Zuinig is goed maar beginnen bij zichzelf Onbewaakte overweg te Avenhorn vraagt nieuw Neerlands politiek blijft Nationaal en Christelijk Eenheid vóór alles Postviucbten op ladië Nieuw wereldrecord 100 M. rugslag Te weinig wachtgelders in dienst geste'd 1 De wereld op een tweesprong Lijk aangespoeld fe Beverwijk Scheepsbotsing nabij Vlaardingen Groningsche boeren op Sumatra De chauffeur gedood Geslipt in de bocht 11000 Joden Duifschland uit $urnnmert,j Versneld bewapeningstempo r Alg. beschouwingen over de be grooting van iinantiën. Er wordt te veel belasting ontdoken. Meer geld voor landarbeidersplaatsjes gevraagd. Verscheidene leden van de Twee de Kamer, die met instemming heb ben kennis genomen van het door den minister van financiën uitge sproken oordeel in de millioenenno- ta, dat verdere uitgavenbeperking eisch is, zijn verwonderd dat in de begrooting van financiën geen daad werkelijk streven naar bezuiniging is te onderkennen. Zij noemen dit een slecht voorbeeld voor andere de partementen en diensten, voor wel ke he» een steun zou zijn, als Finan ciën eerst bij zich zelf ging bezuini gen! Vele leden verklaarden het zeer op prijs te zullen stellen, als de minister, nu een gron dige herziening van bijna alle belastingwet ten aan de orde komt, aan de Staten-gene- raal tijdig een inzicht zou willen verstrek ken in de algemeene beginselen en richtlij nen, welke bij die herziening zullen worden gevolgd. Dit zou zonder twijfel aan de behan deling van de desbetreffende wetsontwerpen ten goede komen en zou bovendien tot een juiste waardeering van dit belangrijke werk kunnen bijdragen. Er wordt veel belasting ontdo ken! Opnieuw werd van verschillende zijden de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van een scherpe controle op de belasting aangiften. De leden, die zulks deden, waren er van overtuigd dat nog steeds op niet on belangrijke schaal onftduiking plaats vindt. Naar de meening van verscheidene dezer ie den zal 'n min of meer afdoende verbetering in dit opzicht alleen zijn te verkrijgen indien het bankgeheim wordt opgeheven en er maatregelen worden genomen de excessen bij het zg. „minderjarig kindergeld" tegen te gaan. Voorts werd gewezen op de moeilijkheden, welke zich bij het tot stand komen van den aanslag vaak voordoen ten opzichte van bedrijven, welke geen of althans geen behoorlijke boekhouding hebben, hetgeen nog maar al te dikwijls voorkomt en op de onjuiste methode van belastingheffing ten aanzien van dienstboden en huishoudsters. Naar het oordeel van sommige leden be last de fiscus het gedeelte voor kost en inwoning veel te hoog. Werkloozen bevoordeeld? Enkele leden vonden het onjuist dat ie mand met een inkomen van f 800.belas ting moet betalen, terwijl een werklooze, die uit steun een gelijk inkomen geniet, over het algemeen is vrijgesteld. Aangedrongen wordt de remmende wer king van de persóneele belasting op het bedrijfsleven, met name van café's, "bios copen enz., zooveel mogelijk op te heffen. Bij herhaling gaven verscheidene leden uiting aan hun bedenking tegen het feit, dat wat automobielen betreft een belasting naar de waarde, een belasting naar het ge wicht en een belasting naar het benzine verbruik wordt geheven. Zij wenschen den grondslag motorrij tuigen uit de Persóneele belasting geschrapt te zien. Andere leden wenschen de reduc tie voor bedrijfsauto's op te heffen, omdat de contröle zeer moeilijk is. Enkele leden dringen er op aan, de persóneele belas- ting voor groote gezinnen te verlagen. Herziening van de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen, welke om de twintig jaar moet plaatsvinden, maar welke in geen veertig iaar is geschied, wordt wenschelijk geacht. Andere leden