BID (DEI 8110 BS® (DB u ■ió veMukfeettjk.' heeft reclame ook cultureele waarde? Nieuwe burgemeester te Urk Uit Hellevoetsluis 11 December Singelloop Een nieuw motorschip voor de Ned- Ver. Scheepvaartmij bij JUWELIER I Texelsch nieuws Vischafslap Den Helder De motie-Verboom inzake de Defensie De regeering heeft, zoo schrift het Hbld., een uitvoerige verklaring uitgegeven naar aanlei ding van de motie-Verboom cs„ waarin de re geering wordt uitgenoodigd een becijfering op te stellen van de kosten, welke gemoeid zullen zijn met opvoering van de Defensie tot een zoo danig peil als de regeering onder de huidige omstandigheden geboden acht en op basis daar van met den Volksraad in overleg te treden omtrent de wijze, waarop deze uitgaven zullen moeten worden gefinancierd. In deze uitvoerige verklaring deelt de regee ring mede, dat zij het gewenscht acht het over leg met den Volksraad terzake van de voor 1940 en volgende jaren ten opzichte van de fi nanciering der Defensie te treffen bijzondere voorzieningen, uit te stellen tot de eerste ge wone zitting 19391940, bij de behandeling van de begrooting voor 1940. De verklaring wijst er op, dat, behalve de reeds eerder uiteengezette plannen met betrekking tot leger en vloot, nog voor zieningen ten aanzien van de Indische De fensie in overweging zijn, omtrent welker noodzaak en aanvang nog geen duidelijk inzicht is verkregen. Inschrijving Handelsregister 25 October tot 1 November 1938. Nieuwe zaken. Den Helder: Bouw- en Aanneembedrrjf „Cero. N.V.", Spoor- gracht 37, bouw- en aanneembedrijf. Wijzigingen. Anna Paulowna: Coöp. Boerenleenbank, Molenvaart 132, sta tuten gewijzigd. Den Helder: Firma M. H. Klercq en Zoon, Spoorstraat 8 meubelen, enz.; uittreding vennoot. Textl: Sigarenmagazijn ,,Mooi Texel", Weverstraat 30, Den Burg, verkoop tabak, enz.; overge gaan aan P. Spanjer. KON. NED. JACHTVEREENIGING. Z. K. H. Prins Bernhard is benoemd tot eerelid der Kon. Ned. Jachtvereeniging en zal a.s. Zaterdag den St. Hubertusjacht meerijden. TANDPASTA UUtaAom Misschien zullen onze lezers de bewering erg boud vinden, maar reclame brengt de cultu reele verdiensten naar voren, die handel en industrie ondanks al haar gebreken wel degelijk ook aankleven. Ofschoon haar doel is het maken van winst, draagt de zakenwereld ongetwijfeld ook bij tot den vooruitgang van de beschaving. Bij sommige ondernemingen treedt dit dui delijk voor het publiek naar voren bij de meeste andere valt dit niet zoo dadelijk op maar juist de reclame die gemaakt wordt, doet het ons herkennen. Radio, gramofoons, „beter licht", boeken, piano's, toerisme, het is duidelijk, dat zulke zaken kunnen bijdragen tot opheffing van het cultureele leven. Bij auto's en rijwielen wordt het al minder voor de hand liggend, maar vaak is het juist de reclame, die als koopmotief naar voren brengt, dat men met een dergelijk vervoer middel meer van de wereld kan zien, zijn geest kan ontwikkelen en verheffen. Zulke en nog andere adverteerders, zooals ze dagelijks in de Heldersche Courant voor komen, hebben door hun reclame een nieuwe waardeering in ons doen ontwaken voor de mooiere dingen van het leven. Millioenen menschen leiden een hygiënischer, gezonder levenswijze, om dat adverteeren hun geleerd heeft, hoe het eigenlijk moest. Waarde volle inlichtingen omtrent voedselbestanddee- len en vitaminen zijn door reclame meer alge meen goed geworden dan door welk ander middel ook. De menschen van tegenwoordig, die van school af