Gezag van Roosevelt dalende Bewapening is Chamberlain Von Rath overleden DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Slechts Rusland bewaarde den vrede KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 10 NOVEMBER 193E 66e JAARG. No. 8461 Zonder Rusland kan niet ontwapend worden ^Slechts hijdie Otl 3 3tlG CÏ1 3 Cl IÏ1 NAAR AMSTERDAM? Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg haar bij de chauffeurs en onze kantoren. Dit nummer bevat 8 pagina's Na den aanslag te Parijs Hevige opwinding te Berlijn Vj^EERBERlCHT DE BILT SEINT. Vliegtuig landt op straat HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mtj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Hoewel de democraten de meer derheid behouden, boeken de re publikeinen bij de Senaatsverkie zingen bijna overal winst. DE TERUGSLAG VAN MüNCHEN? Het gezag en prestige van Roosevelt heelt een ernstige knak gekregen. Bijna overal in Amerika hebben de republikeinen bij de Senaatsverkie zingen hun zetelaantal kunnen ver- grooten. Evenwel blijven in beide hui zen de aanhangers van Roosevelt nog een ruime meerderheid behouden. Er zijn 21 democraten en 11 republikeinen gekozen. Voor den post van gouverneur zijn 17 re publikeinen en 15 democraten gekozen. In totaal zijn er thans dertig democratische en 18 republikeinsche gouverneurs. Volgens de laatste berichten hebben de democraten 213 zetels in het huis van afge vaardigden verworven, de republikeinen 159 zetels en de vooruitstrevenden 2. Nog 31 uitslagen worden -verwacht. De voornaamste verliezen boekt de New Deal in de landbouwdistricten, waar de da lende prijzen voor landbouwproducten on tevredenheid hebben gewekt over de land bouwpolitiek der regeering. In sommige staten is het beeld anders. In Californie bijvoorbeeld wordt de republi keinsche gouverneur vervangen door een demovraat Culbert Olson Dit is voor Tom Mooney, de vakvereenigingsleider. die be schuldigd van moord sinds jaren in de ge vangenis zit en om wiens leven talrijke groote processen zijn gevoerd, goed nieuws. Olson heeft reeds voor de verkiezing be loofd Mooney te zullen vrijlaten, als hij aan de macht kwam. De democraten niet al te pessi mistisch. In het hoofdkwartier der democratische partij heeft men van de verkiezingsresulta ten zonder al te veel pessimisme kennis ge nomen. Men geeft toe, dat de republikeinsche win sten wat grooter zijn dan men verwacht had, doch beweert, dat ze niet zoo groot zijn als de republikeinen zelt gehoopt hadden. De reden van het democratische optimis me is de overweging, dat cle uitslag volgens Roosevelt moet worden bezien naar het aan tal menschen van liberale gezindheid, dat gekozen is, ongeacht de partij, waartoe zij behooren. Overigens lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat de terugslag van Munchen ook Roose- velt's populariteit verminderd heeft. Was men direct na zijn optreden enthousiast, nu in sommige kringen de overtuiging groeit, dat München geen verlossing heeft gebracht daalt het prestige van den man, die men voor het accoord mede verantwoordelijk acht. Geknoei? De politie van New York heeft, volgens do Msbd., order gegeven, dat de stembussen nog 24 uur langer onder bewaking moeten blij ven, voor het geval dat Dewey, de republi keinsche candidaat, hertelling van het aan tal stemmen eischt. Lloyd George bepleit samenwer king met de Sovjet Unie. Indien München vrede zou beteekenen, zeide Lloyd George, gisteren in het Lager huis, dan zou er geen reden zijn voor alle gepraat over herbewapening, maar de Bnt- sche regeering staat blijkbaar op het stand punt, dat 'München geen vrede beteekende. Het zou een fundamenteele fout zijn. wan- neer Rusland niet zou worden betrokken In een regeling tusschen Italië, Fraknjk, Duitschland en Engeland. Hitier beroemt er zich op. dat zijn |and 80 millioen inwoners telt, doch Rusland heeft er 180 millioen. In Londonderry s ver slag van zijn onderhoud met Hitier zal men vinden, dat Ilitler in 193G verklaard heeft, dat het Russische leger het sterkste ter