Indianen en cowboys vieren feest Sommeling krijgt gelijk! Bij de „Hema" te Amsterdam ingebroken De kunst moet men steunen Samenzwering tegen Hifler's leven „Het is niet waar!" Wie overwerk weigert Krijgsdansen en lasso-werpen Saluutschoten voor Koning Leopold DE STRIJD MET DE BLEEKGEZICHTEN. De heer D. C. Geerligs te Bree- zand vergast onze lezers in onder staand artikel wederom op een boeiende reisreportage uit de Ver- eenigde Staten. Het is de „Round-Up" het groote jaarlijksche cowboyfeest in Pendle- tondat de hoofdschotel van dezen reisbrief vormt. Weinigen van ons zullen ooit in de gelegenheid zijn de Wild-West mee te maken en het hier afgedrukte „ooggetuigever- slag" bevelen wij dan ook in de bijzondere belangstelling van onze lezers aan. In ben nog niet uitgesproken over mijn bezoek aan de farms in Oregon, waar ik U in mijn vorigen reisbrief van vertelde, 'k Wil U nl. nog graag een indruk geven van het tempo, waarin de landbouwers hier werken. Het land, dat den geheelen zomer braak heeft gelegen, wordt voor het zaaien nog eens omgeploegd, een perceel van 175 hectaren ploegt men in 10 dagen om, dat is ongeveer 17y2 ha. per dag. In 7 dagen wordt ongeveer 256 ha. gezaaid. De graanprijzen waren dit jaar buitengewoon laag, 48 ct. de bushel, dat is 00 Amerikaansche ponden) Chicago noteert hooger, maar de vervoer kosten komen er dan bij. Steunregeling. Er bestaat ook een steunregeling voor de boeren, maar deze is vrijwillig. Indien men zulks wenscht, kan men van het rijk voor schotten verkrijgen, maar men is dan ver plicht de voorschriften na te leven, die de staat uitvaardigt. Daar er dit jaar een groot overschot aan graan zal zijn, ligt het in de bedoeling de productie met 30 pet. te ver minderen, teneinde de prijzen voor het vol gend jaar meer te stabiliseeren. Ik hoop den lezer, die mijn reisbrieven gevolgd heeft, nu een indruk gegeven te hebben van een farm in Eastern Oregon. Van de grootte dezer farms hebben wij Hol landers geen voorstelling; de uitgestrekte akkers zijn heel indrukwekkend en deze tocht is voor mij bijzonder leerzaam en mooi geweest. Tevens maakte ik vele vrien den, die ik tijdens mijn bezoek aan Pendle- ton, ter gelegenheid van de „Round Up" weer ontmoette. De „Round-Up". De Round-Up te Pendleton is een der grootste cowboyfeesten in de Vereenigde Sta ten, dat wordt opgeluisterd door niet minder dan tweeduizend Indianen uit verschillende reservaten in Oregon, Idaho en Washington, die allen in hun schilderachtige costuums, velen van hen in oorlogsuitrusting verschij nen. Ontelbare cowboys ziet men er en die ge ven je een indruk van de Wild-West-roman- tiek, die in zulke dagen weer oplaait. Het feest, dat eenige dagen duurt, begint met een ochtendparade van de eerste pio niers in de West, die met hun gezinnen in huifkarren, door muilezels of ossen getrok ken, hadden plaats genomen. Voorts para deerden onder woest krijgsgeschreeuw de Indianen, gestoken in historische costuums, welke vaak zeer groote waarde bezitten. Ook zag ik lachende cowboys, die met hun las so's een meisje trachtten te „vangen" uit de groote menigte, die was toegestroomd. Voor waar een uniek schouwspel, waarvoor dui zenden van heinde en verre jaarlijks naar Pendleton komen reizen. In de arena. Het middagprogramma vermeldt een strijdt tusschen de cowboys in het lasso- werpen, waarbij stieren en kalveren de slachtoffers zijn. Men staat versteld van de handigheid, waarmee de cowboys een stier tegen den grond weten te krijgen en het beest dan vastbinden. Het gaat soms wel wat ruw toe en degenen, die dezen strijd voor het eerst meemaken, loopen de koude rillingen over den rug. Spannend is ook een rit op wilde paar den die hun