Heden Kippensoep /lyendcL Den Helder en het herstel van de onafhankelijkheid in 1813 Zaterdag 19 November 1938 Tweede Blad Van een admiraal uit één stuk. Den Helder geblokkeerd. Een benauwde winter voor de dorpsbewoners. De kozakken komen in wat zich in Den Helder afspeelde UW KINDJE VERKOUDEN Vondsten en variëteiten 't ttti&q&nd )3£aacL^e „AU GASTRONOMIE" 15 cent per portie Bazar Vrijzinnige Vrouwenvereeniging Mrs» „O" .O 12 Correspondentie Hr Ms en „O 15" Duitschland en het koloniale vraagstuk M1JNHAR PT 'S I axeer- tabletten Opbrengst collecte „Indië actie' £tadinieuiud Rr PPn nrnCïto traniolr I Holland zou vestigen, en, gelijk uit meer dan I^IL CC11 ytuuic llctyiCJK. een particulieren brief van zijn hand blijkt, Deze maand herdenken we de 125-jarige onafhankelijkheid van ons land. Voor onze stad is dit een tijd van groote gebeurte nissen geweest en een medewerker heeft uit de historie het verloop van deze ge beurtenissen geschetst. Men ziet er uit, dat Den Helder, door hooge plichtsbetrach ting van admiraal Verhuell, tot een van de laatste plaatsen was, die zich aan het Fransche juk losmaakte. Het was een be nauwde tijd voor de Helderschen en uit de geschiedenis blijkt, dat de winter van 18131814 een winter geweest is vol ellende en narigheid. De gevolgen van den terugkeer van den Prins van Oranje heben geleervan hoe groote beteekenis het voor Nederland en de positie, die ons land daarna innam, is geweest, dat herwinnen onzer onafhankelijkheid uit de bevolking zelve voortkwam; dat zij ons niet werd gegeven door Pruisische of Russische troepen of Engelsche schepen, die eerst ter hulp kwamen, toen het volk zich had uit gesproken en opnieuw een Oranje zich aan het hoofd had gesteld. Deze gevolgen waren voor Den Helder, van ouds de voorhaven van Amsterdam, maar als gevolg van Napoleon's strategisch inzicht langs het Nieuwe Diep en ook verder krach tig versterkt, van bijzonderen aard. De stel ling, aanvankelijk gecommandeerd door ad miraal De Winter, stond op bovenbedoeld tijdstip onder leiding van den vice-admiraal Carel Hendrik Graag Verhuell, die niet alleen Inspecteur-Generaal over de kusten van de Noord zee was, doch ook bevel voerde over de scheepsmacht in de Zuiderzee, het Texel- sche eskader, Den Helder en onderhoorig- heden. Zijn aanhankelijkheid aan het Oranje huis, welks laatste Stadhouder, Prins Wil lem V, hij tot op het Scheveningsche strand had vergezeld, had hem doen weigeren dienst bij de Bataafsche Republiek te nemen. Maar zijn vijandige gezindheid jegens Engeland, dat hij als de grootste vijand van Nederland beschouwde, maakte het Napoleon niet moei lijk hem voor het Fransche Keizerrijk te win nen. Verhuell is erin geslaagd, om, ondanks de waakzame oogen der Engelschen, de Hol- landsche kanonneerbooten behouden naar Boulogne te brengen; hij stond vanaf dat oogenblik in de hooge gunst van Napo leon, dien hij oprechte bewondering toedroeg en van wien hij, ook na zijn val, gewaagde als de held, die zijn soldaten tot honderd en meer overwinningen had geleid. In Franschen dienst getreden, achtte hij het plicht en eer om de aan hem toevertrouwde stelling en schepen te bewaren, totdat een keizerlijk woord hem van dien plicht onthief. Met wan trouwen vervuld jegens de vrijheidsbeweging, die op 17 November 1813 begon, geen toe komst daarvan voorziende, vreesde hij, dat overgave van de stelling en het eskader, aan zijn zorgen toevertrouwd, ertoe zou lelden, dat Engeland zich in het Noorden van Noord- f Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. er niet meer zou vertrekken. uit t Vóór 50 jaar. Op de Werf Den lSen November werden op 's Rijks Werf alhier op de gebruikelijke wijze wytgereikt de navolgende bronzen en zilveren medaïlle's met de daaraanverbonden gratifikatie voor ijver en trouwen dienst en wel een zilveren aan: de lste bewaarder bij 's-Rijks artillerie Magazijnen D. Viejou, de scheepstimmerlieden A. J. Nylandt, W. Krijnen en W. Boon en den werktuigmaker P. Koster en de bronzen medaille's aan: den scheepstimmerman JKraak Dz. en den vuur- stoker