xvereld was: technisch volmaakt met de meeste tanks en de meeste vliegtuigen.. Zonder Rusland kan niet ontwapend wor den. Rusland heeft onlangs gedaan, vvartoe het niet gedwongen was. het he.R ïieh gewapend voor een oorlog aan twee fronten. sterk is, kan e de lm oe dig zijn" dan alleen per W.A.C.0 Autobusdiensten. Snelste en voordeligste autobusveibinding Gisteravond heelt minister Cham berlain het woord gevoerd aan het jaarlijksche banket van den Lord Mayor van Londen. Na verklaard te hebben, dat het in dezen tijd voor de Staten onmogelijk is, afgezonderd ♦e leven, zeide Chamberlain, dat de richtlijnen der regeering blijven: le. handhaving van den vrede; 2e. het land zoo sterk te maken dat het overal met eerbied zou worden behandeld; 3e. de welvaart der in dustrie te bevorderen en op die wij ze werkgelegenheid te verschatten, en 4e. steeds te werken aan de verbe tering der levensvoorwaarden van 't volk. Wij willen ons niet mengen in de zaken van andere landen of de rol van politie agent op ons nemen, doch wij willen, indien wij den vrede bedreigd zien, al onzen in vloed, waarover wij beschikken, aanwenden, om hem te redden en indien een oorlog uit breekt, zullen wij iedere gelegenheid te baat nemen om te zien er een einde aan te ma ken. Chamberlain besprak vervolgens de Tsjechoslowaaksche kwestie. Nu de crisis voorbij is, is het zeer gemak kelijk de fout in de oplossing te zien. Indien de regeling van München Tsjecho Slowakije een lot heeft op gelegd, dat onze natuurlijke sympa thie met den kleinen staat en den trots van het. dappere volk opwekt, kunnen wij in stilte toch niet van ons afzetten, wat het alternatief zou zijn geweest voor de volken, niet al leen van Tsjecho Slowakije, doch van alle naties, die er bij betrokken zou den zijn geweest. Ik twijfel er niet aan, dat wat wij deden juist was. (luide toejuichingen). Chamberlain vervolgde: Gij zoudt een groote fout maken, indien gij zoudt denken, dat Muenchen begon en eindigde met een regeling der Tsjecho Slowaaksche kwestie. Spr. bracht vervolgens de te Muenchen door hem en Hitier onderteekende verklaring ter sprake en had het voorts over de hechte Engelsch-Fransche vriendschap. In het volgende gedeelte van zijn rede, dat handelde over de EngelschItaliaansche overeen komst. zeide de minister-president, dat, hoewel de overeenkomst niet onmiddellijk geheel van kracht werd, zij direct leidde tot een terug keer van de oude gevoelens van hartelijk heid en vriendschap tusschen de beide vol ken. Daarom had deze wijziging ten goede het gelukkigste resultaat gehad de machtige hulp van Mussolini voor een vreedzame op lossing van de Tsjecho Slowaaksche kwes tie. Chamberlain is ervan overtuigd, dat de Engelsch-Italiaansche over eenkomst, welke spoedig van kracht wordt, een verdere schrede voor waarts beteekent op den weg der al- gemcene pacificatie van Europa. In feite is er geen strijdigheid tus schen deze politiek van verzoening en pacificatie met de voltooiing of zelfs versnelling van ons herbewape ningsprogram. Chamberlain wilde het volgende daar aan toevoegen: De man, die zich bewust is van zijn eigen zwakheid, kan zich het minst permitteeren edelmoedig te zijn je gens anderen, omdat hij steeds er voor zal terugdeinzen toe te geven aan eischen van rechtvaardigheid, opdat zijn actie niet zal worden toegeschreven aan vrees voor de gevolgen van tegenstand. Onze taak, aldus besloot de pre mier, is nu verbetering te brengen in de tekortkomingen, welke zijn aangetrofien in ons verdedigings stelsel. Het opvoeren van onze wa pening is voor spreker in één woord onaangenaam doch hij acht dit voor het oogenblik onvermijdelijk. Spreker noodigde alle naties uit deel te nemen aan een politiek van goed weder zijdse!) begrip en goeden wil, een politiek, welke door alle volken gewenscht wordt. De door spreker geschetste bedoelingen zul len niet in enkele maanden bereikt zijn. zij vereischen geduld en langdurige krachts- Een uiteenzetting van Molotofi, voorzitter van den raad van volkscommissarissen. MÜNCHEN