Mi DE j WliSlODlü i Sim i tarzan i Guericke, de tovenaar van Maagdenburg RziU jangatvi en mztijeA! Oplossing raadsel vorige week Nieuw Raadsel Dat was al te erg EDGAR RICE BURROUGHS Belofte maakt schuld, ik ga dus eerst de briefjes van de vorige week beantwoorden, om daarna de briefjes van m'n vriendjes van buiten de stad nog even onder m'n schrijfmachientje te leggen en van een ant woord te voorzien. Maar eerst vertel ik jullie natuurlijk wie de winnaar van het boek is. Nu, dat gaat deze week naar m'n verste vriendje in Holland, PIET STROUS, P. Krugerstraat 20, Vlissingen. Je zal het boek wel ontvangen hebben, Piet, voor je dit briefje leest. Of je moeder moet het zolang weggestopt hebben. Ik vond het leuk, dat jij deze week de geluk kige was en ik ben er eigenlijk blij om, dat het jjaen taart is, want daarvan zou na zo'n lange reis misschien niet veel moois meer over zijn. Ik kan me begrijpen, dat je er niet veel voor voelt om met je rolschaatsen op de trottoirs de bibberatie te krijgen, maar evenzoo is- het verstandig van de Vlissingse politie om je niet op de rijweg te laten rijden. Niek???... Dit is een briefje voor Niek, die zijn achternaam vergat en aange zien de koffiedik voor mij nog nooit anders dan koffiedik is, heb ik z'n naam niet kun- iien ontdekken. Maar ik wil je wel vertel len, Niek, dat jij met je zeven jaren, graag mee mag doen, vooral omdat je grotere broertjes hebt, die je graag een handje wil len helpen. Henny Roeper, Westerweg (T.). Wat een gezellig briefje heb je me geschreven over die konijnen en poesen, Henny. Het konijn ging er vandoor en de poesen vroe gen logies, maar de laatsten vingen bot, om dat jullie al drie katjes hebben en jij na tuurlijk er nog bij, is vier. Dat zal je moe der wel meer dan voldoende vinden. Je kan toch wel tegen plagen Kuna Visser. Onze kinderen zetten hun schoen nog niet, Kuna, we hebben ze beloofd, dat ze er Zaterdagavond mee mo gen beginnen, omdat Sinterklaas nu toch nog niet in Holland is. Je begrijpt, ze tellen de nachtjes al. Rika Koningstein. Nu, laag vind ik het cijfer niet direct, Rika, al had ik wel ge dacht, dat het even hoger zou zijn, maar dat is natuurlijk ook een kwestie van waarde ring. De ene onderwijzer geeft ook hoger cijfers dan de andere. Blijf je best maar doen. Adré Schouten. Nu sta je vandaag wel in de krant, André. Nog wel een briefje aan jou alleen en als je volgende week weer schrijft en weer goed oplost, sta je op twee plaatsen opgenomen, n.1. bij de goede oplos sers en bij de briefjes. Is dat even wat? Gerard Molenaar. Fijn, Gerard, dat je weer naar buiten mag. Nu, we hebben van de week zulk ,,zomer"weer gehad, dat we tussen de middag zelfs nog even in het Timorpark gezeten hebben. En dat in No vember! Ik hoop, dat je weer gauw hele maal beter bent, want ziekte is zelfs op sombere koude winterdagen niet aange naam. TliU v. Bredercde, Heb je nog een prijs gewonnen/met Sinte Maarten, Tini. Het weer was gelukkig mooi, hè, en ik heb jullie van het balcon van het Raadhuis daar beneden zien staan. Sjonge, sjonge, was een grote stoet. De burgemeester vond het wat leuk. 't Was van bóven nog een veel aar diger gezicht, dan wanneer je de stoet langs zag trekken. Cor Wulffelé. Het adres van Piet Strous heb ik je niet meer te schrijven, Cor, want je ziet het staan op het meest begee- renswaardige plekje van onze Jutter. Buf- falo kan dus beginnen met een felicitatie aan Piet. Marianne Bruin. Dat is warempel een baas, dat kleine broertje van jullie, Marian ne. 