m Verontwaardiging over „vele leden" SfaaS Seëtinfca Ingezonden k. preekbeurten M* GO VERS, Die Hoest bedreigt Uw Kindi Nieuwe gezichten in den Marineraad Eet meer fruit Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop Ter bestrijding vandet.b.c. De evangelist Sevensma in gebouw Vijzelstraat Uit het politie-rapport Burgerlijke stand van Den Helder DE VRIES Centrale Verwarming Het bezoek van den koning der Belgen aan ons land Marinebrief uit Indië Zondag diner a 1.40 i poN^Srl J. v. d. WITTE KEIZERSTRAAT Drie recepties in „des Indes" Langs de straat Een geschenk van blijvende waarde vindt U in de Meubel- en Tapijtmagazijnen van SPOORGRACHT 24 - Tel. 253, BREE WATERSTRA AT 5 - Tel. 850 (BIJ DE SPOORSTRAAT) Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook ..'s-Werelds beste Hoestsiroop" is: Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. f 1,50. f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar. Bazar, waarvan opbrengst bestemd is voor de lighallen in de Donkere Duinen. De volgende week, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, wordt in de bovenzaal van de zaak van den heer Sanders, Konings plein 1, een bazar gehouden, die door ieder, die het ernstig meent met de bestrij ding van de t-b.c., bezocht dient te worden. De organisatie van dezen bazar is in handen van het bestuur van den Bond van Oud-Onder officieren van de Kon. Ned. Marine en.de baten zijn bestemd voor de bestrijding van de t.b.c., meer in het bizonder voor de inrichting van de Kinderlighal in de Donkere Duinen. Een sympathiek doel dus. Voor onze dames zal er op dezen bazar veel zijn dat tot hun hart zal spreken en dat hun portemonnaie zal openen. Natuurlijk zal er een groote verscheidenheid van handwerken zijn, maar daarnaast is een uitgebreide keuze aan luxe artikelen, want er is reeds veel ontvan gen. Middenstanders, die voor dit lofwaardig streven van deze dames iets beschikbaar heb ben, kunnen dat bezorgen bij de dames Kegge, Hoogstraat 63, v. d. Kooij, Oestersteeg 1 of Jansen, Nw. Brugsteeg 7. Bovendien zullen leden van den Bond aan de deuren loten aanbieden a 10 cent, waarop nut tige gebruiksvoorwerpen gewonnen kunnen worden. Men verzuime niet deze te koopen. Zooals een advertentie in dit nummer meldt, zal de hier ter stede ook bekende evanglist, de heer J. Sevensma, van Amsterdam, Zondag morgen om 10.30 u. en Zondagavond om 8 u. in het Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, spreken. JJITSLAG VERLOTING „TESSELSCHADE". Prijzen van de verloting zijn op de volgende nrs. gevallen: le prijs no. 58; 2e prijs no. 99; 3e prijs no. 107; 4e prijs no. 135; 5e prijs no. 157; 6e prijs no. 100; 7e prijs no. 138; 8e prijs no. 87. De prijzen kunnen worden afgehaald, he denavond tusschen 78 u., bij Mevr. Teune, Spoorgracht 6. NOGAL EERLIJK. Een autobestuurder deed aangifte, dat hij in de Prof. Zeemanstraat een lataarnpaal had aangereden, waardoor de glazen mantel ge broken was INGEGOOID. Een bewoner van de Hartesteeg klaagde zijn nood over een ingegooid ruit van zijn wo ning. HET BEGINT AL. Een bewoner van de Balistraat deed aan gifte, dat van zijn erf 4 jonge konijnen waren ontvreemd. De kerstroof begint vroeg dit jaar, OVERTREDINGEN. Door 3 personen werd de arbeidswet over treden, terwijl eenige personen wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet bekeurin gen opliepen. Van 18 Nov. 1938. ONDERTROUWD: H. Weber. en I. F. Kerkhof. GETROUWD: J. v. Toledo en M. C. Rump. BEVALLEN: W. de LangeVermeulen, z.; M M. ZijpKomen, d. OVERLEDEN: F. Wegman (m.), 64 jaar. Ons werk is gebaseerd op langdurig gebruik met weinig onderhoudskosten. ALKMAAR Tel. 3045 2 lijnen ROTTERDAM Tel. 44504 Een eerewacht van de Kon. Marine. Over het militaire eerbetoon bij het bezoek van Zijne Majesteit den Koning der Belgen aan Nederland, waarover wij Donderdag reeds een en ander meedeelden, kan nog het vol gende worden medegedeeld. De aankomst te Amsterdam. Zijne Majesteit