I Nieuwe belasting: Minister Goseling moet het ontgelden zuigpompen op het volksleven! Postvluchten op Indië Dc omzwaai in onze handelspolitiek Een verrassende flankbe weging der Chineezen De begrafenis van Vom Rath Militair eerbetoon aan Koning Leopold Befooging tegen den Nieuw Malthusiaanschen Bond Tweede Kamer De begrooting van finantiën zonder hoofdelijke stem ming aangenomen Kanton van alle zijden ingesloten Dc Italiaansche kinderkrant iP.ckaktti Fine behoudt de leiding met Opium-Chinees gearresteerd MINISTER DE WILDE VERSTAAT DE KUNST VEEREN VAN EEN KIKKER TE PLUKKEN. EEN OUDE ZAAK: OPHEFFING VAN HET BANKGEHEIM GEVRAAGD. Zonder hoofdelijke stemming heeft gisteravond de Tweede Kamer hoofd stuk 7a (finantiën) der rijksbegroo- ting 1939 aangenomen. Voor het zoo ver was, heeft echter de minister van finantiën, de heer De Wilde, menige bittere pil moeten slikken. Vele le den waren van meening dat deze mi nister specialist is in het veerenpluk- ken van een kikker en dat zijn be lastingmaatregelen als een zuigpomp op het volksleven werken. Het bank geheim was verscheidenen leden een doorn in het oog. Over de verlaging der accijnzen heerschtc weinig een stemmigheid. De lange rij van sprekers, die algemeene beschouwingen houden, wordt geopend door den heer IJzerman (S.D.). Spr. wijst op den ongelijken druk van de grondbelasting en dringt aan op opheffing van het bankgeheim. Zijn meening wordt gedeeld door den heer Ter Laan (S.D.). Deze afgevaardigde heeft ook bezwaar tegen een nieuwe inkomsten belasting bij de bron. Een breede groep van menschen die nu geen inkomstenbelasting betalen, zullen in de nieuwe plannen 20 mil- lioen moeten opbrengen. Deze positief-chris- telijke minister verstaat de kunst, veeren te plukken van een kikker. De genoemde per sonen zullen het geld moeten opbrengen om anderen, meer gegoeden het eten van rund- vleesch mogelijk te maken. De minister wil den kleinen man, die al bont en blauw is geknepen, nog verder knijpen. Meer nog dan nu zal hij de zwakkeren tot wanhoop brengen en de sterkeren ontzien. De Landarbeiderswet. De heer Hilgenga (S.D.) bespreekt de landarbeiderswet. De minister zegt, de ge meenten niet tot meer initiatief ten deze te kunnen prikkelen, om den economischen toe stand van den landarbeider te verbeteren. Er kan thans door de landarbeiders niet vol doende van de wet gebruik worden gemaakt. Spr. wil verlaging van den rentevoet der voorschotten van on 2 het brengen der annuiteiten van dertig on vijftig, een her schatting en verlaging van het percentage der koopsom. De heer Bakker (C.H.) is van oordeel, dat er inzake de landarbeiderswet door de gemoentebesturen wel eens te weinig se lectie toegepast is. Thans hebben er execu ties nlaats, en kunnen velen niet aan hun verplichtingen voldoen. Spr. vraagt, een w-eg te zoeken om deze ongelukkigen tege moet te komen. De gemeenten kunnen ge woonlijk niet te groote stroppen nemen! Een zuigpomp op het volksleven noemt de heer Marchant et d' Ansembourg (X.S.B.) de belastingplannen. Met de draag kracht wordt geen rekening gehouden, met name door belastingheffing bij de bron. De onevenwichtigheid van ons belastingstelsel zal nog vermeerderen! De heer Bierema (Lib.) vindt de uitgaven aan het departement zelf te hoog. Afvloei ing van ambtenaren zal noodig zijn meent spr. Over het algemeen steunt spr. echter de belastingplannen. De heer Schilthuis (V.D.) wil het poeliers bedrijf vrijstellen van omzetbelasting, en ook een soepele regeling voor auto's ge deeltelijk als bedrijfsauto gebruikt. Spr. is 'het in tegenstelling met den heer ter Haar eens met de plannen inzake de accijnzen. Eenige sprekers bepleiten daarna ophef fing van het bankgeheim en brengen hun bezwaren tegen het stelsel van rijwielbe lasting naar voren. Een lakonieke xninisterieele op merking De minister van financiën de heer de Wil de, constateert dat er nog wel wat gespro ken zal worden voordat de nieuwe belas tingplannen in kannen en kruiken zijn... Spr. verdedigt zich dan uitvoerig. Het doen beginnen der rijksinkomstenbe lasting b.v. bij f 1400.