Cur sus eerbewerking Wij lazen voor U Wat nu Franco? Italiaan protesteert tegen rassenpolitiek Geen onrust in de Oekraine Misdadigers vluchtten naar Frankrijk Zaterdag 19 November 1938 Vierde blad C O O O 00 CO C3 Duizend menschen bewusfeloos Wordt Toscanini Amerikaan? Nasleep van den moord op Dolfuss Vuurgevecht in Palestina De Fransche president naar Engeland Onze Oost Met geld en vrouw er van door LES 2. EEN NUTTIGE VÓÓROEFENING. (door een deskundigen medewerker.) Alvorens met de tweede les een aanvang te maken, beveel ik den cursisten m hun eigen belang aan, hun naam en adres aan de redactie van dit blad op te geven. Zij ontvan gen dan geheel gratis de patro nen der voorwerpen, welke achter eenvolgens in deze lessen zullen worden behandeld, hetgeen zeer ze ker er toe zal bijdragen, de werk stukjes naar behooren te vervaardi gen. In den linker bovenhoek van brief kaart of briefcouvert vermelde men duidelijk het woord „Leerbe werking". Het verven. In de vorige les is reeds Ihet verven van leer terloops genoemd met de mededeeling erbij, dat daar uitvoerig op terug gekomen zou worden. Het verven geschiedt het beste met de zg. ispiritusverven en voor de beginners is rood de aangewezen kleur, omdat het leer deze tint goed en gemakkelijk aanneemt. Verf wordt in kleine busjes en glazen buisjes geleverd. Voordat men gaat verven, moet het leer eerst vochtig worden gemaakt met gewoon schoon water, natuurlijk niet al te nat. Daarna of er vóór wordt de verf gereedge maakt. Fig. Ij Men giet op 4 gram poederverf ongeveer L. spiritus en dan heeft men pl.m. *4 li ter verf. Het beste doet men den heelen in houd van busje of glazen tube in spiritus op te lossen en deze verf te bewaren in goed afgesloten glazen jampotten. Weest evenwel voorzichtig met uw handen, want en dit vooral tegen de dames, wil men niet met roode, groene of gele vingers een poosje rondloopen, dan dient men voorzichtig met het klaarmaken en het eigenlijke verven te zijn, want de verf laat zich uiterst moei lijk verwijderen. Voor haar, die tóch verfvlekken aan de handen mochten oploopen, zij tot troost me degedeeld, dat er middelen in den handel zijn om deze vlekken weg te nemen. Fig. 2. Een paar gummihandschoenen kunnen overigens goede diensten bewijzen. Nu het eigenlijke verven. Het beste is een schoone prop watten te nemen, die in de verf te doo- pen en het leer daarmee gelijkmatig te be strijken. De beginneling doet verstandig, wanneer hij eerst met een klein stukje leer begint, groote stukken zijn moeilijk gelijk matig te verven. Wanneer het leer eenmaal is opgedroogd, zal men merken, dat het harder en de kleur aanmerkelijk lichter is geworden. Voor het verven van leer zijn nog in den handel gebracht het z.g. baby-spuitje, zeei geschikt voor iemand, met abnormaal gi te longen (men moet n.1. steeds blazen), en de verfspuit; beide werken op gelijke wijze als de eau de colognespuit. Alleen aan de tweede is een gummibal bevestigd. De \eri komt als een fijne motregen op het leer terecht. Hiermede kan men inderdaad de ver gelijkmatig op brengen (fig. 1). Uiteinde (a) is door een schroef ver stelbaar, zoodat men de hoeveelheid die naar buiten komt, zelf kan rege e Voor wij nu met de les verder gaan, lijkt het ons verstandig u, een opsomirmng te geven van de eenvoudigste instrumen tjes en het allernoodzakelijkste materiaal dat de beginster noodig heeft. Leer en instrumentjes zijn met duur en bij verschillende firma's verkrijgbaar. Noodig zijn dan: 1 holpijp 2 m.m., 1 lij- nentrekker, 1 stempeltje, 1 zan^r',e' busje verf, 1 reepje goudblad. 