C. Amic. En bij de Marine. Door den officier-machinist lste klasse A. Jongkees is een eenvoudige inrichting uytge- vonden tot afblazen van den stoom zonder ge- druisch. Deze stille stoomafblazer is gedurende de afgcloopen oefeningen aan boord van een tweetal schepen van het gepantserd materxeel der Marine beproefd en heeft zeer goede resul taten opgeleverd. Den Helder onweerstaanbaar voor de Engelschen. Het waren 9 linieschepen, van welke „De Prins" met 80 stukken vlaggeschip was, en 6 fregatten, die met enkele schoeners en flotiellevaartuigen voor Den Helder waren verzameld; later kwam een gedeelte van de flotie' e van de Zuiderzee en die van de kust van Friesland deze schepen vermeerderen. Verhuell vestigde zijn hoofdkwartier in fort Lasalle, het latere Fort Erfprins, dat poorten had naar Den Helder, Huisduinen en de zee. Op het Kijkduin lag eertijds het fort Morland, terwijl met beide verbonden waren de kleinere forten en batterijen, die de stelling, welke nog niet geheel af gebouwd was, sterk maakten naar alle kanten. Zoo sterk, dat ondanks de tegen stand, dien Verhuell bood, Engelsche schepen wel eens zijn komen kijken, maar niet tot den aanval zijn overgegaan. Den Helder in staat van beleg. Het is wel eigenaardig, dat reeds in den aanvang van November 1813 in Den Helder vreemde geruchten liepen, ten deele door schepen overgebracht. Maar de berichten waren onwaarschijnlijk en tegenstrijdig; de brieven, die particulieren ontvingen, waren geopend. Verhuell werd door een Fransch overste der genie, die zich met verlof te Amsterdam bevond, van de daar op 15 No vember uitgebarsten oproerige beweging het eerst op de hoogte gesteld; hij hechtte er geen blijvende waarde aan, trok echter zijn schepen binnen het Nieuwe Diep terug en vond het zijn plicht de discipline ten streng ste te handhaven. Reeds den volgenden dag ging lijj er zelfs toe over Den Helder en onderhoorigheden in staat van beleg te ver klaren en persoonlijk het bevel over geheel de land- en zeemacht daarbinnen te aan vaarden. Oranje boven. Al spoedig bleek het, dat de Fransche ambtenaren, in het bijzonder die van de douanen, de vlucht genomen hadden; in de straten van Den Helder hadden enkele jonge mannen het Oranje boven aangeheven, maar maar voorloopig geen bijval gevonden. Eener- zijds deed Verhuell al het mogelijke om te voorkomen, dat de geest zich op de schepen met Oranje-gezinde bemanning zou overplan ten; anderzijds verklaarde hij tegenover de Fransche politiebeambten, die Den Helder in staat van oproer wilden stellen, dat, waar hij commandeerde, geen oproer was. De militaire schijver De Bas, die een hoo- gen dunk heeft van het onafhankelijk karak ter van Verhuell, herinnert er ook aan, dat hij de Fransche ambtenaren op Texel be schermde tegen de aanvallen, waaraan zij al spoedig van de zijde der opstandig geworden bevolking bloot stonden. Verzet en sabotage op schepen. Hij zond er een korvet heen, in staat het geheele dorp plat te schieten. Die evenwel terugging toen de aanvankelijk geheschen Oranjevlaggen waren ingehaald. Dat hij met het voorloopige gouvernement, dat zich in Den Haag had gevestigd, geen verbinding wilde houden, bleek wel uit het feit, dat hij het vanuit Amsterdam gezonden jacht „Ba tavia" den toegang tot de vloot belette. De aan boord zijnde onderhandelaars van de voor loopige regeering wilde hij niet eens te woord staan, wellicht, omdat men onmiddel lijk tegenover hem met sommatie begon en hij geen ander bestuur erkende dan dat van den Keizer, en zich niet gerechtigd achtte om aan bevelen van anderen gevolg te geven. Verhuell, zeer bemind onder zijn schepelingen, ging de bodems inspecteeren, wat echter niet verhinderde, dat vele matrozen die schepen verlieten; dat deze dus slecht bemand waren, doch moesten blijven liggen, wijl ze vanuit de forten, die daartoe opnieuw van geschut waren voorzien, waren te beheerschen. Bin nen de steling had men versterking gekregen van een bataljon vreemdelingen, die onder den overste de St. Juste uit Noord-Holland waren terugekeerd. Het