Geen Maginot-linie in Nederland Twee nieuwe militaire vliegvelden Verzet tegen de Fransche regeeringsplannen Wie onze kazernes bouwen Postvlucb ten op Indië Verbetering der haven van Nieuwediep in studie Keres slaat Capablanca Nederland gaat geen vliegtuigmotoren bouwen Socialisten en communisten uiten critiek Regeeringscommissaris wil niet met Ir. Dijt debatteereo Wetteloosheid ieder uur! Nog geen lichte vecht wagens Herstel van asylrecht gevraagd tPjihahn Door stier doodgedrukt Communisten en Defensieverbod Chambcrlain over de Joden Economische en industrieele voor bereiding van onze verdediging. Bouw zeeverkenners en bommen werpers wordt versneld. Slechts de regeering beslist over de uitbrei ding van het materieel zeemacht. Het verheugt den minister dat zeer vele leden hulde brachten aan de weermacht voor de wijze, waarop de ze zich in de dagen van oorlogsspan ning van haar taak heeft gekweten, aldus de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, inzake de Defensiebegrooting 1939. De minister vindt daarin aanleiding zijn waar deering uit te spreken voor de plichtsvervulling, waarvan allen, die eind September en begin October 1938 bij Zee-en Landmacht onder de wapenen waren, in die dagen blijk' hebben gegeven, terwijl hij meent in het bijzonder in dit verband te moe ten noemen het korps politietroepen en de Koninklijke Marechaussee. Het heeft hem ook tot voldoening gestemd, dat in die dagen de burgervevolking op on dubbelzinnige wijze haar sympathie voor de weermacht heeft getoond. De versterking van de weermacht, een maal aanvaard zijnde, brengt in haar con sequentie onvermijdelijk stijging van de de fensie-uitgaven mede, ook al worden deze tot het strikt noodzakelijke beperkt. Geen volksmobilisatie. Het „mobiliseeren" in eigenlijken zin van het geheele volk in geval van oorlog, zooals door eenige leden als noodzakelijk wordt gesteld, ligt niet in de bedoeling. Wel kan worden gezegd, dat bij een toekomstigen oorlog gebruik zal moeten worden gemaakt van alle krachten in het volk, die aan de nationale verdediging direct of indirect zul len kunnen medewerken. In dit opzicht ver vult de economische en industrieele verde digingsvoorbereiding reeds een belangrijke rol. Een schema, weergevende het doel en de organisatie van de economische, en indus trieele verdedigingsvoorbereiding bij het de partement van Defensie is gereed en is ter griffie van de Kamer gedeponeerd. Onze graanvoorraad. Een wet, die zou beoogen reeds in vredes tijd de bodem productie te regelen, ten einde te komen tot de verbouwing van meer graan, stuit op groote economische en so ciale bezwaren en ligt dan ook niet in het voornemen van de regeering. Geen Maginot-linie. De minister is er van overtuigd, dat het naar alle zijden aanleggen van permanente versterkingen in den trant van de Fransche Magi not-linie of de Duitschc Siegfried- linie tot onaanvaardbare financiee- le consequenties zou leiden. Hetzelfde zou gelden voor een breed de fensief kanaal langs onze grenzen alsmede voor een centraal fort in Zuid-Limburg, dat ook overigens niet in het kader van de landsverdediging zou passen. Wel wordt nagegaan op welke wijze door uitbreiding van het aantal der reeds be staande verdedigingsmiddelen de defensie ve kracht in het grensgebied ware te ver- hoogen. Materieel Zeemacht. Ten aanzien van de uitbreiding van het materieel Zeemacht zet de minister nog eens het standpunt der regeering uiten. De kruiserteterkte is en blijft vast gesteld op drie eenheden. Hoe ove rigens de vervroegde vervanging