, dienstbode, van Hilver sum, n.ar Van Galenstraat 109. J. J. Lammerts, serg.-machinist K.M., van Soerabaja, naar Violenstraat 63. P. de Visser, los arbeider, van Dordrecht, naar Hoeksteeg 3. H. T. Weenink, arb.-telegrafist, van Waden- oijen, naar Joubertstraat 25. T. A. N. Venterink, kellner, van Enschedé, naar Havenplein 20. J. B. Smale, landbouwer, van Raalte, naar Koekoekstraat 21. J. Stins, sergeant-monteur, van Soerabaja, naar Joubertstraat 59. Antje van Veen, van Wieringen, naar Ruijghweg 361. R. van der Veen, van Harlingen, naar Kei zerstraat 4. J. W. Veenstra, 1.1. zeevaartschool, van Tiet- jerksteradeel, naar Ankerpark 18. J. Nol, instrumentmaker, van Jutphaas, naar Kanaalweg 86. C. G. Oudshoorn, van Velsen, naar Graven straat 39. Jannetje Slot, van Texel, naar Hoofd gracht 54. B. C. Snoeck, musicus, van Amsterdam, naar Keizerstraat 23. Christina A. de Heer—Bax, van Rotter dam, naar 2e Vroonstraat 59. A. Koops, korp.-telegrafist, van Curacao, naar Ooievaarstraat 47. T. Kranenburg, van Enkhuizen, naar Hoofd gracht 60. Johanna W. M. P. Meijboom, 1.1. verpleeg ster, van Leiden, naar Dijkstraat 21. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 7—10 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 u»r. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Kerels geven geen Kamp" en „Hoe is het met je Baby?" Rialto, Spoorstraat half 8: „De dubbele Bruiloft" en „Méér dan secre- LdiGS96 Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8' Mysterie"^06 6n "EeD Radiomoord Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 760 2 Temperatuur lucht 9-9 Wind; richting: W.j kracht: 2 Llcht °P 5.02 m.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7