wordt om 15.00 uur in de hoofdstad verwacht. Op het perron van het Centraal-Station zullen aanwezig zijn de gou verneur van de hoofdstad, generaal-majoor A. R. van den Bent, en de commandant der ma rine te Willemsoord, schout-bij-nacht H. Jolles, beiden vergezeld van hun adjudanten, in de wachtkamer zullen aanwezig zijn de commandant der maritieme middelen te Am sterdam, kapitein ter zee N. A. Rost v. Ton ningen en de garnizoenscommandant te Am sterdam, luitenant-kolonel W. A. Boswijk, beiden met hun adjudanten. De eerewacht zal hier uit 100 man van de Koninklijke Marine bestaan, met de Stafmuziek der Marine Bij aapkomst van Zijne Majesteit aan het station zal Hr. Ms. „Tromp" 21 saluutschoten afgeven. De taptoe. Aan de groote taptoe, die des avonds om 10 uur op den Dam wordt gehouden en onder de muzikale leiding staat van den kapitein Dr. C. L. Walther Boer, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, nemen o.m. deel: de kapel van de Koninklijke Marine. LISIDSCI1EP.LKIN 5—9 A'Jam Xel. 33072 DINERS 90 ct., 1.15, 1.40 en 1 75 Dagelijks wisselende menu s. Hors d oeuvre varié Bouillon Royal Gekookte Tong, Wijnsaus, versche aardapp- Gevulde Kalfsborst, Doperwtjes 6 Worteltjes, Gebakken aardappelen Pudding Zonder Hors d'oeuvre 1.15 ons diner a 1.75 is een Lucukes-maaltijd OEFENINGEN VAN DE LUCHTDOEL TE DEN HELDER. Het 2e Regiment Luchtdoel-Artillerie, dat voor het houden van schietoefeningen te Den Helder verblijf houdt, keert op 19 November naar het garnizoen te Amsterdam terug. Op Maanaag 21 November a.s, wordt het le Regiment Luchtdoel-Artillerie uit Utrecht te Den Helder gedetacheerd voor oefeningen. EEN ANTWOORD OP DE POGROMS. De „Uitgeverij tot verdediging van de rech ten van den mensch" te Amsterdam, Singel 265 (tel. 30574) deelt ons mede, dat Woens dag a.s. in massa-oplage een publicatie van de hand van Maurits Dekker zal verschijnen onder den titel i „De moord op von Rath, een protest tegen de pogroms in Duitschland". De prijs zal 10 cents per ex. bedragen. 7500 GULDEN AAN PR'JZEN H00FDRRUS: CHEVROLET 19-39 (f2500) 2? PRIJS; CASSETTE KELTUM PLEET I GRATIS INVUL"FORMULIEREN BIJ Batavia, 7 November 1938 Beste Klaas, Dezer dagen moest ik met iemand telefo- neeren, die aar. de Oedjong in Soerabaja woonde. Gedurende het gesprek voegde hij mij toe „houd even je mond, want ik kan niets verstaan omdat de stoomtram voorbij komt." Nu Klaas, ik moet je zeggen toen wist ik het wel, dat er, in het verkeer in Soerabaja wei nig aan de Oedjong veranderd was. Blijkbaar is men nog niet overgegaan tot electrificatie van het baanvak Rooie BrugModderlust en bestaat ook de geprojecteerde brug over de kali Mas nog steeds niet. In de aanwjzighe.d va.i alle mogelijke Soerabajaansche autoriteiten is de eerste betonpaal den grond in geheid van de nieuwe C.B.Z. in Soerabaja. Met de beste wenschen overigens voor deze nuttige inrichting hoop ik toch maar dat jij en ik ervan verschoond zul len blijven ooit binnen de murer van dit ge bouw te komen. Indië ie een goed land, maar je moet er gezond zijn. Als regel ben je dat niet wanneer je de C.B.Z. binnen gepikold wordt. De poeassa is weer begonnen. 24 en 25 No vember is het Inlandsch nieuwjaar. Op de kruispunten van de wegm worden weer bloe men geofferd, de knoopen van mijn uniform zitten 's ochtends weer omgekeerd in mijn jas geschoren, ter-vijl de krul van mijn schou derbedekkingen natuurlijk erkeerd om staat. Dat is zoo'n onherroepelijk gevolg van de poeassa, want dan slaapt en vast de inlander overdag, terwijl er des nachts gegeten en vuurwerk afgestoken wordt. Je hoort dan ook gedurende den geheelen nacht het lawaai van matjon en ancer vuurwerk in de kampongs. Gelukkig hebben wij acclimatiseerenden een goede slaap over ons, oodat het ons weinig hindert, maar de menschen die. nu over „het Indië" te klagen hebben, kunnen in hun sla peloosheid wel lachen. Drie receptie's We hadden hier in Batavia in de afge- loopen week een drietal