een bewijs zou vormen voor het streven der marineleiding om tot een grooter aantal kruisers te ko men, zooals door vele leden werd verondersteld, vermag de minister niet in te zien. Hij meent te mo gen volstaan met er zij het ten overvloede op te wijzen, dat de regeering, en zij alleen, ten deze de plannen en richtlijnen vaststelt en dat hierbij noch van een eigen politiek van een onder haar staan de instantie noch van eenigon in vloed van een orgaan van een par ticuliere vereeniging sprake kan zijn. Wat de plannen voor het klein materieel betreft, dit zal wel een wijziging van de vlootsterkte met zich meebrengen. Het mogelijk maken van den bouw van vliegtuigen in Indië zou schatten gelds kos ten en zou ons, in de periode van snellen vooruitgang waarin de vliegtechniek nog verkeert, toch niet anders dan tweede-rangs vliegtuigen leveren. Het aantal zeeverkenners, tevens bommen werpers, wordt vermeerderd in het snelste tempo, dat bij de fabricatie in de moeder fabriek en in licentie-bouw H.T.L., te berei ken is. Onze kustverdediging. Naar aanleiding van de opmerking van eenige leden, dat de maatregelen ter verde diging van onze grens aan de zeezijde on voldoende moeten worden geacht, kan de minister mededeelen, dat voor de strategi sche beveiliging van onze kust een systeem is ontworpen voor de periode voorafgaande aan een mobilisatie, waarbij door samen werking van zee- en landmacht een rede lijke waarborg voor veiligheid wordt ver kregen. Haven van Nieuwediep. Het vraagstuk van een doelmatige verbe tering van de haven van het Nieuwediep is in onderzoek. Aan de opruiming van het fort Harssens kan om financieele redenen niet worden gedacht. Materieel Landmacht. Het bestelde infanteriegeschut komt ge leidelijk en regelmatig beschikbaar. Er bestaan geen plannen om de houwitser van 15 c.m. door geschut van lichter kaliber ter vervangen. De minister wenscht zijn aanvankelijk voornemen om tot aankoop van een aantal lichte vechtwagens over te gaan, voorshands in beraad te houden, omdat bij de krijgs bedrijven in Spanje en elders gebleken is, dat, in den lichten vechtwagen minder ver trouwen moet worden gesteld dan men aan vankelijk meende te mogen aannemen. De zeer aanzienlijke kosten spelen bij 's Minis- tersbesluit ook een rol. Voor de geheele weermacht zijn thans vol doende gasmaskers aanwezig. De aanmaak daarvan geschiedt in Neder land. In verband met de jongste ge beurtenissen in Duitschland. Het comité van waakzaamheid van Ne- derlandsche intellectueelen heeft aan den minister-president het volgende telegram gezonden: Het bestuur van het comité van waak zaamheid, vertegenwoordigende 1100 Neder- landsche intellectueelen, dringt in verband met de jongste gebeurtenissen en maatrege len in Duitschland met klem aan op het herstel van het asylrecht in Nederland en verzoekt Uwe Exellentie alle noodige facili teiten te doen verleenen aan de organisaties, die aan vluchtelingen hulp bieden. Het telegram is onderteekend door Prof. Dr. H. J. Pos, voorzitter, en Dr. J. F. Nier- meyex-, secretaris. Samenwerking tusschen genie officieren en particuliere bouw kundigen. Omtrent de uiteindelijke raming van de uitgaven ten behoeve van den kazerne bouw ten laste van den kapitaaldienst, deelt de minister van Defensie in zijn ant- woord-memorie over de begrooting mede, dat deze uitgaven de thans aangevraagde bedragen naar alle waarschijnlijkheid niet te boven zullen gaan. behoudens de nog op de volgende defensiebegrootingen te bren gen termijnen voor een kazerne ter ver vanging van het