AKKERTJE Den Helder en het herstel van de onafhankelijkheid in 1813 Een benauwde winter voor de bewoners Een herfstmorgen buiten Jtyejndci Dinsdag 22 November 1938 Tweede Blad iftacUnieuuM Groote Weldadigheids avond ten bate van Joodsche vluchtelingen Kerstzending Hr. Ms. „Gelderland"; „Jan Van Brakel" en Waldetachement West-Indië Helders Mannenkoor Merijntje Gijzen als gast van „Beatrix" Neem dadelijk 'n bij hoofdpijn of migraine. Vrijdag spreekt Koos Vorrink in Casino Dc groepstelefoon voor slechthoorendcn Busdienstregeling met Huisduinen Burgerlijke stand van Den Helder Uit het politie-rapport WAT EN WAAR is Japansche activiteit en vastberadenheid auwMèuu ii Engelsche schepen voor de Hel- dersche kust. In diezelfde dagen vertoonden zich Engel- gche schepen aan de kust. Verhuell liet wer ken wat hij kon teneinde het fort Lasalle in Staat van verdediging te trengen. Het waren vooral de Spaansche krijgsgevangenen, later vrij gelaten, die dezen vestingarbeid ver richtten, aangezien de Franschen zulk een arbeid als vernederend beschouwden. Het waren dus wel zonderlinge toe standen, waaronder Den Helder leefde. Over geheel het land ging de adem van herboren vrijheid; hier werd de kring gesloten en alles voor een beleg in ge reedheid gebracht. Dat beleg bleef dan ook niet uit. Op 1 December zond de Prins van Oranje den admiraal een sommatie om de stelling Den Helder met schepen en bemanning over te geven; het antwoord van Verhuell, die zijn krijgsraad hoorde, was afwijzend. Den Helder wordt geblokkeerd. Slecht enkele dagen later begaf de tot generaal bevorderde De Jonge zich vanuit Alkmaar naar 't Zandt, en ging er tot de eerste maatregelen over om Den Helder te blokkeeren. Een tweede sommatie van den thans als Souverein Vorst opgetreden Oranje vorst was daarana voorafgegaan; gij hebt, aldus zette hij den admriaal uiteen, genoeg gedaan voor Uw eer als krijgsman en voor Uw vermeende verplichtingen als onderdaan van den Franschen Keizer. Maar Verhuell dacht er anders over; dat het ernst was, be wijst het feit, dat hij erop wees hoe de min ste vonk brand kon stichten in de gebouwen, die met buskruit waren gevuld en zoodoende stelling en eskader, waaraan Holland zoo groote behoefte had, konden doen verloren gaan. Neen. Verhuell had zijn partij gekozen; aan zijn Oranjeliefde kan niemand twijfelen, maar hij zag vermoedelijk in den Souvereinen Vorst een monarch, dien hij afhankelijk dacht van de Engelschen, welke laatste maar al te gaarne Napoleon een vernietigenden slag zou den toebrengen door de hem toevertrouwde stelling te bezetten. Zelfs koos hij onomwon den partij tegen het door den Souvereinen Vorst uitgevaardigde decreet, dat straffen en onteering bedreigde tegen de officieren, die Verhuell trouw bleven. Merkwaardig is het wel, dat, ook al gingen Vele matrozen, geljjk begrijpelijk was, naar de Holandsche zijde over, geenerlei oproer tegen den admiraal ontstond, terwjjl zijn eigen staf hem trouw bleef. Zelfs hebben enkele kapiteins ter zee niet nagelaten den Souvereinen Vorst te wijzen op de moeilijke omstandigheden waarin zij ge plaatst waren en die hen, tot behoud van de vloot, aan hun zorgen toevertrouwd, verhin derden anders te doen dan hun admiraal te volgen. De kozakken komen. Het kon niet anders; de stelling van Helder, een der sterkste strategische punten van het nieuw herboren Neder- landsche ryk, moest door de troepen van den Souvereinen Vorst worden geblok keerd. Generaal de Jonge had er het bevel over. Maar zijn macht bestond meer op papier dan in werkelijkheid. Hij had wat Kozakken, die echter niet zoo heel lang bleven; hij moest verder ruiterij en geschut trachten te vinden. Toen ondanks zijn protest, de Kozakken op Den Haag werden gedirigeerd, schiep hij zich uit vrijwilligers en manschappen van de Land storm, zgn. landkozakken. De Bas beschrijft ze ons als boeren te paard, met sporen aan de laarzen en een muts van vossenvel op het hoofd, bewapend met boonenstaken met een spijker erop