Klink wint te Parijs „Ontaard" kunstenaar bekroond Radioprogramma Texelsch nieuws Hotel „Texel" verkocht Ouderavond O.L. school Luchtbescherming Vx>ttbat Helder II slaat „Alkraaarsche Boys II Nagekomen voetbaluitslagen UUeiïenrien Uit oude historie. Dinsdag a.s. zal te Den Burg publiek te koop worden aangeboden Hotel „Texel", uitgezonderd een gedeelte cafézaal met leefde, wisten de kinderen elkaar hierover waarin het eigenlijke hotel wordt gehou den zal dan opnieuw in andere handen overgaan, misschien weer een andere be stemming krijgen. Het was omstreeks 1897 een geweldige sen satie te Den Burg, toen het oude gebouw, waarin de familie Westenberg woonde, ver kocht werd. Vooral voor de jeugd was dit huis met een geheimzinnige sfeer omhangen. Hoewel bijna niemand ooit binnen de muren was geweest, waar de familie Cfonick Westen berg in de laatste jaren geheel afgezonderd leefde, wsiten de kinderen elkaar hierover de fantastische verhalen te doen. „Onder het huis waren kerkers, waar nog de lijken te vinden zouden zijn, van personen, die daar hadden gevangen gezeten, groote kettingen zouden zich daar nog bevinden, die nooit los te maken waren." Ook dachten we, dat Ada van Holland en nog meer personen uit de vaderlandsche geschiedenis daar gevangen gezeten hadden. Vooral des avonds keken we met angst naar de oude muren, die het ge bouw omringden. Ik herinner mij nog, hoe, toen ik ongeveer 6 jaren oud was, een der dochters van den heer Westenberg mij bin nen riep, en me eenige peren ten geschenke gaf. Trillend ging ik aan haar hand mede het oude huis binnen met het gevoel er nooit meer uit te zullen komen. Toch was mijn te leurstelling groot, toen ik eenmaal in huis tot de ontdekking kwam, dat de huiskamer van de familie Westenberg niet veel anders was dan de woonkamers in andere huizen. In mijn verbeelding had ik die kamer gedacht vol met geweren en dierenhuiden .Toch heb ik later tegenover andere kinderen geweldig op geschept over het feit, dat ik het oude huis had mogen betreden. Het historische gebouw werd gekocht door den heer Joh. Flens, die het als hotel in richtte, het huis werd wel gerestaureerd, doch niet verbouwd, zoodat het oude karakter be houden bleef. Ook het oude raadhuis, dat als pakhuis werd gebruikt, was door den heer Flens gekocht met nog een andere schuur aan de Vischmarkt, en op de plaats waar deze hadden gestaan, werd een concertzaal, gren zende aan het oude huis gebouwd. De naam, welke het hotel zou krijgen werd voor het pu bliek strikt geheim gehouden, en eerst .bij de opening, die gepaard ging met een feest avond in de nieuwe concertzaal, werd de naam „Texel" bekend gemaakt. Vooral de groote concertzaal was voor Den Burg een groote verbetering, en weldra werden hierin alle uitvoeringen gegeven. Hoewel het vreem delingenverkeer hier nog niet groot was in die dagen, was hotel „Texel" als toeristen hotel al spoedig zeer bekend, het was voor die dagen zeer modern ingericht. Toen de heer J. Flens echter later een bad hotel aan de Koog liet bouwen, bood hij het hotel en café weer te koop aan. f*e-riieer~J"v S. Dijt te Den Burg, werd toen de eigenaar, en de heeren Geus en Vlessing de exploitan ten. Later werd het hotel verhuurd aan den heer P. J. Kikkert, daarna aan den heer A. de Waard en tenslotte ruim 20 jaren geleden aan den heer J. Kikkert, die later eigenaar van het pand werd. In den loop der tijd is het gebouw nog veel, vooral inwendig, gemoderni seerd. Bij de Kantoorstraat werd nog een stuk aangebouwd, in de laatste jaren een gro.ot parkeerterrein bij het hotel gemaakt, enz. De fraaie tuin, moest helaas voor het enz. De fraaie tuin moest helaas bijna geheel plaats maken voor het kampeerterrein. Nu de kinderen van den heer Kikkert allen gehuwd zijn, wordt het geheele