HEEMAF 190. Ingezonden Texelsch nieuws KindeAJ^aeketi KeAJk en Zeridiny 15-jarig bestaan A.J.C. Vakopleiding Kruideniers- Middenstandsdiploma en Vier nieuwe tooneelstukken van „Comoedia" Het aan den grond stooten van den „Gouden Leeuw" HENGELO STOFZUIGERS Den Burg Maggi-avond te Den Burg Tijdschriften Morgenavond wordt dit gevierd In „Centraal". De Heldersche afdeeling van de Arbeiders Jeugd Centrale bestaat morgen 15 jaar en in verband met dit jubileum zal in café „Cen traal, Kanaalweg een herdenkingsavond ge organiseerd worden. Wat het programma betreft, als spreker treedt op Nico Bloemendaal, de penningmees ter van het Hoofdbestuur, terwijl voorts o m. de smalfilm over het Pinksterfeest op den Paaschheuvel gedraaid zal worden. Het Ned. Instituut voor Vakopleiding van Kruindeniers te Groningen meldt ons: Nu binnenkort na beëindiging van den sper tijd de Vestigingswet ook op het kruideniers- bedrijf zal worden toegepast, zal het noodza kelijk zijn voor hen, die in de toekomst zelf standig het kruideniersvak willen uitoefenen of als chef van een filiaalzaak optreden, dat zij in het bezit zijn van het officieele Kruide niersdiploma. De vorige maand zijn overtl in het land onder Rijkstoezicht de kruideniers examens gehouden, waaraan door een zeer groot aantal cursisten van genoemd Instituut is deelgenomen en waarvan ca. 95 hun vak diploma mochten behalen. Blijkens een adver tentie, voorkomende in dit blad, wordt thans de gelegenheid opengesteld om deel te nemen aan den nieuwen cursus, waarvoor evenals het vorige jaar op tal van plaatsen in samenwer king met de diverse organisaties op kruide- niersgebied mondelinge cursussen worden ge organiseerd. Behalve het vakdiploma zullen de kruideniers ook in het bezit moeten zijn van het Middenstandsdiploma. Hiervoor verwijzen wij naar een eveneens in dit blad voorkomende advertentie van het Alg. Ned. Instituut voor Middenstandsonderwijs A.N.I.M.O., welk In stituut niet alleen voor het kruideniersbedrjjf, doch ook voor diverse andere branches de op leiding verzorgt. Van het bekende tooneelfonds „Comoedia", hetwelk staat onder de voortreffelijke leiding van Henri van Wermeskerken, en dat inder daad in een behoefte voor tal van gezelschap pen voorziet, zijn thans wederom een viertal nummers verschenen en wel de nummers 9, 10, 11 en 12, respectievelijk: Hans Verkerk: „Er kwam een man", blijspel in drie bedrijven. Robert Neuner: „Verwikkeling in Grand- Hótel", blijspel in vier bedrijven. Eduard Veterman: „De wrekende God", detec tive-spel in vier bedrijven en Ger Griever: „Om het geluk van den jongen", een tooneelspel in vier bedrijven. Het laatste stuk behaalde in de prijsvraag 1938 van den A.N.D.T. het hoogste aantal punten. Deze voortreffelijke bijdragen worden uitge geven bij de N.V. Hollandia Drukkerij Dallaan 8, Baarn. De Marineraad zette gisteren de openbare behandeling voort van het aan den grond stooten van Hr. Ms. „Gouden Leeuw", op 15 Juni in de Kapoeas-rivier. De commandant van de „Gouden Leeuw", luitenant ter zee le klasse, jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, werd gehoord. Deze zette uiteen, hoe hij aanvankelijk voornemens was de koers, aangegeven door den Zeemandsgids, te vol gen, doch later dit plan wijzigde, omdat de kaart voor de middenvaarwaters voldoende water aangaf, en deze kaart, kaart tijdens de navigatie, meer tot hem sprak dan de Zee mansgids. GESLAAGD: Te Alkmaar slaagde voor het examen Handelskennis ingevolge de Vesti gingswet kleinbedrijf, onze stadgenoot de heer M. A. Kolster. nen