zijn, leeren nog een heeleboel uit de krant en niet alleen uit het redactioneele gedeelte, maar evenzeer uit de advertenties. Ongetwijfeld zal die taak nóg beter door boe ken kunnen worden vervuld, maar zulke boe ken worden nu eenmaal maar door enkelen gelezen... gelukkig, dat zij ook gelezen worden door de mannen, die de reclame voor de hier- bedoelde producten samenstellen. Deze weten schap uit boeken wordt door hun stelselmatig adverteeren ter kennis van onze lezers ge bracht. En heeft men er ook al eens werkelijk bewust acht op geslagen, hoeveel talent aan de advertenties, die U eiken dag in de krant ziet, wordt besteed? Hoe de bekende adverteerders gebruik maken van werkelijk uit stekend beeldende kunstenaars en teekenaars, zoowel als fotografen? Ja, dat er ook vele advertentieteksten worden geschreven, die zelfs den literairen fijnproever deugd doen? Ook wat dat betreft, kan er op het credit van de reclame veel goeds worden geboekt. Natuurlijk valt er ook veel op haar debet te schrijven, doch voor welk menschenwerk geldt dat niet? Behalve dat geregeld adverteeren in de Heldersche Courant, met haar Intensieve verspreiding ter plaatse, een geweldige hulp is voor den bloei van den plaatseljjken handel, kan men dus ook aan de reclame de verdiensten niet ontzeggen bjj te dra gen tot de ontwikkeling en beschaving der menschen, en zelfs tot verhooging van het cultureele plan. YïlaAmt-fóMcM&ti Officier van den Marinestoomvaartdienst der 2e kl. T. Vos, zal naar Ned.-Indië reizen per m.s. Indrapoera, dat 2 November a.s. uit Rotterdam zal vertrekken. £e^ï&4AicMeti Overplaatsing. De eerste-luitenant J. Gips, werkzaam ten bureele van den Commandant in de Stelling van Den Helder, is overgeplaatst naar 's-Gra- venhage. Urk heeft gisteren zijd' nieuwen burgemees ter, den heer G. Keqzer van Amersfoort, op waardige wijze ontvangen. Van bijna alle hui zen- en schepen wapperde de vlag en de geest drift onder de bevolking was algemeen. Toen de burgemeester oip kwart voor 12 voet aan wal zette op den Urker bodem, scheen aan het gejuich van de toegestroomde bevolking geen einde te zullen komen. De bur gemeester was met zijn gezin en een aantal oud-collega's en vrienden, samen vormende een gezelschap van ongeveer veertig personen, door een speciale boot van Kampen gehaald. Twee versierde motorbotters waren deze boot tegemoet gestoomd en kwamen met de boot de haven weer binnen. Aan het einde van den havendam, bij het begin van het dorp, was door het huldigingscomité een eerepoort opge richt en op deze plaats werd aan mevrouw Keijzer een bouquet bloemen aangeboden. De burgemeester werd, na in de versierde raadszaal te zijn binnengeleid door de com missie van ontvangst, begroet door de reeds aanwezige raadsleden en genoodigden. In deze plechtige vergadering werd het woord gevoerd door den loco-burgemeester, den heer M. Kra mer, die o.a. wees op de gunstige financieele positie van de gemeente, doch tevens waar schuwde voor de telken jare terugloopende. Voorts sprak de loco-burgemeester over de moeilijkheden, waarin de Noordzeevloot van het eiland op het oogenblik verkeert; ook de ontwikkeling van de IJsselmeervisscherij zal sterk de aandacht van den burgemeester vra gen. Met een „God zegene U" bood de heer Kra mer den nieuwen burgemeester voorzitters zetel, hamer en ambtspenning aan. Burgemeester Keijzer bracht vervolgens dank aan H. M. de Koningin voor de benoe ming. Hij verklaarde zich bewust te zijn van de vele nieuwe en