AKKERTJES Merkwaardige tropische vogels Ingezonden EXTRA 13 pinsdag_15 November 1938 Kerkdiefstal te Opmeer en Winkel Tweede Blad ANNA PAULOWNA Bonte avond O.V* nieuw-i Marktoverzicht vool tJZjfiLwekp Ouderavond O. L. School Den Hoorn Zanguitvoering Crescendo Rijkspolitie vraagt inlichtingen. Zaterdagavond is een tweetal brutale in braken gepleegd in de Ned. Herv. kerk te Opmeer en in die te Winkel. Blijkbaar zijn dezelfde daders aan het werk geweest. In den vooravond, tusschen 6 en 8 uur moet men de kerk te Opmeer zhn binnengeslopcnDaar werd ontvreemdtw n tlg gulden Later is te Winkel ingebroken Hier wordt vermist eenig klein geld en twee' flesschen wijn. Opmerkelijk is dat de dief of die ven twee splinternieuwe fieten en zilverwerk hebben laten staan. De rijkspolitie, brigadier van Ens en veld wachter van peren hebben direct een on- derzoek mgesteld, waarbij de hond van eerst genoemde reeds goede diensten bewees De bevolking wordt verzocht de politie al le medewerking te verleenen. Laat ieder die meent Zaterdagavond iets verdachts of verdachte vreemdelingen gezien te hebben zich onmiddellijk bij de rijkspolitie te Win kel of Spanbroek aanmelden. reken d' uitslag niet, maar tel het doel alleen", vroeg de heer H. Jonker Hzn. toen hij Zaterdagavond den bonten avond van de zwemvereeniging 't Oude Veer open de. Het" was een avond, hoofdzakelijk ge organiseerd voor en door jongelui.Maar niet alleen de jeugd, ook de aanwezige oude ren waren zeer tevreden over het gebodene en de voorzitter van O.V. he 1 dus werkelijk niet voor ,,d' uitslag" de clementie van het publiek behoeven in te roepen. De stemming was al dadelijk heel goed. Na een proloog volgde de „Ode aan O.V.", eigen werk van Bots Oostelijk en heel goed door haar voorgedragen. „De doode neger", voordracht van S. Liefhebber, was een der succesnummers en „De vier vroolijke boer tjes" die het publiek gelegenheid gaven mee te zingen, voerden de stemming nog extra op. Diverse voordrachten, alle van 't vroolijke genre, volgden elkander voor de pauze op. Na de pauze werd een klucht opgevoerd: „De aardschok" en het was zeker een groo- te verdienste van den heer Hamelink, die hierbij de regie had, met het groepje dat ineerendeels voor 't eerst, „op de planken" stond, zoo'n goede vertolking van dit aar dige stukje te geven. Mej. Blok, voor wie echter 't tooneal niet geheel onbekend is, was bijzonder goed. Aan 't eind van den uit stekend geslaagden en flink bezochten avond, bood de heer Jonker aan mevr. BakenVan der Waal, die enkele num mertjes met de jongelui ingestudeerd had en lien op de piano begeleidde, bloemen 4 aan en overhandigde den heer Hamelink eveneens een aandenken. Met een gezellig dansje-na werd de avond besloten. Vischlust. „Vischlust" hield een wedstrijd in de Mo- lenvaart, waarbij in totaal 133 visschen ge vangen werden. Surveillant was de hoer J. Blaauboer. De uitslag was: le prijs, grootste baars, P. Smit, 7 stuks; 2e nrijs Th. van Bunderen 24 stuks; 3e prijs Paul Winnubst 13 stuks; 4e prijs J. Wiegman 13 stuks; 5e prijs R. Gee ring 13'stuks; 6e prijs J. Rozenbroek 13 stuks; 7e prijs J. Daalder 11 stuks; 8e prijs P. Roest 8 stuks; 9e prijs H. Kalter 7 stuks; 10e prijs A. Keppel 5 stuks; 11e prijs Jan Kal ter 5 stuks; 12e prijs A. Kossen 4 stuks; 13e v prijs N. Verver 4 stuks; 14e prijs H. Naaste pad 4 stuks. D.V.S. Ook de club D.V.S. hield in de Molenvaart een wedstrijd. Hierbij was de uitslag: le prijs P. .T. Nieuwenhuizen; 2e prijs S. Roets; 3e prijs F. van Loon; 4e prijs P. Kossen. Er werden in totaal 30 baarzen gevangen, waarvan 8 bovenmaatsch. LEZING 3IET LICHTBEELDEN VAN DE N.J.M. Heden (Dinsdagavond) om half acht houdt de Nederlandsche Jeugdvereeniging voor Na tuurstudie een lezing met film en lichtbeelden in de Landbouwscool te Den Burg. De toegang is geheel vrij. Ongetwijfeld zal deze lezing, die voor de jeugd zeer interessant en leerzaam zal zijn, groote belangstelling hebben. Veemarkt Maandag 14 Nov. 1938. 