berijders op alle mogelijke ma nieren trachten af te werpen. Iedere ruiter behoeft slechts 20 seconden op zijn vurig ros te blijven zitten om in aanmerking te komen voor een prijs, doch dat is al een heele prestatie! Het berijden van Brahma- stieren deze beesten lijken wel wat op buffels is ook geen pretje, doch de knap pe ruiters brachten ook deze sensationeele sport er goed af. Paardenrennen voor Indianen en krijgs dansen besloten den middag. Uit vroeger tijden. Des avonds maakte ik een vertooning mee, genaamd ,,'s Werelds meest unieke show", waarin het leven der roodhuiden zooals het vroeger was, werd afgebeeld. We zagen beur telings een trouwpartij „uit de oude doos" tegen een achtergrond van bergen, jacht partijen en verkenningstochten en een be raadslaging tusschen de stamgenooten on der leiding van een woest uitziend opper hoofd. Gevecht met de Bleekgezichten- De ontdekking der eerste Bleekgezichten was een van de interessantste tableaux. Door middel van vuursignalen waarschu wen de Indianen elkaar, wanneer ze op het spoor zijn van zoo'n gevaarlijken blanke. Een gevecht met de Bleekgezichten werd zoowaar zoowaar ten tooneele gevoerd; bloed vloeide, het opperhoofd werd gedood, een blank meisje gevangen genomen Het opperhoofd vroeg den „medicijnman" om raad, de töm-tom roffelde, toen dan begon de oorlogsdans, het begin van een feilen strijd. Ook meer vredelievende tooneelen werden vertoond, zooals het rooken van den vredes pijp, en den arbeid in een der eerste neder zettingen der blanken. Dit romantische, historische schouwspel was het hoogtepunt van deze Round-Up. Nu houd ik op met mijn Indianen-verha len; de volgende keer hoop ik indrukken uit Californië weer te geven en de grotten in het zuiden van Oregon te beschrijven. Anti-katholieke München? betooging te Een Reuterbericht meldt, dat Zondag avond een katholieke plechtigheid voor het op het voornaamste plein van München staande monument der H. Maagd Zondag door betoogers onmogelijk is gemaakt. De betoogers begonnen den geloovigen uit te jouwen en lastig te vallen. De politie leid de twee betoogers weg en gelastte den ka tholieken, zich te verspreiden. Kort daarna kwamen opnieuw betoogers opzetten, die de versieringen rond 't beeld en de kaarsen en andere religieuze voor werpen vertrapten. Ditmaal trad de politie niet op. Duitsche tegenspraak. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat ter gelegenheid van het 300-jarig be staan van bovenbedoeld monument onge veer 20 personen, in hoofdzaak vrouwen op leeftijd, bijeengekomen waren om voor het beeld te knielen en gebeden uit te spreken. De mededeeling van Duitsche zijde gaat dan als volgt verder: „Door deze op een openbaar_ plein en voor de meerderheid der bevolking om niet duidelijke redenen uitgesproken gebeden, werd de aandacht van de voorbijgangers getrokken en bleven zij om de vrouwen heen eendgen tijd staan. Tot betoogingen van welken aard ook of zelfs tot ordever storingen of uitdagende uitlatingen is het niet gekomen. De politie behoefde niet op te treden. In nauwelijks een half uur ver toonde het plein, de Mariënplatz, weer het gewone beeld." De Staat door den Haagschen president veroordeeld. Eische- res is tegen den minister echter niet ontvankelijk verklaaTd. De president van de Haagsche Recht bank, mr. A. S. Rueb, heeft gisteren uit spraak gedaan in het kort geding, dat j.1. Woensdag tusschen de N.V. Sommeling's Automobielbedrijf eenerzijds en den Staat der Nederlanden en den minister van Ju stitie anderzijds is gevoerd. De ondernemer en zijn raadsman, mr. de Grooth, werden met gejuich door het toegestroomde publiek ontvangen. De eer ste wilde bus, die nu vertrok, was feestelijk