rijden en de spoorwegen kunnen becon- curreeren. De spoorwegen werken hierdoor met verlies en de bus-ondernemingen met winst, waarschijnlijk wel flinke winst, want er komen er steeds meer bij Maar de spoorwegen komen steeds te kort en in deze tekorten moet door het geheele Nederlandsche volk worden bijgedragen. Het is dus een algemeen belang dat we een ge zond spoorwegbedrijf hebben. Weliswaar verschaft het busbedrijf aan enkele chauffeurs een bescheiden bestaan, doch wat baat dat, als er spoorwegpersoneel moet worden ingekrompen ten gevolge der moordende concurrentie van het busbedrijf. Het is geen kunst, om door gepraat over vrijheid, gepaard gaande met onvolledige in lichting, het publiek op zijn hand te krijgen. Als men het publiek voor zijn wagen wil spannen, moet men het juist voorlichten. Persoonlijk ben ik niet tegen het busbedrijf (op trajecten waar geen treinen loopen, voorzien ze zelfs in een behoefte) mits de ondernemers voor den weg betalen naar het gebruik, dat zij ervan maken, dus zoo, dat iemand die alle dagen rijdt, zeven maal zoo veel betaald als iemand die een dag per jooei J»BAV)aiu nfiinq I30! ST 'IPÖ-1 de automobielbelasting en pers. bel. op auto's om te slaan over de te gebruiken brandstof, verkrijgt men een billijke lasten- verdeeling. Verder hun chauffeurs een onge veer gelijk loon geven als een machinist bij de spoorwegen en later pensionneeren. Als men met een lichaam als het spoorwegbedrijf wil concurreeren, moet men ook zijn perso neel een gelijke bestaansmogelijkheid ver schaffen. Ook de tarieven moeten natuurlijk gelijk zijn aan die der spoorwegen. Eerst dan zal men een waardige tegenhanger van het spoorwegbedrijf zijn en in men op de steun van het publiek rekenen. Het bovenstanade geldt evenzeer van het auto-transportbedrijf. Vrijheid is prachtig, mits men anderen niet hindert of benadeeld in welken vorm ook. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Wieringen, 14 Nov. 1938. Uw abonné, P. C. VIJN. zijn niet alleen stofzuiger, maar ook tapijtrelnsgei Verkrijgbaar bij: A. HILDERING, Spoorstraat 88 hoek Palmstraat, Telef. 449 EXAMEN. De heer J. Dernison, caféhouder, slaagde Maandag te Alkmaar voor het Middenstands diploma. De heer Dernison was leerling van de R.K. cursus tot opleiding, die onder leiding van den heer P. B. Riteco in de R.K. school te Den Burg wordt gegeven. NIET DOORGEGAAN. De lezing met film en lichtbeelden, die Dinsdagavond in de Landbouwschool te Den Burg gehouden zou worden, is door familie omstandigheden van een der sprekers niet doorgegaan. Een avond, waar wat te leeren en te snoepen was.' Meer dan 400 dames hadden Dinsdagavond gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de Maggifabriek te Amsterdam, om een film avond in Pen's schouwburgzaal bij te wonen, waar Maggi-films zouden worden vertoond, enMaggisoep te proeven zou aangeboden worden. Vooral het proeven heeft wel den stoot gegeven aan deze buitengewoon groote opkomst. Dames houden nu eenmaal van een demonstratie, waar iets te proeven valt, en bij deze propaganda viel ook nog iets te lee ren, op het gebied van koken, en daarmede is men bij dames gewoonlijk ook welkom. De vertegenwoordiger der Maggifabrieken sprak het welkomstwoord, spr. bracht naar voren, dat 50 jaren geleden de producten, die deze fabriek fabriceert in Nederland nog vrij wel onbekend waren, doch dat de fabriek deze in de 40 jaren, dat zij ze fabriceert een algemeene bekendheid heeft gegeven. Na op de kenteekenen der Maggiproducten te heb ben gewezen, kreeg de kookleerares