Open brief DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een Fransch-Duitsche Hr* Ms* Tromp begroet Koningin en Koning Stormachtige ontvangst der Britsche ministers vriendschapsverklaring Nederlandsch-Belgische overeenstemming Sociaal democraten tegen nieuwen kruiser KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER.' TELEEOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 66e JAARG. No. 8473 Het Duitsche Volk ggH Dr. Goebbels schaamt zich i_ tfchafan Keres neemt de leiding Reisbureau W.A C.O. Vliegramp voor onze kust? Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» Z. H. Koning Leopokl temklcl«fl der autoriteiten ttjdens Zijn bezoek aan de Belgische Legatie te Den Haag. Geheel links minister Spaak; naast den vorst de gezant, Z. Exc. baron Herry Kanonschoten daveren. LDESSCHE COURANT Uitgave der Uitg.Ml). Hottands Noorderkwartier N.V. Ie Deo Hekier Duitsch predikant laakt de on derdrukking der geestelijke vrij heid. Amy Sayle, een lid van den Londenschen graafschapsraad, heeft het volgende inge zonden stuk toegezonden aan de Manches ter Guardian: „Ik heb zoo juist het volgende ongeteeken- de schrijven ontvangen van een Duitschen predikant, dien ik eenige jaren geleden heb ontmoet. Ik kan instaan voor de echtheid er van, doch kan des schrijvers naam niet onthullen. Hij noemt het „een open brief van een Duitsch staatsburger aan Dr. Goebbels, rijksminister". De brief is geda teerd 15 November. „Vandaag, aldus het schrijven, verkeeren wij Duitschers in de pijnlijke noodzaak de gastvrijheid te verzoeken aan de kolom men van buitenlandsche nieuwsbladen, om dat wij in ons eigen land volkomen gemuil band zijn. Vaderlandsliefde, niet eenige neiging tot „hoogverraad" dwingt ons dezen weg in te slaan. Liefde voor ons land is het welke ons er toe brengt ons vaderland te willen zuiveren van het verwijt, dat het Duitsche volk werkelijk de weerzinwikken- de en barbaarsche methoden steunt, welke thans gebezigd worden bij de vervolging .van Joden, methoden welke terecht de ver ontwaardiging van de geheele beschaafde wereld hebben gewekt. Zij hebben evenzeer de veront waardiging gewekt van de meerder heid van het Duitsche volk, dat, met gevoelens van schaamte en af schuw verplicht is getuige te zijn zoowel van de verdere stappen, welke thans tegen de Joodsche kerk gebouwen en zaken worden genomen als van de nieuwe staatsdecreten, welke in een „wettelijken vorm" ons bezwaren met een nieuwen last ,van nationale schuld. Gij, dr. Goebbels, verzekert, dat het geheele Duitsche volk achter deze maatregelen staat en dat gij slechts den volkswil ten uitvoer legt. Dit is een verschrikkelijke onwaarheid en een beleediging van liet Duitsche volk. Waar men ook ging, hoorde men slechts uitingen vdn leedwezen en verontwaardiging over deze maatregelen. Het is slechts een be trekkelijk kleine clique, bestaande uit hen, die gij tot fanatici hebt gemaakt, ten deele menschen die afhankelijk zijn van uw gunst, die u toejuichen. Indien inderdaad, zooals gij zegt, het ge heele Duitsche volk achter u zou staan, waarom onderdrukt gij dan ieder vrije mee- ningsuiting? Waarom mag de pers slechts publiceeren wat gij voorschrijft? Waarom wordt iedereen die een woord van critiek durft uiten óf naar de gevangenis óf naar een concentratiekamp overgebracht? Waarom verliest iedere ambtenaar en ie dere arbeider zijn betrekking, indien hij wei gert deel te nemen aan eenige werkzaam heid, welke 't nationaal-socialisme aan hem voorschrijft? Waarom organiseert gij zulk een bewind van terreur in verkiezingstijd