belangrijke plichten, die hij als burgemeester zal hebben te vervullen. Ten aanzien van de toekomst van Urk, verklaarde de burgemeester zich optimistisch gestemd. Urk zal een belangrijk achterland krijgen en daardoor komt er expansiemogelijkheid, al zal daardoor het karakter van het eiland mis schien verloren gaan. Ik weet, aldus de bur gemeester, dat mijn voorganger met Urk mee leefde en dat de Urker belangen hem lief wa ren. Ik hoop, dat het mij gegeven mag zijn, een waardig opvolger van dezen uitnemenden burgervader te worden. Hierna werd de burgemeester nog toege sproken door de raadsleden Gnodde en Metz, voorts door den heer A. van Urk, eersten ambtenaar ter secretarie, en door den ge meente-arts, ds. Vonk. Hierna werd de ver gadering met dankzegging gesloten. Na deze vergadering werd door het huldi gingscomité een lunch aangeboden. Nadat de schooljeugd den burgemeester had toegezon gen, werd in een 's middags door het huldi gingscomité belegde bijeenkomst nog het woord gevoerd o.a. door de burgemeesters van Amersfoort en Kampen, den chef van de af- deeling financiën ter secretarie van Amers- foorten ds. De Jong, van Bunschoten. Ook ds. Munnik, van Zwolle, sprak als schoonvader van den burgemeester eenige woorden. De Urker muziekvereeniging heeft bij de huldiging haar medewerking verleend. AGENT VAN POLITIE DUISTERHOF VERDWIJNT VAN HET TOONEEL. Door den Raad dezer gemeAite werd door B. en W. het voorstel gedaan om den 63-jari- gen agent van politie Duisterhof te ontslaan. 5 jaar geleden werd een dergelijk voorstel uit den Raad gedaan en dit is toen afgestuit op verzet van betrokkene aangezien hij veronder stelde, dat op de v.m. Marinewerf een of andere industrie zou worden gevestigd. In de plaats van den agent, zal een nacht waker kunnen worden aangesteld op een jaar wedde van 700.wat een besparing zal geven van 1228.50. Verschillende leden maakten hierover in den gemeenteraad bezwaren. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 6 stemmen. Tegen stemde de heer Otte. Hierna werd nog besloten stappen te doen om de in de gemeente gevestigde gesitueerde vreemdelingen, waartegen door het Dep. van Justitie bezwaren zijn gemaakt, deze alhier ge vestigd te houden. Enkele van hen willen hier een bedrijf stich ten, terwijl anderen over voldoende kapitaal be schikken om rustig te kunnen leven. Er moet, aldus de heer de Geus, hard wor den gewerkt om deze bron van inkomsten nog te behouden. VLET VERDWENEN. Een vlet, toebehoorende aan de Zeevaart school en liggende in de Binnenhaven, werd als vermist aangegeven. Georganiseerd door de Heldersche Athletiek Vereeniging. Naar wij vernemen, zal, behoudens goedkeu ring van Burgemeester en -Wethouders, op 11 December rond den Singel een wedloop wor den gehouden waaraan een ieder kan deel nemen. De start is bepaalt op 12 uur. Het ligt in de bedoeling deze loop ieder jaar te houden, waarbij dan buiten de prijzen een wisselprijs zal worden beschikbaar gesteld. Het is wen- schelijk, dat ook de militairen niet achter zul len blijven en dat een groot aantal deelnemers voor dit niet alledaagsch sportevenement acte de présence zal geven. Men zal hiervoor de komende advertentie en de circulaires welke zullen worden toegezonden Voorts zijn inlichtingen te bekomen bij den heer J. Dekker, Kanaalweg 5. De bedoeling is start Raadhuis tot Timor- park en terug. Nieuwe commandant 21 R. Dinsdag aanvaardde de nieuwe commandant van het 21ste Regiment Infanterie, luitenant kolonel J. de Vries, zijn functie. Tot nu toe was hij commandant van het 20ste te Har derwijk, en in zijn toespraak uitte de luit.