het woord, die het gebruik der producten demon streerde en over het gebruik der 20 soorten soepen, justabletten, bouillonblokjes en Maggi-aroma practische wenken gaf. Hierna werd aan de helft der dames een kop ossenstaartsoep aangeboden, dat door de aanwezigen zeer op prijs gesteld werd. Onder wijl gaf een andere kookleerares persoonlijk aan iedere dame, die dit wenschte inlichtingen over het gebruik van Maggi-producten. Vervolgens werd de eerste film vertoond, die een beeld gaf van den groei van de ver schillende producten, die in de Maggiesoepen verwerpt worden. Zij bracht ons in het Zui den en Noorden van het land. Te Breda in de tuinderijen; nabij Enkhuizen in de tuinbouw bedrijven; in het Westland, op de boerderijen met rundvee en schapen, op bouwbedrijven in alle deelen van het land. Overal worden pro ducten geleverd voor de Maggifabrieken. Hierna werd de tweede helft der dames van soep voorzien, er werden brochures uitgedeeld, terwijl nog eens een gezellig kookpraatje door de kookleerares werd gehouden. Hierna werd de film der Maggifabrieken veortoond. Eerst werden we door Amsterdam gevoerd, de oude zoowel als de nieuwe stad bezocht, om ten slotte de fabriek in alle deelen te bezichtigen. Het was voor de dames, die dikwijls gebruik maken van de Maggi producten, zeer interessant eens te zien, op welk een hygiënische wijze deze producten worden vervaardigd. Geen enkele hand raakt de producten aan, voordat ze in papier ver pakt voor verzending gereed zijn. De fabriek geeft aan omstreeks 200 arbeiders werk. Met de grootste belangstelling werden de films door de aanwezigen gevolgd, de dames hadden bliikbaar zeer genoten van wat gege ven was. Tot slot werd nog een formulier meegegeven voor Maggi's Populariteits-prijs- vraag. Het was voor de dames ongetwijfeld ook een leerzamen avond geweest (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) DE OUD-GEP. MILITAIREN. Mijnheer de Redacteur! Op 31 Augustus j.1., den geboortedag van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, sprak onze Vorstin voor de Nederlandsche zenders, zoodat millioenen onderdanen Haar konden beluisteren. In Haar rede sprak H. M. onder meer het volgende „Ook gaat mijn dank uit naar allen, die in trouwe plichtsbetrachting het Moederland of Nederland onder de keerkringen dienen of eertijds hun krachten aan den dienst gaven. Onverschillig of zij een vooraanstaande plaats in den staatsdienst hebben ingenomen of nog injjpmen, zij waren en zijn allen van nabij of uit de verte Mijn medewerkers en hebben, ieder op zijn wijze, bijgedragen tot het wel zijn van den Staat in het afgeloopen tijd perk." Onder hen, die hier door H.M. bedoeld wor den, zijn onmiskenbaar en niet in de laatste plaats de oud-militairen begrepen. Het Koninklijk woord is waarachtig. Ook wij waren Haar medewerkers op onze wijze, en die wijze was lang niet altijd een voudig, hetgeen na onzen jarenlangen strijd om gelijkstelling in pensioen met de nieuw ge- pensionneerden wel verondersteld mag wor den, algemeen bekend te zij r» Onze Volksvertegenwoordigers waren bij de vorige behandeling der defensie-begroo ting daar zoo zeer van overtuigd,, dat nage noeg alle fracties er bij de Regeering op aan drongen een einde te maken aan de militaire pensioen-misère. Ook thans vertrouwen wij er op, dat deze H.H. Gestrenge Dames en Heeren met nog des te meer ernst daar weer op terug zullen komen, zich tot het uiterste zullen verzetten tegen een afwijzende houding en geen genoe gen meer zullen nemen met de opvatting der Regeering