bedrijf voor den heer en mevrouw Kikkert te omvangrijk, waarom het hotel zonder café zal worden verkocht. Zaterdagavond werd in de O.L. school een ouderavond gehouden. Het hoofd der sc de heer Schmit, heette alle aanwezigen harte lijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de flinke opkomst. Een 10-tal meisjes zongen met pianobege- begeleiding een aantal liederen. Tevens zong Dieuwie Koning alleen nog een aardig bedje. Een hartelijk applaus bewees, dat de zang der meisjes gewaardeerd werd. Vervolgens sprak het h.d.s. over het Konin klijk besluit van 1 Nov. betreffende nadere bevoegdheid der oudercommissie. Bij het volgende punt der agenda, school reisjes en ouderreis, werd besloten, ook dit jaar dergelijke reisjes te organiseeren. Ook St. Nicolaas zal weer uitgenoodigd worden om de school te bezoeken. Na deze bespreking volgde een interessante causerie „School en Leven", door het hoofd der school. Er wordt veel geklaagd over de resultaten van het onderwijs, aldus spreker. De school zou n.1. een instelling zijn, die buiten het leven is. Er is een streven van groepen, om be paalde dingen naar voren te schuiven, bijv. schaken, verkeerswezen, enz. Spreker zou de volgende eischen voor het onderwijs willen stellen: le. Het kind moet de krant kunnen lezen en zoo mogelijk begrijpen. 2e. Die schoolkennis bijbrengen, die noodig is voor alle gewone beroepen. 3e. De kinderen zelfstandig leeren denken en uitdrukken. 4e. Belangstelling wekken voor goede en nuttig dingen. Na de pauze vervolgde de spreker zijn causerie. Het voornaamste vak is wel de moedertaal. Hieronder verstaan we lezen, taal, stellen. De kinderen moeten zoo natuurlijk mogelijk leeren lezen en het gelezene begrijpen. Het spreken is een belangrijk onderdeel, terwijl het er bij schriftelijk stellen op aan komt, om de leerlingen bepaalde onderwerpen op te geven. Ze leeren hun gedachten uitdrukken. Bij de spelling wees de spreker er op, dat in de 17e eeuw ieder een eigen spelling had en men elkaar toch goed begreep. De heer Schmit besprak het vak rekenen nog even en toonde aan de hand van een aantal voorbeelden aan, dat het beste is, om sommen -uit de praktijk van het leven te nemen. Hiermede eindigde het hoofd der school zijn causerie. De heer P. Koning bedankte, mede namens de ouders, den heer Schmit voor zijn interes sante rede. De heer J. Barhorst stelde voor, om meer dergelijke avonden te houden. Hierna sloot de heer Schmit deze gezellige en leerzame vergadering en bracht dank voor de prettige wijze van samenwerking tusschen personeel en ouders. Deze week zal de heer Wiima, propagandist voor de Ned. Vereen, v. Luchtbescherming, op verschillende dorpen op Texel propaganda- avonden geven voor luchtbescherming. Hierin zal men geheel worden ingelicht, hoe te doen als er luchtgevaar dreigt. Verschillende licht beelden zullen worden vertoon. De lezingen worden gehouden: Maandag te Den Burg (Hotel Texel), Dinsdag te De Koog (Hotel Den Brave), Woensdag te De Cocks- dorp (o. 1. school). Donderdag Den Hoorn (Loodsmans Welvaren), Vrijag Oosterend (Ge bouw Christelijke Belangen) en Zaterdag te Oudeschild (Eigen Gebouw). Oosterend De ziekenfondsstrijd te Oosterend De leden van het Ziekenfonds te Oosterend hebber dezer dagen een kennisgeving thuis gekregen, die aldaar nogal eenige opschudding heeft teweeg gebracht. Het Hoofdbestuur van de Mij. t. Bev. v. d. Geneeskunde deelt n.1. in dit schrijven mede, dat met ingang van 14 Nov. a.s. het Maatschappij Ziekenfonds Oosterend is opgeheven, de leden worden overgeschreven in 't Maatsch. Fonds „Texel"; wenscht men dat niet, dan moet schriftelijk kennis worden gegeven aan den secretaris van laatstgenoemd fonds, den heer P. Boom. Zij. die eenigszins bekend zijn met de fonds kwestie te Oosterend, zullen