verklaarden de voorkeur te geven aan een herziening, welke zich beperkt tot die gebouwde eigendommen, waarvan kan worden aangenomen, dat de vastgestelde belastbare opbrengst in ver houding tot de huidige huurwaarde abnor maal hoog is. F.en algemeene herziening kwam dezen leden minder geweiwht voor, omdat deze voor zeer vele. gebouwde eigen dommen tot een belangrijke verhooging van de grondbelasting zou leiden. Het rijwielplaatje! Vele leden becritiseerden de tot beden gevolgde wijze van incasseeren van de rij wielbelasting. Het rijwielplaatje is onvol doende kwitantie. Velen moeten, doordat 't gestolen wordt, meerdere malen betalen. Men dringt aan op een extra-kwitantie. Sommige leden vragen uithrpiding van be schikbaarstelling van kostelooze riiwielplaat jes speciaal voor de groote gezinnen. Sommige leden vroegen 's ministers aan dacht voor het feit, dat bij de controle op de naleving van de rijwielbclastingwet niet steeds op tactvolle wijze wordt opgetreden. Verscheidene leden gaven uiting aan hun vertrouwen, dat bij de komende herziening van do belastingwetgeving ook bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de accijn zen. In het bijzonder werd hierbij gedacht aan de hooge accijnzen op bier en gedistil leerd en aan den tabaksaccijns. Verscheidene opmerkingen over onderdee- len der omzetbelasting worden gemaakt, De landarbeiderswet. Verscheidene leden meenden er opnieuw op te moeten wijzen, dat het bedrag, beschikbaar gesteld voor de uitvoering van de landarbeiders- wet, zeer bescheiden blijft. Juist in dezen tijd meenden zij dient van de mogelijkheden, welke deze wet biedt, een ruim gebruik te worden gemaakt. Naar het oordeel van sommige leden zouden de doelstelling en de functie van het rijksinkoopbureau aldus belmoren te worden gewijzigd, dat het uitsluitend tot taak krijgt het oefenen van toezicht op prijs en cjualiteit van de door de onderscheidene hoofden van dienst ter plaatse bij den de tailhandel te koopen artikelen. Wachtgelders. Wel worden, naar een aantal leden op merkten, de voor wachtgelden uitgetrokken bedragen in de laatste jaren voortdurend kleiner, echter is niet na te gaan, in hoe verre deze verlagingen door herplaatsin gen worden beinvloed. Deze leden verkeer den onder den indruk, dat zoowel wat het departement van financiën als wat de an dere departementen betreft de vraag gewet tigd is of wel steeds in voldoende mate met de noodzakelijke herplaatsing van wachtgelders rekening worclt gehouden. Zij vreesden, dat te veel uit het oog wordt ver loren, dat hier, over de gehecle rijksbegroo- ting berekend, een niet onbelangrijke be sparing valt te bereiken. Van opvarende van de Sch. -f02? Gisteravond is op het strand van Wijk aan Zee het lijk aangespoeld van een jeug dig manspersoon. Het verkeerde in verre- gaanden staat van ontbinding. Van den vondst is o.a. kennis gegeven aan de politie van Scheveningen, aangezien verondersteld wordt, dat het hier het stoffelijk overschot betreft van een der opvarenden van den verganen logger Sch. 102. De „Emmaplein" in botsing met een Engelsch schip. Waar schijnlijk geen averij. Opva rende van Engelsch schip ver mist. Gisterenavond omstreeks acht uur is op den Nieuwen Waterweg nabij Vlaardingen het Nederlanclsche s.s. „Emmaplein", op weg van Rotterdam naar Wabana (New Found- land) in aanvaring geweest met het Engel- sche s.s. „Akeld", dat op weg was van Rot terdam naar New Castle. Waarschijnlijk hebben de schepen geen schade opgeloopen. Zij hebben beide de reis voortgezet. Evenwel wordt een der opvarenden van de „Akeld" vermist. Vermoed wordt, dat deze tijdens de botsing over boord is geslagen. Het is niet uitgesloten, dat de man zich zwem mende heeft weten te redden. Gemengd landbouw-zuivelbedrijf in de Dairi-landen. Het lid van den Raad van Ned.