„Duitschland is gelijk een egel" Inbreker als geveltoerist DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Minister Goseling persoonlijk gedagvaard De eenling een niets in Duitschland J Felle aanval op Winston Churchill Brand eischt dertig dooden Congres van SD AP. en N.V.V. EERBERICHT Aanval op het afstands record in de lucht Psychotechnisch onderzoek voor dienstplichtigen KONINGSTRAAT 76, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 7 NOVEMBER 1938 66e JAARG. No. 8458 Wij denken niet aan een aanval op Duitschland. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mj). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Hitier geeft opnieuw een uiteenzet ting. Nauwer aansluiting bij Italië. Duitschland wil wel ontwapenen, als de oorlogshitsers het voorbeeld geven. In een gisteren te Weimar ter ge legenheid van den gouwdag in Thu- ringen gehouden redevoering, heeft Hitier o.a. een felle aanval gedaan op den Britschen staatsman Chur chill. Deze heeft eenige dagen gele den de BritschDuitsche politiek veroordeeld. Hitier vergeleek verder Duitschland met een egel, die alleen zijn stekels uitzet, wanneer hij wordt aangevallen. Churchill heeft reeds geantwoord en gezegd, dat het geenszins zijn plan is Duitschland aan te vallen, maar alleen de noodzakelijkheid te hebben bepleit, Engeland zwaarder te doen bewapenen. Wat thans, zeide de Fuehrer, ons bij een terugblik dikwijls bijna een wonder toe schijnt, is niets anders dan het loon voor een onmetelijken en onvermoeiden arbeid. Wij hebben thans van de voorzienigheid het loon gekregen, juist zooals eens het Duitsch land van 1918 zijn loon heeft gekregen. Toen heeft Duitschland zich vastgeklampt aan alle verwachtingen, welke misschien hun scherpsten vertegenwoordiger vonden in dien Amerikaan, die hun een vrede van overeenstemming beloofde, waarbij overwon nene noch overwinnaar zou zijn. Dutischland heeft zich aan al deze theo rieën vastgeklampt en het heeft, nadat het eerst in het geloof aan deze theorieën de wapens had neergelegd, geleerd, dat demo cratie in de practijk iets anders is dan in theorie. Uitvoerig schetste Hitier dan de gebeurte nissen sinds 1918, om daarna de vorming van de nieuwe weermacht te bespreken. De egel Als vredelievend man heb ik er naar ge streefd, aldus Hitier, het Duitsche volk die weermacht en wapens te scheppen, welke geschikt zijn ook anderen van den vrede te overtuigen. Er zijn zeer zeker lieden, die den egel beschimpen, omdat hij stekels heeft. Zij moeten echter niet in de buurt van dit dier komen en het met rust laten. Nog geen enkele egel heeft een ander dier aan gevallen, behalve wanneer hij werd be dreigd.. Ik ben ook bereid te onderhandelen, maar ik laat er geen twijfel over dat ik het Duit sche recht noch langs den weg van onder handelingen, noch langs een anderen weg laat te kort doen. Er zijn op de wereld zg. autoritaire en democratische staten. In de auto ritaire staten is het geheel natuur lijk, dat daar niet over vreemde volken wordt beslist, dat men hen vooral niet belastert, dat men niet over hen liegt en dat men niet tot oorlog ophitst. In de. democratische landen echter zou dat kunnen gebeuren. In de au toritaire landen is een oorlogsophit sing natuurlijk niet toelaatbaar, aan gezien deze regeeringen immers ver plicht zijn er voor te zorgen, dat er in hun volgers geen oorlogsophit sers zijn. In de democratische landen hebben de regeeringen echter een plicht: de democratie te handhaven, d.w.z. de vrijheid zoo noodig ook tot oorlog te mogen ophitsen. CHURCHILL LEEFT OP DE MAAN. Scherp viel Hitier daarop Chur- chil aan. De heer Churchill heeft zeer openlijk ver- Haard van meening tezyn da'nlcl/:f0 luidige regiem in Duitschland moet terzijde itellen met gebruikmaking van U. linnenlandsche krachten. Wanneer Chur hill minder zou verkecren met emigratieknn en, d.w.z. met door hot buitenland beulde andverraders, dan met Duitschers, len geheelen onzin van zijn gepi.. - Ik kan dezen heer. die op de.maan schijnt e leven, echter een ding erzeke racht. die zich tegen 'mt