's Is geen kleine, maar een grote Janne- man. Wat zul je een plezier met je broertje hebben. Van onze kleine Frans genieten we ook zo. Die is 2y2 en als hij ondeugend is en dat gebeurt nog al eens, krijgt hij een standje en moet op z'n stoel gaan zitten en als we dan boos naar hem kijken, doet hij zijn beide knuistjes voor z'n ogen of knijpt z'n ogen stijf dicht. Hij denkt natuurlijk net als de struisvogels, als ik jullie niet zie, zie je mij ook niet. Teuntje Kloosterman. Je moeder heeft groot gelijk, Teuntje. Je kan niet overal heengaan, want dan blijft er geen tijd over om te eten en te slapen en om je werk voor school te maken en je briefje aan mij te schrijven. Alie Elsendoorn. Omdat je „een beetje griep" hebt, Alie, zal ik je briefje beant woorden, maar eigenlijk heb je het verzoek niet opgevolgd, om van de week geen briefje te sturen. Maar zieke kinderen hebben een streepje voor. Dus jij ook. Hoewel ik hoop, dat je weer in het land van de gezonden bent. Rika v. Os. Aan jou vertel ik dan van daag alleen maar, dat je een vriendinnetje van me mag worden, Rika, en volgende week als je schrijft, krijg je dan misschien een grooter briefje terug. Jan Strou3, Vlissingen, Wat een ge weldige hoogspringer en verspringer ben jij, Jan. Als je op de maatschappelijke ladder ook zo hoog en zo ver springt, kan je nog heel wat bereiken. Annie Visser. Ik zal toch eens probe ren uit te vissen, Annie, hoe dat kan, dat jij viermaal achter elkaar niet bij de goede oplossers stond. Weet je wel zeker, dat je geen fout gemaakt hebt? Rika Keyzer, Den Burg (T.). Ja, dat was vorige week een lelijke fout, Rika, daar stond een heel lijstje verkeerde namen en jullie zochten natuurlijk allemaal tevergeefs. Maar Maandag kon je weer tevreden zijn, toen zag je, op de grote mensen pagina, jullie naam in volle glorie staan. Thijs Kater, Julianadorp. Volhouden, Thijs, dat is de enige manier om in het leven te slagen, om op school goede rapporten te krijgen en om bij de Helderse Crt. taarten en boeken te winnen. Marietje Snoek. Dat is wel een erg aardig versje uit „Bonte kleurtjes", Marie tje en ik neem het hieronder graag op. EEN DEFTIG PAAR. Klein Koosje is de Koning En Rie de Koningin. De Koning kijkt zo deftig En trekt een onderkin. Hij heeft een kanten kraag om, Zijn kroon is van papier, Geen mooier Koning in 't land, Dan deze Koning hier. Antje Rossien, Oosterland (W.). Ik weet waarlijk niet wat er met dat broertje van jou aan de hand is, Rossien hij wordt toch heus niet opzettelijk vergeten. Heeft hij wel een briefje geschreven? Of heeft hij soms alleen maar raadsels ingestuurd? Wat een gezellige dikke poes heb je me ge stuurd en een leuke eend. Tegen de laatste zou ik in levende lijve geen bezwaar hebben, maar de eerste hek ik liefst alleen maar op papier. Reinie Kwast. Dit was een leuk ver haaltje om aan vader en moeder voor te lezen, Reinie, maar heus, het was niet ge schikt voor de krant. Misschien een volgende keer beter. Marietje Weeda. Nu het moet dan maar, Marietje, omdat het op speciaal ver zoek van je moeder is. Dat spreekwoord ken ik niet, hoor: „Wie het laatste is, is het beste paard van de stal." Je zal wel