1 selva twee tand, 2 meter leerband 1 reepje t,n 1 (ie kante) v(oet) schapenleer (30 x 30 cm.), een onderlegger (waarvoor een leer heel goede diensten kan bev\ijzen), rijgnaald en 1 tube lijim. vret deze eenvoudige instrumentjes, die achtereenvolgens besproken zullen wor den zbn al heel aardige resultaten te be reiken. Alleen dit: haast u niet en neemt rustig den tijd. Uw werk zal er wel bij va ren* Fig. 3. Een vooroefening. Voordat we aan de eigenlijke voorwerpen beginnen lijkt het ons heel verstandig U eerst uw krachten eens te laten beproeven op Uw v.v. schapenleer, die inmiddels reeds door U rood geverfd is. De holpijp (fig. 2.) is een instrumentje, dat bestaat (de naam zegt het reeds,) uit een hol ijzeren buisje, dat aan één zijde scherp geslepen is. Het dient om gaatjes in het leer te slaan, waardoor het leerband moet worden geregen, het z.g. omwerken der voorwerpen. Men zet de holpijp met den scherpen kant loodrecht op het leer, waaronder het stuk zoolleer nu goede diensten bewijst. Een tik met een hamer drijft de pijp door het leer en het gaatje is gevormd. Wanneer men gaatjes slaat met het doel, die voor het omwerken van het leer te bestemmen, is het zaak. dat de gaatjes precies evenver van den kant van het leer komen met daarbij een onderlin- gen gelijken afstand, (zie hiervoor fig. 3.) Het is dan zaak de plaats, waar de gaat jes komen van te voren 'te bepalen. Men drukt de punt van den lijnentrekker even op het leer en een puntje staat er op, waar men later dan de holpijp doorheen drijft Het maken van gaatjes in het leer kan ook dienen tot versiering, waar men al of niet leerband of reepjes tin doorheen kan trekken. Zie fig. 4 bovenaan: twee gaatjes gedeeltelijk in elkaar geslagen, waardoor de 8-vorm ontstaat; verder gaatjes volgens Fig. 5. meetkundige figuren in het leer geslagen en onderaan: door elk paar gaatjes wordt een stuk leer of tin getrokken en aan den achterkant (dus onzichtbaar) bevestigd. Velen geven aan den z.g. tweetand of drie tand (fig. 5) de voorkeur boven de holpijp Met dit instrumentje worden geen gaat jes, maar spleetjes in het leer geslagen. De onderlinge afstand tusschen de spleetjes is bij het gebruikmaken hiervan hetzelfde. Men zet ook dit instrumentje loodrecht op het leer, geeft een tik met den hamer en 2 of 3 spleetjes naast elkaar zijn gevormd; hierna zet men den eersten beitel van den drietand in het laatste spleetje, een tik, met den hamer, en het resultaat is 3 of 5 spleetjes met gelijken onderlingcn afstand, (fig. 6) enz. enz. Dames, beproeft uw krachten op het schapenleer. O O O O O O O O O O O O O Te veel eer voor minister Gose- ling? Naar aanleiding van de felle critiek, wel ke de Tweede Kamer dezer dagen algemeen op minister Goselings beleid inzake de wil de bussen heeft uitgeoefend, schrijft de Nieuwe Rotterdamsche Crt. (lib.) o.m.: „dat men onder het vorige kabi- net-Colijntelkens opnieuw van roomsche zijde, in hei bijzonder in de katholieke pers, scherpe critiek kon vernemen op de roomsch-katho- lieke ministers Van Schaik, Deckers en Gelissen. Het was dikwijls zeer onrechtvaardige critiek. En meerma len vroeg men zich af: „bewijzen de ze critici, die den betrekkelijk nog jongen voorzitter van de roomsch- katholieke staatspartij, mr. Gose- ling naar voren schuiven, dezen geestverwant niet te veel eer; bren gen zij hem niet in een lastig par ket? Immers, hoeveel zal hij mettertijd als mi nister moeten presteeren om ook maar ten deele aan de gewekte verwachtingen te vol doen en om op zoo glanzende wijze af te steken bij zijn katholieke voorgangers als de roomsche pers zichzelve diets maakt?" Hitier en Holland. Uit het Volk" (sdap): Een lezer vertelt ons, dat hij een tijd lang een Weenschen jongen als gast in zijn wo ning heeft gehad. De knaap toonde zich uiterst verbaasd, dat men in Holland zoo anti-nationaal-socialistisch is en dat de heer Hitier in ons goede land nu niet bepaald wat men noemt een geziene figuur mag