mgenwoordige iem keert, bestaat m Duitschland niet. Er is in Duitschland slechts een krach do kracht der Duitsche natie, in leiding, in volgelingen en metalen wapenen. De plaatsvervanger van den leider der En- gelsche oppositie in het Lagerhuis heeft ver klaard, dat hij wenscht, dat Italië en Duitsch land worden vernietigd. Natuurlijk kan niet worden verhinderd, dat deze man op grond der democratische spelregels, met zijn par tij misschien inderdaad over een of twee jaar aan de regeering komt. Dit echter kan ik hem verzekeren: ik zal verhinderen, dat hij Duitsch land vernietigt. Juist zooals ik er van overtuigd ben, dat het Duitsche volk er voor zal zorgen, dat deze heeren in hun plannen niet slagen, zoo dit weet ik zal het Italiaansche volk er voor zorgen, dat bet hun niet gelukt. Nadat Hitier had verklaard, dat Duitsch land zich nog nauwer bij Italië zal moeten aansluiten, besloot hij: De Duitschers zijn met diepen trots en groote vreugde vervuld. Duitschland is groo- ter geworden langs den meest natuurlijk en moreel minst aanvechtbaren weg, die er is. Dit jaar is voor Duitschland echter ook een jaar van verplichting. Wij allen moeten het besluit nemen ons moreel en geestelijk en daarmede ook materieel te wapenen. Wan neer de andere wereld van ontwapening praat, zijn wij zeer gaarne daartoe beroid. doch onder een voorwaarde: dat eerst een ontwapening der oorlogsophitsers plaats vindt. Tenslotte zeide Hitier: Ik ben trotsch en gelukkig, dat ik uw leider mag zijn. Wan neer wij steeds sterk en vol vertrouwen zijn, kan ons heilige Duitschland niets gebeuren, thans niet en nooit in der eeuwigheid. CHURCHILL ANTWOORDT! In een interview met een vertegenwoordi ger van Reuter naar aanleiding van hetgeen Hitier gisteren over hem heeft gezegd, heeft Winston Churchill verklaard, dat Hitier zich vergist, wanneer hij veronderstelt, dat Eden, Duff Cooper en hijzelf, alsmede de leiders van de liberale partij en de labourpartij naai oorlog drijven. Niet een van hen denkt aan een aanval te gen Duitschland. Zij verlangen alleen, dat Engeland krachtig wordt verdedigd. Ook ver gist Hitier zich, wanneer hij denkt, dat de vertegenwoordigers van het nationaal-socia- listische Duitschland niet worden ontvangen. Nog dit jaar heeft Churchil op hun verzoek Henlein en gouwleider Bohle van Dantzig ontvangen. Ook weet men, dat genoemde mannen, evenals het grootste deel van het Engelsche volk niets liever zouden zien dan een gelukkig en vreedzaam Duitschland als de voorhoede van Europa. „Laat deze groote man zijn eigen geweten onderzoeken, alvorens hij een ander beschul digt naar oorlog te drijven. Het geheele volk van het Britsche rijk en van de Fransche republiek verlangt niets anders dan in vrede te leven naast het Duitsche volk, doch ook zij zijn besloten zich in staat te stellen hun rechten en sedert lang verworven beschaving te verdedigen. Is er een speciaal recht voor autobus-exploitanten? - Chauf feurs houden nachtelijke pro testvergadering. Toen bekend werd, dat op grond van een nieuwe circulaire van den minister van Justitie alle autobus- diensten op een traject, dat door vonnis in kort geding van den president van de Amsterdamsche rechtbank „besmet" is. door de po litie zou worden belet, heeft de raadsman van de N.V. Sommeling, mr. G. de Grooth, onmiddellijk den Staat der Nederlanden en den minister van Justitie persoonlijk in kort geding gedagvaard, welk geding morgenochtend om elf uur zal worden behandeld. Eischeres vraagt voor eiken dag dat haar autobusdiensten worden belemmerd, een dwangsom van 1000 gulden. Chauffeurs verbitterd. Circa 200 werknemers in het wilde-auto- bussenbedrijf hebben gisternacht in de hoofdstad vergaderd. Namens het Actiecomité der Werknemers stelde de heer Klamer de vraag: Hoe zit het eigenlijk met de rechtspraak in Neder land? Is er recht of geen recht of bestaat er een speciaal recht voor chauffeurs en autobusexploitanten? Wij vragen den minis ter van Justitie de maatregelen tot stop zetting der wilde autobusdiensten in te trek ken tot de Tweede Kamer zich