Verplichte stierenkeuring Geen lood zal in Duitschland blijven! Duitsche gezant te in Noord*Holland? Uit den tijd van Jacob Hollander Jodenvervolging in de Middeleeuwen Chineesche aanval op Kanton doorgezet Een gewillig oor Nieuw verhaal over ontzettende tooneelen Washington teruggeroepen Verkoeling in de diplomatieke betrekkingen tusscben Duitschland en Amerika Maar dat was nog eens een kwakzalver! Weet gij hoe Neerlands grootste kwak zalver, Jacob Hollander, boer en burger bij den neus nam? Misschien niet zoo geraffi neerd als zijn nazaat, die geleerde brochu res de wereld in zendt, schermt met weten schappelijke termen, maar misschien ook niet zoo gevaarlijk. Een medewerker van het Maandblad tegen de Kwakzalverij, een blad dat anders op ongezouten wijze tegen den kwakzalver optreedt, kan het soort van Jacob Hollander nog steeds geen kwaad hart toedragen.. Ik kan hier niet genoeg loskomen van mijn jeugdherinneringen, vertelt hij. Die Maandagen, hè? Dan was het markt in de stad waar ik mijn onnoozele jaren sleet en die markt met haar biggetjes en kaasstal letjes en manufacturenkraampjes en al wat tot zoo'n markt hoort, daar waren we immers niet vandaan te krijgen! Daar kre gen we onze eerste lessen in de handels wetenschappen, daar leerden we een duw en een stomp met een lachend gezicht ver duren, daar maakten we ons het jargon van den sigarenkoopman heel wat vlugger eigen dan de subionctif der onregelmatige werkwoorden en de 'goudvisschen- en sala mandersman had in ons een toegewijd publiek. Maar dat alles hadden we graag gegeven zoo we Jacob Hollander maar niet behoefden te missen. •Tacob Hollander verkocht slangenbalsem Hoe krachteloos en laf is dit gezegd! Hoe benadert het op geen stukken de voor stelling, die hij compleet van de affaire maakte. Zie hem daar staan in zijn zwart lakensch pak en den hoogen hoed op zijn dikken bol achter zijn geïmproviseerde ka theder en hoor hem zijn politiek-economi- sche beschouwingen ten beste geven met de noodige schimpscheuten op de rijken en machtigen der aarde. Ah, dat sloeg in bij de honderd of twee honderd mannetjes en vrouwtjes, als bij vertelde, hoe hij dien minister-president de les had gelezen of genen burgemeester op ziin nummer had gezet.. Varieeren kon hu zijn thema tot in het oneindige. Doch het einde van zijn rede, die kenden wij. habi- tué's, even goed als hii zelf. Dan gewaagde hij van de bezoeking der eksteroogen, lik doorns en dergelijke voet-euvelen en nog even later hield hij met een gebaar als gold het de Koh-i-noor een spanen doosie in de hoogte en liet ons het smeerseltie zien, de slangenbalsem, die het vermogen bezat, al die lastige dingen in recordtijd te elimineeren. Doet het pijn? En dan... we hadden ervaring op dat punt te over. dan. wisten we. kwam dp voorstelling. Jacob's scherpziend oog had on- Jer hef snreken reeds lang een eenvoudige del ontdekt, die zoo eens van het eene Teen op het andere ging staan, een dnngen- le uitnoodiging volgde en nog even la i tat het slachtoffer op het platform naa. r iacob. die hem eigenhandig de voet on - ichoeide en met zachte hand den slang - lalsem over den likdoorn wreef O. dat on- :alig leedvermaak, waarmede we zun ihelachtig vragen, of het biigevai pun leluisterden- Want .Tacob had ringers. w a n de kracht van een ordentelijke n 1 chool en niet zoodra had zun pro daard. dat hii niets voelde.of Jacob green oe. zijn forsche stem overklonk h teschreeuw van den armen 'oordat hii de kern van den eeHknobbel had litgerukt liet hij los en toonde met een zo revierende grijns zijn trofee En vin~P„ Ie tasch open en de spanen doosj n iver de hoofden en werden opgevange 'oor grijpende handen, die hen end oogenblik zijn halve stuiver vaseline net een kwartje betaalden... Een bisschoppelijk besluit, dat door Göbbels onderteekend had kunnen zijn Men miaakt ons er op opmerkzaam, dat in de Middeleeuwen door het Vaticaan de creten werden uitgevaardigd, die merk waardige gelijkenis vertoonen met de hui dige Midden-Europeesche. De