— in plaats van bij f 800.is niet eenvoudig. Er zou ook een overgang geschapen moeten worden. Spr. zal het denkbeeld in verdere overweging nemen. De aecijnsverlaeing moet men zien uit be- lastinenogpunt. In de drankwet kan men alcoholverbruik verbieden, al komen ver schillende landen daarop terug. Maar daar gaat het hier niet om. De verlaging van den drankaccijns zal de belastingopbrengst sterk doen toenemen. Drankbestrijding be hoort niet in het belastingstelsel. Bovendien moet de smokkelhandel wor den tegengegaan. Waar de staat zoo veel doet voor den kleinen man, en men gaarne bijdraagt aan de vakorganisatie, daar is het standpunt niet vol te houden, dat er geen 2 pet. mag worden geheven voor den staat. Met het verstrekken van kostelooze rijwielplaatjes moet men voorzichtig zijn. De rente van 3 pet. voor landarheidersvoorschotten is niet te hoog. Men bedenke ook dat over 1037 een achterstand in de terugbetaling der plaatsjes was van f 292.000. Spr. ontkent dat de onkosten van het de partement te hoog zouden zijn. De minister zegt tenslotte toe, de verschil lende opmerkingen ter harte te zullen ne men en op ondergeschikte punten den on tevreden leden zoo mogelijk tegemoet te ko men. Het Rijksinkoopbureau. Enkele leden wijzen er op, dat het rijks inkoopbureau te veel de taak van den middenstand overneemt. Andere sprekers bepleiten betere promotiekansen voor het fiscale personeel. Het georganiseerd over leg kan in dezen goed werk doen. De kerken niet meer vrij. Bij art. 8 (eerediensten) vraagt de heer Zandt (Staatk. Ger.) herstel van het on recht, de hervormde kerk aangedaan door de Kon. Besluiten van 7 Jan. 1816 en 23 Maart 1802. De kerk is niet meer vrij. doch gebonden door deze besluiten. Het onrecht vraagt dringend herstel. Minister de Wilde zegt dat opheffing der Kon. Besluiten niets afdoet aan de vrijheid der kerk. Deze is vrij om zich te organi- seeren. Waarom zal de regeering iets doen, dat niet in den geest is van de meerder heid dezer Kamer? Als nog een lans gebroken is voor soe pele toepassing van de credietregeling voor den middenstand, waarbij de minister opmerkt, dat het crisiskarakter nu van de credietregeling afgaat, en men niet verge ten moet, dat het hier gaat om rijksgeld. wordt de vergadering te ruim 12 uur geslo ten. Naar het Chineesche persbureau meldt, heeft de Chineesche militaire woordvoerder de buitenlandsche be richten, volgens welke de Chinee sche troepen vorderingen maken bij hun tegenaanval op Kanton, beves tigd. Reeds zijn vier belangrijke ste den ten oosten en ten Noordoosten van Kanton n.1. Tsjoenghwa, Tsjeng- sjing, Poklo en Waijeong heroverd. De voorhoede der langs den spoor weg KantonHankau oprukkende troepen is genaderd tot het station Hsiauping, 12 kilometer ten Noorden van Kanton. Eenige dagen geleden hebben de Chineezen Tamsjoei, op 10 kilometer van de Biasbaai, geno men: Japansche tegenaanvallen zijn afgeslagen. Terwijl de Japansche troepen in Noord Hoenan zeer langzaam langs den spoorweg KantonHankau vorderen, hebben