6 koeien 180-220; 4 pinken 120-165. 9 nuchtere kalveren 7-14; 2 rammen 16 tot 21; 4 schapen 1720; 7 biggen 8 80 kippen 0.400.70. Eierenveiling Maandag 14 November 1938. Aangevoerd 29652 eieren. 58-62 kg 4.70-5.00; 62-64 kg 4.90-5-05, 66-70 kg 5.10-5.40; 50-56 kg 3.4O-4.30, 46-50 kg 3.15—3.45. Alles per 100 stuks. De wolveeaanvoer was gisteren aani de markt van weinig beteekenis, ej" van een viertal schapen aangevoerd, p J 17—20; en 2 rammen 16 tot 20 per Veei belangstelling bestond er voor den rund vee-aanvoer, die evenwel niet gro prima melkkoe werd verkocht voor tweejarige voor 180. lg5 Pinken deden prijzen van 120 tot nuchtere kalveren golden gemiddeld 10 per "'in de afgeloopen week zijn onder contröle veel graskalveren ingevoerd, die l »P *££2 pl.m. 25 ct. per pond, biggen op de markt o geveer 10 per stuk. markt niet, Wolhandel was er heden op de u-aar- er werd 0.70 per kg geboden, waarvoor schijnlijk niets is verkocht. vorige De eierenprijs op de veiling hejpM vor.De week 50 k 60 cent per 100 stuks teru„. Een koker "akkertjes" van 12 stuivers bevat thans 13 "AKKERTJES". Als U een origineels glazen buis koopt, heeft U twéé voordeelen s U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker.met glazen buis van 13 De Cocksdorp. Vrijdagavond werd alhier in de O. L. school een ouderavond gehouden. Het hoofd der school, de heer Zondervan, kon aan een 23-tal ouders een hartelijk welkom toeroepen. Na een inleidend woord van den heer Z. wer den door den secrelryis de notulen voorgelezen, welke na een kleine opmerking van den heer Westdorp, onder dankzegging werden goedge keurd. Direct hierna werd overgegaan tot het kie zen van een nieuw bestuur ingevolge Min. be sluit van 1 Nov., wat als no. 1 op de agenda geplaatst was. De heer Blom, welke reeds 4 jaren de voor zittershamer hanteerde, werd reeds bij eerste stemming herkozen, terwijl de heer A. Baijs (penningm.) niet meer in aanmerking wensch- te te komen, evenals de secretaresse Mevr. DaalderReuvers, zoodat nogmaals tot stem ming moest worden overgegaan voor secr. en penningm., waarbij de heer Westdorp de vol strekte meerderheid verwierf, terwijl een her stemming zou moeten plaats vinden tusschen de heeren M. Boon en A. Bakker. Daar de heer M. Boon verhinderd was, stelde de heer A. Bakker zich beschikbaar om in het nieuwe be stuur plaats te nemen. Na onderlinge verdee ling zag het bestuur er aldus uit: J. Westdorp, voorz.; A. Blom, secr.; A. Bakker Gz., penn. Hierna werd besproken het St. Nicolaasfeest op school. Het hoofd der school had reeds ge correspondeerd met een goochelaar, doch de kosten hieraan verbonden bleken onoverkome lijk, zoodat besloten werd St. Nicolaasviering weer op de gewone manier te doen plaats vin den, n.1. de kinderen op 5 Dec. versnaperingen en een klein cadeau aan te bieden. Hiervoor is echter eveneens geld noodig, wat men door het aanbieden van inteekenlijsten bij elkander hoopt te krijgen.. Benige personen bleken bereid zich hiermee te belasten. Toen ook dit voor elkander was, stelde de heer Z. voor om vóór de pauze de gebruikelijke rondvraag te houden. Hierna pauze, waarin thee en chocolade werd geschonken en waarin tevens een ten toonstelling van verschillende Indische voor werpen werd bezichtigd. Het laatste punt van de agenda, wat na de pauze besproken werd, n.1. „Karakter van onze kinderen", werd door het H. d. S. wegens het vergevorderd uur slechts kort in behandeling genomen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de heer Z. om half 12 dezen goed geslaagden ouder avond. S.V.C. 2—W.V. 8 0—1. Over den wedstrijd SVC 2 en WV