bevestigd. Het fort Sluis kon den zij bezetten omdat Verhuell dat verlaten had; op een inspectietocht reed hij het binnen en bevond zich onverwacht te midden van die landkozakken. Zijn gevolg wilde reeds tot zijn verdediging toesnellen, maar de landko zakken groetten hem eerbiedig, en Verhuell Vertrok, glimlachend tegen zijn gevolg opmer kend, dat deze goede menschen zich toch tot alles lieten gebruiken. Inderdaad, het was een ondankbare taak, die op de Jonge rustte, want wat kon hij tegen een stelling als Helder, toch nog betrekkelijk goed van manschappen voor zien, uitvoeren met het handjevol men schen, waarover hij beschikte. Verhuell heeft het zijn taak geacht niet anders te doen dan het hem toevertrouwde te bewa- Het eerste artikel werd opgenomen in ons no. van Zaterdag 19 November. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek- bij Kon. besluit 27 Juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J- C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel 614 ren; geen aanval is door hem gedaan; enkele zijner Fransche officieren, die zich hiertoe lieten verleiden, werden streng ge straft. Er zijn zelfs bewijzen aanwezig, dat men reeds begin December de mogelijkheid van een capitulatie overwoog. Er zijn uit Helder blijk baar ingezetenen ondef leiding van de Maire van Westerholt naar Den Haag geweest; deze hebben ook bij de beide strijdende partijen de belangen der gemeente voorgestaan; ze hoop ten, dat Verhuell bereid zou zijn in dienst van den Prins over te gaan. Misschien, ware men anders te zijnen opzichte opgetreden; had men blijk gegeven de moeilijke positie, waarin hij, door zijn woord gebonden, zich bevond, te ver staan, dat alles anders was geloopen. Nu bleef hij op zijn post; sloeg een aanval af als de Kozakken er een deden, maar volbracht overigens niet anders dan zijn gewonen dage- lijkschen dienst. Hij deed wat hij kon om het in de lange winteravonden zijn menschen aan genaam te maken. Een felle winter en ellendige om standigheden. Het was een felle winter, die van 1813 op 1814. Dat was erg voor de belegerden, want het zag er in het fort Lasalle niet zoo schit terend uit; tot zelfs de bevelhebber moest zich uitermate behelpen en, zoodra het maar even regende, met baggerlaarzen rondwandelen. Voor de belegeraars was het wellicht nog er ger, want zij waren slecht gekleed, slecht ge voed en hadden weinig dekking. (Slot volgt). Na overleg heeft de plaatselijke organi satie, belast met de hulpactie voor de Joodsche uitgewekenen, besloten op Maan dagavond a.s., 28 November, een groote weldadigheidsavond te organiseeren, waar van de baten geheel ten goede komen van hen, die momenteel uit Duitschland komen en nog zullen komen. Hoewel wij in volgende nummers van dit blad nog nadere bijzonderheden zullen brengen' betreffende dezen avond, waarop ongetwijfeld een programma, dat klinkt als een klok, ge geven zal worden, vestigen wij er reeds thans de aandacht op een advertentie, waarin dames, die zich beschikbaar willen stellen voor den verkoop van kaarten, verzocht worden zich hedenavond tusschen 8.30 uur en 9.30 uur te willen melden in het Militair Tehuis, Spoor straat. Het is ons gebleken, dat velen veronderstel len, dat het bericht betreffende bovengenoemde Kerstzending abuis is met name wat Hr. Ms. „Jan van Brakel" betreft. Daarom deelen wij mede, dat ook de familieleden van opvarenden van Hr. Ms. „Jan van Brakel" Kerstpaketten kunnen meegeven met het comité „Onze Ma rine" te bezorgen uiterlijk Woensdagmorgen 9 uur Keizerstraat 89. Deze zending zal Hr. Ms. „Jan van Brakel" gelijktijdig bereiken met die voor Hr. Ms. „Gelderland" en het Waldeta chement op Curaqao. Helder's Mannenkoor, dat ons steeds, Meer dan vijftig jaren lang, Met zijn bassen en tenoren Heeft vergast op schoonen zang; Mannenkoor! dat steeds vol tjver Bouwt aan cultureelen taak, Gaat een enk'len avond wijden Aan een luchtig, bljj vermaak. Niet, dat men den zang laat varen! Alle leden zijn vol vuur! Maar er staat een pauze-teeken" In de H.M.