en muilkorft gij de oppositie? Waarom vervalscht gij zeer openlijk de verkiezingsuitslagen? Is dat de „ware democratie", .waarover gij voor al tijd spreekt? Is dat de wijze, waarop gij „den Volkswil ten uitvoer brengt?" Neen, dit is de waarheid der zaak: Gij hebt de macht gegrepen door leugen en bedrog, en ten slotte door een beroep te doen op de laagste instincten van den mensch tot liet „beest in ons", om de gepaste uitdruk king te gebruiken van veen rijksdaglid. Thans, door tot nu toe ongehoord terrorisme, door de onderdrukking van iedere soort vrij heid, door een verfijning van leugenpiopa- ganda, welke een geestelijke atmosfeer ver schaft van bewolkt fanatisme door deze methoden oefent gij uw macht tegen den wil van het volk. Deze leugenachtigheid wordt ten toonge- spreid in uw verklaring, dat de uitspattin gen, liet in brand steken van svnagoges en het vernielen van winkelzaken, niet worden „georganiseerd". Welke Duitscher lacht niet Fine en Botwinnik zitten hem op de hielen. De uitslagen van de afgebroken partijen, Welke gisteren in het kader van het A.V tournooi werden gespeeld, luiden als volgt: IleshevskiBotwinnik .2 2 FlohrAljechin y ReshevskiKeres /2 /2 De stand luidt thans: 1- Keres 7 punten. 2. en 3. Fine 011 Botwinnik, ieder 6y2 pt. 4. Aljechin C punten. 5 Reshevsky OVz pt. 0- Capablanca 5 punten. 7. F.uwe il/z Pt- 8- Flohr 3 punten. bij deze gedachte? Indien het waar zou zijn, waarom keek de politie dan overal werke loos toe en arresteerde zij slechts joden en niet de brandstichters, de vernielers en plun deraars? Waarom hebben de brandweercorp sen slechts andere gebouwen voor brand be hoed en hebben zij nergens geprobeerd de sy- nagoges te behouden? Waarom hebben plaatselijke partijleiders opdracht gegeven en in feite fabrieksperso- neelen of leden der stormtroepen, vaak te gen hun wil, gedwongen er op uit te gaan en zich aan te sluiten bij de vernielende actie? Gij, Dr. Goebbels. kunt in staat zijn door deze methoden nog wat langer te regeeren, want het volk is hulpeloos. Doch rekent er op, dat een dag gerechtigheid zal geschie den, want „God laat zich niet bespotten". FRANSCHE BLADEN OPENHARTIG: EEN TROEF TEGEN DUITSCHLAND. Buitengewoon hartelijk heeft Parijs de Britsche ministers Chamberlain en Halifax ontvangen. De Fransche pers ziet in het bezoek, een troef te gen Duitschland. Met tien minuten vertraging reed de trein, waarmede de Britsche ministers naar Parijs kwamen, te 17.50 uur het Gare du Nord bin nen. Als eerste steeg minister-president Chamberlain uit. Hij was in het zwart ge kleed en had zijn traditioneele parapluie onder den arm. De ministers hadden een slechten overtocht gehad. De golven sloegen te Dover over het schip, de groote menigte, die samen ge stroomd was, kon dit duidelijk zien. Buiten de haven was de „Canterbury" af en toe ge heel onzichtbaar door de zware golven. Een incident. In verschillende rijtuigen begaf het gezel schap zich naar de Britsche ambassade, toe gejuicht door een groote menigte. Op den hoek van de Boulevard Denain en de Rue Dunkerque heeft zich evénwel een incident voorgedaan. Een aantal personen begon te fluiten en de ministers uit te jouwen. Onmid dellijk greep de politie in en drie personen werden gearresteerd. Gisteren zijn gala-maaltijden gehouden. Heden zullen de politieke besprekingen be ginnen. Persstemmen. De Britsche pers hoopt algemeen dat de coördinatie van de verdediging van heide landen, het voornaamste punt der be sprekingen een gunstig verloop zal heb ben. De Fransche bladen drukken zich dui