kunnen we kort zijn. WV speelde steeds in den aanval, hoewel door krachtig ingrijpen van keeper B. doelpunten uitbleven. Vlak voor de rust wist W. zijn meerderheid in een doelpunt om te zetten. Na de rust speelt SVC met wind in den rug. en hoewel er een vrij sterke wind over het veld stond, wist toch SVC door minder goede balcontröle geen doelpunten te maken. Toen de scheidsrechter voor het einde floot, had W. dan ook een verdiende overwinning behaald. Zondagavond gaf voor het eerst in Den Hoorn „Crescendo", gemengde zangvereeni- ging uit Midden-Eierland, een uitvoering in de zaal van den heer Rotgans, onder leiding van den heer Plomp. Er werden 14 zangnummers zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Klonk het in den beginne wat mat, later herstelde zich het koor geheel. Alle nummers apart on der den loupe te nemen zou ons te ver voeren, maar een extra vermelding verdient ten volle Het Kerkjen" van C. Kreutzer, wat zeer mooi, met goede voordracht en keurige uitspraak werd gezongen. Ook verdient te worden ver meld „Jan Willem vrijage" van P. M. Zijder- laan. Gaarne willen wij dit aanvaarden als zeer leutige noot in dit repertoire, ,,'t Geuzenvendel op den thuismarsch" van H. W. de Wolf werd ten tweeden male door het publiek gevraagd. Met pathos gezongen werd het „Wilhelmus" door tenoren en bassen Deze compositie was goed doorgewerkt. Na de pauze kregen wg „Het weggestopte Pleegkind", een blijspel in twee bedrijven, en hoewel de dames haar rol goed hadden inge studeerd hadden wij graag iets meer acteeren willen zien. Overigens werden de heerenrollen en vooral Mijnheer de Vrijgezel en de pas ge- nromoveerde Dokter, zeer goed weergegeven. Over het geheel genomen een buitengewoon o-eslaa^de avond, waar koor en dirigent met volle tevredenheid op kunnen terugzien. Een gezellig bal besloot dezen geslaagden avond. VF.RBOTAVING. De heer Han Bakker, die zijn timmermans werkplaats in het pand van wijlen den heer du Porte heeft gevestigd, maar ook tevens rijwiel hersteller is, gaat in dit pand een groote stof vrije étalage maken, die keurig verlicht zal worden, wat de gezelligheid in ons dorp zeer ten goede zal komen en wat ook beslist den verkoop bevordert. Wij wenschen den heer Bakker veel succes met zijn verbouwing. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden - niet teruggezonden Mijnheer de Redacteur.. Wilt u zoo vriendelijk zijn den volgenden zin even recht te zetten? In Uw blad van Vrijdag 11 Nov. wordt geschreven: Oosterend moest door extra heffing of door bazars en uitvoeringen zijn kas ieder jaar ver sterken, doch (en nu komt het) Oudeschikl bleek jaarlijks uit Armbestuur 1000 te krij gen. Bij dezen verklaar ik, voorz. van het Zieken fonds Oudeschild, nooit 1 cent te hebben ont vangen van het Armbestuur voor het Zieken fonds Oudeschild Wel is het gebeurd, dat leden van genoemd Ziekenfonds tev lid Ver- pleegfonds, na hün 35 dagen uitgelegen te heb ben door bemiddeling van mij. het restant te betalen verpleeggeld uit armestuur hebben ontvangen. Zonder het zelf te weten wat ook met anderen verpleegden is gebeurd. Vr. dankend,. T. DOGGER Voorz. Z.f. Oudesdhiid. Wij ontvingen de mededesling anders van zeer betrouwbaren kant. Red. Held. Crt. Spanje onder den Schijnwerper, door Hertogin van Atholl. Uitgave Andries Blitz, Amsterdam (A.B.C.