de Chi neezen in het Zuidoosten van Hoepeh een verrassende flankbeweging uitgevoerd op een punt, dat 10 k.m. ten Noorden van Tingstsetsiau ligt. De Japanneezen verloren 1000 dooden en gewonden, terwijl hun op- marsch in Hoenan door deze nederlaag be lemmerd wordt. Ten gevolge van een Japanschen lucht aanval op Lioetsjau in Kwangsi zijn hon derd personen gedood of gewond. Vele hui zen zijn in de asch gelegd. Ook op Loengsjau is een luchtaanval gedaan: het aantal slacht offers daar is echter nog niet bekend. Sjang Kai Sjek in Joeanling. Volgens een bericht uit Hongkong is Tsjang Kai Sjek met zijn staf per vliegtuig uit Paoking in Joeanling in West Hoenan aangekomen. Dit bericht voegt hieraan toe, dat de oorlogsraad onder voorzitterschap van Tsjang Kai Sjek in Joeanling vergadert ter beraming van een plan om den Japan schen opmarsch in het Zuiden en Westen van Hoenan te stuiten. Een eenvoudige plechtigheid, door Hitier bijgewoond. De staatsbegrafenis van von Rath, den vermoorden Duitschen gezant- schapsraad, heelt een eenvoudig ka rakter gedragen. iHtler was te Dus- seldorf bij de rouwplechtigheid aanwezig, maar heeft niet gespro ken. Na afloop drukte hij ouders en broer van von Rath de hand en ver liet na een laatste groet In de rich ting van de kist de Rheinhalle. Wel is door von Ribbentrop gesproken. Leugen, laster, vervolging, moord dat zijn de middelen van het internationale jodendom en der andere ontbindende mach ten, die het nationaal-socialistische Duitsch- land den weg naar de toekomst zouden wil len afsnijden. Hun laatste slachtoffer werd partijgenoot von Rath, aldus von Ribben trop. Wanneer ons thans in de wereld nieuwe haat tegemoet slaat, wanneer men tracht 't offer van onze dooden partijgenoot door nieuwe leugens en laster jegens het Duit- sche volk te ontwijden, gaat een storm van verontwaardiging door dit volk. Ik herhaal de woorden, die de Fuehrer aan het graf van Wilheim Gustioff gespro ken heeft: „Wij verstaan de oorlogsverkla ring en wij aanvaarden haar". Na von Ribbentrop sprak gouwleider Bohle, 'die in het offer van von Rath een nauwe aaneensluiting van het Duitsche volk zag. „Een Romeinsch heldenepos." De Italiaansche minister van Volksop voeding heeft gisteren de directies en hoofd redacties van de bladen bijeengeroepen om met hen de kinderkrant te bespreken. Deze moet in het vervolg aan de hand van de volgende bepalingen worden geredigeerd: Ten eerste: afschaffing van alle copie uit het buitenland, met uitzondering van de producten van Walt Disney. Ten tweede: beperking tot de helft van het aantal pagina's gewijd aan illustraties en vermeerdering van den tekst. Ten derde: In den tekst moet vooral ge wezen worden op het Italiaansche helden dom, het Italiaansche ras en de Italiaansche geschiedenis. DE ACHTSTE RONDE VAN HET AVRO-TOURNOOI. De resultaten van de partijen, gespeeld in de 8e ronde van het AVRO-tournooi, luiden: KeresEuwe remise na 38 zetten. CapablancaFlohr 10, door tijdsover schrijding van Flohr. Reshevsky—Aljechin afgebroken na 41 zetten. BotwinnikFine remise na 19 zetten. De stand is: 1. Fine 6 punten; 2. Keres 5% punt; 3. Capablanca 4% punt; 4. Botwinnik 3% punt plus 1 afgebroken partij; 5. Aljechin 3 punten plus twee afge broken partijen; 6. Reshevsky 3 punten plus 1 afgebroken partij 7. Euwe 2% punt. 8. Flohr 2 punten. 