versierd en ging „afgeladen" naar de hoofd stad. „Krijgertje spelen met de Ju stitie". In de Vrijdag j.1. behandelde zaken, n.1. die van Koch, de N.V. Ned. Unie tegen den Staat, heeft de president vonnissen in overeenkomstigen zin gewezen, terwijl de vordering van de N.V. Sitters werd afge wezen op grond van het feit, dat Sitters de onmiddellijke opvolgster is geweest van de Gooi-Express, welke, zooals men weet, door den Amsterdamschen president tot stop zetting is veroordeeld. Dadelijk daarop heeft de Gooi-Express onder anderen naam het bedrijf voortge zet. Dit verder exploiteeren van een ver boden buslijn door een nog niet-veroor- deelde onderneming, noemde de minister in zijn befaamde circulaire over den wilden busstrijd: „krijgertje spelen met de Justi tie." De Haagsche president heelt de verweeren van den Staat verwor pen, zich bevoegd verklaard van het geschil kennis te nemen en den Staat veroordeeld om zich te ont houden van elke handeling waarhij het bedrijf van de N.V. Sommeling zou worden belemmerd. De president kende eischeresse geen dwangsom toe, aangezien de president aanneemt, dat de Staat zich aan de door hem gegeven be slissing zal houden. De uitspraak van den president wordt uitvoerbaar bij voorraad verklaard, met dien verstande, dat de eischende partij binnen drie weken een geding over de hoofdzaak bij den bevoegden rechter zal aanhangig maken. Tegen den minister evenwel verklaart de president eischeresse niet-ontvankelijk. Zoodra de uitspraak buiten de rechtzaal bekend was, werden de vlaggen uitgestoken bij de firma Sommeling. Advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad eischt na vrijspraak door den kantonrechter, veroor deeling van de ia. Sommeling. Het langzamerhand berucht geworden arti kel 2 van het Reglement Autovervoer Per- son, waarin verboden wordt het herhaal delijk met een motorrijtuig tegen vergoe ding personen te vervoeren of te doen ver voeren, maakte gisteren deel van bespre king voor den Hoogen Raad uit. Het ging weer om een van de vele Sommelingzaak- jes. thans die van zijn dienst Den Haag- Amsterdam. De heer Sommeling werd door den kantonrechter van rechtsvervolging ont slagen, omdat z.i. dit artikel niet overeen komt met de Machtigingswet 1935. Gisteren was het woord aan den advo caat-generaal, die op verschillende juridi sche gronden het niet met den kantonrech ter bleek eens te zijn en bij zijn reeds eer der gedane conclusie bleef, dat de heer Sommeling tot een geldboete van f 5.be hoort te worden veroordeeld. De Hooge Raad zal 12 December uitspraak doen. Inbrekers lieten zich insluiten. Buit bedraagt ruim f 3000. Weer hebben inbrekers een goeden slag geslagen, ditmaal hebben zij een bezoek gebracht aan de Hema in de Kalverstraat te Amsterdam, waar zij de brandkast openbraken en een bedrag van ruim f 3.000.buit maakten. Evenals bij de inbraak in de Noord-Hol- landsche Bank, die veertien dagen geleden is ge'pleegd, zijn hier beroepsinbrekers aan het werk geweest, als is hun arbeidswijze dan ook zeer verschillend. Bij de eerste inbraak is een snijbrander gebruikt, in dit geval is met een cirkelfrais gewerkt. Zij lieten zich insluiten. De brandkast, een vrij groot model, doch van lichte constructie staal op deeerste verdieping aan de achterzijde van het ge bouw. Naast de groote trap voor het publiek is op die verdieping een klein kantoortje gemaakt met glazen wantien en zonder de gelijke afsluiting. In dit kantoorlokaal, dat ongeveer twee bij drie meter groot is, staat in één der hoeken de brandkast. De inbre kers moeten met de plaatselijke situatie goed op de hoogte zijn geweest. Hoogstwaar schijnlijk hebben zij zich Zaterdagavond in laten sluiten in het winkelgebouw