barakkenkamp, waarin thans de 1ste bataljons van de regimenten grenadiers en jagers zijn gehuisvest. Ten aanzien van de uitvoering van den bouw der nieuwe kazernes zij opgemerkt, dat de officieren van den staf der genie uit hoofde van hun bouwkundige en techni sche opleiding en hun ervaring bij den troep en den staf, de aangewezen personen zijn om daarmede te worden belast. Ten einde nochtans verzekerd te zijn van een goede architectonische verzorging zijn alle projecten onderworpen aan de beoor deeling van eenige hoogleeraren in de bouw kunde. Met de door deze professoren ge maakte opmerkingen en noodig geachte ver beteringen is zooveel mogelijk rekening ge houden. Overigens zijn bij den staf der genie, ten einde zooveel mogelijk te voorzien in een niet aan te vullen tekort aan officieren, vele burger-ingenieurs en -architecten te werk gesteld, die onder de leiding van ge nie-officieren mede kazernementen c.a. heb ben ontworpen. In verband met het vorenstaande heeft geen behoefte bestaan aan het verstrekken van opdrachten aan particuliere bouwkundi gen. Andere partijen uit de zesde ronde remise. De resultaten van de partijen, te Haar lem gespeeld in de zesde ronde van het AVRO-tournooi luiden: KeresCapablanca 10. EuweReshevsky afgebr. na 41 zetten. FlohrBotwinnik afgebr. na 40 zetten. AljechinFine afgebr. na 40 zetten. De stand luidt thans: 1. Fine 41/2 pnt. plus 1 afgebr. partij; 2 en 3. Keres en Aljechin ieder ZV2 pnt. plus 2 afgebr. partijen! 4. Botwinnik 2V> pnt. plus 1 afgebr. partij; 5. en 6. Capablanca en Euwe ieder 2 pnt. plus 1 afgebr. par tij; 7. Flohr iy2 puk plus 1 afgebr. partij; 8. Reshevsky 1/2 pnt. plus 3 afgebr. partijen Landarbeider te Ethen het slacht offer. Toen Zondagmorgen de landarbeider L. Bouman te Ethen voor den heer J. A. van der Schans een stier in de weide bracht, ge raakte de man bekneld tusschen een hek en het zware lichaam van den stier. Het slachtoffer werd de borstkas inge drukt. Na korten tijd is de man aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter, achter. Onze industrie zou niet de nieuw ste typen kunnen maken. Voor zoover zulks mogelijk is en met het defensiebelang in overeenstemming is te brengen, wordt het benoodigde materieel voor de weermacht in eigen land aange schaft, aldus de memorie van antwoord in zake de Defensiebegrooting. Buiten beschouwing latende in hoe verre de Nederlandsche industrie in staat zou zijn vliegtuigmotoren te le veren, zou het geven van opdrachten tot aanmaak' vén debg«lijkë tnotérèn aan genoemde industrie niet raad zaam zijn, aangezien alsdan niet over de nieuwste typen vliegtuig motoren zou kunnen worden be schikt. Aanbouw van vliegtuigmotoren in eigen land toch zal slechts in licentie kunnen ge schieden, waarvoor de buitenlandsche moe derfabriek nimmer haar nieuwste type zal vrij geven en dus zoodoende een eventueel Nederlandsche vliegtuigmotorenfabriek steeds ten opzichte van het buitenland zou achterblijven. Voorts zullen, in verband met de geringe afzetmogelijkheden, de kosten buitensporig hoog worden. WAAROM YPENBURG EN WAAL HAVEN NIET IN AANMERKING KOMEN. Het ligt in het. voornemen der regee ring de nieuwemilitaire vliegvelden uitsluitend binnen de vesting Hol land aan te leggen, aldus de memo rie van Antwoord inzake de Defen siebegrooting 1939. Thans is opdracht verstrekt, behalve het vliegveld bij Bergen, nog twee nieuwe vlieg velden aan te leggen. Het beschikken over vier vliegvelden moet uit een oogpunt van doelmatige dislocatie als een minimum wor den beschouwd. Met den eigenaar