SCHUDT UW LEVER WAKKER ^oeuwutkoafm bij onze admtmdm 2W-6 nu Uw- iPJt. ïliccdaaó'infia&peri êij, Kapt! /lytttda TE VERLENGE WEGENS ENORME TOELOOP VERKOOP TEGEN KONINGSTRAAT DEN HELDER Ligt alles klaar „Dat is Holland" Museumlessen voor volwassenen Burgerlijke stand van Den Helder Penning-serie (onze zeehelden) Er moest straf op staan! HEBBEN WIJ BESLOTEN OM ONZE Beëindiging onherroepelijk Vrijdag a.s. Wij stellen hiermee iedereen in de gelegenheid van deze buitengewone aanbieding te profiteeren Historische bijdrage over de Israëlitische Synagoge inschrijving Handelsreglstef X ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bedspringen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen, moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. Morgen komt de Bond van Barm hartigheid Uw overtollig huisraad halen. Zooals wij berichtten, wordt morgen door den Bond van Barmhartigheid ge mobiliseerd. Morgenochtend, morgenmid dag en morgenavond zal met auto's de stad afgereden worden en hoopt men bij geen enkel stadgenoot een gesloten deur te vinden. Reeds in extenso mochten wij er op wijzen, dat hier een instelling Uw mede werking vraagt, waaraan men verplicht is zijn sympathie daadwerkelijk te betui gen. Hier zijn menschen aan het werk, die weten wat er bij velen binnenskamers voor armoede geleden wordt en die weten op welke wijze de geschonken gaven het best verdeeld moeten worden. Zij, die nog niet hun linnenkast en oude kleerenkast nazagen, verzoeken wij drin gen l dit thans te doen. Opdat alles morgen klaarligt als de Bond zijn rondgang houdt. Laat deze in- zameldag inderdaad worden: een groo- t e inzameldag. De Bond rekent vést op U! Nederlandsche pers zeer enthousiast. A.s. Zondagavond gaat in Casino de revue „Dat is Holland". Deze is in zooverre een bij zonderheid, dat men er in, naast Henriëtte Da- vids, eveneens zal zien en hooren optreden den bekenden Duitschen karakter-komiek Sieg- fried Arno, reeds gedurende vele jaren ver maard door z|jn filmische successen bij de UFA. De Nederlandsche pers is gunstig gestemd over het bereikte resultaat. Zoo schrijft een der grootere bladen o.a.: In een aaneenschakeling van 28 tafereelen aanschouwden we de allergeestigste scènes, vlotte en keurige shownummers. De hoofdper soon Henriëtte Davids, de revue-artiste die niet te evenaren is, een comediënne eenig in haar soort, beweegt zich op de planken en gaat om met haar publiek, alsof ze zich vol komen thuis voelt. En steeds is zij hetzelfde gebleven. Naast haar staat Siegfried Arno, de artist die reeds in het buitenland met zijn optreden in verschillende revue's zooveel succes heeft geoogst. Thans staat hij naast Heintje en zij laten samen de zaal „bulderen". Hoe verzorgen dierenouders hun kroost? Evenals het vorige jaar zullen er ook dezen winter in het Natuurhist. Museum lessen voor volwassen worden gegeven. De eerste serie van drie lessen zal handelen over het onderwerp „Hoe verzorgen dieren ouders hun kroost?" De lessen worden gege ven door den heer J. A. Nijkamp, leeraar aan het Gem. Lyceum en de R.H.B.S. en worden geïllustreerd met lichtbeelden. Hoe groeien jonge watervlooien, hoe mieren, hoe ringslangen, hoe stekelbaarsjes, hoe vele andere dieren? Het antwoord hierop kunt U op deze lessen leeren, waarvoor U zich (schrif telijk) kunt opgeven bij den Secretaris (den heer L. J. Daalder, Kanaalweg 116) of aan het Museum op den eersten lesavond (Donderdag 17 November a.s., 's avonds 8 uur). Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. van 14 November 1938. BEVALLEN: M. van LeeuwenWoort z R. Baars—Roodt, z.; H. C. Tuithof—Hoog kamp, z.: T. Dokter—Klunder, z. OVERLEDEN: Wed. C. Vader, geb. Lanser 77 jaar. De „Koninklijke-Begeer" te Voorschoten kondigt de verschijning aan van een serie van twaalf nieuwe penningen met de beeltenissen va de vooraamste zeehelden uit onze vader- landsche geschiedenis. De penningen hebben een diameter van 70 mm en zijn alle ontwor pen door den medailleur, Jac. J. van Goor. Tegelijkertijd verschijnt de kunstkalender 1939 van „Onze Vloot", die ditmaal den naam van „Penningkalender" draagt omdat de twaalf penningen in kleurendruk op den ka lender z(j afgebeeld. -¥■ Er is een zeker soort publiek, dat van de veronderstelling pleegt uit te gaan, dat, als men voor een voorstelling (film- tooneel- of anderszins) betaald heeft men automatisch het recht heeft te laat te komen. Dat is een gruwelijke waangedachte, die echter reeds zoo diep ingeworteld is dat men haar al haast niet meer opmerkt. Onder het opschrift „Er moest straf op staan", vinden wij thans een jere miade in de „Tooneelspiegel", die ook ons uit 't hart gegrepen is. Wij lezen er: De telaatkomers zijn de ellende voor iedere schouwburg. Dit hebben wij Zaterdag 1.1. ter gele genheid van de eerste opvoering in Amsterdam van „Don Carlos" weer eens kunnen constateeren. Niettegenstaande uitdrukkelijk in de dagbladen bekend gemaakt was, dat de voorstelling precies om acht uur aan vangen zou, en telaatkomers gedurende de voorstelling niet in de zaal toegelaten konden worden, waren toch nog veie be zoekers over tijd, die een tooneel- directie is nu eenmaal minder grimmig dan zij soms lijkt helaas tóch tijdens het spel in de zaal kwamen. Gevolg: ru moer en ontstemming, verstoorde aan dacht en booze gezichten. Wij geven het advies aan de directies: houdt de onbe leefde telaatkomers buiten de zaal zoo lang het doek op is, en tot de aanwezigen zeggen wij: weiger pertinent op te staan om telaatkomers te laten passeeren. Tegen het euvel der over-tijd-komende bezoekers kan in den schouwburg niet krachtig genoeg opgetreden worden. Wxmdeli^icPit Schitterend geslaagde bondsdag. Het was gisteren een belangrijke dag in de „wandelsportwereld", er was n'.m. een bondsdag in Hoorn. Onze vier plaatse lijke wandelsportvereenigingen: de Jutter, de Zilvermeeuw, de Volharding en de de Speeltuin Ver. Den Helder (afd. Centrum), welke vereenigingen aange sloten zijn bij den N.H.W.B., namen hier aan deel met gezamenlijk 100 leden. Deze dag was georganiseerd door de Pers en Propaganda-Commissie, welke uit 3 heeren bestaat en waarvan onze stadgenoot, de heer H. J. A. Lücker, voorzitter is. Het succes was overweldigend. Alle 26 aangesloten vereenigin gen hadden vertegenwoordigers gezonden, zoo dat een kleipe 500 tippelaars aanwezig waren in de keurig versierde zalen van het Park hotel. De heer Lücker opende den bondsdag met een woord van welkom aan allen en riep de medewerking in om dezen dag goed te doen slagen. Achtereenvolgens spreken de heeren Mooy, vice-voorzitter van U.D.I.S.O.S.; Visser, voorzitter der N.H.W.B.; en Broekhof, voor zitter der N.W.F., welke allen, als om beurten, voï lof zijn over de organisatie. Als bewijs van waardeering voor het vele werk werd door den heer Visser aan de drie heeren der P.P.C. een speciaal ontworpen insigne aangeboden, hetwelk op hoogen prijs werd gesteld. De stemming der aanwezigen was inmiddels voorbeeldig te noemen. Het doel van den bondsdag, het aankweeken van het saamhoorigheidsgevoel en het versterken der eenheidsgedachte, werd kennelijk bereikt. Te half twee begon het vroolijke gedeelte, n.m. de opvoering van een wandelsportrevue, getiteld: „De .tocht naar Pedestanië". Deze revue is een ongekend groot succes geworden. De schrijfster, mevr. v. Tongeren, heeft kans gezien in een drietal bedrijven het wel en wee van de wandelsport ten tooneele te brengen. Hierna volgen nog verschillende sprekers, o.a. de