Ontzettende vliegramp Het Joodsche milliard vierjarenplan 6 dooden bij Amsterdam Marine en fascisme DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Lichting dienstplichtigen 1939 Veelzeggend gebaar van Amerika 66e JAARG. No. 8465 Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Dienstneming bij de Zeemacht ten bafe van het NAAR AMSTERDAM? heldersche courant DEN «EEDER." TELEFOON 50 B LIJNEN) Uitgave der Uitg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 De „Ijsvogel" neergestort VIER LEDEN DER BEMANNING EN TWEE PASSAGIERS OMGEKOMEN. - DE BEKEN- DE PILOOT DUIMELAAR ONDER DE SLACHTOFFERS. In het gezicht van de haven, op 4 kilometer afstand van Schiphol, is het K.L.M.-vliegtuig de Ijsvogel, komen de van Berlijn, verongelukt. De gevolgen zijn ontzettend. Behalve de bekende piloot Jan Duimelaar zijn van de be manning gedood de tweede bestuurder, kapitein van Ge- meren, commandant van de vliegschool te Soesterberg, de mecanicien van Hunt, de marconist Surber. De stewart Eys werd licht gewond. Er waren 14 passagiers aan boord, te weten 9 Duitschers, 4 Engelschen en een Tsjech. Twee Duitsche dames zijn omgekomen. Elf passagiers zijn min of meer ernstig gewond naar het Wilhelmina gast huis overgebracht. De ramp is waarschijnlijk te wijten aan het onklaar raken der radio-installatie, waardoor do bestuurder zich in den plotseling opgekomen mist niet meer kon oriënteeren. Duimelaar moet toen de ramp plaats vond, op niet hooger dan 30 meter gevlogen hebben. Ergens in den polder Kort nadat de mislukte landing heeft Plaats gehad, werd Schiphol van verschei dene kanten gewaarschuwd, dat er een vliegtuig ergens in den Polder op korten af stand van het vliegveld, was neergestort Ken nauwkeurige opgave van de plaats, Waar het toestel zou zijn neergekomen, kon 'nen niet geven. Op Schiphol trachtte naen onmiddellijk per -radio verbinding met de «Ijsvogel" te krijgen, daar juist dit toestel °P Schiphol werd verwacht. Dit bleek ech- ,er niet mogelijk. Daarop werd een vliegtuig de lucht ingezonden om te trachten met zoeklichten do plaats te ontdekken, waar tic JJsvogel", een DC 3, de mislukte landing zou hebben gemaakt. Intusschen waren in de hoofdstad de on derscheiden instanties gewaarschuwd, welke nij ongevallen hulp verleenen. De gem. ge- neesk. en gezondheidsdienst zond onmiddel kik een viertal ambulanceauto's, transport- brancards en ander materiaal in de richting Van Schiphol. Dok de brandweer kwam met twee wa f-ons naar den Riekerpolder. welke wagens de noodige werktuigen voor hulpverleening bieevoercn. Een vreeselijk schouwspel. Toen men de plaats waar het vliegtuig Was neergekomen, had ontdekt, stond men v°or een vreeselijk schouwspel! Het wraK yen de machtige Douglas-machine, waarvan net voorste gedeelte vrijwel geheel was weg geslagen, lag tegen den kant van een h'er (1(,n treksloot, die dwars door den Dicko!- Polder loopt, liet gedeelte van den pou e waarin de machine was neergekomen, be vindt zich tusschen den Schinkel en den rijksweg van Amsterdam naar Den Haag, dicht bij de plaats waar deze bij den Ouden Sloterweg begint. Ten zuiden wordt het be grensd door de ceintuurspoorbaan. Tusschen deze spoorbaan en de breede sloot, waar het tegenaan ligt, bevindt zich een smallere sloot. Het schijnt dat de machine het eerst bij deze smalle sloot den grond heeft ge raakt. Hier althans vond men een der mo toren en een gedeelte van den afgeknaptcn rechtervleugel. Het rechterwiel vond men tweehonderd meter verder, zoodat men kan aannemen, wat ook te verwachten was, dat bet landingsgestel reeds uit was. Na deze bot sing is de machine doorgeschoven tot voor de breede sloot, waar.de romp practisch in tweeën werd gevouwen. Zij maakte een bal ven slag om en cockpit en voorste gedeelte van de cabine kwamen onder het achterste deel van het wrak terecht. Het was alsof met een groot mes de ca bine aebter de vleugels door was gesneden. Alleen het staartstuk was nog intact. De lin kervleugel en andere wrakstukken lagen aan den overkant van de breede sloot, even als. zooals later bleek, een aantal slacht offers. Aan het opruimingswerk werd direct be gonnen. liet eerst werd de romp gestut en naar men meende alle slachtoffers verwij- werd. Inmiddels werd een deel van de bagage uitgeladen. Men vond in wat er over was van de verwoeste cabine een no titieboekjes en de tascb met boordpapieren. die gewoonlijk achterin staat. Ook de