-Actualiteiten). Den uitgever Andries Blitz komt ongetwij feld den dank toe van een niet klein gedeelte van lezend Nederland. En dat zoowel omreden dat hij in zijn fonds doorgaans werken op neemt, die van algemeene en cultureele betee kenis zijn, als wel om het feit, dat hij het boek zoo goedkoop mogelijk "op de markt brengt, waardoor ook zeer schrale beurzen de gele genheid krijgen zich goede lectuur aan te schaffen. In dit boekje (35 cent!) opgedragen „aan alle Spanjaarden, die vechten en werken voor nationale onafhankelijkheid en democrati sche regeering tegen een ontzaglijke over macht", werpt deze bekende Britsche vrouw een licht over het vraagstuk van recht en on recht in het hedendaagsche Spanje. Men krijgt een vrij onbevooroordeelde uiteenzetting van het zeer vele wat zich momenteel op het Iberisch schiereiland afspeelt en bemerkt steeds weer dat de schrijfster naar volkomen objectiviteit gestreefd heeft. Als orienteerend materiaal heeft het werkje ongetwijfeld zijn waarde. Moeder'sVoorbeeld, door Anna Hers. Uitgave Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam. Prijs gebd. 1.90. Ingen. 1.20. Familieverhaaltjes, H.B.S.- of Lyceumge schiedenissen, enz., enz. zijn de laatste jaren al in den treure beschreven, bedoeld als lectuur voor 'de' jongeren onder onze lezers. Is het hoofd te bieden heeft? Hierin is de schrijfster of Schrijver nog op eenige originaliteit aan spraak maken, zij niet geringe bezwaren het hoofd te bieden heeft. Hierin is de schrijfster van dit nieuwe boek slechts gedeeltelijk ge slaagd. Enkele malen spreken de hoofdperso nen in dit bQek. een taal, die men eerder bij paedagogen zou kunnen verwachten, terwijl hun psychologische opmerkingsgaven even eens wat al te sterk zijn voor zulke jongelui. Dat1 alles wil in .geen geval zeggen, dat dit boek een mislukking is. Integendeel, het bezit goede en zelfs zeer goede bladzijden, die de jonge-lezers ongetwijfeld zullen boeien. Maar in zijn geheel komt het boek ons te topzwaar en te levenswijs voor. Wellicht een gevolg van het zoeken naar „nieuwe" orginaliteit. Onze Weermacht ter Zee, samen gesteld door P. de Jong en M. A. Cageling. Uitgave N.V. Drukkerij M. Wijt en Zonen, Uitgevers, Rotterdam. (Prijs f 1.75). Dit werkje is onlangs met medewerking v. de Kon. Ver. „Onze Vloot" verschenen met 'n inleiding van vice-admiraal Furstner, chef van den Marinestaf. De beide deskundige schrijvers zijn er in geslaagd in den toch zéér beknopten omvang van een 35-tal pagina's den lezer een beeld te geven van -de algemeene marinepolitiek, zoo wel als van een omschrijving van de taak, De stad Soerabaja herbergt in haar die rentuin een paar merkwaardige tropi sche vogels: een paar neushorenvogels. Ik beeld ze hierbij af. Van de 60 bekende soorten komen er 14 in den O.-I. archipel voor, waarvan 9 op Borneo. De vogel nestelt in gaten van hooge hoornen of rot sen. (Ik merk op, dat er verschil bestaat *usschen hooge hoo rnen hier en in de tro pen. Daar bereiken ze een hoogte van 60 k 70 of nog meer meter, de dubbele hoogte van onze dorpstorens!) 't Wijfje metselt zich door middel van zijn uitwerpselen volko men in, zoodat het alleen kop en hals of zelf slechts den sna vel naar buiten kan steken. Het verlaat 't nest pas als het broe den is afgeloopen. De bevolking vertelt, dat het 't mannetje is, dat zijn vrouwtje met leem inmetselt en 't vrouwtje pas uit de gevangenis bevrijdt als de jongen kunnen vliegen. Die menschen meenen ook, dat hij 't heelemaal inmetselt en laat verhongeren, wanneer hij merkt, dat een ander manne tje in de nabijheid van het nest is geweest. Jaloezie dus! Op Borneo is de vogel de personificatie van kracht, snelheid en slimheid. Het is dus niet verwonderlijk dat de Dajak hem magische kracht (tooverkracht) toekent. Het is een merkwaardig gezicht die vogels in de formatie van een luchtvloot van vlieg machines over de wouden te zien vliegen en evenals deze kan men ze van heel ver zien en hooren. Een der soorten bezit een massieve snavel, die zoo hard is als ivoor; bij de andere is hij meer sponsachtig, zoodat hij niettegen staande zijn soms buitengewone grootte zeer licht is. De Apo Kajans Versieren er den voorkant van hun prauwen mee. Wellicht was de oorspronkelijke bedoeling