-Partituur! Daarbij zwijgen alle zangers! En de Directeur zwugt meê! Klinkt een RONDO con fuoco! Op het vroolijk' BAL MASQUÉ! Voor Apollo is 't een rust-poos! Zang staat op het tweede plan! Al zal menig liedje klinken! Niet zoo mooi, als 't „KOOR" dit kan! Want de hoofdzaak van zoo'n avond Is toch jool, zooals u weet! En voor de gecostumeerden Zijn er prijzen „bij de vleet!" Dus, zet nu den ernst des levens Voor een korten poos op zij! Gaat eens naar dit Bal-Masqué toe En wees met de blijden blij! U steunt er een nuttig doel mee Want uw geld komt in de kas U heeft pret en 't „koor" krijgt duiten! En dat komt heel goed te pas. HET BESTUUR. Verzuim deze voorstelling niet. Donderdagavond gaat in het Rialto-theater de voorstelling ten behoeve van de Helder- sche Baby- en Moederzorgvereeniging „Bea trix", en gezien het programma dat de heer P. van Twisk aangeboden heeft met de hem bekende gulheid, kan niet anders dan ver wacht worden dat het theater dien avond tot de laatste plaats bezet zal zijn. MARCEL KROLS als „Merijntje Gijzen". De kaarten worden, hét is door ons reeds eerder geschreven, huis aan huis aangeboden. Voor 30 cent kunt ge er een betrekken en wij zouden U willen advi- seeren; neem zoo'n kaart, betaal deze drie dubbeltjes voor een avond, waaraan ge ongetwijfeld nog geruimen tijd met genoegen zult kunnen terugdenken. Over Merijntje Gijzen behoeven wij o.i. niet veel meer te zeggen. Dit prachtig stuk volk- sche kunst, eens door A. M. de Jong met zoo veel kennis van zaken waar het 't Brabant- sche leven betreft, geschapen, is ook op de film uitstekend tot zijn recht gekomen en deed reeds vele duizenden lezers van het boek ook van een Merijntje „zwart-op-wit" genieten. Naast deze rolprent een ander filmwerk: „Ons Dagelijksch Brood". Verzuimt U dezen avond niet. Men zou er spijt van kunnen hebben! binnen 'n kwartier zijl ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, let op AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Vergadering S.D.A.P. De afdeeling Den Helder der SDAP belegt op Vrijdag 25 November een openbare vergade ring in Casino, waarop het woord zal worden gevoerd door den heer Koos Vorrink, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en Voor zitter van het Partijbestuur der SDAI Aangezien dit de eerste openbare vergade ring is na de opheffing der defensieverboden, zal als feestelijke uiting daarvan, tevoren een rondgang met het Helders Fanfarekorps door de binnenstad worden gemaakt. Voor bijzonderheden raadplege men de advertentie. Een dezer dagen waren we in de gelegen heid een demonstratie bij te wonen met de groepstelefoon voor S.H., die de plaatselijke vereeniging zich heeft aangeschaft en welke geleverd is door de firma Garritsen, Koning straat alhier. De demonstratie slaagde naar wensch. Ook voor de erge dooven was het mogelijk rond de tafel gezeten het gesprokene te verstaan en zelf aan het gesprek deel te nemen. Sommigen van hen hadden in jaren hun eigen stem niet meer beluisterd. Woensdag 23 Nov. wordt dit onmisbaar in strument door de vereeniging in gebruik ge nomen. In ons verslag van gisteren van de leden en feestvergadering van „Huisduiner Belang werd door den voorzitter van Huisduiner Be lang genoemd het behouden van den dienst van 5.40, bedoeld werd die van 5.15 u. van 21 November 1938. BEVALLEN: B. G. C. de Ruig—van Wijk, z.; C. A. M. KommersEngelman, z.; M. SchotMobron, d. OVERLEDEN: M. A. de BoerSchrieken, 67 jaar; M. J. Winter—de Goeij, 79 jaar. DE GEVONDEN VKOUWENKLEEREN. De politie verzoekt allen, die aanwijzingen kunnen geven betreffende de bij de liniegracht gevonden vrouwenkleederen, zich daartoe aan het Hoofdbureau te vervoegen. KONIJNTJES NIET GESTOLEN. Zaterdag vermeldden wij de roof van 4 ko nijnen. De wereld is echter beter dan „men" en wij vermoedden, want de diertjes hadden zich achter op het erf staande kisten verscho len en werden later door den eigenaar ont dekt. De eerste Zondag van de