Tele(oonnmnmer698 Aspirin WÜTT GiWilM D E 1D©SC@P1M? WONDERWEEK HERMAN NIJPELS' WONDERPRIÜZEN Wie bepaalt de mode in Den Helder? k, prebihbeurteti Van wie is Zaterdag 19 November 1938 Derde Blad Een nieuwe film van Joan Crawford Een sensationeele film met Douglas Fairbanks Jr. Texelsch nieuws Adel in livrei" Vertrokken personen Ingekomen personen Mond en Klauwzeer Burgerlijke Stand ïliatto-JAcaleA Tusschen Joan Crawford en Garbo bestaat ln groote trekken een opvallende gelijkenis. Beiden zijn karaktervertolksters, beiden weten op een geraffineerde wijze het sentiment naar voren te brengen, beiden zijn sterren, die iets bereikt hebben, die hun geheele persoonlijk heid geven aan de vertolking van hun rol. Zoo nu weer Joan Crawford. In het begin van de film als het schaamtelooze cabaretmeis je, op een doorzichtige wijze een rol spelend van de zedige, en tenslotte als de „grande dame", getroffen door de schoonheid van de natuur, die het goede, dat in haar is, naar voren brengt en die eindelijk kennis maakt met den reëelen kant van haar eigen persoon, ont daan van alles wat onwaar en onoprecht is.Haar liefde voor de eenvoudige postbode, die hoog in de bergen zijn woning heeft, 'is het ware van haar leven, is het toppunt van geluk, dat be ter is dan rijkdom en het uiten van gevoelens, die niet bestaan. De drie hoofdvertolkers van de film „De Vrouw in het rood", die deze week in „Hialto" draait. Prachtig is zij in deze rol. Het scenario is geschreven door Franz Molnar, een vrouwen psycholoog, en in de haar toebedoelde rol heeft Crawford het beste van haar talent naar voren kunnen brengen. Franchot Tone, als eenvoudige postbode, geeft een spel, dat niet zoo in alle opzichten bevredigt. Het is mogelijk, dat wij hem als held van tal van boevenrollen te veel in het oog heb ben gehouden en daarom in hem niet direct de eenvoudige bergbewoner met het ongecompli ceerde karakter kunnen bewonderen. Robert Young daarentegen is volkomen zich zelf. De gentlemenfiguur van top tot teen. Een rustige en kalme persoonlijkheid, die een over- heerschend spel te zien geeft. VERWAARLOOSDE JEUGD. Deze sterke Amerikaansche film geeft een beeld van het leven van jongens in een tucht school. Met zorg zijn de personen gekozen. Typen, die zeer uiteenloopen, maar niettegen staande dat, de latente criminaliteit sterk in zich hebben. Scherp, misschien wel iets te scherp wordt de wantoestand, die in deze tuchtschool heerscht, naar voren gebracht. De jongens wor den op alle mogelijke manieren mishandeld door een gewetenloozen directeur en hoofdop zichter. Dan komt een nieuwe inspecteur, die een einde maakt aan deze ongezonden toestand en zijn paedagogische talenten op deze jongens toepast. Humphrey Bogart als inspecteur, geeft een bijzonder sterk spel te zien. Zijn rustige per soon boezemt vertrouwen in en de realistische wijze waarop hij in deze film zijn rol speelt, is meer dan goed. ~p(el&cffrg ?- Neen, ik ben alleen maar nauwkeurig. En dat is niet overdreven, neen, het is dikwijls zelfs noodzakelijk! Bijvoorbeeld bij het koopen van Aspirin. Daarbij moet men terdege toezien, dat de verpakking en de tabletjes het7&04f&l «-kruis dragen.^ #tET PRODUCT VAN V E R I R O.U.W E Ni Xi<MxtL-XPieate>i „A1A een dief in den nacht", zoo luidt de film, die deze week in de Tivoli draait En ai is het niet de eerste keer, dat er een film ge maakt is, die tot inhoud een dergelijk gegeven heeft, het is wel kenmerkend voor de Ameri kaansche filmindustrie, dat zij dit gegeven op een wijze heeft benut, zooals hier het ge val is. Van begin tot eind zit er spanning in. Op de origineele en zeker verdienstelijke wijze heeft men dit spannende scenario ver werkt. Goed zijn de opnamen en de verfilming \an de sensationeel momenten zijn een staaltje van filmtechniek, waarvoor we respect heb ben. Een jongeman Ricky Morgan (Douglas Fair banks Jr.) is