WAS.... EEN BRITSCH— DUITSCHE OVERWINNING OP FRANKRIJK. Molotoi, de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, heeft tij dens de plechtigheden bij de herden king van den 21en verjaardag van de Octoberrevolutie, verschillende interessante mededeelingen gedaan over de Sovjet-Unie zelf en haar houding tegenover de kapitalistische staten. Rusland bleet, aldus Molotof trouw aan de verdragen en was het eenige land, dat werkelijk den vrede diende. In den Japanschen inval in China ziet Molotof niet anders dan een streven van Japan de Engelsche en Anierikaansclie be langen een ernstigen slag toe te brengen. De recente gebeurtenissen verergeren den toestand in China nog, welke ook aanleiding geeft tot een oorlog tusschen de imperialis tische mogendheden. Die oorlog wordt ge voerd en uitgebreid door de agressieve sta ten, terwijl de andere, de „democratische' staten, tegen wie de oorlog feitelijk gericht is, het doen voorkomen alsof die oorlog hun niet aangaat, terwijl zij geleidelijk hun posi ties uitleveren aan de aanvallers en terzelf- dertijd verzekeren, dat zij zich voorberei den om hen af te slaan. Geen eenheidstront cratische staten, van demo- ziet Molotof. De democratische staten keu ren wel de „excessen" der fascistische staten af en vreezen hun consolidatie, maar vreezen nog meer de arbeidersbeweging in Europa en de nationale bevrijdingsbeweging in Azië, waarbij zij het fascisme als een goed tegen gif beschouwen. Het RussischJapansche incident bij inspanningen met het oog op verkeerd be grip, critiek en teleurstelling. Naar sprekers meening zijn de politieke omstandigheden in Europa na de gebeur tenissen in September bezig zich te stabili- seeren en den weg voor te bereiden tot be ter tijden. ANTI-JOODSCHE REPRESSAILES TE DUCHTEN IN DUITSCHLAND. Naar Havas uit Parijs meldt, is de secretaris van de Duitsche ambas sade te Parijs, Von Rath, op wien dezer dagen door den jongen Jood, Herschel Grunszian. een aanslag werd gepleegd, gisteravond aan zijn verwondingen bezweken. Ofschoon de weinig bemoedigende bulletins der geneesheeren een tra gisch einde wel deden verwachten, heeft toch dit overlijdensbericht te Berlijn en in Duitsche kringen te Parijs een zeer hevige opwinding teweeggebracht. De Duitsche radio-stations hebben gisteravond om 18 uur ten teeken van rouw twee minuten stilte in acht genomen. Gisterochtend had Hitier hem uit erken telijkheid voor zijn met gevaar voor leven en gezondheid bewezen trouwe plichtsbe trachting benoemd tot gezantschapsraad eerste klasse. De diplomaat was toen ech ter reeds stervende en buiion bewustzijn. De operatie, waarbij de milt verwijderd werd, was weliswaar goed geslaagd, maar het slachtoffer was bovendien door de moorddadige kogels op twee plaatsen in de maag getroffen en het lijdt geen twijfel, of deze wonden hebben ten slotte den dood veroorzaakt. VON RATH, slachtoffer van den aanslag. De dood van den gezantschapsraad heeft vooral in de Duitsche kolonie te Parijs in nige deelneming gewekt. Het bericht van het overlijden verspreidde zich als een loo pend vuur. President Lebrun heeft door zijn adjudant rlen Duitschen ambassadeur zijn deelneming doen betuigen. Eveneens kwamen bewijzen van deelne ming binnen van den minister-president Daladier en den minister van buitenland- sche zaken, Bonnet. Wat zal Berlijn doen? Zooals gezegd, heeft het overlijdensbe richt hevige opwinding veroorzaakt, niet alleen in politieke kringen te Berlijn, doch ook bij het Duitsche volk. Zoo heeft het Duitsche ministerie van oropaganda zich tegenover de „United Press" op de volgende wijze geuit: „De dood van von Rath verandert niets aan ons standpunt tegenover de Joden. Hij zal Pr echter toe bijdragen, onze verbitte ring en onzen afkeer nog te verhoogen. Het feit, dat de moordenaar en de menschen, die achter hem stonden, het vaste plan hadden, von Rath te dooden, valt niet te loochenen en het is dus natuurlijk, dat de stappen, die de Duitsche regeering van plan is te doen niet in het voordeel van de Jo den