of in het magazijn, dat achter den winkel ligt en grenst aan de Voetboogstraat. Toen alles rustig was geworden konden zij hun slag in het kantoor slaan, zij zouden niet spoedig gestoord worden... Met een cirkelfrais hebben zij rond hét slot een cirkelvormig stuk uit de kast ge zaagd. De buit lag toen voor het grijpen. Hoeveel er precies gestolen is kon nog niet worden opgegeven, maar het bedrag wordt geschat op ruim f 3000.aan bankpapier en zilvergeld. De inbrekers hebben het gebouw verlaten aan dé achterzijde. Eerf nachtwaker vond Zondagavond de magazijndeur in de Voet- böog'straat open. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie en den bedrijfsleider, waarna het onderzoek plaats vond. Het is niet de eerste maal, dat in de He ma is ingebroken. Eenige maanden geleden heeft men ook getracht een brandkast in dat gebouw te forceeren. Het bleef toen echter bij een poging. Bij zijn aankomst te Am sterdam. Naar wij vernemen zal Hr. Ms. Tromp tijdens het verblijf van ko ning Leopold in de hoofdstad in de Amsterdamsche haven ligplaats krijgen. Hr. Ms. Tromp zal bij de aan komst van den koning de saluut schoten lossen. öni tco-ht (WiAaat: door J. LIMAX. In het dorpje Bludderlo trok ze als zo- mergaste al eenige dagen sterk de aan dacht. Zooals ze in 'r kleurige, gebloemde japon, welke veel van 'n peignoir had, blootshoofd met haar eenigszins sportieve tred en los armgezwaai door 't plaatsje stapte, had ze iets excentrieks over zich, dat nog verhoogd werd door haar wappe rende rose coiffure, welke als 'n oproerige vaan boven 'r uitwoei. Daarbij was ze met groote, glinsterende oorbellen getooid en een en ander móést wel indruk maken op de vreedzame inboorlingen van Bludderlo ,,'n Amerikaansche, die ze ziet vliege". me"nd" de Bakker. ,,'n Juffrouw van 'n paardespul met va- kansie". oordeelde z'n buurman, die kleer maker was en nog zoo wat. „Krek, dat zal 't zijn", stemde boer .Taan met 'm in. ,,'n Variété-artist! Dat bènne van die vreemde lui." En ze keken bun oogen uit aan de pas- seerende dame. die, niet op ze lettend, za lig de lucht insnoof van 't hooidoorgeurde dorp. Ook op 't kasteel, de trots van de streek, had men 'r opgemerkt. Als ze langs wan delde, wat nogal eens gebeurde, keek de reeds bejaarde graaf van Hemelberg 'r droomerig na en dacht aan avonturen uit z'n jeugd, welke hij zich anders zelden meer herinnerde. F.n zijne Hoog-Welgeboren gade volgde z'n blik en vroeg zich nieuws gierig af, wat dat wel voor wonderlijk we zen kon zijn. dat daar als 'n verontrusten" langs hun deftige lanen joeg. Tot ook zi' tot de conclusie kwamen, dat ze benaald een dame was van een of andnrp nnUUoVn vermakelijkheid d.ie bij ongeluk voor kor ten '"d in hun omgevin" verzeilde. Hoe groot was dus bun verbazing, toen op 'n rustige avond de zon was nog niet geheel ondpr en ze zaten, 'n heette slanerie en verveMd als gewooplük. on bnp terras de rose dame parmantig recht on hen afstante fm'n hemel ze bevond zich on verboden terrein! Waar waren wetten, ver- ordeningen voor. als men ze maar Vfllmnte* n-nrtrnrUV alsof 7" 'n visite kwam maken' „Sapristi!" mnmnelde de graaf, en hii deed moefte, verzrhrikkeliik verontwaardigd te kijken. ..Bel Josepb! Dat hii dat mensch °ruit gooit!" kirde zijne Hnoe-Welgehoren "ga bevelerig. Doch r""ds was de zonderlin ge bezoekster dicht bij hen en zei met 'n vreemd accent; „Excuseer mij. Ik ben een ongelukkige vrouw!" De graaf kénde dat. 'n Verzoek om steun natuurlijk. Maar van die dame had-ie dat toch heelemaal niet verwacht. Hoe je je toch kon vergissen. ,,'n Héél nneplukhiep vrouw!" herhaalde de rose met de oorbellen. ..Wij doen er niet aan," zei de gravin met 't gewone afmakertie. „O. U moet mij niet verkeerd begrünen!" 