pos - zakken waren ongeschonden en werden door een beambte van den passagiersdicnst der K.L.M. in ontvangst genomen, Een moeilijk onderzoek. Er waren verschillende omstandigheden, die dit onderzoek zeer bemoeilijkten. In de eerste plaats was het de pikdonkere avond, waar nog bij kwam een vochtige, dichte mist en in de tweede plaats de onmogelijk heid acetvleenlampeii te gebruiken in ver band met het gevaar van brand. Want overal op het weiland lag benzirje ver spreid. Daarom kon alleen gewerkt worden bij liet licht van electrische lampen en autolantaarns. - Waar was Duimelaar? In den loop van den avond bleek dat de eerste piloot Duimelaar, zich niet onder de gewonden bevond, die naar de zieken huizen waren overgebracht. Men kreeg het bange vermoeden, dat hij nog onder de wrakstukken van het vliegtuig lag. Politie en brandweer gingen dreggen in de omringende slooten. De forsche gestalte van politie-agenten beklommen de wrak stukken. Het eenige, dat zij vonden, was een aantal brieven. Strakke, ernstige ge zichten turen bij het schamele licht van een electrische lantaarn in de diepe duis ternis, tuurden in den dichten, natten mist en hoopten ergens het stoffelijk over schot van den zoo populairen gezagvoerder te vinden. Hier vond men een wiel. daar GEZAGVOERDER DUIMELAAR Bijna 27000 man afgekeurd. Ten aanzien van de lichfing dienstplichti gen 1939 meldt de antwoordmemorie inzake de Defensiebegrooting de volgende getallen: Ingeschreven 73.733; afgekeurd 26.893; vrij gesteld: geestelijken 1.018; idem broeder- dienst 1.689; in vrijwilligen dienst, uitge sloten. overleden, enz. 1.368; nominale sterk te aan gewone dienstplichtigen -42.763 Van laatstbedoelde sterkte gaan vóór de in lijving en gedurende de eerste oefening nog eenige duizenden af ten gevolge van vrij stelling wegens kostwinnerschap of wegens afkeuring. een stuk van een vleugel, honderd meter verder een verwrongen klomp staal, die eenige uren tevoren een vliegtuigmotor was geweest, weer honderd meter verder resten van de cabine Dood 'Kort voor elf uur-vond-men eindelijk het •stoffelijk overschot van een der meest popu laire leden der oude garde' van de K.L.M., •den 43-jarigen Jan Duimelaar Het bleek, zooals men gevreesd had, te lig gen tusschen de onder het achterstuk van den romp terechtgekomen resten van de cockpit. Nadat het stoffelijk-overschot was uitgezaagd, is het per auto van den G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Minister zal met alle kracht te gen nationaal-socialistischen in vloed optreden. Omtrent pogingen tot fascistische be- invloeding van onze marine kan de minis ter mededcelen, dat hij, zoo deze mocht- voorkomen,-daartegen-met kracht zal optre den, aldus de memorie van antwoord in zake-de defensiebegrooting. Een mededee- ling. naar aanleiding van de in. dit ver band in het voorloopig verslag genoemde feiten wordt ter griffie gedeponeerd. In het door de hier aan het woord zijnde leden genoemde artikel in het Augustus nummer van „Onze Vloot" heeft de minis ter noch nationaal-socialistische beschou wingen, noch een nationaal-socialistische terminologie vermogen te onderkennen. Nationaal Jongeren Verbond. Het is den minister niet duidelijk welke gelegenheden de leden op het oog hadden die beloogden, dat aan het Nationaal Jon geren Verbond bii gelegenheid van vloot revues herhaaldelijk de regeling van de ont vangst der gasten wordt overgelaten. Hem is slechts één vlootrevue hekend en wel die van 3 September j.1. Deze vlootrevue had plaats onder de auspiciën van het comité tot luisterrijke viering van het 40-jarig Re- eeeringsjubileum van H.M. de Koningin en dit comité had de regeling van de ontvangst der gasten overgelaten aan een commissie, waarin behalve het Nationaal Jongeren Ver bond ook vertegenwoordigers van de Katho lieke Teugdcentrale, den Gereformeerden Jeugdraad en de Oranje-garde zitting had den. De regeling der maritieme en militaire onderdeden van de gezamenlijke demonstra tie van marine en koopvaardij op dien dag was in handen resp. van den commandant van H.Ms „Tromp" en van den commandant der afdeeling mariniers-te Rotterdam. Dat de regeling van het niet-militaire ge deelte der feestelijkheden aan genoemd co mité werd overgelaten, ligt voor de hand. 1 Verwachting: Zwakke tot mati ge, meest Z.W. wind, tijde- lijk- nog betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. In 1938 zullen meer dan 1000 per sonen worden aangenomen voor dienstneming beneden den rang van officier. Voor dienstneming beneden den rang van officier meldden zich, naar wij vernemen, bij de -Zeemacht 1937 in totaal 4i50 personen aan, en gedurende de eerste acht maanden van hét jaar 1938 reeds. 