door tegenslag genoodzaakt de universiteit te verlaten. Hij komt in aanraking met een tweetal dranksmokkelaars en ver valt van kwaad tot erger. Wanneer hij in breekt bij Glory Howard (Valerie Hobson) om een ring, die vroeger aan hem toebehoorde, weer in zijn bezit tg krijgen en tevens van de gelegenheid gebruik maakt om haar juweelen mee te nemen, wordt hij op heeterdaad door haar betrapt. Zij heeft echter medelijden met hem en laat hem gaan. Glory, die verloofd blijkt te zijn met een van zijn oude vijanden, eveneens een dief, maar die zich uitgeeft voor militaire autoriteit, is verliefd geworden op de knappe Ricky. Heel wat verwikkelingen en ophelderingen vinden er plaats voor het echter tot een happy end komt. Douglas Fairbanks Jr. geeft in deze film van tempo, actie en spanning, gedurfde staal tjes van waaghalzerij, noemen we slechts de sprong, die hij maakt van het dak van een huis op een balcon, dat meters lager ligt. Hij toont zich een waardig zoon van een vader, die een naam in de filmwereld heeft gehad, zooals slechts enkelen bezitten. Als elegante durfal, als genteman dief vertolkt hij een rol, die hem volkomen ligt. Valerie Hobson geeft eveneens een bijzonder aardig spel te zien. Niet overdreven, maar boeiend en aantrekkelijk, passend in het kader van de film. Van een geheel ander soort, maar eveneeiis te rangschikken onder de goede producten is de tweede hoofdfilm, „Jimmy erft een dollar". Tal van geestige scènes bezorgen het publiek een kostelijke iy2 uur. Het scenario is vlot geschreven en behandelt de geschiedenis van een jongmensch, die een millionair als oom heeft. Bij het overlijden van dezen oom blijkt dat hij zijn neef de somma van zegge en schrijve 1 dollar heeft nagelaten, terwijl de millioenen in handen zijn gekomen van de bekoorlijke secretaresse Linda, die meer dan een goed oogje op neef Jimmy heeft. De eene geestige verwikkeling volgt op de andere en het slot var. het lied is natuurlijk een hu- welij1: tusschen Jimtny en Linda. Madeleine Carroll, die de rol speelt van een secrtearesse, doet dit op een alleraardigste wijze. Haar persoon en uiterlijk zijn voor deze rollen bijzonder geschikt. Francis Lederer, als' Jimmy Barnes weet eveneens van zijn rol iets te maken, ma die werkelijk uitblinkt in dit filmwerk is Kischt Auer, als baron Réné de Montigny, een dandy, die er op uit is Linda en haar millioenen in te pikken. De komische wijze, waarop hij zijn aandeel in deze film verwerkt, i bijzonder geslaagd en vooral in deze rol toont hij zich een van de beste Ame rikaansche komieken. Zoowel op sensationeel als op komisch ge bied geeft Tivoli deze week dus iets bijzonders. lUitte. Rio-lccuj-p De zangvogel van Broadway Hoofdfilm in de „Witte". Het kan niet gezegd worden, dat de hoofd film in de „Witte" heelemaal van originaliteit ontbloot is. Dat zal men met ons eens zijn, als men weet, dat de oolijke mijnheer Corny (Jack Oakie) zijn beschermelinge Suzette (de lieftal lige Lily Pons) nergens anders dan in oerwou den van Afrika als „vogelmeisje" (een meisje, HEDEN LAATSTE DAG VAN DE IN KLEEDINGMAGAZIJNEN ALS BIJZONDERE RECLAME: NOG NOOIT ZOO LAAG GEWEEST! dat alleen de taal der vogelen spreekt, of beter gezegd, zingtvoor den beroemden opera manager (de excentrieke Edward Everett Hor ton), die daar op jachtpartij is, laat optreden om haar aldus de kans te geven eenmaal bij de opera te komen. Het dient gezegd, dat het ge heel wat onwaarschijnlijk aandoet, maar wie zich daar wat van aantrekt, kan beter nooit de I bioscoop bezoeken. Overigens is het gegeven niet alleen origineel, het bezit ook lijn en... romantiek. Daar is de fluweelen stem van Lily Pons in enkele bekende aria's en nieuwe „songs" als „I hit a new High", „This never happened before" en „Let's give love another Chance". Men luistert met welgevallen naar deze muzikaal voortreffelijk verzorgde acte's. Tenslotte