internatio nale bisschoppenconferentie te Weenen, waar paus Clementius IV door kardinaal Quido vertegenwoordigd was, besloot het volgende: „De overmoed der Joden is thans zoo groot geworden, dat door hen bij zeer vele Christenen de zuiverheid van het Katho lieke geloof bedorven wordt. Toch is het niet noodig, dat wij iets nieuws bepalen. Het is voldoende, wanneer wij de oude be palingen van den Paus streng handhaven. Derhalve bevelen wij, dat de Joden zich door kleeding (hoed) van de Christenen hebben te onderscheiden. Wij verbieden, dat de Joden de badgelegenheden of de herbergen der Christenen zullen betreden. Zij zullen verder geen knechten, meiden, voedsters of ander Christelijk dienstper soneel bij dag en nacht in hun huis mogen behouden. Ook zullen de Joden geen be lastinggaarder kunnen worden of een an der openbaar ambt mogen uitoefenen. Wan neer een Jood betrapt wordt met een Chris tin geslachtelijke gemeenschap te hebben uitgeoefend, zal hij in den kerker worden geworpen. Wanneer de Christelijke vrouw hieraan medeschuldig wordt bevonden, zal zij met een zweep uit de stad worden ge dreven, waar zij nimmermeer zal mogen terugkeeren. Evenzoo verbieden wij den Christenen van dit land, met Joden en Jo dinnen gezamenlijk te eten, te drinken of feest te vieren. De Christenen mogen geen vleesch of andere etenswaren bij Joden koopen. Wanneer in den vervolge Joden onder het een of ander voorwendsel over matige woekerrente zullen vorderen, zal hun verder samenleven met de Christenen worden verboden, tot zij genoegdoening zullen hebben gegeven. Voorts kunnen ook de Christenen door kerkstraffen gedwongen worden, de handelsbetrekkingen met Joden te verbreken." een hazewind weerstaat de politie. De politie van Eastleigh (Hants) besloot een hazewindhond die was verdwaald en in het politiebureau was opgesloten, een wandelingetje huiten het gehouw toe te staan. Tot driemaal toe probeerde de poli tie het dier weer te grijpen, maar tot drie maal toe faalde die poging volkomen, ver telt de Daily Express. Het begon met de mededeeling van een agent, dat de hond in de hoofdstraat rondliep. Hij greep het dier en bracht het naar een asyl op 5 mijlen afstand van de stad gelegen. Dit asvl is omgeven door een omraste ring van vijf voet hoogte, maar toen de politieman nachtdienst deed. vond buden hond op z'n stoep zitten. Een half uur la ter was hef dier in het asvl terug en werd daar aan een ketting gebonden. Den dag daarop hoorden politiemannen, die in een wachtlokaal zaten een gebrab bel aan de deur en ziet daar stond al weer de hazewind. Het dier wandelde, bij het openen van de deur kalm naar binnen en legde zich behaaglijk voor het vuur in het wachtlokaal neer. Toen heeft de politie den hond maar ge houden. want wat men ook had gepro beerd het dier was niet weg te krijgen. Onverbiddelijk zet de Dnitsche regeering door. Voor 1939 alle maatregelen van kracht. Op bepaalde voorwaarden bereid de emigratie finantieel te stennen. De Dnitsche autoriteiten zijn vast besloten het Joodsche vraagstuk ra dicaal op te lossen. Nog vóór 1939 zul len alle wetten en verordeningen compleet zijn afgekondigd, waardoor voor Joden het bestaan in Duitsch land vrijwel onmogelijk zal zijn. In het algemeen gesproken blijft den Joden geen andere mogelijkheid dan wegwerker, steenhouwer of turftrap per te worden. Zij worden een klasse van paria's. De Duitsche autoriteiten verkiezen voor de Joden, aldus de N. R. Ct., thans liever een verschrikkelijk einde dan een eindelooze verschrikking. Welke gevolgen verwachten zij daarvan? Bij de overweging van deze vraag zal men zich eerst te binnen moeten brengen, dat het Duitsche standpunt niet is, dat ieder land met inbegrip van Duitschland zijn eigen jodenkwestie moet oplossen, maar dat niet Duitschland, doch de andere landen ver plicht zijn zich om de Duitsche Joden te be kommeren. Dit standpunt mag theoretisch voor bestrijding vatbaar zijn, men heeft er nochtans mede te rekenen als met iets on veranderlijks. Duitschland