Een dubieus succes voor Spaak Duitschland cn dc pers DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Chineesch succes bij Kanton Van der Velde bedankt als partij-voorzitter Felle brand te Groningen 99 Een Fransch- Duitsche verklaring op komst Een tweede wereldoorlog nadert Geen bevestiging uit Parijs NAAR AMSTERDAM? De toestand blijft verward Buitenlandsche politiek en koloniën Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Britsche Koningspaar naar Amti'ka HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Utlgor* der Uttg.-Më Hoflatvd» Noorderkwartier N.V. te De» Helder D I N S DAG 8 NOVEMBER 1938 66e JAARG. No. 8459 meer oorog De diplomatieke redacteur van Reuter meldt uit Londen, dat nog voor het einde van de week een Fransch-Duitsche verklaring, vol gens welke beide staten geen oor log met elkaar zullen voeren, ver wacht kan worden. De verklaring zou zijn opgesteld naar het voor beeld van die, welke door Hitier en Chamberlain geteekend is. Naar ver luidt wenscht de Fransche minister van buitenlandsche zaken deze aan gelegenheid zoo spoedig mogelijk ge regeld te zien. Hij zou slechts wach ten op de definitieve instemming van Berlijn. GEEN BEVESTIGING UIT PARIJS. Havas kon in gezaghebbende Fransche kringen geen bevestiging van bovenstaand bericht verkrijgen. Toespraak van Worosjilof op het Roode Plein te Moskou. SOWJETBLOEMPJES EN SOWJET- PRUIMEN. In zijn op liet Roode Plein te Moskou voor de parade uitgesproken redevoering heeft .Worosjilof o.m. gezegd: Het incident van Tsjangkoefeng was geen oorlog, maar een uitdaging tot oorlog van den kant van een niet-intelligenten nabuur. WOROSJILOF. Onder gelach der toehoorders voeg de de Volkscommissaris hieraan toe: Wanneer deze les niet voldoende is geweest, zullen wij tot die heeren zeggen: Wat gij bij Tsjangkoefeng hebt gekregen, waren slechts bloemp jes. En wanneer zij weer beginnen met hun provocaties, zullen wij hup antwoorden met Sowjetpruimen. Evenals Molotof en Dimitrof wees Woros jilof op het feit, dat een tweede wereldoor log nadert en in feite reeds bego Ook de dagbladen herhalen dat dagelijks sedert het accoord van München. zeide: „Onder deze omstandigheden "wij gereed staan voor alarm. ons niet door de gebeurtenissen la Ten slotte legde Worosjilof den ^'r'1^a^r op, dat de Söwjet-legers altijd geiee dan alleen per W.A.C.0 Autobusdiensten. Snelste en voordeligste autobusveibinding. Vraagt onze winterdienstregeling. verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. BELGISCHE SOCIALISTEN KEUREN ZIJN BUITENLANDSCHE POLITIEK GOED. Het congres der Belgische werk liedenpartij heeft, na minister-presi dent Spaak opnieuw te hebben ge hoord, met groote meerderheid een motie aangenomen, waarin de bui tenlandsche politiek der regeering wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van dit besluit heeft Vandervelde verklaard, onder de bestaande omstandigheden geen prijs meer te stellen op het voor zitterschap der partij. De grocte beteekenis van deze stemming is, dat de socialistische pers nu voortaan den eersten minister op het stuk van zijn buitenlandsche politiek dient te verdedi gen. Van der Velde, de felle tegenstander der non-interventiepolitiek, kon dus zon der voorbehoud dit samenkoppelen van de socialistische partij met de regeeringspoli- tiek niet goedkeuren. Geheel terugtrek ken zal hij zich niet, maar volgens het Hsb., zich wijden aan het herstel zijner partij. De Koning heeft minister-president Spaak gisteren ontvangen. De liberale leden van Kamer en Senaat zullen heden bijeenkomen om den politie- ken toestand te bespreken, die ontstaan is door de eergisteren op het socialistisch congrès aangenomen motie inzake de uit zending van een vertegenwoordiger naar Burgos. Het directorium der katholieke partij zal eveneens bijeenkomen. De katholieke ministers hebben gistermiddag reeds den toestand besproken. Minister Spaak. Groote verbazing heeft het aannemen der motie door de B. W.P. gewekt, gehoord de besprekingen, wel ke eraan voorafgingen. Toen gisteren het congres zijn werkzaamheden hervatte zag het er voor Spaak weinig rooskleurig uit. Spaak word druk omringd pn met