'tracht d" ander nu smartelijk uit. ..Ik hen "rtiste. En ik kan m» niet oefenen. Dat doet mij zoo veel pijn!" „O. is 't dat?" vroeg de graaf, weer waf minzamer. ...Ta 't spijt me. We hebben hier geen rekstok." „Rekstok?" schreeuwde de ongevraagde vi site in hoogste verontwaardiging. „Ik ben nianisfe! O, ik móét mij uiten. U weet niet. wat dat is. Tn mijn pension is geen instru ment. En nu heb ik hier 'n vleugel zien staan, 'n goddelijke vleugel! Haar toetsen verlokken me. haar pedalen trekken me aan O. móg ik, al is 't maar één kwartier?" Ze stond geheel in gloed, zoodat 'r coiffu re momenteel niet opviel. De graaf en Hare HoogWelGeborenheid keken elkaar vragend aan. Daaron antwoordde de eerste: -Ta. hm, wii sne'ep daar nooit op. Onze dochtermaar die is al lang weg, ge- •rouwd. Ach. als wij U er 'n plezier mee doen? We hebben in zoo'n tiid geen muziek gehoord. Ende kunst moet men steu nen. nietwaar?" „O!" kreet de rose met vurige dank baarheid en ze overlaadde de handen van de HooeWolGeboren gade met brandende kussen. Vervolgens, na het deksel eerbiedig 'p hebben geopend, stortte ze zich op den vleugel en... De gr"af kromp in elkaar, de gravin ver sfiifde. Was dat mogeliik moderne muziek' 't Drong hun door merg en been. Tn elk "eval was die dame benaald 'n groot vir- ♦uose. want woest dat ze er on los sloeg beukte accnorden en gaf de toetsen 'n ramm"ling. dat verschillende voor goed verstarden. „Pieng. Pang!" klonk 't telkens als er wéér 'n snaar snrong En de geluids golvingen de tonen-treinen. de klankenreek sen hielden niet on. daverden aan. raasden weg. keerden («rug in steeds groeiende ver schrikking. Het waren exnlosies. donderin- "on. ratelslagen, wat de zomergaste van Bludderlo ten beste gaf. De graaf staarde ontzet voor zich uit. de gravin hiigde naar adem. de meiden de knechts staken 't hoofd om den hoek van de deur. bleven vastgena geld staan. En de rose hield niet op, mis handelde den vleugel, dat hij zuchtte en kraakte eu ten laatste op de vlucht scheen te zullen gaan. Toen. met 'n verschrikkelijk slot-accoord. waarvan het kasteel dreunde, besloot de levendige dame haar muzikale excercities. smeet met 'n geniaal gebaar 't deksel dicht, knielde voor de gravin, kuste andermaal haar handen en verliet 't kas teel met haar gewone sportieve tred. De graaf en de gravin zaten nog 'n kwar tier roerloos. De oude Joseph was van z'n stokie gegaan en de andere knecht met de meiden trachtte 'm weer bij te brengen. Eindelijk wist de graaf z'n versuffing te overwinnen, stond op, doch liep toch nog wezenloos heen en weer. De gravin deed maar niets dan steunen en greep daarbij ontzet naar d'r hoofd. Josepr en de anderen verlieten langzaam de kamer. Nauwelijks waren die echter weer *n beetje in hun gewone doen, of... ze deden een vreeseüike ontdekking, 'n Achterdeur, die zorgvuldig gesloten was geweest, stond wagenwijd onen! Wie had dat gedaan? Men toog op onderzoek uit. De graaf werd er van in kennis gesteld en niet lang duurde 'f nu. of die had de bewijzen, dat er was ■ogebrokon: de familie-inweelen en een vrij belangrijk bedrag aan geld werden vermist- Maar heeft niemand van jullie dan iets ""boord?" hulderde de graaf, in zooverre z'n door de jaren al verzwakte stem daar noe toe in staat was. „Jawel", antwoordden Joseph en de an- ^"""n. „enkel de... piano"! Dien avond kwam de rose dame niet te- -ug in 'r nonsion terwiil ook de mannelijke nersoon, die haar op haar ..vacantie" ver gezelde. hals over kop met bagage en al vertrokken was! MET EEN SNELHEID VAN 120 KlLOMg. TER PER UUR jaagt de zandstorm sodS voort over het Amerikaansche land, Voor al de staat Noord-Carolina heeft veel