heeft uit gesproken over het wetsontwerp tot vervan ging van het Reglement Autovervoer Per sonen. Doet de minister dat niet zoo ging hij verder dan zullen wij met alle krachten het groote machtswapen in werking stel len: de publieke opinie. We zullen de regee ring door petitionnementen duidelijk maken dat de Nederlandsche bevolking de bus diensten tegen goedkoope tarieven absoluut wenscht. De aanwezigen onderstreepten het betoog van den heer Klamer met een krachtig ap plaus. Voorts werden plannen beraamd voor een groote protest-demonstratie met alle be schikbaar busmateriaal in Den Haag op de dagen, dat voor den president der recht bank aldaar de zaken zullen worden behan deld van de firma Sommelrijk contra den Staat en den minister. Protestvergaderingen in de groote steden zijn voorbereid. De debatten over een en ander gevoerd, waren dikwijls fel. en ver ward. Verbittering over het als onrechtma tig beschouwde optreden van den minister van justitie lag er aan ten grondslag. Even voor vier uur werd de nachtelijke bijeenkomst besloten. Catastrophe te Oslo. Te Oslo is in een fotografisch atelier brand uitgebroken, waarbij dertig menschen om het leven zijn gekomen, allen van Noorsche nationaliteit. De meeste slachtoffers waren jonge mannen en vrouwen, die een feestje vierden in het atelier. Van de deelnemers aan het feest is alleen een dame, welke even voor 't uitbreken van den brand het atelier verliet, gered. Kardinaal Faulhaber tegen het nationaal-socialisme. Kardinaal Faulhaber heeft gisteren op den Zondag na Allerheiligen, zijn gebrui kelijke preek gehouden, welke werd aange hoord door ongeveer 5000 geloovigen in de Liebfrauenkirche. De kardinaal verdedigde de christelijke beginselen tegen de theorien van het natio naal-socialisme. Hij keerde zich scherp tegen het verloren gaan van de persoonlijkheid van het indi vidu in het Derde Rijk en pleitte voor de rechten van het individu door te wijzen op de plichten van het individu jegens den Staat. De bestaande spanning tusschen kerk en Staat kan slechts worden opgeheven door het uitwegen van rechten en plichten. De burgers kunnen niet alleen plichten hebben. Wanneer zij hun plicht hebben vervuld je gens den Staat, moeten zij ook rechten heb ben. De kerk moet zich ertegen verzetten, dat de eenling een niets is. Na de plichten van de individu jegens den Staat uiteen gezet te hebben, verklaarde de kardinaal, dat de staatsburger vier rechten heeft, n.1.: 1. Het recht in God te gelooven. In deze dagen is de kaï-dinaal verplicht op dit van zelfsprekende recht te wijzen. 2. Het recht voor dit geloof uit te komen: het individu mag niet belet worden deel te nemen aan godsdienstoefeningen met het dreigement te worden uitgesloten van de nationale gemeenschap. In verband hierme de viel de kardinaal Julius Streicher aan, die ook de katholieke kerk vervolgt. 3. Het recht de stem van geweten en ka rakter te volgen. 4. Het recht met den Staat mede te wer ken. Deze samenwerking aan het nationale leven mag niet onmogelijk gemaakt worden. De man breekt beide enkels. Een koffer vol gestolen goed uit de Rotterdamsche „Bijenkorf" gesleept. Gisterochtend om zeven uur trof een voorbijganger aan de Gedempte Vest ach ter het magazijn „De Bijenkorf" te Rotter dam, een man aan, die op het trottoir lag en tengevolge van ernstige kwetsuren aan de voeten niet meer kan opstaan. De man zeide tegen den voorbijganger, dat er in „de Bijenkorf" was ingebroken, dat de inbre ker was verongelukt en dat hijzelf die in breker was. De politie heeft een onderzo- in het gebouw ingesteld. Men vond alleen een van gordijnstof vervaardigde draagsin- gel langs de pui naar beneden hangen. De gewonde man, die bleek een 25-jarige zee man te zijn, is in het ziekenhuis aan den Coolsingel met twee gebroken enkels op genomen. Nadat hij was behandeld, kon hij de politie eenige verklaringen geven. Hoe de inbreker te werk ging. Hij vertelde dan, dat hij zich Zaterdag avond had laten insluiten. Met een koffer, die hij uit de leerafdeeling had ontvreemd had hij allerhande