begrijpen wat een dergelijke mededeeling voor de leden van het fonds aldaar wil zeggen. Het Hoofdbestuur van de Maatsch. v. d. Geneeskunde heeft hier mede krachtig ingegrepen in de reeds zoolang hangende kwestie. Voor eiengen tijd toen te Oosterend de mee ning bestond, dat men aldaar geen Maatsch. Ziekenfonds had. doch een Onderling fonds, had de Centr. Comm. definitief uitgemaakt, dat het Oosterender fonds wel een Maatsch. was; men wenschte zich daar evenwel bij dit besluit niet neer te leggen. In verband met 't ontvangen schrijven heeft men Zaterdagavond een spoedvergadering be legd te Oosterend, die een zeer druk bezoek ten deel viel. In deze bijeenkomst is, naar wij vernemen besloten, de zaak voorloopig op zijn beloop te laten, 't bestuur zal nader zijn hou ding bepalen, die zij nu in deze kwestie moet innemen. Te Oosterend is men van oordeel dat de actie in deze zaak voornamelijk uitgaat van de bestuurderen van het fonds den Burg Mts F. „Texel". fes Matige vertooning. Helder 2 heeft zich gehandhaafd als kam pioensgegadigde door van de Boys-reserves met 41 te winnen. Hoe het komt, dat Helder 2 won? Wel, om dat zij van de 2 zeer matige ploegen de minst slechte was! Om 10.10 uur liet scheidsrechter Smit aan vangen en reeds direct schoot Burgers een trekbal van De Leur in, welke de keeper cor ner werkte. Het veld was erg glad en ook de bal was moeilijk onder controle te houden. Er zal ongeveer 10 minuten gespeeld zijn als Rottier wordt gehaakt en de scheidsrechter Helder een penalty toewijst. Burger belast zich ermee, maar de bal is veel te zacht, zoodat keeper Kos gemakkelijk kan wegwerken. De rechtervleugel van de Boys kan ons nog het meest bekoren, vooral de rechtsbuiten kan handig doorbreken; een voorzet van hem kopt de midvoor juist over de lat. Helder is voort durend in den aanval en een doelpunt kan niet uitblijven. Goed doorzetten van Burger stelt De Leur in staat te doelpunten, 10. De vreugde is echter van korten duur, want als Van Leeuwen eerst een vrijen schop goed keert, moet hij even later toch visschen voor een houdbaar schot van den linksbuiten, 11. Voor de rust wordt er niet meer gedoelpunt. Na de thee krijgen we weer hetzelfde spelletje, Helder is ook nu weer sterk aanvallend. Maar evenals voor de rust duurde het weer gerui- men tijd, aleer er gedoelpunt werd. Wederom kreeg Helder een penalty, wanneer een back den bal onnoodig wegslaat. Bijl maakt geen fout en na 25 min. leidt Helder met 21. Hel der trekt nu eenigszins terug en het gaat nu veel beter, men speelt meer open en wordt daardoor gevaarlijker. Als v. d. Bogaarde weer talmt, maakt Rottier er een eind aan; een ferme knal en het is 31. In de laatste minuut weet Burger er nog een doelpunt aan toe te voegen, zoodat Helder 2 deze minder goede beurt toch nog met goede cijfers beëindigde. spelbeeld niet te doen veranderen. Met cngewijzigden stand kwam het einde van dezen door Koelinck goed geleiden wed strijd. Reserve ie klasse A. Ajax 3—O.V.V.O. 2 '...r.-5—0 O.S.V. 2—D.W.V. 2 4—2 K.F.C. 2—A.F.C. 3 3—1 Z.F.C. 3W.F.C. 2 5—5 Reserve Se kl. A. Q.S.C. 2West-Frisia 2 42 (West-Frisia's tweede nederlaag, waardoor Helder 2 thans de leiding heeft). HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen 't Engelsche s.s. „Leeuwarden" HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Ned. m.s. Nulan, van Den Helder vertrokken naar Londen. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. Falcon. Gekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Ned. m.s. Lark. De Wieringer renner heeft op de Parij- sche winterbaan een geweldig debuut ge maakt. Hij kwam in de achtervolging uit tegen den Franschen specialist Gerard, twee de van het nationale achtervolgingscrite rium. Het is een uiterst spannende race ge worden. Gerard ging snel van start, maar al gauw had Klink den achterstand ingehaald om zelfs een kleinen voorsprong te nemen. Toen de Franschman na twee van de vier te rijden kilometers een spurt inzette, vrees den wij reeds het ergste. Maar de Wieringer hield zich taai. Weer zette hij zijn achter stand in een voorsprong om, om te zegevie ren met 10 meter verschil in 'n schitterenden tijd van 5 min. 5,8 sec. Prachtig gedaan, Klink. Hij mag echter niet meer in Duitschland schilderen. (Van onzen bijzonderen correspondent.) De Duitsche schilder Carl Hofer heeft op de Internationale Tentoonstelling van het Carnegie-Instituut te Pittsbrug de eerste prijs behaald met zijn schilderij „De Wind". Deze expositie is van groote internationale beteekenis, en wordt door het Carnegie-Insti tuut reeds sedert 40 jaar georganiseerd. De prijzen worden toegekend door een interna- -tionale' jury van kunstenaars, aan wêllfé hoofd 'tiians de Parijsche kunstschilder Othon Friesz stond. Het schilderij, waarmede Hofer zijn prijs veroverde, beeldde een vrijwel onbewoonbare wereld uit, waarover twee personen zwerven, opgejaagd door een stormwind, die hun wij de mantels nog brèedér doet schijnen. Deze man en vrouw zijn van een kennelijk .Toodscli type, zoodat er weinig twijfel aan kan bestaan, dat door dit doek het vluchte lingen-probleem, met name dat der Joodsclie vluchtelingen, wordt gesymboliseerd. Nadat de Duitsche schilder Hofer met bo venbeschreven werk de Carnegie-prijs had gewonnen, werd echter in Duitschland met geen enkel woord in pers eii radio van deze groote onderscheiding melding gemaakt. Het volk mocht blijkbaar niets vernemen van het feit, dat in de Vereenigde Staten een „ont aarde kunstenaar" was bekroond. Doch bo vendien werd over Carl Hofer door de Iiijks- cultuurkamer een werkverbod uitgespro ken, waardoor het hem voortaan niet meer zal zijn toegestaan, in Duitschland te schilde ren. Tot nadere verklaring moge dienen, dat de Rijkscultuurkamer destijds werd opgericht „ter bevordering van de Duitsche kunst en de Duitsche litteratuur". Carl Hofer was werkzaam aan de Vereenigde Staatsscholen te Berlijn, waar hij een kring van voortreffe lijke leerlingen om zich heen had verzameld DINSDAG 8 NOVEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 0i*t» 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.j. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12 15 KRO-Melodisten en solist. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.05 Modecursus. 4.05 Berichten, hierna: het KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.10 Causerie „Zegen en vloek van het dilettan tisme in de muziek". 6.30 KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Verscheidenheid in beweging en strevingen". 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste (9.009.20 Interviews). 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. (11.0011.10 Gra mofoonmuziek). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Orgelspel. 12.10 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Berichten). 12.30 Omroeporkest. 1.15 Gramofoonmuziek. I.30 Vervolg concert m.rn.v. solist. 2.15 Viool en piano. 2.45 Kniples. 3.45 Berichten, het Philharmonic Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 7. 1 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7,30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal. Mededeelingen. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Het Renova-kwintet. 10.45 Schaaknieuws. II.00 Berichten ANP, vervolg kwintetconcert. 11.3012.00 Dansmuziek (gr.pl.). R.