hiervan om de boot snelheid te verleenen. gezien de magische kracht, die van den vogel uitgaat. Om dezelfde redenen versieren ze hun krijgshoeden en -mantels met de staartveeren van de vogels. Een der soorten bezit twee heel lange staart veeren. Hiermee versieren de Apo Kajans hun krijgshoed. Maar dat mogen of liever gezegd dat kunnen alleen zeer hooggeplaatsten onder hen doen en ook zjj die een kop hebben ,,ge- haald", omdat 'ze allen magisch sterk zijn. Ben ik juist ingelicht dan vertegenwoordigt elke lange veer op den krijgshoed één „ge haalde" kop. Bij een heel oude man zag ik eens tien stuks op zijn hoed! Hij zou dus in zijn leven tien menschen hebben gesneld en daarbij het bewijs hebben gegeven van groote magische kracht, hem door de goden verleend. •De menschen snellen niet meer, het is hun verboden. Het wéArom ervan begrijpen ze niet. ze beschouwen het verbod als een hun aange daan onrecht. En dit zal zoolang duren tot hun hoogere beschaving is bijgebracht. Bij versieringen van bamboekokers, wapens, enz. bij tatoeëering speelt de neushorenvogel- snavel een groote rol. Van den harden snavel maken de Dajaks merkwaardige oorhangers. Ook die hanger i s, of beter gezegd was, een snellersattribuut. D;t alles houdt verband met de tooverkracht den vogel toegeschreven. H. F. TILLEMA. waarvoor de verschillende scheepstypen wor den gesteld. Het boekje bevat voorts uitvoerige tabellen bevattende de voornaamste gegevens der Nederlandsche oorlogsschepen. Een groot aantal foto's van onze oorlogs bodems en marine-vliegtuigen met eenige sil houetten van in aanbouw zijnde schepen sluit het werkje af, dat in Marine-kringen ongetwij feld met blijdschap zal worden begroet. Jam mer dat de prijs (voor een werkje van slechts 108 pagina's) een massale verspreiding in den weg staat. De Bikkel, door Diet Kramer, uitgave 'Uitgevers Mij. Holland, Amsterdam. Prijs goedkoope uitgave ingen. 1.50, geb. 2.25. Wat de uitzonderlijke gave van de schrijf ster van dit boek wel het meest naar voren brengt is de prachtige karakterteekening van de jonge menschen, die in dit boek beschre ven worden. Sterk en zuiver teekent Diet Kramer haar figuren, waarin zij levende menschen maakt, wier strijd en moeilijkheden we met spanning meeleven. In het boek wordt het leven van een acht tal gymnasiasten geteekend, die van de eer ste klas af samen optrekken. Acht jonge menschen in de Sturm und Drangperiode, in den tijd van het critisch denken, van het onbarmhartig oordeel, van de geslotenheid voor de ouderen, die te worstelen hebben met alle moeilijkheden van onzen tijd, moeilijk heden thuis en op school, botsingen in de maatschappij en in het eigen leven. Hoe waarachtig teekent Diet Kramer haar per sonen. De hoofdfiguur, Inger Horstink. die jong haar moeder verliest en door haar ge sloten karakter en haar scherp en critisch oordeel, zoo geheel alleen komt te staan. De Inger Horstink, die haar beangstigt, omdat hart is ais een bikkel. Zuiver is dan door de schrijfster geteekend het openbloeien van dit gesloten karakter voor den Don Juan, Hans de Pool, de man van de wereld, beroemd auto-renner, die geen gevaren kent en op zijn luchthartige, toch hartelijke wijze, Bikkeltjes liefde wakker maakt. Dit is een ervaring in het leven van Inger Horstink, die haar beangstigd, omdat ze niet in liefde geloofde. Haar genegenheid voor Hans loopt uit op een bittere teleurstelling. En weer gaat het eenzaam Bikkeltje, het harde leven verder. Door niemand, zelfs niet haar vader, be grepen. Om deze hoofdfiguur teekent Diet Kramer de anderen. Frederik Heemsweert Goossens, de knappe filosoof en revolutionair. Geerten de Pool, de jongen met zijn bizondere gaven voor de schilderkunst. Bob en Fransje, de zuivere idylle van twee jong menschen, die op de schoolbanken ai