heeten. Op school in Weenen had men hem namelijk geleerd, dat men ook in Nederland naar het nationaal-socialisme snakt en dat de Hollanders met ongeduld de stonde ver beiden, waarop zij door de Edel-Germanen zullen worden bevrijd. Toch wel een feit om even te onthouden! Dr. Colijn denkt aan de groote gezinnen. Het liberale weekblad „De Vrijheid", schrijft, dat bij het politiek debat ten dui delijkste aan den dag is gekomen, hoezeer de roomschkatholieken thans de bovendrij vende partij zijn. Op het stuk van ordening, industrie-fi nanciering enz. heeft minister Colijn zich, aldus het blad, geheel naar hun wenschen (die der katholieken) gevoegd. Ook heeft de premier, die nog kort vóór de jongste verkie zingen herhaaldelijk de verklaring heeft af gelegd, dat het vraagstuk van de ouden van dagen een der eerste problemen zou zijn, die de aandacht zouden hebben, zoodra er geld beschikbaar was, thans deze zelfde groep ingezetenen geheel en al vergeten en in plaats daarvan de groote gezinnen ge steld. Bijzondere aandacht voor de groote gezinnen nu, is een speciaal roomsch-ka- tholiek verlangen. En tien dooden bij het défilé voor Ataturks stoffelijk over schot. Gisternacht, toen een onafgebroken rij van wel honderdduizend menschen voorbij het stoffelijk overschot van Ataturk in het Dolma Bagtsje paleis te Ietanboel trachtte te trekken, is zulk een gedrang ontstaan, dat elf personen om het leven zijn gekomen, terwijl vele anderen in zorgwekkenden toe stand verkeeren. Een duizendtal vrouwen en kinderen werd bewusteloos geslagen. De „New York Times" verneemt, dat de beroemde dirigent Arturo Toscanini beslo ten zou hebben, de Amerikaansche nationa liteit aan te nemen. Toscanini zou tot dit besluit gekomen zijn door de Jodenvervolgingen in Duitschland en de antisemietische houding van Italië. Protesten tegen drie oud-officie ren van het voormalige Oosten- rijksche leger. Te Salzburg is het proces begonnen tegen drie gepensionneerde officieren van 't voor malige Oostenrijksche leger, generaal Stoch- mal, luitenant-kolonel Celar en kapitein Ro- senkranz. Volgens den „Lokalanzeiger" wor den deze officieren ervan beschuldigd order te hebben gegeven tot het fusilleeren van de nationaal-socialisten, die in Juli 1934 tijdens den moord op Dolfuss het nabij Salzburg gelegen Lambrechtshausen bezetten. Gisteren is bekend geworden, dat bij Beit- jallah, ten noorden van Hebron, een tref fen heeft plaats gehad tusschen een bende Arabieren en twee peletons Coldstream Gu- ards, die, vergezeld van een afdeeling mor tieren, van een verkenningstocht terugkeer den. De Arabieren, die in aantal de Guards verre overtroffen, sloten de Britsche stellin gen in en gaven vuur, doch hun vuren werd beantwoord uit mitrailleurs en geweren, waarbij hun verliezen werden toegebracht. De Arabieren verspreidden zich hierop. De Engelschen hebben zeven gewonden. Een tegenbezoek in Maart 1939. Het officieele bezoek, dat de president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun het volgend jaar aan Engeland zullen brengen is vastgesteld op Dinsdag 21 Maart en het zal duren tot Vrijdag 24 Waart. Ten paleize Buckingham wordt medege deeld, dat de president de uitnoodiging heefi aanvaard voor een bezoek, dat in die dagen zal worden gebracht. Opzienbarend artikel van Ezio Garibaldi. De fascistische afgevaardigde Ezio Gari baldi, een neef van den grooten Italiaan- schen patriot, laat in het tijdschrift „Cami- cia Rossa", waarvan hij mededirecteur is, krachtig zijn stem hooren tegen het invoe ren in Italië van de Duitsche rastheoriën. Hij keert zich tegen de leiders van bepaalde extremistische stroomingen in Italië, waar aan hij elk officieel of officieus karakter ontzegt, tegen de „min of meer bewuste im porteurs van theorieën van