en die van den Miinster van De fensie niet meer zullen accepteeren. Gehoord de Koninklijke dankrede ver trouwen wjj dat de Regeering in het alge meen en Z.E. den Min. van Defensie in het bijzonder, zich zedelijk verplicht zullen ge voelen thans maatregelen te treffen tot een gelijkstellende pensionneering der oude garde; te meer daar Z.E. de Minister als lid der Tweede Kamer meermalen daar op aandrong, en ook omdat de Regeering in 1937 de oud- gep. militairen van het Ind. Leger de gelijk stelling verleende. U Mijnheer de Redacteur mijn oprechten dank betuigende voor de opname in Uw veel gelezen Blad blijf ik Hoogachtend, Uw dw. dr., HOEKSTRA, Oud-Militair, Wassenaar. „LAAT DE AUTO'S VRIJ, WANT DEN WE BETALEN ZIJ." Bovenstaande zin kui.it voor in een ver slag van de openbare «e>*£ «.dering, gehouden door het Comité van Actie van het Neder landsche Touringcarbedr(jf. opgenomen in uw blad van Zaterdag 12 Nov 1938. Deze zin vereischte eenige toelichting, om dat zij anders een misleidende indruk op het publiek zou maken. De kosten voor den weg n.1. (de automobielbelasting) wordt betaald naar het gewicht van den auto en niet naar het gebruik, dat de auto van den weg maakt. Voor een auto, die alle dagen van den weg gebruik maakt, betaalt men evenveel als voor één, die b.v. maar één dag per week rijdt. Deze onbillijke verdeeling van lasten is de oorzaak, dat autobussen zoo goedkoop kun Overzicht November-nummer „Onze Vloot". Het November-nummer van „Onze Vloot" behandelt in het hoofdartikel, getiteld: „Het Accoord van München en zijn politiek-strate- gische conferenties" een vraagstuk dat in deze dagen in het centrum van de belang stelling staat. Achtereenvolgens worden daarin besproken de Britsche en de Duitsche wereldpolitiek, die beide gericht zijn op de benadering van het z.g.n. Midden-Oosten, immers de „Drang nach Osten" heeft een wijder horizont dan Roemenië of de Oekraïne, maar heeft w e r e 1 d-politieke strekking. München is het keerpunt in de strategie van Oost-Europa en maakt den weg vrjj voor de werking van de as RomeBerlijn op het Midden-Oosten. Tot slot wordt behandeld de maritiem-strategische factor in het spel. Luitenant ter zee 1ste klasse A. Kroese schrijf over „Aanvallen op eigen Strijdkrach ten" en wijst op de gevaren die een gemis aan behoorlijke zeeverkenners (zoowel door middel van vliegtuigen als door schepen) meebrengen voor de eigen strijdkrachten. Hij licht een en ander toe met voorbeelden uit den wereldoorlog. De officier-vileger J. M. Uytenhoudt geeft een belangwekkend opstel over vliegkamp schepen. De Luitenant ter zee 2e kl. H. Bos, die als taaiofficier te Tokio is gedétacheerd, vertelt van een bezoek aan een Japansch marinemuseum. Verder bevat het nummer de gebruikelijke „Kantteekennigen", waarin o.a. de defensie- lasten en de „koloniale kwestie" worden be sproken. Tot slot worden eenige berichten over Siameesche en Turksche kruiserbouw gegeven. Het geheel is van verschillende foto's en penteekeningen voorzien. H e r w i g's practische Tuin-ency- c 1 o p ed i e. Verschenen is de 7e aflevering van deze fraai geïllustreerde tuinencyclopedie, die geen vraag, op tuin- of kamerplanten betrekking hebbend! onbeantwoord laat. Deze aflevering begint met Hondsdraf en loopt tot kwispelgerst. Zoowel voor den tuinman als leek is deze encyclopedie een goede bron met zijn practische wenken en duidelijke omschrij ving. Wij ontvingen van den Nederlandschen Uit- gers Bond (Heerengracht 124, Amsterdam) de 15e jaargang van den catalogus „Het Neder landsche