wat anders bedoelen, denk ik. Henny Roeper.' Je briefje is te laat gekomen, Henny, ik denk, dat je het niet vroeg genoeg bij meneer Rey gebracht hebt. Je moet zorgen, dat het er uiterlijk Woensdagmiddag voor zes uur is. Maar enfin, nü krijg je als vergoeding vandaag 2 briefjes. Ik ben 2 dagen voor jou jarig. Leuk, hè? Truus v. Liere, Oost (T.). Was het mooie film, Truus, die reis naar Indië. Ze ker wel, hè? Nu, heel wat Helderse meisjes maken zo'n reis echt. Zou je ook niet willen, dat je vader bij de Marine was, alleen al om ook eens zo'n fijne reis te maken? Cornelia v. d. Vis, Oosterend (T.). Dus heb ik toch niet bij jullie thuis aan de bel getrokken. Gelukkig maar, want het zou me toch heus gespeten hebben, als ik bij je thuis geweest was, zonder je te zien of te spreken. Regeeringsjubileum. Goede oplossingen ontvangen van i Marietje Weeda; Sientje Korbee; R.ka Keizer; Riek Hendrikse; Erna Meye.Thijs Kater, Julianadorp; H. Grötzinger; Bepp.e Korbee; Mary Jurg; Coen Coster; Friu.je Coster; Leontirte Coster; Neeltje Coster; Jan Bek; Jan van Bale; Hiske Zits; M. Snoek; Tillie Bisschop; Elfie Bisschop; Hen- nie Korbee; Wilko Neehuis; André Schou ten; Reinie Kwast; Sjaantje Reynhout; Joosje Dekker; Greta Blokker; Rika Kap- teir- Firts Raadsheer; Jo Verschoor; Piet de Koster; Wijnand Kerstens; Eddie v. d. Poll; Johan v. d. Poll; Annie Visser; Jan Koomen; Antje Rossier, Texel; Tiny Hen drikse; Henny Roeper, Texel; De Bengeltjes; Antoon Vos; Nelly Rotgans; Marianne Bruin; Jan Strous; Cor v. Bijnen; Piet Strous; Wiesje Coster; Tini van Brederode; Bep Wulffelé; Cor Wulffelé; Annie en Balie van Bijnen; Rika Koningstein; Loeki en Leon v. d. Wal; Rika van Os; Klaas en Ge rard Jellema; Alie Teunissen; Gerard Mo lenaar; Alie Elsendoorn; Piet en Greetje de Boer; Annie de Hoop; Truus v. Liere, Oost (T.)Cornelia v. d. Vis, Oosterend (T.). Maak van de volgende letters een spreeki woord van 8 woorden of 9 lettergrepen. Kijk goed uit! Het is erg gemakkelijk. MOOBEDNAVREVTEINTLA VLEPPAED Drie patiënten lagen in het ziekenhuis in één kamer. Ze hadden alle drie hetzelf de, blindedarmontsteking. Maar nu waren ze geopereerd, de één een week geleden, de ander 5 dagen geleden en de derde de vo rige dag. Ze waren ook door denzelfden chirurg geopereerd. „Onze dokter is een goeie man", zei de eerste. „Hij is een knappen chirurg en bij na al zijn operaties lukken uitstekend. Ik ben blij, dat hij me heeft geholpen Alleen is hij een beetje verstrooid. Hij heeft bij mij een pincet in mijn buik laten liggen Maar het is allemaal goed terecht geko men." „O," zei de twede, „ik ben ook heel te vreden over hem. Ik vind hem een bijzon der aardigen man en ik geloof ook wel, dat hij erg knap is. Mijn operatie was zó gauw klaar, dat niemand wilde geloven, dat ik werkelijk al geopereerd was! En het is uit stekend gelukt. Alles was direct in orde. Alleen heeft hij ook bij mij iets vergeten. Hij heeft een gummihandschoen laten lig gen. Maar ook dat is gauw in orde geko men, gelukkig."