hoopt nu dat de Joden, als gevolg van hetgeen wij nu maai de eindafrekening zullen noemen, een ver blijf, waar dan ook elders, boven een verder verblijf in Duitschland zullen verkiezen. Alle Joden Duitschland uit! Einddoel is, dat alle Joden Duitsch land verlaten. Ghetto's wil Duitsch land niet. Daarmede is dus inderdaad het Joodsche vraagstuk international-] geworden. Het is, zoo betoogt men te Berlijn, ook reeds hier om niet meer een uitsluitend Duitsch pro bleem, omdat Polen, Hongarije en andere Midden-Europeesche en Zuid-Oost-Europee- sche staten, straks wellicht nog andere lan den, het den Joden even onmogelijk zullen maken er nog langer te blijven wonen. Staten, die over uitgestrekte weinig of in het geheel niet bevolkte gebieden beschik ken, waarheen de verdreven Joden zicli zouden kunnen begeven, zullen dus met spoed moeten bijeen komen om beslissin gen te nemen. Het Duitsche rijk zal bereid zijn aan zulke besprekingen deel te ne men, zoodra de anti-Duitsche cam pagnes ophouden en de conferentie niet als die van Evian een tegen Duitschland gericht karakter heelt Dan is ook te verwachten, dat Duitschland ztjn deel aan de kosten dezer Joodsche kolonisatie zal dra gen, aldus het Hsb. en wel op ruime schaal, terwlH het dan ook bereid zal zijn te overwegen aan emigran ten een redelijk bedrag mede over de grens te geven. Aldus ln groote trekken de Dnit sche opvatting van de kwestie, die heden van bevoegde zijde werd ge geven. 40.000 joden gearresteerd? Wat de toestand in Berlijn en omgeving thans betreft, zegt de diplomatieke redac teur van de „Manchestrr Guardian" dat men te Berlijn een omgeving ongeveer 10.000 jo den zou hebben gearresteerd. De redacteur raamt het totaal aantal ar restaties op 3ö000 tot 40.000. „Het meeren- deel der te Berlijn gearresteerde joden is naar het concentratiekamp te Sachsenhau- sen, nabij Oranienburg, gezonden, waar zich ook Ds. Niemoeller bevindt." Reeds vóór den moord begonnen! Dezelfde redecteur schrijft bevesti ging te hebben gekregen van terecht stellingen van joden in het concen tratiekamp van Buchenwald bij Wei- mar, waar 70 joden gefusileerd wer den in den nacht van 8 op 9 Nov., dat wil dus zeggen vóór het overlij den van von Rath. In alle -streken, langs de westelijke grenzen, vooral, trachten duizenden joodsche vrou wen en kinderen, wier echtgenooten en vaders gearresteerd zijn, te vluch ten. Voorts verklaart de diplomatieke redac teur, dat het steeds duidelijker wordt, dat het pogrom lang van tevoren was voorbe reid: alleen reeds te Berlijn, zoo schrijft hij, werden 3000 joodsche winkels methodisch verwoest „door georganiseerde benden in zeer kort tijdsbestek." Te Kassei zijn de woningen en bezittingen van bijna alle joden vernield. Men bracht de joden op een plein bijeen, waar de brand weer hen natspoot, waarna zij, geheel door weekt, naar het concentratiekamp te Buchen wald werden gezonden. In Neurenberg moesten alle patiënten van het joodsche ziekenhuis bijeenkomen op het binnenplein, terwijl het gebouw inwen dig werd afgebroken. Een tehuis voor ouden van dagen te Ems moest des nachts ont ruimd worden. De geheele inhoud van het tehuis werd stukgeslagen. Een „hyena" veroordeeld. De rechtbank te Neurenberg heeft een arischen jongeman wegens het plunderen van een joodschen winkel veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf. De open bare aanklager noemde den veroordeelde een hyena van het slagveld, die den natio- nalen strijd tegen de joden onteerde. Naar verluidt zou Julius Streicher op snelle veroordeeling hebben anngedron- Joodsche huiseigenaars te Neurenberg zijn door het arbeidsfront genoopt een do cument te onderteekenen. waarbij zij hun bezit overdragen aan het arbeidsfront, ver- nemt Reuter van gewoonlijk welingelichte zijde. De transactie werd gedaan naar taxatie waarde van de huizen. Het arbeidsfront behield hiervan negentig procent, terwijl de eigenaars 10 pet. ontvingen. Guerilla-benden tot bijstand ge reed. Japanners voeren koorts achtig