Boek" en wij kunnen niet anders zeg gen, dan dat dit werk een even gedegen als overzichtelijken indruk maakt. Het is daarbij aardig geïllustreerd, en kan voor personen, die een boek willen kiezen, welk genre men ook neemt, een prima handleiding zijn. Het werd met smaak uitgevoerd en is geheel „bij". Diverse prominente figuren in de Nederland sche schrijvende en uitgevende wereld verleen den hun medewerking aan de toestandkoming van deze uitgebreide catalogus, die inderdaad in een behoefte voorziet. De Tooneelspiegel. Uitgave van A. J. G. Strengholt's Uitg. M(j. te Amsterdam. November-nummer. Als gewoonlijk staan er ook thans weer diverse interessante pagina's in de Tooneel spiegel. Niet het minst interessant is datgene wat Hans van den Aardweg zegt aan het adres van het Nederlandsch Tooneelverbond. Overi gens lijkt ons deze visie een juiste. In de rubriek „Onze meening over" krijgt Zarah Leander een veeg uit de pan, terwijl v. d. A(ardweg) op even geestige als cynische wijze de meening van D. Hans in de „Avondpost" gelanceerd en wel dat de „Tooneelspiegel" en „Het Tooneel" afhankelijk zijn van de gezelschappen in Neder land te lijf gaat. The Nederland Mail. Huisorgaan van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Amsterdam, November-nummer. Anak Jawa opent dit nummer met een bij drage, getiteld „To the Emerald Islands of the East", waarin zij in suggestieve terminologie de lof zingt van ons Indië. Een aantal prachtige illustraties sieren dit artikel. De vaste mede- Plechtige uitreiking van ordeteekens op den verjaardag van Victor Emanuel. Op den verjaardag van Keizer en Koning Victor Emanuel III werd in de hoofdstad van Italië een groote parade gehouden, waarbij Mussolini een „Lang leve de Keizer Koning" uitbracht. In aansluiting daarop schonk de Duce het oorlogskruis aan diegenen van de weermacht die zich bijzonder verdienstelijk gemaakt hadden bij de verovering van het imperium. Tusschen huis en horizon, door Dola de Jong. Uitgave Van Holkema Wa- rendorf N.V. te Amsterdam. Ingen. 2. geb. 2.75. Het huis, dat is de prettige geliefde familie kring, de horizon is de toekomst, welke de eene zuster toelacht in de gedaante van een gelukkig huwelijk en de andere zuster wenkt als kunstenares. Voor eerstgenoemde, die de zaken nooit te zwaar opvat en een vroolijk zorgeloos karakter heeft loopt alles van zelf, maar de tweede, met haar ernstigen plicht getrouwen en volhardenden aard moet zich met inspanning van alle krachten die toekomst verwerven. Begaafd musicienne ervaart zij alle bezwaren, welke een aanstaand kunstenares moet overwinnen en van zeer nabij maakt zij kennis met het vaak zoo moeilijke leven van kunstenaars met gevestigden naam en bekend heid. Zij leert dat de kunst de geheele mensch op eischt en dat er in zulk een leven slechts zeer weinig plaats is voor meebeleven van de vreugden zoowel als met de droefheid van na bestaanden. Ten overvloede vat zij een diepe genegenheid op voor een anderen kunstenaar, die ook haar liefheeft, maar zich toch niet aan haar zijde wenscht te binden. Hoe dat tenslotte toch geschiedt, dat wordt door de schrijfster op boeiende wijze beschreven in dit meisjesboek, dat men zeker een succec kan noemen. 1000 km op een groene Jumbo, door W. N. v. d. Suys Jr. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Prijs ingen. 