# Een tijdje later ging de deur open en kwam de dokter haastig binnen. Hij keek zoekend om zich heen en zei: „Heeft iemand van u misschien gezien, waar ik mijn hoed gelaten heb?" Toen keek hij erg verbaasd naar zijn laatsten patiënt, want die was van schrik flauw gevallen! In het jaar 1631, in de dertigjarige oor log, stond het leger van den veldheer Tilly voor de stad Maagdenburg. De Raad van de stad was bereid zich over te geven, maar toen stroomden alle burgers samen en ver langden van de Raad, dat ze de stad zou den verdedigen. Otto von Guericke, een jonge burger, stond aan het hoofd van de burgers. Hij zei, dat het schandelijk was om zonder je te verdedigen je stad over te ge ven. De Raad gaf toe en een paar maanden lang duurde toen het beleg Op het laatst heerste er groot gebrek in de stad en werd er grote armoede geleden, maar de burgers hielden vol en zo behaalden ze tenslotte de overwinning op het machtige leger van Tilly. Niemand had vergeten, dat het eigenlijk Otto von Guericke geweest was, die tot verzet had aangespoord en uit dankbaar heid kozen ze hem nu tot burgemeester. En hij was een goede burgemeester. Hij ver dedigde en herkreeg de oude rechten van de vrije stad. Guericke als Natuurkundige. Maar niet alleen door zijn dapper gedrag is Guericke beroemd geworden. In Mei van het jaar 1654 liet hij zijn luchtpomp zien aan den keizer Ferdinand. Op het plein in Regensburg zagen de vorsten van het rijk iets, waar ze stom verbaasd over waren Er werden twee grote halve- bollen, die hol waren, opgesteld. Toen pompten de helpers van Guericke met een instrument, dat nog nooit iemand eerder had gezien en dat Guericke „luchtpomp" noemde, de lucht uit de bollen, nadat ze de helften tegen elkaar aan hadden gelegd. En toen gebeurde het wonder! De twee kogels waren alleen door een leren riem aan elkaar verbonden, maar ze waren niet meer van elkaar los te krijgen. Aan elke helft werden 12 paarden vastgemaakt! De helpers sloegen de paarden en joegen ze op, zodat ze weg zouden hollen, maar de dieren konden niet wegkomen! De bollen waren niet uit elkaar te krijgen en de paar den bleven eraan vast zitten! Toen kwam Guericke naar voren en lachend pompte hij weer lucht in de bollenen ziet! Deze tovenaar kon nu de bollen gemakke lijk met zijn handen uit elkaar trekken. Maar er waren toen maar een paar van HET NEEFJE UIT DE STAD: „Wat hebben jullie een domme kippen! Ze wroeten nu al drie uur in de grond en ze heb ben nóg geen ei ge vonden!" de aanwezigen, die begrepen wat dat bete kende! Het was een proef, die voor de na tuurkunde en de techniek van bijzonder grote betekenis was! De meesten vonden het wel een aardig grapje en geloofden niet, dat de paarden de beide helften wer kelijk niet uit elkaar konden trekken. Hij maakte het weer. In 1658 deed een ander praatje de ronde' De burgemeester kon het wéér maken' Een paar dagen tevoren had hij tegen dé burgers gezegd: „Jullie moeten allemaal je daken versterken. Kijk maar eens of de dakpannen allemaal goed vast liggen, want er komt een grote storm." Toen hadden ze allemaal gelachen... maar twee dagen later was er een stórm gekomen, die zó erg was, dat de dakpan nen over de straten vlogen en dat de bur gers allemaal vreselijk bang werden! En helemaal boven, op de vierde ver dieping van zijn huis zat Otto von Guericke in zijn natuurkundig laboratorium en „maakte" het weer. Hij had een weerman netje gemaakt, dat hem liet voorspellen wat er voor weer zou komen. Het bestond uit een glazen buis, die van boven geslo ten was en die in een bak met kwik stond. Op de oppervlakte van het kwik stond een klein houten poppetje, dat met de vloeistof zakte, als