receptie's waar telkens „Tout Batavia" en dus ook veel Marine aanwezig was. Het waren recep tie's ter gelegenheid van de benoeming tot vice president van de Raad van Indië, den heer Spit, de receptie van majoor Versteegh, ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de K.N.I.L.M. en de ontvangdag ter gelegenheid van zijn be noeming tot lid van de Raad van Indië van den heer de Bruyn Kops. Het was die avonden druk in des Indes, en vooral natuurlijk in bet receptie pavil joen, jou nog wel bekend. De Commandant van de M. K. O., overste Coenraad is kolonel geworden. Velen van onzen tijd hebben Z.H.E.G. nog gekend als officier van dienst op de „Bonaire" aan de staart in Dordrecht. Wat draait de tijd toch Klaas De Marineraad was kortgeleden bijeen. Het zal je wellicht interesseeren wie daar tegen woordig zitting in hebben: het zijn: de nieuwe chef materieel, overste Vromars, de sous chef van de marinestaf, overste Cikot, en als secretaris de luitenant ter zee 2e klas Tiel, ook werkzaam ten depa-temente. In het Juttersche „West End" wonen wij en onze' business hebben wj in de „City", dus noodzaakt ons de „ijzeren" spoorwegmaat schappij iederen morgen een groote hoeveelheid meer lucht, regen of mist te happen, dan goed voor ons, menschen van over het spoor, is. Of daar jarenlang toenemende duizendtallen van meschen wonen, die eiken dag een geweldige omweg moeten maken om naar hun bedrijf, werf of marine te komen, Never mi'nd. Als 'n „ijzeren Hein" liggen daar de rails en het feit dat daarop een hoog kort voorhistorisch spoor tje enkele malen per dag door moet rommelen, schijnt reden genoeg te zijn om deze aange name temtatie nog tot in lengte van dagen te behouden. Of... zal er mogelijk de „groote" man komen, onder wiens leiding en door wiens voortvarendheid en doorzettingsver mogen deze Utrechtsche Maginotlinie zal worden doorbroken of geslecht? Vol verwachting klopt ons hart... En veler oog is daarom gericht op een belangrijk huis in de Javastraat, Maar is c'e weg lang, je ziet ook nog wel eens wat. Dezelfde melkboeren, dezelfde ramenlap- pende, bedopmakendé huismoeders, dezelfde schoolkinderen, die echter niet altijd zich het zelfde gedragen. Van morgen fietste ik juist den hoek om in de Zeeheldenbuurt, 't Is rustig langs den weg, als altijd. Bijna ben ik weer bij een volgende hoek, vanwaar ik op den overwg aan moet of plots rent er een jongentje van de andere zijde van de straat, dwars over naar mijn kant Rap kletteren zijn klompjes over de keien. Op den voet wordt hij gevolgd door een tweede „hoop des vaderlands" van hetzelfde maaksel en met dezelfde snelheid. Daar springt ook nog No. 3 over de hekjes van het lage plantsoentje Als een opgejaagd konijn holt hij de anderen achterna. Dan... drommen ze bijeen. De rug getjes gebogen en als ik door hen onbemerkt, voorbij rijdt, zie ik juist no. 1 een beweging maken, die lijkt op „stiekem iets laten zien". De andere twee kwetteren een beetje onder drukt en nu ik de hoek omrijd, hoor ik nog juist: „je het 'r nóg twai moete pakke!" Er blinkt iets oranjeachtigs tusschen de modder- kleurige jongensfiguurtjes. Even nog wend ik mijn blik naar den overkant van de breede straat, daar op den hoek is een groentewinkel B;j de winkeldeur staat' een kistje en door de luchtige morgennevel vang ik nog juist ee" glimp oranje op, die het schuingestelde wijd open kistje aanlokkelijk ten toon spreidt. 't Is dezelfde kleur oranje als die hardlooper- tjes van zooeven aan elkaar lieten zien! 't Is mij nu wel heel duidelijk, dat die ap peltjes van Oranje zonder betaling zijn „ver huisd". Had ik nu maar wat meer tijd! Daar zit 'm de kneep. Maar goed, ik weet waar deze veelbelovende Juttertjes op school zijn. 