-Indië, de heer Kuneman, die met Mr. Maassen een reis heeft gemaakt naar Sumatra, is volgens de N.R.Crt., wederom te Batavia terugge keerd. Ten aanzien van de Europeesche kolonisa tie in de Dairi-landen constateerde de heer Kuneman, dat de proef van de Indische maatschappij voor individueele werkver schaffing, met ontslagen planters, zeer mee valt. Dat niet allen geslaagd zijn is een verschijnsel, dat in elk bedrijf kan worden waargenomen, doch de indruk is zoodanig dat de proef met Groningsche boeren tegen het einde van 1939 zal worden doorgezet, opdat de mogelijkheid kan worden aange toond van de stichting en het economisch beheer van een gemengd landbouw- en zui velbedrijf, mede als voorbeeld voor Indische kolonisten. tend nog even te Hoorn langs een garage reed, zat hij alleen in de cabine, zoodat men aanneemt, dat dit ook thans het ge val was. De auto rolde na de botsing den vrij hoo- gen spoordijk af en bleef aan den kant van de daarlangs loopende vaart liggen. De be stuurder, die ernstig aan het hoofd gewond werd, kwam in het water terecht. Twintig minuten na het ongeluk werd hij met een dreg opgehaald. Onder leiding van dokter H. van der Linden uit Berkhout, die spoe dig ter plaatse was, werd nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, even wel tevergeefs. Men neemt aan, dat het slachtoffer reeds op slag is gedood en niet door verdrinking om het leven is gekomen. Het stoffelijk overschot is, nadat ook dok ter G. L. Engel uit Hoorn was verschenen, naar het Stadsziekenhuis te Hoorn overge- gebracht. De overweg ligt in een zeer druk ken weg, vanwaar men slechts een matig uitzicht op de spoorlijn heeft. Reeds vaker zijn hier ongelukken gebeurd, waarvan één, eenige jaren geleden, eveneens met doodelijken afloop. Vrachtauto door den trein ge grepen en totaal vernield. Op den onbewaakten spoorweg overgang aan de Hulk onder de ge meente Avenhorn (bij Hoorn), is gisteravond omstreeks zes uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat één doode heeft geëischt. Een vrachtauto van een bloembollenhan- del uit Enkhuizen is op dezen overweg in botsing gekomen met den sneltrein, welke ongeveer half zes van Amsterdam naar Enkhuizen was vertrokken. De botsing .was buitengewoon hevig en ove.ral langs de lijn vond men brokstukken van den vernielden wagen verspreid. Aangezien het zoeken naar slachtoffers geen resultaat opleverde, is, nadat de noodige hulp was gebequireerd de trein naar Hoorn doorgereden. Even voor het station van Hoorn bleek de trein echter tengevolge van de botsing een defect te hebben opgeloopen, zoodat deze ge dwongen was te stoppen en de reizigers langs de lijn naar het station moesten loo- pen. Met drie kwartier vertraging konden zij de réis naar Enkhuizen voortzetten. Inmiddels was men van uit Hoorn langs de lijn op inspectie gegaan, welke tot re sultaat had, dat het ernstig verminkte lijk werd gevonden van een man, die later bleek te zijn de 45-jarige chauffeur Cor van der Meer uit Enkhuizen. De man was werkzaam in het bloerabol- Ienbedrijf van zijn zwager, den heer P. Bakker Mz. te Enkhuizen. Hoe het gebeurde. Hij keerde van de bollenstreek in Zuid- Holland, waarheen hij een lading bloembol len had vervoerd met den ledigen wagen naar Enkhuizen terug. Toen hij gisteroch- Luxe auto tegen een boom ge reden: de bestuurder levensge vaarlijk gewond. Op den Rijksweg 's-Hertogenbosch-Grave, onder de gemeente Heesch, is een ernstig auto-ongeluk geschied. Uit de richting Den Bosch naderde een personenauto, bestuurd door den 27-jarigen van B. uit Nijmegen. Naast hem zat de heer K„ eveneens uit Nijmegen. In een bocht