buitenlandsch merk." Eveneens protesteert hij tegen de bewerin gen van Julius Streicher, die in de „Stuer- mer" verklaart, dat tot de Italiaansche in terventie in den wereldoorlog niet is beslo ten door de regeering, doch door een groep van joden en vrijmetselaars, die haar in een oorlog tegen Duitschland zou hebben gedre ven. Garibaldi herinnert eraan, dat Italië in 1915 geleid werd door d'Annunzio, Mussoli- ni, Corridoni, Corradini, Garibaldi en Freder- zoni, en dat geen hunner een jood was. Fig. 4. Fig. 6. De regeeringspersdienst van de sub-Kar- pathische Oekraine heeft ontkend, dat de Roetheensche nationale raad te Chust den commandant van de Hongaarsche bezettings troepen zou hebben verzocht de Roethenen te beschermen tegen de Tsjechen. Op de eerste plaats bestaat geen Roeteemschen raad, doch alleen een Oekrainsche raad en deze heeft niemand bescherming gevraagd, want er bestaat geen Tsjechische terreur in de Sub-Karpatische Oekraine. De autonomie van de Oekraïne verzekerd. Tijdens de Kamerzitting van gistermor- morgen is het ontwerp van afgevaardigde Revay, betreffende de autonomie der Kar- pathische Oekraine aan het initiatiefcomité overhandigd met het oog op de publicatie der constitutioneele wet. Het ontwerp van afgevaardigde Revay be treffende de autonomie der Karpathische Oekraine, verwijst naar het ontwerp op de Slowaaksche autonomie. Beide ontwerpen zijn volkomen identiek, met dit verschil dat in het Oekrainsche ontwerp in plaats van „Slowaaksch", „Oekrainsch" staat. De regee ring en uitvoerende macht van de Karpati- sche Oekraine is in handen van een uit drie leden bestaande regeering, in afwachting van de vorming van een Oekrainschen land dag die de organen der regeering en der uitvoerende macht zal vaststellen. Verkie zingen voor den eersten Oekrainschen land dag zullen gehouden worden binnen een ter mijn die door de Oekrainsche regeering zal worden bepaald en die uiterlijk achttien maanden lang zal zijn na de publicatie van de ontworpen wet Het kiesrecht zal dan op gelijke wijze als in Slowakije geregeld wor den. De hoofdstad van de Karpatische Oe kraine zal door de Oekrainsche regeering worden aangewezen. Na record-rit- de gevangenis in. De landrechter te Batavia veroordeelde den heer F. Viehs. die kort geleden met een Fiat een record Batavia-Soerabaja v.v. vestigde, tot een week hechtenis en vier maanden intrekking van zijn rijbewijs, wegens overtreding van de snelheidsordon nantie. De landrechter merkte, aldus de N. R. Crt., bij deze veroordeeling nog op. dat dit een waarschuwing beteekent voor anderen, daar tot dusver geldboeten, na z.g. re cord-ritten opgelegd, niet bleken te helpen. STRIJD AAN DEN EBRO TEN EINDE. De strijd om den westelijken oever van den Ebro, welke meër dan drie maanden heeft geduurd, is ge ëindigd. De Ebro is weer de scheidslijn tusschen de beide strij dende partijen in Oosf-Spanje ge worden. Beide zijden erkennen het resultaat van den strijd, aldus het Hbl., maar geven de meest uiteenIoof>ende cijfers van het aan tal dooden, gevangenen en veroverd ma terieel. Volgens de rechtschen hebben de republikeinen 75.000 dooden en gewonden verloren, en 20.000 krijgsgevangenen. Er zijn 18 Russische tanks veroverd en 17 ver nield; 242 republikeinsche vliegtuigen zijn neergehaald en wellicht nog 94 meer. Vol gens de linkschen hebben de rechtschen 80.000 dooden en gewonden verloren en 214 vliegtuigen. Wat zal Franco nu doen? De algemeene militaire situatie is dezelf de als op 25 Juli, den dag dat de republi keinen den Ebro overstaken. Zij dwongen generaal Franco zijn aanval in de richting van Sagunto en Valencia te staken en een tegenoffensief te beginnen in het Ebro-ge- bied. Zal hij thans zijn onderbroken cam pagne weer voortzetten? Of zal hij trachten