voorzitter van den Z.H.W.B. en de Stichts Gooische Bond, welke om beurten lof redenen spreken. Mevr. van Tongeren ont vangt een fraaie leeslamp. Nu volgde weer een pauze tot half acht, waarna het bal officieel werd geopend. Ook dit was vol afwisseling, de stemming werd nog steeds beter, zoodat te half elf het scheiden wel wat zwaar viel. Deze bondsdag heeft zonder eenigen twijfel aan zijn Joel beantwoord en wij hopen, dat ieder jaar de P.P.C. iets dergelijks zal orga- niseeren. JAAR 10^ KORTING KAPE ïïlaünt-htïicPiltti De officier van den M.S.D. 2e kl. A. A. Looijen, met 15 dezer te Schiedam geplaatst, is aldaar bij de N.V. Wilton-Feijenoord belast met het toezicht op den aanmaak der werktui gelijke inrichtingen voor de in aanbouw zijnde onderzeebooten. De luitenant ter zee le kl. Marine-res. J. Lagas, geplaatst-a.b. 'Wachtschip te Willems oord, is tijdelijk overgeplaatst- aan bootó van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Geplaatst aan boord van Hr. Ms. „De Ruy- ter", de officier van administratie der le kl. C. J. Grijseels; bij het Marinevliegkamp „Morokremban- gan", de officier van administratie der 2e kl. B. G. A. Mahieu, beiden verwacht uit Neder land. i- Overgeplaatst van Hr. Ms. „De Ruyter" naar het Departement der Marine, de officier van administratie der le kl. W. F. L. Waleveld. Overplaatsingen. Bootsman P. Monderman, van O.Z.D. naar v. Speij, 21 Nov. '38. Segt.-macht. H. L. Looijenstein, van v. Speijk naar Z. 7, 21 Nov. '38. Sergt.-macht. J. C. Glimmerveen, van v. Speijk naar Z 7, 28 Nov. '38. Oppermonteur T. Goedhart, van O.Z.D. naar Kaz. A'dam R.D., 28 Nov. '38. Sergt.-monteur E. Bosch, van de Mok naar Sumatra, 17 Dec. '38. Sergt.-monteur J. E. Breet, van Sumatra naar de Mok, 17 Dec. '38. Sergt.-vltmkr. (M) C. van Vliet, van de Mok naar Kaz. A'dam, 1 Dec. '38. Op datum tewerk gesteld bij de K.L.M. Korpl.-vltmkr. (M) J. P. Cox, van de Kooij naar Kaz. A'dam, 1 Dec. Op datum tewerkge steld bij de K.L.M. Sergt.-vltmkr. (M) J. W. Hekel, van de Kooij naar Kaz. A'dam, 14 Nov. '38. Op datum tewerkgesteld bij de K.L.M. Korpl.-hofmeester A. Hendriks, van W.schip W.oord naar Kon. Inst, 21 Nov. '38. Korpl.-monteur H. Albers, van O.Z.D. naar Kaz. A'dam R.D., 28 Nov. '38. Korpl.-vltmkr. (M) G. Visser, van Kaz. A'dam, 14 Nov. '38 tewerkgesteld bij de N.V. Aviolanda te Papendrecht; aangewezen om 22 Nov. '38 per v.s. „Kota-Tjandi" van de N.V. ftott. Lloyd naar O.-I. te worden uitgezonden. Korpl.-vltmkr. (M) J. Bakker, van Kaz. A'dam naar de Kooij, 12 Nov. '38. Marinier le kl. D. Reusche, van Afd. Marns. R'dam naar Kaz. W'oord, 14 Dec. '38. Matroos Se kl. C. A. de Bruin, van W.schip Vlissingen, bevolen overpl. op 10 Nov. '38 naar de Kaz. W oord ingetrokken. Matroos 3e kl. L. H. Verhulst, van Gelderland naar W.schip W.oord, 22 Oct. '38. Matroos le kl. A. M. N. v. d. Kaaij, van W.sclvp W.oord naar Z 6, 28 Nov. '38. Matroos 2e kl. H. H. Reinold, van v. Speijk naar Z 6, 28 Nov. '38. Mariniers 3e kl. M. v. d. Beek, L. Vlieger en F. v. d. Vlis, van Afd. Marns. R.dam naar Kaz. A.dam, 21 Nov. 38. Mariniers 3e kl. W. Bosman, P. Vreugdenhil en N. van Dam, van Afd. Marns. R.dam naar Kaz. A.dam, 28 Nov. '38. Matroos 2e kl. R. H. Adama, van Brinio naar W.schip Vlissingen, 21 Nov. '38. Matroos 2e kl. J. H. Dee, van Hydra naar W.schip Vlissingen, 21 Nov. '38. Marinier le kl. W. J. Hilhorst, van Afd. Marns. R.dam naar Kaz. W.oord, 21 Dec. '38. Marinier le kl. F. H. Kievit, van Afd. Marns. R.dam naar W.schip Vlissingen, 21 Dec. '38. Matroos le kl. U. W. S. von Dobschutz, van W.schip W.oord naar Brinio, 21 Nov. '38. Matroos 3e kl. W. P. van Lier, van W.schip W.oord naar Hydra, 21 Nov. '38. Matroos 3e kl. H. G. R. Otten, van Kaz. A.dam naar W.schip W.oord, 