van den weg slipte de wagen. De bestuurder raakte hierdoor de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto met een geweldigen klap tegen een boom terecht kwam en geheel vernield werd. De heer K. bracht het er met eenige lichte ontvellingen af, doch de bestuurder van B. moest met behulp van anderen uit den ge heel verwrongen wagen worden gehaald. Hij was er ernstig aan toe. Nadat hem door dokter Verbeek uit Oss ter plaatse de eerste hulp was verleend, is het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het St, Ludovicus-gesticht overgebracht. Nandoe (heenreis) Emoe (terugreis) Torenvalk (heenreis) Tertrek van Rang. 1 Nov. Athene 1 Nov. Basra 1 Nov. A'dam 1 Nov. Band. 1 Nov. (terugreis) 1 Nov' Wielewaal (heenreis) Buizerd (terugreis) naar een nieuw groot gewapend conflict Zooals de zaken thans staan is het zonde twijfel de plicht van de Ver. Staten de wapende macht zoo sterk te maken als no^ Aankomst W Singap. i ft0T, A'dam 1 Nov, Jod'hp. 1 K0V( Bagdad 1 Napels l Koy< Medan 1 N0v< dig is voor eigen veiligheid en verdedig,,, dooh tevens is het de plicht van de Vereèni»! de Staten om alle invloed aan te wenden oirj Bij een nieuwen oorlog zou men zonder twijfel komen tot de ver nieling van de meest kostbare bezitting van de menschelijke be schaving. New York. Tijdens een diner, aangebo den door de National Foreign, Trade Con vention, heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche Zaken, Huil, een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de wereld op een tweesprong staat. Zij is evenwel vrij te kiezen. De eene weg leidt naar een steeds meer vertrouwen op bewa pening als instrument van nationale politiek Indien men dezen weg opgaat zal men zon der twijfel komen tot de vernieling van de meest kostbare bezittingen van de mensche lijke beschaving in een nieuwen oorlog, waarvan de vernielende kracht alle men schelijke begrippen te boven zal gaan. De andere weg gaat over een steeds toe nemend vertrouwen in vreedzame regeling en in de wet en in de orde in de betrekkin gen tusschen individuen en landen. Ook voor de Vereenigde Staten is er geen uit weg, wanneer ongelukkiger wijs de rest van de wereld den weg zou kiezen, welke leidt de menschheid te helpen den weg des \re« des te kiezen. Huil is ervan overtuigd, dat niets van het, geen in de laatste jaren of weken is geschied de beginselen op grond waarvan gezond» economische toestanden als noodzakelijk» voorwaarde voor een duurzamen vrede kun' nen worden geschapen heeft geschaad, noch' is de toekomst zonder hoop. Verder wees Huil erop, dat de neiging tof autarchie, welke in de wereld merkbaar i$ geenszins overal wordt doorgevoerd en dat de wereldhandel nog steeds wordt gevoerd door landen, die niet trachten zichzelf vol- doende te zijn ten koste van alles. Huil ij van meening, dat Autarchie en andere vor- men van economische bewapening slechts een waan van kracht en veiligheid geven. Zonder geld en zonder een dai boven hun hoofd. Uit de Poolsche hoofdstad wordt gemeld, dat de Vereenigde Joodsche Verdeelingü commissie heeft medegedeeld, dat zich jg Polen meer dan elfduizend daklooze vluch telingen, zonder geld vertoeven. Hiervan vcij blijven er duizend in Warschau. Gisteravond is een groep ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken naar Berlijn vertrokken om over het vraag stuk te spreken. Cor Kin! brengt het op 1 min, j 13.5 sec. Kopenhagen. Tijdens de internationals zwemwedstrijden, welke gisteravond in de Deensche hoofdstad zijn gehouden, heeft Cor Kint van de zwemclub Rotterdam een nieuw wereldrecord op de 100 M. rugslag voor dames gevestigd, door dezen afstand af te leggen in den tijd van 1 min. 13.5 sec. Hiermede verbeterde zij dus