van het vliegveld Ypen burg werden onderhandelingen gevoerd over den aankoop van dat veld. Bij onderzoek van den bodem bleek, dat dit veld zonder meer niet geschikt was om onder alle weersom standigheden als militair vliegveld te gebrui ken, zoodat, behalve aankoop van gronden ter vergrooting van het vliegveld, nog een grondverbetering noodig zou zijn. In ver band hiermede zou dus een niet te groote koopsom kunnen zijn betaald, ten einde deze transactie voor het Rijk niet nog kostbaar der te maken dan het aanleggen van een nieuw vliegveld. Hangende de onderhandelingen heeft ech ter de eigenaar op 29 Juni 1938 medegedeeld, het ter zake gedane aanbod in te trekken, aangezien er goede kans bestond, dat de exploitatie van het vliegveld op denzelfden voet zou kunnen worden voortgezet, daar mede de aangelegenheid als afgedaan moest worden.,lp££choutwd, .paar, geep nader bericht word .ontvangen. Waalhaven. f. c. c - Het eenige civiele vliegveld, waaromtrent overigens met het oog op overname door het departement van defensie onderhandelingen zijn gevoerd, was Waalhaven. Na lange on derhandelingen met de gemeente Rotterdam was uiteindelijk een gunstig resultaat in uit zicht, mits deze gemeente de vergunning zou verkrijgen een vliegveld bij Overschie aan te leggen. In dit verband zij medegedeeld, dat bij den aanvang der onderhandelingen de gemeen te Rotterdam heeft goedgevonden, dat reeds dadelijk, in afwachting van een gunstig re sultaat daarvan, een drietal militaire han gars op Waalhaven -werden gebouwd. Toen hiertoe later zou worden overgegaan en daar toe aan genoemde gemeente vergunning werd gevraagd, is deze vergunning in ver band met den stand der onderhandelingen over den aanleg van een nieuw vliegveld SOCIALISTEN, COMMUNISTEN EN VAKVEREENIGINGEN CONGRES- SEEREN. REYNAUD VRAAGT: POLITIEKE RUST GEDURENDE MINSTENS DRIE JAREN. Socialisten en communisten in Fran rijk verzetten zich heftig tegen dc nieuwe regeeringsdecreten, waarvan wij de bijzonderheden in ons num mer van gisteren weergaven. Het be stuur der socialistische kamerfrac tie heeft een motie aangenomen, waarbij zij verklaart de nieuwe poli tiek niet te aanvaarden. De communisten gaven een commu niqué uit, waarin het aftreden der re- gcering wordt geëischt. In haar motie zegt de socialistische partij o.a. nog, dat door deze decreten op metho dische wijze het leven duurder wordt, dat zij een verminderd verbruik zullen veroor zaken en de economische crisis zullen ver ergeren. en dat zij geen andere uitwerking zullen hebben, dan de speculatie en de ban ken te bevoordcelen. Verder maken zij de opofferingen, die van de gezamenlijke ar beiders en producenten van den midden stand worden verlangd nog onrechtvaardi ger, en brengen zij geen enkele der werke lijke hervormingen, die door het land wor den verwacht. Het bestuur der fractie, aldus de motie, verlangt met klem de onmiddellij ke bijeenroeping van het parlement. Het communistische communiqué zegt o.a.: Het secretariaat der partij, overtuigd de gevoelens van het Fransche volk weer te geven, laat een energiek protest hooren en besluit de krachtige actie tot intrekking der decreten van ellende en ondergang voort te zetten. Gistermiddag heeft de republikeinsche fe deratie een congres gehouden, 's Avonds werd eenstemmig een motie aangenomen, waarin do partij verklaart vijandig te staan tegenover wissel-controle, gedwongen conversie, in beslagnemen van buitenland sche effecten, alsmede tegen elke georiën teerde economische politiek. Verder spoorde de partij aan tot groote