21 saluutschoten voor den Bel gischen Vorst. De garnizoenscommandant van 's-Graven- hage heeft inzake het militair eerbetoon bij het bezoek van Koning Leopold der Bel gen op 23 November aan Den Haag be paald, dat de eerewacht bij het Paleis in het Noordeinde zal worden betrokken door een compagnie van het 2e bataljon van het re giment Grenadiers met vaandel en vaandel- wacht, De Koninklijke Militaire Kapel zal de „BrabanQonne" spelen. De geheele rijweg van den vorstelijken stoet zal zijn afgezet met manschappen van verschillende regimenten. Alle troepen moeten te 15.25 uur de aan gegeven plaatsen hebben ingenomen ter weerszijden van de route op één gelid voor de afzetting van de politie. Tot het afgeven van saluutschoten hij aankomst van den Koning der Belgen wordt een batterij van vier vuurmonden van het tweede regiment veldartillerie op het Ma lieveld geplaatst. In totaal zullen 21 sa luutschoten worden afgegeven. Dezelfde batterij zal saluutschoten afgeven bij het vertrek van den Koning op 24 November. Eerbewijzen bij het afscheid. Bij het vertrek van Zijn Majesteit van het station Hollandsche Spoor bij het Paleis in het Noordeinde zal een eerewacht worden gevormd door het korps Mariniers met tam boers, pijpers, vaandel en vaandelwacht. Bij deze eerewacht is tevens de stafmuziek der Koninklijke Marine ingedeeld. De eerewacht zal te 10 uur aan het- Koninklijk Paleis haar opstelling hebben ingenomen. Bij het vertrek van den Koning naar het station H. S. wordt een eere-escorte ter sterkte van 100 sabels gevormd door het 2e regiment huzaren. De helft stelt zich op voor het rijtuig en de andere helft achter het rijtuig van den Koning Studentenrelletjes te Arnhem. Gisteravond zijn te Arnhem orde verstoringen voorgekomen in ver band met een vergadering van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Een honderdtal Roomsch-Katholieke stu denten, afkomstig uit Nijmegen. Wa- geningen en Utrecht, -dat zich vair- te voren vanjtoegangskaarten had voorzien trachtte de zaal binn ente komen. Dit werd hun belet door de politie, die zoowel binnen als bui ten de zaal uitgebreide maatregelen had genomen. De studenten trokken hierop naar de binnenstad, waar zij een betooging hielden voor een Sanitas-winkel in de Ketelstraat, welke zij met rotte eieren bekogelden. Later op den avond werd een ruit van een Sanitas-winkel in de Koningstraat inge worpen. De politie ondernam verschillende char ges met den gummistok, waarbij rake klap pen vielen. Ondanks het scherpe politietoezicht had een viertal studenten toch in de zaal weten te komen; tijdens een rede van dokter Tuyt stonden zij plotseling op en hieven een spreekkoor aan. Zij werden terstond uit de zaal gezet. Ook tijdens de vertooning van een film protesteerde een in de zaal aanwezige, ook hij werd verwijderd. De politie heeft in den loop van den avond een tiental betoogers naar het poli tiebureau geleid wegens verstoring van de openbare orde. De justitieele begrooting behan deld. Een bonte reeks van onder werpen. TELEURSTELLING OVER DE HOUDING DER REGEERING INZAKE HET VLUCH TELINGENPROBLEEM. Gistermiddag zette de Tweede Kamer de beraadslagingen over de Justitiebegrooting voort. Mevr. De Vries—Bruins (s.d.), dringt aan op strenger optreden tegen kwakzalvers en overtreders van de wettelijke voorschriften inzake tandheelkunde. De heer Truyens (R.K.) dringt aan op ver bod van nieuw-Malthusiaansche tentoonstel lingen, en vraagt scherp toezicht op immi granten, opdat geen politieke misdadigers ons land binnenkomen. Tenslotte vraagt de R.K. afgevaardigde meer waarborg tegen de zaakwaarnemerij. De Joodsche kwestie. De heer Van der Goes van Naters (s.d.), vraagt strenger optreden tegen anti-semieti- sche uitlatingen, vooral als de vorm zoo perfide beleedigend