Slachtmaand. Kwetterende spreeuwen met slaande wiekjes en trillende keelveertjes doen me uitgeleide. Krakeelende musschen met hangende vleugels en opgewipte staartjes vliegen pas op van de straat, als m'n voorband hen amper raakt, zoo zijn ze verdiept in hun ruziepartij. Als ik buiten de stad kom, staat de ver gulde zonnebal reeds vrij hoog boven de kim en werpt haar stralengloed op het groene gras tapijt, waarop tientallen zilver- en kapmeewen ijverig naar voedsel loopen te zoeken. De kap- meeuwen missen hun mooie, bruine zomersche mutsjes, alleen een donker oorvlekje rest nog. In een „dobbe" bij de Sportlaan zitten een paar Kauwtjes te baden, met klapperende vleugels, zoodat het water naar alle kanten opspat. „KroKroKro...!" Aha! dat is de Bonte Kraai in zijn stemmig zwart-met-grijs pakje, die zijn schorre roep laat rollen over de eenzame velden op dezen heerlijken herfstmorgen. Daar zit hij op een paal en buigend vertelt hij met heeschen stem, dat hij weer gearriveerd is vanuit zijn broed gebied beoosten de Elbe. De biezen, die de kanten der fortgrachten stoffeeren, waartusschen dezen zomer Riet zangers en Karekieten in vrij groot aantal verblijf hebben gehouden, staan nu verlaten en wachten weer op nieuwe huishoudentjes, vol gend voorjaar. Alleen een Waterhoentje schijnt hier nog vergetelheid te zoeken. Het water is eenigszins in'beroering op de plaats waar hij rondscharrelt, maar als ik te dicht bij kom, gaat hij er gauw vandoor, laag over het water, zoodat zijn lange, groene teenen nu en dan het oppervlak aantippen. Vogelleven in overvloed Bij de volkstuintjes moet ik even afstap pen, want daar is het een en £l vogels. Een heel meezenvolkje is er in de weer. Koolmee zen met kanariegele vesten en zwartzijden petjes, tingelen en pinkelen van je welste. Mooie blauwe pimpeltjes sieteren heel bedeesd tusschen de dunne takjes. Als clowns buitelen ze om de twijgjes en laten een tevreden miespe- rend geprevel hooren. Wat zijn dat toch een prachtvogeltjes „Pink-pinkü" Een mannetjes-vink uit zijn ontevredenheid, dat ik hem zoo maar van dicht brj, gade sla. Dat kan hij niet verdragen en schokvliegend, gaat hij er vandoor. Een roodborstje zit me met zijn groote kraaloogen nieuwsgierig aafi te kijken en als ik weer opstap, parelt plotseling zijn helder liedje door dezen zachten Herfstmorgen. Zou hij zich vergissen en nu reeds de 1 e n t e in zijn kopje hebben? Zóó gek is dat nog niet, want bij zulk heerlijk weer moet men onwil lekeurig aan de lente denken en vooral krijg ik weer zoo'n voorjaarsindruk, als ik drie kieviten met fier opgerichte kuiven, over den grasmat zie tippelen. Achterblijvers. De trek van de kieften is reeds voorbij, maar dit zul len wel gasten uit noordelijker oorden zijn. Wordt het hen hier echter ook te koud, dan zullen ze vermoedelijk ook wel betere oorden opzoeken. Langs het Tegelpad. Als ik het tegelpad oprijd, zitten ook op de daar links van liggende weilanden, weer eenige kieviten. Ik mis echter hun mooie voorjaars-baltsvluchten en hun heldere, ge rekte, „kieoe...wiet!"-roep. Nu moet ik me tevreden stellen met een bedeesd „kiet", wanneer ze opvliegen. Neen! Het is toch geen lente hoor! Een leeuwerik vliegt vlak voor mijn wiel om hoog, maarstom als een visch! Was het voorjaar geweest, dan was hij onmiddellijk tierelierend de hoogte in gestegen en had de lucht laten weergalmen met zijn gejubel. (We zullen nog maar een paar maandjes wachten.) Een ekster komt over m'n hoofd gevlogen en strijkt staartwippend neer op een paal. Een groote troep merels vliegt tjoekend van de eene plaats naar de andere, steeds laag bij den grond blijvend. Hun gele snavels schit teren in het najaars-zonnetje. Een torenvalk vliegt azend boven de duinpannen, hier en daar even wiekelend, maar één keer zie ik hem stooten. Zoo nader ik het strand en als ik daar kom is er geen levend wezen te bespeuren, een paar Zilvermeeuwen, uitgezonderd, die zich daar staan te toiletteeren. Eenzaam en ver- Iatenen toch voel