bezuiniging, recht vaardig verdeelde belasting en krachtige verdediging van de spaarders. Nieuwe decreten. Heden zal in de Staatscourant een tweetal decreten van het ministerie van buitenlandsche zaken worden gepubliceerd. Een hiervan zal het mogelijk maken rechtszaken, welke internationalen weerklank zouden kunnen vinden, met gesloten deuren te behandelen, terwijl volgens het andere decreet de minister van bui tenlandsche zaken een vervolging kan gelasten, wanneer in de pers een buitenlandsch staatshoofd wordt belcedigd. Bovendien zal een decreet van het mi nisterie van handel worden gepubliceerd, waarbij wordt bepaald, dat concessionna- rissen van openbare diensten Franschen moeten zijn. Bij naamlooze vennootschap pen moeten tweederde van den raad van beheer staatsburger zijn. Van het belasting-programma wordt een opbrengst van 4.250 millioen verwacht, van de directe belastingen, 4.500 millioen van de indirecte belastingen. Tenslotte worden in het rapport over de maatregelen de geneesmiddelen opgenoemd, waardoor het mogelijk zal zijn ongeveer 10 milliard meer inkomsten te krijgen en 5 milliard te besparen. Frankrijk: congresland. Tijdens het congres van de groote Fran sche vakvereeniging hebben een aantal te genstanders van de communisten het woord gevoerd en werd aangedrongen op het ontbinden van de communistische cel len in de vakvereenigingen. Ook werd aan gedrongen op het terugtrekken van de vak vereeniging uit het volksfront, dat „een ver zameling van ruines" werd genoemd. De C.G.T. moet zelf meester zijn van zijn han delingen. De communistisch gezinde verte genwoordiger Nedler verklaarde de over eenkomst van Munchen te veroordeelen, omdat deze leidt tot een bewapeningswed loop. Ook verzette hij zich ertegen, dat de C.G.T. het volksfront zou verlaten. Tenslotte spoorde hij aan tot eenheid. Na de rede van Nedlec werd het congres tot. Dinsdag verdaagd. In de gehouden vergadering van het con gres derd emocratische aliantie is Flandin met 1.626 van de -1.650 stemmen als voorzit ter herkozen. Het congres nam daarop met algemeene stemmen de „partijverklaring" aan. In deze verklaring zegt de partij bereid te zijn, ingeval van het definitieve uiteenval len van het Volksfront, iedere regeering te steunen, die er in haar buitenlandsche po litiek van uitgaat, dat Frankrijk de vrede niet wordt gewaarborgd door den Volken bond en de leer van de collectieve veiligheid doch door organisatie van de landsverdedi ging in den meest uitgebreiden zin des woords. Voor alles: rust! Het is, wanneer men thans den algemee- nen toestand in Frankrijk beschouwt, dui delijk dat voor alles rust en politieke stabili tcit noodig zullen zijn om Reynaud's groote plannen te verwezenlijken. Reynatid zelf, heeft in zijn radiorede van Zondag zelf verklaard, dat de herstelarbeid een periode van drie jaar absoluut politiek stilzwijgen vorderde. Reiger (heenreis) Torenvalk (terugreis) Zilverreiger (heenreis) Buizerd (heenreis) Wielewaal (terugreis) Tertrek van Aankomst t« Jodhp. 14 Nov. Bagdad 14 Nov Singap. 14 Nov Alex. 14 Nov. Rang. 14 Nov. Rang. 14 Nbv, Athene 14 N0v Band. 14 Nov< Basra 14 N0V) Jodhp. 