delijker uit. Het „Petit Journal" schrijft: om ons met Duitschland te verstaan, moeten wij een troef in handen hebben, en wel een grootere kracht dan de zijne. Dit heeft het karak ter van het bezoek der Britsche mi nisters volkomen gewijzigd. Begon nen in het teeken van vrede en ver- zoèning, wordt het een schitterende betooging van Frankrijk en Enge land, om tegenover het brutale ge weld een grootere krachte te plaat sen. Volgens de „Petit Parisien" is minister Bonnet voornemens ook de kwestie der Duitsche Joden aan te roeren. De „Matin" verneemt uit Londen: men meent te weten, dat Chamberlain voorstel len mede naar Parijs zal nemen voor een compromis, krachtens hetwelk de landen, welke deel uit maken van de niet-inmen- gingscommissie de vrijheid zouden krijgen om, indien zij dat zouden wenschen, gene raal Franco de rechten van oorlogvoerende toe te kennen. Een logisch gevolg van de over eenkomst van München. Officieele kringen bevestigen, dat binnenkort tusschen Frankrijk en Duitschland een verklaring zal wor den onderteekend gelijk aan die, wel ke te München door Hitier en Chamberlain geteekend werd. De Fransch-Duitsche verklaring zal o. m. behelzen een verklaring van vriendschap tusschen beide landen, erkenning der wederzijdsche grenzen en een verbintenis tot raadpleging in geval van een conflict. Von Ribbentrop zal waarschijnlijk aan het einde van deze maand naar Parijs komen om deze verklaring te onderteekenen. Vermoedelijk zal heden in den loop van den dag een officieele mededeeling worden gedaan inzake de FranschDuitsche ver klaring. Het stuk zal eenige dagen later bij de. officieele onderteekening gepubliceerd worden. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt ten aanzien van de Fransche mededeelingen over een aanstaande FranschDuitsche ver klaring eraan herinnerd, dat de Fuehrer en rijkskanselier reeds meer dan eens heeft ver klaard, dat tusschen beide mogendheden geen twistpunten meer bestaan, welke een hindernis zouden kunnen beteekenen voor de vredespolitiek. De a.s. FranschDuitsche verkla ring zal de verbintenis tot raadple ging in geval van een conflict behel zen onder reserve der bijzondere be trekkingen met derde mogendheden. In Frankrijk gunstig ontvangen. In de wandelgangen van de Kamer is het bericht over de aanstaande Fransch-Duit sche verklaring door de meeste Kamerleden goed ontvangen, alleen de communisten eii enkele socialisten zijn ontevreden. In antwoord op een vraag van een verte genwoordiger van Havas verklaarde Flan- din zich zeer te verheugen over het sluiten van een Fransch-Duitsche overeenkomst, waarin hij een logische voortzetting ziet van de overeenkomst van München. Ook de oud-ministers Berthod en Lemery ver klaarden de overeenkomst met vreugde te zien. 5-daagse KERSTREIS naar PARIJS, ge heel verzorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocars. W.A.C.O. Kanaalweg 132 Tel. 773. Den Helder. De inspectie der Eerewacht voor het Paleis Noordeinde te Den Haag door Z. M. Koning Leopold na zijn aankomst met H. M. de Koningin. Lijk van voor Egmond aange- spoelden piloot herkend. Men heeft thans zekerheid, dat het op 3 November j.1. op het Egmondsche strand gevonden lijk is van den vlieger F. D. Ha- milton uit Suffolk, in dienst van de Royal Air Force. Zijn vliegtuig werd eenige maanden geleden vermist en nooit heeft men er eenig spoor van kunnen ontdekken. Behalve Hamilton bevonden zich, aldus het Hsb., nog vier personen in het vliegtuig. Men vermoedt, dat dit vliegtuig vlakbij de Nederlandsche kust is vergaan. Eenige maanden