voor elkaar bestemd zijn. Non de Bira, de wufte intelligent nota risdochter en de tragische figuur van Juup. Het zijn alle zeer knap en zuiver getee- kende menschen. Zoo ook de figuur van den vaderlijken rector, die zoo graag iets wil zijn voor deze worstelende jonge menschen en zich telkens zoo hopeloos eenzaam voelt als hij merkt, dat ze hem niet begrijpen of dat hij teveel buiten hun leven staat. Nogmaals: het is een met groot talent geschreven boek, dat wij gaarne aanbevelen, zoowel aan onze opgroeiende jeugd als aan de vaders en moeders. Pelgrimsreize, door J. A. van der. Made. Uitgave van Van Holkema Waren-" dorf N.V. te Amsterdam. Ing. 2.90, Geb. 3:90. In Pelgrimsreize speelt een medicus, dr. Mourceaux, de hoofdrol. Na 53 jaar lang zijn plicht als arts vervuld te hebben op het plat teland, komt hij eindelijk tot het besef van den nabijen dood en de voos gebleken levenswaar den. Dan begint hij zijn zoogenaamde pelgrims reize teneinde zijn brandend levensverlangen te bevredigen. Op dien tocht vindt hij steeds menschen, die, evenals hij „de blauwe vogel van het geluk" najagen. Hij vindt op die reis merkwaardige menschen, maar de merkwaar digste is wel het kind Marie Jouvet, door hem genaamd Navodna Niridjelna. Haar sterven verschaft hem het eenige huis voor zijn ver langen, de verpersoonlijking van dit verlangen, dat hem dreef op zijn tocht naar het leven en het eenige waardevolle is, dat hem rest bij zijn dood. Van der Made heeft kans gezien zijn boek te componeeren op een litterair hoogstaande wijze. Dat is trouwens niet te verwonderen bij een auteur, die reeds eerder de aandacht vroeg met een uiterst merkwaardige zedenschilde ring, die door vrijwel de geheele Nederlandsche pers warm ontvangen werd en zijn gedicht „Sakota". Hier is inderdaad een schrijver aan 't woord, die iets te zeggen heeft en dat zeggen op literair alleszins verantwoordelijke wijze doet. Een goed boek. Niet zonder fouten, maar met een aantal zeer schoone bladzijden, waar uit een merkwaardige kennis van de mensche- lijke psyche naar voren komt. Tehuis voor Meisjes door Nanny Fianken (illustr. Hans Borrebach). Uitgave van Gebr. Kluitman te Alkmaar. Priis in prachtb. 2.25, ingen. 1.65. De schrijfster Nanny Franken geeft hier een levendig beeld van het studeerende meisje, de jonge kunstenares en de ups en downs van het zoeken naar een plaats in de samenleving, waarbij vaak de liefde in het jonge leven in grijpende verandering teweeg brengt. De schrijfster heeft een goede opmerkingsgave en weet het Meisjeshuis raak te schilderen, alsook de karakters van de drie hoofdper sonen: Sonja koket, verwend en eerzuchtig, Marijke, het schilderesje met haar stillen t °°!?ler'Ken aard, en Lonnie van Rossum, in Indie geboren, die haar moeder, een Inland- sche, nooit heeft gekend. Het boek is zeer goed geschreven en voor de boekenplank van onze oudere meisjes ongetwijfeld een waardevolle aanvulling. Zondagsschooluitgaven. Wij ontvingen den nieuwen Zondagsschool catalogus, najaar 1938 van G. F. Callenbach te Nijkerk. Een 37-tal nieuwe uitgaven, prachtig uitge voerd, stevig gebonden of gecartonneerd en rijkelijk van penteekeningen voorzien zagen het licht. Aparte vermelding verdient de Zilver-serie, een evenement op het gebied der Zondags school-uitgaven. Daarmede is afgestapt van het speciale formaat van Kerstboeken. Door dezen maatregel hoopt de uitgever, dat deze Aoeken, die door hun uiterlijk den strengsten toets der kritiek kunnen doorstaan, ook na de Kerstfeestviering aan de kinderen cadeau zul len worden gegeven. Zeer begaafde auteurs werkten wederom mee om de collectie (die uit 163 nummers be staat) tot de beste op dit gebied te maken. De catalogus is op aanvrage gratis ver krijgbaar.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7