-kol. zijn dankbaarheid voor deze benoeming. De waarnemende commandant, majoor Briët, overhandigde na voorlezing van het Konink lijk Besluit betreffende de benoeming, het regimentsvaandel aan den nieuwen comman dant. Overste de Vries aanvaardde het com mando gaarne, omdat het 21ste regiment In fanterie hem bijzonder sympathiek is, vooral wegens den goeden geest, die er heerscht en omdat de jonge mannen uit Hollands Noorder kwartier zulke uitstekende soldaten zijn. Spr. herinnerde aan den naam van Willem van Oranje, waarna de kazerne van het 21 R. I. genoemd is. Hij wees op het vaandel van het regiment, met het opschrift: Waterloo 1815, en zei, dat hij verlangde, dat de goede geest in het regiment blijft bestaan. Spr. vroeg daartoe aller medewerking en gaf de verzeke ring, dat hij daarbij zelf al zijn krachten zal inspannen om een goed aanvoerder te zijn en zoo mogelijk de particuliere belangen te be hartigen. Een aantal familieleden van den re gimentscommandant en vele andere belang stellenden woonden de plechtigheid bij. VlóócA£Mfnieuup5 IN EEN DIERENTUIN. VISCHSOUPERS Bezoekers van den dierentuin van Belgrado kunnen voor hun avondmaal visch vangen en ter plaatse bereiden. Groote hoeveelheden Caüforniscjie forel werden in een vijver gelaten en vischlijnen worden kosteloos aan de bezoekers geleend. Voor een vangst betaalt de bezoeker acht pence. Een dichtbijgelegen restaurant bereidt de visch en dient ze op als avondmaal. Het schijnt dat dit veel succes heeft en een degelijke propaganda voor meer vischverbruik uitmaakt. VISSCHERIJVOORSPELLINGEN. Als de visch uit de eieren komt, geljjkt ze in 't algemeen op kleine zachte draden, zeer be weeglijk welgemaakt, met oogen, hart en her senen, doch niet bestand om tegen den stroom op te zwemmen. Gewoonlijk worden de eieren gelegd op plaat sen, waar de normale strooming ze naar veilige bewaarplaatsen drijft. Doch is sommige Jaren is de strooming niet normaal en slechts een klein gedeelte van het broedsel blijft leven. Men moet ook rekening houden met de vijanden, onder anderen een soort worm, die zeer gevaarlijk is. Het is dus niet te verwonderen dat door al deze omstandigheden de hoeveelheid visch in somimge jaren wel de helft verschilt bij andere jaren. Dit maakt de basis uit voor de visscherij- voorspellingen, omdat de natuurkundigen kun nen nagaan hoe succesvol het broedsel, twee of meer jaren voor dat ze voor de visscherij waarde heeft, geweest is. DE WETENSCHAP IN DIENST VAN DE VISSCHERIJ. Vroeger geloofde men niet, dat door na tuurkundige opzoekingen men kon uitmaken hoe visch, op den bodem der zee broedt en leeft, welke hun vijanden waren, enz. Het is natuurlijk veel gemakkelijker om dit vast te stellen bq de dieren, welke aan land leven. Dit bewijst eens te meer hoe veel moeilijker de taak van den visscher is vergeleken bij deze van den boer, omdat zijn werkterrein onder de oppervlakte van de zee ligt. Gelukkig heeft de geleerde zich in dienst geste'! van de visscherij. Te Plymouth heeft men het Zeelaboratorium dat van bijzondere beteekenis is voor de wetenschap der zee en die de heele wereld door bekend is. Beroemde professors stonden er achtereenvolgens aan het hoofd, onder anderen Dr. Kemp, die een werk uitgaf over den vooruitgang in de vis scherij sinds 1895. Dit boek is de vrucht van een onvermoeibare en harde studie en geeft bijna de volledige levensbeschrijving van vele vischsoorten. Te bouwen door P. Smit Jr. te Rotterdam. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart- maatschappij, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft den bouw van een dubbelschroef-motor- vracht- en passagiersschip opgedragen aan de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. n.v. te Rotterdam. Dit schip zal een zusterschip worden van het in October 1937 bij dezelfde werf bestelde motorschip „Klipfontein" en het motorschip „Elandfontein", dat zich in Dantzig b(j de werf Schi.chau in bouw bevindt. Het schip zal 110 passagiers kunnen ver voeren in de kajuitsklasse, alsmede 40 pas sagiers in de toeristenklasse. De voortstuwing zal geschieden door twee 5-cylindermotoren van het Burmeister en Wain-type, te bouwen door bovengenoemde werf, welke motoren het schip een dienstsnelheid van 17 mijl zullen ver zekeren. jiiijjijjjiji!^';;.';ii!;!i!i jiiHimiii mnmiiiigiiiiii Mii li I Oosterend Weer hersteld De onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Oosterend, mejuffrouw Klooster, die voor ziekte geruimen tijd de school heeft moe ten verlaten, zal a.s. Donderdag 3 November haar werkzaamheden in school weer hervat ten. Mejuffrouw T. Vlaming van Nieuweschild heeft tijdelijk de functie van onderwijzeres aan die school vervuld. De oudste inwoonster van Texel Vrijdag 4 November a.s. zal de oudste in woonster van Texel, mej. Wed. Busselman Puiman, haar 95sten verjaardag vieren. Hoe wel mej. Busselman reeds langen tijd aan ver val van krachten lijdt, heeft ze den wensch te kennen gegeven,, dat ze hoopt, dien dag nog te mogen beleven. Uitvoering Tooneelvereeniging „Omhoog" De R.K. Tooneelvereeniging „Omhoog" zal op Donderdag 24 November a.s. in Pen's schouwburgzaal een uitvoering geven, des avonds te 7.45 uur. Opgevoerd zal worden „De Gebroeders Kalkoen" vroolijk spel in drie bedrijven door Gerard Nieken. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Johan van Oldenbarnevelt, 51 Oct. v. Belawan Marnix v. l Aldegondc, 1 November te Am sterdam. Poelau Tello, 30 Oct. te Belawan. Saleier, 1 Nov. v. Aden. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Achilles, 31 Oct. te Bourgas. Aurora, pass. 1 Nov. Lydd. Ajax, 1 Nov. B'koog. Berenice, 30 Oct. v. Barbados. Ceres, pass. 1 Nov. Vli-singen. Euterpe, 1 Nov. te Amsterdam. Fauna, 31 Oct. v. Piraeus. Iris, 31 Oct. te Gdynia. Nereus, 1 Nov. te Amsterdam. Orestes, 31 Oct. v. Niguero. Perseus, 1 Nov. te Amsterdam. Pygmalion, pass. 31 Oct. Ouessant. Pluto, 1 Nov. ie Stettin. Rhea, 1 Nov. te Civitavecchia. Titus, 1 Nov. te Palermo. Vesta, 1 Nov. nabij Ouessant. Vesta, pass. 31 Oct. Finisterre. Vulcanus, pass. 1 Nov. Lydd. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, 31 Oct. te Boston. Drechtdijk, 29 Oct. te Vancouver. Noordam, pass. 30 Oct. Lizard. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 31 Oct. v. Santa Isabel. ROTTEKDAMSCHE LLOYD. Baloeran, 1 Nov. te Marseille. Kedoe, pass. 31 Oct. Sagres. Tanapoeli, pass. 31 Oct. Kaap Guardafui. Tosari, 31 Oct. K. Guardafui. STOOMVAART Ml.t OCEAAN. Bellerophon, 1 Nov. te Penang. Calchas, 1 Nov. te Singapore. Deucalion, 30 Oct. v. P. Said. Maron, 1 Nov. v. Belawan. Neleus, 31 Oct. te Liverpool. KON PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Bontekoe, 29 Oct. te P. Natal. Maetsuycker, pass. 30 Oct. Thursday Isles. Nieuw Holland, pass. 30 Oct. Thursday Isles. Ombilin, 30 Oct. te Auckland. Rantaupandjang, 31 