-K. VOETBAL. R.K.V.V.H. 1Hollandia 1 1—1 PETTEN I—SUCCES II, 2—0. Eindelijk dan is het P. gelukt voor eigen publiek zijn eerste overwinning te bevech ten. Succes werd de dupe, zij het ook dat de Wieringers tot het einde toe kranig partij gaven. Hun voorhoede was echter te weinig doortastend om tegen P.'s verde diging succes te kunnen boeken. Wel deden •I. Lont en Ot bij herhaling flink werk, doch zij ondervonden te weinig steun van hun medespelers. Reeds in de eerste minuut slaagde P.'s linksbuiten er in, een snelle doorbraak met een schot te besluiten, dat S.'s doel- verdediger te machtig bleek. Nadien speelde de strijd zich hoofdzakelijk op 't middenveld af, waar de P.-spil een pracht- partij vertolkte. Beiderzijds deden zich wel eenige kansen voor. doch voor de rust iverd niet meer gescoord. Na de hervatting had P. Glas moeten worden vervangen door Kossen, die er zoo waar in slaagde na een kwartier spelen met een prima schot P. veilig te stellen. Immers de krachtverhouding was zooda nig, dat S. niet sterk genoeg geacht moest worden dezen achterstand in te loopen. De S.-rechtsbinnen moest nog vervangen wor den, maar ook Blaauboer vermocht het —JULIANADORP. Vereeniging van Huisvrouwen De Ver. van Huisvrouwen, Afd. Juliana- dorp.' is Vrijdag jl. een reisje gaan maken naar Amsterdam, ter bezichtiging van het Rijksmuseum en de Persil-school. Bij aan komst te 10 uur werd eerst kotfie gedron ken bij Heek, en vervolgens het museum met zijn vele bezienswaardigheden onder deskundige voorlichting bezichtigd. Na de lunch gebruikt te hebben, werd te ongeveer 2 uur de Persil-school bezocht. Na een har telijke ontvangst in het mooie nieuwe ge bouw met de geriefelijke zitplaatsen, werd ten aanschouwe van nog een 40 tal dames de groote voordeelen van het genoemde pro duet theoretisch en practisch toegelicht, nl de pauze werd de thee met gebak geserveerc eri een filmvoorstelling gegeven, waarna al len om 6 uur hoogst voldaan het gebouw verlieten en de terugreis per autobus van Jan van Scheijen werd aanvaard. Aanbesteding van een boerderij Zaterdagmorgen werd de onlangs afge brande boerderij bewoond door den heer G. W. Jimmink Wz. aan de Verlengde Langc- vlict alhier voor den wederopbouw daarvan aanbesteed. Eigenaresse van deze boerderij is mevr. A. C. Ver. Loren van Themaat te Stellenbosch. De aanbesteding was per uit nodiging. De uitslag van deze aanbesteding was als volgt: D. Eriks, Burgerbrug f 9500; van Eekeren, Keinsmerbrug f 9415; K. Krijger, Öudesluis f 9340; P. Veeter, Callantsoog f 9244; J. Hoep. Anna Paulowna f 9213; P. de Graaf. .Tuliana- dorp f 8378, E. Zon, Julianadorp f 8325. De bouw is aan den laagsten inschrijver, den heer E. Zon te Julianadorp gegund. Propaganda-avond Staatspension- neering. Zaterdagavond was door de Afd. Juliana dorp van den Bond voor StaatspenriQnnoe- ring in de zaal van het café Prins Hendrik van den heer A. Doorn, een propaganda- Serenaj, Door de Kon. Muziekvereeniging u/Al ntonie", werd Zaterdagavond j.1., onde'r w ding van den heer P. Bruul, een seiena(|'" gebracht aan 't zilveren bruidspaar Kingm® Heins, waarbij door den voorzitter eeni»1 woorden van gelukwensch werden gesp,0e. ken. Een kwart eeuw hoedenmo^ Dezer dagen herdacht de fa. N. de Vries— Asjes het 25-jarig-bestaan h.arer hoedenzaak Velen gaven blijk van hun medeleven dooi' het zenden van bloemen. ANNA PAULOWNA Uitvoering kinderkoor, Een volle zaal luisterde Zaterdagavond naar het kinderkoor van School III Oost avond georganiseerd, waaraan Daan Pool met zijn alom bekend gezelschap medewer king verleende. De toeloop was dermate groot dat de geheele zaal bezet was. De afd.