doet eigenaardig aan in de uitvoerige mededeeling van De Bas te vernemen, dat deze Fransche Overste den admiraal Verhuell een pakket van Van Hoo- g-endorp en Van der Duyn van Maasdam ter hand stelde, waarin proclamaties werden aangetroffen, die hem echter niet van mee ning konden doen veranderen. Op de schepen openbaarde zich verzet; dwangmiddelen moesten tegen de achterge bleven bemanning worden toegepast; sabo tage en brandstichting bleven niet uit. Er was gebrek aan geld voor de soldij; Ver huell nam krasse maatregelen en zond er een detachement op uit om in Alkmaar uit de kas van den ontvanger het hem toekomen de te lichten, waarin dit detachement slaagde, niet tegenstaande het overal in de dorpen reeds Oranje boven was. (Wordt vervolgd.). 1 -et opleidingsschip der Duitsche Marine „Gorch Fock", onder bevel van den Kapitein- Luitenant ter Zee Kahler, zal tusschen 1 en 16 December a.s. een onofficieel bezok van vijf dagen aan Den Helder brengen. SPOORSTRAAT 94 TEL. 660 Een opgewekte stemming en koop zin. Burgemeester Ritmeester spreekt het openingswoord. Een halve dag slechts hebben de leden van de Vrijzinnige Vrouwenvereeniging de kans gehad hun kas te versterken en die hebben ze aangegrepen met beide handen. Er waren zoo veel verkoopsters op de bazar, die gisteren middag in de bovenzaal van het Militair Tehuis in de Spoorstraat gehouden werd, dat niemand van de bezoeksters aan hun handen ontsnapte. Trouwens, dat bleek ook niet de bedoeling van de aanwezige, want er werd graag en vlot verkocht en de stemming was direct gisteren middag bij de opening al zeer opgewekt. Dat kwam misschien door het gezellige openings woord van den burgemeester, die daarin zijn teleurstelling uitdrukte, over het feit, dat er geen gerookte worst was, evenals vorig jaar, want dat was zoo ongeveer het eenige artikel waar hij op deze bazar interesse voor kon heb ben. Maar buiten dit grapje was de burge meester ernstig in het woord dat hij sprak, omdat hij in deze bazar aanleiding vond te spreken over de noodzakelijkheid van aaneensluiting van alle godsdienstigen in Nederland, nu we buiten onze grenzen, zulke ontzettende dingen zien gebeuren. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de men- schen, die het meeste lijden, ook het sterkst gedragen worden door hun godsdienst. Wij Nederlanders, die leven in het land van de geestelgke vrijheid, hebben een groote taak. Onze grenzen moeten open voor hen, die onbarmhartig vervolgd wor den, opdat ze hier kunnen binnenkomen. Wanneer gjj geroepen wordt, tot steun aan deze slachtoffers, brengt dan uw gave met liefde en vreugde. Z\j zal U zeker vergoed worden. De burgemeester had aan dit woord vooraf doen gaan een wensch tot het welslagen van dezen bazar en een dankwoord aan de dames, die aan het totstandkomen ervan hadden mee gewerkt. Gisterenavond om 12 uur is de bazar geslo ten en wij twijfelen er niet aan, of het resul taat is bevredigend geweest. Er was veel ge geven en er waren verschillende attracties, die je het geld met genoegen uit den zak halen. Een aardig cadeau voor de verloting was een eigen gemaakt kleed van naaldwerk, door een 82-jarigen heer, voorstellende een Duitsch zeilschip. Een keurig stuk werk, dat ieders bewondering trok. Vermelden we nog, dat de radiodokter met gramofoonplaten en radiomuziek, de muzikale noot aanbracht en dat het Mevrouw v. d. Poel was, die het welkomstwoord sprak. Correspondentie voor Hr. Ms. onderzee booten „O 12" en „O 15" wordt tot en met 4 December a.s. verzonden aan Willemstad (Curagao). Tot 8 December, 's middags 12 uur, naar San Juan de Portorico. Tot 19 December naar Ponta Delgada. Tot 19 December naar Ponta Delgada (Azoren). Na 19 December moet alle correspondentie naar Den Helder worden gezonden. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de firma Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 21 Nov. tot 28 Nov. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat. VOOR ALLE VERZEKERINGEN ..VRAAG EN AANBOD", tel. 300 Makelaar F. NYPELS Spoorstraat 9-11 Tooneelavond van „De Lyceïst" en „Heldersche Kweekschool Club". Voor een geheel bezette Casino-zaal hebben gisteravond „De Lyceïst" en de Heldersche Kweekschoolclub een tooneeluitvoering ge geven van het bekende spel van Herman Roel- vink „Mrs. O". „Mrs. O" is een blijspel, dat enkele malen geraakt in de sfeer van min of meerderen ernst, doch dat toch voor verreweg het grootste deel gaat via de luchtige wegen van licht amusement. Deze episode uit het leven van een groep menschen van zeer diverse pluimage, speelt zich af te St. Moritz. Hier bevindt zich de ver loofde van een ernstig Hollandsch ambtenaar (hij is zelfs zeer Hollandsch, als dat beteekent: zwaar-op-de-hand) en die ambentaar zelf, die best bijlkt mee te vallen. De jonge vrouw is er met de Noorderzon van door gegaan, zonder dat de ander daar ernstig rekening mee gehouden heeft. Hij vindt haar in het gezelschap van enkele jonge menschen, die zich beijveren haar het hof te maken. De een op zakelijk Amerikaansche wijze, de ander meer „droomerig-Noorsch" en een Italiaan op de hem eigen wijze. De laatste blijkt achteraf tot het gilde der „zware jongens" te behooren, doch dat is in het stuk feitelijk bijzaak. Ook in de „champagne-achtige" sfeer van St. Mo ritz met zijn alpengloeien en skiën kunnen beide gelieven het, na een aanvankelijk „gentle- mans-agreement" niet vinden. Eerst in het der de en laatste bedrijf is dat het geval, doch dan heeft men enkele uren genoten van een frisch stuk tooneel van Roelvink, dat goeddeels naar behooren weergegeven werd. Corrie Remijn bracht de rol van Mrs. O voor het voetlicht en zij is er in geslaagd deze figuur leven in te blazen. Met name in het eerste be drijf was zij uitstekend op dreef in haar zeer charmeerende onbevangenheid en would-be flirtations. Kranig werk voor een dilettante. Arie Grendel, een bekende naam op de school- tooneelavonden, was eveneens op dreef. Deze jongeman kent de kneepjes van tooneelspelen en gaf de rol van den levenswijzen vriend kleur en leven. Hetzelfde kan gezegd worden van Abbenes als den „zwaar-op-de-handschen" Hollander; zijn vitaliteit en enthousiasme, zelfs als „Hollander" waren weer als van ouds rede nen, dat keer op keer een daverend gelach op- klaterde. Janneke Bozuwa speelde met flair haar rol van Mevr. Molenkamp. Een enkele maal iets te geforceerd, doch dat zag men gaarne door de vingers. Willy de Groot als Ella was matigjes. Een volgende maal iets meer inleving in de rol en niet het zeggen der dingen zonder meer. Nellie Kiljan als Jolanda was als Italiaansche goed in haar rol thuis. De overige partijen van de drie adspirant-minnaars waren in goeddeels vertrouwde handen bij Adri Kes- teloo, Henk v. d. Water en Jan Gottmer. Een hartelijk applaus was na ieder bedrijf de dank van het, zooals reeds gezegd, zeer groote auditorium. Zij nog. vermeld, dat de regie, op enkele foutjes na, vrijwel klopte en dat de tooneelaankleeding naar behooren was. Wij mogen hier nog de vraag stellen of het bij een volgende uitvoering niet gewenscht is een „rookverbod" in te stellen. Het lijkt ons, met name voor de spelers, wel iets, dat het overwegen waard is. De band van zeven hield na dit stuk de aan wezigen nog geruimen tijd met prima dansmu ziek bijeen. Het is te begrijpen, dat e mogendheden, die aanvankelijk zoo toeschietelijk waren ten opzichte van Duitschland waar het zijn koloniale aanspraken betrof, de laat ste weken van gedachte veranderd zijn. Na München was men diep overtuigd van het recht van Duitschland op koloniën en al stond men nu niet direct klaar met de teruggave van het eens aan Duitschland ontnomen gebied, men voelde de dringende noodzakelijkheid, dit vraagstuk zoo spoedig mogelijk, naar het genoegen van Hitier, op te lossen. De noodzakelijkheid van de oplossing van dit vraagstuk voelt men nog wel, maar over de wijze waarop is men het op het oogenblik heelemaal niet eens. Al zegt men dit niet zoo in het openbaar, men is huiverig geworden om onder deze omstandigheden met Duitsch land in zee te gaan. Er is geen sprake meer van gebiedsafstand van Engeland aan