15 Nov. '38. In tegenstelling met de andere kerkgenoot schappen heeft de Israëlitische Gemeente niet in Huisduinen bestaan. Ofrchoon in 1790 ach reeds eenige Israë lieten in de gemeente Den Helder bevonden, die onderlinge godsdienst-oefeningen hielden, duurde het tot 1815 eer alhier eene kerkelijke gemeente werd gesticht. De eerste synagoge was een bovenkamer van een hui" in de Lange- straat. Later had men een gebouwtje tot dat doel in de Peperstraat, een steeg, die waar schijnlijk later in den volksmond de Jodensteeg werd genoemd en thans nog dienzelfden naam draagt. Eindelijk werd de synagoge aan den Kanaalweg gesticht en wel in 1837; op den 8en September had de inwijding plaats. In den voorgevel vond men in het Hebreeuwsch de volgende woorden: De Eeuwige is in zijnen heiligen tempel, zwijgt voor Hem, gij gansche aarde. Het gebouw was in den beginne van buiten door een ijzeren hek van de straat afgeschei den, terwijl de ingang is a- ngelegd met zeven hardsteenen treden. Het gansche gebouw is opgetrokken door bijdragen uit de Gemeente zelve en andere Israëlitische gemeenten, be nevens aanzienlijke sommen door Provinciale Staten van Noord Holland en uit de Gemeente kas van Den Helder. Het was voor hen een groot feest, toen op den 8en September 1837 de vier Heilige Wetsrollen onder een daartoe vervaardigd verhemelte, in plechtigen optocht, begeleid door muziek, uit het oude gebouw in de Jodensteeg naar de nieuwe synagoge wer den overgebracht. Bij de oprichting in 1815 bedroeg het aantal zielen plus minus 60. ter wijl hun aantal in 1875 was ongeveer 425. Wij verplaatsen ons een oogenblik in het jaar 1875. Achtereenvolgens waren de navolgende gods- dienst-leeraren werkzaam: D. Heilbron, J. Slutzkij, M. Koopman, S. Fontijn, D. Grun- wald, S. Berlijn, J .Wandhuizen, M. Heertje en J. Kleerkooper. De leden van den kerkeraad zijn: de heeren L. Groen, voorzitter; P. H. Polak, secretaris; M Schrijver, penningmeester, M. L. van Gel der, M. E. Tat, W. S. J. Beek, M. A. Grunwald en A L. van Amerongen. Voorts is er een Armbestuur en een Kerke lijk schoolbestuur, terwijl het Kerkelijk dood- gravers-college bestaat uit de Heeren H. Polak, president, N. J. Prins, penningmeester A. L. van Gelder, directeur en P. H. Polak, secretaris Verplaatsen wij ons in de jaren 1924 tot '28. Met het bestaande oude gebouw, dat lang zamerhand te klein was geworden had men het ruim 85 jaar gedaan. Het initiatief tot 't bouwen van een nieuwe synagoge werd ge nomen door den Heer D. H. Grunwald, alhier, waarna eene bouwcommissie werd gevormd op 16 November 1924. Het spreekt vanzelf, dat eene nieuwe synagoge in vorm geheel van de oude zou moeten afwijken en zich meer aan de moderne opvattingen van hedendaagsche bouwvormen zou moeten aansluiten, inwendig zoowel als uitwendig. Nochtans waren er vele gemeenteleden, die conservatief zijnde, zich tegen deze, van de traditioneele opvattingen afwijkende vorm, verzetten. Ten slotte werd op 2 October 1927 het werkelijke besluit tot nieuwbouw genomen. Architect werd de heer Harry Elte Phzn. te Amsterdam. Aannemer werd de heer C. Quack te Den Helder. Het oude gebouw w>rd geheel tot op den grond gesloopt, terwijl de kerkelijke diensten werden gehouden in het Oude Raadhuis op het Dijkje, door het Gemeentebestuur welwillend ter beschikking gesteld. De bouw ging voorspoedig, zoodat reeds op 2 Mei 1928 de eerste stein werd gelegd, begrij pelijkerwijze met eenige lechtigheid. Eene aan het oude gebouw klevende ongerijmdheid werd hersteld, n.1. dat de Heilige Arke in het nieuwe gebouw aan de Oostzij ee werd geplaatst, die zich tot nu toe in de Noordzijde bevond. De bouw geschiedde in geel genuanceerden steen met eenige toepassing van natuursteen. De enkele