14 X0v< voor de burgerluchtvaart bij Overschie ge, weigerd. Aangezien de urgentie voor het aan leggen van militaire vliegvelden niet toeliet een uiteindelijke beslissing omtrent deze laatste aangelegenheid af te wachten, moe5t van verdere onderhandelingen omtrent da overname van Waalhaven worden afgezien Een besparing van eenige millioenen gul! dens zou door aankoop van de bovengenoemd de vliegvelden geenszins zijn verkregen, bed ze besparing zou slechts eenige tonnen guid dens hebben bedragen. Hierbij worde aand geteekend, dat het vliegveld Waalhaven, hetd welk van te geringe afmetingen is om als militair vliegveld in alle opzichten te kun nen voldoen, slechts met groote kosten zou kunnen worden uitgebreid. Het vraagstuk der kalvertelt. beperking. Naar het Hsb. verneemt, heeft de Regee- ringscommissaris voor Akkerbouw en Vee houderij, de heer S. L. Louwes aan de com missie uit de betrokken boerenorganisaties geantwoord, dat hij de uitnoodiging tot een openbare gedachtenwisseling met dr. ir. M, D. Dijt over de kalverteeltbeperking van dé hand wijst, „omdat de uitnoodigende ver- eenigingen reeds duidelijk stelling hebben genomen tegen de huidige teeltregeling". De commissie betreurt, dat in tegen stelling tot andere gevallen de Regee ringscommissaris in principe blijkbaar niet bereid is, om in eigen persoon voor de vee houders de maatregelen te verdedigen, wel ke mede in verband met het mond- en klauwzeer het bedrijfsleven zoo ruiueeren. Zij heeft thans op korten termijn een audiën tie aangevraagd bij minister Steenberghe, Verbod wordt niet opgelieren, De door de communistische partij gehul digde beginselen zijn oorzaak, dat de regee ring er niet toe kan overgaan het voor ambtenaren bestaande verbod, 0111 medewer king of steun te verleenen aan bedoelde par tij.,, buiten werking te stellen, aldus deelt' de minister der Tweede Kamer in een ant woordnota mede. Het feit, dat de- partij thans verklaart zich te stellen op het stand punt van de onvoorwaardelijke verdediging van Nederland's onafhankelijkheid, is op zichzelf niet voldoende 0111 tot opheffing van het bedoelde verbod te doen besluiten. Afschuw over den moord, mede lijden met de daardoor vervolg den. Britsche regeering zal zoo mogelijk hulp bieden. De Britsche minister-president Chambcr lain heeft gisteren in het Lagerhuis talrijks vragen beantwoord over de jodenvervol ging. Hij verklaarde den moord op von Rath te betreuren, maar diep medegevoel te hebben voor hen. die er door moeten bi-1 den. De regeering zal alle middelen over wegen om hulp te bieden. Voorts deelde Chamberlain mede, dat de Britsche zaakgelastigde te Berlijn instruc ties heeft gekregen om een krachtig protest in te dienen bij de Duitsche regeering ten aanzien van cie recente artikelen in de Duitsche pers, waarin vroegere ministers en leden van het lagerhuis in verband ge bracht zijn met de recente gebeurtenissen. Drie punten van Eden. Gisteravond heeft oud-minister Eden te Londen gesproken over de buitenlandsche politiek. Hij heeft een programma van drie punten uiteengezet: op de eerste plaats hei* stel van den eerbied voor internationale overeenkomsten, ten tweede versterking van de Britsche bewapening, opdat 't land ni staat zal zijn, zijn verantwoordelijkheid dragen in een wereld, waar geweld een be slissende factor is en op de derde plaats, het belangrijkste, het herstel van het volk. Spr. wees er verder op, dat het ge vaar duidelijk zichtbaar is, niemand kan over de toekomst denken zon der angst. Iedere dag en bijna ieder uur brengt nieuwe gevallen van wetteloosheid of bruut geweld ergens ter wereld. Eden stelde verder voor dat de p°litick® partijen elkaar zouden raadplegen met doel een overeenkomst te bereiken inzake groote politiek van het land, niet a^ec.I?fipi( aanzien van de buitenlandsche P° 'm! doch ook tot verbetering van de levenso standigheden en de gezondheid van het

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2