Duitsch land en evenmin Frankrijk zal iets van zijn koloiën aan Duitschl' nd teruggeven. Dat zijn verklaringen onomwonden door de regeeringen afgelegd. Ter geruststelling aan de bewoners van c.e koloniale gebieden, die de angst om het hart slaat, als ze denken aan de mogelijkheid onder Duitsch bewind te komen. Een regeering, die zoo onmenseheljjk met een groep van zjjn bevolking om springt, dat geen pen in staat is het leed te beschreven van de duizenden onschul dige slachtoffers, heeft geen enkel bewijs van sympathie meer buiten zijn grenzen te rekenen. Hitier heeft zijn eigen glazen ingegooid. Toch vraagt het koloniale vraagstuk om 'n oplossing. Duitschland zal in dit opzicht aan zijn eischen vasthouden en als straks de ver ontwaardiging wat gelucht is, zal het zijn aanspraken weer doen gelden. De „Times", in deze misschien wel de spreektrompet van de Engelsche regeering, erkende ook deze week nog de actualiteit van het vraagstuk, maar zocht de oplossing ervan thans in een anderen vorm als tot dusver. Het blad bepleit een gemeenschappelijke belofte door de mogendheden, betrokken bij de „kolonisatie van Afrika", hierop neerko mende, dat zij „erkennen dat, halverwege tusschen de groote zelf-besturende gemeen schappen in het Zuiden van Afrika en aan de Middellandsche Zeekust, die op weg zijn naar zelf-regeering, een uitgestrekt continent van achterlijke rassen bestaat, wier toekomst moet liggen, misschien voor eeuwen, bij de leiding van Europeanen"". Hierin komt het mandatenbeginLel van den Volken bond in anderen vorm weder te voorschijn. Deze erkenning zou de opvatting uitschake len, dat de achterlijke rassen ooit weder zou den kunnen worden beschouwd als een factor in de machtspolitiek van Europa. werken zacht en zekerl DOOS 60CT voor het Ned. Bijbel-Genootschap. Wat door eensgezinde samenwerking te be reiken is, toont ons de opbrengst van de „Indië- Actie" ten behoeve van het vertalen en ver spreiden van den Bijbel in Ned.-Indië. Deze collecte, gehouden onder de leden van de meeste kerkgenootschappen hier ter plaatse, gaf als resultaat een bedrag van niet minder dan 421.83%Dank zij de christelijke samen werking, niet alleen in onze stad en land, doch ook internationaal, verdubbelt het Britsch- Buitenlandsch-Bijbelgenootschap dit bedrag, zoodat Den Helder, dank zij veler offervaar digheid op deze sympathieke wijze 843.67 voor dit verheven doel ten behoeve van de uit breiding van de christelijke cultuur in ons Indië kan besteden. Voorwaar ons niziens een treffend staaltje van moreele herbewapening! Voor het Donderdagavond in het Marine- Ho pitaal gehouden examen ter verkrijging van da aanteekening Kraamverpleging slaag den alle candidaten t.w. de verpleegsters E. A. Kruys, G. J. Langedijk, G. Tigchelaar, E. P. Yellekamp en H. Voetelink. Voor het diploma machineschrjjven slaag den aan het Instituut „Mercurius", Loods- gracht 72, de volgende heeren: J. W. H. Last drager en Q. Langerak. Beide leerlingen van bovengenoemd instituut. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 7—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 uur. Zaterdag van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Als een dief in den nacht". Rialto, Spoorstraat half 8: „Verwaarloosde jeugd". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De zangvogel van Broadway". Heden Musis Sacrum, 8 uur. Soirée dansante voor leerlingen. Casino, 8.15 uur: Cabaretavond „Harmonie". „Dennenheuvel", 8 uur: Feestavond Huisdui- ner Belang. Zondag 20 November. Casino, 8 uur: „Revue „Dat is Holland". R.K. Volksbond, 8.15 uur Eerste Held. R.K. Tooneel-vereeniging„Zijn Weldoener". Musis Sacrum, 8 uur. Populaire Soirée. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 756.4 Temperatuur lucht 8.1 Wind; richting: N.W.; kracht: 3. Licht op 4 uur 31 min. GESLAAGD: Voor het Middenstandsdiploma slaagden te Alkmaar onze stadgepnooten de heeren P. C. Paans, Th. M. A. Pot, E. v. Prong, Th. Rozema, H. J. Scholten, J. Veld man, H. W. Zegel en J. Morée.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5