- voorzitter, de heer G. Kuiper, opende de bij eenkomst, waarna de heer v. d. Vall uit Alk maar een propaganda-rede uitsprak. Daarna werd gepauzeerd; deze pauze werd benut voor do ledenwerving enz. Daan Pool en zijn helpers hebben dezen avond verder gevuld en hun optreden is reeds zoo vele malen beschreven, dat wij er ons toe bepalen te vermelden, dat het „Oké" was. Tot besluit een gezellig dansje. WIEPINGEN VOGELWET. Gedurende de hierondergenoemde tijdvak ken zijn de daarvermclde vogels onbe schermd: Schollevaar en blauwe reiger, van 1 Ja nuari 1939 tot 1 April 1939, van 1- Juli 1939 tot 1 April 1940 en van 1 Juli 1940 tot 1 Januari 1941. Sperwer, in Noordholland van 1 Januari 1939 tot 15 April 1939, van 15 Juli 1939 tot 15 April 1940 en van 15 Juli 1940 tot 1 Ja nuari 1941. Mantelmeeuw, Zilvermeeuw en Kokmeeuw Iu Noordholland van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1941. Ekster en Vlaamsche Gaai. In Noordhol land alleen de gemeenten grenzende aan de Noordzee en in enkele gemeenten in het Gooi, van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1941. Bonte kraai. Van 1 Maart 1939 tot 15 April 1939 en van 1 Maart 1940 tot 15 April 1940. Spreeuw. Van 1 Juni 1939 tot 1 Novem ber 1939 en van 1 Juni 1940 tot 1 November 1940. Kerkelijke verkiezing. Gisteren heeft in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytuslioef een verkiezing plaats ge had van 6 leden van het kiescollege. Aftredend waren de hoeren L. C. Kolff, L. Noorden, O. J. Bosker, N. Kaan Pz. en S. Bakker Cz. Deze laatste stelde zich niet her kiesbaar. De eerste 4 genoemden werden her kozen. In de plaats van den heer S. Bakker Cz. werd gekozen de heer M. Kooij Sz. In de vacature, ontstaan door overlijden van den heer P. Kaan Cz., werd gekozen de heer Jb. Koorn Nz. BURGERLIJKE STAND (22 October t.m. 4 Nov. 1938) Geboren: Marinus Nan, zoon van H. Beu- keman en N. Baijs. Ondertrouwd: F. Viskcr en L. W. de Groot. Gehuwd: P. Voorthuijsen en J. A. Metse laar. Overleden: Geene. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: P. S. E. Galjé uit Den Helder: Mw. M. A. v. Zijl uit Wierin- germeer; Mw-, A. M. Keiizer uit Wieringer- meer; P. Rollema uit Nieuw Amsterdam; K. Aarnout uit Huizum; H. J. Quaak uit Scherpenisse; II. Grijpsma uit Menaldum; P. II. Verbiest uit Urk: Mw. M. v. d. Gracht uit Ede; Mw. M. Hj/Idema uit Wieringcr- meer: P. Voorthuisen uit Anna Paulowna. Vertrokken personen: S. Lont naar N.O. Jndië; Mw. P. C. Bakker naar Den Helder; au nnar Uitgeest; Mw. K. Voigt naar Alkmaar Mw. R. Eskens naar Leeuwarde- radeel; W. de Bonter en echtg. naar Hee renveen; Wed. J. Kraak naar IJmuiden; Mw. A M. Keijzer naar Kamerik; Mw. J. Snoodijk—Plekker naar Weidum; J. K. Snoo dijk naar Weidum; Mw. A. T. de Wit naar Anna Paulowna; P. G. Weeke en gezin Urk; Mw. G. Woortnian naar Den Helder; J. Baron naar Harderwijk, 110 Cl l "VI - - \VU' polder), dat onder leiding van den heer rv v. d. Kolk een uitvoering gaf in Veerhui-?' Dertien een- en tweestemmige leuke kim Inrllnn rw* li«f OmVriUlCrPn ttolnillimm/,..;- v-1 XX W. x ««-v, ivJ derliedjes en lief gezongen solonummertjes vormden het goed verzorgde programma Goed verzorgd was ook de uitspraak bij hé( zingen, zoodat alles zonder tekstboekje uit< stekend was te volgen. In het laatste liedje- „Vreemde talen", werd eenzelfde zinnetje iit het Fransch, Duitsch en Engelsch en ten. slotte in Esperanto gezongen. Een origineel opwekking tot studie van deze wereld-hulp, taal! In de pauze voerden de kinderen vlot en vrij het tooneelstukje met zang, dans en har- monicamuziek: „De Speelman op en even. als voor den zang moet de heer Van der Kolk zich ook hiervoor heel wat tijd en moeite getroost hebben, om z'n gediscipij. neerd troepje, zóó goed voor het voetlicht te kunnen laten optreden. Het dankbare publick waardeerde zoowel zang als tooneelstukje met een hartelijk ap plaus. De kinderen zelf toonden hun waar deering voor wat „meester" voor hen deed door hem aan het eind van de uitvoering bloemen aan te bieden en de heer R. L. AVai- boer, voorzitter van de oudercommissie van School III, uitte den dank der ouders in een hartelijk