3400 personen. Aan genomen werden in 1937 974 personen, in 1938 zullen in totaal ongeveer 1075 personen worden aangenomen. De capaciteit der eer ste opleidingen laat aanneming van grootere aantallen niet toe. Amerikaansche ambassadeur uit Berlijn teruggeroepen. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil, heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn, Ilugh Wilson, naar Washington ontboden om rapport uit te brengen en geraadpleegd te worden. Dit beteckcnt geen verbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Verecnigde Staten en Duitschland. doch in welingelichte kringen wijst men er op, dat dit een ongewoon gebaar is in zeer on gewone omstandigheden. In officieele kringen te Washing ton wordt gezegd, dat dit terugroe pen van Wilson in verband staat met de_ ontwikkeling der gebeurte nissen in Duitschland: men doelde hierbij op de hevige jodenvervol- ging. Het ministerie van buitenlandsche zaken beeft geen communiqué gepubliceerd, doch beeft alleen de pers medegedeeld, dat Wil son opdracht was gegeven naar Washington te komen. Geraffineerde wreedheden duren voort. Ontzettende tooneelen in geheel Duitschland. OOK DANTZIG BLIJFT NIET ACHTER. In het optreden tegen de Joden in Duitschland is een niet te mis kennen raffinement, dat de wreed heid van de genomen maatregelen nog duidelijker doet uitkomen Het aantal zelfmoorden is legio, de wanhoop in tienduizenden gezinnen is niet te beschrijven. Men neemt aan, dat de boete van een milliard mark bestemd is voor het vierjaren plan. Reeds lang loerde, zegt men, de regeering op een kans het Jood sche kapitaal in handen te krijgen. Een verklaring in de Angriff is in dit ge val kenschetsend. Het Bcrlijnschc partijblad schrijft: „Het moet zeer duidelijk worden gezegd, dat Duitschland eiken Jood laat gaan, die voor goed weggaat, die een vregunning van een anderen staat heeft daarheen te mogen immigreeren en. wat van zelf spreekt, de Duitsche deviezenbalans niet benadeelt,- m.a.w. zijn geld in Duitschland achter laat en volkomen berooid dit land verlaat. Teringlijders moeten zichzelf redden. De Berlijnsclic correspondent van de Daily Telegraph and Morningpost meldt aan zijn blad, dat tengevolge van de arrestatie van practisch alle Joodsche artsen, te Berlijn er voor het grootste Joodsche ziekenhuis drie of vier dokters zijn overgebleven voor ver scheidene honderden patiënten. Twee Joodsche klinieken met in het ge heel 100 bedden, hebben lieelemaal geen dok ters. Te Soden, nabij Frankfort a. d. Main, is een Joodscli ziekenhuis voor teringlij ders ontruimd. De patiënten zijn er uit ge zet,^ en moeten maar voor zich zelf zorgen. Voorts meldt dezelfde correspondent, dat hij van betrouwbare zijde vernomen heeft, dat 140 joden dood geslagen zijn in het con centratiekamp van Buchenwald, tusschen de massa-arrestaties van Juni en half Augustus Gevaar voor hongersnood! - De Joodsche perscommissie deelt mede: „Volgens een gisteren uit Frankfort a. d. Main ontvangen bericht bestaat gevaar voor hongersnood onder de duizenden Joodsche kinderen en vrouwen, wier mannen bijna allen zijn gearresteerd. Reeds thans wordt, in een groot aantal gevallen voor de zuige lingen noch voor de zoogende moeders melk verstrekt. Daarom is dringend hulp direct noodig. Te Polzin (Pommern) is Dr. Leo Levv, eigenaar van een meelfabriek, des nachts bij excessen doodgeschoten. Hij was vader van drie kinderen. Uit Frankfort a. d. Main worden nieuwe gevallen van zelfmoord gemeld. Ook Dantzig. De Dantziger Vorpostcn schrijft, dat het besluit van het Duitsche volk met het Joden dom algemeen af le rekenen, ook het Duit sche Dantzig insluit. Deze algemeene afrekening moet er vol gens het blad echter niet uit bestaan, dat synagoges branden en vensters rinkelen. Veeleer zullen de te nemen maatregelen worden bepaald door de politieke leiding van Dantzig. In geen geval zal Dantzig een toevlucht zijn voor Joodsche vluchtelingen, die te Ber lijn, Praag of Warschau verdreven zijn. dan alleen per W.A.C.0 Autobusdiensten. Snelste en voordeligste autobnsveibinding. Viaagt onze winterdiensfregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1