artikelen, zooals das sen, vulpennen, levensmiddelen en horlo ges, tot een waarde van eenige honderden guldens verzameld en tenslotte had hij zich in de afdeeling gordijnstoffen van een breede reep stevige stof van 30 tot 40 me ter lengte voorzien. Nadat hij daarin knoopen had aange- Volksgezondheid onder de loupe Ordening dringend gewenscht. - Oplossing der sociale vraag stukken slechts mogelijk door samenwerking tusschen over heid en maatschappelijke krach ten. Ter bespreking van een rapport, dat door een commissie uit S.D.A.P en N.V.Vis uit gebracht. en in welk rapport zijn samengc steld nieuwe, op de situatie van dezen tijd gerichte, conclusies ten aanzien van de grondslagen, waarop de sociale verzekering verder behoort te rusten, kwamen Zaterdag in Krasnapolsky te Adam virca vijfhon derd afgevaardigden van partij en vakbewe ging bijeen. Het congres werd voorts bijge woond door een aantal gasten, waarbij de minister van sociale zaken. Drof. Mr. Dr. C. P M. Bomme. bestmi i-sleden van de federa tie van bedrijfsverenigingen, dr. II. Z. van Duyl, voorzitter van de rijksverzekerings bank, dr. baron Wittert van Hoogland, voorzitter van de vereeniging Baden van Arbeid en afgevaardigden van de maat schappij tot bevordering der geneeskunst. Het congres stond onder leiding van den heer L. Kupers, voorzitter van het Neder- landsch Verbond van Vakverenigingen. In zijn openingswoord zette deze uiteen, dat het rapport in groote trekken aangeeft op welke wijze een goed sluitend systeem van sociale verzekering in ons land gevormd kan worden. Het rapport wil niet uitsluitend sociale verzekering voor loonarbeiders, maar wenscht haar te zien uitgehreid tot de klei ne zelfstandigbeden en de kleine boeren. De eerste inleider Mr. S. Mok. Vroeg de aandacht voor de organisatie der sociale verzekering, zooals die in het rapport is neergelegd. De commissie heeft gezocht naar een vorm van uitvoering der sociale verzekering, wel ke een zeer nauw contact tusschen de or ganen der verzekering en rie verzekerden mogelijk maaki. Gestreefd is naar zooveel mogelijke ordening in en planmatige in richting van de organisatie. Zoowel het te stutten toporgaan en verzekeringsraad als de daaronder ressorteerende locale of regionale organen de districtsorga nen dienen voor alle takken der sociale verzekering. De commissie heeft onder het oog gezien of het wenschelijk is in de uit voeringsorganen ook vertegenwoordigers van het algemeen belang te benoemen. Wel zal echter in den verzekeringsraad een be langrijke plaats aan de overheid moeten worden ingeruimd. Ziekenzorg en ziekenfondswezen. De heer F. S. Noonhof. de tweede inlei der, zeide dat zijns inziens de behartiging der volksgezondheid nog altijd beneden het peil blijft waarop ze zou kunnen komen bij doelbewuste aanwending der beschik bare krachten. Spr. was van oordeel, dat speciaal het platteland een heel eind was achterop ge raakt en bepleitte bet instellen van districts gezondheidsdiensten. Samenvattende kan worden gezegd, dat de commissie zieh een systeem heeft ge dacht, waarbij de geheele zorg voor de volksgezondheid in handen komt van be paalde organen, waarin ambtelijke en parti culiere organisaties in nauw verband sa menwerken. Wat de ziekenfondsen betreft, merkte de heer Noordhof op. dat de lage loonstandaard betaling van booge premiën niet toelaat. De bestaande toestand, waarbij groote versplintering bestaat op het gebied van de ziekenfondsen, heeft tot ongewensche toe standen geleid Daarom luidt haar conclu sie. dat bij een behoorlijke .ordening' van de geheele ziekenzorg, met dezelfde opoffering als thans, voor de verzekerden een veel groo- ter rendement is te behalen. Minister Romme spreekt. Minister Romme hield een kernachtige rede en merkte op, dat het rapport van groote waarde zal zijn voor de binnenkort te benoemen staatscommissie, die de regee ring over het punt volksgezondheid zal advi- seeren. Ook de minister was van oordeel, dat oplossing der sociale problemen slechts is te verkrijgen door samenwerking tus schen overheid en maatschappelijke krach ten. Verwachting: Meest matige, W. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrok ken, plaatselijk eenige mot regen. zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. bracht, begaf hij zich via den daktuin naar het platte dak op de zesde verdieping, waar hij den singel aan een bliksemafleider vast maakte. Met den zwaren koffer op den rug liet hij zich naar de ongeveer tien meter lager gelegen vierde verdieping zakken. Daar bevestigde hij den singel opnieuw aan een brandladder. Bij al die manipulaties waren zijn handschoenen echter nat ge worden en dat werd hem noodlottig. Want toen hij nog maar net aan den rand van het dak hing begon hij te glijden, ook de knoopen konden zijn vaart niet meer stui ten en zoo kwam hij met. groote snelheid met een smak op zijn hielen op straat te recht. waarbij hij door zijn enkels zakte. Aangezien de singel nog langs den gevel hing en hij voor den koffer met goéderen ook geen verklaring kon geven, heeft hij den voorbijganger maar van het gebeurde op de hoogte gebracht. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis zal hij ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Eén der Britsche bombardements vliegtuigen geslaagd? Drie Vickers-Wessely bommenwerpers van de Britsche luchtmacht, die een poging zullen doen om het afstandsrecord te verbe teren, zijn Zaterdag van Ismailia bij de Boode Zee. naar Australië gestart. Om het record te verbeteren is het reeds voldoende, wanneer een der vliegtuigen bet zuidelijk deel van Celebes bereikt. De zuid punt van Celebes ligt 6368 mijl van Ismai lia, en het bestaande, door Sovjet Russi sche vlieger gevestigde, record bedraagt 6.306 mijl. De route, die voor het grootste deel langs den grootcirkel loopt, leidt over de Arabi sche Zee. de Golf van Bengalen en de Timor Zee. In deze zeeën zijn marinevaartuigen gestationneerd. die in den nacht bun zoek lichten zullen laten schijnen, waardoor de oriënteering der vliegers vergemakkelijkt wordt. Geslaagd? Het schijnt, dat een der drie Britsche bom bardementsvliegtuigen reeds het lange af standsrecord heeft verbeterd Volgens de laat ste berichten bevond de eerste machine zich te 20.26 bij Poelau Saloyar ten oosten van de zuidelijke punt van Celebes. Een zoo juist ontvangen telegram meldt, dat twee van de drie Britsche bombarde mentsvliegtuigen, die eergisteren voor een recordvlucht zijn opgestegen, onderscheiden lijk om 4.02 en 4.05 te Port Darwin zijn ge land. De minister van Defensie heeft een com missie geïnstalleerd, welke tot taak heeft ^an dezen bewindsman voorstellen te doen omtrent de wijze, waarop, door uitbreiding van de psychotechnische onderzoekingen van de dienstplichtigen bij Land- en Zee macht, meer gegevens kunnen worden ver kregen, omtrent hun geschiktheid voor ver schillende te vervullen diensten bij de weer macht. In deze commissie zijn o.m. benoemd: Tot lid en voorzitter prof. Dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en tot leden W. Harmsen, kapitein luitenant ter zee, werkzaam bij het departe ment van defensie, en J. E. Brouwer, dirigee- rend officier van gezondheid der 3de klasse. Reeds thans worden, aldus de minister in zijn installatierede, de jongelieden die zijn goedgekeurd, voor den militairen dienst, onderworpen aan een onderzoek naar hun algemeene praktische intelligentie. Bij elk wapen of dienstvak der weermacht zijn echter talrijke bijzondere functies te vervullen, voor welke de dienstplichtigen eerst na opkomst in werkelijken dienst worden aangewezen en op de vraag, welke dienstplichtige voor bet bekleeden van zulk een bepaalde functie bet meest geschikt is. geeft dit onderzoek als regel geen of al thans geen voldoende antwoord. Door het houden van een psvchotechnisch onderzoek wordt bevorderd dat de juiste keuze wordt gedaan. De minister besloot zijn rede met het uit spreken van de verwachting, dat de com missie, onder de bekwame leiding van haar voorzitter, belangrijk werk tot stand zou brengen ten bate van onze weermacht.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1