vra gen overstelpt, doch antwoordde meestal niet of ontwijkend. De debatten in de zaal waren sloom en zonder veel belang, tol het oogenblik dat dc minister-president het woord vroeg voor een belangrijke verkla ring. Ik bevind mij thans, zeide hij. in een zonderlinge gemoedsstemming. Zal dit mijn zwanenzang als minis ter-president zijn? Ik weet het niet. Wat ik wel weet. is dat ik morgen in den senaat wordt geïnterpelleerd en dat ik hier gistermiddag op de kwestie van Burgos een nederlaag heb geleden. Zijn stem verheffpnd, riep de minister president uit: Het congres moet zeggen of het accoord gaat met de zelfstandigheidspo- litiek, zooals ik ze heb "-toegepast. Het moet ook zeggen of het accoord gaat met mijn binnenlandsche politiek. Gebeurt dit niet. dan komt het straks tot incidenten. Een goed verstaander heeft slechte een half woord noodig. Vervolgens zette de minister-president uit voerig uiteen, dat de regeering geen defla- tiepolitiek voert en dat zij op groote schaal voor werkverschaffing zorgt. Vandervelde, de partijleider, kwam tus- schenbeide om hulde te brengen aan de plichtsbetrachting, waarvan de minister van financiën, Gérard, blijk geeft. Gaandeweg maakte Spaak van de gelegen heid gebruik, aldus de N.R.Crt., om zijn gewezen vriend in het neo-socialisme. De Man, nog eenige oratorische steken toe te brengen. Een en ander had tot gevolg dat Spaak het congres steeds gunstiger voor zich wist te stemmen. De voorzitter van de vergadering, oud-mi- nister Bouchery, lokte nieuw applaus uit, toen hij zeide: 11 hebt verklaard de partij trouw te blijven. Ook de partij blijft u trouw bij de vervulling van uw verpletterende taak. De Man repliceerde en zeide zich bij het applaus voor Spaak te hebben aangesloten omdat de partij veel van hem verwachten blijft. De heer Spaak heeft een goed humeur. Komt er crisis, dan zal hij zich zelf wel weer opvolgen aan het hoofd van de regeering. Het congres was inmiddels zeer woelig geworden. De spanning nam zienderoogen toe. Minister Spaak achtte het oogenblik gunstig om een nieuwe stormloop te wagen en zoodoende zijn positie te redden. Het woord vragend, verklaarde hij het congres nog niet te kunnen verlaten zonder een goedkeuring van de algemeene buitenland sche politiek van het kabinet-Spaak te heb ben verkregen. Toen werden twee moties ingediend, be treffende de buitenlandsche politiek van de regeering. Een dezer moties ging uit van de commissie van resolutie, de andere kwam van minister-president Spaak, en luidde bondig: „Het congres van de Belgische ar beiderspartij keurt de buitenlandsche poli tiek van de regeering goed." Tot veler ver bazing werd de laatste resolutie aangeno men met ongeveer 386.000 tegen 132.000 stem men; er werden ook ongeveer 34.000 blanco stemmen uitgebracht. Het congres keurde vervolgens eenparig een laatste resolutie goed, betreffende de binnenlandsche poli tiek. De toestand blijft verward. In officieele kringen was men gisteravond van oordeel, dat niettegenstaande de gedeel telijke overwinning laat in den middag door Spaak op zijn tegenstanders in den schoot van de socialistische partij behaald, de toe stand toch zeer verward blijft. De motie te gen het aanknoopen van betrekkingen met de regeering van Burgos werd niet ingetrok ken. Het ontslag van Vandervelde als par tijpresident is een feit, waarvan de betee kenis niet mag worden onderschat. Sommi gen meenen dat het gevaar voor een onmid dellijke kabinetscrisis geweken is, anderen daarentegen zijn van oordeel, dat men eerst heden eenige zekerheid zal hebben. TOESPRAAK VAN VON RIBBEN- TROP OP EEN BIJEENKOMST DER BUITENLANDSCHE PERS- VEREENIGING, Maar wat deed Hitier? De Duitsche rijksminister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop, heeft gisteravond op een bijeenkomst van de ver- eeniging „de buitenlandsche pers" een re devoering gehouden, waarin hij er op wees, dat men zich sinds de laatste crisis moei te schijnt te geven, over de Duitsche ge beurtenissen rustiger en objectiever berich ten te geven. L Wanneer deze ontwikkeling aanhoudt, aldus Von Ribbentrop, zal de buitenland sche correspondent zijn ware taak recht