wijzen we even op de knappe regie van Raoul Walsh, die voor een teekende milieu schildering en... wisseling zorgde. De tweede film is getiteld „Van 8 uur tot middernacht". ft De Rederijkerskamer U.D.I., waarvan wij reeds vele jaren uitstekend spel gewoon zijn, heeft gisteravond een der beste uitvoeringen gegeven sinds haar langdurig bestaan. Onge twijfeld heeft het prachtig blijspel „Adel in livrei" van Henk Bakker, waarvan hier de première ging, tot het groot succes van dezen avond niet weinig bijgedragen. De groote schouwburgzaal van den heer Pen, was tot in de uiterste hoeken gevuld, zelfs had men, hoewel nog 60 stoelen waren bijgezet, nog velen moeten teleurstellen. Het openingswoord werd gesproken door den heer v. d. Meulen, voorzitter van U.D.I., die zijn vreugde te kennen gaf over de zeer groote opkomst, waarin spreker ook waardeering voor het spel van U.D.I. meende te moeten zoeken. Hierna ging het scherm op, en verplaatste men de spelers in een oud-adellijk slot in Frankrijk. Het eerste bedrijf geeft een beeld van den wanhopigen strijd van Jonker Alfred de Beaucourt, om zich staande te houden op zijn landgoed, terwijl de schulden hem over het hoofd groeien. Onder de auspiciën van zijn butler „Marcel" wordt soms gebruik gemaakt van minder fraaie practijken. Het gelukt het tweetal evenwel niet om. de moeilijkheden het hoofd te bieden, zoodat de Jonker besluit zijn kasteel te verkoopen. Een rijkgeworden slager besluit tot koop, doch eerst wordt het slot voor proef een jaar door dezen bewoond, en nu be gint het spel. De Jonker wisselt met zijn be diende van rol, en er wordt overeengekomen, dat de vermeende jonker en zijn bediende bei den op het slot blijven wonen, de jonker ais gast en de butler in dienst van de familie Bolt- huis. De pseudo-jonker wacht de familie Bölt- huis wat wijs te maken, en discht de zotste ver halen en sage's op over het oude slot. Intus- schen tracht hij den rijken heer Bolthuis te laten gevoelen, dat hij als „jonker" ver boven de „Parvenu" Bolthuis staat. De dochter van den heer Bolthuis, die een zeer goede opvoe ding heeft gehad, voelt zich zeer aangetrokken tot den pseudo-knecht, en wordt tenslotte op hem verliefd. De liefde blijkt wederkeerig te zijn, doch dit ligt in het geheel niet in den lijn van papa, die voor zijn dochter een adellijk huwelijk had gedacht. De dochter beweegt haar minnaar en zijn voormaligebediende van rol te verwisselen, niet wetend, dat zij daardoor beiden op hun juiste plaats terug zet. Het wordt een spel van leugen en bedrog, waaruit de jonker en zijn knecht zich niet weten te redden. De vader, die zeer in zijn schik was met zijn a.s. adellijken schoonzoon, wilde, toen zijn dochter hem bekende, dat deze eigen lijk toch de knecht is, eerst niets van dit huwe lijk weten. Als tenslotte een oom van den jon ker, Graaf de Beaucourt, ten tooneele ver- Goede qualiteit herkent iedereen Men heeft maar te proeven Ga eens naar „De Toelast" schijnt en zijn neef in livrei ziet, is deze waar lijk edele oude heer, zoo verheugd, dat zijn neef, die voorheen niet tot werken geniegd was, eerlijken arbeid verricht, dat hjj zijn neef wil helpen, en zoodoende de koop van het slot niet doorgaat. Maud, de dochter, wordt nu toch burchtvrouw op het adellijk slot waardoor de liefste wensch van den vader vervuld wordt en de dochter'den man harer keuze krijgt. Tot het eind waren de toeschouwers in span ning: een doodsche stilte heerschte onder het voortreffelijk spel. Van U.D.I. zijn we uitstekend spel gewoon, doch ditmaal zetten alle spelers wel hun beste beentje voor. Hoe schitterend werd de rol van rijkgeworden slager vertolkt door den heer De Wildt; zijn echtgenoote, mevr v. d. Meulen, kon ons inziens geen betere op vatting van haar rol gehad hebben, ze was er geheel in, de dankbare rol van Maud, was bij mej. G. Dijt eveneens in zeer goede