1.geb. 1.75. Welke jongen heeft niet vaak met oogen als theeschoteltjes voor het stationshek ge staan, als zoo'n ijzeren monster klaar stond voor vertrek en sissend en hogend zijn reis door dorpen en steden, over rivieren door groene weilanden of dichte bosschen begon? Iedere jongen zou zoo'n tochtje in het hart van zoo'n stalen ros wel eens mee willen ma ken. Natuurlijk! Jan Waterman is dit geluk te beurt geval len, Door een bevriende relatie van zijn va der, mocht hij van de directie der Nederland sche Spoorwegen 1000 km met de Jumbo's meerijden, v. d. Sluys vertelt daarvan op zoo'n gezellige, onderhoudende wijze, dat het boek onze jongens (leeftijd 1016 j.) zal boeien. Het is een boek, waarvan ze ook iets op steken, want op vlotte wijze wordt de ge schiedenis van de Ned. Spoorwegen verteld en worden de lezers ingewijd in de geheimen van dit machtige en veelomvattend bedrijf. Het boek is rijk geïllustreerd. Wij kunnen het hartelijk aanbevelen. A.V.R.O.-t iental 193 8. Het nieuwste A.V.R.O.-tiental, dat we voor ons hebben liggen, is wel zeer bizonder ge slaagd, zoowel wat de keuze der liedjes als de illustraties betreft. Dit is reeds het zesde in de serie zangbundeltjes, die de A.V.R.O. uitgeeft en het is zeker geen phrase, wanneer we zeggen, dat zeer velen naar deze uitgave uitzien. Men zou het A.V.R.O.-tiental niet gaarne missen voor zijn kinderen en de kin deren, die vele malen voor de radio de be kende liedjes hebben beluisterd, zullen ver rast zijn door deze aardige frissche uitgave. In deze bundel is wel een zeer fraaie illustratie in pastelkleuren opgenomen van Piet Maree, die de illustratie en verzorging van deze uitgave in handen had Het is een zonnig plaatje, dat het geheel wel bizonder opfleurt. De bundel opent met: „Er is een „Prinsesje geboren", woorden van Anny de HoogNooy, muziek van Jacob Hamel. Natuurlijk is dit vers geïllustreerd met een plaatje van het Prinselijk gezin. Men vindt er voorts in: De Keukenmeid", „Wij dansen", „In het Bad", „De domme Hazenkindertjes", „Schomme len", „Boodschappen doen", „Ons kleintje loopt", „Rijst met krenten" en „Sneeuw liedje". Bekende liedekens, die men graag met zijn kinderen zal zingen en die telkens weer op het huiselijk zangrepertoire zullen prijken. werker John Littledale schrijft over „Take your Skis along tot Algiers", terwijl Claria Bartheel. haar eerste schets leverde met als onderwerp „The Red Heil of the Badawin". Ook hier verluchten een aantal prima foto's den tekst. Enkele andere artikelen completee- ren dit November-nummer. „Raderl(Jnen en hare Geheimen". Wij ontvingen ter kennismaking dit boekje dat een geïllustreerde handleiding is voor het vervaardigen van knippatronen volgens de bekende Raderbladen, welke gratis bij vele mode tijdschriften worden verstrekt. Vele lezeressen, die tot nu toe bij het ge bruiken van de raderbladen moeilijkheden ondervonden, zullen het verschijnen van deze Nederlandsche handleiding zeker toejuichen. Het is een uitgave van „Wereldmode", Pr. Hendrikkade 48, Amsterdam. AMERIKA'S KERKEN. In het jaaroverzicht van de Christian Herald Amerikadeelt dr. H. C. Weber mededat het totaal aantal leden van de kerken in Ame rika op 31 December 1937 6S.81t8.091f was, alzoo 59.9 van de bevolking. Van dit cijfer 'vallen er aan de Protestanten 35.879.311 toe, aan de Roomsch-Katholieke kerk 21.322.688. De groot ste Protestantsche kerk is de gemeenschap der Zuidelijke Baptisten met lt.595.602 zielen daarop volgt de Methodistisch Bisschoppelijke kerk met lt.36if.Sit2 zielen. De Joodsche congre gaties tellen er lf.081.2it2 zielen. NIEUWE ROOMSCHE VERTALING. De Engelsch sprekende Roomsch-Katholieke wereld krijgt een nieuwe bijbelvertaling. De oude vertaling welke deze kerk gebruikt, da teert