het oude we reldrecord, dat met 1 min. 13.6 sec. op naam stond van Nida Senff (A.D.Z.), geves tigd op 25 October 1936 te Düsseldorf, met 0.1 sec. Deze prestatie beteekent natuurlijk i tevens een nieuw Nederlandsch en nieirtf Europeesch record. GEEN NEUTRALITEITS-, MAAR ZELF- STANDIGHEIDSPOLITIEK. WIJ NEMEN NIET DEEL AAN KOLONIALE CONFERENTIE. HERSTEL BUDGETAIR EVENWICHT. Ten aanzien van de klacht over de soberheid der Troonrede en haar ge mis aan opgewektheid, wordt door de regeering in de Memorie van Ant woord betreffende de algemeene be schouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting voor 1938, opge merkt, dat er voor een „opgewekte" troonrede geen enkelen grond was, De wensch, dat de eenheid, welke zich, ondanks alle principieele verschillen, bij ge legenheid van het regeeringsjubileum in ons volk geopenbaard heeft, in onze staatkunde richtsnoer moge zijn en blijven, wordt door de regeering ten volle gedeeld. We zijn 't niet altijd eens! Ook ditmaal is op meer dan een plaats in het voorloopig verslag gezinspeeld op een zeker gemis aan homogeniteit tusschen de groepen in de Kamer, waarvan de regeering in de eerste plaats steun venvacht. De juist heid daarvan kan in zeker opzicht worden toegegeven. Er zijn vele dingen te noemen, waarover anti-revolutionnairen, christelijk- historische en roomsch-katholieken anders denken. Maar wat bewijst dat nu? Bewijst het, dat op staatkundig terrein roomsch-ka tholieken, anti-revolutionnairen en christe- lijk-historischen niet moeten samenwerken? In dit opzicht kan ook de tegenstelling met het vorige kabinet hoe men daarover ook moge denken niet worden aanvaard. Ook bij een kabinet als dat van 1933 blijven alle verschilpunten, die er nu zijn, bestaan. Het eenige onderscheid is: er komen dan nog ettelijke verschilpunten bij. Bij eiken vorm van samenwerking tusschen personen van verschillende politieke kleur zal moeten wor den gezocht naar de grootst mogelijke over eenstemming. Er is natuurlijk ook een vorm van staatsbestuur mogelijk, waarbij alle politieke verscheidenheid wordt weg gewerkt en de eenstemmigheid van het kerkhof heerscht, maar die vorm wordt ten onzent slechts door zeer weinigen begeerd. In overeenstem ming met den aard van het Neder- landsche volk en met de historische ontwikkeling der Nederlandsche staatsgemeenschap is: dat men aan vaardt, dat over verschillende zaken op uiteenloopende wijze wordt ge dacht en dat die verscheidenheid van denkwijze ook in het parlement tot uiting komt. Zonder gevaar voor ondraaglijke span ningen is dan een belangrijke mate van eensgezindheid te bereiken. Naar den rommelzoldcrl Het eenig juiste standpunt op dit punt schijnt de nuchtere erkenning: de verschil len z ij n er en wie zich daarbij niet kan neerleggen, heeft maar één uitweg: niet deel nemen aan het actieve bewind. In de stelling, dat de heer Colijn vrijhan- delaar is en de Roomsch-Katholieke Staats partij (die intusschen nog in haar program- 1937 de bevordering van nuitenlandschcn afzet voorop heeft gesteld en eerst daarna spreekt van verdediging en stimuleering van de binnenlandsche markt) protectionis tisch zou zijn, heeft men een oorzaak gezien van een zekere machteloosheid op econo misch gebied, ja zelfs van een opeenstape ling van tegenstrijdigheden, De heer Colijn. die een voorstander is van het vrije goederenverkeer tus schen de landen, is evenwel „realist" genoeg om te beseften, dat men voor het voeren van zulk een politiek in ternationaal partners noodig heeft. En dat, wanneer die ontbreken, ook voor Nederland een andere gedragslijn beter kan zijn, dan volharding bij een eenzijdig vrijen invoer met steeds toenemende belemmering van onzen uitvoer. Men kan daarom