handen. Haar spel was mooi en beschaafd in alle op zichten. De rol van den jonker en zijn bediende, die vertolkt werden door de heeren G. Bakker en S. de Waal, en die werkelijk zeer veel van de spelers vergden, werden door beiden schitte rend gespeeld, terwijl ook de rolverdeeling van de schuldeischers van den jonker, de heeren Fehrmann en v. d. Kooy goed gekozen was. Trouwens het heeft ons verwonderd hoe prach tig U.D.I. voor ieder rol een juisten speler of speelster wist te vinden. De heer H. Room. als graaf en mej. Keyser als dienstmeisje, gaven ook nog zeer goed spel te zien. Bovenal was de aankleeding van het tooneel buitengewoon. De prachtige antieke meubelen, de fraaie candelabres, met brandende kaarsen, de mooie lichtkroon, verplaatsen ons in de ech te sfeer van het oude slot. Het was in één woord een avond, die é.f was in ieder opzicht. Aan het slot, dankte de heer Kraai, als be-, stuurslid van de Nuts-bewaarschool de spelers voor hun prachtig spel. Spr. noemde de uitvoe ringen varf U.D.I. voor de Nuts-bewaarschool als gelijkend op een telkens weerkeerend volks gebruik, zooals Meierblis, Sinterklaar, enz., waardoor de kas van de Bewaarschool ieder jaar een flinke aanvulling krijgt. Spr. dankte van harte de leden voor dezen avond van genot. Tot slot dankte de heer v. d. Meulen allen, die hadden medegewerkt, vooral bij de stoffee ring van het tooneel en de pers, waarna nog een gezellig bal volgde. Wanneer wij de vraag stellen, wie de mode in onze stad be paalt, denkt menig man direct aan Mevrouw X, die hij giste ren tusschen den middag op den Singel of in de binnenstad nog zag wandelen in haar nieuwe mantelcostuum en met haar coquette hoedje. Mevr. X is nu eenmaal één van die dames in onze Marinestad, die al vroeg in het seizoen de plaatselijke modehuizen be zoekt om snel haar keus te maken, terwijl de meeste dames nog eens even „de kat uit den boom" willen kijken, hoe de mode zich dezen win ter zal ontwikkelen. Zulke klanten als Mevrouw X zijn voor een modemagazijn van groote waarde, want zij be palen mede „de mode" en zij worden geimiteerd door an dere dames. Het komt er voor den zakenman op aan, zulke dames te kunnen bevredigen door haar steeds de laatste „cris" de laatste mode scheppingen te kunnen toonen. Zoo gaat 't ook den drukker Ja, zoo gaat het ook den drukker. Immers, ook druk werk is aan „mode" onderhe vig. Er zijn zelfs dikke boeken geschreven om aan te toonen, dat de „mode" in de typogra fie, de „mode", den smaak in de bouwkunst volgt. Daar valt veel voor te zeggen, want de architectuur is de moeder van alle toegepaste kunsten. En een ieder is er toch wel van overtuigd, dat het drukkers vak een der edelste ambach ten is. Wat nieuws Vandaar dat men op elke moderne drukkerij een studie pleegt te maken van het „nieuwe", dat in de vorm geving van drukwerk ontstaat. De bestudeering van de ver schillende lettersoorten b.v., is een studie op zichzelf. Juist in een groote zaak kan zoo doende aan de verzorging van het kleine drukwerk meer aan dacht besteed worden. Brief papier, rekeningen, kwitanties en circulaires (en vooral niet te vergeten het familiedruk werk) geeft men gaarne een frisch en modern uiterlijk, wanneer daaraan geen hoogere kosten "verbonden zijn. Een groote sorteering van de nieuwste lettervormen behoort dan ook tot de voordeelen, die het moderne, groote drukkerijbedrijf speciaal ook aan de verbruikers van het kleine drukwerk kan bieden. Eén van die dingen, die de klcindrukwerk-verbruiker zijn drukker vaak vraagt, is deze: „Kunt U mijn drukwerk niet wat opvroolijken met een ge kleurd randje of een aardige figuur Veelal luidde daarop tot nog* toe het antwoord: „Dan zullen wij daarvoor een cliché laten maken"... Maar zooiets kost geld! DRUKKERIJ DE BOER staat thans de verbruikers van het handels- en familiedrukwerk in kleine oplagen ten dienste met