kleine vensters werpen hun licht in de diverse afdeelingen door middel van ge brandschilderde glaspaneeltje". Het inwendige van het -ebouw maakt en indruk van ruimte, doordat er zich geen pilaren in bevinden; slechts een viertal kleine kolommen dragen de vrouwen-afdeeling. De inscriptie in de Heilige Arke luidt in het Nederlandsch: „Weet, voor wien gij staat". Op den voorgevel is in blau- hardsteen gebeiteld de Hebreeuwsche spreuk, hierboven genoemd, ook voorkomende op de oude syna goge. (Synagoge is een Grieksch woord, dat bij eenkomst of vergadering beteekent.) Op Donderdag 23 Augustus 1928 werd het feest der inwijding geopend in de feestelijk versierde zaal van „Musis Sacrum", alhier. Geopend door den Voorzitter, den heer Vries- lander, werd dien middag bestemd voor het in ontvangst nemen der verschillende feest gaven, als lichtkroon, ceremonie-bord, nacht bord, geborduurde voorhang met de kleeden, toga, collecte-schalen, enz. enz. Op Vrijdag 24 Augustus 1928 had de plech tige opening van de nieuwe synagoge plaats met als feestredenaar, de opperrab|jn Onder wijzer, vergezeld van het zangkoor der Groote Synagoge te Amsterdam, terwijl dien dag de Heilige Wetsrollen werden overgebracht. De inwijdingsdatum heet 8 EUoel 5688, de Joodsche jaartelling. Bovenstaande bijdrage heeft betrekking op de historische mededeeling van het gebouw en de Joodsche Gemeente. Zij, die belangstellen in het uitgebreide verslag der inwijding zelve kunnen.dat vinden in de Heldersche Courant van Zaterdag 25 Augustus 1928, groot zijnde 9 kolommen druks en twee bladen van. deze cou rant beslaande. K. F. O. £4geA&eAuMeti Overplaatsing. De kapitein van den Generalen Staf I. L. U|jterschout is overgeplaatst naar Den Helder en toegevoegd aan den Commandant in de Stelling van Den Helder. De eerste-luitenant J .J. Fens is overge plaatst van het Garnizoen Utrecht bij het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder. De fourier der eerste klasse A. J. Timmers, van de le compagnie, le bataljon regiment kust-artillerie, wordt met ingang van 16 December a.s. bevorderd tot sergeant-majoor administrateur bij 1-I-R.K.A. te Den Helder. De sergeant-majoor J. L. Johannisse, groeps commandant van de Politietroepen te Den Helder, is aangewezen voor de functie van Magazijnbeheerder der Artillerie te Den Oever. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 uur. Zaterdag van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 3—5 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Menschelijke Hyena's". RialtoSpoorstraat half 8: „Testpiloot". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Kinderen van de Nacht" en „Zes uur Verlof" Heden: Casino, 8.15 uur: „Tooneelver. „Herman Heyermams": „Filmmaniakken". Woensdag 16 November. Casino, 8 uur: 49ste Jaarvergadering van de Nederlandsche Middernachtzending Ver. Donderdag 17 November. Casino, 8.15 uur: Concert „Winnubst". Musis Sacrum, 8 uur: Wintersportavond det Ned. Reis-Vereeniging. Vr|jdag 18 November. Alg. Tehuis v. Militairen, Spoorstraat: Bazat Vrijzinnige Vrouwen Vereeniging. Opgenomen om 8 uur hedenmorgea Barometerstand Den Helder 772.! Temparatuur lucht Wind; richting: Z., kracht: Licht op 6.7 10 4.40 Onze vroegere stadgenoot de heer P- S. N. Oost, op proef werkzaam aan de Prins Alexanderstichting te Huis ter Heide (blinden instituut) is met ingang van 1 Januari be- noemd tot onderwijzer aan genoemde in richting. 8 tot 15 November 1938. Wijzigingen. AnnaPaulowna: Hotel, Café-Rest. „Amstelmeer" N.V. in op richting, v. Ewijcksluis; omgezet in een Naamlooze Vennootschap. Den Helder: N.V. Nederlandsche KleedingmaatschappV Heemstede; fil. gevestigd te Den Hela Ankerpark 2.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6