doen wedervaren en daarmede de betrek kingen van zijn moederland met Duitsch land een kostbaren dienst bewijzen. Er zal veel goede wil en moeite noodig zijn om datgene weer troed te maken, dat in dit verhand in de laatste jaren tegenover het Duitsche volk is gezondigd. Het is niet lang geleden, zoo ging hij verder, dat het leek alsof de berichtgeving over Duitschland nog het monopolie was van enkele koffiehuisliteratorcn le Berlijn, wier geschiktheid voor de journalistiek uitsluitend scheen te bestaan uit het be- hooren tot een kleine clique internationale intellectueelen. Deze kleine clique heeft zonder uitzondering een vooringenomen meening jegens Du'tschland eehad en heeft in haar zucht tot critiek boosaardige be richten en sensaties uitgewisseld. Dezen berichtgevers is het Duitsche volk echter volkomen vreemd geweest. De thans nog steeds in het buitenland bestaande groote ophitsing tegen Duitschland is er liet ge volg van geweest. Von Ribbentrop. Als bijzonder betreurenswaardig feit zij nog genoemd, aldus Ribbentrop, dat eenige regeeringen tijdens de crisis geenerlei aan stalten hebben gemaakt haar pers tot een rustige en objectieve berichtgeving te no pen. Het is spëekers overtuiging, dat iede re regeering bij goeden wil in staat is een dergelijke objectieve berichtgeving ten uit voer te doen leggen. De buitenlandsche politiek. Ten aanzien van de buitenlandsche poli- Gek van Duitschland verklaarde Von Rib bentrop dat voor de nationaal-socialistische buitenlandsche politiek steeds de gedachte der aaneensluiting van het Duitsche „Volksdom" en zijn beveiliging in een sterk rijk toonaangevend zijn. Het is een trotscli gevoel voor iederen Duitscher, wanneer hij na de jaren van achteruitgang weet. dat Duitschland vooj; altijd onaantastbaar is. Tn het bewustzijn der eigen kracht van zijn bevolking van tachtig millioen zielen is thans de toekomst van Duitschland verzekerd. De positie van het Derde Rijk als we- reldmogendheid is thans definitief geves tigd. Dit beteekent niet. aldus Von Ribben trop, dat Duitschland niet den wensch deelt voor een vergelijk tusschen de belan gen der verschillende mogendheden. Tn dit verband herinnerde spreker aan München en aan de Duitsch-Engelsche vredesverkla- ring. Dc kwestie der wapening en de koloniën. Des te mer wearen wij er over verbaasd, aldus vervolgde de minister, dat het eerste antwoord op den geest van München be stond uit het parool: de vrede is gered, daarom moet tot het uiterste worden gewa pend. Deze nieuwe bewapeningskoorts in eenige staten gaat tegelijkertijd vergezeld van een nieuwe ophitsing der onverbeterlijke oorlogsstokers. In dit verband, aldus Von Ribbentrop. moeten wij helaas vaststellen, dat deze oorlogshitsers, uit bezorgdheid, dat men Duitschland bijv. zijn bekende en onwrikbare rechtsvordering inzake terug gave van de vroegere Duitsche koloniën zou kunnen toekennen, in de Afrikaansche pers een verwonderlijke propaganda tegen Duitschland en al wat Duitsch is, voeren. Von Ribbentrop wees op de verstandige hou ding van Chamberlain. Daladier en Bon net in deze, wier redevoeringen een sym pathieken weerklank hebben gevonden. Het is te verwachten, zoo vervolg de Von Ribbentrop, dat, verder, op den te Meunchen met Engeland be treden weg in de toekomst nieuwe mogelijkheden zullen ontstaan voor een beter begrip, ook tusschen Duitschland en Frankrijk. In dezen zin ir de wensch van den Fran- schen minister van buitenlandsche Zaken tot een oprechte samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk bij ons toegejuicht Het zoo juist bevestigde vergelijk van Italië met Engeland staat op dezelfde lijn. Deze houding der verantwoordelijke staatslieden te Londen en Parijs laat de hoop, aldus ein digde Von Ribbentrop, dat het verstand in de westelijke democratieën de overhand zal krijgen op de oorlogshitsers. Wanneer men het bovenstaande gelezen heeft, dan wordt de groote teleurstelling in de Engelsche cn Fransche pers over de rede die Hitier Zondag gehouden heeft, des te opvallender. Volkomen terecht immers be treurt de Daily Telegraph het, dat Hitier geen woord van erkentelijkheid over heeft gehad voor