van 1582. Haar taal was sterk archaïs tisch geworden. Van de nieuwe vertaling is het evangelie van Johannes reeds verschenen. Men rekent over anderhalf jaar het Nieuwe Testa ment compleet in het licht te kunnen geven. KARL BARTH. Een uitdrukking welke prof. dr. Karl Barth te Bazel, de vermaarde theoloog van internatio nale reputatie, tijdens de Tsjecho-Slowaaksche crisis schreef, wordt in Duitschland met bij zondere ergernis besproken. De uitdrukking in questie is de volgende: „Iedere Tsjechische soldaat", aldus prof. dr. Karl Barth, „die thans strijdt en lijdt, doet dit ook voor ons en ik zeg dit thans zonder eenige reserve ook voor de kerk van Jezus". De Duitsche Evangelische Bond o.a. zegt, dat het in naam van het Duit sche Protestantisme een dergelijke uitdrukking „lastering van den naam Gods en van Chris tus" moet noemen. NEDERLANDSCHE KERK BERLIJN. De Stichting Nederlandsche Kerk te Berlijn hoopt thans spoedig tot een beroep over te gaan. Hoewel de Stichting op algemeen Pro- testantsch standpunt staat, sluit ze zich toch ten nauwste bij de Nederlandsch Hervormde kerk in belijdenis, formulieren, reglementen enz. aan. Gezocht wordt een Nederlandsch Her vormd predikant met enkele dienstjaren. Het secretariaat der Stichting is gevestigd Prager- strasse 22 te Berlijn W 50 (J. Göbel). VRIJE UNIVERSITEIT. Het aantal studenten dat van 19 October 1937 tot 19 October 1938 aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam was ingeschreven, is als volgt: Voor de theologie 23, voor de rechten 50, voor de letteren 9, voor de wis- en natuur kunde 23, voor de medicijnen lt, totaal 109. Vermelding verdient voorts, dat voor het eerst een tweetal studenten uit Indië voor de theologie zijn ingeschreven, Raden Soedarmci uit Solo en F. Harakap, een Batakker, die bei den zich wenschen voor te bereiden om In- landsch predikant te worden. In verband met het besluit van de Javaansche kerken om zelf den zendingsarbeid mede op zich te nemen, w de komst van deze Javaansche jongemannen zeker van belang. BOEKEN VAN KARL BARTH VERBODEN De Zwitsersche Evangelische Persdienst te Zürich deelt mede, dat in Duitschland thans alle boeken van prof. dr. Karl Barth verboden zijn geworden. Directe aanleiding tot dit ver bod is, dat Karl Barth in zijn jongste publicatl zich zonder meer tot aanhanger van de wester- sche democratie verklaart. Dezelfde bron deelt mee, dat de ethiek va prof. dr. Emil Brunner reeds eenigen tijd ge leden in Duitschland verboden werd. EEN EVANGELISCHE BOODSCHAP Protest tegen Jodenvervolging* De Christelijk-Evangelische Vereeniging te Genève heeft aan den Opperrabijn een booa- schap gezonden, welke is onderteekend doo 150 van haar leden. Dit ontroerende docunui werd in de Synagoge voorgelezen en ma(l„ op de leden der Israëlietische Gemeente te nève een zeer diepen indruk. v r. De leden der Christelijke-Evangelische v eeniging, die door Frank Thomas wer e. sticht, en door ds. M. Eug. Heckler wordt, g' presideerd aldus de boodschap ric_ 1 tot den heer Opperrabijn Poliakof en to gemeente de uitdrukking van hun oP'c Christelijke deelname en protesteeren °P sliste wijze tegen de hatenswaardige vet i j gen, welker ongelukkige slachtoffers dc als hun broeders tegenwoordig zijn. Zij s er prijs op, tegenover dc leden der J0" zy gemeente tot uitdrukking te brengen, de kracht gevoelen van de band, dooi ^gra God hen vereenigt. Zij beschouwen als kostbaar gemeenschappelijk goed en belofte, welke aan beide groepen uei geven.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6