versterkingen aan. Naar het Chineesche persbureau uit Hongkong meldt, komen sinds gisterochtend vrachtauto's met Ja- pansche soldaten en voorraden Kan ton binnen uit oostelijke richting. Bevestigd wordt, dat de Japansche troepen verscheidene stellingen langs den grooten weg naar de Biasbaai ontruimd hebben. Ook uit Toengs- jan worden troepen overgebracht, hetgeen er op wijst, dat de Japan sche autoriteiten een onmiddellijken Chineeschen aanval op Kanton ver wachten. De Chineezen, die optrekken langs den spoorweg Kanton-Hankau en den weg van Joengjoen naar Tsoenghwa, hebben de buitenste Japansche verdedigingsliniën ver nietigd. Japansche oorlogsschepen brengen voortdurend versterkingen van Formosa aan. In allerijl worden sterke verdedigings werken opgeworpen. De guerillabenden ten zuidwesten en ten oosten van Kanton be reiden er zich op voor de geregelde troepen bij te staan, als het oogenblik voor het offensief is gekomen. De Japansche krijgsverrichtingen in Hoenan. Tengevolge van de schaarschte aan front- berichten, aldus het Chineesche persbureau, is de toestand aan het front in Hoenan, waar de Japanneezen naar Tsjangtsja trach ten op te rukken, niet duidelijk, doch de Chineesche bladen melden, dat de Japan sche troepen een aanval ondernemen op Pingtsjang, met het doel, daarna verder Ter bevordering van de rationeele fokkerij. Een voorstel van Ged. Staten. Ter bevordering van de rationeele rundveefokkerij, dus tot verhooging van melkopbrengst en vetgehalte, wit het provinoiaal bestuur van Noordholland een verordening ln het leven roepen, waarbij alle stie ren, die ook worden gebruikt voor dekking van ander vee dan dat van den stierhouder zelf, voortaan moeten onderworpen zijn geweest aan een keuring op hoedanigheid en deugdelijk zijn bevonden. Vrijgesteld zullen worden de die ren, welke zijn ingeschreven in een erkend register en evenmin vallen onder de verordening de stieren, die niet buiten het veebestag van den eigenaar dekken. Het prov. bestuur van Noordholland is. naar het Hsb. meldt., tot de conclusie ge komen. dat koeien, ingeschreven in de registers eener erkende fok- en controle- vereeniging, méér melk geven en van een hooge vetgehalte, dan ander vee. F.n omdat de afstamming dus klaarblijkelijk zoo'n groote rol speelt, willen Ged. Staten bevor deren. dat uitsluitend goede dekstieren worden gebruikt. Zij stellen daarrwn voor. te voldoen aan het verzoek der Prov Commissie tof be vordering der veefokkerij in Noordholland, om naar analogie van Gelderland, Lim burg. Xoordbrabant en Utrecht, een prov verordening vast te stellen, welke zal voor schrijve- dat behalve de erkend geregi streerde stieren, slechts goedgekeurde stie rm voor dekking menen worden gebezigd De commissie had het betreurd, dat de eroote massa der veehouders nog geen ratio neele teelt in eigen bedrijf toepast en zich niet aansluit bij fokvereenigingen. Voor een déél is dit wel verklaarbaar, omdat er in N.-Holland groote gebieden zijn, waar uit sluitend voor de consumptie wordt gemol ken en het vetgehalte dus een bijkomstig heid is, althans voor den boer. De aanvul ling van het veebeslag geschiedt daar meest door aankoop, niet door eigen aanfok. Langs een omweg. De overige niet-aangesioten boeren trach ten langs een omweg te profiteeren van de geregistreerde fokkerij. Zij koopen voor ma tigen prijs een pasgeboren of halfjarig stier kalf uit een geregistreerd bedrijf en gebrui ken dit dier dan later als dekstier. Hét kleine aantal (plm. 800) geregistreerde fok- bedrijven heeft dus wel invloed op de ver heuging der melkopbrengst in de provincie. Doch tenslotte is er nog een gróóte groen hoeren, die niets doen en dus in 't wilde weg fokken met stierpn. waarvan zijn de melk- en vetonhrengst der moeders niet kennen (vooral in het Zuiden der provincie en langs den duinkant.) Zulke stieren dek ken vaak in wijden omtrek. Ged. Staten hebben nu mede ad vies ingewonnen bij den veterinairen inspecteur van de Volksgezondheid en deze was het met de commissie