de pogingen van Chamberlain. terzijde gestaan door Daladier, om meer vriendschappelijke betrekkingen met de Duitsche regeering en het Duitsche volk tot stand te brengen, en het blad acht dit ver zuim te opmerkelijker, daar Chamberlain pas vijf dagen geleden nog speciaal Hit- Ier persoonlijk genoemd had en op de moge lijkheden gewezen had van het accoord van Muenchen, met woorden, die niet slechts van conventioneele hartelijkheid waren. De beantwoording van deze gevoelens zou meer zijn geweest dan een eenvoudige be leefdheid jegens Chamberlain. De Fransche pers denkt al evenzoo. Men leze slechts: De meester van Duitschland heeft gespro ken. In plaats van ons de hand toe te ste ken, zooals sommigen hoopten, trekt hij haar terug. Na Saarbruecken Weimar. Het is wel moeilijk om met de Duitsche bewindslieden te praten, want zij gaan van het denkbeeld uit, dat alles hun is toegestaan. t Verwachting: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, W. tot Z.W. wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, eenige motregen, zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. IN DEN ZOMER VAN 1939. De Koning en de Koningin van En geland hebben de uitnoodiging van president Roosevelt, in den zomer van het volgende jaar een bezoek aan de Vereenigde Staten te komen bren gen, aanvaard. Leoeng Tsjau heroverd. - Ba langrijke hoogten bezet. Het Chineesche persbureau „Cen tral News" meldt uit Tsjoeng King, dat de Chineesche troepen Leoeng Tsjau, 80 kilometer ten Noord Oos ten van Kanton, hebben heroverd. Zij zijn daarna verder naar het Zui den opgerukt en hebben strategisch belangrijke hoogten ten Noord-Wes ten van Tsoeng Hwa, dat op 50 K.M. van Kanton ligt, bezet. De vorderingen der Japanners. De Japansche troepen hebben ten Zuid westen van Hankau de grens tusschen Hoe- peh en Hoenan overschreden en zijn tot bij Woelipei, 40 k.m. ten noordoosten van Yotsjau doorgedrongen. De Japansche oor logsschepen bevinden zich na een uitbebreid mijnenveld te hebben opgeruimd op de Jangtse', 60 zeemijlen beneden Yotsjau. Volgens berichten van het front hebben de Japansche troepen de eerste van de twee de verdedigingslinie voor Tsjang Tsja, de hoofdstad van Hoenan, verbroken, de eerste door de bezetting van Sien Ning en Kia Joe en de tweede door de verovering van Poe Tsji en" Tsoen Jang. Britsche ambassadeur bij Tsjang- Kai-Sjek. In officieele kringen te Londen heeft men bevestiging ontvangen dat de Britsche am bassadeur in China onlangs een ontmoeting met Tsjang-Kai-Sjek heeft gehad. Het is niet bekend, waar deze heeft plaats gehad. Munitie voor China. Volgens een Japansch bericht uit Hanoi is de scheepvaart tusschen Hongkong en Hai- phong vervijfvoudigd sedert den val van Kanton. Tusschen eind October en 3 Novem ber zijn te Haiphong niet minder dan vijf tien stoomschepen uit Hongkong aangeko men. Zij lossen, aldus het bericht, te Hai phong munitie, die over land naar Kwangsi of Joennan wordt vervoerd door het gebied van Fransch Indo-China. Arbeiders konden zich slechts langs een takel redden. Een felle brand heeft gistermiddag om streeks half vier gewoed in de coöperatieve bakkerij .Samenwerking", onderdeel van „Patrimonium", in de Barestraat 87 te Gro ningen. Het vuur ontstond op de bovenverdieping van het groote gebouw, waar zich de opslag plaatsen bevinden en een groote hoeveelheid meel en kruidenierswaren aanwezig was. Op het oogenblik van het uitbreken van den brand bevond zich slechts weinig per soneel op de bovenverdiepingen. Het mee- rendeel was beneden aan den arbeid. Drie arbeiders, die boven aan het werk waren, moesten zich langs een takel naar beneden laten glijden om zich in veiligheid te stel len. Men slaagde er in den brand te beperken tot de bovenverdiepingen, welke geheel uit brandden. Evenwel sloegen de vlammen over naar de achterzijde van het gebouw, waar zich de directeurswoning bevindt Hier kon het vuur snel bedwongen worden. Alleen werd hier groote waterschade geleden. De groote voorraden meel en kruideniers waren welke op de bovenverdieping lagen opgeslagen, werden door het vuur verteerd. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1