haar nieuwe procédé: ILLUSTRA-DRUK Gaarne zal men U in het U welbekende bedrijf inlichtin gen geven, over de wijze, waarop U aan Uw drukwerk een modernen en smakelijken vorm met versiering kan geven. Zooals de winkelier van het modemagazijn den goeden smaak van Mevrouw X op prijs stelt, zoo stelt het mo derne drukkerijbedrijf in de Koningstraat het op prijs, haar clientèle voor te lichten, over de laatste snufjes grafisch gebied! op Met Illustra-druk zijn op een eenvoudige en weinig kost bare wijze de aardigste effec ten te bereiken. En dan... die nieuwe lettersoorten met al hun geraffineerde mogelijk heden TEXEL. ZONDAG 20 NOVEMBER 1938. Xed. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u., Ds. Visser. Oos terend v. m. 10 u., Ds. A. W. Kok; n.m. 7.30 u. Ds. Kok, Bediening H. Avond maal. De Waal v.m. 9.30 u.. Ds. Wesseldijk. Den Hoorn v.m. 10.45 u., Ds. W. Wessel dijk. De Cocksdorp v.m. 10 u. en n.m. 7. u. Ds. Salm. De Koog n.m. 7.30 u. Ds. Visser. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg n.m. 7 u. Ds. Vis, Kerkbus van De Koog. Oosterend v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u., Cand. Wouda, n.m. 3 u.. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u., Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond straatzang, Den Burg. Zondagmorgen 7 u. Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst. Zondagmiddag 3.30 Verblijdingsmeeting. Zondagavond 8 u. Verlossingsamenkomst. Fred. C. A. v. d. Bosch, van Eierland 105, naar Sassenheim, Tijlloosstraat 27. L. Kuyper, van Schildereind, Den Burg, n. Castricum, Pernesstraat 29. G. Molenhof, Herv. G. van Koog 57a, naar Diepenveen, Colmschot C 10. M. Witte, R.K., geh. met J. C. Moorman, van Koog 93 naar Druten, Puiflijk. M. Dros, Herv. G., geh. m. S. H. Spanninga, n. Harkenland, Joure. G. Baker, Herv. G., van Parkstraat 13 n. Haarlem, Floresstraat 28. Johs. Jac. Weelenberg, R.K., van Steenen plaats, Den Burg, naar Harlingen, Lombard straat 4. N. de Graaf, R.K., van Cocksdorp 103, n. Uithoornsche weg 20. W. Wesseldijk, Herv. G., Den Hoorn, van Den Helder, Dijkstraat 64. J. Tasserman, Herv. G., Den Hoorn 85, van Zeist, Duinweg 13. H. van der Veen, Herv. G., Binnenburg 13, Den Burg, van Wieringen, Barsingweg 5. J. M. van Leeuwen, Herv. G., Eierland 63, van Bloemendaal, De Genst.laan 5. J. Kramer, Doopsgez. G. en familie, v. Har lingen, Zwaanstraat, Den Burg. Op vliegkamp De Mok: van Gr. Kattenbur gerstraat 19: W. J. Jansen: W. A. v. Heerwaarden, R.K.; B. J. de Jager, Doopsgezinde G.; P. Kroes, Herv. G.A. Dubois. H. Drijver, Geref. K„ Oosterend, Weststr. 7, van Amsterdam, Lomanstraat 95. A. Verkuylen, R.K., van Oisterwijk, naar Weverstraat 17. BOUWVERGUNNINGEN. L. de Visser, De Koog, bouwen van een woning met garage. Jac. Boon, Den Burg, bouwen v. een schuur. POLITIE. Gevonden: 1 paardedeken; 1 polshor loge: 2 paar klompen. Nieuwe gevallen: Gebrs. Lap, De Kuil, Den Hoorn. J. Roeper, Eierland. Jac. Kooger, Zevenhuizen. Gebrs. Witte Jacz. Spang. P. Mantje, Dijkmanshuizen. D. J. Roeper, Akenbuurt. Gebrs. Boersen, Het Noorden. H. Hin, Witte Engel. Het vee is hersteld bjj: H. Boogaard, Ze venhuizen; Gebrs. van Andel, Eendracht: C. Garritsen, Eierland: Gebrs. Barhorst, Wee- zenspijk; C. Roeper, Akenbuurt; P. Lap Kz., Mars b. d. Hoorn: C. Bruin, De Waal; A. de Ridder, Eierland: K. Bremer, Noorden; Gebrs. Brans, Oosterend en Alb. Jonker, Oudeweg. Van 12 t.m. 18 Nov. 1938. GEBORENToos Everdine, d. v. W. Ver meer en J. van Coevorden: Dirk Johan, z; v. F. Witte en W. Bakker; Martha, d. v. B. v. d. Vis en N. Lap. ONDERTROUWD: C. van Rossem en J. J. Bruynzeel. GETROUWD: J. G. Moorman en M. A. Witte: S. A. Spanninga en M. Dros; K. Dijker en C van der Poll. OVERLEDEN: C. van Heerwaarden, 10 maanden: J. Alderliefste, 76 jaar, weduwe v« G. Bakker; A. Koorn, 50 jaar.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9