is als tegenwoordig soms voorkomt. Zoo noodig eischt het Neder landfiche volk nieuwe beschermingsmidde len. Dit geldt ook het uniform verbod. Duitsche spionnage bedreigt ons, meent spr., in den vorm van reisbureaus, enz. Spr. wil maatregelen tegen ongehoorde in menging in onze aangelegenheden. Daarme de staat het vreemdelingenvraagstuk in nauw verband. Na de verklaring van Dinsdag 1.1. is de regeering hier te lande alweer aan het terugkrabbelen. Spr. wijst op de tooneelen langs de grens en op Schip hol. Hoe kan men met geweld vluch telingen terugdrijven, tegen den wil van het Nederlandsche volk? Mevr. BakkerNort (V.D.) spreekt In 'den zelfden ge^st. Spr. wil eveneens meer en tijdiger optre den tegen het haat verspreidende gif van laster omtrent democratie, dat in voortdu rend grootere dosis het volk wordt ingespo ten. Ook de heer Posthuma spreekt over het euvel der zaakwaarnemerij en dan komt de heer Rost van Tonningen (NSB.) aan het woord, die op de gevaren van de Joodsche immigratie voor ons land wijst. Fel gaat spr. te keer tegen het poli tieke Katholicisme, men moet stel ling nemen tegen den minister, zegt hij, een man, die een zaak als Oss ln den doofpot duwde. De onkreuk baarheid der marechaussee is de R.K. Staatspartij een doorn in het oog, maar wie het heeft over Joodsche vluchtelingen, bescherme eerst onze eigen jeugdl Eenige Katholieke afgevaardigden verde digen daarop het beleid van den minister van Justitie. Nog vele sprekers uitten hun teleurstel ling over de houding der regeering inzake het vluchtelingenvraagstuk. De verklaringen van minister Colijn had den, zoo zeiden zij, gemotiveerde verwach tingen gewekt. Terecht heeft ons volk ge meend, dat de regeering ten minste eenige duizenden vluchtelingen zou toelaten. De sprekers drongen aan op een snelle organi satie van de hulpverleening. Zonder het overleg met de andere regeeringen af te wachten kan ons land althans de vluchten de kinderen opnemen. Instemming vond ook het denkbeeld, gis teren door den heer Donker (sd.) gelan ceerd, om de beoordeeling van de toelatin gen in handen te leggen van een afzonder lijk tribunaal. De positie der vrouw. Drie vrouwelijke leden der Kamer, mevr. de Vries—Bruins, mevr. Bakker—Nort en mevr. MackayKatz knoopten aan de her denking van het eeuwfeest der burgerlijke wetgeving de opmerking vast, dat het nu eens tijd wordt aan een verbetering van de juridische positie der vrouw, vooral wat be treft het huwelijksvermogensrecht te den ken. Mw. Mackay—Katz (c.h.) vond het on juist, dat de minister blijkbaar alleen R.K. en neutrale werkkampen voor jeugdige werkloozen-yoorwaardelijk-veroordeeiden wil steunen. De heer de Visser (comm.) protesteerde al zeer fel tegen de houding der regeering in het vluchtelingenvraagstuk en laakte het optreden der rechterlijke macht, die volgens spr. de fascistische uitspattingen ongestraft toelaat. Onredelijk acht spr. ook de actie te gen de Nieuw Malthusiaanschen bond. De tentoonstellingen van Dr. Krop vindt spr. meer beleedigend! Verder verklaren nog de heeren Joekes en Albarda het met de hou ding der regeering, inzake het vluchtelingen vraagstuk niet eens te zijn, en dan wordt de zitting tot acht uur verdaagd. Buizerd (heenreis) Wielewaal (terugreis) Oehoe (terugreis) Ibis (heenreis) Emoe (terugreis) Pelikaan (heenreis) Vertrek van Aankonut w Rang. 17 Nov. jsingap. 17 A'dam 17 Noy< Jodhp. 