zullen zijn." Groot opzien heeft in verband hiermede een incident gewekt, dat zich voor het Fran sche reisbureau in de Unter den Linden heeft voorgedaan. Dit reisbureau was ge dwongen twee uur voor den gewonen tijd te sluiten daar zich voor het gebouw een menschenmenigte had verzameld. De me nigte schreeuwde „weg met de .Toden" en nam ten sl^Jte een dreigende houding aan. Blijkbaar was men van meening. dat eeni ge bezoekers van het reisbureau, die een Joodschen indruk maakten spoorkaartjes kochten om naar Frankrijk te emigreeren en de betoogers brachten dit in verband met den moord op von Rath. Ten slotte belde de leider het bureau van politie op om bescherming. De politie kwam en ver ontschuldigde zich, zeggende, dat deze de monstraties niet tiegen Frankrijk gericht waren. Hieronder: De jeugdige moordenaar (in het midden) na zijn aanhouding in het Parijsche politie bureau. Verwachting: Meest matige, la ter wellicht toenemende wind uit Zuidelijke rich tingen, nevelig tot betrok ken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog weer, wei nig verandering in tempe ratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. MOLOTOF. Tsjang Koe Feng is niet in Tokio besloten, maar in Berlijn, zegt de volkscommissaris. Wanneer echter de heeren Japansclje en Duitsche fascisten de kracht van de Rus sische buitenlandsche politiek en van het roode leger op de proef hebben willen stel len, hebben zij daaromtrent goede ophelde ring gekregen. Zij hebben zich duchtig ver gist en kunnen nu niet anders doen, om zich te troosten, dan verhaaltjes verzinnen over de zwakheid van het Russische leger en de Russische luchtmacht. Daarvoor ge bruiken zij alle mogelijke humbug, Lind- bergh's van allerlei soort. Wij echter geloo- ven de feiten en raden zelfs onze vijanden niet aan, die feiten te vergeten. Tsjechoslowakije. In het accoord van Munchen ziet Rusland twee overwinningen, echter geen overwin ning des vredes. In de °erste plaats de overwinning van Groot-Brittanje en Duitschland op... de Fransche regeering, die zich het bijstands pact met Tsjechoslowakije zag ontwrongen, De rest was voor de vier mogendheden ge makkelijk: men behaalde een overwinning op de Tsjecho-Slowaaksche regeering. De fas cistische en zg. democratische staten maak ten een handeltje in Munchen en de „over winning" op Tsjechoslowakije was volledig. Alle pogingen om de houding van de Sov- jet-LTnie in deze kwestie anders voor te stel len dan ze geweest is, zijn mislukt. De Sovjet Unie is trouw gebleven aan haar verdragen en heeft zich niet laten intimideeren door de fascistische landen. De Sovjet-Unie zal ook verder op iedere provoceerende escapade van den kant der oorlogsdrijvers, van den kant der aanvallers tegen de Sowjet-Unie, in het westen of het oosten, antwoorden met een slag van dubbele of drievoudige kracht tegen de oorlogsdrijvers en de oorlogsaan stichters. Onder de omstandigheden der kapitalisti sche omsingeling is het punt, waar het om gaat, dat de socialistische staat niet weg sterft, maar bekwaam blijft om zegevierend de slagen van den klasse-vijand af te slaan, in het bijzonder van den kant van den nog niet verslagen klassevijand over de grenzen der U.S.S.R. De toestand in de Sovjet-unie. 9 De uitgebreide mededeelingen van Molo tof over den toestand in de Sovjet-unie zelf komen hier op neer, dat overal in Rusland vooruitgang heerscht, dat de voorraden over vloedig zijn, omdat er ten aanzien van in- dusfrieele producten nog een tekort be staat. Dit is een verschil met de kapitalistische landen, waar geen goederentekort is, door dat de arbeidersloonen besnoeid zijn, terwijl zij in Rusland stijgen, zoodat in Rusland meer industrieele goederen en levensmidde len zullen moeten worden voortgebracht. Inzittenden gedood; automobie len verbrand. Een Amerikaansch militair vliegtuig is op straat neergekomen. De beide inzittenden werden gedood. Bij het ongeluk zijn nog drie automobielen in brand geraakt, die vernield werden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1