van zandstormen te lijden en daarom heeft men enorme wallen in de meest geteisterde ge, bieden aangelegd, welke reeds bewezen hebben de kracht der elementen te kunnen weerstaan Een en twintig personen voor. het Volksgerechtshof. Talrijke terdoodveroordeelingen verwacht De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post meldt aan zijn blad: Een wijdvertakte samenzwering tegen het leven van Hitier en andere nationaal socialistische leiders wordt thans nagespeurd door het Volksgerechtshof. Ernst Niekisch, de bekende auteur en journalist, zal tezamen met 20 andere personen voor het gerecht verschijnen. Vijftig anderen, die een minder belangrijke rol in de samenzwering gespeeld hebben, zijn reeds veroordeeld door lagere rechtbanken. Ruim 200 getuigeiq Ruim 200 getuigen zijn gehoord door de leden van het gerechtshof, die door geheel Duitschland gereisd hebben bij hun pogingen om de samenzwering op te helderen en be. zoeken te brengen aan plaatsen waar wa< pens en ontplofbare stoffen ontdekt zijn. Onder de beschuldigden bevinden zich per* sonen, die vroeger lid waren van rechtsche zoowel als linksche partijen. Verwacht wordt, dat de meesten hunner ter dood zul. len worden veroordeeld. De beklaagden wor. den zorgvuldig gescheiden gehouden van. andere gevangenen in de Moabitgevangenis te Berlijn. Zij worden beschouwd als de ge- vaarlijkste bende samenzweerders, die ooit in het nationaal socialistische Duitschland werd ontmaskerd. Het bestaan van deze groep terroristen, waarvan naar men gelooft verscheidene honderden lid waren, is ontdekt door de S.S, die belast is met de bewaking der persoon? lijke veiligheid van Hitier. Verbreekt in Frankrijk het ar beidscontract en derft steun. Over het nieuwe Fransche wetsdecreei inzake den arbeidstijd, waarover wij giste4 ren uitvoerige mededeelingen deden, verre4 men wij nader, dat de extra uren den ah gemeenen arbeidstijd niet kunnen opvoeren boven de negen uur per dag, speciale Se' vallen uitgezonderd. Weigering om te werken in extra uren voor de nationale defensie vormt van den kant van den loontrekkende een onge rechtvaardigd verbreken van het arbeids contract en brengt verlies van de rechten op de vastgestelde schadeloosstellingen- met zich mede. De loontrekende, wiens arbeidscontract onder deze omstandigheden verbroken wordt, kan gedurende zes maanden geen werkloosheidssteun genieten, noch in dienst genomen worden door een onderneming, die voor de landsverdediging werkt. Niet allemaal tegelijk vacantie! Wat de vacantie met behoud van l°°ö betreft is bepaald, dat tusschen de onder4 nemingen gerouleerd zal worden, teneinde te voorkomen, dat ondernemingen van de zelfde branche tegelijkertijd zouden sluiten Ten aanzien van de opleiding voor nieuw beroepen van werkloozen is vastgesteld dat deze ten doel heeft fabrieken, die voo de nationale verdediging werken, en in j1 bijzonder voor de luchtmacht, geschooid arbeiders te leveren. dfi ZIJN ELFDE VROUW. Uit Istanboel in Turkije wordt aan Daily Express geseind, dat de vier-en-ne2. tigjarige Bav Ferid een elk in verbaz'"» heet gebracht, omdat hij van zijn "C vrouw scheiden wilde, om een elfde trouwen. Over zijn tiende vrouw zeide hii: heb genoeg van haar. Ze is een <iraa.£' irriteert me iederen dag opnieuw. Boven dien is ze al dik in de veertig en ik een jongere vrouw hebben." Maar z'n tiende vrouw liet zich zoo niet. aan den dijk zetten en zeide: „l vijf lange jaren voor hem gezorgd. maar dan ook ik alleen heb recht op geld." „3 Het werd een proces en de rechter tenslotte, dat tienmaal getrouwd zijn ietjes was, zelfs als men den leeftijd vier-erwiegcntig jaar had bereikt-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8