17 Noy AIcx- 17 Noy. Medan 17 Not< NaPds 17 N0v> Marseiu^ Athene 17 Nov. Rang. 17 Nov. Mars. 17 Nov. Band. 17 Nov. A'dam 17 Nov. De „Valk" bevindt zich nog te J „REGEERING LAAT HET LAND EEN GROOT RISICO LOOPEJJ» VELE EERSTE KAMERLEDE^ ZIJN 'T ECHTER MET DE B& WIJZIGDE TARIEFMACHTI. GINGSWET NIET EENS. HAN. DELDE MEN IN STRIJD DE GRONDWET? Zeer vele Eerste Kamerleden heb ben ernstige critiek geoefend op de gedragslijn die gevolgd is ten aan- zien van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Tariefmachtigingswet 1934. In het Voorloopig Verslag der Kamer over dit wetsontwerp treffen wij o.m. de volgende uitspraken aan: De gang van zaken is niet in overeen stemming met de Grondwet, De Tweede Kamer heeft zich geplaatst op den zetel der regeering en deze liet zich de leiding uit handen nemen. Het recht van amendement is kennelijk op aandrang der regeering zelve, aange wend met het doel haar uit een impasse t« helpen, waarin zij zich zelve had gebracht door aan een verandering, die zij op ver zoek van de Kamer in het oorspronkelijke ontwerp had gebracht, een voorwaarde te verbinden, welke buiten het eigenlijke ob ject van het aanvankelijke ontwerp stond. De regeering heeft hierdoor het debat oveg het ontwerp vertroebeld. Zonder grondig debat over de al of niet wenschelijkheid van princi- pieele verandering van onze, tot dusverre gevolgde handelspolitiek is aan de regeering het middel aan de hand gedaan om eigener beweging provisoir daartoe over te gaan. Dit acht men daarenboven staatkundig te minder geoorloofd, omdat bij de verkiezingen niet had kunnen wor den voorzien, dat een kabinet-Colijn zich voor deze door dr. Colijn steeds zoo krachtig bestreden, politiek zou laten vinden. Een zoo verstrekkende volmacht aan de regeering zou de volksverte genwoordiging practisch vrijwel ge heel haar invloed op de vaststelling der tarieven doen verliezen, Tot zoover de critiek. Andere leden be twisten. echter, dat de regeering de Tweede Kamer zou hebben overrompeld. De inhoud van het wetsontwerp. Wat de strekking der voorgestelde wijzi ging betreft, meenen enkele leden, dat mes de regeering het wapen waarom zij thans verzoekt, niet mag onthouden. Enkele leden duchten, dat de be schermende handelspolitiek het alge- meene economische genezingsproces, bij hetwelk ook ons land in hooge mate is betrokken, zal tegenwerken, alsook handelspolitieke onderhande lingen met het buitenland zeer zal bemoeilijken. Door weer anderen werden eveneens ern stige bedenkingen tegen het ontweerp g cpperd. j Voorts wordt door een groep leden net?Y dat de regeering het land een groot ns laat loopen en men de kans loopt, het drijfsleven een schok toe te brengen, dm noodig en uiterst schadelijk is. Vele leden verklaren daarentegen zich met de strekking van de ontwor pen regeling volkomen te kunnen vereenigen. Eemgen hunner achtten een matige bescherming, uitsluitend ter bevordering van den afzet op eigen markt, zeer gewenscht. Zij spraken voorts de hoop uit, dat he' tot de nieuwe tarief zich niet zou bePerHe j0"(and- industrieele producten, doch dat ook de bouw er van zou kunnen profiteeren. Voor 250.000 dollar opium Britsch schip. da' De douane-ambtenaren deelen mo ltsChiP aan boord van het Britsche VI.'a ter „Silver-Yew", elf zakken met opium, woorde van 255.000 dollars in beslag. nomen. Een Chinees is in hechter (je men. De kapitein, de eerste stuur"ijn 'naar hoofdmachinist en vijf ctlincezen.I.i]0ord ,e hftt f 1A11 n n n b niilooi' wnhrflchf OIÏ1 het douanekantoor gebracht oin vc worden. De „Silver-Yew" heeft si - aankomst te Boston, j.1. Zatcr'iaf' !jer bf zonder resultaat werd onderzocht, waking gestaan.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2