't Is vlak bij, daar staat juist de meester op de binnenplaats. Ko: en duidelijk deel ik hem mijn ervaring mee. Geïnteresseerd hoort hij toe en knipoogt begrijpend. Nauwelijks ben ik vertrokken of daar komt het edele drietal aangewandeld. Er is verder niemand in de straat; ze zijn opmerkelijk stil nu, maar buiten een paar bobbels in hun diverse broekzakken is er niets aan te zien. Daar komt de meester naar buiten; ik zie 't op een afstand, recht op de „oranje-klanten" af en tot hun grootste verbazing begint daar die meester, die kennelijk zoo uit school komt een korte, scherpe ondervraging, terwijl zijn oogen beurtelings streng gericht zijn op de gebobbelde zakken en de verbaasde oogen. Dat bestaat toch niet dat meester 't gezien zou hebben! Nee, dat is juist, maar toch wor den de boefjes overtroefd door meesters on begrijpelijke alwetendheid en vallf - ze zóó door de mand. Als de meester met de drie kleine gangstertjes de oranjeappelen aan de rechtmatige eigenaar terug brengt, komen ze weer aan den hoek van de straat waar de groentewinkel -.veer in 't vizier komt. Nog vraagt meester ernstig: Was dat nog niet genoeg ook 4 sinaasappels, jij wou er nog twee bij gepakt hebben, hoe kwam je daar nu bij, 't was dan nog erger geworden! Hulpeloos zoekt 't joch een reden of wat daarvoor door kan gaan. Dan toeft zijn oog de letters die op de luifel van de winkel staan. Zijn groezelige wijsvinger wijst 't zijn begelei der aan. Afwachtend ziet hij de groote meester aan en stuntelt dan zijn pleitrede: „Eet meer fruit, 't is gezondl" Ik heb je laatst abusievelijk gemeld, dat luitenant ter zee le kl. Langeveld jager- (groeps)commandant was. Z.W.E.G. is dat wel geweest, doch op het tijdstip dat ik je dat schreef was het luitenant ter zee le kl. I. W. Reynierse. Luitenant ter zee Langeveld is le officier bij kolonel Coenraad op de M.K.O. De officier van admiristratie le kl Beuge link, die ik destijas opgaf als I.E.C, (eskader intendant) is intusschen thuisgevaren en ver vangen door den off. v. administratie le kl. S*-overman, terwijl de juist uitgekomen off. v. adm. le kl. Waleveld secretaris op Hr. Ms. „De Ruyter" is geworden. De zilveren schietbek 'r staat op het oogen- blik ten Departemente. Hij behoort eigenlijk aan boord van Hr. Ms. „Sumatra", maar het schip is op het oogenblik bij jullie en nu wordt hij zoolang hier bewaard. Wel jammer want we liepen er vroeger, toen de beker een jaar lang aan ons was toegewezen vol trots langs. Voor de opleiding kanonniers in Indië komt Hr. Ms. „Banckert" in dienst. Wie het bevel over het schip krijgt weet ik nog niet, wel dat de oA. v. M.S.D. Pluym ook pas in deze gewesten aangekomen er hoofd van wordt. „Vele leden"... Men is hier in Indië ernstig verontwaar digd dat uit het afdeelingsverslag der 2e Kamer over de defensie-begrooting blijkt dat er „vele leden" zijn die het niet eens zjjn met de voortgezette en uitgebreide kruiserbouw. Men -oept weer om een De partement van Marine en vooral om een krachtiger en sneller uitbreiding van de voiot. Het is hier niet de plaats om daar over te beginnen, maar mettertijd zal ik je eens eenige hoofdartikels uit de verschil lende Indische L laden sturen. Ik zal blij zijn wanneer het hotelleven achter den rug is en we rustig in Soerabaja zijn ge plaatst. Iederen nacht zi^ je in je droomen de witte mieren zich te goed doen aan je opge slagen barring in Soerabaja, terwijl je zelf hier zit, Wat moet er terecht komen van alle „pak jes" die je als goed marineman weer voor een boel kennissen meenam. Dat blijft toch altijd maar een „Crime" voer ons Holland-Indië- vaarders. Zondagmorgen brachten we weer in het zwembad Tjikini door. Dat is nog niets ver- ahdejrd hoor Klaas. Nog net hetzelfde als vroeger. Zwemmen, dansen, bier en nassi go- reng. Maar toch is het een gezellig „Uitje" hier op den Zondagochtend in Batavia. Jou, oud Bataviaan, zal het interesseeren, dat de „genie" langzamerhand er toe over gaat de officierswoningen .ond het Waterloo- plein te vernieuwen. Ik heb me laten vertellen dat sommige gebouwen ervan nog stammen uit den tijd van Raffles. Dat zal wel overdre ven zijn, maar wij kennen het Waterlooplein toch niet zonder die huizen. Nu als je de nieuwe moderne woningen ziet die thans ver rijzen dan is er wel een groot verschil. Klaas, het ie smoorheet, en al tikkende word ik behoorlijk door de muskieten gesto ken. Enfin, tygerbalsem en de flitspuit moe ten het weer goed maken, maar toch stop ik nu maar, HENK. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) DRIE VRAGEN AAN GEZONDEN! Weet u, wat chronisch ziek-'zijn beteekent? Weet u, wat het zeggen wil, 5, 10, 20 en 30 jaar aan het ziekbed gekluisterd te zijn? Verstaat u iets van het leed van hen, die, vaak buiten het lichamelijk lijden, ook in stoffelijk opzicht vaak misdeeld zijn? Wij zijn overtuigd, dat u deze vragen met „neen" zult beantoorden. En .begrijpelijk! Hoe kun nen wij, als gezonden, inkomen in al dat leed Welnu, de Stichting „Ziekentroost" tracht hun lijden te verzachten: zij wil mee leven met hen, die uitgeschakeld zijn uit de Maatschappij. Wij hebben contact met méér dan 7000 chronische zieken, zij ontvangen het blak „Ziekentroost", speciaal voor hen in het leven geroepen, gratis en franco terwijl hun zoowel geestelijk als stoffelijk, hulp geboden wordt. Deze arbeid geschiedt onder alle gezindten. Thans doen wij voor de elfde maal een beroep op de gezonden, ten einde 1200 chro nische zieken met Kerstfeest te kunnen ver blijden met een pakket inhoudende o.a. een kalender ,een leesplankje, een boek, een paar wandteksten, een kleedingstuk (wollen mouwsjaal, nachtjapon of iets dergelijks) en een versnapering. Wij hebben daartoe noodig een bedrag van 900— en vragen u uit HR 31 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat)] Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Avonds 6.30 u. Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Morgens 10.45 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Avonds 5.30 uur. Ds. Veenhuizen. Geret. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 u.: Cand. Y. Feenstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uuf Den heer v. d. Poel, van Giessendam, Donderdag 24 Nov. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur: de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing,, da heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). Niet ontvangen. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Cand. M. J. Top. 's Avonds 5.30 uur Ds. J. K. Lofvers, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 u. en 's avonds 8 u., da heer J. Sevensma, van Amsterdam. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdien st 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst Julianapark. 8 uur, Verlossingssamenkomst. Donderdagavond 8 uur, Heiligingsdienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. JULI AN ADORP Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer A. Donker, Van Zaandijk. dankbaarheid voor de ontvangen gezondheid een gift, groot of klein. Reeds weken geleden werd ons gevraagd 01 weer op een kerstpakket mag worden ge" rekend. Wij hebben in het laatste nummer van „Ziekentroost" geantwoord, dat, wanneer de gezonden ons weer financieel steunen, W'J harte gaarne onze krachten geven en van hopen wij dat ook thans aan onzen oproep gehoor zal worden gegeven. Een enkele greep uit onzen arbeid zij hier vermgld. In de a geloopen drie maanden mochten wij w zieken hielpen aan een invalide-wagen] twee zieken waren in twaalf jaar „niet P straat geweest". Hbn dankbaarheid '*®n geen grenzen! Ook mochten wij meerl^'0.- zieken een ruststoel verschaffen, rac11 toestel, enz. t Thans hopen wij wederom 1200 zieken m Kerstfeest te verblijden. Kom, zend 0I)S gift onder No. 272371 ten name van troost" Den Haag, Obrechtstraat 51. x 110163. Namens de stichting „Zeikentroost' Ds. A. K. Straatsma, Voorzitter. B. Westhoff—v. d. Mandele, Secr. Pennmgi J. J. Stoltenhof Jr., Redacteur. P.S. Mocht.meer dan het benoodigde 0 vangen worden, dan komt het overige bate van onzen arbeid.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6