eens. zoodat thans wordt voorge steld. om een reglement te maken op den voet van het Utrechtsche. Wat de verordening behelst. De Utrechtsche dekstier-verordening da teert van 15 December 1936 en is dus aan stonds twee iaren oud. Zij bepaalt, dat een boer vrij blijft, om gebruik te maken van een eigen dekstier, ongeacht of dit dier al of niet aan een keuring onderworpen is geweest. Hef is echter verboden, om een niet officieel goedgekeurden of niet in een erkend register ingeschreven of niet gepremieerden stier tot dek king toe te laten bij ander vee. dan dat van den eigenaar van den stier. Van eiken dekstier, die ook buiten eigen bedrijf ter beschikking staat, moet dus een eoodkenrings- of toelatingsbewijs worden overgelegd door den stierhouder. Voor zoo- vpr bet dier in een erkend register is in geschreven on een brandmerk op de horens draagt, „gebeurt" er niets. Wanneer de dekstierenverordening door Provinciale Staten zal zijn aangeno men. zullen er speciale stierenkeuringen worden georganiseerd. op te rukken naar Lioejang, ten oosten van Tsjangtsja. De voorhoede bevindt zich nog op 60 kilometer van Tsjangtsja. Guerillatroepen bedrijvig. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche guerillatroejien in Sjansi zeer bedrijvig zijn, nadat de Japansche poging tot verovering van Woetaisjan mislukt is. In- tusschen worden in Soeijoean sterke Japan sche troepenbewegingen waargenomen, voor al in de nabijheid van Kweihwa. Men ge looft, dat de Japanneezen een actie in het westen der provincie willen ondernemen. In Zuid-Hopei hebben de guerillatroepen de stad Taming bij verrassing genomen. De Japanneezen verloren 500 dooden en gewon den. TOEGEVEN AAN HITLER'S EISCHEN EEN POLITIEKE ONMOGELIJKHEID. Hadden de diplomatieke betrek kingen tusschen Berlijn en Was hington reeds ernstig geleden door de terugroeping van den Ameri- kaanschen ambassadeur en han delsattaché. uit Berlijn, nu Dieck- hotf, de ambassadeur van Duitsch land te Washington, naar Berlijn is ontboden, wordt het duidelijk, dat men hier van een diplomatieke ver koeling mag spreken. Te Washington beschouwt men het ver trek van Dieckhoff te zijn ingegeven door trots van Duitschland. Deze trots, aldus veronderstelt mien, zop moeilijk kunnen toestaan, dat Dieckhof te Washington zou blijven nu de ambassadeur en de handels- attaché der Vereenigde Staten uit Berlijn zijn ontboden. Welingelichte kringen verwach ten, dat deze gebrekkige betrekkin gen met het Rijk van langen duur zullen zijn en zij verwachten geen verbetering aleer de kwestie van den uittocht van de in Duitschland vervolgde minderheden zal zijn geregeld. Groote beteekenis wordt toege kend aan de besprekingen van Kennedy met Chamberlain en Mac Donald over een uittocht op groote schaal van Joden uit Duitschland. Pas wanneer de kwestie zal zijn opgelost, zal het mogeliik ziin aan een werkelijke verbetering tn de Dultsch-Amerikaansche betrekkin gen te denken. Hooge kringen te Washington zijn zich er van bewust, dat bier een aangelegenheid is. waarin Groot Brittanniö en de Vereen. Staten niet precies oen gelijkloopende poli tiek volgen. Deze omstandigheid wordt te meer betreurd, aangezien te Washington niet de wensrh bestaat Cbarrnberlain te dwarsboomen in zijn vredespolitiek. De reeeering der Vereenigde Staten, aldus verklaart men .heeft zich trouwens niet aan deze politiek gebonden. Er wordt ten slofte verklaard, dat zoo lang de omstandigheden in Duitschland blijven, zooals ze thans ziin. geen pnkele regeering der Vereenigdp Staten, welke ver antwoordelijk is voor minderheden van ka- fhoelieken. joden en negers, ten getale van in het geheel 36 millioen zielen, zon kunnen spreken over toegeven aan Hitiers eischen. Dit is een politieke onmogelijkheid. Boycot van Dnitsche goederen. De voorzitter van de American Federation of Labour. Green, heeft in een brief aan alle aangesloten vakvereenigingen gevraagd de Duitsche waren krachtiger te boycotten.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15