Katalonië binnen te dringen in de rich ting van Barcelona, wat een beslissende slag zou zijn? Madrid en Almaden, het kwikzilver-centrum, trekken hem ook aan. Tijdens de drie maanden van strijd aan den Ebro heeft de republikeinsche regeering den tijd gehad de defensieve posities in Katalo nië zoowel als aan het front van Sagunto en Valencia te versterken. Indien de republiekeinsche soldaten het zelfde weerstandsvermogen blijven toonen als aan den Ebro, zal een volledige overwin ning in Oost-Spanje een langdurige en bloedige operatie blijken te zijn. Brand te Barcelona, Van regeeringszijde wordt gemeld, dat te Barcelona een groote brand is uitgebroken die vele ontploffingen heeft veroorzaakt. Minister-president Negrin heeft een onder zoek naar de oorzaken gelast. Activiteit op zee. Het Fransche s.s. „Bougaroni", dat van Rouaan naar Oran onderweg was, is aan gehouden, toen het zich op 7 mijl 'ten Zui den can Gibraltar bevond door een schip dat bevel gaf te stoppen en naar Geuta op te stoomen. De torpedojager „Forbin" werd gewaarschuwd, evenals de radiopost van Gibraltar en de Fransche consul in Gibraltar, hetgeen lukte ondanks de sto ringspogingen van het praaiende schip. Voor Casablanca is de Spaansche treiler „Elvire" aangehouden door een rechtschen kruiser. De „Elvira" werd naar Ceuta ge bracht. Amsterdammer opgelicht. De twee en dertigjarige Walter Lüdeke uit Stettin had te Amsterdam kennis ge maakt met een vrouw en haar aanstaan den echtgenoot. Het vertrouwen dat hij de eerste inboezemde, bracht hem driedui zend gulden van den laatste op. L. had de beste bedoelingen voor de toekomst. Hij zou niet dit geld een zaak in Zuid-Amerika be ginnen. Bedoelde vrouw reisde inmiddels naar Zuid-Amerika, doch L. volgde haar niet om daar zijn zaak op te richten. Kennismaking met een andere vrouw bracht blijkbaar verandering in zijn goede voornemens. Hij ging er tenminste met de drie duizend gulden in gezelschap van de 24-jarige A. M. II. H. j>er auto van door. De Amsterdamsche politie van het bureau Singel heeft zijn opsporing verzocht. Hollandsche rechercheurs lok ten hen in den val. Hoofdda der in Arnhemschë oplichtings affaire meldt zich vrijwillig aan De Arnhemsche politie heeft thans in verband met de affaire, waarbij een Arn hemsche dame voor f 30.000 werd opgelicht, in totaal acht personen gearresteerd, waar bij cenigen in het buitenland zijn aange houden. Het onderzoek strekte zich onmiddellijk na de ontdekking van de zaak uit tot Am sterdam, waar de bende in een café aan den Nieuwendijk haar „hoofdkwartier" had. Zooals bekend, arresteerde de politie toen een Haarlemmer en een Amsterdammer, die echter bleken geen hoofddaders, doch helers te zijn geweest. De hoofddaders waren naar het buitenland uitgeweken. Eén van hen werd te Brussel gesignaleerd, doch niet in arrest gesteld. Donderdag heeft hij zich evenwel bij de Arnhemsche politie vrijwillig aan gemeld. De andere hoofddaders hadden den plaat gepoetst naar het Zuiden van Frankrijk. De politie ontdekte dit. daar zij te Brussel had den verzocht hun post op te zenden „Poste Restante Nice." Een Arnhemsche inspecteur, ver gezeld van een inspecteur, vertrok Dinsdag j.1. naar Nice, waar hij zich met den rechercheur in het postkantoor heeft opgesteld. Zijn geduldig wachten werd Donderdag beloond. Twee mannen en een vrouw verschenen in het postkan toor en vroegen naar bericht. Onmiddellijk werden zij in arrest gesteld. Telegrafisch is hun uitlevering reeds aan de Fransche regeering verzocht. De politie onderzoekt thans of niet nog meer Arnhemmers het slachtoffer van de bende zijn geworden, daar deze over zoo ruime geldmiddelen beschikt, dat zulks niet onwaarschijnlijk moet worden geacht.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 13