de op dit punt gemaakte tegenstelling tusschen den leider van het kabinet en de Roomsch- Katholieke Staatspartij veilig naar den rommelzolder verwijzen. Ons aandeel in den bewapenings wedloop. Zoolang de hoop niet vervlogen was, dat de bewapeningswedloop elders zou worden gestuit, kon de regeering geen vrijheid vin den de zware nieuwe lasten voor Defensie aan de bevolking op te leggen. Maar even zeer, toen die wedloop allerwege versneld werd en de internationale horizon steeds duisterder werd, mocht niet worden geaar zeld onze militaire uitrusting op zoodanig peil te brengen, dat wij in staat zouden zijn onze beproefde zelfstandigheidspolitiek ook metterdaad door te voeren. Daarvoor was noodig de weermacht hier te lande zoodanig op te voeren, dat, ons grondgebied in Euro pa niet zonder meer door anderen als tooneel van den strijd kon worden gebezigd. Voor zooveel Oost-Azië betreft, behoeven de voor zieningen stellig geen nadere verklaring. Algemeene richtsnoeren. Vervolgens komt de regeering aan de ken schetsing van de algemeene richting van het regeeringsbeleid. Het Kabinet staat zoo n a als voor een politiek voor in christelijk-nati- onalen zin. Christelijk in dien posi tieven zin, dat het Gods wet tot richt snoer voor zijn beleid wenscht te ne men. Nationaal, doordat het met eer biediging van een inderdaad groote verscheidenheid van schakeeringen op geestelijk terrein en van de recht matige vrijheden des volks op dien christelijken grondslag samenbinding en samenwerking wil brengen en zoo het algomeen welzijn bevorde ren. Economisch wordt gestreefd naar bevor dering der volkswelvaart, waarbij, nu zoo wel als vroeger, geen enkel middel, dat aan dat doel dienstbaar wordt geacht, van t? voren uitgesloten mag worden. De sociale werkzaamheid blijft, ten deel® in nauwe, samenwerking met de economi sche politiek, allereerst gericht, op een doek matige bestrijding van de werkloosheid. De internationale toestand noopt nog al-1 tijd tot uitvoering van de plannen voor ver sterking van de landsverdediging. De voor nemens tot verbetering van de uitrusting van de landmacht en de voltooiing van da marineplannen behooren, zoo eenigszins mo gelijk, in versneld tempo te worden uitge- voerd. Herstel budgetair evenwicht- Inzake het financieel beleid mag het herstel van het budgetair even wicht geen oogenblik uit het oog worden verloren, omdat alle andere voorzieningen van staatswege op den duur anders gevaar loopen niet te kunnen worden in stand gehou den. Buitenlandsch beleid- Wat het buitenlandsch beleid aangaat, is onjuist de gedachte alsof de regeering bo zou willen doen voorkomen, dat Nederlano nog steeds voert en moet voeren de ou<j neutraliteitspolitiek. Daartegenover merk zij op, dat in hare uitlatingen niet sprake i van terugkeer tot een neutraliteitspolitiek, maar tot de zelfstandigheidspolitiek. De regeering gaat bij dit alles stelselmatig te werk en de indruk, waarvan in hot voo loopig verslag gewaagd wordt, alsof wij «voor een stelsellooze verhooging van militaire uitgaven staan" is derhalve nte juist. Overleg met andere landen, wanneer Ppr' onrechtmatige aanval plaats vindt, is m die politiek niet. in strijd. -n. Nederland streeft nnnr goede betrek-®1 gen met alle andere staten. J De regeering heeft geen internafioii-1 <j conferentie tot herverdeeling van kol0111'1 gebied, waarbij ook Nederland zou worc betrokken, ecnigen grond van waarheid ben Het standpunt der regeering ten aam van zoodanige conferentie zou zijn, dat - f derland, niet belast zijnde met het bc-i van eenige voormalige Duitsche ko o,i geen reden zou hebben aan een confemb als hier bedoeld deel te nemen. a f, i

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2