speechje en door het aanbieden van een dirigeerstok. DE JANTJES. Zestien, zeventien jaar geleden is 'f, 'dal we „De Jantjes" voor 't eerst zagen. Avond aan avond trok het volle zalen en het volks stuk, dat we te beter konden waardeeren, omdat we in onzen mobilisatietijd Zeedijk, Jordaan en Jordaner wat meer van dicht bij hadden leeren kennen, bleef in onze her innering voortleven als een tooneelwerk, dat, hoewel hier en daar misschien wat sterk gekleurd, dit stuk Amsterdam in wezen toch wel raak teekende. Een paar jaar terug zagen we den gelijk- namigen film en 't werd een desillusie. Én nu zouden we dan de echte Jantjes weer! terugzien in de zaal van den heer Slikker- Zou 't ook een teleurstelling worden en onze goede herinneringen meteen voor altijd weg vagen? Er is immers zooveel veranderd in dien langen tijd en veranderen we zelf niet mee? Maar al hebben baaien rokken, wit te jakken en spuglokken afgedaan en wor den de „kolonialen" nu meer „geselecteerd'' dan vroeger, toen men gauw goed genoeg was om naar de Oost te gaan, veel is toch ook nog gelijk gebleven. De echte Jordanees kunnen ergens anders niet aarden, bewo ners van andere stadsdeelen van Amsterdam zullen er zich niet zoo spoedig vestigen en zoo blijft er in de Jordaan nog veel van het oude voortleven. En zou het karakter der Jordaners, die zoo gemakkelijk overgaan van den traan naar den lach, en omgekeerd, veel veranderd zijn? En de toestanden in Tndië? Streelend voor onzen nationalcn trots hooren we tegenwoordig vaak beweren en we willen 't graag aanvaarden, dat ons koloniaal beheer tot voorbeeld van anderen kan strekken. Maar zijn de wonder-plekken, waarop in „De Jantjes" de vinger wordt ge legd, alle geheeld en worden er thans niet meer bij menig vertrek uit de Oost nieuwe wonden geslagen en veel leed geboren? Neen we gelooven, dat het stuk nog niet veel verouderd is en Zaterdag werd be wezen, dat het nog altijd spreekt tot het groote publiek een volgend oogenblik ineens doodstil te doen luisteren en kijken naar een ernstige scène. In de Jantjes gebeurt dat herhaaldelijk. Hoogtepunten op dit gebied waren zeker het vertrek van de Jantjes naar Indië en de wanhoopskreet van „de Blauwe' over een vergooid leven, op den vooravond van den terugkeer naar het vaderland. Fijne geestigheid treft men er niet in aan, wel den echten Jordaanhumor en gijn en ook het sentimenteele krijgt er ruimschoots zn deel in. De goed bezette zaal beloonde spel en spelers, waarover we niet verder zullen uit' weiden, meermalen met een daverend ap plaus. ALKMAAR, 5 Nov. 1938. Op de heden gehouden botermarkt werd per Ys K.G., genoteerd: voor groothandel 7234—7734 en kleinhandel 773480 cen1. Handel matig. 7500 stuks kippeneieren (groothandel) f 4f 6.25. Eendeieren geen noteerinR- Handel matig. ALKMAAR, 5 Nov. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 200.000 kipeieren 4.aJ 6.20, kuikeneieren 3.254.50, eendeieren 3.per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 7 Nov. Aanvoer: 3800 Kg. uien 3.40—3.50. drielin gen 1.10—1.70, grove 2.90—3, 4300 Kg. PM11 1.401.90, kleine peen 0.50. - 125 kg. kroten 1.10; 3800 kg. rcode kool 1 1-70; 68200 kg. wite kool 0.90; 14000 kR- d. witte kool 1.20—130. BROEK OP LANGENDI.TK, 7 Nov. '->0 kg. aardappelen, hl. eigenheimers —3; 5950 kg. uien 2.80—3.60; grove 2.70- ".20; stek 0.801.10; 400 kg. peen 0.80, rajn menas 1.20-1.90; 2200 kg. kroten 50; 15jW kg. roode kool 1.80-2.50; 2100 kg. witje kool 0.90; 4900 kg. gele kool 110-1.70; 9M> kg. d. witte kool 0.90—1.20. ALKMAAR, 7 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd. 104 vette koeien f 140—275, 23 graskalvereu f 3806. 52 nuchtere kalveren 8—16; 50 vette scha pen 2025; 241 vette varkens 0.530.55,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8