geleden zijn inderdaad noodseinen opgevangen van 'n vliegtuig dat zich boven de Noordzee ter hoogte van Egmond in nood bevond. Verscheidene sche pen, vliegtuigen en de reddingboot hebben toen een onderzoek ingesteld, maar men heeft geen spoor kunnen vinden. Blijkbaar is het vliegtuig, direct na het geven van noodseinen, neergestort en in de diepte ver dwenen. Volkomen begrip van elkanders standpunt. De Regeeringspersdienst meldt: Gisteren hebben teil paleize te Amster dam aan het noenmaal van Hunne Majes teiten mede aangezeten de voorzitter van den Nederlandschen Raad van Ministers, de Nederlandsche en de Belgische minis ters van buitenlandsche zaken en de we derzijdsche gezanten. Aldus was de gele genheid bij uitstek geschikt voor de be spreking van een aantal internationale problemen waarbij zoowel Nederland als België geïnteresseerd zijn. Gemeld wordt dat in den loop der bespreking bleek van volledig begrip voor elkanders standpunt, en, in ruimte mate, van overeen stemmend inzicht, terwijl gelijk heid van gezindheid werd vastge steld wat betreft vraagstukken van internationale organisatie, han del en verkeer. t t Verwachting: Stormachtige tol krachtige, Westelijke tot Noordelijke wind, zwaar be wolkt met opklaringen, re gen- en hagelbuien, vooral aan de kust, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Vrij guui Een verklaring van Spaak. De Belgische minister-president, de heer Spaak, heeft gisteravond tegenover enkele persvertegenwoordigers bevestigd, dat hij gistermiddag een onderhoud heeft gehad met de ministers Colijn en Patijn over de vraagstukken, welke België en Nederland raken. Minister Spaak was van oordeel, dat het officieele communiqué van den re geeringspersdienst dat gisteravond is gepu bliceerd, voldoende duidelijk is. Hij voegde er nog aan toe, dat hij zeer tevreden is over het onderhoud, dat hij heeft gehad, en eveneens zeer getroffen over de enthousias te ontvangst welke Nederland aan den Belgischen souverein heeft bereid. Aan het eerbetoon dat Koning Leopold tijdens Zijn bezoek aan Nederland ten deel valt, beeft de Marine een belangrijk aan deel. Ni-et slechts d-at de eerewacht voor het Paleis op den Dam door Mariniers be trokken was en de Koninklijke Marine Kapel herhaaldelijk met haar vroolijke en plechtige klanken de feeststemming in de hoofdstad verhoogde, doch ook Hr. Ms. „Tromp" liet zich niet onbetuigd. De ka nonnen van den imponeerenden oorlogs bodem, die aan den steiger van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij aan de De Ruijterkade gemeerd ligt, zorgden behalve voor een „donderend" welkom aan den Vorst der Belgen, gisteren opnieuw voor een indrukwekkenden maritiemen groet. Toen Koningin Wilhelmina en Haar Hooge Gast n.1. bij 't bezoek aan de Fokkerfabrie ken de De Ruyterkade opreden, weerklonken wederom vanaf Hr.Ms. Tromp 21 saluutscho ten. D Jantjes hadden hun dag, want de pont, waarop de Koninklijke auto zich bevond, passeerde, zoowel op hoen- als terugtocht het oorlogsschip en toen was het gejoel na tuurlijk niet van de lucht! Een hulde, waar voor de Koning salueerend zijn erkentelijk heid betuigde en onze Landsvrouwe glim lachend dankte. DE HEER ALBARDA DIENT EEN AMENDEMENT IN. De heer Alharda c„s. heeft bij amende ment voorgesteld artikel 219 van de Defen- siebegrooting te verminderen met f 6.000.000 en mitsdien te brengen op f 22.450.000. I>e voorstellers zijn van oordeel, dat lot den bouw van een tweeden vervangenden kruiser niet in 1939 moet worden overge gaan.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1