de luchtdruk veranderde. Met één hand wees het mannetje daarbij op een schaal, waar graden op aan waren gete kend. Dat was de eerste weervoorspeller en meteen de eerste barometer. Het speelgoed voor het meisje. Op een keer kreeg hij bezoek in zijn la boratorium van een klein meisje. Hij maak te een „slakkenhuis", voor haar. Een lange papieren buis rolde hij zo op, dat het een slakkenhuis leek. Het meisje blies in de buis en begon te juichen van plezier, toen het papier uitrolde en recht kwam te lig gen Dat bracht den geleerde op een idee. Hij bedacht, dat je zo ook de druk van de damp van verschillende gassen kon meten. Hij maakte een buis van metaal, sloot het ene eind ervan af en maakte er een wij zer aan vast, die over een schaalverdeling liep. Toen liet hij damp in de buis stromen, de buis rolde een beetje los en hij kon op de schaal de sterkte van de druk aflezen. In 1663 gebeurde er weer iets, waar de hele stad over sprak. Er was een raadsheer bij den burgemeester op visite gekomen en toen had de burgemeester 's avonds plotse ling de kaarsen uitgedaan. Hij zette een grote kogel van zwavel op een stellage en liet de kogel heel vlug rond draaien. Toen hield hij er plotseling een stuk metaal te gen en op het zelfde ogenblik knetterde het en er sprongen zulke helle vonken af, dat de kamer in een helder licht stond. De arme raadsheer schrok «r zo vreselijk van, dat hij van zijn stoel viel. Hij had de eerste electriseermachine ge zien, die door Otto von Guericke was uit gevonden! In Devon werd een huis helemaal door brand verwoest. Later vond men onder de puinhopen een goudvissekom. De goudvis zat er nog in en zwom vrolijk in het rond. Er was zelfs geen splinter afgesprongen. In een klein plaatsje in Mexico werd een man veroordeeld, omdat hij bij een film voorstelling op het doek schoot, toen daar een grote schurk zijn vervolgers ontkwam. De kogel vloog terug langs de wand en verwondde een meisje in de zaal. De man was dus wel erg „in" de film geweest! In Kalgoorlie in West-Australië zijn de straten met stenen geplaveid, waarvan men plotseling ontdekte, dat ze goud bevatten. Nu worden al die stenen er weer uitge haald. De mensen hebben daar dus op goud gelopen! DOOR 35. Gedurende de tocht overdag probeerde Ma- <r r Tarzan onder vier ogen te spreken. „Zie bi'ti' van de vervolging van Atan Thome sm< e ze. „Hij is een schurk en zal U doden!" Minachtend keek Taraan op haar neer. „Is dit weer een andere manier van U om Thome te helpen?" Het meisje liet haar hoofd hangen. „Ik weet, dat ik het recht niet heb, U te vragen mij te vertrouwen. Ja, ik was de spionne van Thome, maar nu niet meer. Sinds ik bij U ben ik doe ik alles voor U. Geloof me alsjeblieft, ik waarschuw U in Uw eigen belang. Laat ons terugkeren." Opnieuw keek de aapman haar met een ver achtelijke blik aan. „Tarzan helpt zijn vrien den en straft zijn vijanden! Ik zal Atan Thome om uitleg vragen!" En alsof hij zijn woorden meer kracht bfj wilde zetten, ver haastte hij zijn stap en spoorde zijn volgelin gen tot meer spoed aan. Maar Thome r1^® sneller dan Tarzan verwachtte/.. Zelfs Tno was verwonderd, toen Lal Taask opeens u' riep: „Kijk! Daar is Tuen-Baka. In de k ter ligt Athair, de verboden stad. Ha. J zijn den groten Tarzan te handig af gevvees

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 14