Oct. v. Bangkok. Ruys, 30 Oct. te Tamatave. KeA$c en T^enduiy LIEFDADIGHEID ALS PROTEST. Tegen rassenhaat in Indlg. Naar aanleiding van een te Bandoeng ge. geven liefdadigheidsvoorstelling ten bate van de uit Duitschland en Oostenrijk verdreven Joodsche kinderen, beschrijft de Herauthet groote succes van deze bijeenkomst. Het blad beschouwt dit succes als een indrukwekkende demonstratie en tevens als een krachtig pro test. Het Europeesch publiek van Bandoeng heeft hierdoor gedemonstreerd, dat het van de óók onder ons, Nederlanders, gepropageerde ras senhaat en het antisemitisme, dat overal de afzichtelijke kop opsteekt, niets wil weten. Het gaf met milde hand óók voor de ongelukkige J oden-kinderen. Tegelijkertijd protesteerde het door die daad op de meest waardige wijze tegen de schande- lijke Jodenvervolgingen in Midden-Europa Zulk een protest is stellig van niet geringer waarde dan de openlijke afkeuring in woord of geschrift, waartoe nu eenmaal slechts wei nigen in de gelegenheid zijn. Deze liefdadigheidsvoorstelling zoo besluit de „Heraut" heeft ons en vele anderen niet- Joodsche bewoners van Bandoeng goed daa,n. ge- OXFORD-GROEP. Gezien de aandrang welke van vele zijden werd uitgeoefend om inlichtingen en stof over de Oxford-Groep hier en elders in de wereld verkrijgbaar te stellen, is door het Neder- landsch Christelijk Persbureau te Den Haag een „Stofverzameling" in het licht gegeven welke wekelijks met een omvang van 10 blad zijden verschijnt en over de Oxford-Groep uit binnen- en buitenland een breede reeks „knip sels" brengt berichtenartikelen, rapporten, toespraken, manifesten, enz.). Een en ander wordt strikt objectief gegeven, n.l. zonder eenig commentaar en dus zuiver informatief. De keus van de stof wordt geleid door een der eerste voormannen der Oxford-Groep hier te lande. VAN TWEE GETUIGEN. JAVANEW- VORK-LIJN. City of Athens, 31 Oct. te Soerabaja, Eurybates, 31 Oct. te Belawan. Mapia, 31 Oct. v. Colombo. Singkep, 30 October te Philadelphia Talisse, 29 October te Colombo. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN Tjibadak, 30 Oct. te Shanghai. Tjinegara, 30 October te Manilla. Tjisalak, 29 Oct. te Hongkong. Tjisaroea, 29 Oct. v. Hongkong. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Djambi, 30 Oct. v. Batavia. Madoera, 31 Oct. te Belawan. Saparoea, 29 Oct. te Manilla. Silverbelle, 29 Oct. v. Mombassa. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ (Holland—Afrika Ljjn). Bloemfontein, 31 Oct. v. Hamburg. Heemskerk, 31 Oct. te Beira. Jagersfontein, 30 Oct. te Beira. Melftkerk, 31 Oct. v. Dakar. Nijkerk, 1 Nov. te Hamburg. Radfotein, 1 Nov. v. A'dam. Springfontein, 1 Nov. v. Dar-es-Salaam. (HollandOost-Azië Hjn). Meerkerk, u., 31 Oct. v. Singapore. DEN HELDER, 1 November. Aangebracht door Korders: Tongen per kg 1.04—0.94 Ë,"P® 0.86—0.70 ^b,0to 8.55—7.20 Schol 2e soort per kist 3.202.30 Scbar 1.80—1.50 Door garnalenvisschers: Levende garnalen per lit 1.90—1.35 Gekookte garnalen per kg 0.15 Het was Si October 100 jaar geleden dat Pastor Otto Stockmayer in Württemberg, het kleine Duitsche land dat zoo veel groote man nen in den arbeid in het rijk Gods heeft voort gebracht, geboren werd. Hij was een man des geloofs, met groote geesteskracht uitgerust; gaarne tot ver over de grenzen gehoord en ge zien. Vele onzer landgenooten bezochten hem jaarlijks in zijn huis te Hautpwil in Zwitser land. Aan de groote geestelijke opwekking in het einde der vorige eeuw nam Stockmayer hartelijk