ik me prettig in die eenzaamheid. Onwillekeurig denk ik aan het mooie liedje van Charivarius, naar ik meen: Alleen zijn is geen eenzaamheid, Verdwaasden, die 't verwenschen. Weet, dat g'U nooit zóó eenzaam voelt Alsmidden onder menschen. De Jong. Telefoon Japan heeft veel geleerd door de gebeurte nissen in Europa. Het heeft daarnaar zijn richting bepaald. Niet, dat het zich ooit veel heeft aangetrokken van de meening van Europa, maar toch had het economisch reke ning te houden met de wijze waarop de wereld aan den anderen kant van den Oceaan op zijn daden reageerde. Nu het weet, dat het van eenige activiteit van dien kant niets heeft te duchten, wordt het straffer in zijn politiek, durft het meer te zeggen en sterker te ne- geeren. Van zeer groote beteekenis voor onze gele broeders is de toekomst in Europa zelf. Een toenadering tusschen Engeland en Duitsch land was voor Japan niet wenschelijk ge weest, want dat had verwijdering tusschen Duitschland en Japan beteekent. Het is Ja pan dus lang niet onwelgevallig, zooals het op het oogenblik in Europa gaat, dat kan slechts de versteviging beteekenen van den driehoek DuitschlandItaliëJapan. Japan zal een krachtiger buitenlandsche politiek gaan vderen. Als eerste bewijs daar van is te noemen de verandering van het diplomatieke korps. In vrijwel alle hoofd steden van belang hebben de aanwezige am bassadeurs en gezanten plaats moeten maken voor diplomaten, die deze nieuwe richting zijn toegedaan. Bij verschillende gelegenheden heeft Japan reeds verklaard, dat de positie in het Verre Oosten grondig gewijzigd is en dat het nood zakelijk is, dat de bestaande verdragen en betrekkingen aan deze nieuwe positie moeten worden aangepast, zoo schreef de N. R. Crt. in een beschouwing naar aanleiding van deze positie wijziging van Japan. Krachtig zullen de Japansche diplomaten er op aan dringen, dat de veranderingen, welke Japan noodig acht, zullen worden aangebracht. Wat Japan wenscht, is ruimschoots bekend. Het wordt aangeduid met samenwerking en wel in dien zin, dat de groote Europeesche landen zich zullen neerleggen bij de Japan sche opvatting omtrent den gang van zaken in China en voorts, dat zjj en de anderen de kapitalen zullen verschaffen, welke Japaji voor de exploitatie van China noodig heeft. Tenslotte, zal Japan ook met meer kracht op de toelating van Japansche goederen in an dere landen gaan aandringen, alsmede op de toelating van Japansche ondernemingen in bepaalde streken. Japan toont inderdaad een vastberadenheid in zijn politiek, die voor Europa nog wel eens minder aangename gevolgen kon hebben. De wereld is al overstroomd door Japansche producten, die ver onder de markt verkocht worden, dank zij de lange werktijden en ge ringe loonen in het land van de rijzende Zon. Leest U 't woord „De Toelast'1 Denk er om en kom als gast Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 uur. Zaterdag van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8; „Het mysterie van de blauwe vaas", en „De firma is verliefd". Rialto, Spoorstraat half 8: „Verwaarloosde jeugd". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De zangvogel van Broadway". Woensdag 23 November. Gebouw Palmstraat, 8.15 u. Propagandaver- gadering Ned. Chr. Geheelonth.vereeniging. Casino, 8.30 u. Tweede Abonnementsvoor stelling. Donderdag 21f November. Rialto-theater. Beatrix-filmavond met „Merijntje Gijzen" en „Ons Dagelijksch Brood". Café Sanders, Koningsplein, 3 u. n.m. Bazar Damesafdeeling Ver. van oud-onderofficieren. Casino 8 uur. Concert en film, Oranje-Harmo- nie-kapel. Café „Prins Hendrik", Julianadorp. Concert Harmonie „Kunstzin". Zaterdag 26 November. Casino, 8.30 u. Bal-Masqué „Heldersch Man nenkoor". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 740.9 Temperatuur lucht Wind; richting: W.N.W., kracht: Licht op 7.7 S 4.17 HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken n. Harlingen het Eng. s.s. „Falcon".

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5