deel. Een vorst onder de géloovigen is hij bij zijn verscheiden in April 1911 ge noemd. De Siste October 1938, de 100ste geboorte dag van Otto Stockmayer is de 25ste sterfdag van Elias Schrenk. Hij werd in Württemberg geboren en tot koopman opgeleid. Later kreeg hij te St. Chrishona zijn opleiding tot zende ling-evangelist. Door de Bazeler Zending werd hij naar de Goudkust uitgezonden, vanwaar hij na 13 jaren zwaren dienst om gezondheidsrede nen zijner vrouw naar Europa terugkeerde. Dan volgen zijn evangelisatiereizen: in Duitsch land, Zwitserland, Engeland, Frankrijk, Rus land. Hij bereikte jaarlijks met zijn prediking ongeveer 25.000 menschen die 15 dagen lang het evangelie hoorden. ,Jk heb in de lange jaren van mijn arbeid nog niemand bekeerd, maar wel heeft de Heer mij willen gebruiken door van Hem te getuigen", heeft Schjenk eens gezegd. De meest gezegende evangelisatie samenkomst, die hij hield duurde 43 dagen (te Frankfurt aan den Main). Verschillende ge schriften van hem zagen het licht. Hij overleed op 82-jarigen leeftijd. HET LUTHERLIED. in alle Proestantsche kerken het feest der Hervorming gevierd wor den en zal het Lutherlied „Een vaste Burg" weerklinken. Dit lied is overbekend, wat tekst en melodie aangaat, maar toch weten slechts weinigen er iets meer van. Het gedicht dateert van 1528 of 1529. De melodie met de „drie bazuinstooten der Hervorming" waarmee het begint, is van 1529. Beide zijn van Luther zelf, met dien ver stande, dat hij gelijk alle woord- en toondich ters oude gegevens verwerkte. Hij deed dat zóó vrij, dat het geheel beslist een eigen schep ping genoemd moet worden. Beide, de woor den en de melodie van „Een vaste Burg", zijn dan ook zoo meesleepend, dat door alle eeuwen heen dit lied zyn eerste plaats in het kerkge zang heeft behouden. De melodie is zelfs meer dan eens in groote koor- of orkestwerken op genomen en verwerkt, zooals door den grooten Bach in een koraal-cantate ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest der hervorming, door Beethoven en Mendelssohn. Voor orgel en an dere instrumenten zijn er tientallen bewerkin gen. In het buitenland zingt men evenzeer het Lutherlied als in Duitschland of bij ons. In het Fransche gezangboek is er een vertaling van opgenomen, er bestaat een Engélsche vertaling en er zullen er in andere talen ongetwijfeld ook zijn. De tekst, dien de Nederlandsch Hervormde kerk heeft als Gezang 261, is van Ten Kate. Zij is wel de bekendste, maar niet de mooiste Ne derlandsche vertaling, al werd ze zelfs voor kort door de Gereformeerde Kerken als num mer 21, opgenomen in haar Eenige Gezangen. De mooiste vertaling is die van het Lutliersche gezangboek, waarin zij voorkomt onder num mer 98. Voorts vinden wij het Lutherlied in eenige Doopsgezinde bundels en natuurlijk, zelfs tweemaal, in de Geestelijke Liederen van ds. Hasper. Over het Lutherlied is veel geschreven, ook in ons land. Vooral dr. J. A. Rust heeft zich er mee bezig gehouden, bijvoorbeeld in „Stemmen voor Waarheid en Vrede" van 1912 en in ,Pe Schatkamer" van 1911,. Het doet ons zien, van hoe groote beteekenis de Hervorming ook is geweest voor het kerkgezang en hoe omge keerd het kerklied in het algemeen en dit in het bizonder van belang zijn voor het Protes tantisme. Dat wij het dan telkens weer aanhef fen met dankbaarheid in ons hart jegens God, die ons in Luther en in diens gaven van hart 1 en gemoed zoo rijk zegende.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6